Lördag 1 november 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultat Lagtävlingar 2002
 
Friidrottsgymnasier *
* Riksfriidrottsgymnasier samt lokala/regionala friidrottsgymnasier som tävlar "i eget namn".
1
  FIG Malmö   332,5
2
  Löpargymnasiet / FIG Sollentuna   324
3
  FIG Karlstad   301
4
  FIG Falun   237,7
5
  FIG Växjö   193
6
  FIG Umeå   179
7
  FIG Lidingö   121,5
8
  FIG Göteborg     90
 
     
Övriga gymnasier *
* Åldersklasserna 16,17 och 18+. Här ingår även skolor där lokala/regionala friidrottsgymnasier har sin verksamhet, men där de aktiva representerar sin "ordinarie" skola. Poängräkning 9-7-6-5-4-3-2-1.
1
  Sundsvalls gymnasium Sundsvall 86
2
  Tullinge gymnasium Botkyrka 82
3
  Wargentinskolan Östersund 62
4
  Stjerneskolan Torsby 57
5
  Huddinge gymnasium Huddinge 50
6
  Anderstorpsskolan Skellefteå 47
7
  Rudbeckianska skolan Västerås 45
8
  Sundsgymnasiet Vellinge 45
9
  Rudbecksskolan Sollentuna 42
10
  Karolinska skolan Örebro 42
11
  Sigrid Rudebecks gymnasium Göteborg 36,5
12
  Platenskolan Motala 34
13
  Danderyds gymnasium Danderyd 29
14
  Nacka gymnasium Nacka 29
15
  Westerlundska gymnasiet Enköping 29
16
  Värmdö gymnasium Värmdö 28
17
  Sjödalsgymnasiet Huddinge 27
18
  Västergårdsgymnasiet Södertälje 26
19
  Kungsholmens gymnasium Stockholm 24,5
20
  Risbergska skolan Örebro 23
21
  Staffanskolan Söderhamn 23
22
  Chapmanskolan Karlskrona 21
 
  Högbergsskolan Tierp 21
24
  Göteborgs Högre Samskola Göteborg 21
 
  Polhemsskolan Gävle 21
 
     
Grundskolor *
* Klasserna P och F15. Poängräkning 9-7-6-5-4-3-2-1.
1
  Bergundaskolan Växjö
51
2
  Parkskolan Östersund
32
3
  Edboskolan Huddinge
29
4
  Dalslundsskolan Lund
27
5
  Bergtorpsskolan Täby
27
 
  Forsens Utbildningscentrum Tidaholm
27
7
  Mariedalsskolan Varberg
26
8
  Östra Funkaboskolan Kalmar
25
9
  Kunskapsskolan i Botkyrka Botkyrka
24
10
  Sandeplansskolan Vellinge
24
11
  Söderkullaskolan Malmö
21
12
  Edsbergsskolan Sollentuna
20
13
  Högsboskolan Göteborg
19
14
  Skansenskolan Mörbylånga
19
15
  Hilleskolan Gävle
18
 
  Slottsstadens skola Malmö
18
17
  Tallåsskolan Katrineholm
18
18
  Frykenskolan Torsby
17
19
  Tegnérskolan Säffle
17
20
  Casa Montessoriskola Göteborg
16
21
  Ljungbyhedsskolan Klippan
16
22
  Fröviskolan Lindesberg
14
23
  Gärdesskolan Stockholm
14
24
  Borgsmoskolan Norrköping
13
25
  Hagaskolan Sundsvall
13