Torsdag 2 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




SKOL-SM 2004 / GÄVLE
Fredag 17 september

P18 100m

     Försök 1           4,9                    17/9

    1  Jens Löfgren            86  FIG, Malmö                  11.19w Q

    2  Lars Fridén             86  Marks Gy, Kinna             11.24w Q

    3  Viktor Lindfors         86  Duveholmssk, Katrineho      11.28w q

    4  Håkan Nordin            85  Wargentinssk, Östersun      11.31w q

    5  Erik Bywall             86  FIG, Falun                  11.31w q

    6  Tobias Dahlberg         86  Sundsgymn, Vellinge         11.38w q

    7  Mikael Lindberg         86  Balderssk, Skellefteå       11.94w

    8  Jesper Granlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       12.01w
 

     Försök 2           3,5                    17/9

    1  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  11.39w Q

    2  Christofer Kaalen       85  FIG, Umeå                   11.54w Q

    3  Elias Amado             86  Frölundagy, Göteborg        11.60w

    4  Richard Lindgren        86  FIG, Karlstad               11.70w

    5  Steven Kiai             86  FIG, Karlstad               11.74w

    6  Christoffer Karlsson    85  Anderstorpsskolan, Ske      11.88w

    7  Michael Lundgren        85  Wargentinssk, Östersun      11.89w

       Carl Westberg           86  FIG, Falun                  bröt w
 

     Final              2,9                    17/9

    1  Jens Löfgren            86  FIG, Malmö                  10.90w 1

    2  Viktor Lindfors         86  Duveholmssk, Katrineho      11.27w 2

    3  Tobias Dahlberg         86  Sundsgymn, Vellinge         11.31w 3

    4  Håkan Nordin            85  Wargentinssk, Östersun      11.37w 4

    5  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  11.43w 5

    6  Christoffer Kaalen      85  FIG, Umeå                   11.67w 6

    -  Lars Fridén             86  Marks Gy, Kinna             diskv.  - §4.3.11

       Erik Bywall             86  FIG, Falun                  ej start 
 

P18 1500m

     Final                                     17/9

    1  Simon Rasmussen         86  Löpargymn, Sollentuna       4:11,12

    2  Daniel Lundgren         85  Löpargymn, Sollentuna       4:11,17

    3  Fredrik Björklund       86  Nösnäsgymn, Stenungsun      4:11,94

    4  Anders Appeldahl        86  Upplands-Bro Gy.            4:12,06

    5  Daniel Bengtsson        86  Donnergy, Göteborg          4:13,47

    6  Jörgen Ekdahl           86  Lerumsgymn.                 4:13,76

    7  Fredrik Johansson       86  FIG, Växjö                  4:14,69

    8  Patrik Andersson        86  FIG, Lidingö                4:19,99

    9  Henrik Åkerlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       4:20,70

   10  Johan Kensby            86  FIG, Karlstad               4:20,79

   11  Atham Eli               86  Polhemskolan, Lund          4:39,56

   12  Pontus Blomberg         86  Klippans Gy.                4:39,81

   13  Emil Stahl              86  Lugnetsgymn,Falun           4:53,02

       Martin Hedblom          86  Löpargymn, Sollentuna       bröt

P18 Höjd                                       17/9

    1  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  201

    2  Richard Huldén          86  FIG, Karlstad               195

    3  Andreas Jönsson         86  Bollerups Naturgy, Bor      192

    4  Marcus Lincoln          86  Ängelholms Gy.              189

    5  Fredrik Persson         86  FIG, Falun                  185  =

       Michel Tornéus          86  Tullinge Gy.                185  =

    7  Christoffer Holmqvist   86  IT-gymn, Uppsala            185

    8  Jonas Carlsson          86  FIG, Växjö                  180  =

       Alexander Tegelström    86  Anderstorpsskolan, Ske      180  =

    0  Martin Lundqvist        86  Sjödalsgymn, Huddinge       180

   11  Jesper Granlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       175

   12  Patrik Sjöbom           86  Sjödalsgymn, Huddinge       175
 

P18 Tresteg                                    17/9

    1  Michel Tornéus          86  Tullinge Gy.                14,49   1,2

    2  Carl Westberg           86  FIG, Falun                  14,34   1,3

    3  Sebastian Ekstrand      86  Sundsgymn, Vellinge         14,24   1,2

    4  Andreas Otterling       86  Risbergska sk, Örebro       14,20   2,7

    5  Jonas Carlsson          86  FIG, Växjö                  13,93   1,1

    6  Alexander Tegelström    86  Anderstorpsskolan, Ske      13,14   2,0

    7  Johan Damgren           86  Mullsjö Gy, Habo            13,02   2,0

    8  Fredrik Larsson         86  Sundsgymn, Vellinge         12,92   1,3

    9  Fredrik Olofsson        86  FIG, Växjö                  12,85   1,4

   10  Jesper Granlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       11,99   0,4

   11  Daniel Holm             86  IT-gymn, Uppsala            11,79   2,2
 

P18 Kula                                       17/9

    1  Tobias Otterbring       85  FIG, Falun                  15,95

    2  Johan Pihlgren          86  FIG, Falun                  15,91

    3  Mats Olsson             86  FIG, Falun                  15,08

    4  Ibro Ribic              86  FIG, Falun                  14,00

    5  Torbjörn Sörman         86  FIG, Falun                  13,98

    6  Joakim Lindskog         86  Polhemsskolan, Gävle        13,97

    7  Mikael Persson          86  FIG, Växjö                  13,05

    8  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  12,92

    9  Johan Bark              85  FIG, Falun                  12,65

   10  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  12,49

   11  Simon Staaf             86  FIG, Umeå                   12,11

P18 Slägga                                     17/9

    1  Hans Eriksson           86  Stjerneskolan, Torsby       59,34

    2  Torbjörn Sörman         86  FIG, Falun                  57,08

    3  Mats Olsson             86  FIG, Falun                  55,79

    4  Ibro Ribic              86  FIG, Falun                  54,91

    5  Johan Bark              85  FIG, Falun                  50,13

    6  Viktor Andersson        86  Tessinskolan, Nyköping      49,03

    7  Tobias Otterbring       85  FIG, Falun                  47,57

    8  Tommy Kristiansen       86  Stjerneskolan, Torsby       45,64

    9  Johan Pihlgren          86  FIG, Falun                  45,02

   10  Christoffer Karlsson    85  Anderstorpsskolan, Ske      43,62

   11  Mikael Persson          86  FIG, Växjö                  40,19

   12  Tomas Olsson            86  Stjerneskolan, Torsby       37,94
 

P17 100m

     Omgång 1  heat: 1     3,3                 17/9

    1  Simon Johansson         87  FIG, Karlstad               11.09w Q

    2  David Tegel             87  FIG, Karlstad               11.25w Q

    3  Andreas Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          11.55w

    4  Richard Hunyadi         87  FIG, Göteborg               11.62w

    5  Staffan Ekefjärd        87  Anderstorpsskolan, Ske      11.65w

    6  Patrik Mattsson         87  Sundsgymn, Vellinge         12.14w

    7  Emil Sjöbom             87  Ellwynska sk, Katrineh      12.41w
 

     Omgång 1  heat: 2     3,9                 17/9

    1  Victor Lohr             87  FIG, Karlstad               11.20w Q

    2  Daniel Olsson           87  Klippans Gy.                11.45w Q

    3  Daniel Arenhage         87  IT-gymn, Uppsala            11.47w q

    4  Adam Johansson          87  Kaplanskolan, Skelleft      11.75w

    5  Nils Mattjus            87  Kaplanskolan, Skelleft      11.81w

    6  Jonas Nilsson           87  Timrå Gy.                   11.87w

    7  Carl-Fredrik Hillberg   87  Södra Latins Gy, Sthlm      12.32w

    -  Rickard Arvidsson       87  Ållebergsgy, Falköping      diskv §4.3.11
 

     Omgång 1  heat: 3     2,9                 17/9

    1  Per Strandquist         87  FIG, Malmö                  10.96w Q

    2  Mikael Hedström         87  Anderstorpsskolan, Ske      11.15w Q

    3  Erik Lindberg           87  Gränsälvsgy, Övertorne      11.52w q

    4  Nicklas Nilsson         87  Blackebergsgy, Sthlm        11.54w

    5  Mattias Lundin          87  Rudbeckssk, Örebro          12.02w

    6  Robin Persson           87  Sundsgymn, Vellinge         12.20w

    7  Erik Jonsson            87  FIG, Umeå                   12.37w
 

     Final                 2,6                 17/9

    1  Per Strandquist         87  FIG, Malmö                  10.48w

    2  Simon Johansson         87  FIG, Karlstad               10.81w

    3  Victor Lohr             87  FIG, Karlstad               11.10w

    4  Mikael Hedström         87  Anderstorpsskolan, Ske      11.11w

    5  David Tegel             87  FIG, Karlstad               11.17w

    6  Daniel Olsson           87  Klippans Gy.                11.31w

    7  Erik Lindberg           87  Gränsälvsgy, Övertorne      11.59w

    8  Daniel Arenhage         87  IT-gymn, Uppsala            11.67w

P17 1500m

     Final                                     17/9

    1  Johan Walldén           87  S:t Mikaelskolan, Mora      4:12,55

    2  Mohammed Bashir         87  FIG, Göteborg               4:17,36

    3  Emil Oskarsson          87  Sundlergymn, Vårgårda       4:18,15

    4  Erik Scheller           87  Löpargymn, Sollentuna       4:19,09

    5  Robin Höglund           87  Lerumsgymn.                 4:19,98

    6  Erik Widing             87  Löpargymn, Sollentuna       4:28,11

    7  Robin Kivila            87  FIG, Lidingö                4:30,86

    8  Tobias Olsson           87  Rodengy, Norrtälje          4:32,85

    9  Hannes Öckerman         87  FIG, Lidingö                4:40,58

P17 Höjd                                       17/9

    1  Rickard Karlsson        87  FIG, Lidingö                200

    2  Mehdi Al-khatib         87  S:t Eriks Gymn, Sthlm       196

    3  Kim Skoog               87  John Bauergy, Karlstad      188

    4  Alexander Tengner       87  Magnus Åbergsgy, Troll      184

    5  Sebastian Carlsson      87  FIG, Falun                  184

    6  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       184

    7  Erik Lindberg           87  Gränsälvsgy, Övertorne      184

    8  Simon Johansson         87  FIG, Karlstad               180  =

       Joakim Strömwall        87  FIG, Karlstad               180  =

   10  Daniel Hägg             87  Bergagy, Eslöv              180

   11  Johannes Wiberg         87  FIG, Umeå                   170

P17 Tresteg                                    17/9

    1  Mathias Ström           87  Strömstads Gymn             13,79w   2,9 13,73 1,6

    2  Rickard Karlsson        87  FIG, Lidingö                13,79w   2,2 -

    3  Mikael Persson          87  FIG, Malmö                  13,49w   2,4 13,43 1,7

    4  Richard Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          13,32    1,8

    5  Patrik Olsson           87  Palmcrantzskolan, Öste      13,29    1,6

    6  Adam Johansson          87  Kaplanskolan, Skelleft      13,24w   3,7 13,18 1,4

    7  David Ståhlberg         87  Högbergssk, Tierp           12,99w   2,7 12,80 0,4

    8  Johannes Wiberg         87  FIG, Umeå                   12,86    1,0

    9  Patrik Mattsson         87  Sundsgymn, Vellinge         11,36    0,5

    -  Jens Wesemann           87  Söderslättsgy, Trelleb      X
 

P17 Kula

     Final                                     17/9

    1  Axel Härstedt           87  Sundsgymn, Vellinge         16,63

    2  Fredrik Johansson       87  FIG, Karlstad               15,15

    3  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       14,18

    4  Marcus Janback          87  FIG, Lidingö                14,08

    5  Sebastian Carlsson      87  FIG, Falun                  13,99

    6  Nicklas Eriksson        87  S:t Eriks Gymn, Sthlm       13,90

    7  Henrik Hassel           87  FIG, Lidingö                13,67

    8  Eric Svensson           87  Växjö Fria Gy.              13,38

    9  Jens Wesemann           87  Söderslättsgy, Trelleb      13,14

   10  Jonas Nilsson           87  Timrå Gy.                   12,53

   11  Erik Karlsson           87  FIG, Växjö                  12,45

P16 100m

     Försök  heat: 1      2,6                  17/9

    1  Oskar Rosen-Olofsson    88  FIG, Umeå                   11.40w Q

    2  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  11.54w Q

    3  Johannes Håkansson      88  Katedralskolan, Växjö       11.57w Q

    4  Nevzad Karaahmetovic    88  FIG, Lidingö                11.60w q

    5  Emil Predan             88  FIG, Göteborg               11.67w q

    6  Dominic Sandner         88  FIG, Malmö                  11.75w q

    7  Fredrik Meyer           88  Strömstads Gymn             11.76w q
 

     Försök  heat: 2      1,8                  17/9

    1  Jonas Hilmersson        88  FIG, Göteborg               11.29  Q

    2  Carl Dahllöf            88  FIG, Göteborg               11.38  Q

    3  Christoffer Carlsson    88  Furuhedsskolan, Kalix       11.73  Q

    4  Hans Lämås              88  FIG, Karlstad               11.89

    5  Robin Andersson         88  Växjö Fria Gy.              12.11

    6  Joakim Brorsdotter      88  Wargentinssk, Östersun      12.19

    7  Johan Carlsson          88  FIG, Göteborg               12.57
 

     Försök  heat: 3      2,5                  17/9

    1  Henrik Adolfsson        88  Tessinskolan, Nyköping      11.32w Q

    2  Jonas Mårtensson        88  FIG, Växjö                  11.60w Q

    3  Andreas Karlsson        88  Fredriksdalsk, Lidköpi      11.86w Q

    4  Leo Silvén Möller       88  Enskilda Gymn., Sthlm       11.92w

    5  Patrik Erlandsson       88  Upplands-Bro Gy.            12.05w

    6  Markus Hammarsten       88  Sundsgymn, Vellinge         12.14w

    7  Jonatan Malka           88  FIG, Göteborg               12.46w
 

     Försök  heat: 4      1,4                  17/9

    1  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  11.36  Q

    2  Eddy Willför            88  Wenströmska Gy, Väster      11.41  Q

    3  Simon Enocson           88  FIG, Växjö                  11.65  Q

    4  Tommy Nordin            88  FIG, Falun                  11.83

    5  Olof Hjertman           88  FIG, Växjö                  11.83

    6  Rasmus Carlsson         88  FIG, Falun                  12.00

    7  Daniel Håkansson        88  Palmcrantzskolan, Öste      12.34
 

     Semifinal  heat: 1   1,6                  17/9

    1  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  11.29  Q

    2  Henrik Adolfsson        88  Tessinskolan, Nyköping      11.32  Q

    3  Eddy Willför            88  Wenströmska Gy, Väster      11.32  Q

    4  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  11.63  q

    5  Simon Enocson           88  FIG, Växjö                  11.63  q

    6  Christoffer Carlsson    88  Furuhedsskolan, Kalix       11.81

    7  Emil Predan             88  FIG, Göteborg               12.08

    8  Dominic Sandner         88  FIG, Malmö                  13.76
 

     Semifinal  heat: 2   1,1                  17/9

    1  Oskar Rosen-Olofsson    88  FIG, Umeå                   11.41  Q

    2  Jonas Hilmersson        88  FIG, Göteborg               11.44  Q

    3  Nevzad Karaahmetovic    88  FIG, Lidingö                11.54  Q

    4  Johannes Håkansson      88  Katedralskolan, Växjö       11.64

    5  Fredrik Meyer           88  Strömstads Gymn             11.76

    6  Jonas Mårtensson        88  FIG, Växjö                  11.86

    7  Andreas Karlsson        88  Fredriksdalsk, Lidköpi      11.90

       Carl Dahllöf            88  FIG, Göteborg               ej start
 

     Final                2,8                  17/9

    1  Eddy Willför            88  Wenströmska Gy, Väster      11.06w

    2  Henrik Adolfsson        88  Tessinskolan, Nyköping      11.22w

    3  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  11.29w

    4  Oskar Rosen-Olofsson    88  FIG, Umeå                   11.32w

    5  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  11.59w

    6  Jonas Hilmersson        88  FIG, Göteborg               11.60w

    7  Simon Enocson           88  FIG, Växjö                  11.64w

    8  Nevzad Karaahmetovic    88  FIG, Lidingö                11.73w

P16 1500m

     Finalheat  heat: 1                        17/9

    1  Saibou Kebbeh           88  Oxievångskolan, Malmö       4:08,72 1

    2  Oskar Danielsson        88  Ebersteinska SIF, Norr      4:08,76 2

    3  Marcus Gustafsson       88  Ebersteinska SIF, Norr      4:09,51 3

    4  Patrik Carlsson         88  Celsiussk, Uppsala          4:10,37 4

    5  Thobias Ekhamre         88  Sjödalsgymn, Huddinge       4:10,74 5

    6  Tommi Vaara             88  Tullinge Gy.                4:12,53 6

    7  Robin Leandersson       88  Löpargymn, Sollentuna       4:15,26 7

    8  Joakim Hallqvist        88  Lerumsgymn.                 4:22,36 9

    9  Tomas Holmqvist         88  Löpargymn, Sollentuna       4:27,08 12
 

     Finalheat  heat: 2                        17/9

    1  Robin Lundkvist         88  FIG, Umeå                   4:19,30 8

    2  Simon Lundmark          88  FIG, Umeå                   4:23,70 10

    3  Linus Harrysson         88  FIG, Växjö                  4:25,29 11

    4  Pontus Gustavsson       88  Löpargymn, Sollentuna       4:29,01 13

    5  Eric Wretström          88  Löpargymn, Sollentuna       4:37,63 14

    6  Marcus Holmström        88  FIG, Lidingö                4:47,21 15

    7  Anton Landenmark        88  Kanalskolan, Töreboda       4:50,50 16

    8  Joakim Berggren         88  FIG, Lidingö                4:54,38 17
 

P16 Diskus                                       17/9

    1  Ulf Ankarling           88  FIG, Karlstad               49,18

    2  Mikael Sundler          88  Stjerneskolan, Torsby       45,41

    3  Anders Lundell          88  Solbergaskolan, Arvika      45,40

    4  Tommy Nordin            88  FIG, Falun                  44,19

    5  David Hällgren          88  Växjö Fria Gy.              37,76

    6  Erik Jakobsson          88  FIG, Karlstad               36,20

    7  Pontus Waern            88  Alléskolan, Hallsberg       36,08

    8  Jonathan Gren           88  Ållebergsgy, Falköping      35,35

    9  Mikael Zäll             88  Sigrid Rudebecks Gy, G      32,65

   10  Magnus Ögren            88  Wargentinssk, Östersun      30,42

   11  Robert Staaf            88  FIG, Umeå                   29,20

   12  Nils-Göran Nilsson      88  Tibble Gy, Täby             26,83

   13  Filip Erkenborn         88  Ållebergsgy, Falköping      26,11

    -  Richard Johansson       88  FIG, Karlstad               X

       Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  X
 

P15 800m

     Försök 1                                      17/9

    1  Christoffer Sundberg    89  Alviksskolan, Bromma        2:06,15  Q

    2  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              2:07,35 

    3  Gustaf Karlström        89  Vallaskolan                 2:07,55  Q

    4  Robin Nordenberg        89  Arvika Centralsk.           2:10,18

    5  Mats Andersson          89  Edsbergssk, Sthlm           2:10,20

    6  Anton Wendesten         89  Engströmska SIF, Kungs      2:15,37

    7  Björn Wieslander        89  Nya Elementar, Bromma       2:20,87

    8  Simon Bergqvist         89  Gumaeliusskolan, Örebr      2:32,96
 

     Försök 2                                      17/9

    1  Henrik Berg             89  Nya Elementar, Bromma       2:06,87  Q

    2  Alexander Persson       89  Klippans Gy.                2:07,05  Q

    3  Alexander Palm          89  Torslandask, Göteborg       2:07,37  Q

    4  Mathias Erkkilä         89  Sofiedalsskolan, Valbo      2:07,77  q

    5  Emil Hindrikes          89  Mockfjärdsskolan, Björ      2:09,00  q

    6  Tim Sundström           89  Gumaeliusskolan, Örebr      2:10,41

    7  Esbjörn Backlund        89  Sunnerbyskolan, Sorund      2:21,08

    8  Marcus Ottersten        89  Sannerudsskolan, Kil        2:27,51

P15 Hinder 1500m

     Final                                         17/9

    1  Markus Liwing           89  Solängsskolan, Gävle        4:38,65

    2  John Eliason            89  Torpask, Göteborg           4:39,43

    3  Mattias Karlsson        89  Sjöängskolan, Askersun      4:40,63

    4  Johan Balkare           89  Borgmästarhagens, Nykö      4:41,26

    5  Linus Lagergren         89  Vättlesk, Angered           4:48,35

    6  Ola Thorängen           89  Silbodalskolan, Årjäng      4:51,18

    7  Christoffer Renman      89  Svanbergassk, Norrtälj      4:54,47

    8  Kristoffer Vilkancis    89  Björkebysk, Järfälla        4:55,27

    9  Simon Rohde             89  Funhaboskolan, Kalmar       4:57,83

   10  Eric Dahlqvist          89  Teleborg Centrum SIF,       5:01,32

   11  Tim Slättengren         89  Alsterbroskolan.            5:08,41

   12  Lars Drageryd           89  Adolfsbergskolan, Öreb      5:38,90
 

P15 Häck 100m

     Omgång 1  heat: 1                             17/9

    1  Felix Siljebäck-Larsen  89  Viksängssk, Västerås        14.35  Q

    2  Rikard Carlsson         89  Rålambshovsskolan, Sth      14.36  Q

    3  Marcus Persson          89  Strömstiernaskolan, St      14.57  q

    4  Viktor Olsson           89  Skogstorpsskolan, Eski      15.01  q

    5  Marcus Carlsson         89  Wä SIF, Kristianstad        16.51

     Omgång 1  heat: 2     1,8                     17/9

    1  Olle Bywall             89  Sofiedalsskolan, Valbo      14.25 

    2  Johan Lindberg          89  Hertskolan, Luleå           14.50  Q

    3  Theo Söderberg          89  Vellinge SIF, Sthlm         14.97  q

    4  Martin Sundqvist        89  Örbyhussk, Örbyhus          15.12  q

    5  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         15.23
 

     Final                 3,5                     17/9

    1  Rikard Carlsson         89  Rålambshovsskolan, Sth      14.21w

    2  Johan Lindberg          89  Hertskolan, Luleå           14.39w

    3  Olle Bywall             89  Sofiedalsskolan, Valbo      14.44w

    4  Marcus Persson          89  Strömstiernaskolan, St      14.51w

    5  Viktor Ohlsson          89  Skogstorpsskolan, Eski      14.96w

    6  Theo Söderberg          89  Vellinge SIF, Sthlm         14.97w

    7  Martin Sundqvist        89  Örbyhussk, Örbyhus          15.18w

       Felix Siljebäck-Larsen  89  Viksängssk, Västerås        bröt w

P15 Höjd                                           17/9

    1  Oskar Åhberg            89  Vasa SIF, Sthlm             192

    2  Markus Nilsson          89  Pilängskolan, Lomma         184

    3  Johan Andersson         89  Ängåssk, Svanesund          181

    4  Viktor Ohlsson          89  Skogstorpsskolan, Eski      174  =

       David Kallebäck         89  Haga SIF, Varberg           174  =

    6  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              170  =

       Emil Svensson           89  Teleborg Centrum SIF,       170  =

    8  Oscar Nygren            89  Vallhamra sk, Sävedale      165  =

       Anton Danieli           89  Fenestra SIF, Göteborg      165  =

       Erik Ohlsson            89  Frykenssk, Torsby           165  =

       Robin Nordenberg        89  Arvika Centralsk.           165  =

   12  Johan Andersson         89  Södervikssk, Upplands       165

   13  Erik Bylund             89  Nipansk, Sollefteå          160  =

       Alfred Olsson           89  Fredriksdalsk, Lidköpi      160  =

   15  Jakob Olsson            89  Gröndalsskolan, Värnam      160

   16  Anders Johansson        89  Sannerudsskolan, Kil        160

   17  Adam Rychwalksi         89  The English School Got      160

   18  Lars Wahlman            89  Sofiedalsskolan, Valbo      155
 

P15 Stav                                           17/9

    1  Andreas Dahlberg        89  Mjälgaskolan, Borlänge      427

    2  Erik Thorstensson       89  Mariaskolan, Sthlm          402

    3  Johan Ramberg           89  Kärralundsskolan, Göt       372

    4  Oscar Tropp             89  Stöpenskolan, Skövde        352

    5  Joel Ahl                89  Nybodaskolan, Tyresö        342

    6  Jesper Berggren         89  Fenestra SIF, Göteborg      342

    7  Martin Sundqvist        89  Örbyhussk, Örbyhus          312

    8  Viktor Olsson           89  Skogstorpsskolan, Eski      302
 

P15 Längd                                          17/9

      Kvalgrupp 1   

    1  Erik Collin             89  Nya Påvelundssk. Vä Fr      6,10  -1,3 Q

    2  Fredrik Jurstrand       89  Östra Skolan, Nyköping      5,73  -0,7 Q

    3  Marcus Persson          89  Strömstiernaskolan, St      5,72  -1,5 Q

    4  Claes Beverlöv          89  Ersängssk, Umeå             5,69  -2,7 Q

    5  Henrik Rosenberg        89  Sonfjällsskolan, Hede       5,68  -0,8 Q

    6  Johan Stjernqvist       89  NIF Navet, Örebro           5,62  -0,9

    7  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         5,60  -0,3

    8  Mattias Lind            89  Grönkullasskolan, Alve      5,53  -0,7

    9  Johan Lindberg          89  Hertskolan, Luleå           5,51  -1,0

   10  Anton Danieli           89  Fenestra SIF, Göteborg      5,47  -1,0

   11  Hampus Engström         89  Mörbylånga SIF              5,42  -3,0

   12  Johannes Andersson      89  Syltesk, Trollhättan        5,35  -1,0

   13  Erik Bylund             89  Nipansk, Sollefteå          5,32  -1,8 5,06

   14  Robin Larsson           89  Solängsskolan, Gävle        5,23  -1,7
   15
  Andreas Olsson          89  Centralsk, Perstorp         5,21  -0,4 5,19

   16  Karl Wilsborn           89  Norregårdsskolan, Växj      5,21  -0,9 4,93

 

            Kvalgrupp 2                                  17/9

    1  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      6,22  -1,1 Q

    2  Fredrik Kristoffersson  89  Själevadsskolan             6,12  -2,6 Q

    3  Jesper Berggren         89  Fenestra SIF, Göteborg      5,78  -1,8 Q  

    4  Felix Siljebäck-Larsen  89  Viksängssk, Västerås        5,66  -0,7 

    5  Johan Sjölin            89  Vallhamra sk, Sävedale      5,61  -1,0  

    6  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      5,54  -2,2  

    7  Mårten Hansson          89  Jämjö SIF, Rödeby           5,43  -1,2  

    8  Jakob Olsson            89  Gröndalsskolan, Värnam      5,36  -1,7  

    9  Martin Rolander         89  Lyrfågelskolan, Trollh      5,32  -1,0 5,09  

   10  Henrik Berg             89  Nya Elementar, Bromma       5,19  -1,0

   11  Oscar Nygren            89  Vallhamra sk, Sävedale      5,17  -1,2

   12  David Andtbacka         89  Vasa SIF, Skövde            5,16  -0,8

   13  Fredrik Nydahl          89  Nordlyckesk, Torslanda      5,10  -0,3

   14  Robin Lindell           89  Tegnérskolan, Säffle        5,09  -0,9

   15  Marcus Carlsson         89  Wä SIF, Kristianstad        4,91  -2,0

   16  Adam Rychwalksi         89  The English School Got      4,62  -0,7

   17  Christoffer Älvenstrand 89  Hagnässk, Upplands Bro      4,61  -1,0

   18  Chukwuma Abika          89  The English School Got      3,98  -0,1   
 

      Final                                        17/9

    1  Erik Collin             89  Nya Påvelunsskolan, V Fröl  6,72w  3,4 -

    2  Jesper Berggren         89  Fenestraskolan, Göteborg    6,48w  2,2 6,42 0,9

    3  Claes Beverlöv          89  Ersängsskolan, Umeå         6,27w  4,1 5,92 1,6

    4  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      6,25w  4,0 -

    5  Fredrik Kristoffersson  89  Själevadsskolan             6,17w  2,8 6,05 2,0

    6  Fredrik Jurstrand       89  Östra skolan, Nyköping      6,07w  4,2 5,30 1,8

    7  Henrik Rosenberg        89  Sonfjällsskolan, Hede       5,70w  2,1 5,50 1,8

    8  Marcus Persson          89  Strömstiernaskolan, Ströms  5,70w  2,9 -

P15 Diskus                                           17/9

    1  Johnny Karlsson         89  Strömssk, Strömsund         45,83

    2  Daniel Larsson          89  Ferlinsk,Filipstad          43,75

    3  Martin Gren             89  Kyrkerörskolan, Falköp      42,52

    4  Tony Persson            89  Fryxellska sk, Sunne        41,97

    5  Joel Ahl                89  Nybodaskolan, Tyresö        40,64

    6  Sebastian Mattsson      89  Ekenässk, Eslöv             39,58

    7  Tobias Reimertz         89  Friskolan i Kärna           37,88

    8  Erik Ohlsson            89  Frykenssk, Torsby           37,77

    9  Hampus Engström         89  Mörbylånga SIF              36,92

   10  Simon Karlsfred         89  Göteborgs Högre Samsko      36,84

   11  Daniel Pettersson       89  Sannerudsskolan, Kil        36,19

   12  Peter Edfors            89  Nipansk, Sollefteå          35,66

   13  Marcus Karlsson         89  Freja SIF, Gnesta           34,41

   14  Robin Lindell           89  Tegnérskolan, Säffle        34,25

   15  Lars Wahlman            89  Sofiedalsskolan, Valbo      32,88

   16  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         30,56

   17  Anders Johansson        89  Sannerudsskolan, Kil        30,42

   18  Jonas Carlsson          89  Mörbylånga SIF              28,61

   19  David Wåhlberg          89  Strömstiernaskolan, St      26,20

   20  Sebastian Johansson     89  Karlbergssk, Karlskoga      24,37

F18 100m

     Försök  heat: 1     4,0                         17/9

    1  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  12.15w Q

    2  Siri Fagerlund          86  Filbornask, Helsingbor      12.24w Q

    3  Elin Lundqvist          86  FIG, Karlstad               12.35w q

    4  Linnéa Larsson          86  Mullsjö Gy, Habo            12.48w q

    5  Sandra Bergman          86  Bergagy, Eslöv              12.58w q

    6  Helena Norberg          86  Huddingegymn                12.68w

    7  Lina Törnqvist          86  FIG, Karlstad               12.72w
 

     Försök  heat: 2     2,3                         17/9

    1  Emma Björkman           86  FIG, Karlstad               12.12w Q

    2  Lisa Rönnkvist          86  Balderssk, Skellefteå       12.50w Q

    3  Malin Ström             86  Torsbergsgy, Bollnäs        12.58w q

    4  Malin Karlsson          86  Friborgask, Simrishamn      12.82w

    5  Isabelle Eriksson       86  Gripensk, Nyköping          13.07w

    6  Camilla Kramar          86  Huddingegymn                13.09w

    7  Mikaela Westerfalk      86  Sjödalsgymn, Huddinge       13.39w

    8  Ida Johansson           86  Anderstorpsskolan, Ske      13.46w
 

     Final               3,0                         17/9

    1  Emma Björkman           86  FIG, Karlstad               11.96w

    2  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  12.22w

    3  Siri Fagerlund          86  Filbornask, Helsingbor      12.26w

    4  Lisa Rönnkvist          86  Balderssk, Skellefteå       12.30w

    5  Elin Lundqvist          86  FIG, Karlstad               12.34w

    6  Linnéa Larsson          86  Mullsjö Gy, Habo            12.44w

    7  Malin Ström             86  Torsbergsgy, Bollnäs        12.49w

    8  Sandra Bergman          86  Bergagy, Eslöv              12.77w

F18 1500m

     Final                                           17/9

    1  Moa Westman             86  Löpargymn, Sollentuna       5,01,16

    2  Emma Lundgren           85  FIG, Umeå                   5,15,44

    3  Ida Lindström           86  Löpargymn, Sollentuna       4,59,63

F18 Spjut                                            17/9

    1  Malin Renman            86  Wargentinssk, Östersun      44,27

    2  Cristina de Melo Jonsson 86  FIG, Karlstad              36,30

    3  Veronica Lundgren       86  Bobergssk, Ånge             36,26

    4  Michaela Johansson      86  Rekarnegy, Eskilstuna       35,78

    5  Emma Hansson            86  FIG, Malmö                  34,42

    6  Elisabeth Henriksson    86  FIG, Falun                  30,91

    7  Frida Linnér            86  Gudlav Bilderskolan, S      30,80

    8  Isabell Petersson       86  FIG, Växjö                  29,11

    9  Jessica Pettersson      86  Klippans Gy.                28,86
 

F17 100m

     Försök  heat: 1      3,9                        17/9

    1  Linda Berntsson         87  FIG, Växjö                  12.16w Q

    2  Cecilia Edfors          87  Gudlav Bilderskolan, S      12.52w Q

    3  Elisabeth Svensson      87  FIG, Malmö                  12.70w

    4  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         12.82w

    5  Jenni Falgén            87  Wargentinssk, Östersun      13.25w

    6  Caroline Silver         87  Midskogsskolan, Luleå       13.59w
 

     Försök  heat: 2      3,5                        17/9

    1  Maria Mejsjö            87  Bredgårdssk, Karlskoga      12.34w Q

    2  Nina Runvik             87  FIG, Malmö                  12.42w Q

    3  Caroline Bertheau       87  FIG, Malmö                  12.48w q

    4  Charlotte Ingebrigtsen  87  Wargentinssk, Östersun      12.52w q

    5  Louise Aagaard          87  Berseliussk, Linköping      13.04w

    6  Lisa Trané              87  FIG, Göteborg               13.19w
 

     Omgång 1  heat: 3    2,0                        17/9

    1  Anna Ek                 87  Klippans Gy.                12.35  Q

    2  Nina Törnqvist          87  Sundsgymn, Vellinge         12.54  Q

    3  Sofia Rahdevi           87  Sundsgymn, Vellinge         12.63

    4  Maria Palm-Tjusth       87  Högbergsk, Ludvika          13.44

    5  Isabella Hellman        87  FIG, Lidingö                13.50
 

     Final                3,4                        17/9

    1  Anna Ek                 87  Klippans Gy.                12.05w

    2  Linda Berntsson         87  FIG, Växjö                  12.14w

    3  Nina Runvik             87  FIG, Malmö                  12.37w

    4  Cecilia Edfors          87  Gudlav Bilderskolan, S      12.38w

    5  Nina Törnqvist          87  Sundsgymn, Vellinge         12.40w

    6  Maria Mejsjö            87  Bredgårdssk, Karlskoga      12.41w

    7  Charlotte Ingebrigtsen  87  Wargentinssk, Östersun      12.49w

    8  Caroline Bertheau       87  FIG, Malmö                  12.51w

F17 1500m

     Final                                           17/9

    1  Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       4:54,61

    2  Viktoria Tegenfeldt     87  FIG, Umeå                   4:54,78

    3  Lisa Voltaire           87  Löpargymn, Sollentuna       5:00,30

    4  Erika Fyrvall           87  Rudbeckssk, Sollentuna      5:10,32

    5  Anna Örneving           87  Löpargymn, Sollentuna       5:13,20

    6  Sofia Grafström         87  Löpargymn, Sollentuna       5:19,99

    7  Hanna Jansson           87  Västerhöjdsgy, Skövde       5:20,43

    8  Diana Nordén            87  Gripensk, Nyköping          5:24,27

    9  Sara Ivarsson           87  FIG, Malmö                  5:26,39

F17 Spjut                                            17/9

    1  Anna Boberg             87  FIG, Växjö                  39,16

    2  Viktoria Österberg      87  FIG, Karlstad               35,79

    3  Lina Pohl               87  FIG, Falun                  31,93

    4  Lina Nygren             87  FIG, Falun                  30,61

    5  Anna Wikström           87  Tullinge Gy.                30,12

    6  Sara Persson            87  FIG, Växjö                  25,64

    7  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  23,98
 

F16 100m

     Försök  heat: 1     1,7                         17/9

    1  Anette Broselid         88  FIG, Växjö                  12.25  Q

    2  Malin Olsson            88  FIG, Karlstad               12.87  Q

    3  Josefin Johansson       88  FIG, Karlstad               12.94  Q

    4  Minna Jansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       13.12  q

    5  Malin Hansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       13.23

    6  Hanna Svantesson        88  Ållebergsgy, Falköping      13.43

    7  Melinda Ymsèn           88  Söderportsk, Kristians      13.51
 

     Försök  heat: 2     3,0                         17/9

    1  Louise Johansson        88  FIG, Umeå                   12.50w Q

    4  Ronja Gartsjö           88  FIG, Malmö                  13.33w

    5  Nina Fjellner           88  FIG, Umeå                   13.03w Q

       Sofia Björnfot          88  Gränsälvsgy, Övertorne      13.40w

    6  Karin Johansson         88  Rudbeckssk, Örebro          13.22w Q
 

     Försök  heat: 3     2,0                         17/9

    1  Julia Skugge            88  Virginska SIF, Örebro       12.58  Q

    2  Maria Gustafsson        88  Rekarnegy, Eskilstuna       12.60  Q

    3  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  13.17  Q

    4  Elin Nilsson            88  Katedralskolan, Växjö       13.29

    5  Emma Aidanpää           88  Gränsälvsgy, Övertorne      13.34

    6  Therese Lundqvist       88  Hackspetten, Luleå          13.40

    7  Jennifer Lundbäck       88  FIG, Umeå                   14.04
 

     Försök  heat: 4      2,7                        17/9

    1  Mariama Sambou          88  Annerstaskolan, Huddin      12.15w Q

    2  Ida Aidanpää            88  Gränsälvsgy, Övertorne      12.58w Q

    3  Frida Svensson          88  Katedralskolan, Växjö       12.75w Q  

    4  Emma Langlet-Vessman    88  Sjödalsgymn, Huddinge       12.81w q

    5  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      12.93w q

    6  Lina Nätterlund         88  FIG, Lidingö                13.07w q   

    7  Malin Svanström         88  Ållebergsgy, Falköping      13.54w
 

     Semifinal  heat: 1   2,7                        17/9

    1  Anette Broselid         88  FIG, Växjö                  12.19w Q

    2  Louise Johansson        88  FIG, Umeå                   12.51w Q

    3  Maria Gustafsson        88  Rekarnegy, Eskilstuna       12.52w Q

    4  Emma Langlet-Vessman    88  Sjödalsgymn, Huddinge       12.90w q

    5  Josefin Johansson       88  FIG, Karlstad               12.98w

    6  Lina Nätterlund         88  FIG, Lidingö                13.13w

    7  Nina Fjellner           88  FIG, Umeå                   13.18w

    8  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  13.19w
 

     Semifinal  heat: 2   1,7                        17/9

    1  Mariama Sambou          88  Annerstaskolan, Huddin      12.15  Q

    2  Julia Skugge            88  Virginska SIF, Örebro       12.64  Q

    3  Ida Aidanpää            88  Gränsälvsgy, Övertorne      12.71  Q

    4  Malin Olsson            88  FIG, Karlstad               12.77  q

    5  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      13.03

    6  Frida Svensson          88  Katedralskolan, Växjö       13.03

    7  Minna Jansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       13.11

    8  Malin Hansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       13.48
 

     Final               2,7                         17/9

    1  Mariama Sambou          88  Annerstaskolan, Huddin      12.12w

    2  Anette Broselid         88  FIG, Växjö                  12.13w

    3  Julia Skugge            88  Virginska SIF, Örebro       12.30w

    4  Maria Gustafsson        88  Rekarnegy, Eskilstuna       12.41w

    5  Louise Johansson        88  FIG, Umeå                   12.50w

    6  Ida Aidanpää            88  Gränsälvsgy, Övertorne      12.83w

    7  Malin Olsson            88  FIG, Karlstad               12.84w

    8  Emma Langlet-Vessman    88  Sjödalsgymn, Huddinge       12.91w

F16 1500m

     Omgång 1  heat: 1                               17/9

    1  Sandra Fransson         88  FIG, Växjö                  4:49,08

    2  Elina Nygren            88  Löpargymn, Sollentuna       4:49,82

    3  Emma P. Lundin          88  FIG, Lidingö                5:09,07

    4  Sandra Thudén           88  FIG, Lidingö                5:09,35

    5  Lena Örn                88  Löpargymn, Sollentuna       5:10,14

    6  Cecilia Norrbom         88  Löpargymn, Sollentuna       5:11,23

    7  Ida Andreasson          88  Växjö Fria Gy.              5:18,74

    8  Maria Söderström        88  Löpargymn, Sollentuna       5:23,81

F16 Stav                                             17/9

    1  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  345

    2  Alisa Dimante           88  FIG, Malmö                  340

    3  Sara Klevell            88  FIG, Göteborg               325

    4  Stina Burri             88  S:t Petri skolan, Malm      285

    5  Victoria Westling       88  FIG, Lidingö                265

    -  Viktoria Waldemarsson   88  Växjö Fria Gy.              X

       Tora Bjartmarz          88  FIG, Malmö                  X
 

F16 Tresteg                                          17/9

    1  Erika Wiklund           88  FIG, Umeå                   11,572,4  11,31  2,0

    2  Sandra Pettersson       88  Bromangy, Hudiksvall        11,52  1,4  11,29  1,8

    3  Camilla Eriksson        88  Wenströmska Gy, Väster      11,452,3  11,15  0,6

    4  Elise Råman Delin       88  FIG, Lidingö                11,442,2  11,15  1,4

    5  Fredrica Andersson      88  Celsiussk, Uppsala          11,342,3  11,08  1,7

    6  Erika Jonasson          88  Katedralskolan, Växjö       11,203,9  10,24  1,9

    7  Jasmin Andersson        88  FIG, Växjö                  11,14  1,0 

    8  Emmy Westerdahl         88  FIG, Malmö                  10,924,7

    9  Maja Larsson            88  Per Brahegy, Jönköping      10,782,5  10,09  1,7

   10  Adelina Karlsson        88  Kongahällaskolan, Kung      10,77  1,8

   11  Annie Thorold           88  Västerhöjdsgy, Skövde       10,752,9  10,56  1,4

   12  Emma Samuelsson         88  Torsbergsgy, Bollnäs        10,682,7

   13  Ronja Gartsjö           88  FIG, Malmö                  10,66  1,9

   14  Malin Ebbinge           88  Sigrid Rudebecks Gy, G      10,52  2,0

   15  Sofia Bergkvist         88  Vadsbogy, Mariestad          9,96  2,0

   16  Melinda Ymsèn           88  Söderportsk, Kristians       9,943,9

   17  Sofia Björnfot          88  Gränsälvsgy, Övertorne       9,862,9  9,40  1,7

   18  Josefin Englund         88  Österängsk, Kristianst       9,74  1,8

   19  Therese Öhman           88  Anderstorpsskolan, Ske       9,313,0
 

F16 Kula                                             17/9

    1  Jenny Johansson         88  FIG, Falun                   14,60

    2  Maria Bengtsson         88  FIG, Växjö                   13,40

    3  Sofia Larsson           88  FIG, Karlstad                13,23

    4  Jasmine Henriksson      88  Bergagy, Eslöv               12,43

    5  Kristin Sörman          88  FIG, Falun                   12,16

    6  Elinor Forssander       88  FIG, Karlstad                10,93

    7  Erika Jonasson          88  Katedralskolan, Växjö        10,69

    8  Micaela Francke-Rydèn   88  FIG, Lidingö                 10,64

    9  Karolina Lundwall       88  Ullviskolan, Köping          10,62

   10  Josefine Bark           88  Tyresö Gy. SIF               10,48

   11  Sandra Olsson           88  Katedralskolan, Växjö        10,01

   12  Hanna Persson           88  Hackspetten, Luleå            9,57

   13  Madeleine Jansson       88  Vackstanäsgy, Södertäl        7,38

F15 Häck 80m

     Final                2,7                        17/9

    1  Fatima Makakala         89  Sjödalsgymn, Huddinge        11.97w Q

    2  Caroline Hallén         89  Vinstagårdssk, Sthlm         12.27w Q

    3  Rebecca Salmonson       89  Strömstiernaskolan, St       12.79w

    4  Lisa Svensson           89  Högelidsskolan Mariest       13.00w

    5  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       13.22w

    6  Sarah Vickman           89  Stadsskogsskolan, Lind       13.44w

    7  Joanna Nydén            89  Stadsskogsskolan, Lind       13.50w

       Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       bröt w

     Final                2,6                        17/9

    1  Johanna Riex            89  Ekenässk, Eslöv              11.68w Q

    2  Rebecka Leissner        89  Ingrid Segersteds gymn       12.24w Q

    3  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       12.57w q

    4  Rebecca Strand          89  Österledsskolan, Karls       12.63w

    5  Izehi Ileso             89  The English School Got       12.79w

    6  Amanda Kärlin           89  Engelska skolan, Gävle       13.01w

    7  Moa Hedström            89  Solängsskolan, Gävle         13.20w

    8  Gaby Moberg             89  The English School Got       16.80w

     Final                1,4                        17/9

    1  Gabriella Casadei       89  Rödebyskolan, Karlskro       12.14  Q

    2  Helena Wallenberg       89  Skanörs SIF                  12.41  Q

    3  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       12.57  q

    4  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist       12.64

    5  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköpin       13.00

    6  Sara Wallin             89  Abrahamsbergssk, Brom        13.12

    7  Elin Jarenfors          89  Östrabosk, Uddevalla         13.17

    8  Lisa Ek                 89  Sammilsdalsskolan, Lek       13.81

     Final                1,7                        17/9

    1  Johanna Riex            89  Ekenässk, Eslöv              11.65

    2  Fatima Makakala         89  Sjödalsgymn, Huddinge        11.88

    3  Gabriella Casadei       89  Rödebyskolan, Karlskro       12.05

    4  Helena Wallenberg       89  Skanörs SIF                  12.08

    5  Rebecka Leissner        89  Ingrid Segersteds gymn       12.22

    6  Caroline Hallén         89  Vinstagårdssk, Sthlm         12.25

    7  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       12.67

       Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       ej start

F15 Stav                                             17/9

    1  Sophie Levin            89  Pilängskolan, Lomma          322

    2  Natallie Kogut Rosberg  89  Söderkullanssk, Lund         322

    3  Erika Drageryd          89  Adolfsbergskolan, Öreb       312

    4  Hanna Pålsson           89  Linnéskolan, Limhamn         302

    5  Maria Ludvigsson        89  Rudbeckianska Gy, Väst       272  =

       Anneli Eklund           89  Transtensskolan, Halls       272  =

    7  Emilie Palm             89  Stadsskogsskolan, Lind       272

    -  Jessica Enlund          89  Engelska skolan, Gävle       X

F15 Längd

     Kvalgrupp 1                                     17/9   

    1  Mirabella Jauhiainen    89  Korpenskolan, Boden          5,23  -1,0 Q

    2  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       5,07  -1,4 Q

    3  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       4,97  -0,4

    4  Josefin Svensson        89  Centralsk, Virserum          4,94  -1,2 4,83

    5  Emelie Svensson         89  Tanumskolan, Tanum           4,90  -0,3

    6  Evelina Menning         89  Eneby SIF, Bålsta            4,75   0,0

    7  Anna-Karin Sörling      89  Skogstorpsskolan, Eski       4,71= -1,9 4,68

    8  Pernilla Sörman         89  Lillåskolan, Örebro          4,71  -1,1 4,63

    9  Linda Bergh             89  Abrahamsbergssk, Brom        4,68  -0,8

   10  Linnea Baheram          89  Högalidssk, Sthlm            4,66  -0,5

   11  Lina Hedly              89  Sammilsdalsskolan, Lek       4,64  -0,7 4,55

   12  Malin Dahlin            89  FIG, Lidingö                 4,62  -1,3 4,55

   13  Frida Ström             89  Strömstiernaskolan, St       4,61  -1,1

   14  Ronja Fjellner          89  Vindelälvsskolan, Sors       4,55  -1,4

   15  Joanna Nydén            89  Stadsskogsskolan, Lind       4,54  -2,8 0,00

   16  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist       4,47  -0,9

   17  Rebecca Salmonson       89  Strömstiernaskolan, St       4,42  -2,2

   18  Caroline Söderberg      89  Tunaholmssk, Mariestad       4,33  -0,3

   19  Josefine Samuelsson     89  Karl Johans sk, Örebro       4,15  -1,3

   20  Anneli Hult             89  Tunaholmssk, Mariestad       3,98  -1,2

 

     Kvalgrupp 2                                     17/9

    1  Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       5,31   0,2 Q

    2  Gabriella Casadei       89  Rödebyskolan, Karlskro       5,14  -0,4 Q

    3  Johanna Riex            89  Ekenässk, Eslöv              5,13  -0,8 Q  5,08

    4  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       5,13  -1,4 Q  5,00

    5  Nina Ljung              89  Arvika Centralsk.            5,13  -1,2 Q  4,97   

    6  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköpin       5,01  -1,4 Q

    7  Alexandra Axell         89  Torpsk, Lerum                5,00  -0,3

    8  Caroline Hallén         89  Vinstagårdssk, Sthlm         4,99  -1,0

    9  Rebecca Strand          89  Österledsskolan, Karls       4,92  -2,0

   10  Matilda Norin           89  Läroverket, Hudiksvall       4,91   0,0  

   11  Johanna Aalto           89  Stenalidsskolan, Krist       4,85  -2,6  

   12  Julia Lärkert           89  Adolf Fr. skola, Sthlm       4,71= -1,7 4,68  

   13  Josefin Jansson         89  Frösåkersk, Östhammar        4,62  -1,9 4,61  

   14  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        4,54  -0,3 4,36  

   15  Johanna Bertilsson      89  Östra Skolan, Hudiksva       4,40  -0,8  

   16  Linnea Persson          89  BCJF SkIF, Bålsta            4,31  -1,7

   17  Ingrid Hansson          89  Teleborg Centrum SIF,        4,29  -0,7

   18  Sandra Karlsson         89  Skrantaskolan, Karlsko       4,18  -1,7  

    -  Ann-Sofie Jansson       89  Haga SIF, Hofors             X


 Final                                               17/9

    1  Emilie Andersson        89  Hagnässkolan, UpplandsBro     5,47  -2,2

    2  Mirabella Jauhianien    89  Korpenskolan, Boden           5,34  -3,5

    3  Johanna Riex            89  Ekenässkolan, Eslöv           5,25  -1,7

    4  Gabriella Casadei       89  Rödebyskolan, Karlskrona      5,08  -3,6

    5  Nina Ljung              89  Arvika Centralskola           5,07  -2,0

    6  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gävle      5,00  -2,5

    7  Kristina Eriksson       89  Norrsundsskolan, Väddö        4,93  -3,9

    8  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköping       4,75  -2,8

F15 Diskus                                           17/9

    1  Sarah Lindberg          89  Frykenssk, Torsby            44,05

    2  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       42,95

    3  Elisabeth Brånsgård     89  Lekebergsskolan, Fjuge       41,13

    4  Teres Christensson      89  Lyrfågelskolan, Trollh       38,32

    5  Sanne Petersson         89  Dammfriskolan, Malmö         36,39

    6  Anna Wessman            89  Bergsundask, Växjö           35,43

    7  Rebecca Hallberger      89  Mogaskolan, Svenljunga       34,22

    8  Lisa Boss               89  Ekshärads Skol IF            33,40

    9  Jannica Nilsson         89  Ekenässk, Eslöv              29,71

   10  Tina Olsson             89  Bergsundask, Växjö           29,11

   11  Joanna Nydén            89  Stadsskogsskolan, Lind       28,11

   12  Sofia Eriksson          89  Blommensbergssk, Sthlm       27,24

   13  Erika Sundin            89  Minervaskolan, Ånge          26,94

   14  Linnea Nilsson          89  Bergsjö Skol IF              26,91

   15  Nina Ljung              89  Arvika Centralsk.            25,87

   16  Emilia Svensson         89  Bergsundask, Växjö           25,20

   17  Linnea Baheram          89  Högalidssk, Sthlm            20,91

   18  Sara Armanius           89  Noretskolan, Mora            19,38

    -  Malin Wiberg            89  Mörbylånga SIF               X

       Cecilia Näs             89  Morkarlbyskolan, Mora        X

       Emelie Olofsson         89  Ängetsk, Örnsköldsvik        X

       Therese Andersson       89  Torpsk, Lerum                X

       Elin Sundlöf            89  Frövisk, Frövi               X

F15 Slägga                                           17/9

    1  Petra Öberg             89  Oppebyskolan, Nyköping       44,60

    2  Natalie Heinonen        89  Ekillask, Märsta             37,91

    3  Ida Johansson           89  Enångers Skol IF             37,71

    4  Sarah Lindberg          89  Frykenssk, Torsby            37,19

    5  Rebecca Hallberger      89  Mogaskolan, Svenljunga       33,27

    6  Linnea Nilsson          89  Bergsjö Skol IF              32,02

    7  Sofie Erenlöf           89  Stigslundsskolan, Gävl       30,94

    8  Linn Gustafsson         89  Tunaholmssk, Mariestad       27,95

    9  Joanna Nydén            89  Stadsskogsskolan, Lind       24,34

   10  Josefin Bylund          89  Solängsskolan, Gävle         21,56

    -  Emma Lundqvist          89  Prästängens SIF, Alves       X

       Linn Wennbom            89  Frösåkersk, Östhammar        X

P15 4 x 100m

     Final                                           17/9

    1  Mörbylånga SIF          Mörbylånga SIF               :46.99

     Hampus Engström -89 Joel Wirsén -89 Jonas Carlsson -89 Anders Nihlstedt -89
 

    2  Viksängssk, Västerås    Viksängssk, Västerås         :47.12

     Felix Siljebäck Larsen -89 Per Ödman -89 David Toftemyr -89 Johan Åhlberg -89
 

    3  Sannerudssk, Kil        Sannerudsskolan, Kil         :49.36

     Anders Johansson -89 Rikard Karlsson -89 Daniel Pettersson -89 Tomas Olsson -89
 

F15 4 x 100m

     Final                                           17/9

    1  Stigslundsk, Gävle      Stigslundsskolan, Gävl       :52.25

     Sophia Hedman -89 Petra Larsson -90 Sofie Erenlöf -89 Elin Pöllä -91
 

    2  Engelska sk, Gävle      Engelska skolan, Gävle       :52.87

     Jessica Enlund -89 Amanda Kärlin -89 Matilda Lööke -90 Jennifer Höglund -90
 

    3  Annerstask, Huddinge    Annerstaskolan, Huddin       :54.12

     Nujin Karchan -88 Melissa Cofield-Fritz -91 Frida Lindström -90 Mariana Sambou -88
 

    4  Mörbylånga SIF          Mörbylånga SIF               :56.01

     Lina Karlsson -89 Sara Nilsson -90 Madelene Herborn -89 Malin Wiberg -89
 

    -  Källmursskolan          Källmursskolan, Gävle        diskv.

     Marie-Louise Proos -90 Sandra Edström -91 Bella Källberg -90 Elin Skoog -90