Lördag 2 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



  Resultat   Skol-SM 13 sept

     P 18+ 400 M    HEAT 1   

1   Christopher Svensson -85 Furulundssk 50,7m   Final  
2   Viktor Varverud -85 Sundsvalls gy 52,2m   Final  
3   Niklas Andersson -85 Kattegattgy 53,2m   Final  
4   Reine Rasmusson -85 S:t Botvids gy 53,9m   Final  
5   Rickard Svensson -85 FIG Växjö 55,7m      
6   Michael Lundgren -85 Wargentinsk 56,7m      

     P 18+ 400 M    HEAT 2   

1   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 51,76   Final  
2   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 54,09   Final  
3   Martin Backéus -85 FIG Falun 54,24   Final  
4   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 54,35   Final  
5   Olof Svensson -85 Kattegattgy 55,90      

     P 18 800 M    HEAT 1   

1   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 1.58,88   Final  
2   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 1.58,99   Final  
3   Henrik Edelbring -85 FIG Karlstad 1.59,25   Final  
4   Jonatan Josephsson -85 FIG Växjö 1.59,31   Final  
5   Tobias Nylander -85 Internationella gy 1.59,91   Final  
6   Martin Backéus -85 FIG Falun 2.04,05      
7   Erik Johansson -85 FIG Sollentuna 2.05,95      
8   Anton Karlsson-Toftner -85 Polhemsk, Lund 2.23,75      

     P 18 800 M    HEAT 2   

1   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 2.00,69   Final  
2   Adam Stéen -84 FIG Falun 2.01,02   Final  
3   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 2.02,27   Final  
4   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 2.04,75      
5   Tim Brandin -85 Hvitfeldtska gy 2.05,81      
6   David Hellberg -85 FIG Falun 2.08,69      
7   Reine Rasmusson -85 S:ta Botvids gy 2.33,44      
-   Jonas Nilsson -85 Lundellska sk bröt      

 

    P 18+ 2000 M HINDER    

1   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 6.06,13      
2   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 6.07,97      
3   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 6.16,76      

    P 18+ 110 M HÄCK    Vind -0,1

1   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 15.20      
2   Christofer Kaalen -85 FIG Umeå 15.38      
3   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 15.41      
4   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 15.80      
5   Kristoffer Andersson -85 FIG Umeå 16.89      

    P 18+ LÄNGD    

1   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 7.03   -0,3  
2   Kleverton Santos Rodrigues -85 Nossebro sk 6.62   +0,6  
3   Johan Carlsson -85 FIG Malmö 6.54   -0,7  
4   Jimmie Johnsson -85 Sundsgy 6.52   -1,4  
5   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 6.48   +0,1  
6   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 6.19   -0,7  
7   Rasmus Tjärndal -85 FIG Göteborg 5.97   +0,1  
8   Dan Eidmark -85 Nynäshamns gy 5.96   -1,3  
9   Habib Arwand -84 FIG Malmö 5.87   -0,5  
10   Jonny Johansson -85 FIG Karlstad 5.87   -0,6  
11   Simon Jönsson -85 Filbornask 5.86   +0,6  
12   Joakim Dahlin -85 Viktor Rydbergs gy 5.74   -1,6  
12   David Andersson -85 Värmdö gy 5.74   +1,5  
14   Håkan Nordin -85 Wargentinsk 5.69   -0,3  
15   Tobias Nilsson -85 Bergagy, Eslöv 5.66   +1,4  
16   Staffan Gustafsson -85 FIG Göteborg 5.65   +0,3  
17   David Svedmyr -85 Bromangy 5.64   -0,1  
18   Johan Olofsson -85 Växjö Fria gy 5.60   +0,1  
19   Tomas Österholm -85 Wargentinsk 5.58   +0,5  
20   Jonathan Åhs -85 Didaktussk 5.55   -0,1  
21   Tobias Bjerngren -85 FIG Lidingö 5.53   +0,7  
22   Martin Persson -85 Katedralsk, Växjö 5.50   -0,3  

    P 18+ DISKUS 1,75    

1   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 41.90      
2   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 41.84      
3   Christoffer Karlsson -85 Anderstorpssk 38.48      
4   Johan Bark -85 FIG Falun 38.32      
5   Markus Engblom -85 Vasask, Gävle 36.34      
6   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 34.29      
7   Magnus Westberg -85 Värmdö gy 33.54      
8   Andreas Karlsson -85 FIG Växjö 33.14      
9   Johnny Ulinder -84 FIG Umeå 32.47      
10   Johan Bostedt -85 FIG Umeå 25.77      

    P 18+ SLÄGGA 6,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Pär Järlebrant -84 FIG Umeå 67.19      
2   Mikael André -85 IT gy, Rissne 54.82      
3   Johan Bark -85 FIG Falun 54.27      
4   Christoffer Sundin -84 FIG Falun 48.96      
5   Christoffer Karlsson -85 Anderstorpssk 43.59      
6   Magnus Westberg -85 Värmdö gy 34.33      

     P 17 400 M    HEAT 1   

1   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 51.33   Final A  
2   Patrik Rosencrantz -86 Kärrtorps gy 52.97   Final A  
3   Andreas Nyquist -86 Tessinsk 53.50   Final A  
4   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 53.73   Final A  
5   Marcus Jansson -86 Polhemssk, Gävle 54.55   Final B  
6   Robin Starrin -86 Härnösands gy 56.50   Final B  
-   Tobias Holmström -86 Anderstorpssk ej start      
-   Kim Wase -86 FIG Lidingö ej start      

     P 17 400 M    HEAT 2   

1   Fredrik Johansson -86 Karolinska sk 50.6m   Final A  
2   Viktor Lindfors -86 Duveholmssk 51.2m   Final A  
3   Fredrik Tallryd -86 Wargentinsk 52.5m   Final A  
4   Olof Roos -86 Spyken 53.0m   Final A  
5   Henrik Norelius Blackebergs gy ej tid   Final B  
?   Mathias Forsman -86 S:t Eskils gy ej tid   Final B  
?   Martin Johannsen -86 Danderyds gy ej tid   Final B  
?   Niklas Guennoun -86 Enskede gårds gy ej tid   Final B  

 

     P 17 800 M    HEAT 1   

1   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 2.00,55   Final  
2   Lars Ekegård -86 Sjödalsgy 2.01,06   Final  
3   Joni Jaako -86 Bergska sk 2.01,12   Final  
4   Pontus Persson -86 Sigrid Rudebecksgy 2.01,38   Final  
5   Jonathan Waern -86 Allésk, Hallsberg 2.01,78      
6   Niklas Liberg -86 Spyken, Lund 2.02,53      
7   Richard Olsson -86 FIG Umeå 2.03,95      
8   Johan Berg -86 Herrgårdsgy 2.07,79      

     P 17 800 M    HEAT 2   

1   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 1.59,03   Final  
2   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 2.00,03   Final  
3   Leandro Andrade -86 Rudbecksk 2.00,56   Final  
4   Fredrik Tallryd -86 Wargentinsk 2.01,48   Final  
5   John Dunell -86 FIG Sollentuna 2.04,21      
6   Alexander Strand -86 Jörgen Kocksgy 2.05,69      
7   Lars Sundell -86 Palmcrantzsk 2.20,26      

    P 17 2000 M HINDER    

1   Martin Billberg -86 FIG Umeå 6.06,57      
2   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 6.17,81      
3   Daniel Bengtsson -86 Donnergy 6.27,29      
4   Jörgen Ekdahl -86 Lerums gy 6.32,79      
5   Simon Rasmussen -86 FIG Sollentuna 6.35,84      
6   Jakob Blomqvist -86 Ehrenswärdska gy 6.48,73      
7   Henrik Åkerlund -86 Sjödalsgy 6.52,62      
-   Pontus Blomberg -86 Klippans gy bröt      

    P 17 110 M HÄCK    Vind -0,8

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 14.60      
2   Richard Lindgren -86 FIG Karlstad 15.11      
3   Samuel Lindén -86 FIG Falun 15.12      
4   Andreas Svärdh -86 FIG Falun 15.53      
5   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 15.68      
6   Jimmy Lenngren -86 Nolask 15.69      
7   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 15.77      

    P 17 LÄNGD    

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 6.89   -0,3  
2   Tommy Lampa -86 FIG Umeå 6.55   -0,2  
3   Fredrik Persson -86 FIG Falun 6.46   -0,3  
4   Sebastian Öberg -86 IT gy, Rissne 6.43   -0,4  
5   Andreas Svärdh -86 FIG Falun 6.28   +0,7  
6   Karl Gustafsson -86 FIG Växjö 6.27   -0,8  
7   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 6.20   -0,2  
8   Christoffer Sköld -86 FIG Karlstad 6.17   +0,3  
9   Andreas Andersson -86 Stockholms Fria gy 6.16   -0,5  
10   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 6.15   +0,1  
11   Sebastian Ekstrand -86 Sundsgy 6.14   -0,3  
12   Tobias Dahlberg -86 Sundsgy 6.12   -0,8  
13   Erik Nordström -86 Värmdö gy 6.11   -0,5  
14   Fredrik Olofsson -86 FIG Växjö 6.02   -0,2  
15   Claes Svensson -86 FIG Karlstad 6.00   -0,1  
16   Fredrik Larsson -86 Sundsgy 5.91   -0,6  
17   Johan Tobiasson -86 FIG Göteborg 5.90   -1,5  
18   Mikael Lindberg -86 Baldersk 5.82   -0,3  
19   Jesper Granlund -86 Sjödalsgy 5.81   +0,1  
20   Tobias Ohlsson -86 Rekarnegy 5.76   0,0  
21   Gert-Ove Eng -86 Ale gy 5.70   +0,2  
22   Karl-Fredrik Bergqvist -86 Jakobsbergs gy 5.60   0,0  
23   Christian Swahn -86 Ehrensvärdska gy 5.49   -0,3  
24   Patrik Sjöbom -86 Sjödalsgy 5.32   -0,4  
-   Kim Wase -86 FIG Lidingö ej start      

    P 17 DISKUS 1,5    

1   Tommy Kristiansen -86 Stjernesk 51.72      
2   Mats Olsson -86 FIG Falun 49.25      
3   Ibro Ribic -86 FIG Falun 47.43      
4   Simon Staaf -86 FIG Umeå 46.58      
5   Mikael Persson -86 FIG Växjö 41.19      
6   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 41.15      
7   Johan Pihlgren -86 FIG Falun 40.42      
8   Hans Eriksson -86 Stjernesk 40.00      
9   Mikael Norén -86 Hvitfeldtska gy 36.51      
10   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 35.92      
11   Niklas Gärdefors -86 Rudbeckssk, Örebro 34.32      
-   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 0.00      

    P 17 SLÄGGA 5,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Mats Olsson -86 FIG Falun 57.53      
2   Hans Eriksson -86 Stjernesk 57.10      
3   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 54.83      
4   Ibro Ribic -86 FIG Falun 53.64      
5   Tommy Kristiansen -86 Stjernesk 46.65      
6   Pontus Otterbring -86 FIG Falun 45.30      
7   Johan Pihlgren -86 FIG Falun 45.04      
8   Mikael Persson -86 FIG Växjö 43.82      
9   Tomas Olsson -86 Stjernesk 41.72      
10   Joakim Johansson -86 FIG Karlstad 38.03      

    P 16 400 M    

1   Simon Johansson -87 FIG Karlstad 50.15      
2   Tor Pöllänen -87 Walthers gy 50.76      
3   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 50.99      
4   Gustav Karnebäck -87 FIG Sollentuna 51.94      
5   Joacim Englund -87 Skvaderns frigy 53.14      
6   Johan Forslund -87 FIG Sollentuna 53.23      
7   Adam Sewall -87 FIG Malmö 53.33      
8   Emil Sjöbom -87 Ellwynska sk 55.41      

     P 16 800 M    HEAT 1   

1   Yngve Forslin -87 Jakobsbergssk 2.04,34   Final  
2   Emil Oscarsson -87 Sundlergy 2.07,62   Final  
3   Johan Forslund -87 FIG Sollentuna 2.08,23   Final  
4   Erik Ederwall -87 FIG Växjö 2.09,04      
5   Robin Kivila -87 FIG Lidingö 2.09,18      
6   Oskar Sjögren -87 Sundsta-Älvkullegy 2.16,14      
-   Joacim Englund -87 Skvaderns frigy bröt      

     P 16 800 M    HEAT 2   

1   Adam Sewall -87 FIG Malmö 2.03,06   Final  
2   Gustav Karnebäck -87 FIG Sollentuna 2.03,77   Final  
3   Kristoffer Hagstedt -87 Sigrid Rudebecks gy 2.04,21   Final  
4   Tomas Bjurström -87 Rudbeckssk, Örebro 2.04,42   Final  
5   Emil Albrektsson -87 Ekebysk 2.05,20   Final  
6   Daniel Persson -87 FIG Falun 2.07,51      
7   Tobias Ohlsson -87 Rodengy 2.08,61      
8   Mattias Grahn -87 FIG Umeå 2.12,13      

    P 16 2000 M HINDER    

1   David Nilsson -87 FIG Växjö 6.14,67      
2   Erik Scheller -87 FIG Sollentuna 6.41,88      
3   Marcus Holmqvist -87 Härnösands gy 6.47,89      
4   Robin Höglund -87 Lerums gy 6.55,77      
-   Hannes Öckerman -87 FIG Lidingö bröt      

    P 16 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind -1,1

1   Per Strandquist -87 FIG Malmö 15.40   Final  
2   Anton Barck -87 FIG Växjö 15.60   Final  
3   Björn Barrefors -87 FIG Växjö 15.67   Final  
4   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 15.96   Final  
-   Patrik Olsson -87 Palmcrantzsk ej start      

    P 16 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,5

1   Sebastian Öberg -87 Fredrika Bremergy 14.88   Final  
2   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 15.14   Final  
3   Robin Lundh -87 FIG Karlstad 16.31   Final  
4   Rikard Hultberg -87 Duveholmssk 17.21      
-   Joel Thorén -87 Sjödalsgy bröt      

    P 16 110 M HÄCK  FINAL  Vind -0,5

1   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 14.54      
2   Sebastian Öberg -87 Fredrika Bremergy 14.91      
3   Per Strandquist -87 FIG Malmö 14.92      
4   Anton Barck -87 FIG Växjö 15.41      
5   Björn Barrefors -87 FIG Växjö 15.61      
6   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 15.94      
-   Robin Lundh -87 FIG Karlstad bröt      

    P 16 HÖJD    

1   Mehdi al-Khatib -87 S:t Eriks gy 1.95      
2   Josef Karnebäck -87 Sävesk 1.91      
3   Daniel Hägg -87 Bergagy, Eslöv 1.88      
4   Alexander Tengner -87 Magnus Åberggy 1.85      
5   Rickard Invall -87 Tornedalssk 1.81      
5   Björn Ljusenius -87 Rudbecksgy, Sollentuna 1.81      
5   Björn Barrefors -87 FIG Växjö 1.81      
8   Kim Skoog -87 Älvstrandsgy 1.81      
8   Joakim Strömwall -87 FIG Karlstad 1.81      
10   Sebastian Carlsson -87 FIG Falun 1.81      
11   Rickard Karlsson -87 FIG Lidingö 1.77      
12   Rikard Hultberg -87 Duveholmssk 1.72      
12   Erik Lindberg -87 Gränsälvsgy 1.72      
14   David Månsson -87 Sydskånska gy 1.67      

    P 16 STAV    

1   Niklas Bagge -87 Östrabogy 3.83      
2   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 3.61      
3   Marko Drazic -87 FIG Malmö 3.61      
4   Marcus Persson -87 Solbergagy 3.53      
5   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 3.45      
6   Sebastian Carlsson -87 FIG Falun 3.34      
7   Kim Eriksson -87 Virginska sk 3.34      
-   Jonas Elgered -87 Kärrtorps gy 0.00      
-   Carl-Fredrik Malmberg -87 FIG Malmö ej start      

    P 16 TRESTEG    

1   Mikael Lilja -87 FIG Malmö 13.98   +1,3  
2   Rickard Karlsson -87 FIG Lidingö 13.34   +0,3  
3   Johannes Wiberg -87 FIG Umeå 13.28   -0,2  
4   Richard Andersson -87 Grafiskt Utbildn C 12.64   +0,6  
5   Mikael Persson -87 FIG Malmö 12.56   -0,1  
6   Patrik Olsson -87 Palmcrantzsk 12.39   -0,4  
7   Jens Fröjd Gustavsson -87 Rudbeckianska sk 12.32   -0,1  
8   Peter Olsson -87 Karlbergsgy 12.17   0,0  
9   Kristoffer Hagstedt -87 Sigrid Rudebecks gy 12.13   -0,2  
10   Pontus Eliason -87 John Bauergy 11.09   +0,5  
11   Anders Terning -87 Lindesk 10.43   -0,9  
-   Stefan Lindkvist -87 John Bauergy 0.00      

    P 16 SLÄGGA 5,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Stefan Kvist -87 Alvesta gy 63.08      
2   Henrik Johansson -87 Gimo Bruksgy 49.35      
3   Sebastian Höglin-Thordén -87 Göteborgs Högre Samsk 47.25      
4   Joel Engström -87 Stjernesk 45.86      
5   Fredrik Johansson -87 FIG Karlstad 44.48      
6   Henrik Hassel -87 FIG Lidingö 36.69      
-   Daniel Nyman -87 FIG Växjö 0.00      
-   Jonas Nilsson -87 Timrå gy 0.00      
-   Erik Svensson -87 Växjö fria gy 0.00      

    P 16 SPJUT 700    

1   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 55.58      
2   Marcus Persson -87 Solbergagy 54.94      
3   Robin Bylund -87 Gudlav Bildersk 51.84      
4   Robert Ruuska -87 Gudlav Bildersk 50.05      
5   Axel Härstedt -87 Sundsgy 48.87      
6   Fredrik Johansson -87 FIG Karlstad 46.50      
7   Jonas Elgered -87 Kärrtorps gy 44.28      
8   Alexander Ottosson -87 Klippans gy 44.21      
9   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 43.25      
10   Elvis Sestic -87 Navestadssk 40.59      
11   Rickard Karlsson -87 FIG Lidingö 38.18      
12   Anders Terning -87 Lindesk 37.78      
-   Carl-Fredrik Malmberg -87 FIG Malmö ej start      

    P 15 300 M  HEAT 1  

1   Oscar Rosén-Olofsson -88 Ålidhemssk 37.77   Final  
2   Leo Silvén Möller -88 Kvarnbergssk 38.25   Final  
3   Mattias Lennartsson -88 Tullportssk 38.93   Final  
4   Viktor Kjellin -88 Streteredssk 40.75      
5   Saer Alysso -88 Kämpingesk 45.60      
-   Marcus Holmström -88 Bodals sk ej start      

    P 15 300 M  HEAT 2  

1   Robin Andersson -88 Norretullsk 38.75   Final  
2   Mattias Brunström -88 Norrstrandssk 38.84   Final  
3   Rasmus Appelqvist -88 Jändelsk 39.25   Final  
4   Oskar Nobel -88 Magnus Stenbocksk 41.00      
5   Emine Mammar -88 Kämpingesk 45.51      
-   Fayik Yilmaz -88 Kämpingesk diskv F4.2.9      

    P 15 300 M  HEAT 3  

1   Eddy Näslund -88 Gideonsbergssk 38.17   Final  
2   Simon Enocson -88 Åsensk 38.46   Final  
3   Gustav Silén -88 Eriksdalssk 39.54      
4   Johannes Mauritzon -88 Magnus Stenbocksk 40.06      
5   Richard Borg -88 Kungsmarkssk 40.87      
6   Niklas Tjelldén -88 Gudmundråsk 41.72      

    P 15 300 M  FINAL  

1   Oscar Rosén-Olofsson -88 Ålidhemssk 37.63      
2   Simon Enocson -88 Åsensk 38.19      
3   Mattias Lennartsson -88 Tullportssk 38.25      
4   Robin Andersson -88 Norretullsk 38.34      
5   Eddy Näslund -88 Gideonsbergssk 38.35      
6   Mattias Brunström -88 Norrstrandssk 38.63      
7   Leo Silvén Möller -88 Kvarnbergssk 38.68      
8   Rasmus Appelqvist -88 Jändelsk 38.91      

    P 15 800 M  FINAL  

1   Fredrik Hallinder -88 Helenelundssk 1.58,29      
2   Oskar Danielsson -88 Vikbolandssk 1.59,73      
3   Saibo Kebbeh -88 Oxievångssk 2.00,30      
4   Patrik Carlsson -88 Almunge sk 2.03,67      
5   Marcus Gustafsson -88 Borgsmosk 2.04,70      
6   Mattias Lennartsson -88 Tullportssk 2.04,79      
7   Joakim Hallqvist -88 Allésk, Floda 2.05,96      
8   Martin Lindqvist -88 Svanesk 2.08,93      
9   Jonas Larsson -88 Haga sk, Sundsvall 3.00,1m      

    P 15 300 M HÄCK    

1   Marcus Uussalu -88 Kvarnbysk 40.72      
2   Johan Edvinsson -88 Vaksalask 41.48      
3   Jonas Wiberg -88 Tynneredssk 42.51      
4   Erik Lundmark -88 Futurumsk 43.23      
5   Staffan Svensson -88 Trollholmens sk 44.52      
6   Calle Lindros -88 Rönninge sk 45.28      
7   Jonathan Gren -88 Kyrkerörssk 46.03      
8   Kristoffer Berglund -88 Långsele sk 46.42      

    P 15 STAV    

1   Jonas Almqvist -88 Kanalsk 3.83      
2   Rasmus Carlsson -88 Djuråssk 3.61      
3   Björn Johansson -88 Lindbosk 3.53      
4   Niklas Pettersson -88 Odensk 3.45      
5   Jonathan Eklund -88 Sturebysk 3.34      
6   Markus Hammarsten -88 Tångvallask 3.34      
7   Milos Drazic -88 Söderkullask 3.23      
8   Christofer von Seth -88 Kvarnbergssk 3.23      
9   John Gustafsson -88 Norrhammarsk 3.08      
10   Jonathan Gren -88 Kyrkerörssk 3.08      
11   Wilhelm Haglund -88 Kunskapssk, Norrköping 2.93      
12   Niklas Sten -88 Gylle sk 2.93      
13   Nils-Göran Nilsson -88 Bergtorpssk 2.73      
14   Jesper Madsen -88 Sandeplansk 2.28      
-   Olof Fellnäs -88 Bergask 0.00      
-   Jovan Drazic -88 Söderkullask ej start      

    P 15 SLÄGGA 4,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Mikael Sundler -88 Fryxellska sk 52.19      
2   Anders Lundell -88 Kyrkebysk 47.82      
3   Tommy Nordin -88 Änge sk 46.95      
4   Christoffer Pedersen -88 Djurgårdssk 42.87      
5   Ulf Ankarling -88 Rudssk 40.68      

     F 18+ 400 M    HEAT 1   

1   Emma Agerbjer -85 Staffansk 58,10   Final  
2   Linda Spetz -84 FIG Malmö 60,72   Final  
3   Maria Ericsson -85 Roslagens Högsk 60,76   Final  
4   Ulrika Jansson -85 Spånga gy 62,25   Final  
5   Anna Månsdotter -85 FIG Växjö 64,95      

     F 18+ 400 M    HEAT 2   

1   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 60,12   Final  
2   Annika Andersson -85 FIG Malmö 62,70   Final  
3   Ida Gillerfors -85 Sävesk 63,57   Final  
4   Lina Bårström -85 Olympiask 64,85   Final  
-   Maja Söderholm -85 Palmcrantzsk ej start      

    F 18+ 800 M    

1   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 2.15,77      
2   Sara Trané -85 FIG Göteborg 2.16,53      
3   Petra Kindlund -85 FIG Falun 2.16,56      
4   Charlotta Fougberg -85 FIG Göteborg 2.19,03      
5   Ann-Sofie Landström -85 FIG Sollentuna 2.19,26      
6   Nina Andersson -85 Tycho Brahesk 2.21,04      

    F 18+ 1500 M HINDER    

1   Hanna Holst -85 FIG Växjö 5.05,42      
2   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 5.10,99      
3   Mar-Lee Norberg -85 FIG Sollentuna 5.38,15      
4   Magdalena Ottersten -85 LM Engströms gy 5.55,86      

    F 18+ 100 M HÄCK    Vind +0,1

1   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 14.45      
2   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 14.61      
3   Malin Marmbrandt -85 Westerlundska gy 15.11      
4   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 15.14      
5   Emma Johansson -85 Wargentinsk 15.62      
6   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 15.64      

    F 18+ STAV    

1   Katja Gustavsson -84 Anderstorpssk 3.25      
2   Caroline Ivarsson -85 Friaborgsk 3.14      
3   Ewa Warnquist -85 Chapmangy 2.78      
-   Isabelle Sandelin 85 Karolinska sk 0.00      

    F 18+ LÄNGD    

1   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 5.68   +0,4  
2   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 5.59   -0,4  
3   Malin Marmbrandt -85 Westerlundska gy 5.43   -0,1  
4   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 5.40   -0,3  
5   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 5.37   -0,3  
6   Martina Nilsson -85 Väggask 5.18   0,0  
7   Cecilia Staaf -84 FIG Umeå 5.04   -0,1  
8   Sandra Asplund -85 FIG Umeå 4.97   -0,1  
9   Marléne Lindström -85 Westerlundska gy 4.95   -0,1  
10   Kristin Åberg -85 Sundsgy 4.86   +0,1  
11   Gabriella Lundwall -85 Ullvigy 4.82   -0,3  
12   Therese Olsson -85 FIG Växjö 4.77   -0,4  
13   Karin Rydh -85 FIG Malmö 4.75   -0,1  
-   Louise Dahlberg -85 Sundsgy 0.00      

    F 18+ DISKUS 1,0    

1   Jessica Larsson -85 FIG Umeå 43.39      
2   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 41.53      
3   Ida Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 38.04      
4   Anna Hansson -85 Platensk 36.80      
5   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 34.96      
6   Emma Johansson -85 Wargentinsk 34.91      
7   Cine Igeland -85 FIG Umeå 33.17      
8   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 32.57      
9   Kristin Åberg -85 Sundsgy 32.06      
10   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 31.76      
11   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 28.80      
12   Lina Karlsson -85 Frans Schartaus gy 26.13      
13   Cecilia Staaf -84 FIG Umeå 24.26      
14   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 22.05      

    F 18+ SLÄGGA 4,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Frida Brolin -85 FIG Falun 49.51      
2   Josefin Berg -85 FIG Lidingö 49.14      
3   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 47.30      
4   Ida Hellgren -85 Göteborgs Högre Samsk 47.16      
5   Emma Jones -85 Hvitfeldtska gy 46.02      
6   Jessica Larsson -85 FIG Umeå 44.75      
7   Camilla Westerlund -85 Tullinge gy 43.53      
8   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 43.25      
9   Cine Igeland -85 FIG Umeå 42.61      
10   Linda Pettersson -85 FIG Karlstad 39.74      
11   Madelene Abrahamsson -85 Väggask 32.41      
12   Sandra Hoffman -85 Stjernesk 21.94      
-   Salome Völundardottir -85 FIG Växjö 0.00      

    F 17 400 M    

1   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 58.92      
2   Isabelle Eriksson -86 Gripensk 60.97      
3   Josefine Lundberg -86 Sjödalsgy 63.05      
4   Josefin Nyberg -86 Sundsvalls gy 65.53      

    F 17 800 M    

1   Ida Lindström -86 FIG Sollentuna 2.17,58      
2   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 2.17,87      
3   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 2.21,47      
4   Ida Solli Hansson -86 Donnergy 2.24,22      
5   Susanne Åhlberg -86 Rudbeckianska sk 2.24,90      
6   Sofia Kyrk -86 Sundsta-Älvkullegy 2.25,01      
7   Helena Johansson -86 FIG Växjö 2.26,72      
-   Ingrid Svensson -86 Olympiask bröt      
-   Caroline Erlingson -86 Ängelholms gy bröt      
-   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy ej start      

    F 17 1500 M HINDER    

1   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 5.08,62      
2   Catrine Josefsson -86 FIG Sollentuna 5.18,10      
3   Caroline Erlingson -86 Ängelholms gy 5.21,82      
8   Angelica Oscarson -86 Västerhöjdsk 6.01,06      
-   Pia Nilsson -86 Sjödalsgy bröt      

    F 17 100 M HÄCK    Vind -0,4

1   Johanna Sjöström -86 Rudbeckianska sk 13.97      
2   Camilla Kramar -86 Huddingegy 14.43      
3   Lisa Rönnkvist -86 Baldersk 14.53      
4   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy 16.83      
5   Josefine Lundberg -86 Sjödalsgy 20.99      

    F 17 STAV    

1   Sophie Larup -86 FIG Malmö 3.25      
2   Christina Garametsos -86 FIG Malmö 3.25      
3   Åsa Wilén -86 LM Engströms gy 3.03      
4   Ellinor Ahlin -86 Sundsvalls gy 2.78      
5   Therese Zittra -86 FIG Umeå 2.78      
5   Yordabel Abraham -86 LM Engströms gy 2.78      
5   Stine Petersen -86 Dragonsk 2.78      
8   Isabelle Karlesand -86 Lars Kaggsk 2.63      
9   Hanna Bryngelsson -86 Rudbeckssk, Örebro 2.63      
10   Annie Persson -86 Procivitas 2.63      
11   Renja Markos-Pole -86 Rudbecksgy, Sollentuna 2.38      
11   Majken Lidén -86 FIG Karlstad 2.38      

    F 17 LÄNGD    

1   Lisa Rönnkvist -86 Baldersk 5.47   -0,6  
2   Camilla Silander -86 Danderyds gy 5.21   +0,3  
3   Karin Hartman -86 Katedralsk, Uppsala 5.11   -0,3  
4   Sandra Bergman -86 Bergagy, Eslöv 5.11   +0,2  
5   Sofia Lund -86 Walthers gy 5.11   +0,1  
6   Ida Lindqvist -86 Sundsvalls gy 5.02   -0,1  
7   Moa Olsson -86 FIG Falun 4.96   0,0  
8   Hilda Palo -86 FIG Umeå 4.82   +0,2  
9   Hanna Näslund -86 Wargentinsk 4.66   +0,1  
10   Ingrid Svensson -86 Olympiask 4.39   -0,7  

    F 17 DISKUS 1,0    

1   Carolina Hjelt -86 Huddingegy 39.47      
2   Suzanne Eneros -86 FIG Växjö 34.95      
3   Angelica Henriksson -86 FIG Falun 33.12      
4   Pia Ankarling -86 FIG Karlstad 32.60      
5   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 31.73      
6   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 29.59      
7   Elisabeth Henriksson -86 FIG Falun 29.37      
8   Maria Jansson -86 Virginska sk 28.14      
9   Hanna Näslund -86 Wargentinsk 24.70      

    F 17 SLÄGGA 4,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Annika Hjelm -86 Sjödalsgy 51,76      
2   Malin Renman -86 Wargentinsk 47,75      
3   Carolina Hjelt -86 Huddingegy 42,64      
4   Jenny Larsson -86 FIG Karlstad 39,80      
5   Emilie Davidsson -86 FIG Växjö 38,61      
6   Michaela Johansson -86 Rekarnegy 36,86      
7   Emma Ståhlberg -86 FIG Falun 36,62      
8   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 36,02      
9   Emmelie Holm -86 Wargentinsk 35,35      
10   Annie Henriksson -86 Sävesk 34,41      
11   Karin Åhling -86 Spångbergsgy 33,25      
12   Klara Stålhandske -86 Nynäshamns gy 30,92      
13   Anna Höök -86 Spångbergsgy 28,43      
-   Maria Jansson -86 Virginska sk 0,00      

     F 16 400 M    HEAT 1   

1   Maja Olofsson -87 FIG Växjö 59,48   Final  
2   Nina Runvik -87 FIG Malmö 59,51   Final  
3   Elina Eliasson -87 Sundsvalls gy 59,67   Final  
4   Caroline Enberg -87 Didaktus sk 59,90   Final  
5   Louise Martin -87 Walthers gy 60,27   Final  
6   Isabel Carlsson -87 Aspero idrottsgy 60,97      

     F 16 400 M    HEAT 2   

1   Viktoria Tegenfeldt -87 FIG Umeå 59,16   Final  
2   Lisa Voltaire -87 FIG Sollentuna 59,58   Final  
3   Sara Johansson -87 Ållebergsgy 60,07   Final  
4   Cecilia Edfors -87 Gudlav Bildersk 61,14      
5   Petra Axenram -87 FIG Malmö 61,56      
6   Helena Kristiansson -87 FIG Malmö 61,87      
7   Anastasia Eklund -87 S:ta Ragnhildgy 62,44      

    F 16 800 M    

1   Viktoria Tegenfeldt -87 FIG Umeå 2.14,35      
2   Frida Flodström -87 FIG Sollentuna 2.17,65      
3   Lisa Voltaire -87 FIG Sollentuna 2.20,65      
4   Jessica Wiking -87 Kärrtorps gy 2.21,67      
5   Michelle Nyström -87 Kärrtorps gy 2.22,34      
6   Isabel Carlsson -87 Aspero idrottsgy 2.22,40      
7   Elin Gustafsson -87 FIG Växjö 2.22,83      
8   Marie Persson -87 FIG Växjö 2.23,29      
9   Frida Jönsson -87 Bergagy, Eslöv 2.23,41      
10   Erika Fyrvall -87 Rudbecksgy, Sollentuna 2.26,81      
11   Emelie Yngwe -87 FIG Göteborg 2.30,88      
12   Elisaberth Santbanez -87 Kämpingesk 3.04,73      

    F 16 1500 M HINDER    

1   Henrietta Plymoth -87 FIG Malmö 5.12,99      
2   Sandra Petersson -87 FIG Malmö 5.19,77      
3   Hanna Jansson -87 Västerhöjdsk 5.20,91      
4   Sofia Grafström -87 FIG Sollentuna 5.27,63      
5   Lina Pohl -87 FIG Falun 5.32,72      
6   Sofia Forsberg -87 Lars Kaggsk 5.34,44      
-   Helena Siltberg -87 Fyrissk bröt      

    F 16 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind -0,6

1   Anna Ek -87 Klippans gy 15.03   Final  
2   Caroline Bertheau -87 FIG Malmö 15.69   Final  
3   Therese Wettler -87 Karolinska sk 16.15   Final  
4   Anna Setterberg -87 FIG Växjö 16.19      
5   Linda Berntsson -87 FIG Växjö 16.59      
-   Martina Wahnström -87 Sigrid Rudebecksgy bröt      

    F 16 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,1

1   Anna Alexson -87 FIG Växjö 15.36   Final  
2   Louise Martin -87 Walthers gy 15.58   Final  
3   Helena Eriksson -87 Fria gy, Haninge 15.59   Final  
4   Josefin Danielsson -87 Spångbergsgy 15.74   Final  
5   Frida Blomqvist -87 Tegnérgy 16.17   Final  
6   Louise Carlsson -87 Lars Kaggsk 16.56      
7   Ida Tengvall -87 Rönnesk 17.48      

    F 16 100 M HÄCK  FINAL  Vind -0,9

1   Anna Ek -87 Klippans gy 14.92      
2   Louise Martin -87 Walthers gy 15.18      
3   Caroline Bertheau -87 FIG Malmö 15.34      
4   Anna Alexson -87 FIG Växjö 15.62      
5   Helena Eriksson -87 Fria gy, Haninge 16.14      
6   Frida Blomqvist -87 Tegnérgy 16.14      
7   Therese Wettler -87 Karolinska sk 16.45      
-   Josefin Danielsson -87 Spångbergsgy ej start      

    F 16 HÖJD    

1   Anna Alexson -87 FIG Växjö 1.70      
2   Emma Jungmark -87 FIG Göteborg 1.68      
3   Sofie Johansson -87 Gislaveds gy 1.64      
4   Frederikke Jensen -87 FIG Malmö 1.64      
5   Frida Blomqvist -87 Tegnérgy 1.61      
6   Johanna Bengtsson -87 FIG Växjö 1.61      
6   Moa Granat-Hamberg -87 Fyrissk 1.61      
8   Asal Nagsbandi -87 Vilundagy 1.58      
9   Jenny Andersson -87 FIG Lidingö 1.58      
10   Zina Celhasic -87 Älvstrandsgy 1.54      
11   Karolina Lindén -87 S:t Petri sk 1.54      
12   Ida Person -87 Duveholmssk 1.50      

    F 16 SLÄGGA 4,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Viktoria Oscarsson -87 Lagmansgy 39.75      
2   Karolina Pedersen -87 FIG Göteborg 39.51      
3   Linda Eriksson -87 Nyköpings Restaurangsk 38.42      
4   Maria Pettersson -87 FIG Karlstad 35.29      
5   Joanna Nilsson -87 FIG Falun 34.78      
6   Jenny Abrahamsson -87 Väggask 34.45      
7   Emelie Persson -87 Fässbergsgy 32.17      
8   Gullan Andersson -87 Stjernesk 32.00      
9   Linda Nyrén -87 Solbergagy 28.68      
10   Anna Wikström -87 Tullinge gy 25.28      
-   Ann-Sofie Åkesson -87 Klippans gy 0.00      

    F 16 SPJUT 600    

1   Anna Carlsson -87 Hulebäcksgy 40.67      
2   Viktoria Österberg -87 FIG Karlstad 37.94      
3   Anna Boberg -87 FIG Växjö 36.72      
4   Anna Wikström -87 Tullinge gy 33.52      
5   Caroline Nilsson -87 Birger Sjöberggy 32.89      
6   Ellinore Hallin -87 Westerlundska gy 29.18      
7   Johannna Wikström -87 Tullinge gy 29.04      
8   Lina Pohl -87 FIG Falun 28.58      
9   Gabriella Hellman -87 FIG Lidingö 19.54      
-   Sara Persson -87 FIG Växjö 0.00      
-   Ida Tengvall -87 Rönnesk 0.00      

    F 15 300 M  HEAT 1  

1   Frida Svensson -88 Teleborg C sk 43.01   Final  
2   Erika Jonasson -88 Norregårdsk 43.71   Final  
3   Olivia Karlesand -88 Mörbylångask 44.08      
4   Nina Fjellner -88 Vindelälvssk 44.43      
5   Frida Tortela -88 Engelska sk 46.39      
6   Sofia Åkerman -88 Vallask, Sollefteå 48.59      

    F 15 300 M  HEAT 2  

1   Emilia Rundqvist -88 Sjöängssk 42.12   Final  
2   Camilla Eriksson -88 Gideonsbergssk 42.25   Final  
3   Linnea Halvarsson -88 Edsbergssk 42.64   Final  
4   Elin Sundeqvist -88 Eriksbergssk 44.01      
5   Maja Armandt -88 Forellsk 44.59      
6   Therese Kanerva -88 Gudmundråsk 47.11      

    F 15 300 M  HEAT 3  

1   Anette Broselid -88 Mörbylångask 40.72   Final  
2   Mariama Sambou -88 Annerstask 41.98   Final  
3   Matilda Häggström -88 Stenbockssk 42.65   Final  
4   Louise Christiansen -88 Sjödalsgy 45.42      
5   Alexandra Bjerle -88 Centralsk, Perstorp 46.09      

    F 15 300 M  FINAL  

1   Anette Broselid -88 Mörbylångask 40.63      
2   Mariama Sambou -88 Annerstask 41.89      
3   Emilia Rundqvist -88 Sjöängssk 41.95      
4   Camilla Eriksson -88 Gideonsbergssk 42.02      
5   Linnea Halvarsson -88 Edsbergssk 42.50      
6   Frida Svensson -88 Teleborg C sk 43.36      
7   Erika Jonasson -88 Norregårdsk 43.73      
8   Matilda Häggström -88 Stenbockssk 44.12      

    F 15 800 M  FINAL  

1   Sandra Fransson -88 Norregårdsk 2.13,65      
2   Malin Bjergestam -88 Centralsk, Kil 2.20,16      
3   Linda Johansson -88 Kungsgårdssk 2.21,00      
4   Emma Mellgren -88 FIG Karlstad 2.22,95      
5   Emma Lundin -88 Käppala sk 2.24,02      
6   Sara Bergh -88 Frillesåssk 2.26,26      
7   Sandra Hobro -88 Stavsborgssk 2.27,17      
8   Sandra Thudén -88 Mariebergssk 2.27,35      
9   Karin Johansson -88 Olaus Petri sk 2.27,47      

    F 15 1500 M HINDER    

1   Matilda Häggström -88 Stenbockssk 5.12,51      
2   Lena Öhrn -88 Österholmssk 5.14,33      
3   Maria Söderström -88 Tråsätrask 5.14,84      
4   Sara Axelsson -88 Novask 5.26,63      
5   Cecilia Norrbom -88 Runbysk 5.29,66      
6   Ann-Sofie Gimdalen -88 Bergtorpssk 5.29,82      
7   Martina Eriksson -88 Vindelälvssk 5.43,66      
8   Jessica Viklund -88 Långsele sk 5.50,41      
-   Emma Mellgren -88 FIG Karlstad bröt      

     F 15 300 M HÄCK    HEAT 1   

1   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 47,53   Final  
2   Jessica Hermansson -88 Ekenässk 48,41   Final  
3   Beatrice Enckell -88 Österslättsk 48,45   Final  
4   Matilda Häggström -88 Stenbockssk 48,69   Final  
5   Emelie Gustafsson -88 Bergask, Limhamn 48,75   Final  
6   Maria Dernmar -88 Ängsmogårdens sk 51,72      
-   Linnea Halvarsson -88 Edsbergssk bröt      

     F 15 300 M HÄCK    HEAT 2   

1   Elin Martinsson -88 Stora Sätrask 46,22   Final  
2   Emma-Maria Norén -88 Brunnsåkerssk 47,52   Final  
3   Emmy Westerdahl -88 Bara sk 48,48   Final  
4   Sandra Pettersson -88 Harmångers sk 49,44      
5   Emilia Reiding -88 Ekillask 50,48      
6   Tora Bjartmarz -88 Hagalidsk 51,84      
-   Malin Albert -88 Mörbysk bröt      

    F 15 TRESTEG    

1   Erika Wiklund -88 Änge sk 11.02   +1,0  
2   Jasmine Andersson -88 Ljungbysk 10.89   -1,9  
3   Elise Råman Delin -88 Stenhagensk 10.82   +0,4  
4   Maja Larsson -88 Attarpssk 10.71   +1,1  
5   Annie Thorold -88 Mariask 10.35   +0,4  
6   Emma-Maria Norén -88 Brunnsåkerssk 10.27   -0,3  
6   Sofia Stensiö -88 Brosk 10.24   -0,4  
7   Lina Nätterlund -88 Sörbysk 10.16   -0,1  
8   Emelie Haaparanta -88 Norrbergssk 10.15   -0,6  
9   Elin Sundeqvist -88 Eriksbergssk 10.15   +0,1  
11   Sofia Björnfot -88 Centralsk, Övertorneå 10.10   -0,1  
12   Emilie Brorsson -88 Vallask, Frösön 10.03   -0,9  
13   Melinda Ymsén -88 Nosabysk 9.91   +0,2  
14   Josefine Sörensen -88 Ljungbyhedssk 9.84   -0,1  
15   Emilie Göransson -88 Färsingask 9.76   -1,1  
16   Frida Tortela -88 Engelska sk 9.70   -1,0  
17   Amelie Gustafsson -88 Vidåkerssk 9.25   -1,4  
-   Nina Fjellner -88 Vindelälvssk 0.00      
-   Malin Ebbinge -88 Sigrid Rudebeckssk 0.00      
-   Sabrina Nkondola -88 Annerstask ej start      
-   Frida Svensson -88 Teleborg C sk ej start      

    F 15 SLÄGGA 3,0    PÅ ENSKEDE IP

1   Jasmine Henriksson -88 Bergagy, Eslöv 43.80      
2   Angelica Persson -88 Rönnbysk 43.40      
3   Maria Bengtsson -88 Dackesk 40.56      
4   Pauline Lundberg -88 Källbrinkssk 37.67      
5   Kristine Stålhandske -88 Gröndalssk 37.61      
6   Therese Gäwert -88 Kunskapssk, Enskede 36.69      
7   Malin Lundstedt -88 Nynässk 35.66      
8   Sara Ståhlberg -88 Kilaforssk 34.56      
9   Johanna Rydberg -88 Nybyggesk 34.43      
10   Medina Tenic -88 Navestadssk 32.69      
11   Louise Josefsson -88 Norråsask, Nässjö 29.88      
12   Maria Thulin -88 Centralsk, Nässjö 25.86      
13   Pernilla Fyhr -88 Sofiedalssk 25.67      
14   Ida Siverståhl -88 Ljungbyhedssk 22.41      
-   Ellinor Forssander -88 FIG Karlstad 0.00      

    F 15 SPJUT 400    

1   Jasmine Henriksson -88 Bergagy, Eslöv 43.49      
2   Jenny Johansson -88 Lindbosk 41.10      
3   Josefin Nilsson -88 FIG Falun 39.68      
4   Sofia Larsson -88 Höglundask 38.60      
5   Isabell Gradin -88 Hagask, Sundsvall 38.55      
6   Caroline Gull -88 Mörmosk 35.50      
7   Lisa Boholm -88 Lekebergssk 34.27      
8   Emma Mellgren -88 FIG Karlstad 33.79      
9   Hanna Jönsson -88 Killebäcksk 33.60      
10   Jessica Hermansson -88 Ekenässk 32.23      
11   Emma Forsberg -88 Bäckahagens sk 30.25      
12   Amanda Bjurling -88 Dammfrisk 30.06      
13   Nadja Trygg -88 Europask 29.90      
14   Linnea Nordin -88 Valstask 29.01      
15   Viktoria Johansson -88 Centralsk, Perstorp 28.76      
16   Ezmira Nuhanovic -88 Navestadssk 28.60      
17   Kajsa Ackermann -88 Linnésk 28.49      
18   Anna Fyhr -88 Sofiedalssk 26.97      
19   Sofie Lindskog -88 Sofiedalssk 23.43      
20   Hanna Svantesson -88 Kyrkerörssk 21.78      
21   Myriam Condé -88 Johannessk 20.70      
22   Mican Franke-Rydén -88 Bodalssk 19.93      

    PFIG 4x100 M  HEAT 1  

1   FIG Malmö lag 2   43.85      
    Djordje Djekic -85          
    Gustav Sewall -85          
    Marko Drazic -87          
    Sebastian Zawadski -84          
2   FIG Växjö lag 2   48.91      
    Andreas Karlsson -85          
    Daniel Nyman -87          
    Mikael Persson -86          
    Björn Barrfors -87          
-   FIG Lidingö lag 2   diskv vxl 3      
    Mauritz Lewenhaupt -86          
    Rickard Karlsson -87          
    Hannes Öckerman -87          
    Marcus Janback -87          

    PFIG 4x100 M  HEAT 2  

1   FIG Malmö lag 1   42.73      
    Per Strandquist -87          
    Linus Thörnblad -85          
    Jesper Fritz -85          
    Johan Carlsson -85          
2   FIG Falun   44.58      
    Tobias Karlsson -85          
    Tobias Otterbring -85          
    Erik Bywall -86          
    Samuel Lindén -86          
3   FIG Göteborg   44.72      
    Richard Hunyadi -87          
    Johan Tobiasson -86          
    Alexander Ljungblom -85          
    Rasmus Tjärndal -85          
4   FIG Växjö lag 1   44.73      
    Erik Karlsson -87          
    Anton Barck -87          
    Tobias Ohlsson -86          
    Fredrik Olofsson -86          
5   FIG Umeå   45.17      
    Niklas Andersson -87          
    Christofer Kaalen -85          
    Tommy Lampa -86          
    Johan Bostedt -85          
6   FIG Sollentuna   45.50      
    John Dunell -86          
    Johan Kågeman -86          
    Johan Forslund -87          
    Gustav Karnebäck -87          
-   FIG Karlstad   bröt      
    Richard Lindgren -86          
    Simon Johansson -87          
    Erik Pettersson -85          
    Victor Lohr -87          
-   FIG Lidingö lag 1   bröt      
    Tobias Bjerngren -85          
    Daniel Larsson -85          
    Oscar Amilon Bergström -85          
    Kim Wase -86          

    FFIG 4x100 M    

1   FIG Malmö   48.16      
    Caroline Bertheau -87          
    Pernilla Tornemark -85          
    Annika Andersson -85          
    Tove Åkerblom -85          
2   FIG Växjö   49.37      
    Sofia Klüft -85          
    Emma Magnusson -85          
    Emma Lundgren -85          
    Linda Berntsson -87          
3   FIG Karlstad   49.68      
    Marielle Nohrstedt -87          
    Therese Gustafsson -85          
    Elin Lundqvist -86          
    Emma Björkman -86          
4   FIG Göteborg   50.13      
    Emma Jungmark -87          
    Therese Bohlén-Kinn -87          
    Louise Eliasson -85          
    Julia Håkansson -87          
5   FIG Lidingö lag 1   53.16      
    Frida Mikaelsson -84          
    Elin Husén -87          
    Elina Baheram -87          
    Charlotta Brishammar -87          
-   FIG Umeå   bröt      
    Cecilia Staaf -84          
    Viktoria Tegenfeldt -87          
    Elin Ålevik -87          
    Jennie Nilsson -84          
-   FIG Falun   diskv vxl 1      
    Maria Palm-Tjusth -87          
    Nuulu Ndiwabene -84          
    Moa Olsson -86          
    Stina Bolö -86          
-   FIG Lidingö lag 2   ej start      
    Gabriella Hellman -87          
    Isabella Hellman -87          
    Sofie Labraaten -85          
    Jenny Andersson -87          

    PGY 4x100 M  HEAT 1  

1   Internationella gy   45.33      
    Theuru Njuru -85          
    Viktor Granholm -86          
    Tobias Nylander -85          
    Anders Ekstedt -85          
2   Anderstorpssk   45.83      
               
               
               
               
3   Sjödalsgy   47.22      
    Jesper Granlund -86          
    Patrik Sjöbom -86          
    Joel Thorén -87          
    Janne Kemi -85          
4   Stjernesk   51.61      
    Lars Johansson -85          
    Joel Engström -87          
    Tomas Olsson -86          
    Hans Eriksson -86          

    PGY 4x100 M  HEAT 2  

1   Walthers gy   44.31      
    Mads Erik Sörensen -87          
    Lukas Nilsson -86          
    Joakim Orreteg -87          
    Tor Pöllänen -87          
2   Sundsgy   45.17      
    Patrik Mattsson -87          
    Tobias Dahlberg -86          
    Jimmie Johnsson -85          
    Fredrik Larsson -86          
3   Kärrtorps gy   45.72      
    Jonas Granlund -86          
    Patrik Rosencrantz -86          
    Jonas Elgered -87          
    Henrik Norgren -87          
4   Wargentinsk   46.22      
    Patrik Olsson -87          
    Micael Lundgren          
    Thomas Österholm -85          
    Håkan Nordin -85          
5   Rudbeckssk, Örebro   46.29      
    Mattias Lundin          
    Pontus Spångberg          
    Tomas Bjurström -87          
    Niklas Gärdefors -86          
6   Danderyds gy   47.56      
    Kristoffer Peyron -87          
    Gabriel Thorstenson -87          
    Patrik Bergholm -87          
    Martin Johannsen -86          

    FGY 4x100 M    

1   Sundsgy   48.99      
    Nathalie Sandell -87          
    Sofia Rahdevi -87          
    Nina Törnqvist -87          
    Louise Dahlberg -86          
2   Wargentinsk lag 1   49.68      
    Jennie Falgén          
    Charlotte Ingebrigtsen -87          
    Maja Söderholm -85          
    Emma Johansson -85          
3   Westerlundska gy   51.37      
    Malin Marmbrandt -85          
               
               
               
4   Sundsvalls gy   51.63      
    Lina S Winter -87          
    Linda Aguzey -85          
    Ida Lindqvist -86          
    Lina Kristoffersson -86          
5   Huddinge gy   52.64      
    Helena Norberg -86          
    Camilla Kramar -86          
    Josefin Hörberg -87          
    Kajsa Lindberg -87          
6   Karolinska sk   53.26      
    Marie Barenfeld -85          
    Jenny Olsson -85          
    Isabelle Sandelin -85          
    Therese Wettler -87          
7   Sjödalsgy   53.38      
    Josefine Lundberg -86          
    Pia Nilsson -86          
    Fanny Hagström -87          
    Louise Christiansen -88          
8   Stjernesk   56.11      
    Sara Lind -86          
    Frida Eklund -85          
    Annelie Johansson -85          
    Eva Syvertsen -85