Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 19 september 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se


Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Castorama 1999

ÖRBYHUS 17.10 (Alla Örbyhus)
M: Johan Lundholm 2.109, Christer Åström 1.553, Henrik Engberg 1.319.
K: Madelene Nylander 84 2.163.

SAN MARCOS, TX 17.10
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.336 (1787 4852 5243 5385), Robert Bertrandt Hässelby 2.696 (1337 5610 4218 3458), Patrik Andersson Heby 2.504 (1289 5244 3934 3118), Mathias Wennberg Castor 1.212 (1340 4213 X X).

GÄVLE 17.10 (Alla Gefle om ej annat anges)
M: Rolf Skalk 1.964, Robert Alneroth 84 1.905, Mikael Fransson 83 1.439, John van Leer 83 1.407, Henrik Hjerling 81 1.337, Johan Norberg Sundsvall 545, Stig Vilén Skade 498.
K: Madelen Fahlstedt 83 1.983 (slägga 3797).

NYKÖPING 17.10 (Alla Nyköping om ej annat anges)
M: Jerry Jönsson 2.741 (1510 4038 4222 4433), Jonas Birgersson 83 1.566, Emil Hellkvist 82 1.476, Magnus Zetterqvist 82 1.255, Marcus Jönsson Linköping 1.238.

NORRKÖPING 17.10 (Alla Norrköping)
M: Mattias Eriksson 82 1.633.
K: Paulina Orell 81 1.791, Anna Stenbäck 82 1.731, Kristina Blomstrand 82 1.210.

TIERP 17.10 (Alla Tierp)
M: Peter Dahlberg 1.820, Mikael Öhman 1.325, Peter Johansson 1.322, Tony Bäck 932, Per Carlsson 897, Kurt Melin 795, Mattias Dahblerg 116.

VALÖ 17.10 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.301 (slägga 4420), Per Andersson 2.146 (slägga 4072), Åke Lundberg 1.959, Östen Eriksson 1.593, Kjell Jansson 1.581, Alf Sjökvist 1.489, Gert-OVe Hedlund 1.285, Jon Sjökvist 1.262, Johan Bark 85 1.189, Michael Karlsson 1.092, Ragnar Norén 989.
K: Josefine Berg 85 Östhammar 1.328, Elin Karlsson 85 1.047.

VALÖ 16.10 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.241 (slägga 4427), Åke Lundberg 1.939, Östen Eriksson 1.604, Alf Sjökvist 1.587, Johan Bark 85 956.
K: Birgitta Ehrt 519.

TIERP 16.10 (Alla Tierp)
M: Johnny Eriksson 2.313, Karl-Gunnar Molneryd 1.350, Stefan Lind 1.226, Fuwad Moussa 81 1.212.

HUDDINGE 16.10 (Alla Huddinge om ej annat anges)
M: Magnus Mårtensson Strömsund 2.517 (1203 3972 3628 5124), Kenneth Bergén 2.425 (1114 5494 2950 4445), Mats Krigh 1.591, Kent Johansson 1.460, Henrik Rundby 83 1.353, Torbjörn Åkerstedt 1.090, Jimmy Jansson 83 858, Oskar Bergström 85 341, Johan Budzynski 83 195, Alexander Sehlberg 88 54.
K: Ellinor Storbjörk 2.322 (1150 2207 3448 2774), Carina Källén Strömsund 20.21 (slägga 3075), Carolina Hjelt 86 1.752 (849 2218 2375 2066), Malin Rosenberg 84 1.521, Annika Hjelm 86 1.190, Camilla Westerlund 85 1.169, Johanna Wikström 87 Tureberg 1.160, Ellinro Svensson 86 1.034, Karin Lidegran 87 708, Jenny Skilberg 84 704, Emelie Krigh 87 292.

NYKÖPING 16.10 (Alla Nyköping om ej annat anges)
M: Jerry Jönsson 2.748 (1517 3632 4413 4631), Anders Sundström 2.529 (1398 4388 4088 3356), Lennie Axelsson 81 1.890, Hannu Hyttinen 1.722, Marcus Jönsson Linköping 1.117.
K: Malin Tallberg 83 1.446.

RÅBY-REKARNE 16.10 (Alla Råby-Rekarne)
M: Daniel Jonsson 2.925 (1647 5497 4091 3964), Rolf Öhman 2.685 (1264 5037 4210 4160), Arto Kekki 2.458 (1197 5710 3422 3462), Tobias Ekberg 2.286, Manuel Brändeborn bröt (- - 5228 4896).
K: Karin Öhman 1.731.

KINGSVILLE, TX 14.10
K: Lina Engren Hässelby 2.686 (1317 3796 3488 2584).

KARLSTAD/M 14.10
M A: Andreas Liljemark 82 Hässelby 1.610, Christoffer Höjer 82 IF Göta 1.574, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1.524.
M B: Nils Pettersson 81 Boden 2.257 (1308 5278 3441 2260), Gustaf Nordén 83 Bore 1.753, C Höjer 1.644, A Liljemark 1.520, K Saarvanto 1.398.

KARLSTAD/M 12.10
M: Gustaf Nordén 83 Bore 1.730.
K: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 2.671 (980 3477 3705 3788), Karin Engström 83 IF Göta 2.314 (1013 2014 3193 3771), Sofie Lundström 83 Västerås 2.273 (1075 3047 3033 2361), Marie Nordh 84 IF Göta 1.428.

KOVLAND 12.10 (Alla Kovland)
M: Erik Söderlund 84 1.204.
K: Madelene Högback 84 1.493, Karin Olsson 84 1.332, Elin Forslund 87 1.264.

NYKÖPING 12.10
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.952 (1558 4601 4636 4586).

STOCKARYD 10.10 (Alla från Stockaryd)
M: Jonas Hesselgren 83 1.499, Per Jonsson 1.145, Niclas Hesselgren 81 826.
K: Anna Mejenquist 82 2.197 (slägga 3656), Annica Hesselgren 1.491, Ulla Mejenquist 1.084.

WEST LAFAYETTE, IN 10.10
M: Mattias Eriksson 3.090 (1684 4053 5016 5131).

BOTTNARYD 10.10 (Alla Bottnaryd om ej annat anges)
M: Mikael Holst 2.048 (slägga 4585), Stefan Holst 82 1.491 (slägga 4299), Greger Melin 1.403, Antero Niskanen Wärnamo 1.205, Göran Holst 342.

LEKERYD 10.10 (Alla Lekeryd-Svarttorp)
M: Thomas Malmsten 1.620, Jan Svensson 1.562, Pär Holmberg 1.533, Stig Arvidsson 1.397, Johnny Segerhammar 1.204, Berndt Isaksson 1.184, Per-Anders Thörnkvist 1.152, Harald Henriksson 393.

KALMAR 10.10 (Alla Kalmar)
M: Bo Björkholm 1.265, Henrik Björkholm 1.179, Ove Andersson 1.167, Ingvar Thomsson 716, Olle Almroth 480.
K: Monica Eneros 1.703, Suzanne Eneros 86 1.581, Erica Andersson 90 488.

TIMRÅ 10.10 (Alla Timrå om ej annat anges)
M: Tommy Lagergren Kovland 1.563, Roger Lidgren 1.176, Kurt Dahlberg 890, Stig Larsson Sundsvall 484.

STORA MOSSEN 10.10 (Alla Linnéa)
M: Lars Hamberg 2.415 (1160 4715 3586 3950), Mikael Nyström 2.391 (slägga 5773), Richard Shanwell 2.330 (diskus 4235), Daniel Cederberg 82 1.678, Bo Klemets 1.389, Stefan Bengtsson 1.326, Andreas Engström 1.145, Viktor Ögren 83 1.129, Clas Nordén 1.093, Pontus Lidqwist 1.078, Patrik Stål 81 972, Stefan Cederberg 927, Hans Stridh 616.
K: Jonna Shanwell 1.170.

TIERP 10.10 (Alla Tierp)
M: Peter Dahlberg 1.812, Mikael Öhman 1.354, Peter Johansson 1.348, Tony Bäck 991, Mattias Dahlberg 86 70.
K: Katarina Ström 83 1.848, Angelica Ström 81 1.847, Gunilla Ström 976, Jenny Englund 967, Lena Andersson 959, Caroline Ström 86 743.

NYKÖPING 10.10 (Alla Nyköping)
M: Jerry Jönsson 2.924 (1606 4236 4630 4570), Håkan Öberg 2.899 (1358 4811 4416 5159), Christer Berg 2.847 (1530 4355 4295 4660), Joakim Johansson 80 1.862, Hannu Hyttinen 1.766, Jonas Birgersson 83 1.764 (slägga 3994), Magnus Zetterqvist 82 1.355, Magnus Linder 1.114, Anders Sundström bröt (kula 1363).
K: Maria Warensjö 83 1.718.

LERUM 10.10 (Alla Lerum om ej annat anges)
M: Henrik Hallenbo 2.230 (slägga 4270), Christoffer Thomée 82 Sävedalen 2.047, Andreas Thomée 81 Sävedalen 2.039, Christer Björkander 83 1.993 (kula 1243), Christer Falk 1.978, Henrik Balkander 1.882, Daniel Malmström 83 1.855, Patrik Pipkorn 81 Sväedalen 1.855, Bo Malmström 1.621, Emil Guldbrandsen 80 1.562, Jonatan Falk 86 1.028, Christopher Westdahl 82 635, Kjell Björkander 586.
K: Angelica Arvidsson 80 Göteborgs KIK 1.735.

RÅBY-REKARNE 10.10 (Alla Råby-Rekarne)
M: Daniel Jonsson 2.781 (1598 5203 3718 3937), Manuel Brändeborn bröt (1624 - 4978).
K: Jenny Jansson 81 2.362 (1020 3643 3011 2501).

ÖRBYHUS 10.10 (Alla Örbyhus)
M: Johan Mörner 81 2.091, Erik Eriksson 80 1.646, Per-Arne Åström 1.569, Markus Svenskt 83 1.262 (kula 1142).
K: Madelene Nylander 84 2.027.

ÖSTHAMMAR 10.10 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.199 (slägga 4366), Per Andersson 2.015, Kjell Jansson 1.701, Östen Eriksson 1.477, Alf Sjökvist 1.447, Krister Pettersson Östhammar 1.380, Johan Bark 85 1.285, Johan Andersson 84 1.75, Kjell Jokiaho 54.
K: Josefine Berg 85 Östhammar 1.326, Birgitta Ehrt 442.

VALÖ 9.10 (Alla Valö)
M: Per Andersson 2.067, Alf Sjökvist 1.551, Östen Eriksson 1.540, Johan Bark 85 1.372, Leif Aura 847, Johan Andersson 84 291.
K: Ewa Wennbom 1.081, Linn Wennbom 89 461, Birgitta Ehrt 281.

ESKILSTUNA 9.10 (Alla Råby-Rekarne)
M: Per Nyström 759, Lennart Gustafson 541.
K: Johanna Gustafson 82 2.651 (984 3496 3546 3808), Jessica Nyström 83 1.588.

KALMAR 9.10 (Alla Kalmar)
M: Elias Ericsson 82 1.346, Peter Dagerhem 81 1.146, Ove Andersson 1.130, Ingvar Thomsson 828, Per-Eric Dagerhem 462.
K: Hanna Sundewall 84 1.950 (spjut 3059), Marie Dagerhem 83 1.609, Jasmine Andersson 88 595, Erica Andersson 90 407.

ESLÖV 9.10
M: Kauko Harjuniemi Trelleborg 1.938, Lennart Andersson Eslöv 907.
K: Tracey Andersson 84 Trelleborg 2.271 (978 2595 2750 3475), Maria Andersson 84 Eslöv 2.078.

SAN MARCOS, TX 9.10
M: Stefan Blomqvist 3.254 (1749 4624 5014 5477), Mathias Wennberg Castor 3.017 (1337 4703 4668 5917).

GÄVLE 9.10 (Alla Gefle om ej annat anges)
M: Stefan Alneroth 81 2.192 (slägga 4489), Robert Alneroth 84 1.931 (slägga 3912), Martin Hedberg 1.658, Thomas Persson 1.561, John van Leer 83 1.227, Jim Nääs 1.172, Stig Vilén Skade 547.
K: Madelen Fahlstedt 83 1.968 (slägga 3737).

SÖDERTÄLJE 9.10 (Alla Södertälje IF)
M: Sven Ohlson 2.366 (slägga 4339), Tyko Johansson 2.322, Björn Abrahamsson 81 2.194 (slägga 4485), Mattias Ljungqvist 1.384, Umit Demirci 84 1.332, Elias Yanko 83 886.
K: Anne Hellströmer 2.658 (1130 3616 2974 3829), Josefin Sundh 1.936.

PROVO, UT 9.10
M: Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 2.859 (1455 4267 5103 4139), Jarred Parrish USA 2.455, Chad Larsson USA 1.820.

SÖDRA VI 9.10 (Alla Södra Vi om ej annat anges)
M: Stefan Fredriksson 2.427 (1312 4406 3993 3182), Gustav Nilsson 2.386, Peter Nilsson 2.259 (kula 1294), Jörgen Nicklasson 1.357.
K: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 2.477 (1278 2017 3803 3044), Anna-Lena Svensson Hinden 2.420 (893 3362 3276 3259), Emma Gjörloff 84 1.300, Jette Madsen 1.207.

VÄSTERÅS 9.10 (Alla Västerås)
M: Henrik Johansson 1.843, Göran Kihl 871, Pasi Mäntylä bröt (spjut 6328).

ALVESTA 9.10 (Alla Hinden om ej annat anges)
K: Rebecka Karlsson 2.146 (868 3280 2402 3251), Maria Gustavsson 83 1.613 (slägga 3315), Helena Jonsson 1.500, Kari Hellström Alvesta 1.325 (spjut 2774).

BORÅS 8.10 (Alla Ymer)
M: Anders Sjögren 87 0.
K: Susanne Sjögren 1.148, Ulla Josefsson 533.

TIERP 8.10 (Alla Tierp)
M: Johnny Eriksson 2.23 (1248 4809 3452 3725), Lars Hallberg 1.062, Magnus Woldtz 851.

TORSBY 8.10 (Alla Bore)
K: Camilla Persson 2.633 (1068 4050 3288 3130), Annette Nilsson 2.239 (942 3602 3308 1920), Madeleine Frykholm 84 2.072 (765 3080 2400 3158), Lisa Willman 80 2.051 (slägga 3905).

KARLSTAD/M 7.10
M: Tomas Sjöström IF Göta 2.764 (1274 3975 3682 6575), Daniel Nornvall Ymer 2.615 (1281 4811 3993 4105), Anders Constantin 82 Orient 2.485 (1387 3561 3620 4554), Nils Pettersson 81 Boden 2.207, Fredrik Persson 82 IF Göta 1.988, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1.561, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 1.489, Christoffer Höjer 82 IF Göta 1.470, Andreas Liljemark 82 Hässelby 1.463, Erik Olofsson 82 Kungsängen 1.317, Robin Janson 83 Kil 1.288.
K: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 2.606 (912 3582 3570 3730), Karin Larsson 81 Garphyttan 1.512 (med fel hand!), Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1.468. Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1.177.

SÖDRA VI 6.10
M: Stefan Fredriksson Södra Vi 2.377 (diskus 4230).

KARLSHAMN 5.10
K: Sofie Persson 82 Udd 1.331.

KARLSTAD/M 5.10
M: Tomas Sjöström IF Göta 2.668 (1213 4072 3581 6172), Anders Constantin 82 Orient 2.314 (1362 3245 3235 4384), Gustav Nordén 83 Bore 1.603,
K: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 2.528 (925 3438 3332 3617), Karin Engström 83 IF Göta 2.328 (967 2470 3240 3413), Sofie Lundström 83 Västerås 2.099 (kula 1018), Marie Nordh 84 IF Göta 1.695, Eline Lind 82 IF Göta 1.654, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 1.623, Linda Svensson 83 Arvika 1.077.

GÄVLE 5.10 (Alla Gefle om ej annat anges)
M: Patrik Melin 3.072 (1399 6228 4674 4582), Lars Widén Örbyhus 2.297.
K: Karin Funke 2.269 (1041 3245 2941 2371), Emma Allvin 81 2.157.

GÄVLE 3.10 (Alla Gefle om ej annat anges)
M: Rolf Skalk 1.985, Robert Alneroth 84 1.974 (slägga 4014), Joakim Lundqvist 81 1.876 (983 4772 2644 2723), Guido Ripke 1.847, Martin Hedberg 1.688, Patrik Melin 1.477 (X X 4574 4169), Mikael Fransson 83 1.475, Alexander Nitreanu 1.426, Arne Skalk 1.365, Lars Åkerlind 1.072, Mats Åkerlind 910, Stig Vilén Skade 585.
K: Karin Funke 2.325 (1092 3359 3059 2270), Madelen Fahlstedt 83 2.029 (slägga 3980), Emma Allvin 81 1.996.

TIERP 3.10 (Alla Tierp)
M: Johnny Eriksson 2.381 (1164 5061 3381 3696), Peter Dahlberg 1.926, Jan Gunnarsson 1.736, Ulf Gunnarsson 1.645, Ulf Andersson 1.400, Tony Bäck 993, Kurt Melin 852, Mattias Dahlberg 86 84.

KATRINEHOLM 3.10 (Alla Katrineholm om ej annat anges)
M: Bo Jacobsson Gotland 2.002, Christian Blomberg 82 1.088, Martin Olsson 82 749
K: Stina Lindblad 2.444 (1042 2775 3727 2921), Sofie Hellström 81 2.011 (spjut 3021), Cecilia Larsson 83 1.946 (spjut 3673), Linda Hellström 81 1.401, Katarina Gustafsson 84 1.339, Hanna Larsson 84 1.087.

ÖRBYHUS 3.10 (Alla Örbyhus)
M: Lars Widén 2.426 (1181 4807 3997 3339), Johan Lundholm 2.122, Johan Mörner 81 2.070, Erik Eriksson 80 1.453, Bo Widén 295.

ESLÖV 3.10 (Alla Eslöv om ej annat anges)
M: Kauko Harjuniemi Trelleboerg 1.914, Dick Blom 1.008.
K: Christel Nordin 83 2.358 (941 2705 3229 3440), Tracey Andersson 84 Trelleborg 2.233 (990 2332 2780 3478), Maria Andersson 84 2.088, Anna Olsson 84 1.581, Sara Gertsson 84 Trelleborg 1.483, Yvette Lindberg Trelleborg 1.371.

SÖDERTÄLJE 3.10 (Alla Södertälje IF)
M: Sven Ohlson 2.292 (slägga 4327), Tyko Johansson 2.247, Jacob Petersén 1.964, Thomas Nilsson 1.705, Umit Demirci 84 1.301.

VALÖ 3.10 (Alla Valö)
M: Per Andersson 2.060, Östen Eriksson 1.453, Alf Sjökvist 1.439, Johan Bark 85 1.276.
K: Ewa Wennbom 1.208, Linn Wennbom 89 681, Birgitta Ehrt 383.

NYKÖPING 3.10
M: Jerry Jönsson Nyköping 2.756 (1535 3746 4430 4469), Marcus Jönsson Linköping 1.134.
K: Malin Tallberg 83 Nyköping 1.547.

KARLSHAMN 3.10 (Alla Udd)
M: Gordon Sjöqvist 2.123, Michael Strömberg 1.923, Martin Arnemar 82 1.620, Bengt Johansson 82 1.261, Håkan Forsman 1.107, Kenneth Karlsson 1.049, Johan Jarl 84 952, Axel Rydström 25!! 817 (spjut 2696), Magnus Carlsson 558, Pertti Pennanen 463, Daniel Westman 84 274.
K: Johanna Persson 82 1.302, Filippa Martinsson 87 1.168, Jennie Abrahamsson 87 916, Madelene Abrahamsson 85 678.

LEKERYD 3.10 (Alla Lekeryd-Svarttorp)
M: Leif Gustavsson 1.704, Jan Svensson 1.624, Thomas Malmsten 1.554, Richard Fagerstrand 1.426, Leif Carlsson 1.385, Johan Tholander 1.360, Harald Henriksson 1.189, Per-Anders Thörnkvist 1.185, Per Fagerstrand 960, Allan Henriksson 940.
K: Veronica Jansson 1.649, Gunilla Pettersson 1.406, Ida Wadnerud 85 1.139, Åsa Danielsson 1.064.

BOTTNARYD 3.10 (Alla Bottnaryd)
M: Robert Melin 82 2.349 (1178 4122 3811 3702), Mikael Holst 2.161 (slägga 4759), Roger Stridh 80 2.056, Greger Melin 1.502, Anders Stridh 1.073, Göran Holst 381.
K: Charlotte Henningsen 80 785, Stine Törnkrantz 82 595.

LEKERYD 2.10 (Alla Lekeryd-Svarttorp)
M: Berndt Isaksson 1.633, Leif Gustavsson 1.578, Stig Arvidsson 1.344, Per Fagerstrand 1.067.
K: Kerstin Larsson 1.499, Elin Trofast 81 1.065.

NYKÖPING 2.10 (Alla Nyköping om ej annat anges)
M: Jerry Jönsson 2.923 (1555 4302 4710 4605), Håkan Öberg 2.861 (1305 4602 4520 5200), Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 2.263 (slägga 4497), Lennie Axelsson 83 1.988, Magnus Zetterqvist 82 1.314.
K: Anna Hellströmer Södertälje IF 2.658 (1121 3692 3106 3641).

LINKÖPING 2.10 (Alla Linköping om ej annat anges)
M: Patrik Lööw Sköllersta 2.233, Lars-Henrik Stålmarck 1.886, Patrik Samuelsson 1.845, Patrik Ingström 1.640, Fred Gustavsson 1.511, Alf Nede 1.341, Andreas Sandgren 1.207, Åke Davidson 1.119, Per Bergqvist 225.

KOVLAND 2.10 (Alla Kovland om ej annat anges)
M: Arve Solli 2.008, Kjell-Åke Forslund 1.835, Jens Forslund 83 1.785, Per Jutterström 1.714, Håkan Johansson Sollefteå 1.503, Timo Wiksten 1.332, Mattias Söderberg Sundsvall 1.288, Fredrik Eklund 1.168, Kjell Gidlöf 1.158, Fredrik Wikström 1.009, Ulf Berg 947.
K: Marlene Forslund 82 2.581 (1093 2870 3172 4061), Anna Sjödin 81 1.580, Madelene Högback 84 1.371, Jennie Henriksson 84 1.258, Elin Forslund 87 1.171.

VALÖ 2.10 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.276 (slägga 4389), Per Andersson 2.096, Åke Lundberg 1.897, Alf Sjökvist 1.472, Östen Eriksson 1.409.
K: Ewa Wennbom 1.177.

KYRKHULT 2.10 (Alla Kyrkhult)
M: Jerry Gustafsson 2.071, Mathias Johansson 1.764, Bo Gustafsson 1.715, Jens Lööv 1.617, Mats Svensson 1.607, Henrik Holmgren 80 1.602, Christer Johnsson Kyrkhult 1.487, Martin Hansson 1.294, Bengt Holmgren 1.186.
K: Ida-Maria Holmgren 82 2.140 (764 2196 3063 3728), Jenny Gustafsson 2.031, Emma Bengtsson 84 1.845, Monika Svensson 84 1.590, Eva Holmgren 877.

MOTALA 2.10 (Alla Motala om ej annat anges)
M: Erik Svensson Heleneholm 2.420 (1283 5069 3545 3240), Mikael Selvin 1.608, Bengt Andersson Borensberg 1.402, Hans Svensson 84 Växjö 1.352 (965 3480 2495 1429), Johan Carlsson 83 Borensberg 1.317, Johan Pärsby 83 1.090, Alexander Flodin 85 1.018 (spjut 3142), Jonas Pettersson 82 837, Julian Carlsson 85 823, Mikael Hammer 85 682, Per-Erik Flodin 654, Erik Pettersson 85 629, Peter Håkansson 347.
K: Sandra Landström 80 2.032 (diskus 3045), Alexandra Swärm 85 1.876 (spjut 3044), Martina Efraimsson 85 1.662, Lina Törnqvist 86 1.658, Anna-Karin Kullberg Borensberg 1.621, Josefine Swärm 85 1.553.

LERUM 2.10 (Alla Lerum om ej annat anges)
M: Christer Björkander 83 1.885, Christoffer Thomée 82 Sävedalen 1.812, Erik Hallenbo 83 1.170

TIERP 2.10 (Alla Tierp)
M: Peter Dahlberg 1.732, Arne Ström 1.313, Lars Marklund 1.240, Mattias Dahlberg 86 101, Erik Johansson 86 0.
K: Katarina Ström 83 1.811, Angelica Ström 81 1.770, Gunilla Ström 817.

FALKENBERG 2.10 (Alla Falkenberg)
M: Henrik Martinsson 1.899, Mikael Larsson 1.811, Martin Berg 1.677, Mikael Bernhardt 1.125, Stefan Holman 892.

FLAGSTAFF, AZ 2.10
M: Kristian Pettersson Ullevi 3.360 (1685 5920 5519 4641), Håkan Andersson Ljungsbro 2.697 (1690 3782 4532 3362), Tommy Sarenbrant Mora 2.405 (1256 5231 3559 3120), Gunnar Axlid Ullevi 2.382 (1545 3518 2808 4435).
K: Linda Nestorsson Ullevi 3.258 (1513 3222 4755 4590), Petra Eklund Täby 2.235 (1137 2948 2808 2295).

SAN MARCOS, TX 2.10
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.237 (1755 4617 5155 5144), Mathias Wennberg Castor 2.947 (1115 4628 4673 5551).

VISBY 2.10 (Alla Gotland)
M: Erik Larsson 80 2.587 (1353 4060 4423 3788), Gustav Melén 82 1.633, Nicolaus Daun 82 1.425, Jorma Jääskeläinen 1.365, Petter Hemph 83 1.197, Björn-Erik Franzén 1.150.
K: Johanna Hallberg 1.262, Larisa Kovalova 807.

MALMÖ/He&S-K 2.10 (Alla Heleneholm)
M: Robert Wärff 2.937 (1419 5379 4496 4515), Glenn Håkansson 2.533 (1253 5438 3641 3626), Conny Håkansson 2.168.

BORÅS 1.10 (Alla Ymer)
M: Lars Frison 1.885, Jonas Roman 1.767.

VÄSTERÅS 1.10 (Alla Västerås)
M: Henrik Johansson 1.813, Ove Puisto 1.764.

FALUN 1.10
M: Mattias Jons 82 Järvsö 2.492 (1249 4893 3273 4339), Johan Persson 80 Falun 2.386 (1430 2565 4321 3910), David Johansson 80 Ludvika 2.085 (kula 1433), Daniel Hansson 83 Rånäs 1.567.

NYKÖPING 30.9 (Alla Nyköping)
M: Christer Berg 2.722 (1500 3890 4421 4236), Jerry Jönsson 2.365 (1567 X 4753 4348), Jonas Birgersson 83 1.839.

KARLSTAD/M 30.9
M: Anders Constantin 82 Orient 2.421 (1358 3431 3492 4529), Nils Pettersson 81 Boden 2.185, Fredrik Persson 82 IF Göta 1.928, Erik Olofsson 82 Kungsängen 1.331, Robin Janson 83 Kil 1.296, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1.293, Gustav Nordén 83 Bore 984, Thomas Hellman 81 IF Göta 734.
K: Karin Larsson 81 Garphyttan 2.437 (1188 2588 3416 2875).

JÄRVSÖ 29.9 (Alla Järvsö)
M: Carl Fack 2.461 (1380 3565 3448 4617), Lars Magnusson 1.661, Johan Eriksson 83 1.476, Johnny Skalberg 1.317, Henrik Olsson 84 1.065, Ove Larsson 884.
K: Kristin Andersson 82 2.351 (916 3456 2718 3332).

NORRTÄLJE 29.9 (Alla Rånäs om ej annat anges)
M: Teddy Jonasson 2.331 (1333 4120 3851 2954), Erik Spjut Tureberg 1.626.
K: Marketta Korpi 1.660, Elisabeth Ekborg 1.513, Petra Svanström 578.

VISBY 29.9 (Alla Gotland)
M: Erik Larsson 80 2.647 (1313 4880 4240 3809), Gustav Melén 82 1.717, Nicolaus Daun 82 1.569, Petter Hemph 83 1.110, Björn-Erik Franzén 1.071, Johannes Daun 84 1.062, Joakim Daun 82 940, Daniel Hejdström 765.
K: Marie Liljegren 84 1.348, Johanna Hallberg 1.265.

GÄVLE 29.9 (Alla Gefle)
M: Fredrik Persson 1.656, Martin Hedberg 1.638, Thomas Persson 1.549, Jim Nääs 1.227, Daniel Thilas 638.

BORÅS 29.9 (Alla Ymer)
M: Hans Göransson 1.167, Karl Borgö 1.163, Karl Wrane 826, Jonas Tell 588, Andreas Lindén 459, Conny Rantzow 322, Lars Andervang 318.

KLIPPAN 28.9 (Alla Klippan)
M: Gösta Castor 1.824, Markus Persson 80 1.367, Reinhold Andersson 80 1.202, Tomas Håkansson 1.062, Jesper Klemedsson 84 949, Fredrik Olsson 774, Fredrik Olin 83 626.

KARLSTAD/M 28.9
M: Anders Constantin 82 Orient 2.402 (1324 3477 3339 4727), Nils Pettersson 81 Boden 2.197 (spjut 5322), Nicklas Henriksson 80 Boden 1.206.

FALUN 28.9
M: Mattias Jons 82 Järvsö 2.491 (1192 4895 3512 4236), Johan Persson 2.288 (1388 2824 4156 3368).

SOLLENTUNA 28.9 (Alla Tureberg)
M: Thomas Hirvonen 80 2.730 (1480 5702 3838 3504), Mattias Krook 82 2.223 (diskus 3866).

TIERP 27.9 (Alla Tierp)
M: Arne Ström 1.247.
K: Katarina Ström 83 1.836, Angelica Ström 81 1.781.

TIERP 26.9 (Alla Tierp)
M: Ola Berlin 1.852, Peter Dahlberg 1.744, Tony Bäck 919, Per Carlsson 757, Mattias Dahlberg 86 71.
K: Katarina Ström 83 1.978, Caroline Ström 86 814, Martina Skoglund 728.

ÖRBYHUS 26.9 (Alla Örbyhus)
M: Arne Enarsson 2.405 (1099 4895 3429 4196), Johan Lundholm 2.048, Christer Åström 1.578, Magnus Svensk 1.455.

KALLINGE 26.9 (Alla Gnistan)
M: Tomas Pyka 81 2.601 (1137 4510 3757 5285), Peter Andersson 2.483 (1277 3330 3535 5396), Håkan Jedhammar 81 1.358, Per-Ola Andersson 80 1.321, Erik Lindholm 1.223, Andreas Lindström 1.216, Franz-Olof Pyka 887, Ola Karlsson 80 885, Sverker Sjölin 874, Henrik Johansson 85 822, Tommy Pyka 806, Henrik Thörn 85 464.

WEST LAFAYETTE, IN 26.9
M: Mattias Eriksson Castor 3.031 (1682 3927 4973 4910).

ESKILSTUNA 26.9 (Alla Råby-Rekarne)
M: Tony Settle 2.823 (1332 4694 4018 5400), Jimmy Karlsson 81 2.435 (1094 6130 3482 3350).

VALÖ 26.9 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Per Andersson 1.955, Åke Lundberg 1.775, Åke Lindén 1.447, Patrik Mattsson 1.390, Björn Holm 1.371, Johan Bark 85 1.231, Martti Pietiläinen Östhammar 1.127, Johan Andersson 84 243, Ismo Pietiläinen 85 Östhammar 113, Henrik Johansson 87 109.
K: Ewa Wennbom 1.120, Katarina Pietiläinen 84 1.098, Nina Jansson 849, Elleonor Mattsson 823, Linn Wennbom 89 486, Birgitta Ehrt 338.

VALÖ 25.9 (Alla Valö)
M: Johan Bark 85 1.164, Johan Andersson 84 71.
K: Ewa Wennbom 1.248, Linn Wennbom 89 554, Birgitta Ehrt 387.

TRELLEBORG 25.9 (Alla Trelleborg)
M: Kauko Harjuniemi 1.965, Tomas Hansson 1.791, Jouni Rantonen 82 1.231, Henrik Roos 84 1.197, Rasmus Borg 84 881, Mikael Harborn 84 865, Bengt Dahl 526, Anders Olsson 84 465, Anders Dahl 86 379.
K: Tracey Andersson 84 2.209 (987 2301 2873 3274), Malin Svensson 2.172 (1049 3192 2386 2509), Yvette Lindberg 1.372, Mariola Andersson 1.186, Jenny Bengtsson 85 918.

OREM, UT 25.9
M: Jimmy Nordin Heleneholm 3.303 (1864 4972 5010 5020), Erik Koch USA 2.370, Niklas Arrhenius 82 Spårvägen bröt (1450 - 4960 -).

SKELLEFTEÅ 25.9 (Alla Skellefteå AIK om ej annat anges)
M: Sven-Olov Berggren 2.220, Sten-Erik Wihlborg 2.210, Fredrik Björklund IFK Umeå 1.980, Tobias Wallström 83 1.757, Jens Fahlgren 80 1.665, Sune Marklund 1.447, Malte Westermark 879, B-O Nygren 856, Stig Marklund 853, Åke Pettersson 846, Jonas Öberg 85 Vännäs 768, Tage Pettersson 600.
K: Cine Igeland 85 Vännäs 1.837 (807 1985 2867 2590), Katja Gustavsson 84 1.684, Anna Jonsson 86 Vännäs 1.654 (658 2749 2339 1852), Amanda Nilsson 83 1.625, Mona Abdulhadi 82 IFK Umeå 1.466, Asha Abdulhadi 83 IFK Umeå 1.073.

SUNDSVALL 25.9 (Alla Sundsvall om ej annat anges)
M: Arve Solli Kovland 2.057, Kjell-Åke Forslund Kovland 2.001, Jens Forslund 83 Kovland 1.986, Per Jutterström Kovland 1.983, Jerry Rautakorpi 83 1.849, Daniel Höglund 1.801, Håkan Johansson Sollefteå 1.686, Tomas Danielsson Timrå 1.524, Mattias Söderberg 1.466, Robert Berglund 1.455, Lars Larsson 1.391, Håkan Nilsson Timrå 1.378, Leif Nilsson Timrå 1.222, Lasse Rautakorpi 1.114, Stefan Lundberg Kovland 1.110, Daniel Häggkvist 84 Kovland 891, Ivar Brännlund 811, Jan Ström Nyland 618, Göran Thunfors Timrå 604, Johan Norberg 538, Stig Larsson 441, Reima Joutsen Timrå 330.
K: Helena Engman Riviera 3.483 (1607 3733 4899 5044), Marlene Forslund 82 Kovland 2.325 (1095 2798 3096 3012), Maria Grahn 84 Vingarna 2.034 (754 1925 3136 3400), Malin Wiik 83 2.029 (spjut 3328), Pernilla Nilsson Timrå 1.370, Åsa Nilsson 84 Timrå 1.361, Carina Ytterström 1.289, Riita Rautakorpi 1.157, Eva Nilsson Timrå 1.104, Lie Nilsson Timrå 1.043, Monika Lindkvist 1.014, Eva Eriksson 741, Annelie Åhlund Timrå 680.

VÄSTERÅS 25.9 (Alla Västerås)
M: Håkan Setthammar 2.290, Fredrik Sjödén 1.977, Mats Bodén 1.722, Göran Kihl 802.

NORRKÖPING 25.9 (Alla Tjalve)
M: Frederick Löfdahl 2.176, Tommy Gårdman 2.044, Johan Henriksson 82 1.670, Tomas Andersson 1.068, Mattias Jansson 575, Gunnar Krig 84 554.
K: Lena Brattgård 2.187 (diskus 3572).

HELSINGBORG 25.9 (Alla Helsingborg)
K: Sandra Johannesson 81 1.877 (diskus 3390), Annika Malmberg 82 1.808, Ingrid Malmberg 925, Lars Jönsson 914, Irene Johannesson 513.

SÖDERTÄLJE 25.9 (Alla Södertälje IF om ej annat anges)
M: Håkan Öberg Nyköping 2.833 (1252 4841 4482 5054), Sven Ohlson 2.315 (slägga 4315), Thomas Lundstedt 2.306 (slägga 4844), Björn Abrahamsson 81 2.232 (slägga 4630), Gabriel Wallin 81 2.071 (spjut 5847), Daniel Cato 2.003, Lennie Axelsson 81 Nyköping 2.003 (slägga 4160), Jonas Birgersson 83 Nyköping 1.726, Lassie Lehtonen 1.610, Umit Demirci 84 1.304, Veli-Matti Saarenketo 81 1.138, Andreas Forsell 1.129, Elias Yanko 83 969.
K: Anna Hellströmer 2.692 (1151 3918 3150 3640).

MOUNTAIN CITY, TX 25.9
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.168 (1714 4597 5006 5025), Mathias Wennberg Castor 2.875 (1268 4403 4740 5391).

VÄSTERÅS 23.9 (Alla Västerås om ej annat anges)
M: Fred Schumacher 2.542 (1236 3942 3583 5243), Jörgen Viksell 2.161 (slägga 4897), Khalid Khazerzadeh Gillberga-Lista 859.
K: Emma Olsson 83 2.151 (slägga 4466), Cecilia Wanhainen 82 1.815 (slägga 3866).

KARLSTAD/M 23.9 (Alla IF Göta om ej annat anges)
M A: Anders Constantin 82 Orient 2.396 (1324 3411 3379 4688), Magnus Åhlén 2.046, Håkan Eriksson 1.990, Fredrik Persson 82 1.954, Fredrik Thörngren 1.664, Tomas Hällström Gefle 765.
M B: Gustaf Nordén 83 Bore 1.711, Christoffer Bengtsson 83 1.566, Joel Blid 83 572.
K: Karin Engström 83 2.186 (1001 2051 3088 3138), Sofie Lundström 83 Västerås 2.132 (1075 3091 2339 2369), Helén Holmgren 83 Arvika 1.180, Linda Svensson 83 Arvika 1.064.

FALUN 23.9 (Alla Falun om ej annat anges)
M: Andreas Olsson Heby 2.549 (1389 5655 3951 2704), Mattias Jons 82 Järvsö 2.430 (slägga 4266), Mikael Söderlund 2.148, Andreas Hedström 81 1.708, Matar Jarju 81 Hofors 1.535, Daniel Hansson 83 Rånäs 1.494, Erik Söderberg 81 1.447, Oscar Forsberg 82 1.372, Robert Ekman 82 Stål 1.363, Anton Karlsson 81 Gimo 1.307, David Peterson 82 Wärnamo 1.272, Jon Andersson 80 1.270 (800 3890 2024 1864), Klas Eriksson 81 1.146, Felipe Padilla 82 Ludvika 905.
K: Marie Hilmersson 81 Hässelby 2.820 (1204 3084 3709 4237), Emilia Löfgren 83 Enköping 2.040 (spjut 3268), Linda Wijkander 83 Klippan 2.011 (1057 1941 2217 3157), Cecilia Fernström 81 Wedevåg 1.833 (slägga 3272), Ellen Valgeborg 83 Enköping 1.701, Caroline Lundgren 81 Duvbo 1.636, Therese Axelsson 83 Katrineholm 1.617, Anna Jansson 81 1.135.

TORSBY 23.9 (Alla Bore om ej annat anges)
M: Erik Eriksson 82 2.339 (949 4810 3288 4783), Björn Ankarling 82 Arvika 2.120, Andreas Henriksson 82 2.070 (slägga 4187), Johan Granlund 82 1.898, Jerry Larsson 80 1.882, Kristian Blom 82 1.849, Linus Gullström 81 1.084.
K: Maria Eriksson 82 2.475 (861 2810 3458 4121).

KARLSTAD/M 21.9
M: Anders Constantin 82 Orient 2.335 (1309 3697 3254 4230), Nils Pettersson 81 Boden 2.233 (spjut 5384), Fredrik Persson 82 IF Göta 2.111, Gustaf Nordén 83 Bore 1.567, Nicklas Henriksson 80 Boden 1.210, Christoffer Bengtsson 83 IF Göta 1.201, Johan Wiklund 81 Luleå 978.

TORSBY 21.9 (Alla Bore)
M: Stig-Börje Asplund 2.694 (1303 4421 4045 4838), Kent Lennerfjäll 2.679 (1150 6040 3645 4512), Krister Larsson 85 1.503 (833 3400 2206 3039), Stefan Bergkvist 85 1.292, Patrik Johansson 84 1.021, Tommy Kristiansen 86 807, Fredrik Johansson 86 588, Tomas Olsson 86 460.

KLIPPAN 21.9 (Alla Klippan)
M: Ralf Axelsson 1.838, Göran van Speyck 555.
K: Anna Dahl 81 1.840, Tanja Olsson 85 1.789, Anna Jonasson 80 1.544.

MALMÖ/He 20.9 (Alla Heleneholm om ej annat anges)
M: Jonas Forsberg 2.660 (1476 4128 3878 4460), Philip Nossmy 82 Malmö 1.767 (1091 3952 3281 1699), Johan Fritz 82 Malmö 1.016, Linus Persson 82 Malmö 985.
K: Kristina Wärff 2.417 (1041 3582 3241 2516), Maria Rendin 82 1.819 (838 2761 2026 2308), Charlotte Karlsson 82 Malmö 1.617 (814 2761 2028 1497), Maria Svensson 83 1.467, Emma Lilja 82 1.266, Irene Fagerberg 1.206, Maria Appelgren 83 1.154, Lisa Sjöstrand 82 1.097

VÄSTERÅS 20.9 (Alla Västerås)
M: Jörgen Viksell 2.238 (slägga 4775), Ove Puisto 1.836

ÖRBYHUS 19.9 (Alla Örbyhus)
M: Johan Lundholm 2.093, Christer Åström 1.635, Erik Eriksson 80 1.454.

HÄSSELBY 19.9 (Alla Hässelby om ej annat anges)
M: Magnus Wickert 2.007, Johan Lundin 1.842, Andreas Thiel 83 1.790, Olle Thiel 1.125, Mikael Magnusson Tumba 1.082, Christian Ahlsén 80 939, Andreas Rehnborg 80 755.
K: Linda-Marie Mårtensson 3.279 (1594 2886 4631 4645), Maria Rydell Tumba 2.258 (990 2570 3054 3023), Katrin Ahlford 83 1.952 (slägga 3098).

UPPSALA 19.9 (Alla Upsala om ej annat anges)
M: Niklas Uhlin 3.018 (1495 4614 4862 5016), Johan Levin 2.499 (1253 5590 4020 2866), Henrik Wennberg Tureberg 2.355 (1762 3796 5490 X), Urban Gustafsson 2.230, Berth Axelsson 2.211, Tomas Weis 82 1.228

KALLINGE 19.9 (Alla Gnistan)
M: Peter Andersson 2.006 (1230 X 3330 5270), Sverker Sjölin 850, Henrik Johansson 85 774.
K: Lilian Pyka 1.946 (1046 X 3000 4100).

GÖTEBORG/S 19.9 (Alla Ullevi)
M: Anders Axlid 3.131 (1636 4702 4941 5054), Philip Åman 2.144.

GÄVLE 19.9 (Alla Gefle om ej annat anges).
M: Richard Alneroth 80 2.837 (1324 6670 4268 3525), Guido Ripke 2.006, Martin Hedberg 1.667, Fredrik Persson 1.650, Thomas Persson 1.613, Jim Nääs 1.296, Henrik Pettersson 1.291, Mats Åkerlind 948, Stig Vilén Skade 603.
K: Carolina Selin 959.

HUDDINGE 19.9
M: Linus Bernhult IF Göta 3.274 (1555 5289 5584 5055), Fredrik Mäkk Hässelby 3.233 (1452 5527 5457 5125), Axel Bernhult Huddinge 2.963 (1393 5072 4995 4464), Kenneth Bergén Huddinge 2.748 (1188 6100 3681 4715).

VALÖ 19.9 (Alla Valö)
M: Kjell Jansson 1.589, Östen Eriksson 1.524, Ulf Sandén 746, Patrik Eriksson 86 0, Henrik Eriksson 89 0.

VALÖ 18.9 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.232 (slägga 4239), Per Andersson 2.007, Åke Lundberg 1.743, Alf Sjökvist 1.496.

HELSINGBORG 18.9 (Alla Helsingborg om en annat anges)
K: Maria Pettersson Heleneholm 2.979 (1325 3008 5045 3440), Karin Olsson 2.514 (1252 2484 3353 3278), Sandra Johannesson 81 1.941 (diskus 3550), Marie Ziegler 1.826, Annika Malmberg 82 1.666 (diskus 3130), Ingrid Malmberg 941.

TIERP 18.9 (Alla Tierp)
M: Peter Dahlberg 1.847, Sivert Melin 1.355, Stefan Lind 1.214, Kurt Melin 837, Kevin Bäcklin 86 207, Mattias Dahlberg 86 66.
K: Maria Hillbom 2.085, Charlotta Melin 1.308, Madeleine Melin 1.262.

BORÅS 18.9 (Alla Ymer)
M: Niklas Trennéus 2.720 (1405 3825 4788 4233), Lennie Helander 2.446 (1195 4030 3573 4670), Johan Börjesson 1.979. 

NYKÖPING 18.9 (Alla Nyköping)
M: Emil Hellkvist 82 1.552, Jerry Jönsson 1.326 (vänster hand).
K: Malin Tallberg 83 1.393.

KIRUNA 18.9 (Alla Nedre Soppero)
M: Magnus Widell 2.325 (slägga 4365), Thomas Ejnestrand 1.779

VÄSTERÅS 16.9 (Alla Västerås)
M: Jörgen Viksell 2.209 (slägga 4896), Henrik Johansson 1.817, Ove Puisto 1.772.

HÄSSELBY 15.9 (Alla Hässelby)
M: Per Östlund 2.362 (1209 4379 3977 3228), Magnus Wickert 2.157, Johan Sörin 84 1.927, Patric Storm 1.720, Johan Lundin 1.717, Magnus Sörin 82 1.662, Sergej Nikolajev 1.160.
K: Gunilla Olovsson 82 Märsta bröt (1033 3810)

UMEÅ 15.9
M: Svante Söderlund Bore 2.982 (1233 4861 4621 6052), Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 2.724 (1227 6822 3745 3736), David Frykholm 80 Bore 2.425 (1125 5727 3484 3464), Magnus Widell Nedre Soppero 2.334, Paul Ragnvaldsson Strömsund 1.848, Per Bergman Tureberg 1.780, Niklas Sjöstrand Kville 1.246, Mattias Eriksson 80 Vännäs 1.177, David Tonegran 81 Skellefteå AIK 458.
K: Veronica Karlsson 80 Strömsund 2.675 (1080 2769 4004 3842).

FALUN 15.9 (Alla Falun om ej annat anges)
M: Andreas Olsson Heby 2.626 (1388 5395 4207 3035), Johan Borg 2.302, Mikael Söderlund 2.116, Johannes Anderson Heros 1.798, Andreas Hedström 81 1.785, Markus Ottesen 81 1.692, Hans Sjögren Ymer 1.562, Jon Andersson 80 1.362 (790 4235 2187 1888), Fredrik Rohlén 973.
K: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 3.306 (1631 2966 4580 4998).

NORRTÄLJE 15.9 (Alla Rånäs om ej annat anges)
M: Teddy Jonasson 2.201, Erik Spjut Tureberg 1.581, Niklas Österberg 1.128.
K: Marketta Korpi 1.703, Elisabeth Ekborg 1.592.

ÖRBYHUS 12.9 (Alla Örbyhus)
M: Lars Widén 2.356, Johan Lundholm 2.123, Ingemar Pettersson 1.793, Matti Vuontisvaara 1.725, Erik Eriksson 80 1.519.

SKÖLLERSTA 12.9 (Alla Sköllersta om ej annat anges)
M: Mats Andréasson 2.408, Patrik Lööw 2.095, Jerry Jönsson Nyköping 1.738 (1530 2548 X 4185), Jonas Birgersson 83 Nyköping 1.419, Marcus Jönsson Linköping 1.117, Thomas Blanck 977, Rolf Lööw 656.
K: Maria Rietz Fjugesta 1.992, Malin Tallberg 83 Nyköping 1.363, Helena Andréasson 80 1.316, Marianne Andréasson 1.187, Helena Pettersson 80 1.151, Birgitta Jönsson Linköping 968, Evy Lööw 504.

STRÖMSUND 12.9 (Alla Strömsund om ej annat anges)
M: Hans Källén 2.554 (1285 3454 3988 5053), Jens Edler 80 Östersund 2.218 (slägga 4429), Markus Olofsson 80 2.142, Tony Holmkvist 1.682, Tobias Olofsson 83 1.158, Anders Zetterlund 80 1.094.
K: Veronica Karlsson 80 2.668 (1055 3006 3918 3725), Ann Öhrberg 1.359.

TIERP 12.9 (Alla Tierp)
M: Johnny Eriksson 2.308, Peter Dahlberg 1.944, Mikael Öhman 1.392, Göran Pettersen 980.
K: Madeleine Melin 1.392, Charlotta Melin 1.384.

SÖDERTÄLJE 12.9 (Alla Södertälje IF)
M: Sven Ohlson 2.385 (slägga 4350), Björn Abrahamsson 81 2.305 (slägga 4480), Peter Mattsson 2.278, Andreas Forsell 1.227.
K: Anna Hellströmer 2.557 (1125 3631 3106 3077), Maria Lahtonen 1.086.

GÄVLE 12.9 (Alla Gefle om ej annat anges)
M: Guido Ripke 1.937, Fredrik Persson 1.739, Thomas Persson 1.725, Martin Hedberg 1.722, Tobias Ivarsson 81 1.548, Jim Nääs 1.279, Mikael Holmgren 984, Håkan Rönnbäck 902, Stig Vilén Skade 550, Fredrik Lax 253.
K: Annika Larsson 2.799 (1268 2467 5160 3076), Madelen Fahlstedt 83 2.078 (slägga 3588), Ingegerd Pers 1.264, Carolina Selin 1.061.

ÖSTHAMMAR 12.9 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg 2.063 (slägga 4118), Per Andersson 2.002, Lars Karlsson Östhammar 1.827, Alf Sjökvist 1.592, Östen Eriksson 1.483.

UPPSALA 12.9
M: Niklas Uhlin Upsala 3.078 (1505 4708 4932 5219), Henrik Wennberg Tureberg 2.494 (1752 4506 5726 X), Urban Gustafsson Upsala 2.270.

VALÖ 11.9 (Alla Valö)
M: Per Andersson 2.039 (slägga 4053), Kjell Jansson 1.706, Alf Sjökvist 1.621, Sven-Olof Rutberg 882, Patrik Eriksson 86 0, Henrik Eriksson 89 0.
K: Ewa Wennbom 1.142, Linn Wennbom 89 511.

ESKILSTUNA 11.9 (Alla Råby-Rekarne om ej annat anges)
M: Kenneth Bergén Huddinge 2.680 (1166 6140 3498 4580), Vittorio Gabrielli 2.669 (1494 5036 4093 3303), Kaj Jokinen 81 2.621 (1284 6030 3547 3705), Daniel Jonsson bröt (1616 4930 3772).

AUSTIN, TX 11.9
M: Stefan Blomqvist Örgryte 3.116 (1720 4540 4845 4895), Mathias Wennberg Castor 2.719 (1255 4045 4242 5367).

NYBRO 11.9 (Alla Hinden om ej annat anges)
M: Peter Fritz IK Sisu 1.988, Christian Hermansson 80 IK Sisu 1.754, Kristian Andersson 1.397, Henrik Garpmo 82 1.368, Peter Dagerhem 81 Kalmar 1.359, Andreas Petersson 82 1.136, Jonas Gummesson 1.071, Emmanuel Wintersteller 1.063.
K: Anna-Lena Svensson 2.466 (955 3411 3285 3214), Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 2.454 (1234 1896 3856 3164), Rebecka Karlsson 2.260 (908 3197 2513 3365), Maria Gustavsson 83 1.495, Helena Jonsson 82 1.358.

KARLSTAD/M 11.9
M: Linus Bernhult IF Göta 3.160 (1536 5040 5311 4881), Axel Bernhult Huddinge 2.965 (1422 4906 5031 4471).

GÖTEBORG/S 11.9 (Alla Ullevi.)
M: Christer Hagberg 3.350 (1582 5525 5334 5575), Anders Axlid 2.954 (1595 4515 4566 4637), Philip Åman 2.255.
K: Anna Söderberg 3.543 (1447 3048 6082 5674), Kajsa Lindskog 2.460 (1146 2068 3190 4073).

VRETSTORP 11.9 (Alla Vretstorp om ej annat anges)
M: Mats Andreasson Sköllersta 2.457 (1271 4063 3791 4075), Fredrik Stenman Örebro 2.132, Patrik Anshelm Örebro 1.814, Vesa Rontti Stocksäter 1.636 (spjut 5462), Kent Granberg 1.540, Erik Larsson 80 1.380, Stig Lundkvist 1.193.
K: Helena Andreasson 80 Sköllersta 1.305, Marianne Andreasson Sköllersta 1.289.

STRÖMSUND 11.9 (Alla Strömsund om ej annat anges)
M: Daniel Ragnvaldsson 3.220 (1422 7056 4079 5575), Svante Söderlund Bore 2.730 (1194 4343 4679 4840), Hans Källén 2.612 (1300 3601 4169 4977), Mattias Eriksson 80 Vännäs 2.603 (1234 6821 3539 3235), Lars Näckter Orrviken 2.473 (1104 5741 3234 4176), Jon Edler 80 Östersund 2.398 (spjut 5322), Magnus Widell Nedre Soppero 2.336 (slägga 3948), Christer Göransson Ragunda 2.173, Jens Edler 80 Östersund 2.160 (slägga 4268), Markus Olofsson 80 2.084, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 2.079 (1251 6689 3593 X), Paul Ragnvaldsson 1.895, Lars Persson 1.893 (slägga 4669), Tony Holmqvist 1.816, Bertil Lundquist Vännäs 1.754, Per-Henrik Sundell Hammerdal 1.711, Lars Ragnvaldsson 1.547, Henrik Ragnvaldsson 1.443, Jörgen Olofsson 1.383, Erik Honn 80 1.315, Tobias Olofsson 83 1.128.
K: Helena Engman Riviera 3.406 (1569 3640 4673 5008), Veronica Karlsson 80 2.627 (1007 3009 3838 3753), Marie Honn 82 1.855, Ann Öhrberg 1.458.

HALMSTAD 11.9 (Alla Halmstad om ej annat anges)
M: Sven-Bertil Jönsson 1.277, Niclas Blyh 1.165.
K: Carolina Madsen 82 2.208, Anne-Marie Jönsson Ängelholm 948, Linda Åkerström Ekshärad 857, Eva Carlsson 709.

KIRUNA 11.9 (Alla Nedre Soppero)
M: Christian Häggström 81 1.406.
K: Christel Häggström 80 1.953, Ida Dufva 82 1.865, Annette Jaako 84 1.607, Marlene Häggström 84 1.434.

KIL 11.9 (Alla Kil om ej annat anges)
M: Rolf Gustavsson 2.170 (slägga 4617), Daniel Gustavsson 82 2.077 (slägga 4108), Magnus Forsberg 2.041, Patrik Lundström 1.995, Jon Högblad Filipstad 1.427, Johan Nordensson 82 1.401, Markus Jonasson 82 1.376, Stefan Holm 1.224 (849 3429 2141 1673), Mauri Kanneli 1.212, Robin Janson 83 1.177, Fredrik Claesson 1.150.
K: Angela Åkeson 2.439 (1079 2126 4417 2803), Annica Fager 1.687.

KATRINEHOLM 11.9 (Alla Katrineholm om ej annat anges)
M: Bo Jacobsson Gotland 1.911, Jimmy Andersson 82 1.099, Christian Blomberg 82 1.029..
K: Stina Lindblad 2.431 (1010 2829 3740 2896), Cecilia Larsson 83 1.936 (spjut 3392), Sofie Hellström 81 1.925, Katarina Gustavsson 84 1.398, Kristin Nilsson 82 1.316, Marie Eriksson 82 1.301, Hanna Larsson 84 1.071.

SUNDSVALL 10.9 (Alla Sundsvall om ej annat anges)
M: Mikael Sjölén 1.051, Peter Bolt 696, Mats Magnusson 511, Jan Ström Nyland 493, Johan Norberg 418, Esbjörn Wiberg 216.
K: Eva Magnusson 609, Hanh Nilsson 216.

KARLSTAD/M 9.9
M: Linus Bernhult IF Göta 3.285 (1547 5263 5453 5349), Daniel Nornvall Ymer 2.802 (1296 5144 4174 4758).
K: Cecilia Nilsson Ymer 3.115 (1273 3165 3916 5655).

ESKILSTUNA 9.9 (Alla Råby-Rekarne)
M: Kaj Jokinen 81 2.629 (1285 6010 3676 3605), Arto Kekki 2.284 (spjut 5297).

ESKILSTUNA 7.9 (Alla Råby-Rekarne)
M: Daniel Jonsson 2.878 (1656 5435 3820 4023).
K: Sofi Hildenborg 2.313 (943 3504 3140 2500), Sofia Gustafsson 2.077 (spjut 3685).

VÄSTERÅS 6.9 (Alla Västerås om ej annat anges)
M: Mattias Borrman 3.386 (1517 6180 5542 5266), Fredrik Mäkk Hässelby 3.105 (1420 5013 5220 5125), Pasi Mäntylä 2.354 (spjut 6434), Jörgen Viksell 2.320 (slägga 4957), Håkan Setthammar 2.276, Fredrik Sjödén 2.044, Marko Lötjönen 1.621.
K: Cecilia Enbäck 2.133 (diskus 3256).

TORSBY 6.9 (Alla Bore)
M: Mårten Ejdervall 2.829 (1211 4909 4312 5387), Mikael Zetterlund 2.484 (1092 4684 3592 4735).

WEST LAFAYETTE, IN 5.9
M: Mattias Eriksson Castor 2.942 (1715 3686 834 753), Chris Sanders USA 2.219, Eric Demeter USA 1.549.

TIERP 5.9 (Alla Tierp)
M: Ola Berlin 1.936, Peter Dahlberg 1.871, Ulf Andersson 1.490, Sivert Melin 1.333, Tony Bäck 947.
K: Charlotta Melin 1.328.

UPPSALA 5.9 (Alla Upsala)
M: Niklas Uhlin 3.180 (1538 5118 5162 5121), Henrik Wennberg Tureberg 3.120 (1693 3332 5692 5299), Sören Tallhem Spårvägen 3.119 (1791 4331 4716 4999), Johan Levin 2.369 (1254 5131 3810 2721), Berth Axelsson 2.260, Urban Gustafsson 2.226, Fredrik Hjortzén 1.901, Anders Hardenborg 83 1.582, Daniel Lundvall Hässelby 1.525, Ali Sabouri 1.291.

SÖDERTÄLJE 5.9 (Alla Södertälje IF)
M: Björn Abrahamsson 81 2.295 (slägga 4453), Umit Demirci 84 1.168, Elias Yanko 83 994.
K: Anna Hellströmer 2.622 (1120 3758 3100 3647).

VALÖ 5.9 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.300 (slägga 4199), Per Andersson 1.994, Alf Sjökvist 1.563, Östen Eriksson 1.411, Johan Bark 85 1.222, Rolf Sjökvist 662, Lars Hedlund 86 13.
K: Ewa Wennblom 1.115, Linn Wennbom 89 492, Birgitta Ehrt 366.

VALÖ 4.9 (Alla Valö)
M: Per Andersson 1.944, Alf Sjökvist 1.495, Östen Eriksson 1.461, Johan Bark 85 1.267, Kay Bark 281.
K: Ewa Wennbom 1.235, Nina Jansson 836, Linn Wennbom 89 593, Birgitta Ehrt 303.

KIRUNA 4.9 (Alla Nedre Soppero)
M: Mikael Snällfot 80 2.625 (1078 6652 3820 3766), Christian Häggström 81 1.363 (spjut 3214), Mathias Lindmark 84 397.
K: Jennie Åberg 1.523, Annette Jaako 84 1.518, Marlene Häggström 84 1.421, Linnea Willdén 84 1.351.

SKELLEFTEÅ 4.9 (Alla Skellefteå AIK)
M: Sven-Olof Berggren 2.449 (1237 4687 3664 3452), Sten-Erik Wihlborg 2.172, Tobias Wallström 83 1.855 (spjut 5376), Jimmy Lilleng 1.649, Sune Marklund 1.467, Robert Broman 1.450, Roger Pettersson 1.298, Patrik Sjölin 1.287, Lars Bergstam 1.181, Stig Marklund 1.029, Malte Westermark 835, Örjan Broman 459.
K: Galina Kuznetsova 1.304

HALLSTAVIK 4.9 (Alla Ununge)
M: Jarkko Hanhisalo 2.163, Matts Asplund 2.060, Tommy Norén 1.770, Anders Norén 1.711, Matti Hast 1.551, Jörgen Holmqvist 1.189.

ESKILSTUNA 3.9 (Alla Råby-Rekarne)
M: Manuel Brändeborn 3.146 (1687 4810 5061 4680), Tony Settle 2.744 (1308 4440 3993 5220).

HÄSSELBY 1.9 (Alla Hässelby)
M: Johan Sörin 84 1.881 (1121 4385 2559 2625), Andreas Thiel 83 1.825, Patric Storm 1.658, Staffan Strand 1.638 (925 3964 2528 2461), Sergej Nikolajev 1.351, Johan Lundin 1.142.

SÖDRA VI 1.9 (Alla Södra Vi)
M: Gustav Nilsson 2.393.
K: Jette Madsen 1.356.

TIERP 29.8 (Alla Tierp)
M: Peter Dahlberg 1.816, Tony Bäck 727, Kurt Lind 674.
K: Gunbritt Andersson 906.

STRÖMSUND 29.8 (Alla Strömsund om ej annat anges)
M: Hans Källén 2.503 2.503 (1250 3365 3962 4996), Jens Edler 80 Östersund 2.187 (1264 2737 3178 4618), Pär Järlebrant 84 1.569 (slägga 3761), Lars Ragnvaldsson 1.508, Jörgen Olofsson 1.393, Bo Järlebrant 1.099, Tobias Olofsson 83 1.094, Ove Källén 993.
K: Ann Öhrberg 1.175.

VALÖ 29.8 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.196 (slägga 4183), Per Andersson 1.988 (slägga 4038), Åke Lundberg 1.899, Alf Sjökvist 1.597, Östen Eriksson 1.408.

VALÖ 28.8 (Alla Valö om ej annat anges)
M: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.162 (slägga 4345), Per Andersson 1.923 (slägga 4001), Åke Lundberg 1.804, Östen Eriksson 1.470, Alf Sjökvist 1.208.

ESKILSTUNA 28.8 (Alla Råby-Rekarne om ej annat anges)
M: Manuel Brändeborn 3.174 (1726 4953 4944 4744), Jerry Jönsson Nyköping 2.880 (1605 4045 4619 4484), Daniel Jonsson 2.842 (1639 5184 3846 4026), Vittorio Gabrielli 2.680 (1521 4986 4303 3088).

STRÖMSUND 28.8
M: Jens Edler 80 Östersund 2.087 (slägga 4468), Ove Källén Strömsund 1.032.

KIRUNA 28.8 (Alla Nedre Soppero)
M: Donald Bergman 2.320 (1166 2961 4405 4011), Magnus Widell 2.237, Anders Särkimukka 1.919, Thomas Ejnestrand 1.745, Christian Häggström 81 1.312.
K: Jennie Åberg 1.343, Emma Lindsund 83 713.

MALMÖ/He 23.8 (Alla Heleneholm)
M: Kenneth Riggberger 2.267 (diskus 3962), Christian Hulteberg 2.263.

NYKÖPING 25.8 (Alla Nyköping)
M: Jerry Jönsson 2.802 (1584 3637 4678 4387), Erik Sellberg 1.862, Emil Hellkvist 82 1.402, Niklas Larsson 1.173.
K: Maria Andersson 83 1.552, Malin Tallberg 83 1.447, Marilou Sumondong 82 1.412.

 

FÖRE ORDINARIE TÄVLINGSPERIOD:

STRÖMSUND 21.8 (Alla Strömsund)
M: Magnus Mårtensson 2.635 (1277 4033 3951 5074), Hans Källén 2.614 (1284 3626 4145 5074), Marcus Olofsson 80 1.892, Andreas Hägglund 1.158, Ove Källén 1.020.
K: Annika Källén 2.216 (848 2179 3012 3889), Carina Källén 2.096 (slägga 3075).


>