Fredag 1 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

  Skol-SM 15 sept

 

    P 18+ 400 M  FINAL  

1   Staffan Bylund -83 FIG Umeå 50,93      
2   Stuart Mulondo -84 Fogelströmska gy 51,36      
3   Johnny Svensson -84 FIG Umeå 52,35      
4   Pär Eriksson -84 Sundsvalls gy 52,36      
5   Erik Gustafsson -84 Karolinska gy 53,02      
6   Pierre Asséus -84 Sturegy 53,23      
7   Kim Dennerbring -83 Westerlundska gy 55,45      
8   Linus Karlsson -84 Rekarnegy 56,26      

    P 18+ 800 M  FINAL  

1   Niclas Rysjö -84 FIG Sollentuna 1.56,94      
2   Adam Stéen -84 FIG Falun 1.56,95      
3   Rikard Marklund -84 Rodengy 1.58,05      
4   Björn Johansson -83 Herrgårdsgy 1.58,29      
5   Ibou Andersson-Jobe -84 FIG Sollentuna 2.00,07      
6   Per Johnsson -84 Staffansk 2.00,17      
7   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 2.02,68      
8   Isak Arvidsson -84 Fågelviksgy 2.08,61      

    P 18+ 3000 M    

1   Magnus Jensen -84 FIG Sollentuna 9.10,60      
2   Joakim Löfwing -84 Ållebergsgy 9.11,40      
3   Tim Kerro -84 FIG Umeå 9.14,80      
4   Christer Sörvik -84 FIG Sollentuna 9.16,56      
5   Peter Ngarariga -84 Upplands-Bro gy 9.36,39      
-   Mikael Gustafsson -84 FIG Växjö bröt      

    P 18+ 300 M HÄCK    

1   Daniel Häggkvist -84 Sundsvalls gy 39,43      
2   Björn Johansson -84 FIG Karlstad 39,79      
3   Daniel Johansson -84 Stjernesk 40,86      
4   Juan Pettersson -84 FIG Karlstad 44,64      
5   Andrei Rusesco -84 FIG Göteborg 45,84      

    P 18+ STAV    

1   Staffan Eliasson -84 Sundsgy 4,23      
2   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 4,08      
2   Joakim Norman -84 FIG Göteborg 4,08      
2   Fredrik Dackheden -84 FIG Malmö 4,08      
5   Martin Wisnander -84 FIG Malmö 4,08      
6   Petter Barck -84 FIG Växjö 3,73      
7   Oscar Jönsson -84 FIG Falun 3,73      
-   Daniel Hansson -83 Rodengy 0,00      

    P 18+ SPJUT    

1   Tobias Wallström -83 Kaplanssk 63,57      
2   Niklas Karlsson -84 FIG Malmö 46,20      
3   Andreas Mokdasi -84 Spånga gy 42,95      
4   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 41,68      
5   Alexander Ögren -84 Wargentinsk 39,20      
6   Daniel Malmhäll -84 Angeredsgy 35,88      

    P 17 400 M  FINAL  

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 50,68      
2   Niklas Larsson -85 Värmdö gy 51,11      
3   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 51,30      
4   Christopher Svensson -85 Furulundssk, Sölvesborg 51,75      
5   Henrik Edelbring -85 Sundsta-Älvkullegy 53,31      
6   Reine Rasmusson -85 S:t Botvids gy 55,76      
7   Simon Jönsson -85 Filbornask 57,82      
8   Amadeus Rosberg -85 Sturegy 62,01      

    P 17 800 M  FINAL  

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 2.00,12      
2   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 2.00,19      
3   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 2.00,24      
4   Andreas Mårtensson -85 Åvagy 2.01,64      
5   Erik Johansson -85 FIG Sollentuna 2.02,82      
6   Daniel Lundgren -85 FIG Sollentuna 2.03,93      
7   Martin Backéus -85 FIG Falun 2.07,37      
8   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 2.29,63      

    P 17 3000 M    

1   Jonas Hultgren -85 Bergagy 9.02,64      
2   Julius Nilsson -85 Västergårdsgy 9.06,53      
3   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 9.11,45      
4   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 9.26,26      
5   Sverker Karltorp -85 Ållebergsgy 9.26,81      
6   Ahmed Roba -85 Fyrissk 9.29,51      
7   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 9.35,81      
8   Kim Lindström -85 FIG Lidingö 10.01,47      

    P 17 300 M HÄCK    

1   Erik Lundvik -85 FIG Växjö 38,64      
2   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 39,33      
3   Amir Adan -85 Bromma gy 39,96      
4   Tobias Nylander -85 Internationella gy 43,17      
5   Mikael Hammer -85 Platensk 43,90      
6   Oskar Bergström -85 IT gy, Rissne 43,98      
7   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 45,07      
-   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå ej start      

    P 17 STAV    

1   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 4,60      
2   Rasmus Tjärndal -85 FIG Göteborg 3,93      
3   Gustav Allvin -85 FIG Falun 3,73      
4   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 3,53      
5   Alexander Flodin -85 Platensk 3,33      
-   Johan Carlsson -85 FIG Malmö ej start      

    P 17 SPJUT    

1   Erik Smiding -85 Chapmansk 61,83      
2   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 59,40      
3   Johan Harlestedt -85 Gudlav Bildersk 57,62      
4   Alexander Flodin -85 Platensk 54,78      
5   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 53,63      
6   Kristofer Karlsson -85 Anderstorpssk 51,47      
7   Patrik Andreasson -85 Gudlav Bildersk 50,78      
8   Tomas Österholm -85 Wargentinsk 43,55      
9   Jerry Brandt -85 Sågbäcksgy 39,39      

    P 16 400 M  FINAL  

1   Erik Folke -86 Aspero Idrottsgy 50,49      
2   Joni Jaako -86 Bergska sk 50,88      
3   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 52,10      
4   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 53,22      
5   Kim Wase -86 FIG Lidingö 53,42      
6   Andreas Nyqvist -86 Tessinsk 53,83      
7   Erik Bywall -86 FIG Falun 54,60      
8   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 55,16      

    P 16 800 M    

1   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 1.59,38      
2   Erik Folke -86 Aspero Idrottsgy 1.59,51      
3   Simon Rasmussen -86 FIG Sollentuna 2.00,86      
4   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 2.03,02      
5   Pontus Persson -86 Sigrid Rudebecks gy 2.04,52      
6   Jonathan Waern -86 Allésk, Hallsberg 2.05,27      
7   Niklas Liberg -86 Spykengy 2.06,71      
8   Fredrik Tallryd -86 Palmcrantzsk 2.07,03      
9   Johan Berg -86 Herrgårdsgy 2.08,06      
10   Alexander Strand -86 Celsiusgy 2.08,37      
11   Mattias Holmqvist -86 FIG Sollentuna 2.27,11      
-   Kim Wase -86 FIG Lidingö bröt      

    P 16 3000 M    

1   Patrik Andersson -86 FIG Lidingö 9.11,64      
2   Jörgen Ekdahl -86 Göteborgs Högre Samsk 9.12,18      
3   Fredrik Björklund -86 Nösnäsgy 9.13,86      
4   Martin Billberg -86 FIG Umeå 9.16,17      
5   Henning Tunek -86 Berzeliussk 9.16,82      
6   Fredrik Johansson -86 FIG Växjö 9.18,06      
7   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 9.18,23      
8   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 9.30,68      
9   Andreas Eriksson -86 Duveholmssk 9.32,41      
10   Morgen Kivila -86 Estniska sk 9.42,49      
11   Henrik Åkerlund -86 Sjödalsgy 9.51,81      
12   Jakob Blomkvist -86 Chapmansk 9.55,03      

    P 16 300 M HÄCK    

1   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 40,97      
2   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 42,10      
3   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 42,68      
4   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 43,92      
5   Dan Lilja -86 FIG Malmö 44,20      
6   Fredrik Björneman -86 Västergårdsgy 44,34      
7   Fredrik Persson -86 FIG Falun 45,19      
8   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 45,47      

    P 16 LÄNGD    

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 6,69   -0,3  
2   Andreas Otterling -86 Risbergska sk 6,59   -0,9  
3   Tommy Lampa -86 FIG Umeå 6,46   -0,1  
4   Jonatan Falk -86 Lerums gy 6,44   -1,1  
5   Johan Tobiasson -86 FIG Göteborg 6,25   -2,7  
6   Andreas Svärdh -86 FIG Karlstad 6,22   +0,1  
7   Tobias Ohlsson -86 Rekarnegy 6,21   +0,4  
8   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 5,95   -1,0  
9   Andreas Anderson -86 SFG 5,83   +0,2  
10   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 5,80   -0,3  
11   Sebastian Ekstrand -86 Sundsgy 5,78   -1,2  
12   Tobias Dahlberg -86 Sundsgy 5,73   -0,9  
13   Kim Freiburghaus -86 Polhemsk, Lund 5,71   -0,7  
14   Erik Nordström -86 Värmdö gy 5,66   -0,5  
15   Mikael Lindberg -86 Balderssk 5,65   +0,9  
16   Claes Svensson -86 FIG Karlstad 5,60   -0,6  
17   Fredrik Wictorsson -86 Rudbeckssk, Sollentuna 5,55   +0,3  
18   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 5,47   -0,3  
19   Fredrik Larsson -86 Sundsgy 5,46   -1,2  
20   Jesper Granlund -86 Sjödalsgy 5,39   +0,4  
21   Christoffer Sköld -86 FIG Karlstad 5,38   -0,8  
22   Patrik Sjöbom -86 Sjödalsgy 5,28   -0,6  
-   Fredrik Persson -86 FIG Falun 0,00      

    P 16 KULA    

1   Johan Pihlgren -86 FIG Falun 16,15      
2   Mats Olsson -86 FIG Falun 15,50      
3   Niklas Gärdefors -86 Rudbeckssk, Örebro 14,51      
4   Simon Staaf -86 Parksk, Örnsköldsvik 14,21      
5   Ibro Ribic -86 Hälsinggårdssk 14,09      
6   Joakim Johansson -86 FIG Karlstad 13,97      
7   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 13,40      
8   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 13,27      
9   Mikael Persson -86 FIG Växjö 12,53      
10   Marcus Hayden -86 Polhemssk, Gävle 12,29      
11   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 12,29      
12   Joakim Lindskog -86 Polhemssk, Gävle 12,24      
13   Sebastian Smith -86 Ale gy 11,09      
14   Tomas Ohlsson -86 Stjernesk 9,31      

    P 15 100 M  HEAT 1  Vind -0,1

1   Per Strandquist -87 Dalslundssk 11,51   Final  
2   David Tegel -87 Stavresk 11,98   Final  
3   Adam Sewall -87 Österslättsk 11,99   Final  
4   Oliver Plattner -87 Tyska sk 11,99      
5   Robin Lundh -87 Ånestadsk 12,00      
6   Gabriel Thorstenson -87 Fribergask 12,48      
7   Fabian Willskytt -87 Brunnsbosk 12,74      

    P 15 100 M  HEAT 2  Vind +0,6

1   Erik Karlsson -87 Bergundask 11,85   Final  
2   Simon Johansson -87 Ilandask 11,93   Final  
3   Victor Lohr -87 Sotenässk 11,94   Final  
4   Frantyesco Santos -87 Sollebruns sk 12,18      
5   Viktor Israelsson -87 Nipansk 12,46      
6   André Brännström -87 Kanalsk, Skellefteå 12,73      
7   Daniel Mauritzon -87 Bergundask 12,96      

    P 15 100 M  HEAT 3  Vind -4,1

1   Rickard Arvidsson -87 Forsensk 12,02   Final  
2   Ted Johnson -87 Tångvallask 12,19   Final  
3   Mads Erik Sörensen -87 Björkebysk 12,75      
4   Patrik Mattsson -87 Kungsbergssk 12,78      
5   Emil Sjöbom -87 Nyhemssk, Katrineholm 13,07      
6   Adrian Lindqvist -87 Snyggatorpssk 13,34      
-   Richard Hunyadi -87 FIG Göteborg diskv      

    P 15 100 M  FINAL  Vind -1,8

1   Per Strandquist -87 Dalslundssk 11,36      
2   Rickard Arvidsson -87 Forsensk 11,63      
3   Simon Johansson -87 Ilandask 11,78      
4   Erik Karlsson -87 Bergundask 11,87      
5   Victor Lohr -87 Sotenässk 11,93      
6   Ted Johnson -87 Tångvallask 11,97      
7   Adam Sewall -87 Österslättsk 12,20      
8   David Tegel -87 Stavresk 12,21      

    P 15 2000 M    

1   Johan Walldén -87 Hillesk 6.01,19      
2   David Nilsson -87 Funkabosk 6.03,45      
3   Emil Oskarsson -87 Gullhögsk 6.06,35      
4   Filip Engman -87 Borgsmosk 6.09,81      
5   Robin Kivila -87 Estniska sk 6.10,83      
6   Erik Scheller -87 Södervärnssk 6.11,69      
7   Tobias Lundgren -87 Stavsborgssk 6.14,96      
8   Erik Anderzén -87 Tallåssk 6.18,44      
9   Joakim Pettersson -87 Hallägrask 6.21,67      
10   Shkelzen Jashari -87 Navestadssk 6.22,80      
11   Gustav Karnebäck -87 Edsbergssk 6.23,08      
12   Joakim Söderlund -87 Bergsåkerssk 6.23,27      
13   Mattias Grahn -87 Vännäsby sk 6.25,10      
14   Oskar Sjögren -87 Sundsta-Älvkullegy 6.25,23      
15   Tomas Lundh -87 Vallonsk 6.27,27      
16   Tomas Bjurström -87 Almbysk 6.27,70      
17   Mattias Lundberg -87 Ronnask 6.27,74      
18   Erik Widing -87 Nya Elementar 6.27,76      
19   Marcus Holmqvist -87 Franzénsk 6.32,88      
20   Robin Höglund -87 Hjällsnässk 6.43,47      
21   Magnus Gärdin -87 Djursholms Samsk 6.59,79      
-   Joakim Englund -87 Höglunda sk bröt      

    P 15 TRESTEG    

1   Björn Jellback -87 Högsbosk 12,85   +1,5  
2   Kristoffer Hagstedt -87 Sannask 12,81   +1,3  
3   Johannes Wiberg -87 Grubbesk 12,63   0,0  
4   Robin Persson -87 Sandeplansk 12,39   +0,2  
5   Johan Jakobsson -87 Göteborgs Tekniska gy 12,34   +1,0  
6   Mehdi Al-khatib -87 Österholmssk 12,23   +1,1  
7   Patrik Olsson -87 Parksk, Östersund 12,05   +1,6  
8   Richard Andersson -87 Stavby sk 11,95   +2,0  
9   Marcus Janback -87 Gärdessk 11,59   +0,4  
10   Sami Amdouni -87 Österholmssk 11,41   +2,3 10,44 +0,8
11   Jens Fröjd-Gustafsson -87 S:t Ilians sk, Västerås 11,38   -0,2  

    P 15 KULA    

1   Joel Thorén -87 Edbosk 15,17      
2   Mikael Hedström -87 Örjanssk 15,10      
3   Per Rosell -87 Skansensk 14,66      
4   Fredrik Johansson -87 Tegnérsk 13,78      
5   Sebastian Carlsson -87 Djuråssk 13,49      
6   Marcus Janback -87 Gärdessk 13,44      
7   Nicklas Eriksson -87 Blommensbergssk 12,87      
8   Pontus Thomée -87 Casask 12,81      
9   Alexander Tengner -87 Fridask 12,67      
10   Daniel Nilsson -87 Madesjösk 12,33      
11   Johan Forslund -87 Transtensk 12,32      
12   Jonas Elgered -87 Kvickentorpssk 12,26      
13   Christer Olsson -87 Frykensk 11,18      
14   Andreas Norrbin -87 Gudmundråsk 10,85      
15   Eric Svensson -87 Bergundask 10,47      

    P 15 SPJUT    

1   Pontus Thomée -87 Casask 56,44      
2   Joel Thorén -87 Edbosk 50,56      
3   Marcus Persson -87 Centralsk, Arvika 48,70      
4   Alexander Ottosson -87 Snyggatorpssk 48,25      
5   Erik Jonsson -87 Svegs Södra sk 47,76      
6   Joakim Winter -87 Parksk, Östersund 47,26      
7   Kim Skoog -87 Kyrkhedens sk 44,26      
8   Mikael Hedström -87 Örjanssk 42,28      
9   Carl-Fredrik Malmberg -87 Tångvallask 42,11      
10   Nicklas Eriksson -87 Blommensbergssk 41,50      
11   Christer Olsson -87 Frykensk 39,26      
12   Andreas Andersson -87 Långselesk 38,99      
13   Robin Bylund -87 Långselesk 38,94      
14   Jonas Elgered -87 Kvickentorpssk 38,17      
15   Tobias Ohlsson -87 Skogstorpssk 37,80      
16   Elvis Sestic -87 Navestadssk 37,06      
17   Patrik Lythell -87 Björkebysk 32,55      

    F 18+ 400 M    

1   Charlotte Schönbeck -84 FIG Lidingö 57,16      
2   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 57,62      
3   Rebecka Högberg -84 Karlbergsgy 59,67      
4   Karolin Thunman -84 Danderyds gy 60,90      
5   Amy Quinones -84 FIG Göteborg 62,41      
6   Elin Eriksson -84 Sundsvalls gy 62,76      
7   Nina Norén -84 Sturegy 64,86      
8   Johanna Danielsson -84 FIG Karlstad 67,69      

    F 18+ 3000 M    

1   Kim Blomkvist -84 Thomasgy 10.20,67      
2   Sara Ivarsson -84 Almåsgy 10.39,94      
3   Ida Nilsson -84 Sundsvalls gy 10.47,89      
4   Lisa Nauclér -84 FIG Sollentuna 12.40,86      
5   Hanna Ahlin -84 FIG Sollentuna 15.10,68      
6   Sara Hedfors -84 FIG Sollentuna 15.10,70      
7   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 15.10,71      

    F 18+ 300 M HÄCK    

1   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 45,50      
2   Jennie Hurkmans -84 Rudbeckssk, Sollentuna 45,70      
3   Sara Voltaire -84 Danderyds gy 46,77      
4   Hanna Thedros -84 FIG Göteborg 49,31      
5   Kim Andersson -84 Sundsvalls gy 50,06      
6   Kajsa Armandt -84 KF Stockholms gy 51,07      
-   Nina Norén -84 Sturegy ej start      

    F 18+ HÖJD    

1   Emma Green -84 FIG Göteborg 1,72      
2   Cecilia Axelsson -84 Filbornask 1,72      
3   Anna Nordström -84 FIG Växjö 1,60      
4   Charlotte Karlsson -84 FIG Sollentuna 1,32      
4   Sara Hedfors -84 FIG Sollentuna 1,32      
6   Elinor Holgersson -84 FIG Malmö 0,92      
6   Tracey Andersson -84 FIG Malmö 0,92      

    F 18+ TRESTEG    

1   Madelen Nylander -84 Högbergssk 12,29   +0,3  
2   Ida Glemne -84 FIG Växjö 11,31   +0,4  
3   Stephanie Riddez -84 Östra Reals gy 10,87   -0,4  
4   Emma Johannesson -84 FIG Karlstad 10,15   +0,8  
5   Johanna Danielsson -84 FIG Karlstad 10,07   +0,9  
-   Johanna Gudmundsson -84 Klippans gy ej start      
-   Cecilia Axelsson -84 Filbornask ej start      

    F 18+ KULA    

1   Sara Wikström -84 Tullinge gy 12,77      
2   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 12,18      
3   Tracey Andersson -84 FIG Malmö 11,67      
4   Katrine Larsson -84 Risbergska sk 10,44      
5   Elinor Holgersson -84 FIG Malmö 10,24      
6   Emma Johannesson -84 FIG Karlstad 9,99      
7   Marie Nordh -84 FIG Karlstad 8,82      

    F 17 400 M    

1   Jessica Samuelsson -85 Nacka gy 56,07      
2   Elin Wiik -85 Holavedsgy 57,01      
3   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 58,43      
4   Emma Agerbjer -85 Staffansk 58,57      
5   Ida Gillerfors -85 Sävesk 60,90      
6   Maria Ericsson -85 Roslagens Högsk 61,69      
7   Lovisa Lagerblad -85 Internationella gy 63,66      

    F 17 3000 M    

1   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 10.37,93      
2   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 11.06,54      
3   Camilla Nyström -85 Sandvikens gy 11.48,00      
4   Anna Nöjd -85 De Geergy 12.10,39      

    F 17 300 M HÄCK    

1   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 44,17      
2   Annika Andersson -85 FIG Malmö 45,73      
3   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö 45,84      
4   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 47,93      
5   Emelie Brändström -85 FIG Sollentuna 48,17      
6   Karin Rydh -85 FIG Malmö 50,63      

    F 17 HÖJD    

1   Madelen Olsson -85 FIG Karlstad 1,60      
2   Frida Brolin -85 FIG Falun 1,60      
3   Lotta Hultin -85 Kungsholmens gy 1,60      
3   Rebecka Eliasson -85 LM Engströms gy 1,60      
5   Sandra Asplund -85 FIG Umeå 1,56      
6   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 1,56      
7   Tina Thörnhammar -85 Sjödalsgy 1,56      
8   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 1,52      
9   Cecilia Odén -85 Gävle Borgarsk 1,47      
10   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy 1,47      
11   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 1,37      
-   Johanna Ruul -86 (utom tävl) Ebersteinska gy 0,00      

    F 17 TRESTEG    

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 11,87   -0,8  
2   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 11,52   +2,0  
3   Tuni Baraka -85 FIG Göteborg 11,46   +1,5  
4   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 11,41   +1,1  
5   Sofie Labraaten -85 FIG Lidingö 11,07   +2,6 11,01 +0,9
6   Sofie Sandberg -85 FIG Falun 10,97   +1,2  
7   Martina Nilsson -85 Väggask 10,51   +1,2  
8   Theresia Plymoth -85 Malmö Borgarsk 10,20   +0,8  
9   Rebecka Eliasson -85 LM Engströms gy 9,92   +1,6  
10   Isabelle Sandelin -85 Karolinska gy 9,82   +0,1  
-   Sophia Wennerbeck -85 FIG Göteborg 0,00      
-   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy ej start      
-   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy ej start      

    F 17 KULA    

1   Marie Barenfeld -85 Karolinska gy 13,94      
2   Emma Johansson -85 Wargentinsk 13,46      
3   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 13,11      
4   Martina Efraimsson -85 Platensk 13,04      
5   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 12,55      
6   Tanja Olsson -85 Klippans gy 12,27      
7   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 12,13      
8   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 11,75      
9   Ida Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 11,35      
10   Josefin Berg -85 FIG Lidingö 10,82      
11   Cine Igeland -85 FIG Umeå 10,80      
12   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 10,69      
13   Salome Völundardottir -85 FIG Växjö 10,19      
14   Angelica Lindau -85 Westerlundska gy 9,31      
15   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 8,84      
-   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 0,00      

    F 16 400 M  FINAL  

1   Elin Andersson -86 FIG Sollentuna 59,61      
2   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 60,26      
3   Malin Hamrén -86 Staffansk 60,91      
4   Cecilia Holmbom -86 Hulebäcksgy 62,40      
5   Josefin Nyberg -86 Sundsvalls gy 64,33      
-   Naida Kubat -86 Rudbeckianska gy ej start      
-   Elin Andersson -86 Kristinegy ej start      
-   Anna Jonsson -86 FIG Umeå ej start      

    F 16 3000 M    

1   Pernilla Sävestrand -86 Sigrid Rudebecks gy 10.31,24      
2   Sofie Barkstedt -86 Oscarsgy 10.41,02      
3   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 10.59,44      
4   Catrine Josefsson -86 FIG Sollentuna 11.09,51      
5   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 11.13,20      
6   Caroline Erlingson -86 Ängelholms gy 11.26,89      
7   Ida Solli-Hansson -86 Donnergy 11.34,64      
8   Karin Olofsson -86 Staffansk 11.46,94      
9   Frida Johansson -86 FIG Lidingö 11.49,95      
10   Bodil Englund -86 Mönsterås sk 11.54,21      
-   Susanne Sjöstrand -86 Rudbeckssk, Sollentuna bröt      
-   Louise Berglund -86 FIG Växjö ej start      

    F 16 300 M HÄCK    

1   Johanna Sjöström -86 Rudbeckianska gy 44,67      
2   Anna Fernlund -86 Rudbeckssk, Örebro 46,27      
3   Josefin Nyberg -86 Sundsvalls gy 49,92      
4   Sophie Larup -86 FIG Malmö 50,45      
5   Camilla Kerrén -86 FIG Malmö 53,26      
-   Josefina Hallström -86 Gävle Borgarsk ej start      

    F 16 LÄNGD    

1   Camilla Olsson -86 FIG Malmö 5,53   +0,1  
2   Josefina Hallström -86 Gävle Borgarsk 5,41   0,0  
3   Elin Andersson -86 FIG Sollentuna 5,40   +1,7  
4   Hilda Palo -86 FIG Umeå 5,30   +0,5  
5   Elin Lundqvist -86 FIG Karlstad 5,13   +1,7  
6   Sandra Bergman -86 Bergagy 5,03   0,0  
7   Camilla Silander -86 Danderyds gy 5,02   +0,9  
8   Karin Hartman -86 Katedralsk, Uppsala 5,02   +1,0  
9   Camilla Kerrén -86 FIG Malmö 4,92   +1,1  
10   Stina Bolö -86 FIG Falun 4,91   +0,2  
11   Rozafa Krasniqi -86 Nacka gy 4,86   +0,3  
12   Sofia Lund -86 Walthers gy 4,84   +0,3  
13   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 4,66   +1,0  
14   Elinore Doverbo -86 FIG Göteborg 4,26   -0,6  

    F 16 DISKUS    

1   Carolina Hjelt -86 Huddinge gy 36,20      
2   Suzanne Eneros -86 FIG Växjö 35,18      
3   Jenny Ahlin -86 Westerlundska gy 31,53      
4   Pia Ankarling -86 FIG Karlstad 30,45      
5   Malin Renman -86 Wargentinsk 29,95      
6   Emelie Holm -86 Wargentinsk 27,36      
7   Angelica Henriksson -86 FIG Falun 27,06      
8   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 25,28      
9   Maria Jansson -86 Virginska sk 25,11      
10   Emilie Davidsson -86 FIG Växjö 24,86      
11   Emma Ståhlberg -86 FIG Falun 24,85      
12   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 24,64      

    F 15 100 M  HEAT 1  Vind -0,9

1   Caroline Enberg -87 Näsbydalsk 13,12   Semi  
2   Frida Olsson -87 Tallåssk 13,30   Semi  
3   Helena Kristiansson -87 Tunask, Lund 13,52   Semi  
4   Frida Torstensson -87 Veingesk 13,63   Semi  
5   Charlotta Brishammar -87 Källängens sk 14,23      
6   Isabella Hellman -87 Gärdessk 14,32      
7   Therese Wettler -87 Almbysk 14,53      

    F 15 100 M  HEAT 2  Vind -3,2

1   Sofia Rahdevi -87 Sandeplansk 13,36   Semi  
2   Julia Håkansson -87 Toleredssk 13,46   Semi  
3   Maja Olofsson -87 Bergundask 13,62   Semi  
4   Madelene Wadelius-Larsson -87 Sofiedalssk 13,91      
5   Elin Hynning -87 Saltsjöbadens Samsk 13,93      
6   Anna Åhlander -87 Brinellsk 14,34      
7   Elin Hansson -87 Frödingsk 14,43      

    F 15 100 M  HEAT 3  Vind -0,5

1   Caroline Bertheau -87 Landsbrosk 13,20   Semi  
2   Emma Jungmark -87 Skälltorpssk 13,22   Semi  
3   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk 13,53   Semi  
4   Ida Persson -87 Nyhemssk, Katrineholm 13,65      
5   Helena Weinz -87 Saltsjöbadens Samsk 13,78      
6   Linnea Broo-Andersson -87 Arabysk 14,80      

    F 15 100 M  HEAT 4  Vind -0,3

1   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 12,82   Semi  
2   Linnéa Norrman -87 Norrstrandssk 13,26   Semi  
3   Louise Martin -87 Vällingbysk 13,36   Semi  
4   Mikaela Grahm -87 Bergtorpssk 13,39   Semi  
5   Elin Eklöf -87 Forsens sk 13,40   Semi  
6   Louise Carlsson -87 Skansensk 13,64     13,633
7   Cecilia Edfors -87 Nipansk 13,72      

    F 15 100 M  HEAT 5  Vind +1,3

1   Charlotte Ingebrigtsen -87 Parksk, Östersund 12,87   Semi  
2   Nina Runvik -87 Barask 13,03   Semi  
3   Sara Frykedal -87 Gillbosk 13,09   Semi  
4   Jennie Svensson -87 Bergtorpssk 13,32   Semi  
5   Elisabeth Svensson -87 Slottstadens sk 13,57   Semi  
6   Anna Domeij -87 Mariebergssk 13,64   Semi 13,632
7   Mikaela Samuelson -87 Vikbolandssk 13,65      

    F 15 100 M  HEAT 6  Vind -2,2

1   Johanna Wågström -87 Hagask, Sundsvall 13,48   Semi  
2   Maria Palm-Tjust -87 Kyrksk, Ludvika 13,64   Semi  
3   Elina Nylander -87 Saltsjöbadens Samsk 13,78   Semi  
4   Rebecka Fahlgren -87 Rudssk 13,85      
5   Amelie Engström -87 Källängens sk 14,19      
6   Johanna Kaiser -87 Vällingbysk 14,25      
7   Marie Johansson -87 Trönningesk 14,59      

    F 15 100 M  SEMIFINAL 1  Vind -1,5

1   Caroline Enberg -87 Näsbydalsk 13,31   Final  
2   Caroline Bertheau -87 Landsbrosk 13,31   Final  
3   Frida Olsson -87 Tallåssk 13,42      
4   Linnéa Norrman -87 Norrstrandssk 13,66      
5   Helena Kristiansson -87 Tunask, Lund 13,71      
6   Elin Eklöf -87 Forsens sk 13,74      
7   Elisabeth Svensson -87 Slottstadens sk 14,10      
-   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk bröt      

    F 15 100 M  SEMIFINAL 2  Vind +0,7

1   Sofia Rahdevi -87 Sandeplansk 13,11   Final  
2   Charlotte Ingebrigtsen -87 Parksk, Östersund 13,13   Final  
3   Emma Jungmark -87 Skälltorpssk 13,19   Final  
4   Julia Håkansson -87 Toleredssk 13,41      
5   Louise Martin -87 Vällingbysk 13,53      
6   Mikaela Grahm -87 Bergtorpssk 13,56      
7   Frida Torstensson -87 Veingesk 13,58      
8   Maja Olofsson -87 Bergundask 13,60      

    F 15 100 M  SEMIFINAL 3  Vind -1,7

1   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 12,81   Final  
2   Nina Runvik -87 Barask 13,04   Final  
3   Johanna Wågström -87 Hagask, Sundsvall 13,04   Final  
4   Sara Frykedal -87 Gillbosk 13,21      
5   Maria Palm-Tjust -87 Kyrksk, Ludvika 13,53      
6   Jennie Svensson -87 Bergtorpssk 13,58      
7   Elina Nylander -87 Saltsjöbadens Samsk 13,68      
8   Anna Domeij -87 Mariebergssk 13,76      

    F 15 100 M  FINAL  Vind -3,0

1   Linda Berntsson -87 Mariedalssk 12,89      
2   Sofia Rahdevi -87 Sandeplansk 13,23      
3   Johanna Wågström -87 Hagask, Sundsvall 13,23      
4   Emma Jungmark -87 Skälltorpssk 13,23      
5   Charlotte Ingebrigtsen -87 Parksk, Östersund 13,27      
6   Nina Runvik -87 Barask 13,32      
7   Caroline Enberg -87 Näsbydalsk 13,33      
8   Caroline Bertheau -87 Landsbrosk 13,39      

    F 15 2000 M    

1   Henrietta Plymoth -87 Slottsstadens sk 6.48,49      
2   Frida Flodström -87 Edsbergssk 6.49,05      
3   Hanna Jansson -87 Helenask 6.56,48      
4   Märta Mollén -87 Ebersteinska sk 7.10,26      
5   Anna Simberg -87 Frykensk 7.12,20      
6   Erika Fyrvall -87 Husbysk 7.12,52      
7   Marie Persson -87 Apladalssk 7.15,35      
8   Sofia Forsberg -87 Funkabosk 7.27,88      
9   Caroline Theorell -87 Tallbackask 7.31,68      
10   Evelina Anttila -87 Vendelsömalmssk 7.35,59      

    F 15 300 M HÄCK  FINAL  

1   Astrid Lönnervall -87 Bergtorpssk 46,27      
2   Louise Martin -87 Vällingbysk 47,74      
3   Lina Pohl -87 Frövisk 47,79      
4   Mikaela Grahm -87 Bergtorpssk 48,07      
5   Ellinore Hallin -87 S:t Ilianssk, Enköping 49,64      
6   Mikaela Samuelson -87 Vikbolandssk 49,95      
7   Anna Setterberg -87 Trojenborgssk 50,01      
8   Petra Axenram -87 FIG Malmö 50,61      

    F 15 HÖJD    

1   Anna Alexson -87 Högavångssk 1,72      
2   Ebba Jungmark -87 Kaparesk 1,66      
3   Frederikke Jensen -87 Hasslarödssk 1,64      
4   Karin Lidegran -87 Johan Skyttes sk 1,57      
5   Daniella Eriksson -87 Westerlundska gy 1,57      
6   Zinaida Celhasic -87 Asplundsk 1,54      
7   Emelie Olofsson -87 Snäckebackssk 1,54      
8   Johanna Bengtsson -87 FIG Växjö 1,54      
9   Jessica Nilsson -87 Hasslarödssk 1,50      
9   Frida Blomqvist -87 Forsens sk 1,50      
9   Jessica Gustavsson -87 FIG Falun 1,50      
12   Emelie Arvidsson -87 Nyboda sk 1,50      
12   Anna Åhlander -87 Brinellsk 1,50      
14   Petra Axenram -87 FIG Malmö 1,50      
15   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecks gy 1,50      
16   Frida Torstensson -87 Veingesk 1,46      
17   Karolina Lindén -87 Slottsstadens sk 1,41      
18   Emmelie Ågren -87 Valla sk, Frösön 1,41      
-   Petra Lindh -87 Vågbrosk 0,00      

    F 15 KULA    

1   Johanna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 12,40      
2   Ann-Sofie Åkesson -87 Ljungbyhedssk 12,15      
3   Anna Wikström -87 Kunskapssk, Botkyrka 12,10      
4   Frida Karlsson -87 Bergundask 11,66      
5   Hanna Lie -87 Hammarsk, Vännäs 11,17      
6   Johanna Bengtsson -87 FIG Växjö 10,25      
7   Viktoria Österberg -87 Norrstrandssk 10,21      
8   Joanna Nilsson -87 Viask 10,15      
9   Hanna Skoglund -87 Centralsk, Arvika 9,96      
10   Elin Eklöf -87 Forsens sk 9,89      
11   Sara Persson -87 Apladalssk 9,61      
12   Fanny Hagström -87 Kunskapssk, Tyresö 9,41      
13   Mikaela Samuelson -87 Vikbolandssk 9,07      

    MIXFIG 4x400 M    

1   FIG Sollentuna   3.42,39      
2   FIG Malmö   3.45,11      
3   FIG Växjö   3.46,26      
4   FIG Göteborg   3.46,77      
5   FIG Lidingö   3.50,65      
6   FIG Umeå   3.51,75      
7   FIG Karlstad   3.53,53      
8   FIG Falun   3.57,2m