Lördag 20 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




   P 18 400 M HEAT 1   

1   Felipe Padilla, FIG Falun 50,84   Final  
2   Martin Hajdu, FIG Malmö 51,48   Final  
3   Fredrik Christiansson, Farsta gy 51,78   Final  
4   Joel Blid, FIG Karlstad 52,03   Final  
5   Michael Nilsson, Burgårdens gy 52,22   Final  
6   Johan Svanström, FIG Sollentuna 52,35      
7   David Stridfeldt, FIG Sollentuna 53,70      
8   Thomas Leidenhag, Wenströmska sk 57,70      

   P 18 400 M, HEAT 2   

1   Joakim Daun, Sävesk 50,78   Final  
2   Robert Sjödén, FIG Karlstad 51,61   Final  
3   Tom Gatsinzi, Farsta gy 51,89   Final  
4   Anders Johnsson, Teknikum 52,54      
5   Michael Rubinstein, FIG Göteborg 52,85      
6   Jonas Dufwenberg, Platensk 52,87      
7   Kim Dennerbring, Westerlundska gy 53,89      
8   David Peterson, FIG Falun 54,86      

   P 18 800 M, HEAT 1   

1   Jacob Cedertun, FIG Sollentuna 1.57,06   Final  
2   John Lindström, FIG Sollentuna 1.57,13   Final  
3   Finnur Fenger, FIG Sollentuna 1.57,39   Final  
4   Jonas Dufwenberg, Platensk 2.01,47      
5   Thomas Björklund, Kongahällagy 2.01,99      
6   Johan Thunberg, Blackebergs gy 2.02,14      
7   Erik Fahlgren, Balderssk 2.02,45      

   P 18 800 M, HEAT 2   

1   Albin Johansson, Vasalunds gy 1.57,38   Final  
2   Anders Leinås, FIG Sollentuna 1.59,78   Final  
3   Michael Nilsson, Burgårdens gy 2.01,28      
4   Alexander Shah, Katedralsk, Lund 2.01,75      
5   Peter Sladey, FIG Sollentuna 2.02,20      
6   Mattias Fager, De Geergy 2.05,22      
7   André Möller, FIG Malmö 2.08,51      
8   Philip Wehtje, Viktor Rydbergs gy 2.11,41      

   P 18 800 M, HEAT 3   

1   Philip Aagaard, Berzeliussk 1.58,09   Final  
2   Joel F Lennartsson, FIG Sollentuna 1.59,16   Final  
3   Magnus Nilsson, Kaplansk 2.00,41   Final  
4   Christian Martinsson, FIG Sollentuna 2.01,06   Final  
5   Per Skoog, Lagmansgy 2.04,05      
6   Christian Olsson, Nösnäsgy 2.04,51      
7   Andrei Popovici, FIG Göteborg 2.12,37      

   P 18 2000 M HINDER   

1   Jacob Cedertun, FIG Sollentuna 5.59,90      
2   David Lindh, Ljungstedtska sk 6.10,99      
3   Daniel Olsson, Wargentinsk 6.12,72      
4   Magnus Eriksson, Torsbergsgy 6.20,42      
5   Henrik Odéen, S:t Petri sk 6.31,54      
6   Markus Påhlsson, S:t Petri sk 6.35,79      
-   Pär Liljegren, Wargentinsk bröt      
-   Linus Nerman, Södra Latins gy bröt      

   P 18 110 M HÄCK, HEAT 1    Vind -0,1

1   Nicklas Dackheden, FIG Malmö 15,59   Final  
2   Mansor Jallow, FIG Göteborg 15,64   Final  
3   Anders Söderberg, Östrabosk 15,70   Final  
4   Erik Bäck, Polhemssk, Gävle 16,16      
5   Erik Larsson, FIG Lidingö 16,59      
-   Björn Lundin, FIG Lidingö ej start      

   P 18 110 M HÄCK, HEAT 2    Vind +0,6

1   Philip Nossmy, FIG Malmö 15,29   Final  
2   Mikael Johansson, Hermelinssk 15,97   Final  
3   Alen Rakovic, FIG Göteborg 16,11   Final  
3   Sebastian Lindén, FIG Falun 16,11   Final  
5   Marcus Abrahamsson, Västergårdsgy 16,82      
6   Erik Parland, Rudbeckianska sk 17,37      

   P 18 110 M HÄCK, FINAL    Vind +0,4

1   Philip Nossmy, FIG Malmö 13,39      
2   Mansor Jallow, FIG Göteborg 15,35      
3   Anders Söderberg, Östrabosk 15,52      
4   Nicklas Dackheden, FIG Malmö 15,53      
5   Alen Rakovic, FIG Göteborg 15,86      
6   Sebastian Lindén, FIG Falun 15,90      
7   Mikael Johansson, Hermelinssk 20,85      

   P 18 LÄNGD   

1   Robin Janson, FIG Karlstad 6,94   +1,8  
2   Johan Wissman, Olympiask 6,81   +0,8  
3   Daniel Arnsten, Wargentinsk 6,79   +2,2  
4   Fredrik Holmér, FIG Falun 6,77   +0,8  
5   Carl Bergfeldt, FIG Karlstad 6,72   +0,1  
6   David Johansson, FIG Växjö 6,70   0,0  
7   David Fridell, Danderyds gy 6,55   +0,7  
8   Emil Olofsson, FIG Umeå 6,44   +1,0  
9   Erik Olofsson, FIG Karlstad 6,36   +0,2  
10   Linus Persson, FIG Malmö 6,31   +0,9  
11   Tobias Nilsson, FIG Malmö 6,28   +0,2  
12   Daniel Abrahamson, FIG Göteborg 6,19   +2,0  
13   Daniel Malmström, Lerums gy 6,18   +0,4  
14   Mohittin Kourter, FIG Göteborg 6,16   +1,8  
15   Anders Almgren, FIG Lidingö 6,16   +0,1  
16   Erik Bäck, Polhemssk, Gävle 6,14   +2,4 5,76 -0,3
17   Håkan Jedhammar, FIG Växjö 6,12   +0,2  
18   Nicolaus Daun, Sävesk 6,11   -0,1  
19   Christian Bergmark, Malgomajsk 6,11   +0,1  
20   Martin Eriksson, Sigrid Rudebecks gy 6,10   +0,6  
21   Daniel Hansson, FIG Falun 6,09   +0,8  
22   David Holmqvist, Östanå gy 6,08   +2,0  
23   Kaj Eklund, FIG Malmö 6,07   +0,9  
24   John van Leer, Polhemssk, Gävle 6,05   +2,1 5,88 +1,5
25   Nasser Sebabi, FIG Falun 5,93   +0,3  
26   Erik Andersson, Polhemssk, Lund 5,88   +0,9  
27   Marcus Dahlberg, Malmö Borgarsk 5,87   +1,2  
28   Gustav Melén, Sävesk 5,81   +1,2  
29   Elias Shilazi, S:t Jacobi gy 5,59   +1,1  
30   Anders Nordlund, FIG Lidingö 5,57   +1,3  
31   Johan Svanström, FIG Sollentuna 5,17   +0,1  
32   Andreas Liljemark, FIG Karlstad 4,23   +1,2  
33   Anders Sjöström, Hulebäcksgy 2,30   -0,7  
34   Erik Larsson, FIG Lidingö 0,00      

   P 18 DISKUS   

1   Staffan Jönsson, FIG Malmö 50,12      
2   Magnus Nilsson, Sundsgy 46,65      
3   Robert Melin, FIG Växjö 46,40      
4   Torbjörn Karlsson, Västerhöjdsgy 42,24      
5   Daniel Cederberg, Frans Schartaus gy 40,67      
6   Björn Ankarling, Stjernesk 40,30      
7   Anders Constantin, FIG Karlstad 39,77      
8   Daniel Gustavsson, FIG Karlstad 39,37      
9   Lars Andersson, Gudlav Bildersk 38,59      
10   Fredrik Persson, FIG Karlstad 38,55      
11   Christer Björkander, Lerums gy 36,87      
12   Jonas Birgersson, Gripensk 36,78      
13   Erik Johansson, FIG Malmö 36,48      
14   John van Leer, Polhemssk, Gävle 33,02      
15   Andreas Tomasson, Hjalmar Strömersk 31,49      
16   Niklas Brännström, LM Engströms gy 30,56      
17   Christoffer Bengtsson, FIG Karlstad 28,82      
-   Anton Leion, FIG Växjö ej start      
-   Mattias Jons, FIG Falun ej start      
-   Martin Strömberg, FIG Göteborg 0,00      

   P 18 SLÄGGA  (på Enskede IP!) 

1   Anton Leion, FIG Växjö 60,03      
2   Erik Eriksson, Stjernesk 54,98      
3   Anders Constantin, FIG Karlstad 53,48      
4   Mattias Jons, FIG Falun 53,04      
5   Jon Berglund, FIG Umeå 52,71      
6   Andreas Henriksson, Stjernesk 49,49      
7   Stefan Holst, Erik Dahlbergsgy 47,57      
8   Gustaf Nordén, FIG Karlstad 46,70      
9   Jonas Birgersson, Gripensk 46,12      
10   Jonas Hesselgren, FIG Växjö 43,78      
11   Christer Björkander, Lerums gy 42,30      
12   Jens Forslund, Sundsvalls gy 42,14      
-   Robert Melin, FIG Växjö 0,00      
-   Daniel Gustavsson, FIG Karlstad 0,00      

   PFIG och PGY 4x100 M, FINAL 1   

1   Säveskolan 45,09      
2   FIG Malmö lag 2 45,09      
3   FIG Falun lag 2 45,79      
4   Teknikum 45,88      
-   FIG Lidingö lag 2 diskv. vx 2      

   PFIG och PGY 4x100 M, FINAL 2   

1   FIG Malmö lag 1 42,90      
2   FIG Falun lag 1 42,97      
3   FIG Lidingö lag 1 44,46      
4   FIG Umeå 44,69      
5   FIG Göteborg 45,07      
-   FIG Karlstad lag 1 bröt      
-   FIG Växjö bröt      

  P 16 400 M, HEAT 1   

1   Andreas Mokdasi, Spånga gy 52,73   Final  
2   Daniel Johansson, Stjernesk 53,47   Final  
3   Jonas Nordmark, FIG Sollentuna 54,04   Final  
4   Johan Karlsson, Bredgårdssk 54,47   Final  
5   Erik Gustafsson, Karolinska sk 55,32      
6   Henrik Askfelt, Polhemssk, Lund 56,70      
7   Patrik Källström, Polhemssk, Lund 57,56      

   P 16 400 M, HEAT 2   

1   Christian Augustinsson, Väggask 52,80   Final  
2   Frank Camara, FIG Malmö 53,43   Final  
3   Daniel Karakas, Angeredsgy 53,64   Final  
4   Mathias Wiberg, Blackebergs gy 54,58   Final  
5   Rikard Marklund, Rodengy 54,62      
6   Mikael Szaron, FIG Lidingö 55,17      
7   Soran Omar, Angeredsgy 55,35      
8   Linus Karlsson, Rekarnegy 59,45      

   P 16 800 M, HEAT 1   

1   Pär Eriksson, Sundsvalls gy 2.04,46   Final  
2   Christer Sörvik, FIG Sollentuna 2.04,77   Final  
3   Gustaf Pettersson, Perstorps gy 2.04,88   Final  
4   Niclas Rysjö, FIG Sollentuna 2.06,17   Final  
5   Daniel Nilsson, Väggask 2.10,70      
6   Carl-Henrik Wall, Sundsta-Älvkullegy 2.10,94      
7   Rikard Marklund, Rodengy 2.12,12      
8   Henrik Sönnergren, Sigrid Rudbecks gy 2.13,48      
9   Christoffer Danarö, FIG Lidingö 2.14,67      

   P 16 800 M, HEAT 2   

1   Per Jonsson, Staffanssk 2.01,33   Final  
2   Pierre Asséus, Brunnsåkersk 2.03,92   Final  
3   Jonas Nordmark, FIG Sollentuna 2.04,34   Final  
4   Fredrik Närman, FIG Sollentuna 2.04,95   Final  
5   Daniel Gustavsson, Älvstrandsgy 2.06,48   Final  
6   Pontus Ludvigsson, Stjernesk 2.08,20      
7   Simon Svedberg, Europask 2.08,34      
8   Peter von Essen, FIG Lidingö 2.10,52      
9   Kenneth Lillqvist, St Eskilsgy 2.15,56      
-   Soran Omar, Angeredsgy ej start      

   P 16 1500 M HINDER   

1   Fredrik Närman, FIG Sollentuna 4.28,26      
2   Gustaf Pettersson, Perstorps gy 4.34,16      
3   Pär Eriksson, Sundsvalls gy 4.36,02      
4   Magnus Jensen, FIG Sollentuna 4.36,21      
5   Carl-Henrik Wall, Sundsta-Älvkullegy 4.53,17      
6   Karl Andersson, Hjalmar Strömersk 5.13,56      

   P 16 110 M HÄCK, HEAT 1    Vind +0,9

1   Joni Peltomaa, Ebersteinska sk 14,71   Final  
2   Daniel Häggkvist, Sundsvalls gy 15,15   Final  
3   Johan Hallberg, FIG Malmö 15,31   Final  
4   Martin Alfredsson, FIG Växjö 16,08   Final  
5   Per Kåberg, Östrabogy 16,23      

   P 16 110 M HÄCK, HEAT 2    Vind -1,1

1   Henrik Encke, Spånga gy 15,37   Final  
2   Christian Sjöberg, Västerhöjdsgy 15,58   Final  
3   Jesper Klemedsson, FIG Malmö 15,84   Final  
4   Björn Hartig, FIG Växjö 16,14      
5   Andreas Andersson, Angeredsgy 18,08      

   P 16 110 M HÄCK, FINAL    Vind +0,1

1   Joni Peltomaa, Ebersteinska sk 14,65      
2   Christian Sjöberg, Västerhöjdsgy 15,09      
3   Johan Hallberg, FIG Malmö 15,17      
4   Daniel Häggkvist, Sundsvalls gy 15,18      
5   Henrik Encke, Spånga gy 15,34      
6   Jesper Klemedsson, FIG Malmö 15,47      
7   Martin Alfredsson, FIG Växjö 16,31      

   P 16 HÖJD   

1   Johan Malm, Burgårdens gy 1,93      
2   Thomas Bipella, FIG Göteborg 1,91      
3   Martin Alfredsson, FIG Växjö 1,86      
4   Umit Demirci, Västergårdsgy 1,83      
5   Gunnar Krig, Ebersteinska sk 1,79      
6   Johnny Svensson, FIG Umeå 1,79      
7   Martin Wisnander, FIG Malmö 1,75      
8   Christian Nilsson, FIG Malmö 1,75      
9   Sebastian Zawadski, FIG Malmö 1,75      

   P 16 STAV   

1   Martin Wisnander, FIG Malmö 4,22      
2   Sebastian Zawadski, FIG Malmö 4,07      
3   Hans Svensson, FIG Växjö 3,82      
4   Fredrik Dackheden, FIG Malmö 3,62      
5   Oskar Jönsson, FIG Falun 3,37      
6   Martin Isaksson, Midskogssk 3,22      

   P 16 TRESTEG   

1   Christian Nilsson, FIG Malmö 13,30   -0,1  
2   Rasmus Olofsson, Bromma gy 13,15   +3,1 13,14 +0,4
3   Joni Peltomaa, Ebersteinska sk 13,13   +2,6 13,13 -2,5
4   Daniel Andersson, FIG Falun 12,95   +1,4  
5   Oskar Edqvist, Wargentinsk 12,87   +1,9  
6   Victor Stodell, Teknikum 12,85   +0,2  
7   Henrik Attersand, Kärrtorps gy 12,62   +0,6  
8   Alexander Arlbrant, FIG Göteborg 12,62   +1,8  
9   Mathias Hortans 84, Sågbäcksgy 12,56   +2,7 12,47 +0,6
10   Habib Arwand, FIG Malmö 12,49   -0,2  
11   Daniel Westman, FIG Växjö 12,28   +2,1 12,09 -0,8
12   Kim Pettersson, Högbergssk 12,24   -1,6  
13   Umit Demirci, Västergårdsgy 12,10   +0,8  
14   Johan Zetterberg, Bromangy 11,74   +2,7 10,45 +1,8
15   Filip Almgren, Polhemssk, Gävle 11,14   +0,4  
-   Jonas Kullberg, FIG Göteborg ej start      

   P 16 SLÄGGA (på Enskede IP)

1   Pär Järlebrant, FIG Umeå 54,82      
2   Robert Alneroth, Polhemssk, Gävle 54,70      
3   Magnus Lohse, Aranäsgy 44,70      
4   Johan Sörin, S:t Jacobis gy 38,80      
5   Patrik Johansson, Lilleruds gy 38,67      
6   Erik Boss, Älvstrandsgy 37,29      
7   Henrik Olsson, Ljusdals gy 31,94      

   P 16 SPJUT   

1   Magnus Lohse, Aranäsgy 56,60      
2   Johan Zetterberg, Bromangy 54,10      
3   Niklas Karlsson, FIG Malmö 52,12      
4   Johan Sörin, S:t Jacobis gy 51,02      
5   Martin Astfors, Rudbeckianska sk 49,45      
6   Umit Demirci, Västergårdsgy 47,45      
7   Teodor Enqvist, Västergårdsgy 47,43      
8   Björn Hartig, FIG Växjö 45,91      
9   Mattias Argirakis, Angeredsgy 44,60      
10   Andreas Andersson, Angeredsgy 33,80      
11   Johan Beillon, FIG Lidingö 32,97      

   P 15 200 M, HEAT 1    Vind +0,6

1   Gustaf Lindgren, Olandssk 23,28   Final  
2   Mikael Thulin, Årstask 23,29   Final  
3   Amir Adan, Björkebysk 24,18   Final  
4   Viktor Varverud, Franzénsk 24,32      
5   Patrik Sparrman, Dalsjösk 24,83      
6   Christian Jonsson, Sundsvalls gy 24,94      
7   Willy Gustavsson, Dalsjösk 25,81      

   P 15 200 M, HEAT 2    Vind +1,2

1   Joakim Carlsson, Kaparesk 23,63   Final  
2   Tobias Otterbring, Ungärde sk 24,08   Final  
3   David Andersson, Hudiksvalls lvk 24,15   Final  
4   Niklas Larsson, Eklidensk 24,32      
5   Amadeus Rosberg, Österledssk 24,59      
6   Johan Bostedt, Nipansk 25,70      

   P 15 200 M, HEAT 3    Vind 0,0

1   Daniel Larsson, Katarinask 23,77   Final  
2   Gustav Sewall, Österslättsk 23,92   Final  
3   Alexander Tursell, Oxievångssk 24,50      
4   Henrik Orreteg, Björkebysk 24,62      
5   Olof Svensson, Hallägrask 24,79      
6   Håkan Nordin, Storsjösk 26,49      

   P 15 200 M, FINAL    Vind +0,5

1   Mikael Thulin, Årstask 23,04      
2   Gustaf Lindgren, Olandssk 23,42      
3   Joakim Carlsson, Kaparesk 23,58      
4   Daniel Larsson, Katarinask 23,87      
5   David Andersson, Hudiksvalls lvk 24,09      
6   Amir Adan, Björkebysk 24,11      
7   Tobias Otterbring, Ungärde sk 24,17      
-   Gustav Sewall, Österslättsk ej start      

   P 15 800 M, FINAL   

1   Olle Walleräng, Fröslundask 1.54,67      
2   Erik Johansson, Tullportssk 2.02,20      
3   André Mineur, Ljungsbrosk 2.03,59      
4   Peter Bergqvist, Prästängssk, Eksjö 2.04,14      
5   Kristoffer Ståhl, Linnésk 2.06,71      
6   Andreas Mårtensson, Näsbydalssk 2.06,91      
7   Oskar Nilsson, Rönnowssk 2.07,58      
8   Johan Bergqvist, Prästängssk, Eksjö 2.11,48      
9   Johan Arnqvist, Mörmosk 2.13,30      

   P 15 300 M HÄCK, HEAT 1   

1   Fredrik Andersson, Brunnsängssk 41,63   Final  
2   Olof Svensson, Hallägrask 42,73   Final  
3   Alexander Tursell, Oxievångssk 43,05   Final  
3   Oskar Bergström, Aspuddssk 43,05   Final  
-   Mikael Hammer, Mariebergssk ej start      

   P 15 300 M HÄCK, HEAT 2   

1   Erik Lundvik, Bergundask 40,23   Final  
2   Amir Adan, Björkebysk 41,30   Final  
3   Niklas Wiberg, Skansensk 42,56   Final  
4   Alexander Ljungblom, Karl Johanssk 42,79   Final  
5   Tobias Nylander, Saltsjöbadens samsk 44,73      
6   Yilmas Bahceci, Petrésk 47,46      

   P 15 STAV   

1   Johan Carlsson, Centralsk, Staffanstorp 3,72      
2   Niklas Wiberg, Skansensk 3,37      
3   Johannes Fredriksson, Hovåssk 3,22      
4   Rasmus Tjärndal, Grevegårdssk 3,22      
5   Alexander Flodin, Zederslundssk 3,02      
6   Thomas Norberg, Frösåkerssk 2,82      
7   Ismo Pietiläinen, Frösåkerssk 2,82      
-   Jesper Fritz, Slottsstadens sk ej start      

   P 15 SLÄGGA    (på Enskede IP)

1   Mikael André, Häggviks sk 47,40      
2   Krister Larsson, Fryxellska sk 46,25      
3   Johan Bark, Gimo sk 41,92      
4   Stefan Bergkvist, Frykensk 38,84      
5   Johan Bergqvist, Prästängssk, Eksjö 38,12      
6   Alexander Flodin, Zederslundssk 33,07      
7   Magnus Westberg, Årstask 30,08      
8   Andreas Karlsson, Bergundask 29,19      
-   Julian Carlsson, Zederslundssk 0,00      

   F 18 400 M, HEAT 1   

1   Jenny Ljungkvist, Farsta gy 59,29   Final  
2   Linda Ruud, FIG Sollentuna 60,64   Final  
3   Sara Börjesson, FIG Sollentuna 61,53   Final  
4   Maria Karlsson, Jakobsbergs fria gy 70,26      
-   Caroline Rambow, Wenströmska sk bröt      

   F 18 400 M, HEAT 2   

1   Jessica Nyström, Rinmangy 59,77   Final  
2   Stina Smibacker, Westerlundska gy 59,97   Final  
3   Jennie Bogren, FIG Sollentuna 60,68   Final  
4   Sofie Liljemark, Stjernesk 60,98   Final  
5   Elin Liljemark, Stjernesk 63,56   Final  

   F 18 800 M   

1   Carolina Klüft, FIG Växjö 2.15,50      
2   Johanna Nilsson, FIG Växjö 2.15,76      
3   Liselotte Norén, FIG Sollentuna 2.19,10      
4   Signe Carlsson, Kaplansk 2.20,92      
5   Sara Kjellson, FIG Sollentuna 2.29,62      
6   Petra Kjellson, FIG Sollentuna 2.30,54      

   F 18 100 M HÄCK, HEAT 1    Vind +2,2

1   Kaisa Ulfsdotter, FIG Malmö 14,78   Final  
2   Hanna Brännström, FIG Umeå 15,47   Final  
3   Paula Preisner, FIG Göteborg 15,51   Final  
4   Elin Liljemark, Stjernesk 16,22   Final  
5   Johanna Rönner, FIG Göteborg 17,05      

   F 18 100 M HÄCK, HEAT 2    Vind +1,2

1   Carolina Klüft, FIG Växjö 14,02   Final  
2   Anna Sauhke, FIG Falun 15,15   Final  
3   Linda Svensson, FIG Karlstad 15,29   Final  
4   Anna Mörstam, FIG Växjö 16,17   Final  
-   Sophie Ohlsson, FIG Falun bröt      

   F 18 100 M HÄCK, FINAL    Vind +1,6

1   Carolina Klüft, FIG Växjö 14,08      
2   Kaisa Ulfsdotter, FIG Malmö 14,83      
3   Hanna Brännström, FIG Umeå 15,12      
4   Anna Sauhke, FIG Falun 15,20      
5   Paula Preisner, FIG Göteborg 15,26      
6   Elin Liljemark, Stjernesk 16,32      
7   Anna Mörstam, FIG Växjö 16,37      
8   Linda Svensson, FIG Karlstad 23,37      

   F 18 STAV   

1   Charlotte Karlsson, FIG Malmö 3,78      
2   Maria Rendin, FIG Malmö 3,68      
3   Veronika Fridén, Sigrid Rudebecks gy 3,08      
3   Eline Lind, FIG Karlstad 3,08      
5   Sofie Lundström, FIG Karlstad 3,08      
6   Anna-Maria Sjöhagen, Kärrtorpsgy 2,73      
6   Karolina Syrén, FIG Växjö 2,73      
6   Therese Axelsson, FIG Falun 2,73      
9   Lisa Wälitalo, FIG Umeå 2,73      

   F 18 LÄNGD   

1   Jessica Palm, FIG Karlstad 5,92   +2,1 5,70 -1,2
2   Anna Seleznova, FIG Lidingö 5,55   +0,2  
3   Kajsa Levin, Holavedsk 5,50   +2,2 5,39 -0,2
4   Linda Svensson, FIG Karlstad 5,43   +1,4  
5   Maria Eklund, FIG Umeå 5,41   +0,2  
6   Anna Berg, FIG Malmö 5,31   0,0  
7   Hanna Brännström, FIG Umeå 5,26   -0,6  
8   Kristina Blomstrand, De Geergy 5,24   +1,1  
9   Caroline Larsson, Ebersteinska sk 5,23   +0,1  
10   Isabelle Eriksson, FIG Växjö 5,19   +1,7  
11   Anna Linner, Hagagy, Borlänge 5,12   +3,9 4,81 -1,7
12   Debbie Viklund, Blackebergs gy 5,09   -0,7  
13   Anna Sauhke, FIG Falun 5,05   +0,9  
14   Nadja Casadei, Chapmansk 5,05   -1,3  
15   Anna Mörstam, FIG Växjö 4,99   +1,8  
16   Jenny Magnusson, FIG Umeå 4,99   +3,4 4,77 -0,4
17   Petronella Malmqvist, Strömstads gy 4,96   -1,4  
18   Kristin Nilsson, FIG Lidingö 4,86   +1,8  
19   Charlotte Nordh, FIG Karlstad 4,77   +0,5  
20   Heléne Carlsson, Varbergs gy 4,60   +1,0  
21   Åsa Lundgren, Vasagy, Arboga 4,58   +1,6  
22   Josefina Karlsson, FIG Lidingö 4,48   +2,1 4,39 +1,6
23   Linnea Tedestam, Hermelinssk 4,41   -2,3  
24   Marie-Louise Johansson, Varbergs gy 4,40   -1,0  
25   Helena Karlberg, Viktor Rydbergs gy 3,49   +0,9  
-   Sophie Ohlsson, FIG Falun 0,00      
-   Marie Eriksson, FIG Lidingö 0,00      
-   Sara Isaksson, Olympiask ej start      

   F 18 DISKUS   

1   Karin Engström, FIG Karlstad 41,44      
2   Malin Andersson, Fässbergsgy 39,75      
3   Marie Hilmersson, FIG Falun 39,28      
4   Christel Nordin, FIG Växjö 37,20      
5   Charlotte Sjödin, FIG Umeå 34,59      
6   Emma Ross, FIG Umeå 34,40      
7   Charlotte Åberg, Parksk, Mönsterås 32,18      
8   Ida-Maria Holmgren, FIG Växjö 31,86      
9   Madelen Fahlstedt, Polhemssk, Gävle 29,83      
10   Sofie Lundström, FIG Karlstad 29,13      
11   Elin Molander, Wargentinsk 26,96      
12   Katarina Ström, Högbergssk 25,84      
13   Petronella Malmqvist, Strömstads gy 25,60      
14   Veronica Karlsson, Vasagy, Arboga 25,40      

   F 18 SLÄGGA    (på Enskede IP)

1   Karin Engström, FIG Karlstad 49,20      
2   Emma Olsson, Rudbeckianska sk 46,56      
3   Linda Wijkander, FIG Falun 45,51      
4   Rebecka Kvist, Alvesta gy 45,08      
5   Madelen Fahlstedt, Polhemssk, Gävle 44,98      
6   Christel Nordin, FIG Växjö 41,31      
7   Ida-Maria Holmgren, FIG Växjö 39,98      
8   Helén Persson, Sundsvalls gy 37,70      
9   Katrin Ahlford, Norra Reals gy 36,70      
10   Kristina Karlström, Wargentinsk 36,07      
11   Maria Gustavsson, FIG Växjö 35,25      
12   Cecilia Fernström, FIG Falun 35,14      
13   Charlotte Sjödin, FIG Umeå 34,65      
14   Carolina Madsen, FIG Karlstad 34,57      
15   Veronica Karlsson, Vasagy, Arboga 33,61      
16   Katarina Ström, Högbergssk 32,51      
17   Rosana Garcia, Frans Schartaus gy 28,32      
-   Marie Hilmersson, FIG Falun 0,00      
-   Elin Molander, Wargentinsk 0,00      

   FFIG och FGY 4x100 M, FINAL 1   

1   Danderyds gy 51,03      
2   Chapmansk 51,13      
3   FIG Sollentuna 53,36      
4   Viktor Rydbergs gy 58,14      
-   FIG Lidingö bröt      
-   Sundsvall bröt      

   FFIG och FGY 4x100 M, FINAL 2   

1   FIG Karlstad lag 1 48,60      
2   FIG Malmö 49,39      
3   FIG Växjö 49,49      
4   FIG Göteborg 49,99      
-   FIG Karlstad lag 2 bröt      
-   FIG Umeå bröt      

   F 16 400 M, HEAT 1   

1   Linn Modin, Jenny Nyströmssk 60,06   Final  
2   Hanna Ahlin, FIG Sollentuna 60,16   Final  
3   Kristine Mäkelä, FIG Växjö 60,19   Final  
4   Katarina Händel, Rodengy 62,31   Final  
5   Emma Rickardsson, Hjalmar Strömersk 63,57   Final  

   F 16 400 M, HEAT 2   

1   Linda Spetz, Västergårdsgy 59,14   Final  
2   Lisa Nauclér, FIG Sollentuna 61,94   Final  
3   Sara Mosseby, Brogårdsgy 62,82   Final  
4   Sara Voltaire, Danderydssk 64,18      
5   Michaela Henriksson, Kungsgårdsgy 64,23      
6   Anna Wiklund, Sundsvalls gy 65,96      

   F 16 100 M HÄCK    Vind +0,6

1   Jennie Nilsson, FIG Umeå 14,22      
2   Ulrika Nilsson, Östrabogy 14,48      
3   Daniela Lincoln Saavedra, FIG Malmö 14,52      
4   Cecilia Axelsson, Filbornask 15,55      
5   Lisa Jansson, FIG Falun 16,05      
6   Kim Andersson, Sundsvalls gy 16,16      
7   Linn Modin, Jenny Nyströmssk 17,08      

   F 16 HÖJD   

1   Emma Green, FIG Göteborg 1,73      
2   Anna Nordström, FIG Växjö 1,71      
3   Cecilia Axelsson, Filbornask 1,61      
4   Kristina R Svensson, Malmö Borgarsk 1,57      
5   Lisa Jansson, FIG Falun 1,53      
6   Sofia Madsen, Sundsgy 1,53      
7   Malin Lövkvist, FIG Karlstad 1,48      

   F 16 SLÄGGA    (på Enskede IP)

1   Lovisa Persson, FIG Karlstad 48,07      
2   Emma Johannesson, FIG Karlstad 46,87      
3   Marie Nordh, FIG Karlstad 40,62      
4   Anna-Karin Larsson, Bromangy 40,15      
5   Helena Bombas Holmström, Franska sk 39,65      
6   Kristina Helander, FIG Falun 38,76      
7   Anna Torstensson, Hjalmar Strömersk 38,66      
8   Madeleine Frykholm, Stjernesk 38,20      
9   Maria Andersson, Bergagy 36,09      
10   Tracey Andersson, FIG Malmö 35,08      
11   Ylva Forslin, Jakobsbergs gy 24,68      
-   Mikaela Johansson, FIG Falun 0,00      
-   Emma Holmlund, Sundsvalls gy 0,00      
-   Josefine Lundberg, Östrabogy 0,00      

   F 16 SPJUT   

1   Jennie Hurkmans, Rudbeckssk 39,95      
2   Madeleine Frykholm, Stjernesk 38,16      
3   Josephine Johansson, Solbergask 37,56      
4   Elinor Holgersson, FIG Malmö 36,76      
5   Emma Ekström, Värmdö gy 36,41      
6   Anna Torstensson, Hjalmar Strömersk 35,40      
7   Linda Gustavsson, Angeredsgy 34,64      
8   Mikaela Johansson, FIG Falun 33,18      
9   Maria Andersson, Bergagy 31,64      
10   Ida Glemne, FIG Växjö 28,56      

   F 15 200 M, HEAT 1    Vind -0,5

1   Pernilla Tornemark, Norretullssk 25,75   Final  
2   Jessica Rydin, Tingbergssk 26,01   Final  
3   Hanna Holmér, Stålforssk 26,86      
4   Maja Söderholm, Kastalsk 26,91      
5   Linda Aguzey, Åkersvikssk 27,01      
6   Lena Vendel, Britsarvssk 27,36      
7   Magdalena Ranagården, Hallägrask 27,57      
8   Maria Eriksson, Lommarsk 27,61      

   F 15 200 M, HEAT 2    Vind +0,9

1   Tove Åkerblom, Linnésk 25,93   Final  
2   Emma Magnusson, Arabysk 26,10   Final  
3   Annika Andersson, Vannhögsk 26,23   Final  
4   Nathalie Hildingsson, Elinebergssk 26,63      
5   Emma Lundgren, Norregårdsk 26,84      
6   Charity Odum, Nyboda sk 28,67      
-   Alexandra Mårtensson, Dalslundsk bröt      

   F 15 200 M, HEAT 3    Vind +0,9

1   Jessica Samuelsson, Myrsjösk 25,34   Final  
2   Emma Agerbjer, Bergvikssk 25,78   Final  
3   Jannice Sundqvist, Landgrensk 26,01   Final  
4   Emelie Andrén, Göteborgs Högre Samsk 26,69      
5   Anna Wadsten, Skansensk 26,98      
6   Caroline Hammargren, Åva gy 27,43      
7   Martina Nilsson, Stenbackask 27,87      

   F 15 200 M, FINAL    Vind +1,4

1   Tove Åkerblom, Linnésk 25,27      
2   Jessica Samuelsson, Myrsjösk 25,33      
3   Emma Agerbjer, Bergvikssk 25,56      
4   Jannice Sundqvist, Landgrensk 25,81      
5   Pernilla Tornemark, Norretullssk 25,86      
6   Jessica Rydin, Tingbergssk 26,09      
7   Emma Magnusson, Arabysk 26,16      
8   Annika Andersson, Vannhögsk 26,43      

   F 15 800 M, FINAL   

1   Ann Johansson, Stenbergask 2.14,06      
2   Elin Wiik, Junkaremålssk 2.14,49      
3   Jenny Olsson, Mikaelsk 2.14,63      
4   Pernilla Nyström, Kristinedalsk 2.15,44      
5   Malin Andersson, Vivallask 2.20,05      
6   Hanna Holst, Braåssk 2.20,30      
7   Mikaela Edlund, Roslagssk 2.28,68      
8   Jenni Nilsson, Tappströmssk 2.28,81      

   F 15 300 M HÄCK, HEAT 1   

1   Therese Gustafsson, Centralsk, Forshaga 45,27   Final  
2   Malin Marmbrandt, S:t Ilianssk 45,53   Final  
3   Charlotta Fougberg, Tynneredssk 46,24   Final  
4   Linda Pettersson, Stenstalidssk 48,91      
5   Alexandra Mårtensson, Dalslundsk 49,24      
6   Josefin Gilljam, Hallägrask 50,40      
7   Petronella Strandberg, Centralsk, Staffanstorp 52,64      

   F 15 300 M HÄCK, HEAT 2   

1   Sara Trané, Ekdalask 45,96   Final  
2   Linda Aguzey, Åkersvikssk 47,48   Final  
3   Emelie Andrén, Göteborgs Högre Samsk 48,25   Final  
4   Emma Magnusson, Arabysk 48,93      
5   Sofie Labraaten, Gärdessk, Bollnäs 49,19      
6   Erika Dernmar, Torvallask 54,37      

   F 15 300 M HÄCK, HEAT 3   

1   Marie Brorell, Björkebysk 46,58   Final  
2   Tove Åkerblom, Linnésk 47,76   Final  
3   Lovisa Lagerblad, Enskedesk 50,37      
4   Hanna Holst, Braåssk 50,54      
5   Karin Rydh, Dalslundsk 50,77      
6   Frida Sundell, Grevåkersk 51,81      
7   Annacarin Kjellgren, Hallägrask 53,02      

   F 15 TRESTEG   

1   Sofia Klüft, Fagrabäcksk 12,06   +2,2 12,01 +0,3
2   Mfon Etim, Vasask, Göteborg 11,82   +0,7  
3   Sara Sköldin, Fröslundask 11,53   +1,3  
4   Malin Marmbrandt, St Iliansk 11,45   +2,1 11,28 +0,4
5   Anna Otterstedt, Hovåssk 11,42   +2,2 11,23 +0,5
6   Jenny Baatz, Vallhamrask 11,14   +0,3  
7   Tuni Baraka, FIG Göteborg 11,08   +1,3  
8   Therese Olsson, Bergundask 10,73   +0,9  
9   Karin Rydh, Dalslundsk 10,72   +0,9  
10   Sofie Sandberg, Furulidssk 10,63   +1,2  
11   Theresia Plymoth, Slottsstadens sk 10,60   +1,7  
12   Sofie Labraaten, Gärdessk, Bollnäs 10,44   +0,5  
13   Cecilia Odén, Milbosk 10,41   +1,6  
14   Maria Dahlgren, Granbergssk 10,38   +1,9  
15   Emily Karlsson, Rödebysk 10,23   -0,1  
16   Sophia Wennerbeck, Kålltorpssk 9,86   +0,9  
17   Helene Landqvist, Göteborgs Högre Samsk 9,61   +0,7  

   F 15 SLÄGGA    (på Enskede IP)

1   Camilla Westerlund, Broängssk 44,31      
2   Ida Sjöström, Östra sk, Hudiksvall 40,65      
3   Madelene Widequist, Bäckbysk 40,30      
4   Frida Brolin, Malmask 38,85      
5   Caroline Höglund, Djupedalssk 37,06      
6   Cine Igeland, Hammarsk 36,60      
7   Hanna Lundqvist, Prästängssk, Alvesta 36,24      
8   Giselle Kålen, Parksk, Östersund 36,13      
9   Josefin Berg, Frösåkerssk 34,08      
10   Åsa Eriksson, Gideonsbergssk 33,60      
11   Therese Constantin, Ramnerödssk 33,19      
12   Ida Wadenrud, Alfred Dalinsk 32,91      
13   Tanja Olsson, Snyggatorpssk 31,26      
14   Madelene Abrahamsson, Stenbackask 29,37      
15   Anna Melkersson, Norregårdsk 26,49      
16   Pernilla Sandberg, Teleborgs C sk 24,78      
17   Annika Nygren, Kvarnbysk 23,86      
18   Jessica Larsson, Norsjösk 23,36      
19   Petronella Strandberg, Centralsk, Staffanstorp 22,93      
20   Natalie Nyqvist, Tingbergssk 21,58      
21   Emelie Ericsson, Tingbergssk 16,59      

   F 15 SPJUT   

1   Marléne Lindström, Centralsk, Hallstavik 41,47      
2   Marie Barenfeld, Vasask, Örebro 38,99      
3   Betty Öhlén, Bergsåkers sk 38,27      
4   Alexandra Swärm, Zederslundssk 37,97      
5   Camilla Westerlund, Broängssk 34,96      
6   Tanja Olsson, Snyggatorpssk 32,92      
7   Johanna Djukanovic, Skansensk 32,47      
8   Annika Nyberg, Kvarnbysk 28,54      
9   Therese Olsson, Bergunda sk 23,60      
-   Anna Sund, Apladalssk 0,00