Fredag 25 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



resultat dag 3
 

   P 18+ 400 M  FINAL  

1   Mikael Bergbrant -83 Sigrid Rudebecks gy 49,57      
2   John Lindström -83 FIG Sollentuna 50,44      
3   Staffan Bylund -83 FIG Umeå 50,64      
4   Daniel Karakas -84 Angeredsgy 50,82      
5   Johan Svanström -83 FIG Sollentuna 51,09      
6   Michael Nilsson -83 Burgårdens gy 51,59      
7   Pierre Asséus -84 Sturegy 51,77      
-   Nasser Sebabi -82 FIG Falun bröt      

   P 18+ 800 M  FINAL  

1   Anders Leinås -83 FIG Sollentuna 1.54,18      
2   Niclas Rysjö -84 FIG Sollentuna 1.56,57      
3   Joel F Lennartsson -83 FIG Sollentuna 1.57,24      
4   Mattias Fager -83 De Geergy 1.57,44      
5   Adam Steen -84 FIG Falun 1.58,13      
6   Erik Söderlund -84 Sundsvalls gy 1.59,20      
7   Michael Nilsson -83 Burgårdens gy 1.59,30      
8   Christian Martinsson -83 Chapmansk 1.59,79      
9   Magnus Nilsson -83 Kaplansk 2.01,27      

   P 18+ 3000 M    

1   Mats Granström -83 Holavedsgy 8.32,04      
2   Joel Bodén -83 Baldersk 8.32,99      
3   John Lindström -83 FIG Sollentuna 8.34,14      
4   Roger Svensson -83 FIG Växjö 8.47,03      
5   Linus Nilsson -83 Västergårdsgy 8.48,97      
6   Tim Kerro -84 FIG Umeå 9.03,55      
7   Magnus Jensen -84 FIG Sollentuna 9.04,87      
8   Mahmoud A Jama -82 Skånes Turismgy 9.13,23      
9   Michel Aronsson -84 Rodengy 9.29,46      
10   Martin de Souza -83 Rudbeckssk, Örebro 9.59,01      
11   Mikael Gustafsson -84 FIG Växjö 10.19,20      

   P 18+ 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Joel Blid -83 FIG Karlstad 40,16   Final  
2   Petter Barck -84 FIG Växjö 40,55   Final  
3   Martin Andersson -83 FIG Malmö 41,11   Final  
4   Emil Laurin -83 Universitetsholmens gy 41,68   Final  
5   Martin Alfredsson -84 FIG Växjö 42,79      
6   Ibou A Jobe -84 FIG Sollentuna 43,40      

   P 18+ 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Nicklas Dackheden -82 FIG Malmö 40,18   Final  
2   Daniel Häggkvist -84 Sundsvalls gy 40,64   Final  
3   Daniel Johansson -84 Stjernesk 40,91   Final  
4   Per Malmros -83 Torsbergsgy 42,52   Final  
5   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 43,98      
6   Niklas Envall -84 Nacka gy 45,85      
7   Jeremy Tecle -84 Livets Ords sk 46,21      

   P 18+ 300 M HÄCK  FINAL  

1   Nicklas Dackheden -82 FIG Malmö 38,90      
2   Joel Blid -83 FIG Karlstad 38,99      
3   Petter Barck -84 FIG Växjö 39,88      
4   Daniel Häggkvist -84 Sundsvalls gy 40,64      
5   Daniel Johansson -84 Stjernesk 40,80      
6   Per Malmros -83 Torsbergsgy 41,23      
7   Martin Andersson -83 FIG Malmö 41,37      
-   Emil Laurin -83 Universitetsholmens gy ej start      

   P 18+ STAV    

1   Gustaf Hultgren -83 FIG Malmö 4,70      
2   Staffan Eliasson -84 Sundsgy 4,38      
3   Christian Bergmark -83 Malgomajsk 4,18      
4   Henrik Nyman -83 FIG umeå 4,18      
5   Martin Wisnander -84 FIG Malmö 4,18      
6   Fredrik Dackheden -84 FIG Malmö 3,98      
7   Oskar Jönsson -84 FIG Falun 3,58      
8   Johnny Svensson -84 FIG Umeå 3,43      
-   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö ej start      
-   Niklas Envall -84 Nacka gy 0,00      

   P 18+ SPJUT    

1   Magnus Arvidsson -83 Chapmansk 63,84      
2   Johan Bjellerman -82 FIG Lidingö 58,22      
3   Tobias Wallström -83 Kaplansk 56,78      
4   Björn Hartig -84 FIG Växjö 53,90      
5   Johan Wiklund -83 Timrå gy 52,37      
6   Fredrik Persson -82 FIG Karlstad 51,75      
7   Jens Forslund -83 Sundsvalls gy 50,66      
8   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 48,57      
9   Joel Göransson -83 LM Engströms gy 40,87      
-   Anton Leion -83 FIG Växjö 0,00      

   MIX 4x400 M FIG    

1   FIG Växjö   3.39,55      
2   FIG Sollentuna lag 1   3.39,63      
3   FIG Falun   3.40,33      
4   FIG Sollentuna lag 2   3.41,36      
5   FIG Malmö   3.44,99      
6   FIG Göteborg   3.45,58      
7   FIG Karlstad   3.53,75      
8   FIG Lidingö   3.55,20      

   P 16 400 M    

1   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 50,32      
2   Gustav Sewall -85 FIG Växjö 50,54      
3   Olle Walleräng -85 Rekarnegy 50,74      
4   Stefan Tärnhuvud -85 Sundsvalls gy 51,78      
5   Robert Nordgren -85 Bromma gy 53,30      
6   Oscar Wallberg Amilon -85 FIG Lidingö 56,36      
7   Philip Hagelin -85 FIG Växjö 58,67      

   P 16 800 M    

1   Nicklas Wiberg -85 FIG Sollentuna 1.59,95      
2   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 2.00,37      
3   Andreas Mårtensson -85 Åva gy 2.01,21      
4   André Mineur -85 FIG Sollentuna 2.01,49      
5   Tobias Nylander -85 Liljeholmens Int gy 2.04,81      
6   Christoffer Carlsson -85 Åva gy 2.09,31      
7   Rickard Svensson -85 FIG Växjö 2.09,41      
8   Mikael Bylinder -85 FIG Falun 2.10,01      
9   Ahmed Roba -85 Stenhagensk 2.10,81      
10   Oscar Wallberg Amilon -85 FIG Lidingö 2.14,84      
11   Reine Rasmusson -85 S:t Botvidsgy 2.17,08      
-   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö diskv      
-   Johan Dahoud-Westlund -85 Upplands-Brogy ej start      

   P 16 3000 M    

1   Joel Lewis-Jonsson -85 Tycho Brahesk 9.14,00      
2   Peter Bergquist -85 FIG Sollentuna 9.16,10      
3   Julius Nilsson -85 Västergårdsgy 9.17,61      
4   Martin Backéus -85 FIG Falun 9.23,82      
5   Fredrik Johansson -85 Frölundagy 9.24,28      
6   Jens Caap-Hällgren -85 Timrå gy 9.24,78      
7   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 9.25,55      
8   Leif Söderberg -85 Stjernesk 9.58,47      
9   Erik Bäckvall -85 Palmcrantzsk 10.23,24      

   P 16 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Amir Adan -85 Bromma gy 40,08   Final  
2   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 41,25   Final  
3   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 42,41   Final  
4   Mikael Hammer -85 Platensk 43,13   Final  

   P 16 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Fredrik Andersson -85 FIG Malmö 41,64   Final  
2   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 42,39   Final  
3   Olof Svensson -85 Kattegattgy 42,70   Final  
4   Oskar Bergström -85 IT-gy Södertörn 44,94   Final  
-   Emil Olsson -85 Wargentinsk diskv      

   P 16 300 M HÄCK  FINAL  

1   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 39,54      
2   Amir Adan -85 Bromma gy 39,91      
3   Fredrik Andersson -85 FIG Malmö 39,94      
4   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 42,19      
5   Olof Svensson -85 Kattegattgy 42,42      
6   Mikael Hammer -85 Platensk 43,09      
7   Oskar Bergström -85 IT-gy Södertörn 44,83      
-   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå ej start      

   P 16 LÄNGD    

1   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 6,50   +0,1  
2   Johan Carlsson -85 FIG Malmö 6,48   -1,2  
3   Jonny Johansson -85 FIG Karlstad 6,48   +0,1  
4   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 6,37   -0,7  
5   Martin Gustavsson -85 FIG Karlstad 6,29   +1,2  
6   Jimmie Johnsson -85 Sundsgy 6,05   +2,1 5,93 +0,0
7   Martin Jungmark -85 FIG Göteborg 6,03   +1,9  
8   Fredrik Andersson -85 FIG Malmö 5,99   +0,8  
9   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 5,77   -1,4  
10   David Palmquist -85 Gärdessk 5,76   -0,7  
11   Emil Olsson -85 Wargentinsk 5,60   -1,9  
-   David Andersson -85 Värmdö gy 0,00      
-   Jerry Brandt -85 Sågbäcksgy 0,00      

   P 16 KULA    

1   Krister Larsson -85 Stjernesk 14,17      
2   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 13,84      
3   Kemal Alic -85 Navestadssk 13,14      
4   Nicklas Wiberg -85 FIG Sollentuna 13,14      
5   Martin Gustavsson -85 FIG Karlstad 13,09      
6   Gustaf Nordlöf -85 Solbergask 12,44      
7   Christoffer Karlsson -85 Anderstorpssk 11,41      
-   Tomas Österholm -85 Wargentinsk ej start      

   P 15 100 M  HEAT 1  Vind -0,4

1   Jens Löfgren -86 Nordinsk 11,83   Final  
2   Erik Folke -86 Hallägrask 11,90   Final  
3   Tobias Ohlsson -86 Skogstorpssk 12,09   Final  
4   Daniel Hedström -86 Vallask, Frösön 12,13      
5   Viktor Nilsson -86 Teglask 12,19      
6   Ken Johnsson -86 Tångvallask 12,74      
7   Tobias Holmström -86 Ursvikssk 12,85      

   P 15 100 M  HEAT 2  Vind +0,1

1   Sandro Karlsfred -86 Göteborgs Högre Samsk 11,90   Final  
2   Johan Kristiansson -86 Göteborgs Högre Samsk 12,10   Final  
3   Patrick Boström -86 Tallbackask 12,12   Final  
4   Jonny Eriksson -86 Borgmästarhagssk 12,14      
5   Robin Lindkvist -86 Sturebysk 12,24      
6   Viktor Lindfors -86 Nävertorpssk 12,37      
7   Daniel Doyle -86 Kumlabysk 12,54      

   P 15 100 M  HEAT 3  Vind +0,2

1   Tobias Dahlberg -86 Sandeplansk 12,06   Final  
2   Viktor Granholm -86 Blomensbergssk 12,15   Final  
3   Karl Gustavsson -86 Högavångssk 12,37      
4   Johan Häggman -86 Centralsk Laxå 12,41      
5   Mikael Lindberg -86 Brännans Centralsk 12,45      
6   Patrick Johansson -86 Grevhagssk 12,61      
-   Tommy Lampa -86 Gränssk ej start      

   P 15 100 M  FINAL  Vind -0,6

1   Jens Löfgren -86 Nordinsk 11,70      
2   Sandro Karlsfred -86 Göteborgs Högre Samsk 11,76      
3   Erik Folke -86 Hallägrask 11,79      
4   Tobias Dahlberg -86 Sandeplansk 11,95      
5   Patrick Boström -86 Tallbackask 11,98      
6   Viktor Granholm -86 Blomensbergssk 12,02      
7   Tobias Ohlsson -86 Skogstorpssk 12,12      
8   Johan Kristiansson -86 Göteborgs Högre Samsk 12,23      

   P 15 2000 M    

1   Andreas Eriksson -86 Valla sk, Valla 5.58,70      
2   Martin Hedblom -86 Södersk 6.00,78      
3   Mikael Andersson -86 Skolhagensk 6.00,91      
4   Morgen Kivila -86 Estniska sk 6.03,41      
5   Johan Kensby -86 Ilandask 6.09,18      
6   Patrik Andersson -86 Vendelsömalmssk 6.11,12      
7   Christoffer Nilsson -86 Hultsbergssk 6.12,84      
8   Fredrik Jäwert -86 Aroseniussk 6.20,52      
9   Johan Berg -86 Höglundask 6.23,27      
10   Simon Rasmusson -86 Lommarsk 6.27,11      
11   Pontus Persson -86 Casask 6.27,51      
12   Joakim Ask -86 S:t Ilians sk 6.31,66      
13   Daniel Bengtsson -86 Casask 6.41,60      
14   Mattias Holmqvist -86 Hagnässk 6.45,43      
-   Fredrik Björklund -86 Thorildsk bröt      

   P 15 300 M HÄCK  FINAL  

1   Samuel Lindén -86 Britsarvssk 40,32      
2   Andreas Svärdh -86 Rudssk 40,36      
3   Tobias Ohlsson -86 Fröknegårdssk 42,07      
4   Adam Gullstrand -86 Pilängssk 42,09      
5   Rickard Lindgren -86 Högelidssk 42,58      
6   Johan Häggman -86 Centralsk Laxå 43,33      
7   Alexander Tegelström -86 Kanalsk 45,10      
8   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Björkebysk 45,57      

   P 15 TRESTEG    

1   Andreas Otterling -86 Gumaeliussk 13,52   +1,1  
2   Calle Westberg -86 Britsarvssk 13,38   +1,8  
3   Claes Svensson -86 Rudssk 12,90   +1,7  
4   Johan Tobiasson -86 Gårdstenssk 12,59   -0,4  
5   Michel Tornéus -86 Botkyrka frisk 12,41   +0,2  
6   Karl Gustavsson -86 Högavångssk 12,41   +0,9  
7   Fredrik Persson -86 Stenebergssk 12,00   +1,1  
8   Alexander Tegelström -86 Kanalsk 11,84   +0,6  
9   Sebastian Ekstrand -86 Sandeplansk 11,83   +0,7  
10   Tommy Lampa -86 Gränssk 11,60   -0,7  
11   Torbjörn Sörman -86 Stadsskogssk 11,50   -0,2  
12   Fredrik Olofsson -86 Bergundask 11,38   +0,6  
13   Sebastian Brink -86 Sörbysk 10,65   -0,5  

   P 15 KULA    

1   Johan Pihlgren -86 Hudiksvalls lvk 14,22      
2   Joakim Johansson -86 Mörbylångask 14,05      
3   Mats Olsson -86 Öjesk 13,46      
4   Andreas Fransson -86 Mariebergssk 12,21      
5   Niklas Gärdefors -86 Gumaeliussk 11,94      
6   Ibro Ribic -86 Hälsinggårdssk 11,93      
7   Mikael Persson -86 Dalask 11,83      
8   Simon Staaf -86 Höglandssk 11,58      
9   Torbjörn Sörman -86 Stadsskogssk 10,97      
10   John Larsson -86 Valla sk, Valla 10,88      
11   Joakim Löfgren -86 Björkebysk 9,78      

   P 15 SPJUT    

1   Jens Frisk -86 Vallask, Sollefteå 56,93      
2   Andreas Svärdh -86 Rudssk 50,59      
3   Christoffer Sköld -86 Teglask 50,01      
4   Markus Hayden -86 Sofiedalsk 49,71      
5   Andreas Fransson -86 Mariebergssk 48,96      
6   Joakim Lindskog -86 Sofiedalsk 47,30      
7   Johan Kapteijn -86 Örjanssk 47,04      
8   Johan Pihlgren -86 Hudiksvalls lvk 46,91      
9   Tomas Gustavsson -86 Grönkullask 45,20      
10   Fredrik Viktorsson -86 Häggvikssk 44,55      
11   Olof Hansson -86 Jändelsk 43,78      
12   John Larsson -86 Valla sk, Valla 43,77      
13   Odd Wiking -86 FIG Växjö 43,21      
14   Johan Svensson -86 Östra Funkabosk 42,80      
15   Niklas Gärdefors -86 Gumaeliussk 41,80      
16   Niklas Nordstrand -86 Hammarbackssk 40,33      
17   Tommy Kristiansen -86 Frykensk 40,08      
18   Hans Eriksson -86 Frykensk 39,84      

   F 18+ 400 M  FINAL  

1   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 57,74      
2   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 57,97      
3   Linda Spetz -84 FIG Malmö 58,66      
4   Jenny Ljunggren -84 Filbornask 58,83      
5   Sofie Liljemark -83 Stjernesk 59,99      
6   Karolin Thunman -84 Danderyds gy 60,03      
7   Sara Voltaire -84 Danderyds gy 60,38      
-   Jenny Ljungkvist -83 Farsta gy diskv      

   F 18+ 3000 M    

1   Johanna Nilsson -83 FIG Växjö 9.54,13      
2   Sofie Eklund -84 FIG Sollentuna 10.19,54      
3   Lisa Nauclér -84 FIG Sollentuna 10.24,84      
4   Sara Ivarsson -84 FIG Växjö 10.30,77      
5   Johanna Bjermkvist -83 FIG Sollentuna 10.52,06      
6   Sara Hedfors -84 FIG Sollentuna 10.53,52      
7   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 10.56,72      
8   Marléne Larsson -83 FIG Sollentuna 11.10,15      
9   Anna Andersson - Brogårdssk 11.19,71      
10   Karin Bäckström -83 Stagneliussk 11.59,71      
-   Maria Bernkull -84 Heleneholmsgy bröt      

   F 18+ 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Kaisa Ulfsdotter -83 FIG Malmö 45,73   Final  
2   Madelaine Forsberg -83 FIG Göteborg 45,90   Final  
3   Linn Göransson -83 Danderyds gy 45,96   Final  
4   Jennie Hurkmans -84 Rudbeckssk, Sollentuna 46,58      
5   Åsa Nilsson -83 FIG Umeå 46,92      
-   Lisa Norlin -83 Strömbackask diskv      
-   Michaela Blomgren -84 Bromma gy ej start      

   F 18+ 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 44,78   Final  
2   Linda Wallerman -83 Gävle Borgarsk 45,39   Final  
3   Amanda Nilsson -83 FIG Umeå 45,59   Final  
4   Joni Winter -84 Sundsvalls gy 46,02   Final  
5   Lisa Helmersson -83 Chapmansk 46,37   Final  
6   Elin Liljemark -83 Stjernesk 46,39      
-   Marie Liljegren -84 FIG Lidingö bröt      

   F 18+ 300 M HÄCK  FINAL  

1   Kaisa Ulfsdotter -83 FIG Malmö 44,29      
2   Linda Wallerman -83 Gävle Borgarsk 44,37      
3   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 44,47      
4   Madelaine Forsberg -83 FIG Göteborg 45,19      
5   Joni Winter -84 Sundsvalls gy 46,57      
6   Amanda Nilsson -83 FIG Umeå 46,58      
7   Lisa Helmersson -83 Chapmansk 46,68      
8   Linn Göransson -83 Danderyds gy 46,82      

   F 18+ HÖJD    

1   Emma Green -84 FIG Göteborg 1,78      
2=   Helena Redborg -83 Rudbeckssk, Sollentuna 1,64      
2=   Lisa Hannula -83 Vasask, Gävle 1,64      
4   Sofie Lundström -83 FIG Karlstad 1,61      
5=   Jenny Magnusson -83 FIG Umeå 1,61      
5=   Anna Nordström -84 FIG Växjö 1,61      
7   Johanna Höglund -84 Lundellska sk 1,57      

   F 18+ TRESTEG    

1   Daniela Lincoln-Saavedra -84 FIG Malmö 12,26   -0,1  
2   Mikaela Bernhardsson -84 FIG Göteborg 12,24   +0,9  
3   Moa Bergsten -83 Södra Latins gy 12,08   +2,3 12,02 +1,3
4   Ulrika Nilsson -84 Östrabosk 11,54   +1,6  
5   Ida Glemne -84 FIG Växjö 11,41   +0,7  
6   Madelen Nylander -84 Högbergssk 11,29   +0,8  
7   Caroline Dagh -84 Torsbergsgy 10,86   -0,4  
8   Anna Lundholm -84 Wargentinsk 10,67   -0,3  
9   Cecilia Staaf -84 FIG Umeå 10,53   +0,3  
10   Amanda Nilsson -83 FIG Umeå 10,52   -3,1  
11   Åsa Nilsson -83 FIG Umeå 10,48   +0,6  
12   Ellen Valgeborg -83 FIG Falun 10,43   +0,9  
13   Klara Grahnström -84 Katedralsk, Växjö 10,17   -0,4  
-   Amy Quinones -84 FIG Göteborg 0,00      
-   Anna Berg -83 FIG Malmö 0,00      
-   Kajsa Levin -83 Holavedsgy 0,00      
-   Jenny Magnusson -83 FIG Umeå ej start      

   F 18+ KULA    

1   Sofie Lundström -83 FIG Karlstad 13,24      
2   Linda Wijkander -83 FIG Falun 12,62      
3   Therése Palm -84 FIG Karlstad 12,23      
4   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 11,89      
5   Izabel Savic -83 FIG Karlstad 11,88      
6   Kristina Helander -84 FIG Falun 11,68      
7   Karin Engström -83 FIG Karlstad 10,74      
8   Tracey Andersson -84 FIG Malmö 10,72      
9   Anna Mörstam -83 FIG Växjö 10,06      
10   Hanna Parviainen -82 Angeredsgy 7,72      

   F 16 400 M  FINAL  

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 57,79      
2   Sara Trané -85 FIG Göteborg 59,02      
3   Jenny Olsson -85 Karolinska sk 59,13      
4   Emelie Brändström -85 FIG Sollentuna 59,60      
5   Hanna Holmer -85 S:t Eskils gy 59,65      
6   Maja Söderholm -85 Palmcrantzsk 59,67      
7   Ann-Sofie Landström -85 FIG Sollentuna 59,98      
8   Anna Naukkarinen -85 FIG Sollentuna 61,30      

   F 16 3000 M    

1   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 10.59,49      
2   Mar-Lee Norberg -85 FIG Sollentuna 11.12,98      
-   Mikaela Edlund -85 FIG Sollentuna bröt      

   F 16 300 M HÄCK    

1   Jessica Samuelsson -85 Nacka gy 43,71      
2   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 45,06      
3   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 45,35      
4   Nathalie Hildingsson -85 Filbornask 46,39      
5   Annika Andersson -85 FIG Malmö 47,19      
6   Lovisa Lagerblad -85 Liljeholmens Int gy 47,47      
7   Frida Sundell -85 Palmcrantzsk 48,05      

   F 16 LÄNGD    

1   Jessica Rydin -85 FIG Göteborg 5,62   -1,5  
2   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 5,49   +0,2  
3   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 5,48   -1,5  
4   Moa Larsson -85 Agnebergsgy 5,47   -0,9  
5   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 5,43   -0,2  
6   Malin Marmbrandt -85 Westerlundska gy 5,36   +0,9  
7   Hanna Holmer -85 S:t Eskils gy 5,19   +3,7 -
8   Gabriella Lundwall -85 Ullvigy 5,12   +1,0  
9   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy 5,09   +1,5  
10   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 5,08   -1,9  
11   Charity Odum -85 Tyresö gy 5,07   +0,6  
12   Sofie Sandberg -85 FIG Falun 5,04   -1,0  
13   Sofie Labraaten -85 FIG Lidingö 4,95   -0,5  
14   Martina Nilsson -85 Väggask 4,92   -0,6  
15   Emily Karlsson -85 Chapmansk 4,86   +0,3  
16   Emma Lundgren -85 FIG Växjö 4,81   -2,1  
17   Rebecka Gustavsson -85 FIG Göteborg 4,80   -0,4  
18   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 4,75   -0,2  
19   Therese Olsson -85 FIG Växjö 4,69   +1,5  
20   Tuni Baraka -85 FIG Göteborg 4,61   -0,4  
21   Sophia Wennerbeck -85 FIG Göteborg 3,84   -3,8  
22   Maria Lindén -85 Kopparlundsgy 3,15   -2,9  
-   Sara Sköldin -85 Rekarnegy ej start      
-   Sandra Asplund -85 FIG Umeå ej start      

   F 16 DISKUS    

1   Arijana Mustafi -85 Angeredsgy 35,94      
2   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 35,44      
3   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 33,60      
4   Cine Igeland -85 FIG Umeå 31,50      
5   Emma Johansson -85 Wargentinsk 30,93      
6   Anna Hansson -85 Platensk 28,50      
7   Christin Åberg -85 Sundsgy 28,48      
8   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 28,19      
9   Helene Landqvist -85 Göteborgs Högre Samsk 27,10      
10   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 26,31      
11   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 25,73      
12   Elin Persson -85 Österportsk 25,07      
13   Ida Persson -85 Österportsk 25,01      
14   Lina Karlsson -85 Frans Schartaus gy 24,85      
15   Linda Pettersson -85 FIG Karlstad 23,87      

   F 15 100 M  HEAT 1  Vind +0,1

1   Maria Teilman -86 Nybodask 12,63   Final  
2   Maria Ullberg -86 Fribergask 12,90   Final  
3   Jessica Svensson -86 Gillbo sk 13,01   Final  
4   Emilie Flander -86 Kristinask 13,38      
5   Cecilia Falck -86 Österslättsk 13,41      
6   Maria Turai Wägar -86 Johan Skyttesk 13,59      
7   Camilla Hermansson -86 Nordinsk 14,01      

   F 15 100 M  HEAT 2  Vind +0,2

1   Elin Lundqvist -86 Ilandask 12,72   Final  
2   Lisa Rönnkvist -86 Kågesk 12,88   Final  
3   Terese Karlebrant -86 Mörbylångask 13,42      
4   Elin Andersson -86 Bjursåssk 13,93      
5   Emma Mikaelsson -86 Pershagensk 14,02      
6   Therese Öberg -86 Odensk 14,09      
-   Camilla Silander -86 Mörbysk ej start      

   F 15 100 M  HEAT 3  Vind 0,0

1   Emma Björkman -86 Mörmosk 12,98   Final  
2   Charlotta Johansson -86 Linneask 13,18   Final  
3   Anna Fernlund -86 Odensk 13,20   Final  
4   Marie Thureson -86 Engelbrektssk 13,21      
5   Frida Sundstedt -86 Svärdsjö sk 13,53      
6   Annika Wallster -86 Fyrissk 13,98      
7   Terese Lindqvist -86 Bergshamrask 14,19      
8   Sara Elmqvist -86 Äppelvikssk 14,21      

   F 15 100 M  FINAL  Vind -0,2

1   Maria Teilman -86 Nybodask 12,40      
2   Emma Björkman -86 Mörmosk 12,48      
3   Elin Lundqvist -86 Ilandask 12,56      
4   Lisa Rönnkvist -86 Kågesk 12,71      
5   Maria Ullberg -86 Fribergask 13,02      
6   Jessica Svensson -86 Gillbo sk 13,15      
7   Charlotta Johansson -86 Linneask 13,34      
-   Anna Fernlund -86 Odensk ej start      

   F 15 2000 M    

1   Pernilla Sävestrand -86 Kålltorpssk 6.38,02      
2   Ellen Söderhult -86 Adolf Fredrik sk 6.44,42      
3   Sofie Barkstedt -86 Kristinebergssk 6.44,78      
4   Ida Strandenholm -86 Brukssk 6.46,58      
5   Ida Lindström -86 Tråsätrask 6.53,65      
6   Caroline Erlingson -86 Nyhemsk 7.08,18      
7   Catrine Josefsson -86 Falkbergssk 7.10,55      
8   Louise Berglund -86 Centralsk, Braås 7.13,56      
9   Sofia Kyrk -86 Centralsk, Forshaga 7.17,38      
10   Emmylie Nordh -86 Högelidssk 7.18,58      
11   Moa Westman -86 Länna sk 7.30,50      
12   Johanna Ohlström -86 Tunabergssk 7.32,54      
13   Frida Johansson -86 Kyrksk, Ludvika 7.34,01      
14   Joanna Bergkvist -86 Kyrkhedens sk 7.44,95      

   F 15 300 M HÄCK  FINAL  

1   Johanna Sjöström -86 Viksängssk 44,34      
2   Josefina Hallström -86 Solängssk 44,75      
3   Anna Fernlund -86 Odensk 46,09      
4   Sophie Larup -86 Dalslundssk 47,77      
-   Josefin Nyberg -86 Vibackesk diskv      
-   Anna Jonsson -86 FIG Umeå ej start      
-   Camilla Kerrén -86 Nyvångsk ej start      
-   Elin Telhammer -86 Nipansk ej start      

   F 15 HÖJD    

1   Camilla Silander -86 Mörbysk 1,65      
2   Erica Jarder -86 Danderyds gy 1,65      
3   Jonna Bramstedt -86 Östra Funkabosk 1,63      
4   Andrea Åhlin -86 Strömstiernask 1,58      
5   Majken Lidén -86 FIG Karlstad 1,58      
6   Lina Kristoffersson -86 Bergsjösk 1,58      
7   Emma Björkman -86 Mörmosk 1,55      
8   Maria Ullberg -86 Fribergask 1,51      
9   Hanna Haglund -86 Vallask, Frösön 1,51      
10   Josefin Hanö -86 Brunnsängssk 1,47      
11=   Malin Kull -86 Milbosk 1,47      
11=   Isabell Petersson -86 Vasask, Kalmar 1,47      
13   Therese Öberg -86 Odensk 1,47      
14=   Josefin Hjorth -86 Strandängssk 1,42      
14=   Emma Odén -86 Svenstavik sk 1,42      
14=   Jenny Neidenmark -86 Nybodask 1,42      
17   Jill Rödin -86 Vallask, Sollefteå 1,42      

   F 15 KULA    

1   Carolina Hjelt -86 Källbrinkssk 14,05      
2   Pia Ankarling -86 Rudssk 12,70      
3   Lina Törnqvist -86 Södra sk 12,58      
4   Malin Renman -86 Parksk, Östersund 12,19      
5   Annica Beckman -86 Vallhamrask 11,50      
6   Veronica Lundgren -86 Minervask 11,40      
7   Suzanne Eneros -86 Östra Funkabosk 11,06      
8   Emilie Davidsson -86 Fagrabäckssk 10,68      
9   Angelica Henriksson -86 Teglask 10,36      
10   Isabell Petersson -86 Vasask Kalmar 10,34      
11   Jenny Larsson -86 Ferlinsk 9,71      
12   Therese Sandberg -86 Teleborg C sk 9,13      
13   Vanja Lindgren -86 Norrekrokssk 8,59