Fredag 29 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

  Skol-SM 13 sept

 

    P 18+ 100 M  HEAT 1  Vind -0,7
1   Christian Sjöberg -84 Västerhöjdsgy 11,38   Final  
2   Henrik Nyblad -84 Torsbergsgy 11,52   Final  
3   Jonas Kullberg -84 FIG Göteborg 11,65      
4   Andreas Nyman -84 FIG Lidingö 11,73      
5   Mohittin Kourter -83 FIG Göteborg 12,01      
6   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 12,17      

    P 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +1,8

1   Stuart Mulondo -84 Fogelströmska gy 11,19   Final  
2   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 11,39   Final  
3   Alexander Sundqvist -84 FIG Malmö 11,48   Final  
4   Johan Zetterberg -84 Bromangy 11,97      
5   Pi Stålberg -84 Hammarö uc 12,05      
6   Johan Hallberg -84 FIG Malmö 12,63      

    P 18+ 100 M  HEAT 3  Vind -0,7

1   Juan Pettersson -84 FIG Karlstad 11,17   Final  
2   Fredrik Ottosson -84 Finnvedens gy 11,44   Final  
3   Andreas Stålberg -84 FIG Falun 11,52   Final  
4   Daniel Malmhäll -84 Angeredsgy 11,99      
5   Fehed Taha -?? Tumba gy 12,11      
6   Marcos Valenzuela -84 Franska sk 12,14      
7   Stanley Kibirige -81 Wargentinsk 12,21      

    P 18+ 100 M  FINAL  Vind +0,3

1   Juan Pettersson -84 FIG Karlstad 11,11      
2   Christian Sjöberg -84 Västerhöjdsgy 11,28      
3   Stuart Mulondo -84 Fogelströmska gy 11,30      
4   Fredrik Ottosson -84 Finnvedens gy 11,41      
5   Henrik Nyblad -84 Torsbergsgy 11,43      
6   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 11,45      
7   Andreas Stålberg -84 FIG Falun 11,48      
8   Alexander Sundqvist -84 FIG Malmö 11,52      

    P 18+ 1500 M    

1   Johan Bagge -84 FIG Karlstad 4.00,19      
2   Joakim Löfwing -84 Ållebergsgy 4.00,87      
3   Adam Stéen -84 FIG Falun 4.02,12      
4   Tim Kerro -84 FIG Umeå 4.03,16      
5   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 4.04,85      
6   Magnus Jensen -84 FIG Sollentuna 4.05,32      
7   Ibou Andersson-Jobe -84 FIG Sollentuna 4.05,98      
8   Fredrik Närman -84 FIG Karlstad 4.12,81      
9   Peter Ngarariga -84 Upplands-Bro gy 4.14,41      
10   Kristoffer Thorsson -84 Kongahällagy 4.14,76      
11   Pierre Asséus -84 Sturegy 4.16,59      

    P 18+ HÖJD    

1   Umit Demirci -84 Västergårdsgy 2,05      
2   Mattias Ericsson -84 L’Estradska gy 2,01      
3   Daniel Olofsson -84 Hässelby gy 1,81      
4   Oskar Edqvist -84 Wargentinsk 1,81      
5   Fredrik Unger -84 Lundellska sk 1,81      

    P 18+ TRESTEG    

1   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 13,31   +0,1  
2   Tobias Nilsson -83 FIG Malmö 13,22   0,0  
3   Habib Arwand -84 FIG Malmö 13,19   0,0  
4   Mattias Ericsson -84 L’Estradska gy 13,12   -1,2  
5   Johan Zetterberg -84 Bromangy 12,79   -0,5  
6   Alexander Arlbrandt -84 FIG Göteborg 12,53   -1,6  
7   Petter Barck -84 FIG Växjö 12,38   -0,9  
8   Anders Andersson -84 Sundsta-Älvkullegy 12,31   -2,5  
9   Sangar Haidar -84 Tyresö gy 12,06   -0,8  
-   Jonas Lundström -84 FIG Umeå 0,00      

    P 18+ KULA    

1   Isak Borén -84 De Geergy 14,86      
2   Magnus Brink -84 Palmcrantzsk 14,31      
3   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 14,29      
4   Magnus Linderoth -84 Sundsgy 14,27      
5   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 11,63      
6   Joakim Stenman -84 Östra Reals gy 11,61      
7   Henrik Olsson -84 Ljusdals gy 11,41      
8   Andreas Mokdasi -84 Spånga gy 11,33      
9   Gustav Rydstedt -84 IT gy, Rissne 10,83      

    P 17 100 M  HEAT 1  Vind -2,1

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 11,46   Final  
2   David Andersson -85 Värmdö gy 11,62   Final  
3   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 11,66      
4   Erik Pettersson -85 FIG Karlstad 12,05      
5   Andreas Stutin -85 Brinellsk 12,31      
6   Philip Hagelin -85 FIG Växjö 12,38      
7   Mikael Elfström-Lundgren -85 Wargentinsk ej tid      

    P 17 100 M  HEAT 2  Vind +0,8

1   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11,28   Final  
2   David Palmquist -85 Gislaveds gy 11,43   Final  
3   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 11,54   Final  
4   Tobias Karlsson -85 FIG Falun 11,74      
5   Jakob Söderström -85 Blackeberg gy 11,86      
6   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 11,87      
7   Jakob Hermodsson -85 Blackeberg gy 12,10      

    P 17 100 M  HEAT 3  Vind -0,2

1   Gustav Lindgren -85 Fyrissk 11,31   Final  
2   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11,56   Final  
3   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 11,70      
4   Amadeus Rosberg -85 Sturegy 12,09      
5   Svante Curenstam -85 Bäckadalsgy 12,32      
6   Björn Gustavsson -85 Viskastrandsk 12,57      
7   Krister Pettersson -85 Västergårdsgy 12,96      

    P 17 100 M  HEAT 4  Vind -1,5

1   Daniel Larsson -85 FIG Lidingö 11,58   Final  
2   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 11,68      
3   Henrik Thörn -85 Knut Hahnsk 11,71      
4   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 11,80      
5   Christopher Svensson -85 Furulundssk, Sölvesborg 11,93      
6   Jonas Andersson -85 Fågelviksgy 12,13      
7   Tobias Bjerngren -85 FIG Lidingö 12,22      

    P 17 100 M  FINAL  Vind 0,0

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 11,23      
2   David Palmquist -85 Gislaveds gy 11,35      
3   Daniel Larsson -85 FIG Lidingö 11,37      
4   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11,44      
5   David Andersson -85 Värmdö gy 11,44      
6   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11,49      
7   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 11,59      
-   Gustav Lindgren -85 Fyrissk bröt      

    P 17 1500 M    

1   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 4.06,67      
2   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 4.07,82      
3   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 4.12,52      
4   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 4.14,83      
5   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 4.18,25      
6   Andreas Mårtensson -85 Åvagy 4.18,44      
7   Daniel Lundgren -85 FIG Sollentuna 4.21,17      
8   Henrik Edelbring -85 Sundsta-Älvkullegy 4.22,00      
9   Jonatan Josephsson -85 FIG Växjö 4.25,33      
10   Kim Lindström -85 FIG Lidingö 4.32,21      
-   Reine Rasmusson -85 S:t Botvids gy bröt      

    P 17 HÖJD    

1   Linus Thörnblad -85 FIG Malmö 2,16      
2   Dan Eidmark -85 Nynäshamns gy 1,85      
3   David Stöckel -85 Nacka gy 1,81      
4   Per Tedenrud -85 FIG Karlstad 1,81      
5   Tobias Andersson -85 FIG Umeå 1,81      
6   Peter Kristiansson -85 Högbergssk 1,77      
7   Joakim Dahlin -85 Viktor Rydbergs gy, Stockholm 1,73      
7   Oscar Wallberg-Amilon -85 FIG Lidingö 1,73      
9   Daniel Linder -85 LM Engströms gy 1,73      
9   David Svedmyr -85 Bromangy 1,73      
11   David Andersson -85 Värmdö gy 1,73      
12   Johan Olofsson -85 Växjö Fria gy 1,68      
13   Markus Simko -85 Roslagens Högsk 1,68      
-   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 0,00      
-   Anton Ekman -85 S:t Paulisk 0,00      
-   Andreas Stutin -85 Brinellsk 0,00      

    P 17 TRESTEG    

1   Jimmie Johnsson -85 Sundsgy 13,17   -1,2  
2   Marcus Engzell -85 Rudbeckssk, Sollentuna 12,98   -0,7  
3   David Svedmyr -85 Bromangy 12,70   -0,4  
4   Gustav Allvin -85 FIG Falun 12,70   +0,3  
5   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 12,32   +0,1  
6   Daniel Linder -85 LM Engströms gy 11,92   +0,1  

    P 17 KULA    

1   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 15,42      
2   Krister Larsson -85 Stjernesk 15,22      
3   Kristofer Karlsson -85 Anderstorpssk 14,91      
4   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 14,64      
5   Kemal Alic -85 Ebersteinska sk 14,11      
6   Johan Bark -85 FIG Falun 12,24      
7   Martin Jungmark -85 FIG Göteborg 8,84      

    P 16 100 M  HEAT 1  Vind -0,4

1   Carl Westberg -86 FIG Falun 11,54   Final  
2   Tobias Dahlberg -86 Sundsgy 11,68   Final  
3   Erik Bywall -86 FIG Falun 11,78   Final  
4   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 11,78   Final  
5   Patrik Rosencrantz -86 Kärrtorps gy 12,02      
6   Johan Tobiasson -86 FIG Göteborg 12,09      
7   Mikael Lindberg -86 Balderssk 12,34      
8   Fredrik Björneman -86 Västergårdsgy 12,42      

    P 16 100 M  HEAT 2  Vind -0,4

1   Lukas Nilsson -86 Walthers gy 11,51   Final  
2   Tobias Ohlsson -86 Rekarnegy 11,55   Final  
3   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 12,12      
4   Victor Granholm -86 Internationella gy 12,26      
5   John Dunell -86 Täby Mediagy 12,28      
6   Tobias Holmström -86 Anderstorpssk 12,45      
7   Christoffer Lindberg -86 Vallentuna gy 12,51      
8   Mauritz Lewenhaupt -86 FIG Lidingö 12,52      

    P 16 100 M  HEAT 3  Vind -1,4

1   Jens Löfgren -86 FIG Malmö 11,70   Final  
2   Fredrik Johansson -86 Karolinska gy 11,82   Final  
3   Ken Johnsson -86 NTI-sk 11,99      
4   Sandro Karlsfred -86 Göteborgs Högre Samsk 12,03      
5   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 12,20      
6   Andreas Nyqvist -86 Tessinsk 12,27      
7   Andreas Åkesson -86 FIG Malmö 12,42      
8   Kim Freiburghaus -86 Polhemsk, Lund 12,44      

    P 16 100 M  FINAL  Vind -1,1

1   Lukas Nilsson -86 Walthers gy 11,43      
2   Tobias Ohlsson -86 Rekarnegy 11,54      
3   Carl Westberg -86 FIG Falun 11,55      
4   Jens Löfgren -86 FIG Malmö 11,61      
5   Fredrik Johansson -86 Karolinska gy 11,65      
6   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 11,75      
7   Tobias Dahlberg -86 Sundsgy 11,78      
8   Erik Bywall -86 FIG Falun 11,83      

    P 16 1500 M  HEAT 1  

1   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 4.10,83   5  
2   Fredrik Tallryd -86 Palmcrantzsk 4.25,65      
3   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 4.25,79      
4   Jakob Blomkvist -86 Chapmansk 4.28,75      
5   Anders Appeldahl -86 Upplands-Bro gy 4.29,74      
6   Henrik Åkerlund -86 Sjödalsgy 4.29,89      
7   Richard Olsson -86 FIG Umeå 4.40,79      
8   Lukas Tossman -86 FIG Umeå 4.40,82      
9   Hans-Emil Gustafsson -86 Vadsbogy 4.43,84      

    P 16 1500 M  HEAT 2  

1   Fredrik Björklund -86 Nösnäsgy 4.05,29   1  
2   Patrik Andersson -86 FIG Lidingö 4.05,95   2  
3   Henning Tunek -86 Berzeliussk 4.07,34   3  
4   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 4.07,82   4  
5   Simon Rasmussen -86 FIG Sollentuna 4.11,49   6  
6   Mikael Andersson -86 FIG Lidingö 4.12,49      
7   Leandro Andrade -86 Rudbeckssk, Sollentuna 4.15,19      
8   Pontus Persson -86 Sigrid Rudebecks gy 4.16,43      
9   Erik Folke -86 Aspero Idrottsgy 4.17,96      
10   Fredrik Johansson -86 FIG Växjö 4.19,96      
11   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 4.22,97      
12   Daniel Bengtsson -86 Donnergy 4.24,85      
13   Mattias Holmqvist -86 FIG Sollentuna 4.32,13      
-   Andreas Eriksson -86 Duveholmssk bröt      

    P 16 DISKUS    

1   Tommy Kristiansen -86 Stjernesk 45,40      
2   Mats Olsson -86 FIG Falun 45,30      
3   Simon Staaf -86 Parksk, Örnsköldsvik 45,04      
4   Johan Pihlgren -86 FIG Falun 42,80      
5   Ibro Ribic -86 Hälsinggårdssk 41,90      
6   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 40,64      
7   Hans Eriksson -86 Stjernesk 38,29      
8   Mikael Persson -86 FIG Växjö 38,18      
9   Niklas Gärdefors -86 Rudbeckssk, Örebro 35,75      
10   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 35,07      
11   Tomas Ohlsson -86 Stjernesk 24,52      
12   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 24,22      

    P 15 800 M  HEAT 1  

1   Johan Walldén -87 Hillesk 2.03,73   Final  
2   David Nilsson -87 Funkabosk 2.06,96   Final  
3   Gustav Karnebäck -87 Edsbergssk 2.07,02   Final  
4   Tomas Bjurström -87 Almbysk 2.07,33   Final  
5   Fredrik Haraldsson -87 Munkgärdesk 2.08,05   Final  
6   Shkelzen Jashari -87 Navestadssk 2.08,63   Final  
7   Anders Lidell -87 Rättvikssk 2.09,79      
8   Oskar Sjögren -87 Sundsta-Älvkullegy 2.10,45      
9   Kristoffer Hagstedt -87 Sannask 2.13,35      

    P 15 800 M  HEAT 2  

1   Johan Forslund -87 Transtensk 2.07,43   Final  
2   Emil Oskarsson -87 Gullhögsk 2.07,91   Final  
3   Henrik Astfors -87 Viksängssk 2.08,11   Final  
4   Joakim Englund -87 Höglunda sk 2.09,06      
5   Joakim Pettersson -87 Hallägrask 2.09,41      
6   Adam Nilsson -87 Lerbäcksk 2.11,26      
7   Alfred Larsson -87 Djursholms Samsk 2.11,64      
8   Robin Kivila -87 Estniska sk 2.14,11      
9   Tomas Lundh -87 Vallonsk 2.19,07      

    P 15 1500 M HINDER    

1   David Nilsson -87 Funkabosk 4.35,41      
2   Emil Alricsson -87 Kastalsk 4.38,97      
3   Filip Engman -87 Borgsmosk 4.39,86      
4   Erik Scheller -87 Södervärnssk 4.42,78      
5   Erik Anderzén -87 Tallåssk 4.50,09      
6   Joakim Söderlund -87 Bergsåkerssk 4.51,50      
7   Robin Höglund -87 Hjällsnässk 4.56,01      
8   Marcus Holmqvist -87 Franzénsk 4.59,57      
9   Mattias Grahn -87 Vännäsby sk 5.03,50      
10   Joakim Pettersson -87 Hallägrask 5.03,58      
11   Magnus Gärdin -87 Djursholms Samsk 5.12,21      

    P 15 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind -0,4

1   Mikael Hedström -87 Örjanssk 13,51   Final  
2   Anton Barck -87 Bergundask 13,59   Final  
3   Joel Thorén -87 Edbosk 14,53   Final  
4   Markus Andersson -87 Lagaholmssk 15,19   Final  
5   Jonas Elgered -87 Kvickentorpssk 15,30      
6   André Brännström -87 Kanalsk, Skellefteå 15,54      

    P 15 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind -0,3

1   Per Strandquist -87 Dalslundssk 13,61   Final  
2   Marko Drazic -87 Söderkullask 14,03   Final  
3   Robin Lundh -87 Ånestadsk 14,60   Final  
4   Patrik Olsson -87 Parksk, Östersund 15,20   Final  
5   Viktor Israelsson -87 Nipansk 20,52      
-   Rikard Hultberg -87 Valla sk, Valla ej start      

    P 15 100 M HÄCK  FINAL  Vind -1,6

1   Per Strandquist -87 Dalslundssk 13,07      
2   Mikael Hedström -87 Örjanssk 13,58      
3   Anton Barck -87 Bergundask 13,67      
4   Marko Drazic -87 Söderkullask 14,00      
5   Joel Thorén -87 Edbosk 14,54      
6   Robin Lundh -87 Ånestadsk 14,77      
7   Patrik Olsson -87 Parksk, Östersund 15,32      
8   Markus Andersson -87 Lagaholmssk 15,95      

    P 15 HÖJD    

1   Josef Karnebäck -87 Sävesk 1,90      
2   Johan Jakobsson -87 Göteborgs Tekniska gy 1,80      
3   Pontus Thomée -87 Casask 1,77      
4   Björn Jellback -87 Högsbosk 1,74      
5   Timmy Persson -87 Västerledssk 1,74      
5   Sebastian Carlsson -87 Djuråssk 1,74      
5   Alexander Tengner -87 Fridask 1,74      
8   Björn Ljusenius -87 Edsbergssk 1,70      
9   Issa Barsom -87 Blombackask 1,70      
10   Jens Fröjd-Gustafsson -87 S:t Ilians sk, Västerås 1,70      
10   Kim Skoog -87 Kyrkhedens sk 1,70      
12   Henrik Norgren -87 Björkhagens sk 1,70      
13   Mehdi Al-khatib -87 Österholmssk 1,66      
14   Rickard Karlsson -87 Jan Fridegårds sk 1,66      
15   Joel Thorén -87 Edbosk 1,61      
15   Joakim Strömwall -87 Norrstrandssk 1,61      
17   Fabian Willskytt -87 Brunnsbosk 1,56      
17   Viktor Israelsson -87 Nipansk 1,56      
19   André Brännström -87 Kanalsk, Skellefteå 1,56      
19   Tobias Ohlsson -87 Skogstorpssk 1,56      
-   Rikard Hultberg -87 Valla sk, Valla 0,00      
-   Shkelzen Jashari -87 Navestadssk 0,00      

    P 15 LÄNGD    

1   Per Strandquist -87 Dalslundssk 6,59   -0,1  
2   Robin Persson -87 Sandeplansk 6,34   +0,5  
3   Rickard Arvidsson -87 Forsensk 6,26   -0,3  
4   Björn Jellback -87 Högsbosk 6,04   +0,1  
5   Erik Jonsson -87 Svegs Södra sk 5,90   -0,4  
6   Patrik Olsson -87 Parksk, Östersund 5,89   -0,4  
7   Björn Ljusenius -87 Edsbergssk 5,78   -0,2  
8   Victor Lohr -87 Sotenässk 5,71   -0,2  
9   Sebastian Höglin-Thordén -87 Buråssk 5,68   +0,2  
10   Joakim Orreteg -87 Björkebysk 5,66   -0,6  
11   Johannes Wiberg -87 Grubbesk 5,63   -0,1  
12   Robin Lundh -87 Ånestadsk 5,59   +0,1  
13   Joakim Winter -87 Parksk, Östersund 5,48   -0,3  
14   Markus Andersson -87 Lagaholmssk 5,17   +0,1  
15   Mads Erik Sörensen -87 Björkebysk 5,14   -0,4  
16   Adrian Lindqvist -87 Snyggatorpssk 5,03   -0,3  
17   Carl Roos -87 Killebäcksk 4,80   +0,2  

    P 15 DISKUS    

1   Stefan Kvist -87 Grönkullask 49,29      
2   Fredrik Johansson -87 Tegnérsk 45,26      
3   Mikael Hedström -87 Örjanssk 44,05      
4   Jens Wesemann -87 Vannhögsk 42,84      
5   Joel Thorén -87 Edbosk 41,52      
6   Henrik Hassel -87 Helenelundssk 41,47      
7   Marcus Janback -87 Gärdessk 38,97      
8   Nicklas Eriksson -87 Blommensbergssk 38,91      
9   Eric Svensson -87 Bergundask 38,79      
10   Joel Engström -87 Frykensk 38,35      
11   Erik Karlsson -87 Bergundask 37,49      
12   Elvis Sestic -87 Navestadssk 37,16      
13   Per Rosell -87 Skansensk 36,34      
14   Robin Bylund -87 Långselesk 36,15      
15   Jonas Elgered -87 Kvickentorpssk 33,23      
16   Sebastian Carlsson -87 Djuråssk 31,81      
17   Andreas Norrbin -87 Gumdundråsk 24,12      
-   Christer Olsson -87 Frykensk 0,00      

    PGRU 4x100 M    

1   Björkebysk   47,11      
2   Bergundask   47,25      
3   Almbysk   49,90      
4   Runbysk   51,88      
5   Rättvikssk   52,05      

    F 18+ 100 M  HEAT 1  Vind +0,4

1   Frida Claesson -84 Alströmergy 12,55   Final  
2   Anna Wiklund -84 Sundsvalls gy 13,08   Final  
3   Linn Malmo -84 Gävle Borgarsk 13,10   Final  
4   Anna Nordström -84 FIG Växjö 13,41   Final  
5   Elin Weber -84 ABB Industrigy 13,56      

    F 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +2,6

1   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 12,65   Final  
2   Frida Mikaelsson -84 FIG Lidingö 12,71   Final  
3   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 12,77   Final  
4   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 13,02   Final  

    F 18+ 100 M  FINAL  Vind +0,2

1   Frida Claesson -84 Alströmergy 12,35      
2   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 12,76      
3   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 12,79      
4   Frida Mikaelsson -84 FIG Lidingö 12,80      
5   Anna Wiklund -84 Sundsvalls gy 12,97      
6   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 13,03      
7   Linn Malmo -84 Gävle Borgarsk 13,13      
8   Anna Nordström -84 FIG Växjö 13,55      

    F 18+ 1500 M    

1   Kim Blomkvist -84 Thomasgy 4.47,74      
2   Lisa Nauclér -84 FIG Sollentuna 4.48,70      
3   Hanna Ahlin -84 FIG Sollentuna 4.51,37      
4   Kristine Mäkelä -84 FIG Växjö 4.53,25      
5   Rebecca Bakszt -84 FIG Lidingö 4.58,65      
6   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 5.04,33      

    F 18+ SPJUT    

1   Jennie Hurkmans -84 Rudbeckssk, Sollentuna 40,23      
2   Elinor Holgersson -84 FIG Malmö 39,12      
3   Madeleine Frykholm -84 FIG Karlstad 37,76      
4   Maria Andersson -84 Bergagy 37,27      
5   Hanna Sundewall -84 Kalmar Waldorfsk 35,36      
6   Johanna Danielsson -84 FIG Karlstad 29,06      
7   Emma Johannesson -84 FIG Karlstad 27,26      
8   Marie Nordh -84 FIG Karlstad 16,41      

    F 17 100 M  HEAT 1  Vind +1,7

1   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 12,20   Final  
2   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12,29   Final  
3   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 12,89   Final  
4   Ewa Warnquist -85 Chapmangy 12,90   Final  
5   Jannice Sundqvist -85 FIG Falun 12,96   Final  
6   Giselle Kålén -85 Wargentinsk 13,51      
7   Michaela Kovacs -85 FIG Lidingö 14,04      
-   Lydia Bergström -85 FIG Karlstad bröt      

    F 17 100 M  HEAT 2  Vind -1,1

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12,28   Final  
2   Emma Agerbjer -85 Staffansk 12,92   Final  
3   Ida Gillerfors -85 Sävesk 13,10   Final  
4   Maria Ericsson -85 Roslagens Högsk 13,19      
5   Louise Eliasson -85 FIG Göteborg 13,62      
6   Charity Odum -85 Tyresö gy 13,68      
7   Louise Dahlberg -85 Sundsgy 13,94      

    F 17 100 M  FINAL  Vind +0,4

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12,11      
2   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 12,27      
3   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12,38      
4   Emma Agerbjer -85 Staffansk 12,72      
5   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 12,93      
6   Ewa Warnquist -85 Chapmangy 12,98      
7   Ida Gillerfors -85 Sävesk 13,02      
8   Jannice Sundqvist -85 FIG Falun 13,24      

    F 17 1500 M    

1   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 4.46,58      
2   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 4.53,10      
3   Hanna Holst -85 FIG Växjö 4.54,14      
4   Nina Andersson -85 Tycho Brahesk 4.54,14      
5   Ida Holmlund -85 FIG Umeå 5.02,08      
6   Camilla Nyström -85 Sandvikens gy 5.17,40      

    F 17 SPJUT    

1   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 42,82      
2   Alexandra Swärm -85 Platensk 37,77      
3   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 37,44      
4   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 37,16      
5   Martina Efraimsson -85 Platensk 35,52      
6   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 35,11      
7   Johanna Djukanovic -85 Stagneliussk 33,78      
8   Tanja Olsson -85 Klippans gy 30,47      
9   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 29,68      

    F 16 100 M  HEAT 1  Vind -0,8

1   Maria Teilman -86 Värmdö gy 12,40   Final  
2   Camilla Kramar -86 Huddinge gy 12,97   Final  
3   Isa Hammarling -86 Lundellska sk 13,05      
4   Malin Karlsson -86 Friaborgssk 13,19      
5   Sandra Marques -86 FIG Lidingö 13,36      
6   Camilla Carls -86 Tyresö gy 13,63      
7   Maria Turai-Wägar -86 Sjödalsgy 13,96      

    F 16 100 M  HEAT 2  Vind -0,3

1   Evelina Lunner -86 Kopparlundsgy 12,54   Final  
2   Elin Lundqvist -86 FIG Karlstad 12,61   Final  
3   Camilla Olsson -86 FIG Malmö 12,96   Final  
4   Sandra Bergman -86 Bergagy 13,18      
5   Linnéa Larsson -86 Mullsjö gy 13,21      
6   Sofia Lund -86 Walthers gy 13,42      
7   Cecilia Falck -86 Väggask 13,69      
8   Therese Carlbrandt -86 Chapmansk 13,82      

    F 16 100 M  HEAT 3  Vind +0,1

1   Lisa Rönnkvist -86 Balderssk 12,59   Final  
2   Siri Fagerlund -86 Filbornask 12,81   Final  
3   Helena Norberg -86 Huddinge gy 12,81   Final  
4   Tittchi-Lii Eriksson -86 Märstagy 12,98      
5   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy, Danderyd 12,99      
6   Moa Olsson -86 FIG Falun 13,26      
7   Malin Hamrén -86 Staffansk 13,33      
8   Frida Sundstedt -86 Kristinegy 13,73      

    F 16 100 M  FINAL  Vind -0,3

1   Maria Teilman -86 Värmdö gy 12,17      
2   Evelina Lunner -86 Kopparlundsgy 12,50      
3   Elin Lundqvist -86 FIG Karlstad 12,51      
4   Camilla Kramar -86 Huddinge gy 12,96      
5   Helena Norberg -86 Huddinge gy 12,97      
6   Siri Fagerlund -86 Filbornask 12,99      
7   Camilla Olsson -86 FIG Malmö 13,04      
-   Lisa Rönnkvist -86 Balderssk bröt      

    F 16 1500 M    

1   Pernilla Sävestrand -86 Sigrid Rudebecks gy 4.42,71      
2   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 4.46,03      
3   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 4.48,07      
4   Ellen Söderhult -86 Kungsholmens gy 4.54,99      
5   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 4.58,24      
6   Louise Berglund -86 FIG Växjö 5.00,31      
7   Ida Solli-Hansson -86 Donnergy 5.02,31      
8   Joanna Bergqvist -86 Älvstrandsgy 5.10,82      
9   Sofia Kyrk -86 Sundsta-Älvkullegy 5.12,37      
10   Frida Johansson -86 FIG Lidingö 5.16,51      
11   Bodil Englund -86 Mönsterås sk 5.19,72      
12   Karin Nilsson -86 Sundsta-Älvkullegy 5.24,87      
13   Susanne Sjöstrand -86 Rudbeckssk, Sollentuna 5.25,33      

    F 16 STAV    

1   Christina Garametsos -86 FIG Malmö 3,33      
2   Sophie Larup -86 FIG Malmö 3,03      
3   Emma Gustafsson -86 FIG Falun 2,83      
4   Isabelle Karlesand -86 Lars Kaggs sk 2,83      
5   Åsa Wilén -86 LM Engströms gy 2,83      
5   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy, Djursholm 2,83      
7   Ellinor Ahlin -86 Sundsvalls gy 2,63      
8   Yordabel Abraham -86 LM Engströms gy 2,48      

    F 16 TRESTEG    

1   Anna Fernlund -86 Rudbeckssk, Örebro 11,38   -0,5  
2   Camilla Silander -86 Danderyds gy 11,31   +0,3  
3   Camilla Kramar -86 Huddinge gy 11,08   -0,6  
4   Annika Andersson -86 Nacka Gy 11,03   -0,2  
5   Yordabel Abraham -86 LM Engströms gy 10,88   +0,5  
6   Majken Lidén -86 FIG Karlstad 10,75   -0,9  
7   Camilla Olsson -86 FIG Malmö 10,57   -0,7  
-   Ida Dahlqvist -86 Osbecksgy 0,00      

    F 16 KULA    

1   Carolina Hjelt -86 Huddinge gy 15,69      
2   Pia Ankarling -86 FIG Karlstad 13,35      
3   Malin Renman -86 Wargentinsk 13,23      
4   Lina Törnqvist -86 FIG Karlstad 12,59      
5   Emilie Davidsson -86 FIG Växjö 12,34      
6   Isabell Petersson -86 FIG Växjö 11,77      
7   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 10,95      
8   Suzanne Eneros -86 FIG Växjö 10,94      
9   Angelica Henriksson -86 FIG Falun 10,94      
10   Emelie Holm -86 Wargentinsk 9,66      

    F 15 800 M  HEAT 1  

1   Viktoria Tegenfeldt -87 Vindelns sk 2.21,48   Final  
2   Hanna Jansson -87 Helenask 2.22,58   Final  
3   Jessica Wiking -87 Nyholmska sk 2.23,60   Final  
4   Erika Fyrvall -87 Husbysk 2.25,89      
5   Caroline Theorell -87 Tallbackask 2.34,52      
6   Elin Gustafsson -87 FIG Växjö 2.34,79      
7   Anna Harju -87 Ekhammarsk 2.45,98      
-   Isabel Carlsson -87 Trönningesk bröt      

    F 15 800 M  HEAT 2  

1   Frida Flodström -87 Edsbergssk 2.21,14   Final  
2   Sofia Granström -87 Edsbergssk 2.21,65   Final  
3   Johanna Ahlm -87 Furulundssk, Partille 2.22,12   Final  
4   Lisa Voltaire -87 Skarpängssk 2.23,68   Final  
5   Michelle Nyström -87 Gubbängens sk 2.24,04   Final  
6   Marie Persson -87 Apladalssk 2.24,97      
7   Anastasia Eklund -87 Hedebysk 2.34,79      
8   Sofia Forsberg -87 Funkabosk 2.36,26      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 1  Vind -0,8

1   Johanna Wågström -87 Hagask, Sundsvall 12,40   Final  
2   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 12,81   Final  
3   Emmelie Ågren -87 Vallask, Frösön 12,91      
4   Sofia Rahdevi -87 Sandeplansk 12,92      
5   Emelie Arvidsson -87 Nyboda sk 12,97      
6   Lisa Kylsberg -87 Parksk, Östersund 13,49      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,3

1   Frida Olsson -87 Tallåssk 12,25   Final  
2   Helena Eriksson -87 Vendelsömalmssk 12,54   Final  
3   Frida Blomqvist -87 Forsens sk 12,57   Final  
4   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecks gy 12,65   Final  
5   Caroline Lindblom -87 Södra sk, Katrineholm 13,08      
6   Therese Wettler -87 Almbysk 13,11      
7   Kristina Sundelin -87 Torvallask 13,14      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 3  Vind -0,4

1   Caroline Bertheau -87 Landsbrosk 12,39   Final  
2   Madelene Wadelius-Larsson -87 Sofiedalssk 12,60   Final  
3   Charlotta Markos -87 Nybyggesk 12,71      
4   Louise Carlsson -87 Skansensk 12,81      
5   Elin Martinsson -87 Sätrask, Gävle 13,00      
6   Charlotta Brishammar -87 Källängens sk 13,62      
-   Erica Lindh -87 Vågbrosk bröt      

    F 15 80 M HÄCK  FINAL  Vind +0,1

1   Frida Olsson -87 Tallåssk 12,20      
2   Johanna Wågström -87 Hagask, Sundsvall 12,43      
3   Caroline Bertheau -87 Landsbrosk 12,51      
4   Frida Blomqvist -87 Forsens sk 12,55      
5   Madelene Wadelius-Larsson -87 Sofiedalssk 12,78      
6   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecks gy 12,85      
7   Helena Eriksson -87 Vendelsömalmssk 12,90      
8   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 12,99      

    F 15 STAV    

1   Isabell Lilja -87 Linnésk, Malmö 3,28      
2   Louise Lundin -87 Lärjesk 3,28      
3   Louise Carlsson -87 Skansensk 2,93      
4   Jessica Gustavsson -87 FIG Falun 2,83      
5   Lina Nygren -87 Norrtullssk 2,73      
6   Hanna Hirvelä -87 Domnarvets sk 2,73      
7   Hanna Hedström -87 Västerledssk 2,48      
8   Annika Norr-Ericson -87 Ektorpssk 2,48      
9   Elina Baheram -87 Högalidssk 2,33      
9   Malin Larsson -87 Bergask, Malmö 2,33      
9   Petra Lindh -87 Vågbrosk 2,33      
9   Hanna Skoglund -87 Centralsk, Arvika 2,33      
13   Elin Hynning -87 Saltsjöbadens Samsk 2,33      
14   Linda Nyrén -87 Kyrkebysk 2,33      
15   Anna Simberg -87 Frykensk 2,13      

    F 15 LÄNGD    

1   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 5,71   +0,6  
2   Helena Kristiansson -87 Tunask, Lund 5,41   +0,3  
3   Frida Karlsson -87 Bergundask 5,34   +0,3  
4   Stephanie Linder -87 Ölmestadsk 5,28   +0,5  
5   Frida Olsson -87 Tallåssk 5,12   -0,1  
6   Helena Eriksson -87 Vendelsömalmssk 5,02   +0,2  
7   Lina Pohl -87 Frövisk 5,01   +0,4  
8   Louise Carlsson -87 Skansensk 5,00   +0,1  
9   Karin Lidegran -87 Johan Skyttes sk 4,98   +0,2  
10   Emma Jungmark -87 Skälltorpssk 4,97   +0,1  
11   Emelie Staaf -87 Ekholmssk 4,97   0,0  
12   Johanna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 4,88   +0,5  
13   Sofia Rahdevi -87 Sandeplansk 4,88   +0,2  
14   Anna Alexson -87 Högavångssk 4,87   +0,2  
15   Sara Frykedal -87 Gillbosk 4,83   +0,1  
16   Frida Torstensson -87 Veingesk 4,80   0,0  
17   Sara Persson -87 Apladalssk 4,79   +0,2  
18   Emelie Arvidsson -87 Nyboda sk 4,77   -0,1  
19   Maja Paulsson -87 Parksk, Östersund 4,73   +0,3  
20   Linnéa Norrman -87 Norrstrandssk 4,72   +0,7  
21   Charlotta Brishammar -87 Källängens sk 4,71   +0,1  
22   Emelie Ågren -87 Vallask 4,69   +0,2  
23   Amelie Engström -87 Källängens sk 4,63   +0,6  
24   Helena Weinz -87 Saltsjöbadens Samsk 4,62   +1,0  
25   Elina Nylander -87 Saltsjöbadens Samsk 4,60   +0,2  
26   Anna Domeij -87 Mariebergssk 4,55   +0,2  
27   Cecilia Edfors -87 Nipansk 4,51   +0,4  
28   Elin Hynning -87 Saltsjöbadens Samsk 4,43   -0,1  
29   Julia Håkansson -87 Toleredssk 4,40   +1,0  
30   Isabella Hellman -87 Gärdessk 4,40   +0,1  
31   Jolin Englund -87 Kyrkhedens sk 4,36   -0,1  
32   Karolina Lindén -87 Slottsstadens sk 4,30   +0,2  
33   Kristina Sundelin -87 Torvallask 4,26   +0,5  
34   Anna Hagerström -87 Källängens sk 4,23   +0,3  
35   Rebecka Fahlgren -87 Rudssk 4,19   +0,1  
36   Jennie Falgén -87 Kastalsk 4,14   +0,9  
37   Jennie Svensson -87 Bergtorpssk 4,00   +0,2  
38   Marie Johansson -87 Trönningesk 3,85   -0,8  
39   Gabriella Hellman -87 Gärdessk 3,80   +0,4  
40   Elin Hansson -87 Frödingsk 3,78   +0,2  

    F 15 DISKUS    

1   Johanna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 46,68      
2   Ann-Sofie Åkesson -87 Ljungbyhedssk 42,05      
3   Frida Karlsson -87 Bergundask 40,18      
4   Karolina Pedersen -87 Sannask 39,34      
5   Joanna Nilsson -87 Viask 36,55      
6   Linda Nyrén -87 Kyrkebysk 36,06      
7   Hanna Lie -87 Hammarsk, Vännäs 34,26      
8   Sabina Börjesson -87 Lekebergssk 32,88      
9   Maria Pettersson -87 Stenstalidsk 32,12      
10   Hanna Skoglund -87 Centralsk, Arvika 31,30      
11   Emelie Persson -87 Tingbergssk 30,98      
12   Jessica Nilsson -87 Hasslarödssk 30,86      
13   Sara Persson -87 Apladalssk 30,45      
14   Anna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 29,73      
15   Viktoria Oscarsson -87 Altorpsk 29,17      
16   Gullan Andersson -87 Hiernesk 28,63      
17   Malin Palm -87 Södervångsk 27,88      
18   Angelica Boman -87 Västerledssk 23,43      
-   Maria Zeilon -87 Skogstorpssk 0,00      

    FGRU 4x100 M    

1   Parksk, Östersund   50,42      
2   Bergtorpssk   50,46      
3   Skansensk   51,09      
4   Sandeplansk   53,63      
5   Berga sk, Linköping   54,88      
-   Saltsjöbadens Samsk   diskv      
-   Almbysk   bröt      
-   Tångvallask   bröt