Onsdag 26 november 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


  Skol-SM 14 sept

 

    P 18+ 400 M  HEAT 1  

1   Erik Gustafsson -84 Karolinska gy 53,15   Final  
2   Staffan Bylund -83 FIG Umeå 53,64   Final  
3   Pierre Asséus -84 Sturegy 54,29   Final  
4   Linus Karlsson -84 Rekarnegy 56,24   Final  
5   Stanley Kibirige -81 Wargentinsk 57,94      

    P 18+ 400 M  HEAT 2  

1   Stuart Mulondo -84 Fogelströmska gy 51,94   Final  
2   Pär Eriksson -84 Sundsvalls gy 53,10   Final  
3   Johnny Svensson -84 FIG Umeå 53,12   Final  
4   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 53,53   Final  

    P 18+ 800 M  HEAT 1  

1   Rikard Marklund -84 Rodengy 1.59,50   Final  
2   Per Johnsson -84 Staffansk 1.59,72   Final  
3   Ibou Andersson-Jobe -84 FIG Sollentuna 2.01,10   Final  
4   Dan Gyllensvärd -84 Nyströmska sk 2.02,54      
5   Fredrik Närman -84 FIG Karlstad 2.03,20      
6   Pierre Asséus -84 Sturegy 2.05,00      
7   Jens Nitér -84 FIG Falun 2.06,36      

    P 18+ 800 M  HEAT 2  

1   Niclas Rysjö -84 FIG Sollentuna 2.00,91   Final  
2   Adam Stéen -84 FIG Falun 2.00,95   Final  
3   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 2.01,32   Final  
4   Björn Johansson -83 Herrgårdsgy 2.01,43   Final  
5   Isak Arvidsson -84 Fågelviksgy 2.01,98   Final  
6   Daniel Gustavsson -84 Älvstrandsgy 2.07,04      
-   Henrik Sönnegren -84 Sigrid Rudebecks gy bröt      

    P 18+ 2000 M HINDER    

1   Magnus Jensen -84 FIG Sollentuna 6.18,70      
2   Ibou Andersson-Jobe -84 FIG Sollentuna 6.33,90      
3   Michel Aronsson -84 Rodengy 6.34,41      
4   Carl-Henrik Wall -84 FIG Karlstad 6.36,85      
5   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 6.55,34      
6   Mikael Gustafsson -84 FIG Växjö 7.34,98      
7   Johan Bagge -84 FIG Karlstad 9.07,44      

    P 18+ 110 M HÄCK    Vind -0,8

1   Daniel Häggkvist -84 Sundsvalls gy 15,51      
2   Björn Johansson -84 FIG Karlstad 15,67      
3   Fredrik Unger -84 Lundellska sk 15,70      

    P 18+ LÄNGD    

1   Andreas Stålberg -84 FIG Falun 6,76   +1,8  
2   Tobias Nilsson -83 FIG Malmö 6,67   +2,8 6,48 +1,8
3   Björn Hartig -84 FIG Växjö 6,51   +1,4  
4   Tommy Ivarsson -84 FIG Göteborg 6,44   -0,6  
5   Anders Engberg -84 Bergska sk 6,26   +1,8  
6   Juan Pettersson -84 FIG Karlstad 6,25   -0,3  
7   Mohittin Kourter -83 FIG Göteborg 5,97   +0,1  
8   Petter Barck -84 FIG Växjö 5,95   +0,8  
9   Habib Arwand -84 FIG Malmö 5,77   +0,1  
10   Oskar Edqvist -84 Wargentinsk 5,76   +3,1  
11   Sangar Haidar -84 Tyresö gy 5,56   +1,8  
12   Jonas Orang -84 Lundellska sk 5,55   +2,5  
13   Alexander Arlbrandt -84 FIG Göteborg 4,94   +1,7  
14   Christian Sjöberg -84 Västerhöjdsgy 3,67   +2,8 2,04 -1,5

    P 18+ DISKUS    

1   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 44,31      
2   Erik Boss -84 Älvstrandsgy 37,21      
3   Magnus Linderoth -84 Sundsgy 37,06      
4   Rasmus Olofsson -84 Bromma gy 35,97      
5   Henrik Olsson -84 Ljusdals gy 34,79      
6   Joakim Stenman -84 Östra Reals gy 30,16      
7   Albert Bergström -84 FIG Lidingö 28,72      
8   Alexander Ögren -84 Wargentinsk 27,40      

    P 18+ SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Robert Alneroth -84 Polhemssk, Gävle 63,63      
2   Pär Järlebrant -84 FIG Umeå 62,13      
3   Joakim Stenman -84 Östra Reals gy 43,22      
4   Sebastian Zawadzki -84 FIG Malmö 23,16      
5   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 18,77      

    P 17 400 M  HEAT 1  

1   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 51,97   Final  
2   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 52,16   Final  
3   Henrik Edelbring -85 Sundsta-Älvkullegy 53,77   Final  
4   Andreas Barawi -85 Rudbeckssk, Sollentuna 60,73      

    P 17 400 M  HEAT 2  

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 52,22   Final  
2   Christopher Svensson -85 Furulundssk, Sölvesborg 52,38   Final  
3   Reine Rasmusson -85 S:t Botvids gy 55,92   Final  
4   Simon Jönsson -85 Filbornask 57,16   Final  
5   Amadeus Rosberg -85 Sturegy 60,25   Final  

    P 17 800 M  HEAT 1  

1   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 2.03,28   Final  
2   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 2.03,39   Final  
3   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 2.03,43   Final  
4   Erik Johansson -85 FIG Sollentuna 2.04,00   Final  
5   Martin Backéus -85 FIG Falun 2.06,37   Final  
6   Kristofer Carlsson -85 Åvagy 2.07,12      
7   Johan Westlund-Dahoud -85 Upplands-Bro gy 2.14,69      

    P 17 800 M  HEAT 2  

1   Daniel Lundgren -85 FIG Sollentuna 2.06,54   Final  
2   Andreas Mårtensson -85 Åvagy 2.06,88   Final  
3   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 2.06,92   Final  
4   Tobias Nylander -85 Internationella gy 2.07,26      
5   Jonatan Josephsson -85 FIG Växjö 2.08,41      
6   Rickard Svensson -85 FIG Växjö 2.13,08      
7   Kim Lindström -85 FIG Lidingö 2.13,23      
8   Jonas Nilsson -85 Lundellska sk 2.13,70      

    P 17 2000 M HINDER    

1   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 6.18,73      
2   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 6.22,69      
3   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 6.28,22      
4   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 6.48,23      
5   Kim Lindström -85 FIG Lidingö 6.50,17      
6   Erik Pettersson -85 FIG Karlstad 9.06,86      

    P 17 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind -2,7

1   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 15,31   Final  
2   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 15,77   Final  
3   Kristoffer Andersson -85 FIG Umeå 15,91   Final  
4   Staffan Gustafsson -85 FIG Göteborg 16,57   Final  

    P 17 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind -0,8

1   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 15,19   Final  
2   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 15,72   Final  
3   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 15,93   Final  
-   Gustav Allvin -85 FIG Falun ej start      

    P 17 110 M HÄCK  FINAL  Vind -0,5

1   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 14,66      
2   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 14,93      
3   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 15,07      
4   Kristoffer Andersson -85 FIG Umeå 15,14      
5   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 15,44      
6   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 15,81      
7   Staffan Gustafsson -85 FIG Göteborg 16,60      

    P 17 LÄNGD    

1   Jimmie Johnsson -85 Sundsgy 6,65   +0,4  
2   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 6,43   +1,9  
3   Johan Carlsson -85 FIG Malmö 6,37   +1,7  
4   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 6,27   +1,8  
5   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 6,13   +1,9  
6   Henrik Thörn -85 Knut Hahnsk 6,10   -1,3  
7   Tobias Andersson -85 FIG Umeå 6,00   +2,9 5,97 +1,0
8   David Palmquist -85 Gislaveds gy 5,94   -0,7  
9   David Svedmyr -85 Bromangy 5,93   +1,2  
10   Rasmus Tjärndal -85 FIG Göteborg 5,90   +0,4  
11   David Andersson -85 Värmdö gy 5,86   -0,2  
12   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 5,72   +0,7  
13   Daniel Linder -85 LM Engströms gy 5,61   +0,7  
14   Johan Olofsson -85 Växjö Fria gy 5,31   +0,3  
15   Tomas Österholm -85 Wargentinsk 5,28   +1,3  
-   Jimmy Ekman -85 Åvagy ej start      
-   Simon Jönsson -85 Filbornask ej start      

    P 17 DISKUS    

1   Krister Larsson -85 Stjernesk 47,00      
2   Kemal Alic -85 Ebersteinska sk 46,71      
3   Kristofer Karlsson -85 Anderstorpssk 43,73      
4   Johan Bark -85 FIG Falun 42,80      
5   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 36,84      
6   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 36,73      
7   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 36,70      
8   Andreas Karlsson -85 FIG Växjö 33,87      
9   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 32,96      
10   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 31,64      

    P 17 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Krister Larsson -85 Stjernesk 61,85      
2   Mikael André -85 IT gy, Rissne 55,14      
3   Kristofer Karlsson -85 Anderstorpssk 53,17      
4   Johan Bark -85 FIG Falun 49,49      

    P 16 2000 M HINDER    

1   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 6.26,31      
2   Martin Billberg -86 FIG Umeå 6.26,87      
3   Fredrik Johansson -86 FIG Växjö 6.38,26      
4   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 6.55,75      
5   Daniel Bengtsson -86 Donnergy 6.55,83      
6   Marcus Bergstedt -86 Staffansk 6.56,91      
7   Pontus Blomberg -86 Klippans gy 7.22,91      
8   Richard Olsson -86 FIG Umeå 7.24,08      
-   Lukas Tossman -86 FIG Umeå bröt      

    P 16 400 M  HEAT 1  

1   Erik Folke -86 Aspero Idrottsgy 52,21   Final  
2   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 53,30   Final  
3   Andreas Nyqvist -86 Tessinsk 54,11   Final  
4   Erik Bywall -86 FIG Falun 54,91   Final  
5   Marcus Jansson -86 Polhemssk, Gävle 56,10      
6   Andreas Åkesson -86 FIG Malmö 56,76      
7   Martin Johannsen -86 Danderyds gy 56,96      

    P 16 400 M  HEAT 2  

1   Joni Jaako -86 Bergska sk 51,13   Final  
2   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 53,14   Final  
3   Kim Wase -86 FIG Lidingö 53,28   Final  
4   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 54,03   Final  
5   Fredrik Björneman -86 Västergårdsgy 55,70      
6   John Dunell -86 Täby Mediagy 55,94      
7   Tobias Holmström -86 Anderstorpssk 57,90      
8   Sebastian Smith -86 Ale gy 58,11      

    P 16 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind -2,0

1   Jonatan Falk -86 Lerums gy 16,13   Final  
2   Dan Lilja -86 FIG Malmö 16,95   Final  
3   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 17,39      
-   Richard Lindgren -86 FIG Karlstad ej start      

    P 16 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind -1,7

1   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 15,70   Final  
2   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 15,94   Final  
3   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 15,97   Final  
4   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 16,88   Final  
5   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Järfälla gy 17,24   Final  

    P 16 110 M HÄCK  FINAL  Vind -3,9

1   Jonatan Falk -86 Lerums gy 15,62      
2   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 15,71      
3   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 16,49      
4   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 16,53      
5   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 16,89      
-   Dan Lilja -86 FIG Malmö diskv      
-   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Järfälla gy ej start      

    P 16 HÖJD    

1   Jesper Granlund -86 Sjödalsgy 1,83      
2   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 1,83      
3   Andreas Jönsson -86 Bollerupssk 1,83      
4   Fredrik Olofsson -86 FIG Växjö 1,80      
5   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 1,77      
6   Richard Huldén -86 Sundsta-Älvkullegy 1,77      
7   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 1,73      
8   Fredrik Larsson -86 Sundsgy 1,73      
9   Patrik Sjöbom -86 Sjödalsgy 1,73      
9   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 1,73      
11   Andreas Anderson -86 SFG 1,73      
12   Fredrik Persson -86 FIG Falun 1,68      
13   Christian Swahn -86 Time gy, Karlskrona 1,63      

    P 16 STAV    

1   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 3,63      
2   Martin Lundqvist -86 Sjödalsgy 3,58      
3   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 3,48      
4   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Järfälla gy 3,48      
-   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 0,00      

    P 16 TRESTEG    

1   Andreas Otterling -86 Risbergska sk 14,25   +1,9  
2   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 14,00   +1,1  
3   Andreas Anderson -86 SFG 13,95   +2,0  
4   Claes Svensson -86 FIG Karlstad 13,37   +0,6  
5   Sebastian Ekstrand -86 Sundsgy 13,37   +2,0  
6   Fredrik Olofsson -86 FIG Växjö 13,10   +0,6  
7   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 12,79   0,0  
8   Erik Nordström -86 Värmdö gy 12,79   +0,1  
9   Johan Tobiasson -86 FIG Göteborg 12,59   +1,5  
10   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Järfälla gy 11,89   +1,1  
11   Fredrik Persson -86 FIG Falun 11,84   +1,6  
12   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 11,79   +0,4  
-   Mikael Lindberg -86 Balderssk 0,00      

    P 16 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Hans Eriksson -86 Stjernesk 55,11      
2   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 51,56      
3   Mats Olsson -86 FIG Falun 50,55      
4   Ibro Ribic -86 Hälsinggårdssk 47,66      
5   Tomas Ohlsson -86 Stjernesk 43,55      
6   Mikael Persson -86 FIG Växjö 38,84      
7   Tommy Kristiansen -86 Stjernesk 33,88      
-   Joakim Johansson -86 FIG Karlstad 0,00      
-   Viktor Andersson -86 Tessinsk 0,00      

    P 16 SPJUT    

1   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 59,09      
2   Marcus Hayden -86 Polhemssk, Gävle 56,06      
3   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 55,96      
4   Joakim Lindskog -86 Polhemssk, Gävle 53,99      
5   Christoffer Sköld -86 FIG Karlstad 49,13      
6   Robin Karlsson -86 Gripensk 48,66      
7   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 48,37      
8   Olof Hansson -86 Ehrensvärdska sk 44,68      
9   Niklas Nordstrand -86 Vallentuna gy 42,03      

    P 15 300 M  HEAT 1  

1   Simon Johansson -87 Ilandask 37,82   Final  
2   Erik Karlsson -87 Bergundask 38,24   Final  
3   Joakim Winter -87 Parksk, Östersund 38,40   Final  
4   Gabriel Thorstenson -87 Fribergask 39,82   Final  
5   Alexander Ottosson -87 Snyggatorpssk 40,73      
6   André Antonen -87 Norrstrandssk 42,29      

    P 15 300 M  HEAT 2  

1   Rickard Arvidsson -87 Forsensk 37,52   Final  
2   Victor Lohr -87 Sotenässk 37,57   Final  
3   Adam Sewall -87 Österslättsk 38,24   Final  
4   Patrik Mattsson -87 Kungsbergssk 40,73   Final  
5   Emil Sjöbom -87 Nyhemssk, Katrineholm 41,11      
6   Adam Nilsson -87 Lerbäcksk 41,35      
7   Adrian Lindqvist -87 Snyggatorpssk 41,92      

    P 15 300 M  FINAL  

1   Rickard Arvidsson -87 Forsensk 37,00      
2   Victor Lohr -87 Sotenässk 37,76      
3   Adam Sewall -87 Österslättsk 37,89      
4   Simon Johansson -87 Ilandask 37,94      
5   Erik Karlsson -87 Bergundask 38,59      
6   Gabriel Thorstenson -87 Fribergask 40,78      
7   Patrik Mattsson -87 Kungsbergssk 41,97      
-   Joakim Winter -87 Parksk, Östersund ej start      

    P 15 800 M  FINAL  

1   Johan Walldén -87 Hillesk 1.58,53      
2   Henrik Astfors -87 Viksängssk 1.58,58      
3   Johan Forslund -87 Transtensk 2.01,04      
4   Emil Oskarsson -87 Gullhögsk 2.02,40      
5   David Nilsson -87 Funkabosk 2.07,76      
6   Gustav Karnebäck -87 Edsbergssk 2.08,48      
7   Fredrik Haraldsson -87 Munkgärdesk 2.09,51      
8   Tomas Bjurström -87 Almbysk 2.10,73      
9   Shkelzen Jashari -87 Navestadssk 2.14,30      

    P 15 300 M HÄCK    

1   Anton Barck -87 Bergundask 39,93      
2   Marko Drazic -87 Söderkullask 42,05      
3   Daniel Lind -87 Valla sk, Sollefteå 42,99      
4   Patrik Olsson -87 Parksk, Östersund 44,19      
5   Kristoffer Hagstedt -87 Sannask 44,30      
6   Markus Andersson -87 Lagaholmssk 46,72      

    P 15 STAV    

1   Marko Drazic -87 Söderkullask 3,63      
2   Carl-Fredrik Malmberg -87 Tångvallask 3,48      
3   Jonas Elgered -87 Kvickentorpssk 3,48      
4   Joel Thorén -87 Edbosk 3,38      
5   Niklas Bagge -87 Henåns sk 3,38      
6   Marcus Janback -87 Gärdessk 3,08      
7   Mikael Hedström -87 Örjanssk 3,08      
8   Marcus Persson -87 Centralsk, Arvika 2,88      
-   Sebastian Carlsson -87 Djuråssk ej start      

    P 15 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Henrik Johansson -87 Vallonsk 48,80      
2   Christer Olsson -87 Frykensk 37,15      
3   Sebastian Höglin-Thordén -87 Buråssk 36,48      
4   Fredrik Johansson -87 Tegnérsk 36,30      
5   Marcus Janback -87 Gärdessk 33,44      
-   Joel Engström -87 Frykensk 0,00      
-   Stefan Kvist -87 Grönkullask 0,00      

    PFIG 4x100 M    

1   FIG Malmö lag 1   43,77      
2   FIG Umeå   44,47      
3   FIG Växjö   45,22      
4   FIG Lidingö   45,56      
5   FIG Malmö lag 2   45,58      
6   FIG Karlstad   45,62      
7   FIG Göteborg   45,82      
-   FIG Falun lag 1   diskv      

    PGYM 4x100 M    

1   Wargentinsk   46,51      
2   Västergårdsgy   47,23      
3   Västerhöjdsgy   48,27      
-   Internationella gy   diskv      

    F 18+ 800 M    

1   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 2.19,15      
2   Kristine Mäkelä -84 FIG Växjö 2.21,84      
3   Rebecka Högberg -84 Karlbergsgy 2.22,29      
4   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 2.23,96      
5   Maria Lindelöf -84 Sundsta-Älvkullegy 2.24,51      
6   Katarina Händel -84 Rodengy 2.26,40      

    F 18+ 1500 M HINDER    

1   Hanna Ahlin -84 FIG Sollentuna 5.18,20      
2   Sara Ivarsson -84 Almåsgy 5.23,48      
3   Rebecka Bakzt -84 FIG Lidingö 5.31,84      
4   Sara Hedfors -84 FIG Sollentuna 6.00,77      

    F 18+ 100 M HÄCK    Vind -3,4

1   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 15,41      
2   Jennie Hurkmans -84 Rudbeckssk, Sollentuna 15,86      
3   Cecilia Axelsson -84 Filbornask 16,00      
4   Johanna Danielsson -84 FIG Karlstad 18,77      
-   Kim Andersson -84 Sundsvalls gy bröt      

    F 18+ STAV    

1   Louise Landqvist -83 Göteborgs Högre Samsk 3,41      
2   Ida Glemne -84 FIG Växjö 3,36      
3   Katja Gustafsson -84 Anderstorpssk 3,05      
4   Caroline Fougman -84 FIG Falun 2,95      
5   Marie Liljegren -84 FIG Lidingö 2,55      

    F 18+ LÄNGD    

1   Madelen Nylander -84 Högbergssk 5,64   +1,1  
2   Frida Hilmersson -84 FIG Falun 5,37   0,0  
3   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 5,30   +0,8  
4   Ida Glemne -84 FIG Växjö 5,00   +0,5  
5   Viktoria Gustafsson -84 FIG Lidingö 5,00   +1,9  
6   Josefin Falkevi -84 FIG Göteborg 4,67   +1,1  
7   Cecilia Staaf -84 FIG Umeå 4,59   +3,1  
8   Sofia Nilsson -84 Rudbeckssk, Sollentuna 4,51   +1,0  
9   Katrin Larsson -84 FIG Göteborg 3,09   +0,7  

    F 18+ DISKUS    

1   Sara Wikström -84 Tullinge gy 40,35      
2   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 34,78      
3   Tracey Andersson -84 FIG Malmö 34,42      
4   Emma Johannesson -84 FIG Karlstad 32,64      
5   Lovisa Persson -84 FIG Karlstad 30,99      
6   Marie Nordh -84 FIG Karlstad 28,38      

    F 18+ SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Tracey Andersson -84 FIG Malmö 49,01      
2   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 47,30      
3   Anna-Karin Larsson -84 Bromangy 46,30      
4   Lovisa Persson -84 FIG Karlstad 45,59      
5   Emma Holmlund -84 Sundsvalls gy 41,12      
6   Marie Nordh -84 FIG Karlstad 39,68      
7   Katrine Larsson -84 Risbergska sk 35,92      
8   Helena Bombas-Holmström -84 Franska sk 35,45      
-   Emma Johannesson -84 FIG Karlstad 0,00      

    F 17 800 M    

1   Elin Wiik -85 Holavedsgy 2.14,30      
2   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 2.15,46      
3   Charlotta Fougberg -85 FIG Göteborg 2.20,56      
4   Hanna Ribers -85 Platensk 2.21,56      
5   Jenni Nilsson -85 Blackebergs gy 2.22,15      
6   Linnea Smeds -85 Kungsholmens gy 2.24,35      
7   Camilla Nyström -85 Sandvikens gy 2.28,97      
8   Anna Månsdotter -85 FIG Växjö 2.31,51      
-   Sara Björnsdottir -85 De Geergy bröt      

    F 17 1500 M HINDER    

1   Hanna Holst -85 FIG Växjö 5.16,38      
2   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 5.54,49      

    F 17 100 M HÄCK    Vind -1,3

1   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 14,94      
2   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 15,16      
3   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 15,45      
4   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 15,86      
5   Emma Johansson -85 Wargentinsk 16,03      
6   Lovisa Lagerblad -85 Internationella gy 16,60      
7   Jannice Sundqvist -85 FIG Falun 17,92      
8   Frida Brolin -85 FIG Falun 18,30      

    F 17 STAV    

1   Ewa Warnquist -85 Chapmansk 3,22      
2   Lotta Hultin -85 Kungsholmens gy 3,15      
3   Anna Melkersson -85 FIG Växjö 3,05      
4   Louise Carlred -85 Sigrid Rudebecks gy 2,75      
4   Caroline Ivarsson -85 Friaborgssk 2,75      

    F 17 LÄNGD    

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 5,58   -0,3  
2   Susanne Pettersson -85 FIG Göteborg 5,39   +0,3  
3   Martina Nilsson -85 Väggask 5,39   +0,5  
4   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 5,34   +1,3  
5   Sofie Labraaten -85 FIG Lidingö 5,23   +1,6  
6   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 5,18   +0,7  
7   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 5,17   +0,5  
8   Malin Marmbrandt -85 Westerlundska gy 5,10   +2,0  
9   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy 4,91   +1,8  
10   Maria Dahlgren -85 Torsbergsgy 4,88   +1,0  
11   Ida Gillerfors -85 Sävesk 4,88   +0,7  
12   Kristin Åberg -85 Sundsgy 4,63   +3,9 2,28 -0,3
13   Emelie Brändström -85 FIG Sollentuna 4,63   +1,6  
14   Sophia Wennerbeck -85 FIG Göteborg 4,17   +0,9  
15   Louise Dahlberg -85 Sundsgy 2,40   +1,1  

    F 17 DISKUS    

1   Jessica Larsson -85 FIG Umeå 38,89      
2   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 36,50      
3   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 35,36      
4   Ida Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 34,88      
5   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 31,83      
6   Cine Igeland -85 FIG Umeå 31,12      
7   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 29,17      
8   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 28,29      
9   Kristin Åberg -85 Sundsgy 27,12      
10   Lina Karlsson -85 Frans Schartaus gy 26,07      
11   Emma Johansson -85 Wargentinsk 25,86      
12   Tanja Olsson -85 Klippans gy 24,95      
13   Anna Hansson -85 Platensk 23,91      
14   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 23,04      

    F 17 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Jessica Larsson -85 FIG Umeå 45,18      
2   Josefin Berg -85 FIG Lidingö 44,68      
3   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 42,95      
4   Ida Sjöström -85 Bromangy 41,17      
5   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 39,30      
6   Emma Jones -85 Hvitfeldtska gy 37,60      
7   Cine Igeland -85 FIG Umeå 36,71      
8   Salome Völundardottir -85 FIG Växjö 32,80      
9   Ida Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 32,32      
10   Linda Pettersson -85 FIG Karlstad 30,45      
11   Josefin Thudén -85 Platensk 30,28      
12   Madelene Abrahamsson -85 Väggask 28,82      
13   Lina Karlsson -85 Frans Schartaus gy 27,08      
14   Tanja Olsson -85 Klippans gy 25,62      
-   Frida Brolin -85 FIG Falun 0,00      

    F 16 400 M  HEAT 1  

1   Elin Andersson -86 FIG Sollentuna 60,56   Final  
2   Malin Hamrén -86 Staffansk 61,54   Final  
3   Josefin Nyberg -86 Sundsvalls gy 62,89   Final  
4   Elin Andersson -86 Kristinegy 65,22   Final  
5   Isa Hammarling -86 Lundellska sk 66,55      

    F 16 400 M  HEAT 2  

1   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 61,20   Final  
2   Cecilia Holmbom -86 Hulebäcksgy 62,57   Final  
3   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 64,24   Final  
4   Naida Kubat -86 Rudbeckianska gy 64,90   Final  
5   Josefine Lundberg -86 Sjödalsgy 65,71      

    F 16 800 M    

1   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 2.18,37      
2   Cecilia Holmbom -86 Hulebäcksgy 2.19,02      
3   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 2.19,52      
4   Helena Johansson -86 FIG Växjö 2.20,05      
5   Ellen Söderhult -86 Kungsholmens gy 2.20,44      
6   Susanna Åhlberg -86 Rudbeckianska gy 2.25,99      
7   Sofie Barkstedt -86 Oscarsgy 2.26,91      
8   Lina Byman -86 Södra Latins gy 2.31,11      
9   Sofia Kyrk -86 Sundsta-Älvkullegy 2.34,23      
10   Joanna Bergqvist -86 Älvstrandsgy 2.36,19      

    F 16 1500 M HINDER    

1   Pernilla Sävestrand -86 Sigrid Rudebecks gy 5.15,77      
2   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 5.23,58      
3   Caroline Erlingson -86 Ängelholms gy 5.40,81      
4   Karin Nilsson -86 Sundsta-Älvkullegy 5.54,80      
-   Louise Berglund -86 FIG Växjö ej start      

    F 16 100 M HÄCK    Vind -2,2

1   Johanna Sjöström -86 Rudbeckianska gy 14,58      
2   Camilla Kramar -86 Huddinge gy 15,14      
3   Josefina Hallström -86 Gävle Borgarsk 15,43      
4   Rozafa Krasniqi -86 Nacka gy 16,58      
-   Helena Norberg -86 Huddinge gy bröt      
-   Camilla Silander -86 Danderyds gy bröt      

    F 16 HÖJD    

1   Camilla Silander -86 Danderyds gy 1,67      
2   Elisabeth Ottosson -86 Malmö Latinsk 1,62      
2   Jonna Bramstedt -86 Lars Kaggs sk 1,62      
4   Andrea Åhlin -86 FIG Karlstad 1,60      
5   Majken Lidén -86 FIG Karlstad 1,60      
6   Jenny Neidenmark -86 Tyresö gy 1,60      
7   Stina Bolö -86 FIG Falun 1,57      
7   Camilla Kerrén -86 FIG Malmö 1,57      
9   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy, Djursholm 1,54      
10   Erica Jarder -86 Danderyds gy 1,54      
11   Josefin Hanö -86 Västergårdsgy 1,54      
12   Lina Kristoffersson -86 Sundsvalls gy 1,50      
13   Desirée Revell -86 Linnésk, Uppsala 1,46      
14   Isabell Petersson -86 FIG Växjö 1,41      

    F 16 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Annika Hjelm -86 Sjödalsgy 50,87      
2   Carolina Hjelt -86 Huddinge gy 41,15      
3   Malin Renman -86 Wargentinsk 39,22      
4   Jenny Larsson -86 FIG Karlstad 38,93      
5   Maria Jansson -86 Virginska sk 38,91      
6   Michaela Johansson -86 Rekarnegy 35,16      
7   Emma Ståhlberg -86 FIG Falun 34,78      
8   Pia Ankarling -86 FIG Karlstad 34,04      
9   Klara Stålhandske -86 Nynäshamns gy 32,93      
10   Hanna Ahlin -86 Westerlundska gy 32,27      
11   Karin Åhling -86 Spångbergsgy 31,65      
12   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 31,33      
13   Anna Höök -86 Spångbergsgy 28,86      

    F 16 SPJUT    

1   Cristina de Melo Jonsson -86 FIG Karlstad 37,88      
2   Malin Renman -86 Wargentinsk 36,10      
3   Michaela Johansson -86 Rekarnegy 35,26      
4   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 33,55      
5   Rozafa Krasniqi -86 Nacka gy 33,00      
6   Isabell Petersson -86 FIG Växjö 30,51      
7   Elisabeth Henriksson -86 FIG Falun 25,40      
8   Cecilia Falck -86 Väggask 20,43      

    F 15 300 M  HEAT 1  

1   Nina Runvik -87 Barask 42,90   Final  
2   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk 43,23   Final  
3   Frida Torstensson -87 Veingesk 44,04   Final  
4   Maja Paulsson -87 Parksk, Östersund 44,12   Final  
5   Anna Setterberg -87 Trojenborgssk 44,75      
6   Elisabeth Svensson -87 Slottstadens sk 47,50      

    F 15 300 M  HEAT 2  

1   Sofie Ström -87 Nyhemssk, Ängelholm 42,12   Final  
2   Helena Kristiansson -87 Tunask, Lund 43,22   Final  
3   Charlotte Ingebrigtsen -87 Parksk, Östersund 43,37   Final  
4   Elina Eliasson -87 Kiörningssk 43,91   Final  
5   Ida Persson -87 Nyhemssk, Katrineholm 44,24      

    F 15 300 M  FINAL  

1   Sofie Ström -87 Nyhemssk, Ängelholm 41,49      
2   Nina Runvik -87 Barask 41,59      
3   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk 42,03      
4   Helena Kristiansson -87 Tunask, Lund 43,08      
5   Elina Eliasson -87 Kiörningssk 43,16      
6   Charlotte Ingebrigtsen -87 Parksk, Östersund 43,49      
7   Frida Torstensson -87 Veingesk 43,87      
8   Maja Paulsson -87 Parksk, Östersund 44,03      

    F 15 800 M  FINAL  

1   Viktoria Tegenfeldt -87 Vindelns sk 2.15,16      
2   Frida Flodström -87 Edsbergssk 2.16,48      
3   Johanna Ahlm -87 Furulundssk, Partille 2.20,05      
4   Jessica Wiking -87 Nyholmska sk 2.20,51      
5   Hanna Jansson -87 Helenask 2.20,74      
6   Lisa Voltaire -87 Skarpängssk 2.23,05      
7   Michelle Nyström -87 Gubbängens sk 2.29,02      
-   Sofia Granström -87 Edsbergssk ej start      

    F 15 1500 M HINDER    

1   Henrietta Plymoth -87 Slottsstadens sk 5.15,61      
2   Märta Mollén -87 Ebersteinska sk 5.26,05      
3   Anna Simberg -87 Frykensk 5.30,09      
4   Carolina Lönnegren -87 Korsängssk 5.42,04      
5   Sofia Forsberg -87 Funkabosk 5.54,63      
-   Isabel Carlsson -87 Trönningesk bröt      

    F 15 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Mikaela Grahm -87 Bergtorpssk 48,57   Final  
2   Petra Axenram -87 FIG Malmö 49,57   Final  
3   Ellinore Hallin -87 S:t Ilianssk, Enköping 50,28   Final  
4   Camilla Håkansson -87 Johan Skyttes sk 50,65      
5   Caroline Lindblom -87 Södra sk, Katrineholm 50,76      
6   Lina Söderström-Winter -87 Katrinelundssk 52,74      

    F 15 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk 46,99   Final  
2   Louise Martin -87 Vällingbysk 47,34   Final  
3   Mikaela Samuelson -87 Vikbolandssk 47,76   Final  
4   Lina Pohl -87 Frövisk 48,06   Final  
5   Anna Setterberg -87 Trojenborgssk 50,30   Final  
6   Therese Wettler -87 Almbysk 52,27      

    F 15 TRESTEG    

1   Daniella Eriksson -87 Westerlundska gy 11,36   +1,2  
2   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 11,35   +2,7 11,22 +1,1
3   Lina Pohl -87 Frövisk 11,22   +0,4  
4   Ebba Jungmark -87 Kaparesk 11,20   +1,3  
5   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecks gy 11,12   +0,2  
6   Anna Alexson -87 Högavångssk 11,11   +1,2  
7   Charlotta Brishammar -87 Källängens sk 10,73   +2,2 10,60 +0,6
8   Sanna Hagelin -87 Skälltorpssk 10,73   +1,3  
9   Stephanie Linder -87 Ölmestadsk 10,62   -0,5  
10   Elina Eliasson -87 Kiörningssk 10,59   +0,6  
11   Ellinore Hallin -87 S:t Ilianssk, Enköping 10,52   +0,6  
12   Emelie Staaf -87 Ekholmssk 10,38   +0,2  
13   Frida Karlsson -87 Bergundask 10,31   -0,4  
14   Stina Nilsson -87 Ellös sk 10,28   +1,1  
15   Frida Blomqvist -87 Forsens sk 10,24   -0,5  
16   Lisa Kylsberg -87 Parksk, Östersund 10,22   +1,4  
17   Emmelie Ågren -87 Valla sk, Frösön 10,12   +0,4  
18   Madelene Wadelius-Larsson -87 Sofiedalssk 9,59   +1,3  
19   Amelie Engström -87 Källängens sk 9,52   +0,5  
20   Elisabeth Svensson -87 Slottstadens sk 9,48   +2,7 9,44 +1,6
21   Cecilia Edfors -87 Nipansk 9,44   +1,4  
22   Anna Hagerström -87 Källängens sk 9,18   +0,5  

    F 15 SLÄGGA    PÅ ENSKEDE IP

1   Maria Pettersson -87 Stenstalidsk 42,02      
2   Viktoria Oscarsson -87 Altorpsk 38,21      
3   Linda Eriksson -87 Borgmästarhagssk 35,28      
4   Emelie Persson -87 Tingbergssk 32,52      
5   Maria Zeilon -87 Skogstorpssk 31,73      
6   Malin Palm -87 Södervångsk 31,27      
7   Ann-Sofie Åkesson -87 Ljungbyhedssk 31,21      
8   Jenny Abrahamsson -87 Stenbackask 29,38      
9   Karolina Pedersen -87 Sannask 29,38      
10   Jessica Nilsson -87 Hasslarödssk 28,66      
11   Gullan Andersson -87 Hiernesk 28,52      
12   Karolina Lindén -87 Slottsstadens sk 24,49      
13   Anna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 22,75      

    F 15 SPJUT    

1   Anna Carlsson -87 Vallhamrask 44,27      
2   Anna Boberg -87 (Tibro) 40,97      
3   Emma Gunnarsson -87 Kolsva sk 40,08      
4   Viktoria Österberg -87 Norrstrandssk 37,17      
5   Johanna Ahlm -87 Furulundssk, Partille 35,71      
6   Frida Karlsson -87 Bergundask 33,03      
7   Emelie Persson -87 Tingbergssk 30,57      
8   Stephanie Linder -87 Ölmestadsk 30,47      
9   Anna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 30,37      
10   Jolin Englund -87 Kyrkhedens sk 27,93      
11   Sara Persson -87 Apladalssk 27,39      
12   Lina Nygren -87 Norrtullssk 27,10      
13   Gabriella Hellman -87 Gärdessk 17,29      

    FFIG 4x100 M    

1   FIG Malmö   48,45      
2   FIG Karlstad   50,14      
3   FIG Göteborg lag 1   50,81      
4   FIG Lidingö   52,45      
5   FIG Göteborg lag 2   52,80      
-   FIG Falun   bröt      
-   FIG Umeå   bröt      

    FGYM 4x100 M    

1   Sundsvalls gy   50,35      
2   Rudbeckianska sk   51,02      
3   Rudbeckssk, Sollentuna   52,23      
4   Gävle Borgarsk   52,50      
5   Westerlundska gy   52,80      
6   Wargentinsk   53,20