Fredag 22 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



 

 

   P 18+ 100 M  HEAT 1  Vind +1,7

1   Christian Dimitrijevic -82 Rekarnegy 11,15   Semi  
2   Emil Laurin -83 Universitetsholmens gy 11,27   Semi  
3   Christian Sjöberg -84 Västerhöjdsgy 11,49   Semi  
4   Daniel Karakas -84 Angeredsgy 11,49   Semi  
5   Anders Wahlman -83 Polhemssk, Gävle 11,91      
6   Jonas Kullberg -84 FIG Göteborg 11,92      
7   Habib Arwand -84 FIG Malmö 12,27      

   P 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +1,9

1   Nasser Sebabi -82 FIG Falun 10,96   Semi  
2   Daniel Andersson -84 FIG Falun 11,26   Semi  
3   Manuel Santa Eufemia -83 Åtvidabergs gy 11,43   Semi  
4   Emil Olofsson -82 FIG Umeå 11,47   Semi  
5   Mattias Argirakis -84 Angeredsgy 11,67      
6   Albert Bergström -84 FIG Lidingö 11,94      
7   Fredrik Åström -83 Polhemssk, Gävle 12,59      

   P 18+ 100 M  HEAT 3  Vind +1,2

1   Andreas Jansson -83 Polhemssk, Gävle 11,41   Semi  
2   Fredrik Ottosson -84 Finnvedens gy 11,53   Semi  
3   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 11,62      
4   Per Malmros -83 Torsbergsgy 11,86      
5   Erik Larsson -83 FIG Lidingö 11,92      
6   Andreas Andersson -84 Angeredsgy 12,13      
7   Niklas Bergkvist -83 Baldersk 13,05      

   P 18+ 100 M  HEAT 4  Vind +0,7

1   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 11,17   Semi  
2   John Lundvik -83 FIG Växjö 11,32   Semi  
3   Andreas Nyman -84 FIG Lidingö 11,54   Semi  
4   Andreas Stålberg -84 FIG Falun 11,55      
5   Charlie Sundin -83 FIG Göteborg 11,72      
6   Mohittin Kourter -83 FIG Göteborg 12,08      
7   Soran Omar -84 Angeredsgy 12,10      
8   Tommy Morell -83 Lindesk 12,76      

   P 18+ 100 M  HEAT 5  Vind +2,4

1   Philip Nossmy -82 FIG Malmö 10,68   Semi  
2   Sami Helén -83 Bruksgy 11,39   Semi  
3   Marcus Dahlberg -83 Malmö Borgarsk 11,42   Semi  
4   Daniel Johansson -84 Stjernesk 11,62      
5   Jens Forslund -83 Sundsvalls gy 11,75      
6   Daniel Häggkvist -84 Sundsvalls gy 11,79      
7   Johan Zetterberg -84 Bromangy 12,01      

   P 18+ 100 M  SEMIFINAL 1  Vind +0,6

1   Nasser Sebabi -82 FIG Falun 10,74   Final  
2   Christian Dimitrijevic -82 Rekarnegy 10,94   Final  
3   Emil Laurin -83 Universitetsholmens gy 11,31   Final  
4   Daniel Andersson -84 FIG Falun 11,36   Final  
5   Christian Sjöberg -84 Västerhöjdsgy 11,56      
6   Marcus Dahlberg -83 Malmö Borgarsk 11,57      
7   Daniel Karakas -84 Angeredsgy 11,58      
8   Fredrik Ottosson -84 Finnvedens gy 11,61      

   P 18+ 100 M  SEMIFINAL 2  Vind +0,8

1   Philip Nossmy -82 FIG Malmö 11,01   Final  
2   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 11,14   Final  
3   John Lundvik -83 FIG Växjö 11,26   Final  
4   Andreas Jansson -83 Polhemssk, Gävle 11,38   Final  
5   Sami Helén -83 Bruksgy 11,56      
6   Emil Olofsson -82 FIG Umeå 11,57      
7   Manuel Santa Eufemia -83 Åtvidabergs gy 11,58      
8   Andreas Nyman -84 FIG Lidingö 11,61      

   P 18+ 100 M  FINAL  Vind +0,7

1   Philip Nossmy -82 FIG Malmö 10,58      
2   Nasser Sebabi -82 FIG Falun 10,62      
3   Christian Dimitrijevic -82 Rekarnegy 10,96      
4   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 11,16      
5   John Lundvik -83 FIG Växjö 11,18      
6   Andreas Jansson -83 Polhemssk, Gävle 11,33      
7   Daniel Andersson -84 FIG Falun 11,36      
8   Emil Laurin -83 Universitetsholmens gy 11,39      

   P 18+ 1500 M  HEAT 1  

1   Linus Nilsson -83 Västergårdsgy 4.07,51   8  
2   Johan Hedberg -84 Nobelgy 4.09,68   10  
3   Adam Steen -84 FIG Falun 4.10,81   11  
4   Johan Sävestrand -83 Burgårdens gy 4.12,43   12  
5   Per Skoog -83 Lagmansgy 4.16,36   14  
6   Erik Fahlgren -83 Baldersk 4.16,72   15  
7   Magnus Theorell -84 Östra Reals gy 4.22,61   18  
8   Gustaf Pettersson -84 Perstorps gy 4.24,99   19  
9   Eric Lomstedt -83 Åsö gy 4.25,12   20  
10   Simon Eriksson -84 Västerviks gy 4.25,88   21  
11   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 4.28,08   22  
12   Anders Sjöström -83 Västerviks gy 4.32,12   23  
13   Andreas Bergsten -84 Palmcrantzsk 4.36,73   24  
14   Mikael Gustafsson -84 FIG Växjö 4.41,24   25  

   P 18+ 1500 M  HEAT 2  

1   John Lindström -83 FIG Sollentuna 3.55,61   1  
2   Mats Granström -83 Holavedsgy 3.59,34   2  
3   Mikael Bergbrant -83 Sigrid Rudebecks gy 3.59,66   3  
4   Roger Svensson -83 FIG Växjö 4.00,70   4  
5   Anders Leinås -83 FIG Sollentuna 4.00,97   5  
6   Joel F Lennartsson -83 FIG Sollentuna 4.03,59   6  
7   Tim Kerro -84 FIG Umeå 4.04,63   7  
8   Johan Bagge -84 FIG Karlstad 4.09,05   9  
9   Erik Söderlund -84 Sundsvalls gy 4.12,96   13  
10   Mahmoud A Jama -82 Skånes Turismgy 4.18,29   16  
11   Fredrik Närman -84 FIG Karlstad 4.18,53   17  
-   Pär Eriksson -84 Sundsvalls gy bröt      
-   Christian Martinsson -83 Chapmanssk bröt      
-   Oskar Kanmert-Gustafsson -84 Rinmangy bröt      

   P 18+ 1500 M  SAMLAD LISTA  

1   John Lindström -83 FIG Sollentuna 3.55,61      
2   Mats Granström -83 Holavedsgy 3.59,34      
3   Mikael Bergbrant -83 Sigrid Rudebecks gy 3.59,66      
4   Roger Svensson -83 FIG Växjö 4.00,70      
5   Anders Leinås -83 FIG Sollentuna 4.00,97      
6   Joel F Lennartsson -83 FIG Sollentuna 4.03,59      
7   Tim Kerro -84 FIG Umeå 4.04,63      
8   Linus Nilsson -83 Västergårdsgy 4.07,51      
9   Johan Bagge -84 FIG Karlstad 4.09,05      
10   Johan Hedberg -84 Nobelgy 4.09,68      
11   Adam Steen -84 FIG Falun 4.10,81      
12   Johan Sävestrand -83 Burgårdens gy 4.12,43      
13   Erik Söderlund -84 Sundsvalls gy 4.12,96      
14   Per Skoog -83 Lagmansgy 4.16,36      
15   Erik Fahlgren -83 Baldersk 4.16,72      
16   Mahmoud A Jama -82 Skånes Turismgy 4.18,29      
17   Fredrik Närman -84 FIG Karlstad 4.18,53      
18   Magnus Theorell -84 Östra Reals gy 4.22,61      
19   Gustaf Pettersson -84 Perstorps gy 4.24,99      
20   Eric Lomstedt -83 Åsö gy 4.25,12      
21   Simon Eriksson -84 Västerviks gy 4.25,88      
22   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 4.28,08      
23   Anders Sjöström -83 Västerviks gy 4.32,12      
24   Andreas Bergsten -84 Palmcrantzsk 4.36,73      
25   Mikael Gustafsson -84 FIG Växjö 4.41,24      
-   Pär Eriksson -84 Sundsvalls gy bröt      
-   Christian Martinsson -83 Chapmanssk bröt      
-   Oskar Kanmert-Gustafsson -84 Rinmangy bröt      

   P 18+ HÖJD    

1   Thomas Bipella -84 Hvitfeldtska gy 2,12      
2   Christer Johansson -82 Ale gy 1,96      
3   Joel Spolén -83 FIG Göteborg 1,93      
4   Christian Norstedt -83 Rekarnegy 1,93      
5=   Mattias Ericsson -84 L'Estradska gy 1,89      
5=   Jonas Lundström -84 FIG Umeå 1,89      
7   David Fridell -83 Danderyds gy 1,89      
8   Umit Demirci -84 Västergårdsgy 1,81      
9   Petter Barck -84 FIG Växjö 1,81      
10=   Peter Norstedt -83 Hagnässk 1,76      
10=   Gustaf Hultgren -83 FIG Malmö 1,76      
10=   Daniel Olofsson -84 S:t Jacobi gy 1,76      
-   Johan Malm -84 Burgårdens gy ej start      
-   Staffan Bylund -83 FIG Umeå 0,00      
-   Johnny Svensson -84 FIG Umeå 0,00      
-   Christian Dimitrijevic -82 Rekarnegy 0,00      
-   Martin Eriksson -83 Sigrid Rudebecks gy 0,00      
-   Gunnar Krig -84 Ebersteinska gy 0,00      
-   Tobias Lillemets -83 Rekarnegy 0,00      

   P 18+ TRESTEG    

1   Martin Eriksson -83 Sigrid Rudebecks gy 14,70   +1,3  
2   Sebastian Lindén -83 FIG Falun 14,46   +0,3  
3   Anders Sjöström -83 Hulebäcksgy 14,40   +0,3  
4   Johan Malm -84 Burgårdens gy 13,84   +1,1  
5   Oskar Larsson -83 Kattegattgy 13,14   +0,8  
6   Joel Göransson -83 LM Engströms gy 12,95   +2,3 12,29 +0,6
7   Henrik Attersand -84 Kärrtorps gy 12,77   +0,4  
8   Christian Nilsson -84 FIG Malmö 12,69   +1,1  
9   Johan Zetterberg -84 Bromangy 12,66   +0,3  
10   Habib Arwand -84 FIG Malmö 12,27   +1,1  
11   Niklas Envall -84 Nacka gy 11,88   0,0  
-   Filip Almgren -84 Gävle Borgarsk 0,00      
-   Jeremy Tecle -84 Livets Ords sk 0,00      
-   Peter Norstedt -83 Hagnässk 0,00      

   P 18+ KULA    

1   Christian Ehrenborg -83 Sigrid Rudebecks gy 14,44      
2   Christoffer Bengtsson -83 FIG Karlstad 14,06      
3   Jerry Rautakorpi -83 Sundsvalls gy 13,82      
4   Jonas Birgersson -83 Gripensk 13,58      
5   Oskar Edqvist -84 Wargentinsk 13,18      
6   Magnus Linderoth -84 Sundsgy 13,12      
7   Anton Leion -83 FIG Växjö 12,60      
8   Christer Björkander -83 Lerums gy 12,48      
9   Niklas Brännström -83 LM Engströms gy 12,06      
10   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 12,01      
11   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 11,17      
12   Martin Alfredsson -84 FIG Växjö 11,11      
13   Isak Borén -84 De Geergy 10,91      
14   Andreas Mokdasi -84 Spånga gy 10,67      
15   Björn Johansson -84 FIG Karlstad 10,10      
-   Jens Forslund -83 Sundsvalls gy 0,00      
-   Magnus Brink -84 Palmcrantzsk 0,00      

   P 16 100 M  HEAT 1  Vind +1,3

1   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 11,47   Final  
2   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11,49   Final  
3   Viktor Varverud -85 Sundsvalls gy 11,54   Final  
4   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 11,61      
5   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 11,97      
6   Jacob Söderström -85 Blackebergs gy 12,17      
-   Erik Pettersson -85 FIG Karlstad bröt      

   P 16 100 M  HEAT 2  Vind +1,8

1   Gustav Sewall -85 FIG Växjö 11,31   Final  
2   Daniel Larsson -85 FIG Lidingö 11,46   Final  
3   Amir Adan -85 Bromma gy 11,60      
4   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 11,64      
5   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 11,88      
6   Erik Linghede -85 Värmdö gy 12,30      
7   Mikael Lundgren -85 Wargentinsk 12,84      

   P 16 100 M  HEAT 3  Vind +1,4

1   Stefan Tärnhuvud -85 Sundsvalls gy 11,20   Final  
2   David Palmquist -85 Gärdessk 11,30   Final  
3   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11,58   Final  
4   David Andersson -85 Värmdö gy 11,64      
5   Tobias Karlsson -85 FIG Falun 11,64      
6   Amadeus Rosberg -85 Sturegy 11,86      
7   Philip Hagelin -85 FIG Växjö 12,47      

   P 16 100 M  FINAL  Vind +1,6

1   Gustav Sewall -85 FIG Växjö 11,15      
2   Stefan Tärnhuvud -85 Sundsvalls gy 11,24      
3   David Palmquist -85 Gärdessk 11,27      
4   Daniel Larsson -85 FIG Lidingö 11,41      
5   Viktor Varverud -85 Sundsvalls gy 11,45      
6   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 11,50      
7   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11,52      
8   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11,62      

   P 16 1500 M    

1   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 4.12,04      
2   Peter Bergquist -85 FIG Sollentuna 4.12,96      
3   Martin Backéus -85 FIG Falun 4.13,32      
4   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 4.14,16      
5   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 4.17,07      
6   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 4.27,79      
7   André Mineur -85 FIG Sollentuna 4.31,07      
8   Joachim Arvidsson -85 Angeredsgy 4.40,20      
9   Mikael Bylinder -85 FIG Falun 4.42,97      
-   Jonas Nilsson -85 Lundellska sk bröt      

   P 16 DISKUS    

1   Krister Larsson -85 Stjernesk 46,60      
2   Kemal Alic -85 Navestadssk 44,60      
3   Johan Bergquist -85 Östanåsk 39,96      
4   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 39,15      
5   Nicklas Wiberg -85 FIG Sollentuna 38,83      
6   Patrik Bagge -85 FIG Karlstad 35,71      
7   Andreas Karlsson -85 FIG Växjö 35,00      
8   Johan Bark -85 FIG Falun 31,77      

   P 15 800 M  HEAT 1  

1   Lars Ekegård -86 Källbrinkssk 2.06,74   Final  
2   Fredrik Jäwert -86 Aroseniussk 2.07,08   Final  
3   Martin Hedblom -86 Södersk 2.07,25   Final  
4   Robin Lindkvist -86 Sturebysk 2.07,73   Final  
5   Simon Rasmusson -86 Lommarsk 2.09,67   Final  
6   Fredrik Björklund -86 Thorildsk 2.11,94      
7   Morgen Kivila -86 Estniska sk 2.12,08      
8   Pontus Persson -86 Casask 2.13,89      
9   Fredrik Lindholm -86 Bodal sk 2.15,93      

   P 15 800 M  HEAT 2  

1   Erik Folke -86 Hallägrask 2.09,06   Final  
2   Kim Wase -86 FIG Lidingö 2.09,75   Final  
3   Mattias Holmqvist -86 Hagnässk 2.09,80   Final  
4   Jonathan Waern -86 Kumlabysk 2.10,03   Final  
5   Alexander Strand -86 Sandeplansk 2.10,33      
6   Niklas Liberg -86 Fäladsgårdens sk 2.11,15      
7   Johan Berg -86 Höglundask 2.11,74      
-   Martin Johannsen -86 Fribergask ej start      
-   Thommy Larsson -86 Orsask bröt      

   P 15 1500 M HINDER    

1   Andreas Eriksson -86 Valla sk, Valla 4.45,22      
2   Johan Kensby -86 Ilandask 4.56,17      
3   Daniel Bengtsson -86 Casask 5.00,07      
4   Christoffer Nilsson -86 Hultsbergssk 5.04,29      
5   Hans-Emil Gustafsson -86 Tunaholmssk 5.33,92      

   P 15 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,6

1   Michel Tornéus -86 Botkyrka frisk 15,86   Final  
2   Karl Gustavsson -86 Högavångssk 16,12   Final  
3   Rickard Lindgren -86 Högelidssk 16,44   Final  
4   Alexander Tegelström -86 Kanalsk 17,59   Final  

   P 15 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind +1,0

1   Andreas Svärdh -86 Rudssk 15,66   Final  
2   Viktor Nilsson -86 Teglask 16,26   Final  
3   Adam Gullstrand -86 Pilängssk 16,88   Final  
4   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Björkebysk 18,17      

   P 15 110 M HÄCK  FINAL  Vind +1,0

1   Michel Tornéus -86 Botkyrka frisk 15,59      
2   Andreas Svärdh -86 Rudssk 15,64      
3   Rickard Lindgren -86 Högelidssk 15,99      
4   Karl Gustavsson -86 Högavångssk 16,01      
5   Viktor Nilsson -86 Teglask 16,31      
6   Alexander Tegelström -86 Kanalsk 17,46      
-   Adam Gullstrand -86 Pilängssk ej start      

   P 15 HÖJD    

1   Johan Kapteijn -86 Örjanssk 1,83      
2   Samuel Lindén -86 Britsarvssk 1,81      
3   Viktor Nilsson -86 Teglask 1,78      
4   Fredrik Olofsson -86 Bergundask 1,75      
5   Jesper Granlund -86 Källbrinkssk 1,68      
6   Fredrik Larsson -86 Sandeplansk 1,64      
6   Patrik Sjöbom -86 Källbrinkssk 1,64      
8   Jonas Carlsson -86 Arabysk 1,64      
9   Mikael Skatoft -86 Oxievångsk 1,64      
10   Jonas Lindeberg -86 Skönsbergs sk 1,64      
11   Christian Friberg -86 Oppebysk 1,60      
11   Richard Huldén -86 Åsvallask 1,60      
13   Christian Swahn -86 Vämösk 1,60      
14   Fredrik Persson -86 Stenebergssk 1,60      

   P 15 LÄNGD    

1   Andreas Otterling -86 Gumaeliussk 6,43   +0,3  
2   Calle Westberg -86 Britsarvssk 6,30   +1,5  
3   Tommy Lampa -86 Gränssk 6,28   +0,8  
4   Minh Tuan Le -86 Fredriksdalsk 6,19   +0,2  
5   Michel Tornéus -86 Botkyrka frisk 6,15   +1,6  
6   Andreas Svärdh -86 Rudssk 6,04   +1,9  
7   Johan Tobiasson -86 Gårdstenssk 5,93   +1,7  
8   Mikael Lindberg -86 Brännans Centralsk 5,85   +0,4  
9   Karl Gustavsson -86 Högavångssk 5,80   +0,6  
10   Christoffer Sköld -86 Teglask 5,80   +1,3  
11   Tobias Dahlberg -86 Sandeplansk 5,64   +0,9  
12   Fredrik Persson -86 Stenebergssk 5,63   +2,3 5,34 +0,5
13   Claes Svensson -86 Rudssk 5,60   +2,0  
14   Tobias Ohlsson -86 Fröknegårdssk 5,55   +0,4  
15   Fredrik Johannesson -86 Hagnässk 5,52   +1,5  
16   Christian Swahn -86 Vämösk 5,47   +1,8  
17   Patrick Johansson -86 Grevhagssk 5,33   +1,2  
18   Olof Hansson -86 Jändelsk 5,16   +1,5  

   P 15 DISKUS    

1   Ibro Ribic -86 Hälsinggårdssk 41,52      
2   Tommy Kristiansen -86 Frykensk 41,18      
3   Mats Olsson -86 Öjesk 38,63      
4   Joakim Axelsson -86 Långbergssk 38,48      
5   Simon Staaf -86 Höglandssk 37,58      
6   Niklas Gärdefors -86 Gumaeliussk 36,14      
7   Andreas Fransson -86 Mariebergssk 35,57      
8   Johan Pihlgren -86 Hudiksvalls lvk 35,56      
9   Joakim Johansson -86 Mörbylångask 34,13      
10   Mikael Persson -86 Dalask 30,76      
11   Hans Eriksson -86 Frykensk 30,71      
12   John Larsson -86 Valla sk, Valla 30,69      
-   Michael Norén -86 Nordhemssk 0,00      

   P 15 4x100 M    

1   Sandeplansk   47,53      
2   Källbrinkssk   48,84      
-   Björkebysk   diskv      

   F 18+ 100 M  HEAT 1  Vind +1,5

1   Frida Claesson -84 Alströmergy 12,54   Final  
2   Anna Sauhke -83 FIG Falun 12,59   Final  
3   Linda Wijkander -83 FIG Falun 12,65   Final  
4   Lisa Helmersson -83 Chapmansk 12,94      
5   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 13,03      
6   Sofie Ekelund -83 Polhemsk, Lund 13,17      
7   Elin Weber -84 ABB Industrigy 13,40      
8   Sofie Liljemark -83 Stjernesk 13,43      

   F 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +1,1

1   Carolina Klüft -83 FIG Växjö 12,36   Final  
2   Marie Ekelund -83 Polhemsk, Lund 12,53   Final  
3   Lina Sandberg -83 Erik Dahlbergsgy 12,86      
4   Hanna Ledin -83 Sundsvalls gy 12,89      
5   Helén Persson -83 Sundsvalls gy 12,92      
6   Katrin Larsson -84 FIG Göteborg 12,95      
7   Elin Liljemark -83 Stjernesk 13,38      

   F 18+ 100 M  HEAT 3  Vind +0,1

1   Petronella Dahlerus -83 FIG Malmö 12,45   Final  
2   Frida Mikaelsson -84 FIG Lidingö 12,71   Final  
3   Linda Spetz -84 FIG Malmö 12,82   Final  
4   Joni Winter -84 Sundsvalls gy 12,94      
5   Lisa Wiik -83 Brinellsk 13,01      
6   Ida Salo -84 Sundsvalls gy 13,16      
7   Anna Wiklund -84 Sundsvalls gy 13,20      
8   Emma Berg -84 Tycho Brahesk 13,28      

   F 18+ 100 M  FINAL  Vind +1,4

1   Carolina Klüft -83 FIG Växjö 12,21      
2   Petronella Dahlerus -83 FIG Malmö 12,32      
3   Frida Claesson -84 Alströmergy 12,56      
4   Marie Ekelund -83 Polhemsk, Lund 12,62      
5   Anna Sauhke -83 FIG Falun 12,64      
6   Frida Mikaelsson -84 FIG Lidingö 12,70      
7   Linda Wijkander -83 FIG Falun 12,73      
8   Linda Spetz -84 FIG Malmö 12,90      

   F 18+ 1500 M    

1   Johanna Nilsson -83 FIG Växjö 4.34,11      
2   Lisa Nauclér -84 FIG Sollentuna 4.40,87      
3   Sofie Eklund -84 FIG Sollentuna 4.43,91      
4   Sara Ivarsson -84 FIG Växjö 4.50,90      
5   Sara Hedfors -84 FIG Sollentuna 4.53,38      
6   Signe Carlsson -83 Kaplansk 4.55,37      
7   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 4.56,90      
8   Kristine Mäkelä -84 FIG Växjö 4.58,41      
9=   Johanna Bjermkvist -83 FIG Sollentuna 5.00,23      
9=   Maria Bernkull -84 Heleneholmsgy 5.00,23      
11   Marléne Larsson -83 FIG Sollentuna 5.12,85      
12   Karin Bäckström -83 Stagneliussk 5.29,65      

   F 18+ SPJUT    

1   Elinor Holgersson -84 FIG Malmö 47,51      
2   Izabel Savic -83 FIG Karlstad 46,46      
3   Sofia Renman -83 FIG Umeå 42,24      
4   Jennie Hurkmans -84 Rudbeckssk, Örebro 38,02      
5   Mikaela Bernhardsson -84 FIG Göteborg 37,61      
6   Josephine Johansson -84 Solberga gy 36,19      
7   Cecilia Larsson -83 Duveholmssk 33,26      
8   Lina Persson -82 FIG Umeå 33,18      
9   Anna Mejenquist -82 FIG Växjö 32,05      
10   Madeleine Frykholm -84 FIG Karlstad 31,35      
11   Caroline Granberg -83 Kaplansk 28,68      
12   Dagny Veinberg -83 FIG Lidingö 28,16      
13   Linda Gustafsson -84 Angeredsgy 27,14      
14   Hanna Parviainen -82 Angeredsgy 15,19      

   F 16 100 M  HEAT 1  Vind +1,0

1   Jessica Samuelsson -85 Nacka gy 12,51   Final  
2   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12,62   Final  
3   Gabriella Lundwall -85 Ullvigy 13,01      
4   Karolina Horney-Strömbäck -85 Tornedalssk 13,31      
5   Emelie Ottosson -85 Chapmansk 13,35      
-   Giselle Kålén -85 Wargentinsk ej start      

   F 16 100 M  HEAT 2  Vind +0,7

1   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 12,51   Final  
2   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 12,81   Final  
3   Emma Lundgren -85 FIG Växjö 12,97      
4   Sara Sköldin -85 Rekarnegy 13,05      
5   Charity Odum -85 Tyresö gy 13,48      
6   Louise Eliasson -85 FIG Göteborg 13,55      

   F 16 100 M  HEAT 3  Vind +0,3

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12,20   Final  
2   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 12,74   Final  
3   Moa Larsson -85 Agnebergsgy 13,03      
4   Lydia Bergström -85 FIG Karlstad 13,06      
5   Maria Eriksson -85 Roslagens Högsk 13,11      
6   Therese Olsson -85 FIG Växjö 13,47      
7   Caroline Facius -85 FIG Lidingö 14,08      

   F 16 100 M  HEAT 4  Vind +0,7

1   Mfon Etim -85 Fässbergsgy 12,42   Final  
2   Maja Söderholm -85 Plamcrantzsk 12,54   Final  
3   Maria Lindén -85 Kopparlundsgy 13,11      
4   Nathalie Hildingsson -85 Filbornask 13,29      
5   Anna Wadsten -85 Stagneliussk 13,81      
6   Anna Stiglund -85 Tornedalssk 14,11      
-   Michaela Kovacs -85 FIG Lidingö ej start      

   F 16 100 M  FINAL  Vind +0,4

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12,29      
2   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 12,35      
3   Jessica Samuelsson -85 Nacka gy 12,48      
4   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12,61      
5   Maja Söderholm -85 Plamcrantzsk 12,68      
6   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 12,68      
7   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 12,82      
-   Mfon Etim -85 Fässbergsgy ej start      

   F 16 1500 M    

1   Elin Wiik -85 Holavedsgy 4.52,13      
2   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 4.52,46      
3   Petra Kindlund -85 FIG Falun 4.52,54      
4   Mikaela Edlund -85 FIG Sollentuna 4.57,36      
5   Hanna Holst -85 FIG Växjö 4.59,15      
6   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 5.05,07      
7   Camilla Nyström -85 Sandvikens gy 5.07,09      
8   Mar-Lee Norberg -85 FIG Sollentuna 5.09,06      

   F 16 STAV    

1   Ewa Warnqvist -85 Chapmansk 3,17      
2   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 2,87      
3   Caroline Ivarsson -85 Friaborgsk 2,77      
4   Louise Carlred -85 Sigrid Rudebecks gy 2,77      
5   Anna Melkersson -85 FIG Växjö 2,62      

   F 16 TRESTEG    

1   Mfon Etim -85 Fässbergsgy 12,32   +1,2  
2   Sara Sköldin -85 Rekarnegy 11,79   +1,3  
3   Tuni Baraka -85 FIG Göteborg 11,72   +0,6  
4   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 11,71   +1,4  
5   Anna Otterstedt -85 Göteborgs Högre Samsk 11,32   +0,8  
6   Sofie Sandberg -85 FIG Falun 11,29   +1,5  
7   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 11,01   +2,0  
8   Sofie Labraaten -85 FIG Lidingö 10,88   +1,1  
9   Jenny Baatz -85 Sigrid Rudebecks gy 10,82   +0,2  
10   Emily Karlsson -85 Chapmansk 10,73   +0,6  
11   Theresia Plymoth -85 Malmö Borgarsk 10,64   +1,8  
12   Therese Olsson -85 FIG Växjö 10,32   +1,3  
13   Sophia Wennerbeck -85 FIG Göteborg 10,26   +0,7  
14   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy 9,70   +1,6  
15   Anna Stiglund -85 Tornedalssk 9,68   +0,6  
16   Isabelle Sandelin -85 Karolinska sk 9,44   +1,4  

   F 16 KULA    

1   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 13,84      
2   Jessica Rydin -85 FIG Göteborg 12,40      
3   Martina Efraimsson -85 Platensk 12,33      
4   Emma Johansson -85 Wargentinsk 12,17      
5   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 11,80      
6   Idah Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 11,69      
7   Ida Persson -85 Österportsk 11,55      
8   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 11,42      
9   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 11,34      
10   Tanja Olsson -85 Klippans gy 11,33      
11   Cine Igeland -85 FIG Umeå 11,00      
12   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 10,92      
13   Elin Persson -85 Österportsk 10,54      
14   Nadja Paulamäki -85 Angeredsgy 10,52      
15   Arijana Mustafi -85 Angeredsgy 9,85      
16   Josefin Berg -85 FIG Lidingö 9,84      

   F 15 800 M  HEAT 1  

1   Ida Lindström -86 Tråsätrask 2.25,1m   Final  
2   Ida Strandenholm -86 Brukssk 2.25,3m   Final  
3   Moa Westman -86 Länna sk 2.25,7m   Final  
4   Susanna Åhlberg -86 Gideonsbergssk 2.26,3m   Final  
5   Helena Johansson -86 Teleborg C sk 2.27,6m   Final  
6   Sofia Kyrk -86 Centralsk, Forshaga 2.30,9m      
7   Emmylie Nordh -86 Högelidssk 2.31,3m      
8   Emma Tofft -86 Nyvångsk 2.31,4m      
9   Catrine Josefsson -86 Falkbergssk 2.33,6m      

   F 15 800 M  HEAT 2  

1   Linnea Helgsten -86 Sävjask 2.27,58   Final  
2   Sofia Bernestål -86 Kålltorpssk 2.27,89   Final  
3   Elin Andersson -86 Hagnässk 2.27,90   Final  
4   Caroline Erlingson -86 Nyhemsk 2.28,22   Final  
5   Louise Berglund -86 Centralsk, Braås 2.32,47      
6   Josefin Nyberg -86 Vibackesk 2.34,71      
7   Johanna Ohlström -86 Tunabergssk 2.36,89      
8   Annika Wallster -86 Fyrissk 2.37,45      

   F 15 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind +1,2

1   Johanna Sjöström -86 Viksängssk 14,26   Final  
2   Josefina Hallström -86 Solängssk 14,64   Final  
3   Karin Ahl -86 Fiskebäckssk 16,00   Final  
4   Camilla Carls -86 Nybodask 16,06   Final  
5   Camilla Hermansson -86 Nordinsk 16,25      

   F 15 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +1,2

1   Lisa Rönnkvist -86 Kågesk 14,95   Final  
2   Camilla Silander -86 Mörbysk 15,76   Final  
3   Rozafa Krasniqi -86 Årstask 15,81   Final  
4   Tina Samuelsson -86 Ekensk 16,21   Final  

   F 15 100 M HÄCK  FINAL  Vind +1,0

1   Johanna Sjöström -86 Viksängssk 14,38      
2   Josefina Hallström -86 Solängssk 14,68      
3   Lisa Rönnkvist -86 Kågesk 14,82      
4   Camilla Silander -86 Mörbysk 15,67      
5   Karin Ahl -86 Fiskebäckssk 15,85      
6   Tina Samuelsson -86 Ekensk 16,11      
7   Rozafa Krasniqi -86 Årstask 16,23      
8   Camilla Carls -86 Nybodask 16,68      

   F 15 STAV    

1   Christina Garametsos -86 Lindeborgssk 3,30      
2   Sophie Larup -86 Dalslundssk 3,17      
3   Emma Gustavsson -86 Jakobsgårdssk 2,97      
4   Jessica Qwarnström -86 Forssaklacksk 2,77      
5   Ellinor Ahlin -86 Bergsjösk 2,62      
6   Åsa Wilén -86 Torslandask 2,62      
7   Yourdabel Berhane -86 Hjällbosk 2,47      
8   Chris Danielsson -86 Östra Funkabosk 2,47      
9   Isabell Karlesand -86 Mörbylångask 2,47      
10   Emelie Lagerqvist -86 Spånga gy 2,27      
11   Therese Sandberg -86 Teleborg C sk 2,07      
-   Maria Ullberg -86 Fribergask 0,00      

   F 15 LÄNGD    

1   Camilla Olsson -86 Västervångsk 5,40   -0,6  
2   Elin Andersson -86 Hagnässk 5,18   -2,2  
3   Josefina Hallström -86 Solängssk 5,17   -1,4  
4   Charlott Johansson -86 Linneask 5,14   +0,2  
5   Camilla Silander -86 Mörbysk 5,11   -1,0  
6   Ida Sagström -86 Öjesk 4,77   -1,2  
7   Camilla Kerrén -86 Nyvångsk 4,72   -1,4  
8   Annika Andersson -86 Sjöängssk 4,72   -1,4  
9   Lisa Rönnkvist -86 Kågesk 4,68   -1,1  
10   Sandra Bouveng -86 Edsbergssk 4,51   -0,7  
11   Therese Sandberg -86 Teleborg C sk 4,51   -0,5  
12   Cecilia Falck -86 Österslättsk 4,45   +0,2  
13   Sandra Marques -86 Edsbergssk 4,44   -1,7  
14   Sara Elmqvist -86 Äppelvikssk 4,25   -2,3  
-   Stina Bolö -86 Noretsk ej start      
-   Elin Töllborg -86 Klarebergssk 0,00      

   F 15 DISKUS    

1   Carolina Hjelt -86 Källbrinkssk 36,08      
2   Suzanne Eneros -86 Östra Funkabosk 35,46      
3   Maria Jansson -86 Olaus Petrisk 33,52      
4   Jenny Ahlin -86 Västerledssk 33,03      
5   Pia Ankarling -86 Rudssk 32,97      
6   Angelica Henriksson -86 Teglask 27,33      
7   Veronica Lundgren -86 Minervask 26,98      
8   Annica Beckman -86 Vallhamrask 26,90      
9   Lisa Johansson -86 Vättlesk 26,10      
10   Vanja Lindgren -86 Norrekrokssk 25,59      
11   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 24,76      
12   Jenny Larsson -86 Ferlinsk 24,71      
13   Jonna Bramstedt -86 Östra Funkabosk 21,80      
14   Karin Åhling -86 Ferlinsk 21,70      
15   Sandra Andersson -86 Vallhamrask 19,23      

   F 15 4x100 M    

1   Björkebysk   53,15      
2   Vendelsömalmssk   54,09