Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 26 januari 2020

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Slutresultat 2019

 
 

Män individuellt

 
1
  Leif Arrhenius Spårvägens FK 3.569
2
  Niklas Arrhenius Spårvägens FK 3.434
3
  Simon Pettersson Hässelby SK 3.428
4
  Oscar Vestlund IF Göta Karlstad 3.254
5
  Jesper Arbinge Spårvägens FK 3.150
6
  Arwid Koskinen Ullevi FK 3.118
7
  Ragnar Carlsson Falu IK 3.085
8
  Axel Norén Hässelby SK 3.053
9
  Gabriel Heen Hässelby SK 3.028
10
  Gustav Liberg Ullevi FK 3.019
         
11
  Niklas Wiklund Skellefteå AIK 2.896
12
  Tim Söderqvist Hälle IF 2.871
13
  Mattias Lindberg Skellefteå AIK 2.860
14
  Patrik Lindstedt Hässelby SK 2.847
15
  Sebastian Thörngren IFK Växjö 2.843
16
  Elias Håkansson Spårvägens FK 2.802
17
  Niklas Lindstedt Hässelby SK 2.786
18
  Theodor Walther Ullevi FK 2.783
19
  Jakob Samuelsson Hässelby SK 2.772
20
  Stellan Back Turebergs FK 2.676
         
21
  Karl Ludvik Turebergs FK 2.674
22
  Vixctor Wisén Upsala IF 2.661
23   Lukas Hamrin Timrå AIF 2.655
24
  Krister Larsson SK Bore 2.630
25
  Daniejl Milenkovic FIF Gnistan 2.609
 
 

Kvinnor individuellt

 
1
  Ásdís Hjálmsdóttir Spårvägens FK 3.703
2
  Vanessa Kamnga Upsala IF 3.453
3
  Mathilda Eriksson Malmö AI 3.256
4
  Frida Åkerström Hässelby SK 3.161
5
  Mari Klaup-McColl Ullevi FK 3.148
6
  Emma Ljungberg Spårvägens FK 3.062
7
  Hillevi Carlsson Falu IK 3.014
8
  Axelina Johansson Hässelby SK 3.006
9   Caisa-Marie Lindfors Upsala IF 2.943
10
  Sara Lennman Spårvägens FK 2.916
         
11
  Ellen Pettersson Upsala IF 2.915
12
  Hannah Hilding Spårvägens FK 2.858
13
  Rebecka Hallerth Spårvägens FK 2.813
14
  Emma Thor Turebergs FK 2.801
15
  Amanda Lejros Hässelby SK 2.747
16
  Tracey Andersson Ullevi FK 2.719
17
  Fanny Öhrn Selhan Turebergs FK 2.709
18
  Kajsa Wennberg Upsala IF 2.692
19
  Victoria Engström Kindmark Upsala IF 2.677
20
  Heidi Schmidt Spårvägens FK 2.666
         
21
  Amanda Nordin Skellefteå AIK 2.659
22   Hanna Mårtensson Turebergs FK 2.656
23
  Erica Larsson IF Göta Karlstad 2.650
24   Anna Götberg Västerås FK 2.630
25
  Matilda Elfgaard Athletics 24Seven SK 2.626
 
 

Lagtävlingen

 
 
   
Poäng
Antal
1
  Spårvägens FK
36.090
20
2
  Hässelby SK
34.024
35
3
  IF Göta Karlstad
29.379
22
4
  Ullevi FK
29.260
15
5
  Turebergs FK
28.987
23
6
  Upsala IF
28.652
14
7
  Västerås FK
25.980
32
8
  IFK Växjö
25.258
30
9
  Skellefteå AIK
24.653
21
10
  Malmö AI
24.351
17
         
11
  Råby-Rekarne FI
23.002
18
12
  Åhus FIK
22.355
21
13
  Linköpings GIF
20.783
20
14
  Örgryte IS
20.609
19
15
  Ljungby FIK
20.169
45
16
  UF Contact
20.107
13
17
  Visby IF Gute
20.068
22
18
  Gefle IF
20.038
16
19
  IK Sisu
19.347
24
20
  Mölndals AIK
19.345
24
         
21
  IK Lerum FK
18.813
15
22
  Villstads GIF
18.588
13
23
  IF Rigor
18.467
25
24
  Lidköpings IS
18.346
14
25
  Tranås AIF
18.115
26
26
  Tjalve IF Norrköping
17.191
12
27
  Ösmo-Nynäs FIK
17.038
14
28
  Varbergs GIF
16.963
15
29
  Lekeryd-Svarttorps SK
16.586
40
30
  Nyköpings BIS
16.419
16
         
31
  IF Kville
16.349
9
32   Kils AIK 16.274 15
33
  Boden FI
16.176
15
34
  Säffle FIK
15.692
14
35
  IFK Gnesta
15.647
15
36
  Huddinge AIS
14.378
9
37
  IK Hakarpspojkarna
13.292
11
38
  Bottnaryds IF
12.366
15
39
  Valö IK
11.549
20
40
  Falu IK
10.778
5
         
41
  IF Udd
10.696
7
42
  Tierps IF
10.308
9
43   Athletics 24 Seven SK 9.626 4
44
  IFK Umeå
7.645
4
45
  Istrums SK
7.578
5
46
  Täby IS
6.252
5
47
  Kvarnsvedens GIF
5.945
4
48
  SK Bore
5.593
3
49
  Södertälje IF
5.945
4
50
  IK Akele
4.847
5
         
51
  Wärnamo SK
4.515
3
52
  Timrå AIF
4.456
2
53
  IFK Halmstad
4.425
2
54
  Högby IF
4.327
4
55
  Hammarby IF
4.262
3
56
  IFK Trelleborg
4.184
3
57
  IFK Strömsund
3.986
2
58
  IK Orient
3.922
2
59
  Hälle IF
3.912
2
60
  Stockholm Snipers IF
3.884
4
         
61
  IFK Märsta
3.835
2
62
  Hovslätts IK
3.731
2
63
  Luleå FI
3.669
2
64
  Sävedalens AIK
3.600
3
65
  KA 2 IF
3.431
2
66
  Habo FIF-04
3.123
3
67
  IK Ymer
3.073
2
68
  IFK Nora
2.828
2
69
  Herrljunga SK
2.740
2
70
  Mariestads AIF
2.697
3
         
71
  Hässleholms AIS
2.616
2
72
  FIF Gnistan
2.609
1
73   Alunda SK 2.576 2
74
  F Bålsta IK
2.457
1
75
  IFK Lund
2.364
2
76
  KFUM Örebro
2.246
1
77
  Valbo AIF
2.183
1
78
  Umedalens IF
2.169
1
79
  Roma IF
2.161
3
80
  IFK Linköping
2.119
2
         
81
  Piteå IF
2.113
1
82
  Eskilstuna FK
2.083
1
83
  Heleneholms IF
2.060
2
84
  IK Tjelvar
2.052
1
 
  Trollhättan FIK
2.052
1
86
  Strands IF
2.031
1
87
  Iggesunds SK
2.010
1
88
  Estuna IF
1.956
1
 
  IFK Kristinehamn
1.956
1
90
  Marieby GIF
1.934
1
         
91
  Kyrkhults SK
1.921
1
92
  Brännans FF
1.911
1
93
  Stora Skedvi IK
1.905
1
94
  Åkersberga SK
1.854
1
95
  Hörby AIF
1.625
1
96
  Hedesunda IF
1.604
1
97   IF Skade 1.555 1
98   Bohus IF 1.493 1
99   Ludvika FFI 1.380 1
100   Glanshammars IF 1.370 1
         
101   F Stenungsunds FI 1.278 1
102   Klippans FK 1.233 1
103   Falköpings AIK 1.130 1
104   Rydö ASK 1.122 1
105   Göteborgs KIK 1.077 1
106   Eksjö Söddra IK 1.004 1
107   Bromma IF 1.000 1
108   IFK Tumba 973 1
109   Rånäs 4H 899 1
110   Hofors AIF 732 1
         
111   Eslövs AI 692 1
112   Lönsboda GIF 387 1














Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post

 

 


 

TOPP-100
GENOM TIDERNA