Tisdag 16 september 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


  Resultat   Skol-SM 12 sept

    P 18+ 100 M  HEAT 1  Vind +0,9

1   Stefan Tärnhuvud -85 Sundsvalls gy 11.07   Final  
2   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11.34   Final  
3   Johan Carlsson -85 FIG Malmö 11.50      
4   Christopher Svensson -85 Furulundssk 11.53      
5   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 11.69      
6   Michael Lundgren -85 Wargentinsk 11.88      
7   Erik Pettersson -85 FIG Karlstad 11.94      

    P 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +0,5

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 11.19   Final  
2   Kleverton Santos Rodrigues -85 Nossebro sk 11.20   Final  
3   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 11.37   Final  
4   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 11.53      
5   Oscar Wallberg-Amilon -85 FIG Lidingö 11.71      
6   Hadar Hamoudy -85 Jakobsbergssk 12.20      
7   Lars Johansson -84 Stjernesk 12.78      

    P 18+ 100 M  HEAT 3  Vind +1,0

1   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 11.24   Final  
2   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11.24   Final  
3   David Andersson -85 Värmdö gy 11.35   Final  
4   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 11.83      
5   Tobias Karlsson -85 FIG Falun 11.86      
6   Tobias Bjerngren -85 FIG Lidingö 11.87      
7   Amadeus Rosberg -85 Sturegy 12.25      
-   Alexander Ljungblom -85 FIG Göteborg bröt      

    P 18+ 100 M  FINAL  Vind -0,4

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 10.91      
2   Stefan Tärnhuvud -85 Sundsvalls gy 10.96      
3   Kleverton Santos Rodrigues -85 Nossebro sk 11.16      
4   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 11.36      
5   Henrik Eklund -85 Huddinge gy 11.38      
6   Djordje Djekic -85 FIG Malmö 11.38      
7   David Andersson -85 Värmdö gy 11.38      
-   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk ej start      

    P 18+ 1500 M    

1   Tim Kerro -84 FIG Umeå 4.04,56      
2   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 4.04,83      
3   Adam Stéen -84 FIG Falun 4.05,35      
4   Jonas Hultgren -85 Bergagy, Eslöv 4.07,57      
5   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 4.08,05      
6   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 4.10,31      
7   Tobias Nylander -85 Internationella gy 4.10,72      
8   Jonatan Josephsson -85 FIG Växjö 4.10,86      
9   Daniel Lundgren -85 FIG Sollentuna 4.13,93      
-   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna bröt      
-   Lars Johansson -85 FIG Växjö bröt      

    P 18+ HÖJD    

1   Linus Thörnblad -85 FIG Malmö 2.20      
2   Jonas Lundström -84 FIG Umeå 1.92      
3   Johnny Ulinder -84 FIG Umeå 1.89      
3   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 1.89      
5   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 1.89      
6   Martin Persson -85 Katedralsk, Växjö 1.85      
7   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 1.85      
8   Dan Eidmark -85 Nynäshamns gy 1.85      
9   Björn Pettersson -85 Oscarsgy 1.81      
10   Oscar Wallberg-Amilon -85 FIG Lidingö 1.81      
11   Johan Olofsson -85 Växjö Fria gy 1.76      
11   Daniel Linder -85 LM Engströms gy 1.76      
13   Fredrik Palmaer -85 Sydskånska gy 1.71      
-   David Andersson -85 Värmdö gy 0.00      
-   Joakim Dahlin -85 Viktor Rydbergs gy 0.00      
-   David Svedmyr -85 Bromangy 0.00      

    P 18+ TRESTEG    

1   Patrik Bagge -85 Östrabogy 14.25   +1,1  
2   Habib Arwand -84 FIG Malmö 14.18   +0,5  
3   Jimmie Johnsson -85 Sundsgy 13.86   +0,3  
4   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 13.26   +0,5  
5   Joakim Dahlin -85 Viktor Rydbergs gy 12.71   +1,6  
6   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 12.58   +1,3  
7   Björn Pettersson -85 Oscarsgy 12.56   +1,2  
8   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 12.38   +1,5  
9   David Svedmyr -85 Bromangy 12.28   +2,2 12,15 +0,4
10   Jan Kemi -85 Sjödalsgy 10.67   +0,8  
-   Oscar Wallberg-Amilon -85 FIG Lidingö ej start      

    P 18+ KULA 6,0    

1   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 15.47      
2   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 14.43      
3   Christoffer Karlsson -85 Anderstorpssk 13.36      
4   Johan Bark -85 FIG Falun 12.89      
5   Pär Järlebrant -84 FIG Umeå 12.48      
6   Johan Carlsson -85 FIG Malmö 11.88      
7   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 11.20      
8   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 10.98      
9   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 10.86      

    P 17 100 M  HEAT 1  Vind +0,6

1   Joni Jaako -86 Bergska sk 11.29   Final  
2   Jimmy Lenngren -86 Nolask 11.45   Final  
3   Tobias Ohlsson -86 Rekarnegy 11.58      
4   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 11.78      
5   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Jakobsbergs gy 11.86      
5   Sebastian Smith -86 Ale gy 11.86      
7   Daniel Doyle -86 Risbergska sk 11.90      
8   Martin Johannsen -86 Danderyds gy 12.20      

    P 17 100 M  HEAT 2  Vind +0,6

1   Sebastian Öberg -86 IT gy, Rissne 11.47   Final  
2   Patrick Boström -86 Danderyds gy 11.53   Final  
3   Niklas Skog -86 Nobelgy 11.95      
4   Erik Johansson -86 Ehrensvärdska gy 12.02      
5   Andreas Nyqvist -86 Tessinsk 12.30      
6   Johan Andersson -86 Lindesk 12.31      
7   Tobias Holmström -86 Anderstorpssk 12.53      
8   Stephen Kiai -86 FIG Karlstad 14.72      

    P 17 100 M  HEAT 3  Vind +2,3

1   Lukas Nilsson -86 Walthers gy 11.08   Final  
2   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 11.34   Final  
3   Erik Bywall -86 FIG Falun 11.51   Final  
4   Sandro Karlsfred -86 Göteborgs Högre Samsk 11.67      
5   Viktor Granholm -86 Internationella gy 11.84      
6   Mikael Lindberg -86 Baldersk 11.94      
7   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 11.96      
8   Andreas Åkesson -86 FIG Malmö 12.20      

    P 17 100 M  HEAT 4  Vind +0,5

1   Fredrik Johansson -86 Karolinska sk 11.30   Final  
2   Viktor Lindfors -86 Duveholmssk 11.55      
3   Tobias Dahlberg -86 Sundsgy 11.68      
4   Jonathan Waern -86 Allésk, Hallsberg 11.78      
5   Mauritz Lewenhaupt -86 FIG Lidingö 12.21      
5   Robin Starrin -86 Härnösands gy 12.21      
7   Patrick Haataja -86 Tullinge gy 12.33      

    P 17 100 M  FINAL  Vind +1,8

1   Lukas Nilsson -86 Walthers gy 11.01      
2   Fredrik Johansson -86 Karolinska sk 11.06      
3   Joni Jaako -86 Bergska sk 11.17      
4   Sebastian Öberg -86 IT gy, Rissne 11.31      
5   Jimmy Lenngren -86 Nolask 11.39      
6   Patrick Boström -86 Danderyds gy 11.52      
7   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 11.53      
8   Erik Bywall -86 FIG Falun 11.86      

    P 17 1500 M    

1   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 4.03,97      
2   Simon Rasmussen -86 FIG Sollentuna 4.06,27      
3   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 4.07,17      
4   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 4.10,14      
5   Fredrik Johansson -86 FIG Växjö 4.10,65      
6   Pontus Persson -86 Sigrid Rudebecksgy 4.10,70      
7   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 4.11,42      
8   Andreas Eriksson -86 Duveholmssk 4.11,80      
9   Henrik Åkerlund -86 Sjödalsgy 4.21,42      
10   Richard Olsson -86 FIG Umeå 4.26,03      
11   Anders Appeldahl -86 Upplands-Bro gy 4.37,45      
-   Patrik Andersson -86 FIG Lidingö bröt      
-   Fredrik Björklund -86 Nösnäsgy bröt      

    P 17 HÖJD    

1   Samuel Lindén -86 FIG Falun 1.95      
2   Andreas Jönsson -86 Bollerups naturbruksgy 1.92      
3   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 1.89      
3   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 1.89      
5   Richard Huldén -86 FIG Karlstad 1.85      
6   Fredrik Olofsson -86 FIG Växjö 1.81      
7   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 1.76      
7   Gert-Ove Eng -86 Ale gy 1.76      
9   Jesper Granlund -86 Sjödalsgy 1.76      
10   Patrik Sjöbom -86 Sjödalsgy 1.76      
10   Johan Andersson -86 Lindesk 1.76      
12   Fredrik Larsson -86 Sundsgy 1.71      
-   Christian Swahn -86 Ehrensvärdska gy 0.00      
-   Martin Lundqvist -86 Sjödalsgy 0.00      
-   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 0.00      

    P 17 TRESTEG    

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 14.17   +1,0  
2   Sebastian Ekstrand -86 Sundsgy 13.77   +1,7  
3   Johan Tobiasson -86 FIG Göteborg 13.73   +1,9  
4   Andreas Andersson -86 Stockholms Fria gy 13.53   +0,2  
5   Fredrik Persson -86 FIG Falun 12.97   +1,6  
6   Fredrik Olofsson -86 FIG Växjö 12.97   +0,8  
7   Olof Hansson -86 Ehrenswärdska gy 12.80   +0,9  
8   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 12.49   +0,5  
9   Kim Wase -86 FIG Lidingö 11.60   +0,5  
10   Patrick Haataja -86 Tullinge gy 11.17   +0,9  

    P 17 KULA 5,0    

1   Johan Pihlgren -86 FIG Falun 16.99      
2   Mats Olsson -86 FIG Falun 16.84      
3   Mikael Norén -86 Hvitfeldtska gy 15.39      
4   Ibro Ribic -86 FIG Falun 15.10      
5   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 14.95      
6   Joakim Johansson -86 FIG Karlstad 14.56      
7   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 13.93      
8   Andreas Svärdh -86 FIG Falun 13.49      
9   Mikael Persson -86 FIG Växjö 13.45      
10   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 12.62      
-   Simon Staaf -86 FIG Umeå 0.00      

    P 16 100 M  HEAT 1  Vind +1,1

1   David Tegel -87 Nils Ericsson gy 11.27   Final  
2   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 11.32   Final  
3   Andreas Andersson -87 Fyrissk 11.81      
4   Johannes Wiberg -87 FIG Umeå 11.89      
5   Henrik Astfors -87 Rudbeckianska sk 12.08      
6   Christian Hedman -87 Aspero idrottsgy 12.11      
7   Mattias Lundin -87 Rudbeckssk, Örebro 12.30      
8   Emil Fors -87 Fredrika Bremergy 12.71      

    P 16 100 M  HEAT 2  Vind +1,2

1   Per Strandquist -87 FIG Malmö 10.83   Final  
2   Alexander Stavander -87 Gislaveds gy 11.31   Final  
3   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 11.93      
4   Richard Hunyadi -87 FIG Göteborg 11.94      
5   Robin Lundh -87 FIG Karlstad 11.95      
6   Patrik Mattsson -87 Sundsgy 12.20      
7   Stefan Lindkvist -87 John Bauergy 12.45      
-   Anders Terning -87 Lindesk ej start      

    P 16 100 M  HEAT 3  Vind +0,6

1   Simon Johansson -87 FIG Karlstad 11.23   Final  
2   Erik Karlsson -87 FIG Växjö 11.45   Final  
3   Niklas Andersson -87 FIG Umeå 11.77      
4   Patrik Olofsson -87 Karlbergsgy 11.83      
5   Erik Lindberg -87 Gränsälvsgy 11.83      
6   Emil Sjöbom -87 Ellwynska sk 12.14      
7   Pontus Eliason -87 John Bauergy 12.28      
8   Kim Hassan -87 Lundellska sk 12.33      

    P 16 100 M  HEAT 4  Vind +1,2

1   Rickard Arvidsson -87 Ållebergsgy 11.30   Final  
2   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 11.39   Final  
3   Christian Rodriguez -87 Vilundagy 11.66      
4   Adam Sewall -87 FIG Malmö 11.79      
5   Erik Jonsson -87 FIG Umeå 12.10      
6   Pontus Spångberg -87 Rudbeckssk, Örebro 12.13      
7   André Brännström -87 Anderstorpssk 12.22      
8   Adrian Lindqvist -87 Klippans gy 12.48      

    P 16 100 M  FINAL  Vind +0,3

1   Per Strandquist -87 FIG Malmö 10.89      
2   Simon Johansson -87 FIG Karlstad 11.16      
3   Rickard Arvidsson -87 Ållebergsgy 11.25      
4   David Tegel -87 Nils Ericsson gy 11.39      
5   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 11.41      
6   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 11.45      
7   Erik Karlsson -87 FIG Växjö 11.50      
-   Alexander Stavander -87 Gislaveds gy ej start      

    P 16 1500 M    

1   Tobias Lundgren -87 Värmdö gy 4.11,50      
2   David Nilsson -87 FIG Växjö 4.11,59      
3   Emil Oscarsson -87 Sundlergy 4.16,52      
4   Erik Scheller -87 FIG Sollentuna 4.21,85      
5   Erik Widing -87 FIG Sollentuna 4.24,59      
6   Mattias Grahn -87 FIG Umeå 4.24,91      
7   Robin Kivila -87 FIG Lidingö 4.24,92      
8   Tobias Ohlsson -87 Rodengy 4.33,17      
9   Oskar Sjögren -87 Sundsta-Älvkullegy 4.37,88      
10   Fredrik Härlin -87 Celsiussk 4.41,63      
11   Markus Dynewall -87 Rodengy 4.42,80      
12   Erik Ederwall -87 FIG Växjö 4.43,83      

    P 16 DISKUS 1,5    

1   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 43.06      
2   Fredrik Johansson -87 FIG Karlstad 41.82      
3   Henrik Hassel -87 FIG Lidingö 41.49      
4   Stefan Kvist -87 Alvesta gy 40.74      
5   Axel Härstedt -87 Sundsgy 40.58      
6   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 39.95      
7   Erik Svensson -87 Växjö fria gy 38.65      
8   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 37.46      
9   Daniel Nyman -87 FIG Växjö 37.25      
10   Anders Terning -87 Lindesk 35.10      
11   Jens Wesemann -87 Söderslättsgy 34.92      
12   Jonas Nilsson -87 Timrå gy 33.85      
13   Joel Engström -87 Stjernesk 31.26      
14   Sebastian Carlsson -87 FIG Falun 30.90      
-   Nicklas Eriksson -87 S:t Eriks gy 0.00      

     P 15 800 M    HEAT 1   

1   Fredrik Hallinder -88 Helenelundssk 2.04,95   Final  
2   Jonas Larsson -88 Haga sk, Sundsvall 2.05,39   Final  
3   Marcus Gustafsson -88 Borgsmosk 2.07,23   Final  
4   Martin Lindqvist -88 Svanesk 2.08,49   Final  
5   Erik Broberg -88 Dalbosk 2.09,53      
6   Calle Lindros -88 Rönninge sk 2.13,96      
7   Viktor Kjellin -88 Streteredssk 2.18,16      
8   Marcus Holmström -88 Bodals sk 2.19,03      
9   Anton Landenmark -88 Tunaholmsk 2.20,41      
10   Emine Mammar -88 Kämpingesk 2.26,07      

     P 15 800 M    HEAT 2   

1   Oskar Danielsson -88 Vikbolandssk 2.02,72   Final  
2   Mattias Lennartsson -88 Tullportssk 2.03,10   Final  
3   Patrik Carlsson -88 Almunge sk 2.04,31   Final  
4   Saibo Kebbeh -88 Oxievångssk 2.04,98   Final  
5   Joakim Hallqvist -88 Allésk, Floda 2.06,83   Final  
6   Janis Emzins -88 Blommensbergssk 2.09,66      
7   Samuel Johansson -88 Hammarlundens sk 2.10,54      
8   Johannes Mauritzon -88 Magnus Stenbocksk 2.13,82      
9   Daniel Munther -88 Allésk, Floda 2.27,36      
-   Dick Bergcrona -88 Ölmestadsk ej start      

    P 15 1500 M HINDER    

1   Robin Leandersson -88 Norrevångsk 4.34,22      
2   Ted Engstrand -88 Forsheda sk 4.38,52      
3   Eric Wretström -88 Strömsnässk 4.38,61      
4   Linus Harrysson -88 Arabysk 4.39,77      
5   Gustav Silén -88 Eriksdalssk 4.43,91      
6   Janis Emzins -88 Blommensbergssk 4.44,54      
7   Robin Lundqvist -88 Töre sk 4.46,45      
8   Samuel Johansson -88 Hammarlundens sk 4.51,32      
9   Emil Westman -88 Länna sk 4.53,25      
10   Simon Lundmark -88 Fridhemssk 4.54,62      
11   Anton Landenmark -88 Tunaholmsk 5.10,10      
12   Jimmy Wickström -88 Källbrinkssk 5.26,18      
-   Saibo Kebbeh -88 Oxievångssk bröt      

    P 15 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,5

1   Vuk Djekic -88 Dammfrisk 14.42   Final  
2   Jonathan Eklund -88 Sturebysk 14.58   Final  
3   Hans Lämås -88 Hultsbergssk 14.66   Final  
4   Niklas Pettersson -88 Odensk 14.67   Final  
5   Viktor af Trolle -88 Lundåkersk 16.87      

    P 15 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +1,4

1   Marcus Uussalu -88 Kvarnbysk 14.23   Final  
2   Jonas Wiberg -88 Tynneredssk 14.41   Final  
3   Johan Edvinsson -88 Vaksalask 14.67   Final  
4   Johan Nordin -88 Själevadsk 14.70   Final  
5   Erik Jacobsson -88 Nynässk 15.82      

    P 15 100 M HÄCK  FINAL  Vind +1,0

1   Marcus Uussalu -88 Kvarnbysk 13.78      
2   Vuk Djekic -88 Dammfrisk 14.02      
3   Jonas Wiberg -88 Tynneredssk 14.39      
4   Johan Edvinsson -88 Vaksalask 14.59      
5   Jonathan Eklund -88 Sturebysk 14.75      
6   Niklas Pettersson -88 Odensk 14.93      
7   Hans Lämås -88 Hultsbergssk 17.31      
-   Johan Nordin -88 Själevadsk diskv 4.3.11      

    P 15 HÖJD    

1   Linus Karlsson -88 Johan Olovsk 1.89      
2   Hans Lämås -88 Hultsbergssk 1.87      
3   Erik Lundmark -88 Futurumsk 1.85      
4   Oscar Adolfsson -88 Sotenässk 1.79      
5   Magnus Brandén -88 Norrstrandssk 1.76      
6   Niclas Liedberg -88 Kvickentorpssk 1.76      
7   Daniel Lennartsson -88 Tullportssk 1.69      
8   Robert Bergqvist -88 Björkebysk 1.69      
9   Markus Larsson -88 Falkenbergssk 1.65      
10   Mattias Lennartsson -88 Tullportssk 1.60      
10   Kristoffer Berglund -88 Långsele sk 1.60      
12   Sebastian Meakin -88 Norregårdsk 1.60      
13   Jonatan Rist-Christensen -88 Hammarlundens sk 1.55      
-   Anders Tallryd -88 Parksk 0.00      
-   Sebastian Haglund -88 Tullportssk 0.00      
-   Rasmus Carlsson -88 Djuråssk ej start      
-   Martin Bengtson -88 Folkungask ej start      

    P 15 LÄNGD    

1   Vuk Djekic -88 Dammfrisk 6.21   +0,5  
2   Jonas Mårtensson -88 Bäckask 6.14   +0,3  
3   Mattias Brunström -88 Norrstrandssk 5.76   +0,9  
4   Oscar Rosén-Olofsson -88 Ålidhemssk 5.72   +0,8  
5   Martin Bengtson -88 Folkungask 5.60   +1,2  
6   Nils-Göran Nilsson -88 Bergtorpssk 5.55   +0,7  
7   Magnus Brandén -88 Norrstrandssk 5.46   +0,5  
8   Christoffer Gustafsson -88 Nordinsk 5.44   +0,7  
9   Daniel Persson -88 Stora Sätrask 5.38   +0,4  
10   Simon Enocson -88 Åsensk 5.33   +0,5  
11   Daniel Lennartsson -88 Tullportssk 5.11   +0,3  
12   Jean Didie Balawo -88 Bäckahagens sk 5.06   +0,7  
13   Erik Jacobsson -88 Nynässk 4.93   +0,5  
14   Johan Andersson -88 Lundåkersk 4.86   +0,4  
15   Anders Tallryd -88 Parksk 4.78   +0,6  
-   Rasmus Persson -88 Jändelsk 0.00      
-   Dick Bergcrona -88 Ölmestadsk 0.00      

    P 15 DISKUS 1,0    

1   Anders Lundell -88 Kyrkebysk 52.54      
2   Tommy Nordin -88 Änge sk 51.07      
3   Henrik Adolfsson -88 Oppebysk 48.21      
4   Robert Staaf -88 Höglandsk 44.20      
5   Richard Johansson -88 Högelidssk 43.35      
6   Jonathan Gren -88 Kyrkerörssk 42.65      
7   Ulf Ankarling -88 Rudssk 42.18      
8   David Olsson -88 Bäckahagens sk 42.05      
9   Mikael Sundler -88 Fryxellska sk 40.78      
10   Alban Jakupi -88 Navestadssk 37.96      
11   Niklas Pettersson -88 Odensk 37.95      
12   Erik Lundmark -88 Futurumsk 37.27      
13   Rasmus Carlsson -88 Djuråssk 36.59      
14   Pontus Waern -88 Kumlaby sk 36.07      
15   Filip Erkenborn -88 Kyrkerörssk 35.43      
16   Björn Johansson -88 Lindbosk 27.62      

    F 18+ 100 M  HEAT 1  Vind +1,8

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12.33   Final  
2   Maja Söderholm -85 Palmcrantzsk 12.45   Final  
3   Ida Gillerfors -85 Sävesk 12.95   Final  
4   Louise Eliasson -85 FIG Göteborg 13.40      
5   Frida Eklund -85 Stjernesk 13.91      
6   Annelie Johansson -85 Stjernesk 15.04      
7   Kristina Vudi -85 Danderyds fria gy 18.34      

    F 18+ 100 M  HEAT 2  Vind +1,3

1   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12.30   Final  
2   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 12.63   Final  
3   Nathalie Hildingsson -85 Filbornask 12.69   Final  
4   Jenny Olsson -85 Karolinska sk 13.23      
5   Louise Dahlberg -85 Sundsgy 13.40      
6   Anna Wadsten -85 Stagneliussk 13.48      
7   Lina Bårström -85 Olympiask 13.51      

    F 18+ 100 M  HEAT 3  Vind +0,8

1   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 12.45   Final  
2   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 12.67   Final  
3   Maria Ericsson -85 Roslagens Högsk 12.97      
4   Ewa Warnquist -85 Chapmangy 12.99      
5   Emma Lundgren -85 FIG Växjö 13.49      
6   Eva Syversen -85 Stjernesk 14.53      

    F 18+ 100 M  FINAL  Vind +1,1

1   Annika Andersson -85 FIG Malmö 12.10      
2   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 12.42      
3   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 12.51      
4   Maja Söderholm -85 Palmcrantzsk 12.54      
5   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 12.60      
6   Nathalie Hildingsson -85 Filbornask 12.63      
7   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 12.64      
8   Ida Gillerfors -85 Sävesk 12.96      

    F 18+ 1500 M    

1   Petra Kindlund -85 FIG Falun 4.44,10      
2   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 4.46,87      
3   Nina Andersson -85 Tycho Brahesk 4.48,89      
4   Hanna Holst -85 FIG Växjö 4.50,95      
5   Ann-Sofie Landström -85 FIG Sollentuna 4.55,49      
6   Jenni Nilsson -85 Blackebergs gy 4.55,72      
7   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 4.57,52      

    F 18+ SPJUT 600    

1   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 41.26      
2   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 36.93      
3   Hanna Sundewall -84 Kalmar Waldorfsk 36.18      
4   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 35.35      
5   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 34.19      
6   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 32.31      
7   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 29.63      
8   Annelie Johansson -85 Stjernesk 18.32      

    F 17 100 M  HEAT 1  Vind 0,0

1   Emma Björkman -86 FIG Karlstad 12.34   Final  
2   Isabelle Eriksson -86 Gripensk 12.85   Final  
3   Helena Andersson -86 Tycho Brahesk 13.11   Final  
4   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy 13.29      
5   Stina Bolö -86 FIG Falun 13.34      
6   Karin Ahl -86 FIG Göteborg 13.86      
7   Sara Lind -86 Stjernesk 14.27      
-   Lina Törnqvist -86 FIG Karlstad bröt      

    F 17 100 M  HEAT 2  Vind +1,5

1   Lisa Rönnkvist -86 Baldersk 12.33   Final  
2   Evelina Lunner -86 Kopparlundsgy 12.41   Final  
3   Sandra Bergman -86 Bergagy, Eslöv 12.62   Final  
4   Malin Karlsson -86 Friaborgsk 12.79   Final  
5   Helena Norberg -86 Huddingegy 12.98   Final  
6   Anna Fernlund -86 Rudbeckssk, Örebro 13.11      
7   Moa Olsson -86 FIG Falun 13.31      
8   Ida Johansson -86 Anderstorpssk 13.56      

    F 17 100 M  FINAL  Vind +0,8

1   Emma Björkman -86 FIG Karlstad 12.17      
2   Lisa Rönnkvist -86 Baldersk 12.35      
3   Evelina Lunner -86 Kopparlundsgy 12.38      
4   Sandra Bergman -86 Bergagy, Eslöv 12.74      
5   Isabelle Eriksson -86 Gripensk 12.84      
6   Malin Karlsson -86 Friaborgsk 12.84      
7   Helena Norberg -86 Huddingegy 13.08      
-   Helena Andersson -86 Tycho Brahesk ej start      

    F 17 1500 M    

1   Pernilla Sävestrand -86 Sigrid Rudebecks gy 4.42,41      
2   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 4.44,44      
3   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 4.49,95      
4   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 4.53,48      
5   Catrine Josefsson -86 FIG Sollentuna 4.57,82      
6   Sofia Kyrk -86 Sundsta-Älvkullegy 5.04,00      
7   Elin Fredriksson -86 Jällask 5.07,18      
8   Frida Johansson -86 FIG Lidingö 5.10,25      
9   Lina Byman -86 Södra Latins gy 5.14,80      
10   Joanna Bergkvist -86 Älvstrandsgy 5.23,86      
11   Susanne Sjöstrand -86 Rudbecksgy, Sollentuna 5.31,75      

    F 17 SPJUT 600    

1   Malin Renman -86 Wargentinsk 39.19      
2   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 35.94      
3   Frida Linnér -86 Gudlav Bildersk 34.19      
4   Elisabeth Henriksson -86 FIG Falun 30.73      
5   Isabell Pettersson -86 FIG Växjö 30.09      
6   Michaela Johansson -86 Rekarnegy 29.40      
7   Jessica Pettersson -86 Klippans gy 29.28      
8   Lina Törnqvist -86 FIG Karlstad 29.19      
9   Karin Ivarsson -86 Porthälla gy 28.53      
10   Annica Beckman -86 Polhemsgy 28.38      
11   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy 20.54      

    F 16 100 M  HEAT 1  Vind +0,2

1   Anna Ek -87 Klippans gy 12.60   Final  
2   Caroline Bertheau -87 FIG Malmö 12.77   Final  
3   Julia Håkansson -87 FIG Göteborg 12.79      
4   Sofie Persson -87 Filbornask 12.92      
5   Maria Palm-Tjusth -87 FIG Falun 13.29      
6   Elina Nylander -87 Värmdö gy 13.52      
7   Ida Person -87 Duveholmssk 13.75      

    F 16 100 M  HEAT 2  Vind +1,8

1   Nina Törnqvist -87 Sundsgy 12.66   Final  
1   Johanna Wågström -87 Skvaderns frigy 12.66   Final  
3   Caroline Enberg -87 Didaktus sk 12.98      
4   Cecilia Edfors -87 Gudlav Bildersk 13.06      
5   Marielle Nohrstedt -87 FIG Karlstad 13.23      
6   Jenni Falgén -87 Wargentinsk 13.54      
7   Isabella Hellman -87 FIG Lidingö 13.70      
8   Marie Johansson -87 Kattegattgy 14.13      

    F 16 100 M  HEAT 3  Vind +0,6

1   Linda Berntsson -87 FIG Växjö 12.65   Final  
2   Sofia Rahdevi -87 Sundsgy 12.69   Final  
3   Nina Runvik -87 FIG Malmö 12.80      
4   Jennie Svensson -87 Åva gy 13.34      
5   Asal Nagsbandi -87 Vilundagy 13.54      
6   Charlotta Brishammar -87 FIG Lidingö 13.62      
7   Helena Weinz -87 Värmdö gy 14.03      

    F 16 100 M  HEAT 4  Vind +0,6

1   Therese Bohlén-Kinn -87 FIG Göteborg 12.71   Final  
2   Charlotte Ingebrigtsen -87 Wargentinsk 12.77   Final  
3   Natalie Sandell -87 Sundsgy 13.17      
4   Emma Jungmark -87 FIG Göteborg 13.36      
5   Louise Carlsson -87 Lars Kaggsk 13.36      
6   Amelie Engström -87 FIG Lidingö 13.50      
7   Josefin Hörberg -87 Huddingegy 13.87      

    F 16 100 M  FINAL  Vind +1,3

1   Anna Ek -87 Klippans gy 12.37      
2   Linda Berntsson -87 FIG Växjö 12.47      
3   Johanna Wågström -87 Skvaderns frigy 12.63      
4   Therese Bohlén-Kinn -87 FIG Göteborg 12.63      
5   Sofia Rahdevi -87 Sundsgy 12.67      
6   Nina Törnqvist -87 Sundsgy 12.69      
7   Caroline Bertheau -87 FIG Malmö 12.72      
8   Charlotte Ingebrigtsen -87 Wargentinsk 12.75      

    F 16 1500 M    

1   Frida Flodström -87 FIG Sollentuna 4.45,13      
2   Henrietta Plymoth -87 FIG Malmö 4.49,89      
3   Johanna Strömberg -87 Östrabosk 4.54,51      
4   Elin Gustafsson -87 FIG Växjö 4.56,61      
5   Hanna Jansson -87 Västerhöjdsk gy 5.00,15      
6   Sofia Grafström -87 FIG Sollentuna 5.00,97      
7   Erika Fyrvall -87 Rudbecksgy, Sollentuna 5.10,31      
8   Emelie Yngwe -87 FIG Göteborg 5.19,52      

    F 16 STAV    

1   Isabell Lilja -87 FIG Malmö 3.51      
2   Louise Carlsson -87 Lars Kaggsk 3.11      
3   Lina Nygren -87 Staffansk 2.91      
4   Hanna Hedström -87 Westerlundska gy 2.76      
5   Linnea Wahlman -87 Bessemergy 2.61      
5   Hanna Skoglund -87 Solbergagy 2.61      
5   Jessika Gustavsson -87 FIG Falun 2.61      
8   Kajsa Lindberg -87 Huddingegy 2.41      
8   Linda Nyrén -87 Solbergagy 2.41      
-   Elina Baheram -87 FIG Lidingö ej start      

    F 16 TRESTEG    

1   Anna Alexson -87 FIG Växjö 11.73   +0,7  
2   Ebba Jungmark -87 FIG Göteborg 11.51   +0,7  
3   Lina Pohl -87 FIG Falun 11.50   +0,6  
4   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecksgy 11.44   +0,6  
5   Charlotta Brishammar -87 FIG Lidingö 11.33   +1,2  
6   Elina Eliasson -87 Sundsvalls gy 11.26   +0,4  
7   Stina Nilsson -87 FIG Umeå 11.09   +1,3  
8   Frida Blomqvist -87 Tegnérgy 10.76   +0,8  
9   Frida Karlsson -87 FIG Växjö 10.52   +0,7  
10   Moa Granat-Hamberg -87 Fyrissk 10.28   +0,4  
11   Frida Torstensson -87 FIG Malmö 10.20   +0,3  
12   Mikaela Rosén -87 Vilundagy 10.19   +0,1  
13   Mikaela Grahm -87 Danderyds gy 9.96   +0,6  

    F 16 KULA 3,0    

1   Anna Wikström -87 Tullinge gy 13.18      
2   Johannna Wikström -87 Tullinge gy 13.15      
3   Ellinore Hallin -87 Westerlundska gy 12.59      
4   Ann-Sofie Åkesson -87 Klippans gy 12.13      
5   Joanna Nilsson -87 FIG Falun 11.35      
6   Hanna Skoglund -87 Solbergagy 10.93      
7   Frida Karlsson -87 FIG Växjö 10.85      
8   Lina Pohl -87 FIG Falun 10.80      
9   Gullan Andersson -87 Stjernesk 10.60      
10   Viktoria Oscarsson -87 Lagmansgy 10.16      
11   Sara Persson -87 FIG Växjö 9.97      
12   Anna Boberg -87 FIG Växjö 9.91      
13   Charlotta Brishammar -87 FIG Lidingö 9.68      
14   Anna Hagerström -87 FIG Lidingö 9.57      
15   Anna Alexson -87 FIG Växjö 8.81      

     F 15 800 M    HEAT 1   

1   Emma Mellgren -88 FIG Karlstad 2.22,26   Final  
2   Malin Bjergestam -88 Centralsk, Kil 2.22,59   Final  
3   Emma Lundin -88 Käppala sk 2.23,09   Final  
4   Sandra Thudén -88 Mariebergssk 2.25,23   Final  
5   Sara Axelsson -88 Novask 2.27,00      
6   Ann-Sofie Gimdalen -88 Bergtorpssk 2.27,97      
7   Anni Sandgren -88 Teglask 2.33,31      
8   Cecilia Cavretti -88 Brickebackens sk 2.36,89      

     F 15 800 M    HEAT 2   

1   Sandra Fransson -88 Norregårdsk 2.21,58   Final  
2   Linda Johansson -88 Kungsgårdssk 2.23,49   Final  
3   Sara Bergh -88 Frillesåssk 2.24,27   Final  
4   Sandra Hobro -88 Stavsborgssk 2.24,64   Final  
5   Karin Johansson -88 Olaus Petri sk 2.25,78   Final  
6   Maja Armandt -88 Forellsk 2.26,37      
7   Kajsa Ackermann -88 Linnésk 2.30,63      
8   Linda Johannsen -88 Fribergask 2.36,12      
9   Sofia Åkerman -88 Vallask, Sollefteå 2.46,38      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,9

1   Elin Martinsson -88 Stora Sätrask 12,0m   Final  
2   Jennifer Lundbäck -88 Gränssk 12,6m   Final  
3   Anna Lergård -88 Teglask 12,8m      
4   Victoria Westling -88 Skolgårda sk 13,3m      
5   Hanna Jönsson -88 Killebäckssk 13,4m      
6   Jessica Hermansson -88 Ekenässk 13,5m      
7   Tove Vikström -88 Nynässk 13,6m      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 2  Vind -0,2

1   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 12.14   Final  
2   Ida Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 12.61   Final  
3   Emelie Gustafsson -88 Bergask, Limhamn 12.74      
4   Tora Bjartmarz -88 Hagalidsk 13.17      
5   Annika Warnquist -88 Fri-sk Galären 13.20      
6   Maria Dernmar -88 Ängsmogårdens sk 13.42      
7   Myriam Condé -88 Johannessk 14.60      

    F 15 80 M HÄCK  HEAT 3  Vind +0,7

1   Erika Persson -88 Hultsbergssk 12.08   Final  
2   Sofia Larsson -88 Höglundask 12.39   Final  
3   Christine Fransson -88 Hagask, Sundsvall 12.43   Final  
4   Fredrica Andersson -88 Tunabergssk 12.74   Final  
5   Nadja Trygg -88 Europask 12.89      
6   Emma Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 13.00      
7   Sofia Björnfot -88 Centralsk, Övertorneå 13.69      
8   Sanam Shanbedi -88 Fri-sk Galären 14.23      

    F 15 80 M HÄCK  FINAL  Vind +0,3

1   Elin Martinsson -88 Stora Sätrask 11.66      
2   Erika Persson -88 Hultsbergssk 11.85      
3   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 12.08      
4   Ida Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 12.51      
5   Fredrica Andersson -88 Tunabergssk 12.57      
6   Christine Fransson -88 Hagask, Sundsvall 12.60      
7   Sofia Larsson -88 Höglundask 12.73      
8   Jennifer Lundbäck -88 Gränssk 12.77      

    F 15 STAV    

1   Emelie Gustafsson -88 Bergask, Limhamn 3.41      
2   Alisa Dimante -88 Sorgenfrisk 3.31      
3   Tora Bjartmarz -88 Hagalidsk 3.11      
4   Victoria Waldemarsson -88 Ljungbyhedssk 2.91      
5   Amanda Bjurling -88 Dammfrisk 2.91      
6   Anna Stålberg -88 Mjälgask 2.91      
7   Stina Burri -88 Dammfrisk 2.61      
8   Victoria Westling -88 Skolgårda sk 2.61      
9   Sofia Swärd -88 Nybyggesk 2.61      
10   Ann-Sofi Svensson -88 Vallask, Sollefteå 2.61      
11   Tove Vikström -88 Nynässk 2.41      
11   Johanna Ryding -88 Nybyggesk 2.41      
13   Linda Wilén -88 Torslandask 2.41      
-   Lynette Gajditza -88 Nybyggesk ej start      

    F 15 LÄNGD    

1   Camilla Eriksson -88 Gideonsbergssk 5.35   -0,1  
2   Erika Persson -88 Hultsbergssk 5.24   +0,3  
3   Emilia Rundqvist -88 Sjöängssk 5.16   -0,7  
4   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 5.09   -0,8  
5   Lina Nätterlund -88 Sörbysk 5.01   -0,1  
6   Elise Råman Delin -88 Stenhagensk 5.00   +0,1  
7   Sofie Jansson -88 Sofiedalssk 4.97   +0,1  
8   Elin Nilsson -88 Norregårdsk 4.96   +0,4  
9   Louise Christiansen -88 Sjödalsgy 4.92   +0,2  
10   Anna Strand -88 Tångvallask 4.88   0,0  
11   Anna Stålberg -88 Mjälgask 4.86   -0,3  
12   Emelie Haaparanta -88 Norrbergssk 4.85   -0,4  
13   Anna Lergård -88 Teglask 4.84   +1,1  
14   Annie Thorold -88 Mariask 4.83   0,0  
15   Emmy Westerdahl -88 Barask 4.79   +0,1  
16   Jennifer Lundbäck -88 Gränssk 4.76   -1,1  
17   Fredrica Andersson -88 Tunabergssk 4.74   +0,3  
18   Sandra Pettersson -88 Harmångers sk 4.72   -0,4  
19   Sofia Stensiö -88 Brosk 4.66   -0,6  
20   Moa Widström -88 Transtensk 4.64   -0.1  
21   Maja Larsson -88 Attarpssk 4.62   -0,2  
22   Emilie Göransson -88 Färsingask 4.60   -1,1  
23   Emma-Maria Norén -88 Brunnsåkerssk 4.60   +0,1  
24   Jasmine Andersson -88 Ljungbysk 4.56   -0,1  
25   Nina Fjellner -88 Vindelälvssk 4.54   -0,3  
26   Michaela Reali -88 Forellsk 4.51   -0,8  
27   Camilla Wikström -88 Stigslunds sk 4.47   +0,3  
28   Melinda Ymsén -88 Nosabysk 4.46   +0,1  
29   Alexandra Bjerle -88 Centralsk, Perstorp 4.38   +0,1  
30   Michelle Åhs -88 Annerstask 4.36   -1,1  
31   Sofia Larsson -88 Höglundask 4.36   -0,8  
32   Johanna Rothén -88 Nordinsk 4.34   -0,3  
33   Linn Gustavsson -88 Rudssk 4.29   -0,2  
34   Emma Fager -88 Centralsk, Nässjö 4.27   +0,2  
35   Linda Gustavsson -88 Almåssk 4.26   +0,2  
36   Caroline Janson -88 Nordhemssk 4.26   +0,1  
37   Myriam Condé -88 Johannessk 4.19   -0,1  
38   Anna Torvaldsdotter -88 Nynässk 4.08   -0,6  
39   Maria Dernmar -88 Ängsmogårdens sk 4.00   -0,2  
40   Anna Gagge -88 Stigslunds sk 3.65   +0,1  
41   Alina Jakobsson -88 Långsele sk 3.33   -0,7  
42   Olivia Karlesand -88 Mörbylångask 3.23   -1,5  
-   Sara Sjulin -88 Teleborg C sk 0.00      
-   Anna Lergård -88 Teglask ej start      

    F 15 DISKUS 0,6    

1   Jasmine Henriksson -88 Bergagy, Eslöv 42.48      
2   Jenny Johansson -88 Lindbosk 41.79      
3   Medina Tenic -88 Navestadssk 41.17      
4   Maria Bengtsson -88 Dackesk 39.88      
5   Johanna Rydberg -88 Nybyggesk 37.69      
6   Kristine Stålhandske -88 Gröndalssk 37.02      
7   Ellinor Forssander -88 FIG Karlstad 34.69      
8   Pernilla Fyhr -88 Sofiedalssk 33.61      
9   Angelica Persson -88 Rönnbysk 32.14      
10   Elina Bengtsson -88 Mariebergssk 30.82      
11   Therese Gäwert -88 Kunskapssk, Enskede 29.57      
12   Linda Ternedal -88 Långsele sk 29.43      
13   Josefine Bark -88 Stavsborgssk 29.39      
14   Emilie Brorsson -88 Vallask, Frösön 29.00      
15   Sandra Olsson -88 Bergundask 28.96      
16   Ida Persson -88 Slottssk 28.92      
17   Sofia Ståhl -88 Djurgårdssk 27.24      
18   Malin Lundstedt -88 Nynässk 25.72      
19   Nadja Trygg -88 Europask 25.57      
20   Louise Josefsson -88 Norråsask, Nässjö 24.40      
21   Kajsa Ackermann -88 Linnésk 23.22      
22   Myriam Condé -88 Johannessk 21.54      
-   Mican Franke-Rydén -88 Bodalssk 0.00      

    PGR 4x100 M    

1   Engelska sk   53.54      
    Jamel Tahar-Aissa          
    Takaaki Goto          
    Mårten Pålsson          
    Araz Karimian          
2   Annerstask   54.52      
    Juie Krongchuen          
    Jonathan Herera          
    Alexander Ramirez Moraga          
    Kassim Kadhil          
-   Bergtorpssk   diskv vxl 3      
    Victor Canvert          
    Nils-Göran Nilsson          
    Ludwig Andersson-Kollberg          
    Jonas Cumselius          

    FGR 4x100 M    

1   Skansensk, Mörbylånga   50.25      
    Lina Karlsson -89          
    Anette Broselid -88          
    Malin Wiberg -89          
    Olivia Karlesand -89          
2   Annerstask lag 1   50.88      
    Michelle Åhs -88          
    Sabrina Nkondola -88          
    Frida Lindström -90          
    Mariama Sambou -88          
3   Centralsk, Nässjö   53.27      
    Emma Fager          
    Matilda Johansson          
    Maria Thulin          
    Sandra Andersson          
4   Aspuddens sk   53.28      
    Minna Jansson          
    Elin Larsson          
    Malin Hansson          
    Emma Vessman          
5   Centralsk, Övertorneå   53.39      
    Emma Aidanpää          
    Sofia Björnfot          
    Johanna Savaloja          
    Ida Aidanpää          
6   Nynässk   55.12      
    Anna Torvaldsdotter          
    Lina Vikström          
    Johanna Holmqvist          
    Tove Vikström          
7   Annerstask lag 2   58.53      
    Louise Johansson -90          
    Sara Johansson -90          
    Nujin Karahan -88          
    Aida Hadi -89