Lördag 19 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



  Resultat   Skol-SM 14 sept

    P 18+ 400 M  FINAL  

1   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 49.87      
2   Christopher Svensson -85 Furulundssk 50.31      
3   Mikael Thulin -85 Södra Latins gy 51.13      
4   Viktor Varverud -85 Sundsvalls gy 51.42      
5   Niklas Andersson -85 Kattegattgy 53.23      
6   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 53.54      
7   Reine Rasmusson -85 S:t Botvids gy 54.53      
8   Martin Backéus -85 FIG Falun 54.84      

    P 18+ 800 M  FINAL  

1   Nicklas Wiberg -85 Jenny Nyströmsk 1.56,28      
2   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 1.57,53      
3   Adam Stéen -84 FIG Falun 1.57,54      
4   Henrik Edelbring -85 FIG Karlstad 1.58,29      
5   Jonatan Josephsson -85 FIG Växjö 1.58,41      
6   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna 1.59,41      
7   Tobias Nylander -85 Internationella gy 1.59,97      
8   Jens Lindgren -85 FIG Sollentuna 2.03,12      

    P 18+ 3000 M    

1   Tim Kerro -84 FIG Umeå 8.48,80      
2   Jonas Hultgren -85 Bergagy, Eslöv 8.56,22      
3   Lars Johansson -85 FIG Växjö 9.02,03      
4   Peter Bergqvist -85 FIG Sollentuna 9.15,66      
5   Johan Arnqvist -85 FIG Karlstad 9.17,72      
6   Daniel Lundgren -85 FIG Sollentuna 9.25,24      
-   Oskar Nilsson -85 FIG Sollentuna ej start      

    P 18+ 300 M HÄCK    

1   Erik Lundvik -85 FIG Växjö 39.25      
2   Gustav Sewall -85 FIG Malmö 42.70      
3   Mikael Hammer -85 Platensk 43.07      
4   Olle Sandberg -85 FIG Lidingö 43.32      

    P 18+ STAV    

1   Sebastian Zawadski -84 FIG Malmö 4.47      
2   Jesper Fritz -85 FIG Malmö 4.42      
3   Gustav Allvin -85 FIG Falun 4.17      
4   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 3.97      
-   Rasmus Tjärndal -85 FIG Göteborg 0.00      

    P 18+ SPJUT    

1   Jesper Sandberg -85 De Geergy 58.98      
2   Alexander Flodin -85 Platensk 56.21      
3   Erik Smiding -85 Törnströmska gy 55.72      
4   Niklas Wiklund -85 Anderstorpssk 52.97      
5   Patrik Andreasson -85 Gudlav Bildersk 50.05      
6   Tobias Otterbring -85 FIG Falun 49.88      
7   Martin Szabo -85 Danderyds gy 42.67      
8   Tobias Nilsson -85 Bergagy, Eslöv 40.40      

    P 17 400 M  A-FINAL  

1   Fredrik Johansson -86 Karolinska sk 48.56      
2   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna 50.46      
3   Viktor Lindfors -86 Duveholmssk 50.83      
4   Patrik Rosencrantz -86 Kärrtorps gy 50.92      
5   Olof Roos -86 Spyken, Lund 53.03      
6   Markus Jarnér -86 FIG Malmö 53.54      
7   Andreas Nyquist -86 Tessinsk 53.92      
-   Fredrik Tallryd -86 Wargentinsk bröt      

    P 17 400 M  B-FINAL  

-   Martin Johannsen -86 Danderyds gy ej start      
-   Mathias Forsman -86 S:t Eskils gy ej start      
-   Marcus Jansson -86 Polhemssk, Gävle ej start      
-   Robin Starrin -86 Härnösands gy ej start      
-   Henrik Norelius -86 Blackebergs gy ej start      
-   Niklas Guennoun -86 Enskede gårds gy ej start      

    P 17 800 M  FINAL  

1   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 1.57,39      
1   Lars Ekegård -86 Sjödalsgy 1.57,39      
3   Joni Jaako -86 Bergska sk 1.57,58      
4   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 1.58,88      
5   Fredrik Tallryd -86 Wargentinsk 2.00,46      
6   Pontus Persson -86 Sigrid Rudebecksgy 2.01,22      
-   Leandro Andrade -86 Rudbecksk ej start      
-   Mattias Claesson -86 FIG Sollentuna ej start      

    P 17 3000 M    

1   Martin Billberg -86 FIG Umeå 9.00,60      
2   Fredrik Johansson -86 FIG Växjö 9.02,43      
3   Simon Rasmussen -86 FIG Sollentuna 9.06,45      
4   Johan Kensby -86 FIG Karlstad 9.12,05      
5   Andreas Eriksson -86 Duveholmssk 9.18,45      
6   Henrik Åkerlund -86 Sjödalsgy 9.20,61      
7   Jörgen Ekdahl -86 Lerums gy 9.28,31      
8   Martin Hedblom -86 FIG Sollentuna 9.40,05      
9   Morgen Kivila -86 Enskede gårds gy 9.48,37      
-   Anders Appeldahl -86 Upplands-Bro gy bröt      
-   Patrik Andersson -86 FIG Lidingö bröt      

    P 17 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Samuel Lindén -86 FIG Falun 40.43   Final  
2   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö 40.88   Final  
3   Dan Lilja -86 FIG Malmö 41.11   Final  
4   Andreas Svärdh -86 FIG Falun 42.73      
5   Alexander Tegelström -86 Anderstorpssk 43.77      

    P 17 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 40.66   Final  
2   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 40.82   Final  
3   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 41.19   Final  
4   Fredrik Björneman -86 Västergårdsgy 41.84   Final  
5   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 41.86   Final  
6   John Dunell -86 FIG Sollentuna 43.53      

    P 17 300 M HÄCK  FINAL  

1   Michel Tornéus -86 Tullinge gy 37.68      
2   Johan Kågeman -86 FIG Sollentuna 37.85      
3   Samuel Lindén -86 FIG Falun 38.04      
4   Adam Gullstrand -86 FIG Malmö 40.33      
5   Dan Lilja -86 FIG Malmö 40.98      
6   Johan Häggman -86 Allésk, Hallsberg 41.07      
7   Fredrik Björneman -86 Västergårdsgy 41.56      
-   Tobias Ohlsson -86 FIG Växjö bröt      

    P 17 STAV    

1   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 3.64      
2   Martin Lundqvist -86 Sjödalsgy 3.53      
3   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 3.53      
4   Fredrik Persson -86 FIG Falun 3.53      
5   Henrik Olars -86 Fyrissk 3.42      
6   Niklas Gärdefors -86 Rudbeckssk, Örebro 3.42      
7   Jesper Granlund -86 Sjödalsgy 2.45      

    P 17 SPJUT 700    

1   Jens Frisk -86 Gudlav Bildersk 65.16      
2   Marcus Hayden -86 FIG Falun 61.17      
3   Olof Hansson -86 Ehrenswärdska gy 56.34      
4   Andreas Fransson -86 FIG Karlstad 56.26      
5   Joakim Lindskog -86 Polhemssk, Gävle 54.26      
6   Christoffer Sköld -86 FIG Karlstad 54.21      
7   Niklas Jansson -86 Kopparlundsgy 49.20      
8   Jonas Carlsson -86 FIG Växjö 48.90      
9   Torbjörn Sörman -86 FIG Falun 48.46      
10   Hans Eriksson -86 Stjernesk 40.89      
11   Andreas Svärdh -86 FIG Falun 40.71      
-   Richard Lindgren -86 FIG Karlstad 0.00      
-   Samuel Lindén -86 FIG Falun 0.00      

    P 16 800 M  FINAL  

1   Adam Sewall -87 FIG Malmö 2.02,98      
2   Gustav Karnebäck -87 FIG Sollentuna 2.03,69      
3   Emil Oscarsson -87 Sundlergy 2.04,14      
4   Yngve Forslin -87 Jakobsbergssk 2.05,63      
5   Johan Forslund -87 FIG Sollentuna 2.08,05      
6   Tomas Bjurström -87 Rudbeckssk, Örebro 2.11,36      
7   Kristoffer Hagstedt -87 Sigrid Rudebecks gy 2.12,34      
-   Emil Albrektsson -87 Ekebysk ej start      

    P 16 3000 M    

1   David Nilsson -87 FIG Växjö 8.59,49      
2   Robin Kivila -87 FIG Lidingö 9.35,69      
3   Erik Widing -87 FIG Sollentuna 9.36,26      
4   Erik Scheller -87 FIG Sollentuna 9.41,37      
5   Oskar Karlsson -87 FIG Umeå 10.15,73      
6   Hannes Öckerman -87 FIG Lidingö 10.25,72      
7   Markus Dynewall -87 Rodengy 10.29,59      

    P 16 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Sebastian Öberg -87 Fredrika Bremergy 41.14   Final  
2   Björn Barrefors -87 FIG Växjö 41.45   Final  
3   Daniel Lind -87 Gudlav Bildersk 42.42   Final  
4   Marko Drazic -87 FIG Malmö 44.59      

    P 16 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Anton Barck -87 FIG Växjö 40.70   Final  
2   Patrik Olsson -87 Palmcrantzsk 42.62   Final  
3   Kristoffer Hagstedt -87 Sigrid Rudebecks gy 42.88   Final  
4   André Brännström -87 Anderstorpssk 42.95   Final  
5   Jens Fröjd Gustavsson -87 Rudbeckianska sk 43.10   Final  

    P 16 300 M HÄCK  FINAL  

1   Sebastian Öberg -87 Fredrika Bremergy 39.69      
2   Anton Barck -87 FIG Växjö 39.73      
3   Björn Barrefors -87 FIG Växjö 41.15      
4   Kristoffer Hagstedt -87 Sigrid Rudebecks gy 41.70      
5   Daniel Lind -87 Gudlav Bildersk 43.18      
6   André Brännström -87 Anderstorpssk 43.20      
-   Patrik Olsson -87 Palmcrantzsk diskv F4.2.8      
-   Jens Fröjd Gustavsson -87 Rudbeckianska sk ej start      

    P 16 LÄNGD    

1   Per Strandquist -87 FIG Malmö 6.70   -2,1  
2   Mikael Lilja -87 FIG Malmö 6.55   0,0  
3   Björn Ljusenius -87 Rudbecksgy, Sollentuna 6.46   -0,3  
4   Johannes Wiberg -87 FIG Umeå 6.33   -3,0  
5   Simon Johansson -87 FIG Karlstad 6.17   -1,1  
6   Erik Karlsson -87 FIG Växjö 6.15   +0,1  
7   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 5.99   +0,7  
8   Patrik Olsson -87 Palmcrantzsk 5.98   +0,2  
9   Patrik Lythell -87 Walthers gy 5.91   -1,3  
10   Erik Lindberg -87 Gränsälvsgy 5.86   -0,1  
11   Christian Hedman -87 Aspero idrottsgy 5.80   0,0  
12   Erik Jonsson -87 FIG Umeå 5.78   -0,8  
13   Robin Lundh -87 FIG Karlstad 5.74   -0,3  
14   Rickard Invall -87 Tornedalssk 5.74   -2,7  
15   Rickard Karlsson -87 FIG Lidingö 5.67   +0,2  
16   Josef Karnebäck -87 Sävesk 5.60   -2,4  
17   Mikael Persson -87 FIG Malmö 5.56   +2,0  
18   Linus Sandberg -87 Gislaveds gy 5.54   -1,2  
19   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 5.44   -0,4  
20   Stefan Lindkvist -87 John Bauergy 5.41   -0,9  
21   Pontus Eliason -87 John Bauergy 5.34   +0,2  
22   Patrik Mattsson -87 Sundsgy 5.29   -0,5  
23   Anders Terning -87 Lindesk 5.24   +0,1  
24   Adrian Lindqvist -87 Klippans gy 5.12   -0,9  
-   Robin Persson -87 Sundsgy 0.00      
-   Jonas Nilsson -87 Timrå gy ej start      

    P 16 KULA 5,0    

1   Per Rosell -87 Lars Kaggsk 15.47      
2   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 15.02      
3   Nicklas Eriksson -87 S:t Eriks gy 14.41      
4   Fredrik Johansson -87 FIG Karlstad 14.00      
5   Joel Thorén -87 Sjödalsgy 13.83      
6   Marcus Janback -87 FIG Lidingö 13.28      
7   Henrik Hassel -87 FIG Lidingö 12.89      
8   Erik Svensson -87 Växjö fria gy 11.81      
9   Jonas Nilsson -87 Timrå gy 11.58      
10   Daniel Nyman -87 FIG Växjö 10.00      
11   Johan Forslund -87 FIG Sollentuna 9.92      
-   Axel Härstedt -87 Sundsgy 0.00      

    P 15 100 M  HEAT 1  Vind +0,4

1   Marcus Uussalu -88 Kvarnbysk 11.73   Final  
2   Oscar Rosén-Olofsson -88 Ålidhemssk 11.74      
3   Jean Didie Balawo -88 Bäckahagens sk 11.89      
4   Leo Silvén Möller -88 Kvarnbergssk 12.25      
5   Dennis Nydahl -88 Skånhällask 12.26      
6   Erik Vinge -88 Flahultssk 12.29      
7   Niklas Tjelldén -88 Gudmundråsk 12.91      

    P 15 100 M  HEAT 2  Vind +1,5

1   Nils-Göran Nilsson -88 Bergtorpssk 11.75   Final  
2   Vuk Djekic -88 Dammfrisk 11.90      
3   Patrik Waldenström -88 Kunskapssk, Tyresö 12.28      
4   Rasmus Appelqvist -88 Jändelsk 12.31      
5   Johan Andersson -88 Lundåkersk 12.43      
6   Alexander Bengtsson -88 Paradissk 12.58      
7   Hans Lämås -88 Hultsbergssk 12.62      

    P 15 100 M  HEAT 3  Vind +1,1

1   Carl Dahllöf -88 Nygårdssk 11.49   Final  
2   Henrik Adolfsson -88 Oppebysk 11.68   Final  
3   Simon Enocson -88 Åsensk 12.19      
4   Richard Borg -88 Kungsmarkssk 12.26      
5   Alexander Näsholm -88 Björkebysk 12.90      
6   Filip Erkenborn -88 Kyrkerörssk 13.24      

    P 15 100 M  HEAT 4  Vind +3,4

1   Jonas Mårtensson -88 Bäckask 11.41   Final  
2   Eddy Näslund -88 Gideonsbergssk 11.60   Final  
3   Jonas Hilmersson -88 Nya Påvelundsk 11.61   Final  
4   Tommy Nordin -88 Änge sk 11.65   Final  
5   Robin Andersson -88 Norretullsk 12.12      
6   Erik Jacobsson -88 Nynässk 12.38      
7   Sebastian Meakin -88 Norregårdsk 12.57      

    P 15 100 M  FINAL  Vind +3,2

1   Jonas Mårtensson -88 Bäckask 11.46      
2   Carl Dahllöf -88 Nygårdssk 11.49      
3   Nils-Göran Nilsson -88 Bergtorpssk 11.56      
4   Henrik Adolfsson -88 Oppebysk 11.56      
5   Marcus Uussalu -88 Kvarnbysk 11.64      
6   Eddy Näslund -88 Gideonsbergssk 11.69      
7   Tommy Nordin -88 Änge sk 11.73      
8   Jonas Hilmersson -88 Nya Påvelundsk 11.79      

    P 15 2000 M    

1   Oskar Danielsson -88 Vikbolandssk 5.44,30      
2   Marcus Gustafsson -88 Borgsmosk 5.48,75      
3   Saibou Kebbeh -88 Oxievångssk 5.48,77      
4   Robin Leandersson -88 Norrevångsk 5.55,33      
5   Linus Harrysson -88 Arabysk 6.08,21      
6   Eric Wretström -88 Strömsnässk 6.10,17      
7   Joakim Hallqvist -88 Allésk, Floda 6.10,67      
8   Martin Lindqvist -88 Svanesk 6.18,63      
9   Erik Broberg -88 Dalbosk 6.21,72      
10   Robin Lundqvist -88 Töre sk 6.22,14      
11   Emil Westman -88 Länna sk 6.28,54      
12   Simon Lundmark -88 Fridhemssk 6.33,98      
13   Anton Landenmark -88 Tunaholmsk 6.35,78      
14   Johannes Mauritzon -88 Magnus Stenbocksk 6.39,87      
15   Joakim Berggren -88 Frösåkerssk 6.48,06      
16   Daniel Munther -88 Allésk, Floda 6.48,31      
-   Calle Lindros -88 Rönninge sk bröt      

    P 15 TRESTEG    

1   Fredrik Meyer -88 Strömstiernask 13.22   +0,4  
2   Jonas Mårtensson -88 Bäckask 12.45   +1,8  
3   Daniel Persson -88 Stora Sätrask 12.31   +1,4  
4   Sebastian Haglund -88 Tullportssk 12.30   +1,1  
5   Mattias Brunström -88 Norrstrandssk 12.06   +0,9  
6   Daniel Lennartsson -88 Tullportssk 12.05   +0,5  
7   Markus Larsson -88 Falkenbergssk 11.91   +0,7  
8   Erik Jacobsson -88 Nynässk 11.80   +0,6  
9   Johan Nordin -88 Själevadsk 11.66   -0,2  
10   Nils-Göran Nilsson -88 Bergtorpssk 11.62   +3,5 11,19 +0,5
11   Andreas Persson -88 Strömstiernask 11.60   +1,0  
12   Johan Andersson -88 Lundåkersk 11.53   +0,1  
13   Jonatan Rist-Christensen -88 Hammarlundens sk 11.31   +0,5  
14   Hans Lämås -88 Hultsbergssk 11.07   +1,6  
15   Sebastian Meakin -88 Norregårdsk 10.54   +0,4  
-   Viktor af Trolle -88 Lundåkersk 0.00      
-   Alexander Bengtsson -88 Paradissk 0.00      
-   Rasmus Persson -88 Jändelsk 0.00      

    P 15 KULA 4,0    

1   Henrik Adolfsson -88 Oppebysk 15.81      
2   Ulf Ankarling -88 Rudssk 15.55      
3   Anders Lundell -88 Kyrkebysk 15.33      
4   Richard Johansson -88 Högelidssk 14.90      
5   Mikael Sundler -88 Fryxellska sk 14.47      
6   Erik Lundmark -88 Futurumsk 14.37      
7   Robert Staaf -88 Höglandsk 13.89      
8   Christoffer Pedersen -88 Djurgårdssk 13.44      
9   Fredrik Hallinder -88 Helenelundssk 12.97      
10   Adnan Shaluni -88 Navestadssk 12.78      
11   David Olsson -88 Bäckahagens sk 12.64      
12   Tomas Holmqvist -88 Hagnässk 12.39      
13   Filip Erkenborn -88 Kyrkerörssk 12.10      
14   Alban Jakupi -88 Navestadssk 11.68      
15   Tommy Nordin -88 Änge sk 11.47      
16   Erik Vinge -88 Flahultssk 11.37      
17   Erik Almström -88 Engelbrektsk 11.04      
-   Simon Enocson -88 Åsensk ej start      

    P 15 SPJUT 600    

1   Mikael Sundler -88 Fryxellska sk 56.02      
2   Ulf Ankarling -88 Rudssk 51.44      
3   Ted Engstrand -88 Forsheda sk 50.39      
4   Björn Johansson -88 Lindbo 44.23      
5   Richard Johansson -88 Högelidssk 43.66      
6   Erik Lundmark -88 Futurumsk 41.67      
7   Tomas Holmqvist -88 Hagnässk 40.06      
8   Robert Bergqvist -88 Björkebysk 39.17      
9   Dennis Granlöf -88 Länna sk 38.11      
10   Johan Stande -88 Vallask, Sollefteå 37.14      
11   Daniel Lennartsson -88 Tullportssk 33.20      
12   Adnan Shaluni -88 Navestadssk 29.10      
13   Artan Ismaili -88 Navestadssk 26.35      

    F 18+ 400 M  FINAL  

1   Nuulu Ndiwabene -84 FIG Falun 56.31      
2   Emma Agerbjer -85 Staffansk 56.37      
3   Annika Andersson -85 FIG Malmö 59.75      
4   Ida Gillerfors -85 Sävesk 61.10      
5   Maria Ericsson -85 Roslagens Högsk 61.16      
6   Ulrika Jansson -85 Spånga gy 62.52      
7   Lina Bårström -85 Olympiask 65.37      
-   Linda Spetz -84 FIG Malmö ej start      

    F 18+ 3000 M    

1   Ann Johansson -85 FIG Sollentuna 10.41,35      
2   Emma Lundgren -85 FIG Umeå 10.48,05      
3   Ann-Sofie Landström -85 FIG Sollentuna 11.01,51      
4   Mar-Lee Norberg -85 FIG Sollentuna 11.32,66      
5   Mikaela Edlund -85 FIG Sollentuna 12.26,27      

    F 18+ 300 M HÄCK    

1   Jennie Nilsson -84 FIG Umeå 43.69      
2   Nuulu Nidwabene -84 FIG Falun 44.11      
3   Annika Andersson -85 FIG Malmö 44.25      
4   Emma Magnusson -85 FIG Växjö 45.18      
5   Sara Trané -85 FIG Göteborg 47.89      
6   Ida Gillerfors -85 Sävesk 48.31      
7   Emma Johansson -85 Wargentinsk 49.47      
-   Tove Åkerblom -85 FIG Malmö ej start      

    F 18+ HÖJD    

1   Frida Brolin -85 FIG Falun 1.69      
2   Jenny Gunnarsson -85 Sundsgy 1.67      
3   Elin Hansson -85 FIG Malmö 1.59      
4   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 1.55      
5   Rebecka Eliasson -85 FIG Göteborg 1.55      
6   Tina Thörnhammar -85 Sjödalsgy 1.55      
7   Karin Rydh -85 FIG Malmö 1.51      

    F 18+ TRESTEG    

1   Pernilla Tornemark -85 FIG Malmö 11.84   +2,8 11,38 +0,8
2   Therese Gustafsson -85 FIG Karlstad 11.70   +0,7  
3   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 11.69   +1,9  
4   Malin Marmbrandt -85 Westerlundska gy 11.61   +0,3  
5   Linda Aguzey -85 Sundsvalls gy 11.39   +0,3  
6   Rebecka Eliasson -85 FIG Göteborg 10.83   +1,4  
7   Gabriella Lundwall -85 Ullvigy 10.76   +0,4  
8   Sofie Labraaten -85 FIG Lidingö 10.72   +1,4  
9   Sofie Sandberg -85 FIG Falun 10.40   +2,2  
10   Maria Dahlgren -85 Torsbergsgy 10.17   +0,4  

    F 18+ KULA 4,0    

1   Mikaela Johansson -84 FIG Falun 12.50      
2   Marie Barenfeld -85 Karolinska sk 11.22      
3   Caroline Höglund -85 FIG Karlstad 10.96      
4   Betty Öhlén -85 FIG Umeå 10.83      
5   Josefin Berg -85 FIG Lidingö 10.52      
6   Susanne Pettersson -85 FIG Göteborg 9.94      
7   Cine Igeland -85 FIG Umeå 9.55      
8   Sofia Klüft -85 FIG Växjö 9.36      
9   Annelie Persson -85 Bäckadalsgy 9.28      
10   Salome Völundardottir -85 FIG Växjö 8.37      

    F 17 3000 M    

1   Pernilla Sävestrand -86 Sigrid Rudebecks gy 10.22,13      
2   Sofia Bernestål -86 FIG Växjö 10.26,30      
3   Moa Westman -86 FIG Sollentuna 10.32,86      
4   Catrine Josefsson -86 FIG Sollentuna 11.01,54      
5   Caroline Erlingson -86 Ängelholms gy 11.07,23      
6   Frida Johansson -86 FIG Lidingö 11.16,44      
7   Pia Nilsson -86 Sjödalsgy 12.20,94      

    F 17 300 M HÄCK    

1   Anna Fernlund -86 Rudbeckssk, Örebro 44.76      
2   Camilla Kramar -86 Huddingegy 45.93      
3   Anna Jonsson -86 FIG Umeå 46.97      
4   Malin Ström -86 Torsbergsgy 47.61      
5   Josefin Nyberg -86 Sundsvalls gy 47.83      
6   Ida Johansson -86 Anderstorpssk 50.95      
7   Josefine Lundberg -86 Sjödalsgy 53.44      
-   Isabelle Eriksson -86 Gripensk ej start      

    F 17 HÖJD    

1   Camilla Silander -86 Danderyds gy 1.69      
2   Andrea Åhlin -86 FIG Karlstad 1.67      
3   Stina Bolö -86 FIG Falun 1.65      
4   Jonna Bramstedt -86 Lars Kaggsk 1.59      
5   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy 1.55      
6   Lina Kristoffersson -86 Sundsvalls gy 1.55      
7   Therese Zittra -86 FIG Umeå 1.47      
-   Majken Lidén -86 FIG Karlstad ej start      

    F 17 TRESTEG    

1   Yordabel Abraham -86 LM Engströms gy 11.55   +1,9  
2   Malin Hamrén -86 Staffansk 11.38   +0,9  
3   Andrea Åhlin -86 FIG Karlstad 11.31   +1,5  
4   Camilla Kramar -86 Huddingegy 11.31   +0,1  
5   Anna Fernlund -86 Rudbeckssk, Örebro 11.30   +2,5 11,26 +1,5
6   Maria Panzar -86 Duveholmssk 10.01   +2,7 9,93 +0,8

    F 17 KULA 3,0    

1   Carolina Hjelt -86 Huddingegy 15.01      
2   Lina Törnqvist -86 FIG Karlstad 14.11      
3   Pia Ankarling -86 FIG Karlstad 13.99      
4   Malin Renman -86 Wargentinsk 13.52      
5   Emilie Davidsson -86 FIG Växjö 12.71      
6   Angelica Henriksson -86 FIG Falun 12.63      
7   Emmelie Holm -86 Wargentinsk 12.27      
8   Veronica Lundgren -86 Bobergssk 12.06      
9   Elisabeth Henriksson -86 FIG Falun 11.79      
10   Suzanne Eneros -86 FIG Växjö 11.20      
11   Isabell Pettersson -86 FIG Växjö 10.95      
12   Emma Ståhlberg -86 FIG Falun 10.55      
13   Maria Ullberg -86 Viktor Rydbergs gy 10.00      
14   Camilla Kerrén -86 FIG Malmö 9.78      
15   Stine Petersen -86 Dragonsk 9.48      
16   Rebecca Risberg -86 FIG Lidingö 9.07      
17   Elin Doverbo -86 FIG Göteborg 8.23      

    F 16 400 M  FINAL  

1   Viktoria Tegenfeldt -87 FIG Umeå 57.89      
2   Maja Olofsson -87 FIG Växjö 58.70      
3   Nina Runvik -87 FIG Malmö 58.71      
4   Caroline Enberg -87 Didaktus sk 58.89      
5   Elina Eliasson -87 Sundsvalls gy 59.37      
6   Sara Johansson -87 Ållebergsgy 60.12      
7   Lisa Voltaire -87 FIG Sollentuna 61.59      
-   Louise Martin -87 Walthers gy ej start      

    F 16 3000 M    

1   Frida Flodström -87 FIG Sollentuna 10.41,79      
2   Johanna Strömberg -87 Östrabosk 10.42,15      
3   Elin Gustafsson -87 FIG Växjö 10.49,79      
4   Sandra Petersson -87 FIG Malmö 11.01,44      
5   Anna Lindgren -87 Stjernesk 11.02,42      
6   Sofia Forsberg -87 Lars Kaggsk 11.20,91      
7   Hanna Jansson -87 Västerhöjdsk 11.26,55      
8   Kajsa Olofsson -87 Ängelholms gy 11.43,81      
9   Kristin Ramstedt -87 Fyrissk 12.24,35      

    F 16 300 M HÄCK  HEAT 1  

1   Cecilia Edfors -87 Gudlav Bildersk 46.30   Final  
2   Johanna Wågström -87 Skvaderns frigy 47.31   Final  
3   Camilla Håkansson -87 Södra Latins gy 48.21   Final  
4   Mikaela Samuelson -87 Kunskapsgy, Norrköp. 49.93      
-   Asal Nagsbandi -87 Vilundagy bröt      

    F 16 300 M HÄCK  HEAT 2  

1   Mikaela Grahm -87 Danderyds gy 47.45   Final  
2   Anna Setterberg -87 FIG Växjö 47.72   Final  
3   Lina Winter -87 Sundsvalls gy 48.11   Final  
4   Sofie Johansson -87 Gislaveds gy 48.35      
5   Caroline Lindblom -87 Duveholmssk 48.63      
6   Frederikke Jensen -87 FIG Malmö 48.75      

    F 16 300 M HÄCK  HEAT 3  

1   Sofie Persson -87 Filbornask 45.29   Final  
2   Louise Martin -87 Walthers gy 47.20   Final  
3   Sofia Grahm -87 Tibble gy 48.48      
4   Anja Friedvall -87 Olympiask 49.04      
5   Petra Axenram -87 FIG Malmö 49.05      
-   Charlotta Markos -87 Rudbeckianska sk bröt      

    F 16 300 M HÄCK  FINAL  

1   Sofie Persson -87 Filbornask 44.92      
2   Louise Martin -87 Walthers gy 45.66      
3   Johanna Wågström -87 Skvaderns frigy 45.97      
4   Anna Setterberg -87 FIG Växjö 46.79      
5   Mikaela Grahm -87 Danderyds gy 47.34      
6   Cecilia Edfors -87 Gudlav Bildersk 48.17      
7   Camilla Håkansson -87 Södra Latins gy 48.34      
8   Lina Winter -87 Sundsvalls gy 49.73      

    F 16 LÄNGD    

1   Linda Berntsson -87 FIG Växjö 5.81   +3,1 5,52 +1,1
2   Lisa Svensson -87 S:t Petri sk 5.55   +1,6  
3   Frida Karlsson -87 FIG Växjö 5.41   +0,3  
4   Johanna Wikström -87 Tullinge gy 5.35   +2,8 5,27 +0,1
5   Charlotta Brishammar -87 FIG Lidingö 5.25   +1,7  
6   Helena Kristiansson -87 FIG Malmö 5.20   +2,6 5,02 +0,8
7   Amelie Engström -87 FIG Lidingö 5.19   +3,4 4,60 +0,3
8   Sofia Rahdevi -87 Sundsgy 5.11   +1,6  
9   Natalie Sandell -87 Sundsgy 5.06   +2,1 4,75 +1,2
10   Sofia Quell -87 Fria gy, Haninge 5.02   +2,5  
11   Lisa Kylsberg -87 Wargentinsk 5.00   +2,4 4,88 +1,5
12   Lisa Trané -87 FIG Göteborg 5.00   +1,4  
13   Lina Pohl -87 FIG Falun 4.99   0,0  
14   Nina Törnqvist -87 Sundsgy 4.99   +1,6  
15   Sara Persson -87 FIG Växjö 4.97   +0,3  
16   Stina Nilsson -87 FIG Umeå 4.97   +1,2  
17   Ida Tengvall -87 Rönnesk 4.91   +1,3  
18   Anna Alexson -87 FIG Växjö 4.82   +2,5 4,51 +0,2
19   Maria Mejsjö -87 Bregårdssk 4.80   +0,8  
20   Emma Jungmark -87 FIG Göteborg 4.79   +2,1 4,60 +1,6
21   Karin Sindsjö -87 FIG Karlstad 4.78   +1,6  
22   Frida Torstensson -87 FIG Malmö 4.77   +2,2 4,76 +0,6
23   Asal Nagsbandi -87 Vilundagy 4.77   +1,1  
24   Zinaida Zelhasic -87 Älvstrandsgy 4.76   +0,4  
25   Marielle Nohrstedt -87 FIG Karlstad 4.71   +1,6  
26   Louise Carlsson -87 Lars Kaggsk 4.69   +2,2 4,69 +1,3
27   Emmelie Ågren -87 Wargentinsk 4.68   +2,9  
28   Marie Johansson -87 Kattegattgy 4.66   +2,2 4,57 +1,9
29   Caroline Bertheau -87 FIG Malmö 4.63   +1,1  
30   Jennie Svensson -87 Åva gy 4.63   +1,5  
31   Karolina Lindén -87 S:t Petri sk 4.62   +1,5  
32   Jessika Gustavsson -87 FIG Falun 4.59   +1,7  
33   Jenni Falgén -87 Wargentinsk 4.38   +2,2  
34   Elisabeth Eriksson -87 Kattegattgy 4.35   +1,5  
35   Maria Palm-Tjusth -87 FIG Falun 4.27   +2,0  
-   Emelie Staaf -87 Katedralsk, Linköping 0.00      
-   Cecilia Edfors -87 Gudlav Bildersk 0.00      

    F 16 DISKUS 1,0    

1   Gullan Andersson -87 Stjernesk 37.45      
2   Johanna Wikström -87 Tullinge gy 35.95      
3   Karolina Pedersen -87 FIG Göteborg 34.09      
4   Anna Wikström -87 Tullinge gy 33.75      
5   Ann-Sofie Åkesson -87 Klippans gy 32.03      
6   Sabina Börjesson -87 Rudbeckssk, Örebro 31.22      
7   Joanna Nilsson -87 FIG Falun 28.22      
8   Linda Nyrén -87 Solbergagy 26.21      
9   Maria Pettersson -87 FIG Karlstad 26.21      
10   Viktoria Oscarsson -87 Lagmansgy 24.46      
-   Anna Hagerström -87 FIG Lidingö 0.00      
-   Frida Karlsson -87 FIG Växjö 0.00      
-   Frida Molin -87 Gudlav Bildersk ej start      

    F 15 100 M  HEAT 1  Vind +1,3

1   Anette Broselid -88 Mörbylångask 12.34   Final  
2   Ida Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 13.12   Final  
3   Camilla Eriksson -88 Gideonsbergssk 13.20      
4   Linda Gustavsson -88 Almåssk 13.26      
5   Annika Warnquist -88 Fri-sk Galären 13.32      
6   Annie Thorold -88 Mariask 13.65      
7   Kristin Sörman -88 Stadsskogssk 13.67      

    F 15 100 M  HEAT 2  Vind +0,5

1   Mariama Sambou -88 Annerstask 12.79   Final  
2   Josefin Johansson -88 Hagask, Dals-Ed 12.96   Final  
3   Caroline Janson -88 Nordhemssk 13.47      
4   Elina Rönnestig -88 Magnus Stenbocksk 13.60      
5   Frida Tortela -88 Engelska sk 13.86      
6   Therese Kanerva -88 Gudmundråsk 13.97      
7   Amelie Gustafsson -88 Vidåkerssk 14.23      
8   Maria Thulin -88 Centralsk, Nässjö 14.69      

    F 15 100 M  HEAT 3  Vind +2,8

1   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 12.81   Final  
2   Victoria Waldemarsson -88 Ljungbyhedssk 12.91   Final  
3   Christine Fransson -88 Hagask, Sundsvall 12.99   Final  
4   Lina Nätterlund -88 Sörbysk 13.12      
5   Anna Strand -88 Tångvallask 13.25      
6   Hanna Svantesson -88 Kyrkerörssk 13.62      
7   Viktoria Johansson -88 Centralsk, Perstorp 13.83      
8   Magdalena Kjellgren -88 Ungärde sk 15.27      

    F 15 100 M  HEAT 4  Vind +0,8

1   Emilia Rundqvist -88 Sjöängssk 12.81   Final  
2   Erika Jonasson -88 Norregårdsk 13.40      
3   Maja Larsson -88 Attarpssk 13.41      
4   Nina Fjellner -88 Vindelälvssk 13.42      
5   Olivia Karlesand -88 Mörbylångask 13.51      
6   Sofia Björnfot -88 Centralsk, Övertorneå 13.80      
7   Emma Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 13.92      
8   Emma-Maria Norén -88 Brunnsåkerssk 14.05      

    F 15 100 M  FINAL  Vind +2,6

1   Anette Broselid -88 Mörbylångask 12.26      
2   Mariama Sambou -88 Annerstask 12.57      
3   Emilia Rundqvist -88 Sjöängssk 12.62      
4   Josefin Johansson -88 Hagask, Dals-Ed 12.66      
5   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 12.75      
6   Victoria Waldemarsson -88 Ljungbyhedssk 12.94      
7   Christine Fransson -88 Hagask, Sundsvall 13.17      
8   Ida Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 13.29      

    F 15 2000 M    

1   Sandra Fransson -88 Norregårdsk 6.27,38      
2   Sara Bergh -88 Frillesåssk 6.56,25      
3   Maria Söderström -88 Tråsätrask 6.57,26      
4   Remka Saljunovic -88 Navestadssk 6.58,89      
5   Ann-Sofie Gimdalen -88 Bergtorpssk 7.05,91      
6   Emma Lundin -88 Käppala sk 7.07,75      
7   Linda Johannsen -88 Fribergask 7.09,76      
8   Martina Eriksson -88 Vindelälvssk 7.10,81      
9   Cecilia Norrbom -88 Runbysk 7.11,54      
10   Sandra Hobro -88 Stavsborgssk 7.14,49      
11   Sara Axelsson -88 Novask 7.29,25      
12   Frida Ledenvik -88 Rekarnegy 7.33,60      
13   Kajsa Ackermann -88 Linnésk 7.47,11      
-   Jessica Viklund -88 Långsele sk ej start      

    F 15 300 M HÄCK  FINAL  

1   Malin Olsson -88 Centralsk, Forshaga 44.83      
2   Elin Martinsson -88 Stora Sätrask 45.01      
3   Emma-Maria Norén -88 Brunnsåkerssk 46.35      
4   Emelie Gustafsson -88 Bergask, Limhamn 47.52      
5   Jessica Hermansson -88 Ekenässk 47.84      
6   Beatrice Enckell -88 Österslättsk 48.02      
7   Matilda Häggström -88 Stenbockssk 48.06      
8   Emmy Westerdahl -88 Bara sk 49.21      

    F 15 HÖJD    

1   Erika Wiklund -88 Änge sk 1.65      
2   Carolin Gull -88 Mörmosk 1.59      
3   Victoria Westling -88 Skolgårda sk 1.59      
4   Emilie Brorsson -88 Vallask, Frösön 1.57      
5   Johanna Berg -88 FIG Karlstad 1.57      
6   Ellinor Forssander -88 FIG Karlstad 1.57      
7   Hanna Svantesson -88 Kyrkerörssk 1.57      
8   Elise Råman Delin -88 Stenhagensk 1.54      
9   Elin Nilsson -88 Norregårdsk 1.51      
9   Christine Fransson -88 Hagask, Sundsvall 1.51      
11   Michaela Reali -88 Forellsk 1.48      
12   Emmy Westerdahl -88 Barask 1.48      
13   Johanna Lilja -88 Byske sk 1.48      
14   Johanna Rothén -88 Nordinsk 1.44      
14   Malin Ebbinge -88 Sigrid Rudebeckssk 1.44      
16   Ann-Sofi Svensson -88 Vallask, Sollefteå 1.44      
17   Ida Aidanpää -88 Centralsk, Övertorneå 1.44      
18   Magdalena Kjellgren -88 Ungärde sk 1.44      
19   Isabell Gradin -88 Hagask, Sundsvall 1.38      
19   Sofia Bergkvist -88 Mariask 1.38      
21   Elina Rönnestig -88 Magnus Stenbocksk 1.38      
21   Sofia Björnfot -88 Centralsk, Övertorneå 1.38      
21   Josefine Sörensen -88 Ljungbyhedssk 1.38      

    F 15 KULA 3,0    

1   Jenny Johansson -88 Lindbosk 13.94      
2   Maria Bengtsson -88 Dackesk 12.33      
3   Kristin Sörman -88 Stadsskogssk 11.57      
4   Sofia Larsson -88 Höglundask 11.40      
5   Rialda Saljunovic -88 Navestadssk 10.79      
6   Josefin Nilsson -88 FIG Falun 10.79      
7   Kristine Stålhandske -88 Gröndalssk 10.24      
8   Josefine Bark -88 Stavsborgssk 10.11      
9   Mican Franke-Rydén -88 Bodalssk 10.04      
10   Sandra Olsson -88 Bergundask 10.04      
11   Erika Jonasson -88 Norregårdsk 9.99      
12   Maria Thulin -88 Centralsk, Nässjö 9.63      
13   Louise Josefsson -88 Norråsask, Nässjö 9.50      
14   Sanam Shanbedi -88 Fri-sk Galären 8.29      
15   Amelie Gustafsson -88 Vidåkerssk 7.73      
16   Sara Sjulin -88 Teleborg C sk 7.48      

    FIG 4x400 M  HEAT 1  

1   FIG Sollentuna lag 2   3.47,61      
    Lisa Voltaire -87          
    John Dunell -86          
    Sofia Grafström -87          
    Johan Forslund -87          
2   FIG Malmö lag 2   3.50,96      
    Henrietta Plymoth -87          
    Markus Jarnér -86          
    Nina Runvik -87          
    Adam Gullstrand -86          
3   FIG Falun lag 2   3.59,35      
    Lina Pohl -87          
    Adam Stéen -84          
    Moa Olsson -86          
    Martin Backéus -85          

    FIG 4x400 M  HEAT 2  

1   FIG Karlstad   3.34,30      
    Therese Gustafsson -85          
    Victor Lohr -87          
    Emma Björkman -86          
    Simon Johansson -87          
2   FIG Falun lag 1   3.35,25      
    Petra Kindlund -85          
    Samuel Lindén -86          
    Nuulu Ndiwabene -84          
    Tobias Otterbring -85          
3   FIG Sollentuna lag 1   3.37,76      
    Ida Lindström -86          
    Gustav Karnebäck -87          
    Frida Flodström -87          
    Johan Kågeman -86          
4   FIG Malmö lag 1   3.40,31      
    Annika Andersson -85          
    Adam Sewall -87          
    Pernilla Tornemark -85          
    Gustav Sewall -85          
5   FIG Växjö   3.44,56      
    Emma Magnusson -85          
    Tobias Ohlsson -86          
    Maja Olofsson -87          
    Erik Lundvik -85          
6   FIG Göteborg   3.45,48      
    Charlotta Fougberg -85          
    Alexander Ljungblom -85          
    Sara Trané -85          
    Johan Tobiasson -86          
7   FIG Lidingö   4.02,48      
    Charlotta Brishammar -87          
    Rickard Karlsson -87          
    Amelie Engström -87          
    Olle Sandberg -85