Fredag 21 november 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




SKOL-SM 2004 / GÄVLE
Lördag 18 september

P18 400m

     Försök  heat: 1                           18/9

    1  Elias Amado             86  Frölundagy, Göteborg        51.76  Q

    2  Fredrik Tallryd         86  Wargentinssk, Östersun      51.87  Q

    3  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  52.11  q

    4  Lars Fridén             86  Marks Gy, Kinna             52.73  q

    5  Richard Ohlsson         86  FIG, Umeå                   52.75  q

    6  Andreas Nyqvist         86  Tessinskolan, Nyköping      53.05  q

       Viktor Lindfors         86  Duveholmssk, Katrineho      bröt
 

     Försök  heat: 2                           18/9

    1  Martin Hedblom          86  Löpargymn, Sollentuna       51.65  Q

    2  Niklas Liberg           86  Spykensgymn, Lund           51.88  Q

    3  Jens Löfgren            86  FIG, Malmö                  53.31

    4  Mikael Johansson        86  Gudlav Bilderskolan, S      56.50

    5  Tobias Holmström        86  Anderstorpsskolan, Ske      57.31

    6  Rickard Tano            86  Furuhedsskolan, Kalix       58.27

P18 Hinder 2000m

     Final                                     18/9

    1  Fredrik Johansson       86  FIG, Växjö                  6:07,38

    2  Daniel Lundgren         85  Löpargymn, Sollentuna       6:10,35

    3  Viktor Hedlöf           86  Rodengy, Norrtälje          6:16,38

    4  Martin Billberg         86  FIG, Umeå                   6:20,44

    5  Pontus Persson          86  Sigrid Rudebecks Gy, G      6:21,07

    6  Johan Kensby            86  FIG, Karlstad               6:32,67

       Pontus Blomberg         86  Klippans Gy.                bröt

       Daniel Bengtsson        86  Donnergy, Göteborg          bröt
 

P18 Häck 110m

     Final              1,3                    18/9

    1  Michel Tornéus          86  Tullinge Gy.                14.64

    2  Johan Carlsson          85  FIG, Malmö                  14.78

    3  Christofer Kaalen       85  FIG, Umeå                   15.26

    4  Andreas Svärdh          86  FIG, Falun                  15.57

    5  Richard Lindgren        86  FIG, Karlstad               15.74

    6  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  15.90

    7  Adam Gullstrand         86  FIG, Malmö                  16.37

       Karl Gustavsson         86  FIG, Växjö                  ej start

P18 Längd                                      18/9

    1  Michel Tornéus          86  Tullinge Gy.                7,11w   2,8 7,07 2,0

    2  Carl Westberg           86  FIG, Falun                  6,85    1,8

    3  Johan Carlsson          85  FIG, Malmö                  6,84    1,4

    4  Sebastian Ekstrand      86  Sundsgymn, Vellinge         6,62    2,7 6,36 1,3

    5  Tommy Lampa             86  FIG, Umeå                   6,60w   3,0 5,18 1,5

    6  Andreas Otterling       86  Risbergska sk, Örebro       6,56w   2,5 6,30 1,8

    7  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  6,53w   2,4 6,23 1,2

    8  Martin Lundqvist        86  Sjödalsgymn, Huddinge       6,46    1,9

    9  Andreas Svärdh          86  FIG, Falun                  6,34    1,0

   10  Jonas Carlsson          86  FIG, Växjö                  6,26w   2,2 5,96 1,2

   11  Jesper Granlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       6,12    1,5

   12  Le Minh Tuan            86  De la Gardiegy, Lidköp      6,10    1,2 6,03 0,3

   13  Mikael Lindberg         86  Balderssk, Skellefteå       6,10w   2,2 5,83 2,2

   14  Fredrik Larsson         86  Sundsgymn, Vellinge         6,00w   2,6 5,74 1,8

   15  Christoffer Sköld       86  FIG, Karlstad               5,87    1,5

   16  Steven Kiai             86  FIG, Karlstad               5,85    1,1

   17  Karl Gustavsson         86  FIG, Växjö                  5,78    1,8

   18  Johan Damgren           86  Mullsjö Gy, Habo            5,75w   2,2

P17 400m

     Försök  heat: 1                           18/9

    1  Adam Sewall             87  FIG, Malmö                  51.12 Q

    2  Rickard Arvidsson       87  Ållebergsgy, Falköping      51.67 Q

    3  Erik Karlsson           87  FIG, Växjö                  53.48 q

    4  Erik Ederwall           87  FIG, Växjö                  53.96 q

    5  Joakim Winter           87  Wargentinssk, Östersun      54.24

    6  Emil Albreksson         87  Celsiussk, Uppsala          54.74

       Tomas Bjurström         87  Rudbeckssk, Örebro         ej start
 

     Försök  heat: 2                           18/9

    1  Victor Lohr             87  FIG, Karlstad               51.46 Q

    2  Gustav Karnebäck        87  Löpargymn, Sollentuna       51.61 Q

    3  Joakim Englund          87  Skvaderns gy, Sundsval      52.04 q

    4  Daniel Olsson           87  Klippans Gy.                53.09 q

    5  Rickard Karlsson        87  FIG, Lidingö                54.98

    6  Nils Mattjus            87  Kaplanskolan, Skelleft      56.38

    7  Emil Sjöbom             87  Ellwynska sk, Katrineh      57.24
 

P17 Hinder 2000m

     Final                                     18/9

    1  David Nilsson           87  FIG, Växjö                  6:15,15

    2  Erik Scheller           87  Löpargymn, Sollentuna       6:16,22

    3  Erik Widing             87  Löpargymn, Sollentuna       6:31,93

    4  Hannes Öckerman         87  FIG, Lidingö                6:33,33

    5  Marcus Holmqvist        87  Öbacka SIF, Härnösand       6:43,39

    6  Oskar Karlsson          87  FIG, Umeå                   6:43,68

    7  Robin Kivila            87  FIG, Lidingö                6:49,43
 

P17 Häck 110m

     Final                1,3                  18/9

    1  Per Strandquist         87  FIG, Malmö                  13.93

    2  Anton Barck             87  FIG, Växjö                  14.72

    3  Andreas Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          14.92

    4  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       15.06

    5  Nicklas Nilsson         87  Blackebergsgy, Sthlm        15.16

    6  Niklas Bagge            87  Östrabosk, Uddevalla        15.46

    7  Robin Lundh             87  FIG, Karlstad               15.92

       Rickard Karlsson        87  FIG, Lidingö                bröt

P17 Längd                                      18/9

    1  Per Strandquist         87  FIG, Malmö                  6,98    1,6

    2  Robin Lundh             87  FIG, Karlstad               6,77w   2,2 6,62 1,7

    3  Hannes Palm             87  Törnströmska Gy, Karls      6,58w   2,7 6,51 1,5

    4  Simon Johansson         87  FIG, Karlstad               6,56w   2,1 6,34 1,6

    5  Jens Fröjd-Gustavsson   87  Rudbeckianska Gy, Väst      6,50    1,4

    6  Mehdi Al-khatib         87  S:t Eriks Gymn, Sthlm       6,49    1,4

    7  Patrik Olsson           87  Palmcrantzskolan, Öste      6,48w   2,7 6,42 1,4

    8  Richard Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          6,05w   2,1 5,84 1,5

    9  Sebastian Carlsson      87  FIG, Falun                  6,05w   2,9 -

   10  Erik Lindberg           87  Gränsälvsgy, Övertorne      6,03    0,6

   11  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       6,01w   2,7 -

   12  Daniel Lind             87  Gudlav Bilderskolan, S      5,90    1,1

   13  Nicklas Nilsson         87  Blackebergsgy, Sthlm        5,88    1,0

   14  Andreas Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          5,84w   2,3 5,62 1,6

   15  Erik Näsman             87  Torsbergsgy, Bollnäs        5,84    0,8

   16  Robin Persson           87  Sundsgymn, Vellinge         5,79w   2,5 -

   17  Martin Stenman-Andersson 87  IT-gymn, Uppsala           5,67    0,9 5,56 0,4

   18  Staffan Ekefjärd        87  Anderstorpsskolan, Ske      5,67    0,8 5,42 1,8

   19  Daniel Arenhage         87  IT-gymn, Uppsala            5,65    1,8

   20  Johannes Wiberg         87  FIG, Umeå                   2,12    1,8

P17 Diskus                                     18/9

    1  Axel Härstedt           87  Sundsgymn, Vellinge         45,13

    2  Henrik Hassel           87  FIG, Lidingö                44,88

    3  Eric Svensson           87  Växjö Fria Gy.              42,56

    4  Fredrik Johansson       87  FIG, Karlstad               42,17

    5  Sebastian Carlsson      87  FIG, Falun                  41,78

    6  Marcus Janback          87  FIG, Lidingö                39,85

    7  Nicklas Eriksson        87  S:t Eriks Gymn, Sthlm       39,47

    8  Jens Wesemann           87  Söderslättsgy, Trelleb      39,31

    9  Daniel Nyman            87  FIG, Växjö                  38,74

   10  Johan Barrefors         87  FIG, Växjö                  38,10

   11  Stefan Kvist            87  Alvesta gy                  38,02

   12  Mikael Hedström         87  Anderstorpsskolan, Ske      34,62

   13  Robin Bylund            87  Gudlav Bilderskolan, S      33,36

   14  Mikael Persson          87  FIG, Malmö                  31,08

P16 400m
    
Försök  heat: 1                           18/9

    1  Fredrik Hallinder       88  Löpargymn, Sollentuna       52.40 Q

    2  Patrik Åkesson          88  FIG, Malmö                  53.62 Q

    3  Rasmus Appelkvist       88  Törnströmska Gy, Karls      54.69 q

    4  Jonatan Malka           88  FIG, Göteborg               57.03

    5  Gustav Gillander        88  Blackebergsgy, Sthlm        57.48
 

     Försök  heat: 2                           18/9

    1  Leo Silvén Möller       88  Enskilda Gymn., Sthlm       52.37  Q

    2  Mattias Lennartsson     88  FIG, Växjö                  52.45  Q

    3  Robin Andersson         88  Växjö Fria Gy.              52.84  q

    4  Johannes Håkansson      88  Katedralskolan, Växjö       54.15  q

    5  Patrik Erlandsson       88  Upplands-Bro Gy.            55.81  q

    6  Philip Nilsson          88  Hackspetten, Luleå          1:02,72

P16 800m

     Försök  heat: 1                           18/9

    1  Saibou Kebbeh           88  Oxievångskolan, Malmö       2:03,33 Q

    2  Mattias Lennartsson     88  FIG, Växjö                  2:03,76 Q

    3  Olle Olofsson           88  Bessemers SIF, Sandvik      2:03,79 Q

    4  Tomas Holmqvist         88  Löpargymn, Sollentuna       2:03,82 q

    5  Andreas Karlsson        88  Virginska SIF, Örebro       2:09,90

    6  Joakim Johansson        88  FIG, Göteborg               2:12,03
 

     Försök  heat: 2                           18/9

    1  Fredrik Hallinder       88  Löpargymn, Sollentuna       2:05,35 Q

    2  Thobias Ekhamre         88  Sjödalsgymn, Huddinge       2:05,84 Q

    3  Tommi Vaara             88  Tullinge Gy.                2:06,39 Q

    4  Ted Engstrand           88  Finnvedens gy, Värnamo      2:06,72 q

    5  Christian Sonehag       88  Fyrissk, Uppsala            2:09,47

    6  Marcus Holmström        88  FIG, Lidingö                2:12,67

    7  Daniel Malmqvist        88  Väggaskolan, Karlshamn      2:13,54

P16 Hinder 2000m

     Final                                     18/9

    1  Robin Leandersson       88  Löpargymn, Sollentuna       6:28,61

    2  Robin Lundkvist         88  FIG, Umeå                   6:32,52

    3  Simon Lundmark          88  FIG, Umeå                   6:39,68

    4  Linus Harrysson         88  FIG, Växjö                  6:43,47

    5  Eric Wretström          88  Löpargymn, Sollentuna       6:50,51

    6  Andreas Brusheim        88  FIG, Umeå                   6:59,64

    7  Alexander Brännkärr     88  Linnéskolan, Uppsala        7:02,36

    8  Johan Blomberg          88  Göteborgs Högre Samsko      7:07,31

    9  Anton Landenmark        88  Kanalskolan, Töreboda       7:28,28
 

P16 Häck 110m

     Final               0,7                   18/9

    1  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  14.70

    2  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  14.77

    3  Erik Lundmark           88  FIG, Falun                  15.56

    4  Johan Edvinsson         88  FIG, Lidingö                15.63

    5  Hans Lämås              88  FIG, Karlstad               17.09

P16 Höjd                                       18/9

    1  Daniel Lennartsson      88  Växjö Fria Gy.              190

    2  Conrad Öster            88  Polhemskolan, Lund          190  =

       Hans Lämås              88  FIG, Karlstad               190  =

    4  Niclas Liedberg         88  Riddarfjärdens Gy, Sth      190

    5  Oscar Adolfsson         88  FIG, Karlstad               187

    6  Jakob Thorvaldsson      88  Celsiussk, Uppsala          183

    7  Erik Lundmark           88  FIG, Falun                  179

    8  Sebastian Meakin        88  Katedralskolan, Växjö       179

    9  Olof Hjertman           88  FIG, Växjö                  170

   10  David McGreevy          88  Gripensk, Nyköping          165
 

P16 Stav                                       18/9

    1  Jonas Almqvist          88  Anderstorpsskolan, Ske      460

    2  Rasmus Carlsson         88  FIG, Falun                  422

    3  John Gustavsson         88  Anderstorpsskolan, Ske      412

    4  Björn Johansson         88  FIG, Falun                  412

    5  Jonathan Gren           88  Ållebergsgy, Falköping      382

    6  Milòs Drazic            88  S:t Petri skolan, Malm      372

    7  Jovan Drazic            88  S:t Petri skolan, Malm      362  =

       Markus Hammarsten       88  Sundsgymn, Vellinge         362  =

    9  Niklas Pettersson       88  Rudbeckssk, Örebro          342

   10  Christoffer von Seth    88  Södra Latins Gy, Sthlm     342

   11  Daniel L Persson        88  Vasaskolan, Gävle          297

P16 Tresteg                                     18/9

    1  Erik Jakobsson          88  FIG, Falun                  13,662,6 12,88 1,9

    2  Fredrik Meyer           88  Strömstads Gymn             13,41 2,4 13,01 1,4

    3  Andreas Karlsson        88  Fredriksdalsk, Lidköpi      13,40   1,5

    4  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  13,34   1,9

    5  Christer Åsman          88  Skvaderns gy, Sundsval      13,10   1,7

    6  Sebastian Haglund       88  Växjö Fria Gy.              12,97   0,3

    7  Daniel Hägglund         88  Grubbesk, Umeå              12,63w  2,2 12,61 2,0

    8  Jesper Festin           88  Katedralskolan, Uppsal      12,55   1,3

    9  Pontus Norman           88  FIG, Göteborg               12,51   1,2

   10  Andreas Persson         88  Strömstads Gymn             12,432,2

   11  Karl Boustedt           88  FIG, Göteborg               12,40   2,0

   12  Johan Andersson         8Växjö Fria Gy.              12,33   1,7

   13  Daniel J Persson        88  FIG, Falun                  12,27w  3,7 12,14 0,7

   14  Sebastian Meakin        88  Katedralskolan, Växjö       12,08   0,8

   15  David McGreevy          88  Gripensk, Nyköping          11,89   1,1

   16  John Andersson          88  Tessinskolan, Nyköping      11,59   1,1

   17  Emil Afzelius           88  Torsbergsgy, Bollnäs        11,50w  4,1

    -  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  X

P16 Spjut                                        18/9

    1  Mikael Sundler          88  Stjerneskolan, Torsby       62,22

    2  Ulf Ankarling           88  FIG, Karlstad               50,09

    3  Richard Johansson       88  FIG, Karlstad               48,67

    4  Björn Johansson         88  FIG, Falun                  48,63

    5  Ted Engstrand           88  Finnvedens gy, Värnamo      47,00

    6  Jonas Mårtensson        88  FIG, Växjö                  42,36

    7  Erik Almström           88  FIG, Lidingö                40,87

    8  Simon Enocson           88  FIG, Växjö                  40,28

    9  Johan Stande            88  Gudlav Bilderskolan, S      37,35

   10  Nils-Göran Nilsson      88  Tibble Gy, Täby             36,74

   11  Andreas Karlsson        88  Fredriksdalsk, Lidköpi      35,61

   12  Philip Nilsson          88  Hackspetten, Luleå          27,83

P15 300m

     Försök  heat: 1                               18/9

    1  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       36.92  Q

    2  Robin Nordenberg        89  Arvika Centralsk.           37.83  Q

    3  Simon Duljan            89  Högavångssk, Olofström      38.65  q

    4  Mattias Lind            89  Grönkullasskolan, Alve      38.96

    5  Robin Larsson           89  Solängsskolan, Gävle        39.05

    6  Rikard Karlsson         89  Sannerudsskolan, Kil        39.65

    7  Victor Nygren           89  Tegs Centralsk, Umeå        43.46
 

     Försök  heat: 2                               18/9

    1  David Toftemyr          89  Viksängssk, Västerås        37.87  Q

    2  John Sallergård         89  Parkskolan, Bodafors        38.30  Q

    3  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      38.71  q

    4  John Arvidsson          89  Säters SIF, Säter           39.66

    5  Magnus Wiebe            89  Kunskapsskolan, Enköpi      40.08

    6  Sebastian Johansson     89  Karlbergssk, Karlskoga      40.98

    7  Tomas Olsson            89  Sannerudsskolan, Kil        41.87
 

     Försök  heat: 3                               18/9

    1  Hampus Forsberg         89  Kubikskolan, Helsingbo      39.16  Q

    2  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              39.40  Q

    3  Johannes Andersson      89  Syltesk, Trollhättan        39.45

    4  Anton Andersson         89  Korpenskolan, Boden         39.94

    5  Erik Åslin              89  Vibackesk, Alnö             40.51

    6  Felix Nordlind          89  Tångvalla SIF, Falster      41.01
 

     Final                                         18/9

    1  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       36.69

    2  David Toftemyr          89  Viksängssk, Västerås        37.15

    3  Robin Nordenberg        89  Arvika Centralsk.           38.09

    4  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              38.32

    5  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      38.37

    6  John Sallergård         89  Parkskolan, Bodafors        38.54

    7  Simon Duljan            89  Högavångssk, Olofström      38.86

       Hampus Forsberg         89  Kubikskolan, Helsingbo      ej start

  Final                                         18/9

    1  Henrik Berg             89  Nya Elementar, Bromma       2:01,34

    2  Christoffer Sundberg    89  Alviksskolan, Bromma        2:01,91

    3  Alexander Persson       89  Klippans Gy.                2:02,44

    4  Alexander Palm          89  Torslandask, Göteborg       2:05,02

    5  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              2:06,16

    6  Mathias Erkkilä         89  Sofiedalsskolan, Valbo      2:06,45

    7  Gustaf Karlström        89  Vallaskolan                 2:09,12

    8  Emil Hindrikes          89  Mockfjärdsskolan, Björ      2:09,44

P15 Slägga                                           18/9 

    1  Johnny Karlsson         89  Strömssk, Strömsund         52,31

    2  Anders Johansson        89  Sannerudsskolan, Kil        48,26

    3  Tony Persson            89  Fryxellska sk, Sunne        47,70

    4  Sebastian Mattsson      89  Ekenässk, Eslöv             47,53

    5  Erik Krane              89  Byske Skol IF               46,69

    6  Anders Eriksson         89  Österslättssk, Karlsha      46,12

    7  Emil Svensson           89  Teleborg Centrum SIF,       43,53

    8  Marcus Karlsson         89  Freja SIF, Gnesta           42,91

    9  Daniel Larsson          89  Ferlinsk,Filipstad          41,86

   10  Daniel Pettersson       89  Sannerudsskolan, Kil        31,34

   11  Christoffer Älvenstrand 89  Hagnässk, Upplands Bro      25,47

    -  Simon Spejare           89  Storsjöskolan, Östersu      X

F18 Hinder 1500m

     Final                                           18/9

    1  Ida Strandenholm        86  FIG, Falun                  5:19,78

    2  Sofia Kyrk              86  Sundsta Älvkullegy, Ka      5:41,84

    3  Angelica Oscarson       86  Västerhöjdsgy, Skövde       5:42,06

    4  Emma Lundgren           85  FIG, Umeå                   5:50,91
 

F18 Häck 100m

     Final                1,9                        18/9

    1  Emma Hansson            86  FIG, Malmö                  14.69

    2  Lisa Rönnkvist          86  Balderssk, Skellefteå       14.83

    3  Camilla Kramar          86  Huddingegymn                14.96

    4  Siri Fagerlund          86  Filbornask, Helsingbor      15.13

    5  Mikaela Westerfalk      86  Sjödalsgymn, Huddinge       16.10

    6  Hilda Palo              86  FIG, Umeå                   16.83

    7  Linnéa Larsson          86  Mullsjö Gy, Habo            18.14

F18 Stav                                             18/9

    1  Stine Petersen          86  FIG, Umeå                   282

    2  Therese Zittra          86  FIG, Umeå                   242
 

F18 Längd                                            18/9

    1  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  5,672,5 5,33 1,1

    2  Emma Hansson            86  FIG, Malmö                  5,63  2,0

    3  Lisa Rönnkvist          86  Balderssk, Skellefteå       5,58  1,2

    4  Camilla Kerrén          86  FIG, Malmö                  5,372,6 5,07 1,7

    5  Sandra Bergman          86  Bergagy, Eslöv              5,25  1,9

    6  Mikaela Westerfalk      86  Sjödalsgymn, Huddinge       5,21  0,6

    7  Marie Erlandsson        86  Katedralskolan, Växjö       5,14w 3,0 -

    8  Jennie Karström         86  C4 Gymnasiet, Kristian      4,992,2 4,94 2,0

    9  Johanna Englund         86  C4 Gymnasiet, Kristian      4,68  1,9

   10  Caroline Ström          86  Högbergssk, Tierp           4,482,2 4,46 1,5

   11  Ellinor Doverbo         86  FIG, Göteborg               4,152,3 4,13 1,2

   12  Karin Ahl               86  FIG, Göteborg               3,362,6 3,23 1,9

F18 Diskus                                           18/9

    1  Carolina Hjelt          86  Huddingegymn                40,24

    2  Suzanne Eneros          86  FIG, Växjö                  37,19

    3  Angelica Henriksson     86  FIG, Falun                  35,88

    4  Jessica Larsson         85  FIG, Umeå                   34,95

    5  Pia Ankarling           86  FIG, Karlstad               34,60

    6  Elisabeth Henriksson    86  FIG, Falun                  29,23

    7  Lina Törnqvist          86  FIG, Karlstad               27,96

    8  Cristina de Melo Jonsson 86  FIG, Karlstad              25,85

    -  Annika Hjelm            86  Sjödalsgymn, Huddinge       X
 

F18 Slägga                                           18/9

    1  Annika Hjelm            86  Sjödalsgymn, Huddinge       52,84

    2  Frida Brolin            85  FIG, Falun                  50,85

    3  Malin Renman            86  Wargentinssk, Östersun      47,48

    4  Carolina Hjelt          86  Huddingegymn                45,22

    5  Emma Ståhlberg          86  FIG, Falun                  43,94

    6  Veronica Lundgren       86  Bobergssk, Ånge             41,22

    7  Jenny Larsson           86  FIG, Karlstad               40,85

    8  Angelica Henriksson     86  FIG, Falun                  38,81

    9  Linda Pettersson        85  FIG, Karlstad               38,00

   10  Emilie Davidsson        86  FIG, Växjö                  37,23

   11  Ida Johansson           86  Anderstorpsskolan, Ske      34,02

   12  Klara Stålhandske       86  Nynäshamns Gy.              33,08

   13  Pia Ankarling           86  FIG, Karlstad               32,12

   14  Suzanne Eneros          86  FIG, Växjö                  25,61

    -  Elisabeth Henriksson    86  FIG, Falun                  X
 

F17 400m

     Försök  heat: 1                                 18/9

    1  Maria Mejsjö            87  Bredgårdssk, Karlskoga      58.50   Q

    2  Viktoria Tegenfeldt     87  FIG, Umeå                   59.31   Q

    3  Maja Olofsson           87  FIG, Växjö                  1:00,58 q

    4  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         1:01,15 q

       Lisa Voltaire           87  Löpargymn, Sollentuna       bröt
 

     Försök  heat: 2                                 18/9

    1  Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       68,00   Q

    2  Nina Runvik             87  FIG, Malmö                  71,72   Q

    3  Petra Axenram           87  FIG, Malmö                  71,90   q

    4  Louise Aagaard          87  Berseliussk, Linköping      72,34   q
 

F17 Hinder 1500m

     Omgång 1  heat: 1                               18/9

    1  Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       5:19,73

    2  Ida Strandeholm         86  FIG, Falun                  5:19,78  1:a F18

    3  Hanna Jansson           87  Västerhöjdsgy, Skövde       5:32,71  2:a F17

    4  Sofia Kyrk              86  Sundsta Älvkullegy, Ka      5:41,84  2:a F18

    5  Angelica Oscarson       86  Västerhöjdsgy, Skövde       5:42,06  3:a F18

    6  Diana Nordén            87  Gripensk, Nyköping          5:48,50  3:a F17

    7  Emma Lundgren           85  FIG, Umeå                   5:50,91  4:a F18

    8  Helena Kristiansson     87  FIG, Malmö                  6:53,51  4:a F17
 

F17 Häck 100m

     Försök  heat: 1     2,8                         18/9

    1  Ellinore Hallin         87  Westerlundska Gy, Enkö      14.62w Q

    2  Anna Ek                 87  Klippans Gy.                14.97w Q

    3  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  15.09w q

    4  Ebba Jungmark           87  FIG, Göteborg               15.75w q

    5  Lina Pohl               87  FIG, Falun                  16.16w q

    6  Terese Wettler          87  Rudbeckssk, Örebro          16.18w
 

     Försök  heat: 2     2,6                         18/9

    1  Donya Mohammadian       87  Magnus Åbergsgy, Troll      14.88w Q

    2  Caroline Bertheau       87  FIG, Malmö                  15.18w Q

    3  Frida Blomqvist         87  ETG SKIF, Växjö             15.37w q

    4  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         16.73w

    5  Sofia Rahdevi           87  Sundsgymn, Vellinge         16.85w

    6  Louise Carlsson         87  Lars Kaggskolan, Kalma      16.95w
 

     Final               2,0                         18/9

    1  Anna Ek                 87  Klippans Gy.                14.37

    2  Caroline Bertheau       87  FIG, Malmö                  14.53

    3  Ellinore Hallin         87  Westerlundska Gy, Enkö      14.59

    4  Donya Mohammadian       87  Magnus Åbergsgy, Troll      14.83

    5  Frida Blomqvist         87  ETG SKIF, Växjö             15.07

    6  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  15.45

    7  Ebba Jungmark           87  FIG, Göteborg               15.76

    8  Lina Pohl               87  FIG, Falun                  16.23
 

F17 Stav                                             18/9

    1  Isabell Lilja           87  FIG, Malmö                  373

    2  Hanna Hirvelä           87  Falu Frigymn,               327

    3  Jessica Gustavsson      87  FIG, Falun                  317

    4  Louise Carlsson         87  Lars Kaggskolan, Kalma      317

    5  Martina Wahnström       87  Sigrid Rudebecks Gy, G      307

    6  Elina Baheram           87  Gångsätraskolan,Liding      297

    7  Sofie Norrbom           87  Högalandssk, Bromma         282

    8  Lina Nygren             87  FIG, Falun                  262

    9  Karin Sindsjö           87  FIG, Karlstad               262
 

F17 Längd                                            18/9

    1  Linda Berntsson         87  FIG, Växjö                  5,833,2 5,76 1,6

    2  Ellinore Hallin         87  Westerlundska Gy, Enkö      5,55  1,0

    3  Frida Karlsson          87  FIG, Växjö                  5,52  1,4

    4  Martina Wahnström       87  Sigrid Rudebecks Gy, G      5,43  1,5

    5  Sofia Rahdevi           87  Sundsgymn, Vellinge         5,342,2 5,16 1,9

    6  Cecilia Edfors          87  Gudlav Bilderskolan, S      5,26  1,8

    7  Helena Kristiansson     87  FIG, Malmö                  5,23  0,8

    8  Emelie Staaf            87  Katedralskolan, Linköp      5,21  2,0

    9  Rebecka Fahlgren        87  FIG, Karlstad               5,17  1,1 5,00 1,3

   10  Sara Persson            87  FIG, Växjö                  5,173,3 4,79 2,2

   11  Elisabeth Svensson      87  FIG, Malmö                  5,112,2 5,01 1,7

   12  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  5,11  1,4 4,76 1,5

   13  Charlotta Brishammar    87  FIG, Lidingö                5,05  1,5

   14  Stina Nilsson           87  FIG, Umeå                   5,00  1,3

   15  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         4,922,3 4,62 1,4

   16  Nina Törnqvist          87  Sundsgymn, Vellinge         4,92  1,5 3,80 2,6

   17  Jenni Falgén            87  Wargentinssk, Östersun      4,69  0,9

   18  Elin Ålevik             87  FIG, Umeå                   4,50  1,9

   19  Marielle Nohrstedt      87  FIG, Karlstad               4,47  1,1

F17 Diskus                                           18/9

    1  Anna Wikström           87  Tullinge Gy.                40,20

    2  Karolina Pedersen       87  FIG, Göteborg               37,57

    3  Gullan Andersson        87  Stjerneskolan, Torsby       37,17

    4  Ann-Sofie Åkesson       87  Klippans Gy.                34,46

    5  Joanna Nilsson          87  FIG, Falun                  33,67

    6  Viktoria Österberg      87  FIG, Karlstad               27,78

    7  Viktoria Oscarsson      87  Lagmansgy, Vara             27,45

    8  Maria Pettersson        87  FIG, Karlstad               25,99

    -  Frida Karlsson          87  FIG, Växjö                  X

       Anna Boberg             87  FIG, Växjö                  X
 

F17 Slägga                                           18/9

    1  Linda Eriksson          87  Nyköpings Rest o Hotel      49,79

    2  Karolina Pedersen       87  FIG, Göteborg               46,86

    3  Viktoria Oscarsson      87  Lagmansgy, Vara             43,52

    4  Maria Pettersson        87  FIG, Karlstad               43,44

    5  Joanna Nilsson          87  FIG, Falun                  38,17

    6  Jenny Abrahamsson       87  Väggaskolan, Karlshamn      35,41

    7  Gullan Andersson        87  Stjerneskolan, Torsby       34,02

    8  Anna Wikström           87  Tullinge Gy.                29,67
 

F16 400m

     Försök  heat: 1                                 18/9

    1  Elin Backman            88  Filbornask, Helsingbor      59.63   Q

    2  Sofia Stensiö           88  Upplands-Bro Gy.            1:00,41 Q

    3  Martina Eriksson        88  FIG, Umeå                   1:00,45 q

    4  Linnèa Halvarson        88  Löpargymn, Sollentuna       1:01,51 q

    5  Mariama Sambou          88  Annerstaskolan, Huddin      1:04,16

    6  Emma-Maria Norén        88  Växjö Fria Gy.              1:04,50
 

     Försök  heat: 2                                 18/9

    1  Anna Berg               88  Löpargymn, Sollentuna       59.61   Q

    2  Malin Bjergestam        88  FIG, Karlstad               59.84   Q

    3  Sofie Jansson           88  FIG, Falun                  1:00,26 q

    4  Beatrice Enckell        88  FIG, Malmö                  1:01,50 q

    5  Emilia Reiding          88  Rudbeckssk, Sollentuna      1:01,57

    6  Erika Jonasson          88  Katedralskolan, Växjö       1:02,76

F16 Hinder 1500m
    
Final                                           18/9

    1  Matilda Häggström       88 FIG, Karlstad                5:18,59

    2  Elina Nygren            88  Löpargymn, Sollentuna       5:20,98

    3  Lena Örn                88  Löpargymn, Sollentuna       5:25,11

    4  Cecilia Norrbom         88  Löpargymn, Sollentuna       5:31,28

    5  Linda Johansson         88  Löpargymn, Sollentuna       5:47,94

    6  Emma Mellgren           88  FIG, Karlstad               5:51,30


F16 Häck 100m

     Omgång 1  heat: 1    2,6                        18/9

    1  Erika Persson           88  FIG, Karlstad               14.50w Q

    2  Martina Vivlund         88  FIG, Malmö                  14.72w Q

    3  Sofia Larsson           88  FIG, Karlstad               15.21w q

    4  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  15.29w q

    5  Fredrica Andersson      88  Celsiussk, Uppsala          16.29w

       Emma Aidanpää           88  Gränsälvsgy, Övertorne      bröt w


     Omgång 1  heat: 2    1,8                        18/9

    1  Emilia Rundqvist        88  FIG, Växjö                  14.03 Q

    2  Anna Lergård            88  Katedralsskolan, Skara      15.34 Q

    3  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      15.53 q

    4  Elise Råman Delin       88  FIG, Lidingö                15.75 q

       Ida Aidanpää            88  Gränsälvsgy, Övertorne      ej start
 

     Final                1,3                        18/9

    1  Emilia Rundqvist        88  FIG, Växjö                  14.11

    2  Martina Vivlund         88  FIG, Malmö                  14.86

    3  Sofia Larsson           88  FIG, Karlstad               15.04

    4  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  15.26

    5  Anna Lergård            88  Katedralsskolan, Skara      15.27

    6  Elise Råman Delin       88  FIG, Lidingö                15.46

    7  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      15.50

    -  Erika Persson           88  FIG, Karlstad               diskv.    §4.3.11

F16 Höjd                                             18/9

    1  Erika Wiklund           88  FIG, Umeå                   184

    2  Carolin Gull            88  FIG, Karlstad               166

    3  Jenny Ström             88  FIG, Växjö                  164

    4  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      158

    5  Sanne Modin             88  Stagneliusskolan, Kalm      154  =

       Victoria Westling       88  FIG, Lidingö                154  =

       Johanna Berg            88  FIG, Karlstad               154  =

    8  Petra Andersson         88  FIG, Göteborg               154

    9  Anna Flodin             88  Bromangy, Hudiksvall        154

   10  Malin Svanström         88  Ållebergsgy, Falköping      149

   11  Sofia Bergkvist         88  Vadsbogy, Mariestad         149

   12  Hanna Svantesson        88  Ållebergsgy, Falköping      144

F16 Slägga                                           18/9

    1  Angelica Persson        88  FIG, Falun                   43,22

    2  Jasmine Henriksson      88  Bergagy, Eslöv               42,62

    3  Johanna Rydberg         88  Wenströmska Gy, Väster       41,66

    4  Elinor Forssander       88  FIG, Karlstad                40,38

    5  Emmie Borgqvist         88  Väggaskolan, Karlshamn       39,68

    6  Sara Ståhlberg          88  FIG, Falun                   37,51

    7  Maria Bengtsson         88  FIG, Växjö                   36,23

    8  Pernilla Fyhr           88  Vackstanäsgy, Södertäl       27,63

    9  Kristin Sörman          88  FIG, Falun                   26,71

    -  Kristine Stålhandske    88  Nynäshamns Gy.               X
 

F16 Spjut                                            18/9

    1  Jasmine Henriksson      88  Bergagy, Eslöv               41,53

    2  Jenny Johansson         88  FIG, Falun                   39,77

    3  Sofia Larsson           88  FIG, Karlstad                37,33

    4  Isabell Gradin          88  Skvaderns gy, Sundsval       36,10

    5  Emelie Haaparanta       88  Danderydsgy.                 32,59

    6  Jessica Hermansson      88  Bergagy, Eslöv               30,07

    7  Therese Öhman           88  Anderstorpsskolan, Ske       29,93

    8  Anna Flodin             88  Bromangy, Hudiksvall         28,39

    9  Petra Andersson         88  FIG, Göteborg                27,85

   10  Sofia Stensiö           88  Upplands-Bro Gy.             27,45

   11  Anna Fyhr               88  Bessemers SIF, Sandvik       27,24

   12  Sofie Lindskog          88  Polhemsskolan, Gävle         25,37

   13  Hanna Persson           88  Hackspetten, Luleå           19,60

    -  Madeleine Jansson       88  Vackstanäsgy, Södertäl       X

F15 300m

     Försök  heat: 1                                 18/9

    1  Josefin Magnusson       89  Killebäckskolan, S San       41.76  Q

    2  Sofia Thorin            89  Fryxellska sk, Sunne         42.60  Q

    3  Emilia Eliasson         89  Kiörningskolan, Härnös       43.48  q

    4  Linda Bergh             89  Abrahamsbergssk, Brom        43.60  q

    5  Linn Gustafsson         89  Tunaholmssk, Mariestad       44.44

    6  Carolina Ericsson       89  Skara Grundsk, Skara         45.53

    7  Sanna Dunesius          89  Storsjöskolan, Östersu       45.62
 

     Försök  heat: 2                                 18/9

    1  Izehi Ileso             89  The English School Got       42.39  Q

    2  Emelie Rexelius         89  Engelska skolan, Linkö       42.56  Q

    3  Paula Tolj              89  Vasa SIF, Sthlm              44.62

    4  Elsa Hannar             89  FIG, Lidingö                 44.68

    5  Lina Karlsson           89  Mörbylånga SIF               45.92

    6  Joanna Nydén            89  Stadsskogsskolan, Lind       46.90

    7  Josefin Särén           89  Forshaga SIF                 46.91
 

     Försök  heat: 3                                 18/9

    1  Jonna Quistbergh        89  Mälarhöjdskolan, Sthlm       42.90  Q

    2  Alexandra Axell         89  Torpsk, Lerum                44.38  Q

    3  Malin Bonthron          89  Britsarvssk, Falun           44.62

    4  Johanna Aalto           89  Stenalidsskolan, Krist       45.33

    5  Ellinor Thorsell        89  Österslättssk, Karlsha       45.41

    6  Michaela Holmer         89  Oppebyskolan, Nyköping       47.11

    7  Tone Granquist          89  Bokelundsskolan              47.27


     Final                                           18/9

    1  Emelie Rexelius         89  Engelska skolan, Linkö       41.11

    2  Josefin Magnusson       89  Killebäckskolan, S San       41.28

    3  Jonna Quistbergh        89  Mälarhöjdskolan, Sthlm       41.83

    4  Izehi Ileso             89  The English School Got       42.42

    5  Sofia Thorin            89  Fryxellska sk, Sunne         42.76

    6  Alexandra Axell         89  Torpsk, Lerum                43.63

    7  Emilia Eliasson         89  Kiörningskolan, Härnös       43.69

    8  Linda Bergh             89  Abrahamsbergssk, Brom        44.44

F15 800m
    
Final                                           18/9

    1  Sara Sjöqvist           89  Margretelunds SIF, Åke       2:22,93

    2  Ronja Fjellner          89  Vindelälvsskolan, Sors       2:23,26

    3  Josefine Koskinen       89  Friskolan Södertälje         2:23,44

    4  Sofia Turesson          89  Björkebysk, Järfälla         2:24,70

    5  Emelie Stenqvist        89  Centralsk, Virserum          2:25,32

    6  Sara Nolbrant           89  Ängsk, Skene                 2:27,86

    7  Emmy Koskinen           89  Friskolan Södertälje         2:27,92

    8  Elisabeth Axelsson      89  FIG, Falun                   2:28,80

    9  Elsa Hannar             89  FIG, Lidingö                 2:29,05

   10  Erika Unelid            89  Prins Wilhelmskolan, F       2:33,44

   11  Sara Bengtsson          89  Rålambshovsskolan, Sth       2:33,59

   12  Olivia Haby             89  The English School Got       3:04,20

F15 Hinder 1500m

     Final                                           18/9

    1  Ida Verwijst            89  Tunabergssk, Uppsala         5:20,12

    2  Evelina Månsson         89  Killebäckskolan, S San       5:36,40

    3  Josefine Berggren       89  Frösåkersk, Östhammar        5:45,54

    4  Emmy Koskinen           89  Friskolan Södertälje         5:52,01

    5  Sofie Erenlöf           89  Stigslundsskolan, Gävl       6:02,71

    6  Emelina Soto            89  Säbysk, Salem                6:16,24

       Therése Hurtigh         89  Skanörs SIF                  bröt

       Olivia Haby             89  The English School Got       bröt

F15 Häck 300m

     Försök  heat: 1                                 18/9

    1  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        46.30  Q

    2  Ronja Fjellner          89  Vindelälvsskolan, Sors       47.54  Q

    3  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist       47.73  q

    4  Sofie Erenlöf           89  Stigslundsskolan, Gävl       48.67  q

    5  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköpin       49.10  q

    6  Amanda Kärlin           89  Engelska skolan, Gävle       49.51

     Försök  heat: 2                                 18/9

    1  Johanna Riex            89  Ekenässk, Eslöv              45.86  Q

    2  Anna Pärsdotter         89  Bergtorpssk, Täby            48.21  Q

    3  Sara Wallin             89  Abrahamsbergssk, Brom        48.32  q

    4  Emmy Koskinen           89  Friskolan Södertälje         50.32

       Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       bröt

F15 Tresteg                                          18/9

    1  Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       11,29  -1,1

    2  Frida Ström             89  Strömstiernaskolan, St       10,98  -1,5

    3  Emelie Svensson         89  Tanumskolan, Tanum           10,89  -0,8

    4  Josefin Svensson        89  Centralsk, Virserum          10,79  -1,0

    5  Fatima Makakala         89  Sjödalsgymn, Huddinge        10,71  -0,3  10,63 -1,4

    6  Matilda Norin           89  Läroverket, Hudiksvall       10,71  -0,9  10,57 -2,1

    7  Rebecca Strand          89  Österledsskolan, Karls       10,67  -0,5

    8  Emilia Eliasson         89  Kiörningskolan, Härnös       10,53  -2,0

    9  Moa Hedström            89  Solängsskolan, Gävle         10,39  -2,1

   10  Johanna Bertilsson      89  Östra Skolan, Hudiksva       10,35  -1,2

   11  Sarah Vickman           89  Stadsskogsskolan, Lind       10,18  -2,3

   12  Jessica Enlund          89  Engelska skolan, Gävle       10,10  -1,3

   13  Johanna Aalto           89  Stenalidsskolan, Krist       10,09  -1,2

   14  Mia Callenberg          89  Sams SIF, Stenkullen         10,00  -0,5

   15  Pernilla Sörman         89  Lillåskolan, Örebro           9,90  -0,7

   16  Joanna Nydèn            89  Stadsskogsskolan, Lind        9,87  -0,7

   17  Lisa Svensson           89  Högelidsskolan Mariest        9,79  -1,9

   18  Malin Dahlin            89  FIG, Lidingö                  9,78  -0,4

   19  Elin Fäldt              89  Lessebo SIF                   9,77  -1,3

   20  Maria Tägtgård          89  Strandskolan, Kungälv         9,50  -1,9

   21  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist        9,43  -1,9

   22  Ingrid Hansson          89  Teleborg Centrum SIF,         9,20  -0,8

    -  Sandra Karlsson         89  Skrantaskolan, Karlsko        X

       Izehi Ileso             89  The English School Got        X

P18 4 x 100m

     Final                                           18/9

    1  FIG Malmö               FIG, Malmö                   :42.75

     Jens Löfgren -86 Per Strandquist -87 Johan Carlsson -85 Vuk Djekic -88
 

    2  FIG Karlstad            FIG, Karlstad                :43.15

     David Tegel -87 Simon Johansson -87 Robin Lundh -87 Victor Lohr -87
 

    3  FIG Växjö Lag 1         FIG, Växjö                   :44.20

     Niclas Åkerström -88 Jonas Mårtensson -88 Tobias Ohlsson -86 Erik Karlsson -87
 

    4  FIG Falun               FIG, Falun                   :44.48

     Andreas Swärdh -86 Carl Westberg -86 Tommy Nordin -88 Samuel Lindén -86
 

    5  FIG Umeå                FIG, Umeå                    :44.86

     Johannes Wiberg -87 Oskar Rosén-Olofsson -88 Richard Ohlsson -87 Christofer Kaalen -85
 

    6  FIG Lidingö             FIG, Lidingö                 :45.14

     Patrik Andersson -86 Rickard Karlsson -87 Johan Edvinsson -88 Nevzad Karaahmetovic -88
 

    7  FIG Växjö Lag 2         FIG, Växjö                   :45.44

     Mattias Lennartsson -88 Simon Enocson -88 Olof Hjertman -88 Anton Barck -87
 

       FIG Göteborg            FIG, Göteborg                bröt

     Kalle Boustedt -88 Elias Amado -86 Jonas Hilmersson -88 Emil Predan -88
 

     Final                                           18/9

    1  Wargentinssk.           Wargentinssk, Östersun       :44.31

     Micael Lundgren -85 Joakim Winter -87 Fredrik Tallryd -86 Håkan Nordin -85
 

    2  Anderstorpssk.          Anderstorpsskolan, Ske       :44.40

     Christofer Karlsson -85 Staffan Ekefjärd -87 André Brännström -87 Mikael Hedström -87
 

    3  Celsiussk, Uppsala      Celsiussk, Uppsala           :45.15

     Richard Andersson -87 Tobias Thor -88 Emil Albrektsson -87 Andreas Andersson -87
 

    4  Sundsgymn, Vellinge     Sundsgymn, Vellinge          :46.38

     Patrik Mattsson -87 Tobias Dahlberg -86 Robin Persson -87 Fredrik Larsson -86
 

    5  Växjö Fria Gy.          Växjö Fria Gy.               :46.51

     Eric Svensson -87 Daniel Lennartsson -88 Robin Andersson -88 Johan Andersson -88
 

    6  Rudbeckssk, Örebro      Rudbeckssk, Örebro           :46.79

     Mattias Lundin -87 Tomas Bjurström -87 Simon Rosendahl -87 Niklas Pettersson -88
 

F18 4 x 100m

     Final                                           18/9

    1  FIG Malmö Lag 1         FIG, Malmö                   :47.92    1:a FIG

     Caroline Bertheau -87 Emma Hansson -86 Pernilla Tornemark -85 Nina Runvik -87
 

    2  FIG Växjö               FIG, Växjö                   :48.04    2:a FIG

     Emilia Rundqvist -88 Anette Broselid -88 Jasmine Andersson -88 Linda Berntsson -87
 

    3  FIG Karlstad            FIG, Karlstad                :48.21    3:a FIG

     Malin Olsson -88 Emma Björkman -86 Elin Lundqvist -86 Erika Persson -88
 

    4  FIG Lidingö Lag 1       FIG, Lidingö                 :49.68    5:a FIG

     Elin Husén -87 Lina Nätterlund -88 Charlotte Johansson -86 Elise Råman Delin -88
 

    5  FIG Umeå                FIG, Umeå                    :51.13    6:a FIG

     Nina Fjellner -88 Erika Wiklund -88 Louise Johansson -88 Stine Petersen -86
 

    6  FIG Göteborg            FIG, Göteborg                :51.68    7:a FIG

     Karin Ahl -86 Emma Jungmark -87 Ebba Jungmark -87 Lisa Trané -87
 

    7  FIG Falun               FIG, Falun                   :52.81    9:a FIG

     Kristin Sörman -88 Sofie Jansson -88 Jessica Gustavsson -87 Jenny Johansson -88
 

     Final                                           18/9

    1  FIG Malmö Lag 2         FIG, Malmö                   :49.43    4:a FIG

     Emmy Westerdahl -88 Beatrice Enckell -88 Lisa Svensson -87 Martina Vivlund -88
 

    2  Sjödalsgy, Huddinge     Sjödalsgymn, Huddinge        :50.04    1:a Gy

     Fatima Makakala -89 Minna Jansson -88 Malin Hansson -88 Emma Vessman -88
 

    3  Katedralsk, Växjö       Katedralskolan, Växjö        :51.17    2:a Gy

     Elin Nilsson -88 Frida Svensson -88 Erika Jonasson -88 Sandra Olsson -88
 

    4  Sundsgymn, Vellinge     Sundsgymn, Vellinge          :51.39    3:a Gy

     Nathalie Sandell -87 Sofia Rahderi -87 Nina Törnqvist -87 Tove Linse -87
 

    5  FIG Lidingö Lag 2       FIG, Lidingö                 :52.21    8:a FIG

     Viktoria Westling -88 Amelie Almström -87 Isabella Hellman -87 Charlotta Brishammar -87
 

    6  Westerlundska Gy        Westerlundska Gy, Enkö       :54.27    4:a Gy

     Emma Skagerlind -87 Ellinore Hallin -87 Loise Karlsson -88 Mathilda Wåhlander -88
 

    7  C4 Gymnasiet            C4 Gymnasiet, Kristian       :54.36    5:a Gy

     Malin Friberg -86 Jennie Karström -86 Josefin Englund -88 Johanna Englund -86
 

    8  Vasaskolan, Gävle       Vasaskolan, Gävle            :54.49    6:a Gy

     Tove Vikström -88 Camilla Wikström -88 Johanna Holmqvist -88 Anna Hålén -88