Torsdag 24 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



SKOL-SM 2004 / GÄVLE
Söndag 19 september

P18 400m

Final                                     19/9

    1  Niklas Liberg           86  Spykensgymn, Lund           50.85

    2  Elias Amado             86  Frölundagy, Göteborg        51.09

    3  Fredrik Tallryd         86  Wargentinssk, Östersun      51.22

    4  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  51.26

    5  Martin Hedblom          86  Löpargymn, Sollentuna       51.34

    6  Richard Ohlsson         86  FIG, Umeå                   52.73

    7  Lars Fridén             86  Marks Gy, Kinna             52.74

    8  Andreas Nyqvist         86  Tessinskolan, Nyköping      54.04
 

P18 800m

     Final                                     19/9

    1  Simon Rasmussen         86  Löpargymn, Sollentuna       2:00,13

    2  Daniel Lundgren         85  Löpargymn, Sollentuna       2:00,42

    3  Patrik Andersson        86  FIG, Lidingö                2:01,03

    4  Fredrik Björklund       86  Nösnäsgymn, Stenungsun      2:01,62

    5  Anders Appeldahl        86  Upplands-Bro Gy.            2:01,92

    6  Tommy Fridh             86  Wenströmska Gy, Väster      2:21,55

P18 3000m

     Final                                     19/9

    1  Daniel Lundgren         85  Löpargymn, Sollentuna       8:54,07

    2  Abdisalam Hassan        86  Angeredsgymn                8:57,10

    3  Jörgen Ekdahl           86  Lerumsgymn.                 9:01,17

    4  Fredrik Johansson       86  FIG, Växjö                  9.01,37

    5  Henrik Åkerlund         86  Sjödalsgymn, Huddinge       9:04,02

    6  Simon Rasmussen         86  Löpargymn, Sollentuna       9:22,68

    7  Atham Eli               86  Polhemskolan, Lund          9:53,50

    8  Emil Stahl              86  Lugnetsgymn,Falun           10:37,43

       Pontus Persson          86  Sigrid Rudebecks Gy, G      bröt

       Viktor Hedlöf           86  Rodengy, Norrtälje          bröt

       Anders Appeldahl        86  Upplands-Bro Gy.            bröt

       Johan Kensby            86  FIG, Karlstad               bröt
 

P18 Häck 300m

     Omgång 1  heat: 1                         19/9

    1  Michel Tornéus          86  Tullinge Gy.                38.54

    2  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  39.24

    3  Tobias Ohlsson          86  FIG, Växjö                  40.72

    4  Adam Gullstrand         86  FIG, Malmö                  41.15

    5  Richard Lindgren        86  FIG, Karlstad               42.49

    6  Patrik Sjöbom           86  Sjödalsgymn, Huddinge       46.07

    7  Steven Kiai             86  FIG, Karlstad               47.05

       Fredrik Tallryd         86  Wargentinssk, Östersun      ej start

P18 Stav                                        19/9

    1  Johan Carlsson          85  FIG, Malmö                  500

    2  Martin Lundqvist        86  Sjödalsgymn, Huddinge       431

    3  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  391

    4  Henrik Olars            86  Bolandsk, Uppsala           361

    5  Jonas Carlsson          86  FIG, Växjö                  346

    -  Richard Lindgren        86  FIG, Karlstad               X

       Steven Kiai             86  FIG, Karlstad               X

P18 Diskus                                     19/9

    1  Tommy Kristiansen       86  Stjerneskolan, Torsby       47,75

    2  Tobias Otterbring       85  FIG, Falun                  45,49

    3  Mats Olsson             86  FIG, Falun                  45,27

    4  Ibro Ribic              86  FIG, Falun                  42,97

    5  Simon Staaf             86  FIG, Umeå                   42,79

    6  Johan Pihlgren          86  FIG, Falun                  42,49

    7  Christoffer Karlsson    85  Anderstorpsskolan, Ske      41,67

    8  Niklas Wiklund          85  Anderstorpsskolan, Ske      39,39

    9  Johan Bark              85  FIG, Falun                  39,34

   10  Hans Eriksson           86  Stjerneskolan, Torsby       39,31

   11  Mikael Persson          86  FIG, Växjö                  38,18

   12  Torbjörn Sörman         86  FIG, Falun                  37,60

   13  Fredrik Persson         86  FIG, Falun                  35,65

    -  Samuel Lindén           86  FIG, Falun                  X

       Joakim Lindskog         86  Polhemsskolan, Gävle        X

P18 Spjut                                      19/9

    1  Marcus Hayden           86  FIG, Falun                  60,86

    2  Niklas Wiklund          85  Anderstorpsskolan, Ske      59,45

    3  Olof Hansson            86  Törnströmska Gy, Karls      58,82

    4  Joakim Lindskog         86  Polhemsskolan, Gävle        57,63

    5  Andreas Svärdh          86  FIG, Falun                  55,51

    6  Niklas Jansson          86  Kopparlundsgy, Västerå      49,72

    7  Torbjörn Sörman         86  FIG, Falun                  49,16

    8  Jonas Carlsson          86  FIG, Växjö                  46,09

    9  Christoffer Sköld       86  FIG, Karlstad               43,95

   10  Richard Lindgren        86  FIG, Karlstad               39,87

 Final                                     19/9

    1  Victor Lohr             87  FIG, Karlstad               48.80

    2  Adam Sewall             87  FIG, Malmö                  48.99

    3  Rickard Arvidsson       87  Ållebergsgy, Falköping      50.65

    4  Daniel Olsson           87  Klippans Gy.                52.01

    5  Erik Karlsson           87  FIG, Växjö                  52.50

    6  Joakim Englund          87  Skvaderns gy, Sundsval      54.33

    7  Gustav Karnebäck        87  Löpargymn, Sollentuna       54.92

       Erik Ederwall           87  FIG, Växjö                  ej start
 

P17 800m

     Final                                     19/9

    1  Johan Walldén           87  S:t Mikaelskolan, Mora      1:58,71

    2  Robin Höglund           87  Lerumsgymn.                 1:59,48

    3  Joakim Englund          87  Skvaderns gy, Sundsval      2:00,20

    4  Emil Oskarsson          87  Sundlergymn, Vårgårda       2:02,47

    5  Gustav Karnebäck        87  Löpargymn, Sollentuna       2:04,07

    6  Mattias Grahn           87  FIG, Umeå                   2:04,34

    7  Tobias Olsson           87  Rodengy, Norrtälje          2:06,47

    8  Erik Ederwall           87  FIG, Växjö                  2:18,43

       Martin Stenman-Andersson87  IT-gymn, Uppsala            ej start

P17 3000m

     Final                                     19/9

    1  David Nilsson           87  FIG, Växjö                  8:55,59

    2  Erik Scheller           87  Löpargymn, Sollentuna       9:02,95

    3  Johan Walldén           87  S:t Mikaelskolan, Mora      9:04,13

    4  Erik Widing             87  Löpargymn, Sollentuna       9:04,21

    5  Per-Erik Hellström      87  Racklöfska sk, Järpen       9:22,42

    6  Robin Kivila            87  FIG, Lidingö                9:48,92

    7  Oskar Karlsson          87  FIG, Umeå                   9:58,98

       Hannes Öckerman         87  FIG, Lidingö                bröt

P17 Häck 300m

     Final                                     19/9

    1  Simon Johansson         87  FIG, Karlstad               38.89

    2  Anton Barck             87  FIG, Växjö                  39.48

    3  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       40.50

    4  Andreas Andersson       87  Celsiussk, Uppsala          40.97

    5  Staffan Ekefjärd        87  Anderstorpsskolan, Ske      41.81

    6  Marko Drazic            87  FIG, Malmö                  41.98

    7  André Brännström        87  Anderstorpsskolan, Ske      42.14

       Daniel Lind             87  Gudlav Bilderskolan, S      bröt

P17 Stav                                       19/9

    1  Carl-Fredrik Malmberg   87  FIG, Malmö                  426

    2  Niklas Bagge            87  Östrabosk, Uddevalla        411

    3  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       391

    4  Sebastian Carlsson      87  FIG, Falun                  391

    5  Jonas Elgered           87  Kärrtorpsskolan.,Sthlm      381

    -  Marko Drazic            87  FIG, Malmö                  X

P17 Slägga                                     19/9

    1  Stefan Kvist            87  Alvesta gy                  67,69

    2  Daniel Nyman            87  FIG, Växjö                  52,22

    3  Jonas Nilsson           87  Timrå Gy.                   45,40

    4  Daniel Hägg             87  Bergagy, Eslöv              45,39

    5  Eric Svensson           87  Växjö Fria Gy.              45,17

    6  Fredrik Johansson       87  FIG, Karlstad               44,46

    7  Axel Härstedt           87  Sundsgymn, Vellinge         37,38
 

P17 Spjut                                      19/9

    1  Marcus Persson          87  Solbergaskolan, Arvika      66,62

    2  Robert Ruuska           87  Gudlav Bilderskolan, S      60,60

    3  Joel Thorén             87  Sjödalsgymn, Huddinge       57,29

    4  Axel Härstedt           87  Sundsgymn, Vellinge         56,92

    5  Alexander Ottosson      87  Klippans Gy.                56,87

    6  Christoffer Lindqvist   87  Hammargy, Sandviken         55,15

    7  Jonas Elgered           87  Kärrtorpsskolan.,Sthlm      49,85

    8  Rickard Karlsson        87  FIG, Lidingö                46,15

    9  Fredrik Johansson       87  FIG, Karlstad               45,11

   10  Joakim Winter           87  Wargentinssk, Östersun      43,06

   11  Erik Jonsson            87  FIG, Umeå                   42,57

   12  Marcus Janback          87  FIG, Lidingö                42,04

   13  Carl-Fredrik Malmberg   87  FIG, Malmö                  41,90

    -  Andreas Hansson         87  Strömstads Gymn             X

 Final                                     19/9

    1  Fredrik Hallinder       88  Löpargymn, Sollentuna       51.75

    2  Leo Silvén Möller       88  Enskilda Gymn., Sthlm       52.04  52,032

    3  Mattias Lennartsson     88  FIG, Växjö                  52.04  52,037

    4  Robin Andersson         88  Växjö Fria Gy.              52.66

    5  Patrik Åkesson          88  FIG, Malmö                  53.00

    6  Johannes Håkansson      88  Katedralskolan, Växjö       53.12

    7  Rasmus Appelkvist       88  Törnströmska Gy, Karls      53.76

    8  Patrik Erlandsson       88  Upplands-Bro Gy.            54.94

  Final                                     19/9

    1  Fredrik Hallinder       88  Löpargymn, Sollentuna       1:58,97

    2  Saibou Kebbeh           88  Oxievångskolan, Malmö       2:00,10

    3  Thobias Ekhamre         88  Sjödalsgymn, Huddinge       2:00,22

    4  Tommi Vaara             88  Tullinge Gy.                2:00,93

    5  Mattias Lennartsson     88  FIG, Växjö                  2:04,63

    6  Tomas Holmqvist         88  Löpargymn, Sollentuna       2:10,47

       Ted Engstrand           88  Finnvedens gy, Värnamo      bröt

       Olle Olofsson           88  Bessemers SIF, Sandviken    ej start

P16 3000m

     Final                                     19/9

    1  Oskar Danielsson        88  Ebersteinska SIF, Norr      8:50,81

    2  Marcus Gustafsson       88  Ebersteinska SIF, Norr      8:54,02

    3  Robin Leandersson       88  Löpargymn, Sollentuna       9:07,97

    4  Patrik Carlsson         88  Celsiussk, Uppsala          9:10,83

    5  Tommi Vaara             88  Tullinge Gy.                9:31,85

    6  Pontus Gustavsson       88  Löpargymn, Sollentuna       9:31,88

    7  Andreas Brusheim        88  FIG, Umeå                   9:57,80

    8  Eric Wretström          88  Löpargymn, Sollentuna       9:57,83

    9  Anton Landenmark        88  Kanalskolan, Töreboda       10:37,91

   10  Joakim Berggren         88  FIG, Lidingö                10:44,23

P16 Häck 300m

     Final                                     19/9

    1  Niclas Åkerström        88  FIG, Växjö                  39.15

    2  Johan Edvinsson         88  FIG, Lidingö                40.11

    3  Marcus Uussalu          88  FIG, Göteborg               40.13

    4  Olof Hjertman           88  FIG, Växjö                  40.87

    5  Tobias Thor             88  Celsiussk, Uppsala          43.29

    6  Anders Tallryd          88  Wargentinssk, Östersun      43.75

    7  Jonathan Gren           88  Ållebergsgy, Falköping      44.46

P16 Längd                                       19/9

    1  Torbjörn Karlsson       88  Polhemsgy, Göteborg         6,80w 3,1 6,34 1,4

    2  Vuk Djekic              88  FIG, Malmö                  6,66w 2,5 6,44 1,6

    3  Hans Lämås              88  FIG, Karlstad               6,59  1,9

    4  Jonas Mårtensson        88  FIG, Växjö                  6,53  1,6

    5  Andreas Karlsson        88  Fredriksdalsk, Lidköpi      6,42w 2,2 6,19 2,0

    6  Fredrik Meyer           88  Strömstads Gymn             6,32  2,0

    7  Erik Lundmark           88  FIG, Falun                  6,29w 2,1 6,13 1,8

    8  Karl Boustedt           88  FIG, Göteborg               6,29  1,7 6,08 1,9

    9  Daniel J Persson        88  FIG, Falun                  5,98  1,6

   10  Sebastian Haglund       88  Växjö Fria Gy.              5,79w 2,5 5,70 2,0

   11  Johan Andersson         88  Växjö Fria Gy.              5,73  1,3

   12  Daniel Hägglund         88  Grubbesk, Umeå              5,68  2,0

   13  Christer Åsman          88  Skvaderns gy, Sundsval      5,65  1,1 5,40 1,3

   14  Daniel Lennartsson      88  Växjö Fria Gy.              5,65w 2,1 3,86 1,4

   15  Rasmus Carlsson         88  FIG, Falun                  5,62w 2,8 5,60 1,2

   16  Joakim Brorsdotter      88  Wargentinssk, Östersun      5,57  1,7

   17  Gustav Gillander        88  Blackebergsgy, Sthlm        5,50  1,9

   18  Daniel Håkansson        88  Palmcrantzskolan, Öste      5,46w 2,4 5,36 2,0

   19  Sebastian Meakin        88  Katedralskolan, Växjö       5,37  1,9

   20  Johannes Håkansson      88  Katedralskolan, Växjö       5,35  0,8

   21  Emil Afzelius           88  Torsbergsgy, Bollnäs        5,34w 2,2 5,33 0,6

   22  Anders Tallryd          88  Wargentinssk, Östersun      2,33  1,5

    -  Erik Jakobsson          88  FIG, Falun                  X

P16 Slägga                                        19/9

    1  Tommy Nordin            88  FIG, Falun                  50,36

    2  Mikael Sundler          88  Stjerneskolan, Torsby       50,21

    3  Kristoffer Pedersen     88  Stjerneskolan, Torsby       49,32

    4  Anders Lundell          88  Solbergaskolan, Arvika      48,26

    5  Karl-Erik Ludvigsson    88  Stjerneskolan, Torsby       47,57

    6  Henrik Adolfsson        88  Tessinskolan, Nyköping      46,10

    7  Ulf Ankarling           88  FIG, Karlstad               43,93

    8  Magnus Ögren            88  Wargentinssk, Östersun      39,42

    9  Adrian Larsson          88  Polhemsskolan, Gävle        34,85

   10  Tobias Thor             88  Celsiussk, Uppsala          34,32

   11  Nils-Göran Nilsson      88  Tibble Gy, Täby             32,98
 

P15 100m

     Omgång 1  heat: 1   1,8                     19/9

    1  Robin Lundgren          89  Nyhemskolan, Katrineho      11.49 Q

    2  Ralph Johansson         89  Nyvångssk, Dalby            11.84 Q

    3  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      11.98 Q

    4  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              11.99 q

    5  David Toftemyr          89  Viksängssk, Västerås        11.99 q

    6  Sebastian Johansson     89  Karlbergssk, Karlskoga      12.83

    7  Tomas Olsson            89  Sannerudsskolan, Kil        13.03
 

     Omgång 1  heat: 2   3,5                     19/9

    1  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.59w Q

    2  Martin Rolander         89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.59w Q

    3  Robin Larsson           89  Solängsskolan, Gävle        11.94w Q

    4  Anton Andersson         89  Korpenskolan, Boden         12.05w q

    5  Robin Nordenberg        89  Arvika Centralsk.           12.08w

    6  Victor Nygren           89  Tegs Centralsk, Umeå        12.21w

    7  Robin Lindell           89  Tegnérskolan, Säffle        12.40w

    8  Felix Nordlind          89  Tångvalla SIF, Falster      12.56w
 

     Omgång 1  heat: 3   1,2                     19/9

    1  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       11.69  Q

    2  Erik Collin             89  Nya Påvelundssk. Vä Fr      11.84  Q

    3  Fredric Linansky        89  Ljungbyhedsskolan.          12.38  Q

    4  Henrik Rosenberg        89  Sonfjällsskolan, Hede       12.47

    5  Mikael Rosén            89  Brunnaskolan, Norsborg      12.58

    6  Rikard Karlsson         89  Sannerudsskolan, Kil        12.69

    7  Christoffer Älvenstrand 89  Hagnässk, Upplands Bro      12.70

    8  Andrej Ekholm           89  Maria elementar, Sthlm      12.72
 

     Omgång 1  heat: 4   2,6                     19/9

    1  John Sallergård         89  Parkskolan, Bodafors        11.83w Q

    2  Gustav Sommerholt       89  Viktor Rydb Samsk, Dju      11.91w Q

    3  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         11.96w Q

    4  Fredrik Kristoffersson  89  Själevadsskolan             11.99w q

    5  John-Eric Ericsson      89  Norregårdsskolan, Växj      12.15w

    6  Simon Duljan            89  Högavångssk, Olofström      12.29w

    7  Erik Åslin              89  Vibackesk, Alnö             12.40w

    8  Chukwuma Abika          89  The English School Got      12.97w
 

     Semifinal  heat: 1                           19/9

    1  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       11.68  Q

    2  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.74  Q

    3  Ralph Johansson         89  Nyvångssk, Dalby            11.90  Q

    4  Erik Collin             89  Nya Påvelundssk. Vä Fr      11.91  q

    5  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      11.95  q

    6  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              12.11

    7  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         12.17

    8  David Toftemyr          89  Viksängssk, Västerås        12.18
 

     Semifinal  heat: 2  1,5                      19/9

    1  Robin Lundgren          89  Nyhemskolan, Katrineho      11.32  Q

    2  Martin Rolander         89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.72  Q

    3  John Sallergård         89  Parkskolan, Bodafors        11.78  Q

    4  Fredrik Kristoffersson  89  Själevadsskolan             12.03

    5  Robin Larsson           89  Solängsskolan, Gävle        12.07

    6  Gustav Sommerholt       89  Viktor Rydb Samsk, Dju      12.08

    7  Anton Andersson         89  Korpenskolan, Boden         12.12

    8  Fredric Linansky        89  Ljungbyhedsskolan.          12.41
 

     Final              3,2                        19/9

    1  Robin Lundgren          89  Nyhemskolan, Katrineho      11.38w

    2  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       11.48w

    3  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.57w

    4  John Sallergård         89  Parkskolan, Bodafors        11.70w

    5  Martin Rolander         89  Lyrfågelskolan, Trollh      11.77w

    6  Ralph Johansson         89  Nyvångssk, Dalby            11.78w

    7  Erik Collin             89  Nya Påvelundssk. Vä Fr      11.81w

    8  Brazer Bozlak           89  Engelska skolan, Gävle      11.88w

P15 2000m

     Finalheat  heat: 1                            19/9

    1  John Eliason            89  Torpask, Göteborg           6:04,15 1

    2  Christoffer Sundberg    89  Alviksskolan, Bromma        6:04,91 2

    3  Johan Hydén             89  Nya Munkens skola, Lin      6:06,27 3

    4  Ola Thorängen           89  Silbodalskolan, Årjäng      6:08,42 4

    5  Markus Liwing           89  Solängsskolan, Gävle        6:09,68 5

    6  Linus Lagergren         89  Vättlesk, Angered           6:10,50 6

    7  Johan Balkare           89  Borgmästarhagens, Nykö      6:10,95 7

    8  Kristoffer Vilkancis    89  Björkebysk, Järfälla        6:13,72 9

    9  Robert Åkerblom-Andersson 89  Ekillask, Märsta          6:21,14 13

   10  Anton Wendesten         89  Engströmska SIF, Kungs      6:23,42 15

   11  Mattias Karlsson        89  Sjöängskolan, Askersun      6:23,46 16

       Marcus Persson          89  Sundsbroskolan, Bunkef      bröt
 

     Finalheat  heat: 2                            19/9

    1  Christian Tunek         89  Nya Munkens skola, Lin      6:11,26  8

    2  Eric Dahlqvist          89  Teleborg Centrum SIF,       6:17,01  10

    3  Simon Rohde             89  Funhaboskolan, Kalmar       6:17,97  11

    4  Emil Hindrikes          89  Mockfjärdsskolan, Björ      6:20,31  12

    5  Tim Sundström           89  Gumaeliusskolan, Örebr      6:23,34  14

    6  Kristoffer Bergstedt    89  Bergviks SIF,Söderhamn      6:26,73  17

    7  Tim Slättengren         89  Alsterbroskolan.            6:31,01  18

    8  Daniel Pelvén           89  Scheeleskolan, Köping       6:31,19  19

    9  Mats Andersson          89  Edsbergssk, Sthlm           6:41,01  20

   10  Tom Jonsson             89  Prästängens SIF, Alves      7:02,62  21

   11  Simon Bergqvist         89  Gumaeliusskolan, Örebr      7:10,52  22
 

P15 Häck 300m

     Final                                         19/9

    1  Camilo Karlström        89  Sjöängsskolan, Kalmar       40.39

    2  Rikard Carlsson         89  Rålambshovsskolan, Sth      40.52

    3  Olle Bywall             89  Sofiedalsskolan, Valbo      40.94

    4  Alexander Persson       89  Klippans Gy.                41.07

    5  Theo Söderberg          89  Vellinge SIF, Sthlm         44.49

    6  Marcus Carlsson         89  Wä SIF, Kristianstad        44.85

    7  Alfred Olsson           89  Fredriksdalsk, Lidköpi      45.38
 

P15 Tresteg                                        19/9

    1  Fredrik Jurstrand       89  Östra Skolan, Nyköping      13,14  -1,2 12,99

    2  Claes Beverlöv          89  Ersängssk, Umeå             13,14  -2,7 12,98

    3  Jesper Berggren         89  Fenestra SIF, Göteborg      12,78  -1,1

    4  Ralph Johansson         89  Nyvångssk, Dalby            12,33  -4,3

    5  Johan Stjernqvist       89  NIF Navet, Örebro           12,19  -2,2

    6  Johan Sjölin            89  Vallhamra sk, Sävedale      12,12  -2,4

    7  Rasmus Nim              89  Jormskolan, Gäddede         12,07  -3,4

    8  Johan Andersson         89  Ängåssk, Svanesund          11,88  -2,0

    9  Mikael Brinnen          89  Stigslundsskolan, Gävl      11,80  -2,0

   10  Markus Nilsson          89  Pilängskolan, Lomma         11,74  -3,3

   11  Joachim Ivarson         89  Bokelundsskolan.,Sölve      11,71  -1,2

   12  Fredrik Nydahl          89  Nordlyckesk, Torslanda      11,64  -2,8 11,58

   13  Anton Danieli           89  Fenestra SIF, Göteborg      11,64  -4,2 11,15

   14  Karl Wilsborn           89  Norregårdsskolan, Växj      11,56  -1,9

   15  Mårten Hansson          89  Jämjö SIF, Rödeby           11,24  -2,3

   16  Oscar Nygren            89  Vallhamra sk, Sävedale      11,20  -1,3

   17  David Andtbacka         89  Vasa SIF, Skövde            11,15  -2,2

   18  Sebastian Johansson     89  Karlbergssk, Karlskoga      10,74  -2,7

   19  Andreas Olsson          89  Centralsk, Perstorp         10,50  -2,1
 

P15 Kula                                           19/9

    1  Emil Svensson           89  Teleborg Centrum SIF,       15,93

    2  Robin Lundgren          89  Nyhemskolan, Katrineho      15,86

    3  Johnny Karlsson         89  Strömssk, Strömsund         14,64

    4  Oskar Åhberg            89  Vasa SIF, Sthlm             14,61

    5  Simon Karlsfred         89  Göteborgs Högre Samsko      13,54

    6  Jim Christensson        89  Lyrfågelskolan, Trollh      13,07

    7  Erik Ohlsson            89  Frykenssk, Torsby           12,25

    8  Hampus Engström         89  Mörbylånga SIF              12,85

    9  Fredric Linansky        89  Ljungbyhedsskolan.          12,56

   10  Jonas Carlsson          89  Mörbylånga SIF              12,13

   11  Robin Lindell           89  Tegnérskolan, Säffle        11,97

   12  Fredrik Kristoffersson  89  Själevadsskolan             11,48

   13  Daniel Pettersson       89  Sannerudsskolan, Kil        11,29

   14  David Wåhlberg          89  Strömstiernaskolan, St      11,24

   15  Simon Spejare           89  Storsjöskolan, Östersu      11,02

   16  Anders Johansson        89  Sannerudsskolan, Kil        10,15

    -  Christoffer Älvenstrand 89  Hagnässk, Upplands Bro      X

P15 Spjut                                            19/9

    1  Sebastian Mattsson      89  Ekenässk, Eslöv             57,85

    2  Joachim Ivarson         89  Bokelundsskolan.,Sölve      56,08

    3  Charbel Sambrani        89  Nipansk, Sollefteå          52,23

    4  Tony Persson            89  Fryxellska sk, Sunne        50,28

    5  Mathias Erkkilä         89  Sofiedalsskolan, Valbo      48,29

    6  Martin Gren             89  Kyrkerörskolan, Falköp      46,45

    7  Hampus Engström         89  Mörbylånga SIF              46,12

    8  Erik Krane              89  Byske Skol IF               46,01

    9  Steve Bengtsson         89  Nipansk, Sollefteå          43,94

   10  Anders Nihlstedt        89  Mörbylånga SIF              39,70

   11  Daniel Pettersson       89  Sannerudsskolan, Kil        39,60

   12  Robin Lindell           89  Tegnérskolan, Säffle        37,64

   13  Jonas Carlsson          89  Mörbylånga SIF              36,98

   14  Sebastian Johansson     89  Karlbergssk, Karlskoga      36,05

   15  Lars Wahlman            89  Sofiedalsskolan, Valbo      36,04

   16  John-Eric Ericsson      89  Norregårdsskolan, Växj      35,87

   17  Anders Johansson        89  Sannerudsskolan, Kil        35,65

   18  David Wåhlberg          89  Strömstiernaskolan, St      35,07
 

F18 400m

     Final                                           19/9

    1  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  57.66

    2  Charlotte Johansson     86  FIG, Lidingö                59.43

    3  Ida Lindström           86  Löpargymn, Sollentuna       1:00,64

    4  Josefin Nyberg          86  Sundsvalls Gy.              1:02,51

    5  Camilla Olsson          86  FIG, Malmö                  1:02,92

    6  Malin Friberg           86  Österängsk, Kristianst      1:04,08

    7  Josefine Lundberg       86  Sjödalsgymn, Huddinge       1:05,71
 

F18 800m

     Final                                           19/9

    1  Ida Lindström           86  Löpargymn, Sollentuna       2:27,70

    2  Moa Westman             86  Löpargymn, Sollentuna       2:28,65

    3  Johanna Axelsson        86  Harladsbo gy, Falun         2:32,54
 

F18 3000m

     Final                                           19/9

    1  Emma Lundgren           85  FIG, Umeå                   10:47,93

    2  Ida Strandenholm        86  FIG, Falun                  11:03,49

       Moa Westman             86  Löpargymn, Sollentuna       bröt

F18 Häck 300m

     Final                                           19/9

    1  Emma Hansson            86  FIG, Malmö                  44.64

    2  Mikaela Westerfalk      86  Sjödalsgymn, Huddinge       45.32

    3  Malin Ström             86  Torsbergsgy, Bollnäs        45.44

    4  Charlotte Johansson     86  FIG, Lidingö                47.13

    5  Josefin Nyberg          86  Sundsvalls Gy.              49.44

    6  Johanna Englund         86  C4 Gymnasiet, Kristian      49.70

    7  Klara Nilsson           86  Anderstorpsskolan, Ske      50.50

       Malin Friberg           86  Österängsk, Kristianst      50.50
 

F18 Höjd                                             19/9

    1  Jonna Bramstedt         86  Lars Kaggskolan, Kalma      160

    2  Frida Brolin            85  FIG, Falun                  160

    3  Jennie Karström         86  C4 Gymnasiet, Kristian      156  =

       Camilla Kerrén          86  FIG, Malmö                  156  =

    5  Emma Hansson            86  FIG, Malmö                  156

    6  Lina Kristoffersson     86  Sundsvalls Gy.              151

    7  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  146
 

F18 Tresteg                                          19/9

    1  Pernilla Tornemark      85  FIG, Malmö                  11,52  1,7

    2  Camilla Kerrén          86  FIG, Malmö                  10,842,6 -

    3  Therese Zittra          86  FIG, Umeå                   10,71w 3,5 10,53 1,7

    4  Marie Erlandsson        86  Katedralskolan, Växjö       10,62  1,3

F18 Kula                                             19/9

    1  Carolina Hjelt          86  Huddingegymn                13,70

    2  Pia Ankarling           86  FIG, Karlstad               11,67

    3  Elisabeth Henriksson    86  FIG, Falun                  11,45

    4  Malin Renman            86  Wargentinssk, Östersun      11,37 11,29

    5  Lina Törnqvist          86  FIG, Karlstad               11,37 11,22

    6  Angelica Henriksson     86  FIG, Falun                  11,20

    7  Veronica Lundgren       86  Bobergssk, Ånge             11,15

    8  Isabell Petersson       86  FIG, Växjö                  10,91

    9  Suzanne Eneros          86  FIG, Växjö                   9,80

   10  Emilie Davidsson        86  FIG, Växjö                   9,74

   11  Emma Ståhlberg          86  FIG, Falun                   9,33

   12  Jessica Larsson         85  FIG, Umeå                    7,28

 Final                                           19/9

    1  Maria Mejsjö            87  Bredgårdssk, Karlskoga      57.81

    2  Viktoria Tegenfeldt     87  FIG, Umeå                   59.28

    3  Maja Olofsson           87  FIG, Växjö                  60.38

    4  Nina Runvik             87  FIG, Malmö                  60.95

    5  Petra Axenram           87  FIG, Malmö                  61.56

    6  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         61.59

    7  Louise Aagaard          87  Berseliussk, Linköping      64.11

       Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       bröt
 

F17 800m

     Final                                           19/9

    1  Viktoria Tegenfeldt     87  FIG, Umeå                   2:13,47

    2  Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       2:15,50

    3  Maja Olofsson           87  FIG, Växjö                  2:19,31

    4  Lisa Voltaire           87  Löpargymn, Sollentuna       2:20,92

    5  Erika Fyrvall           87  Rudbeckssk, Sollentuna      2:21,78

    6  Frida Jönsson           87  Bergagy, Eslöv              2:22,03  2:22,025

    7  Marie Persson           87  FIG, Växjö                  2:22,03  2:22,028

F17 3000m

     Final                                           19/9

    1  Frida Flodström         87  Löpargymn, Sollentuna       10:57,05

    2  Anna Örneving           87  Löpargymn, Sollentuna       10:59,33

    3  Erika Fyrvall           87  Rudbeckssk, Sollentuna      11:41,71

       Henrietta Plymoth       87  FIG, Malmö                  bröt
 

F17 Häck 300m

     Final                                           19/9

    1  Viktoria Tegenfeldt     87  FIG, Umeå                   45.30

    2  Cecilia Edfors          87  Gudlav Bilderskolan, S      45.38

    3  Sofia Grahm             87  Tibble Gy, Täby             46.87

    4  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         47.68

    5  Caroline Lindblom       87  Duveholmssk, Katrineho      48.60

    6  Petra Axenram           87  FIG, Malmö                  48.72

    7  Elisabeth Svensson      87  FIG, Malmö                  49.31

    8  Lina Söderström-Winter  87  Sundsvalls Gy.              49.71


F17 Höjd
                                             19/9

    1  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  170

    2  Ebba Jungmark           87  FIG, Göteborg               168

    3  Frida Blomqvist         87  ETG SKIF, Växjö             160

    4  Martina Wahnström       87  Sigrid Rudebecks Gy, G      156

    5  Jenny Andersson         87  FIG, Lidingö                156

    6  Johanna Bengtsson       87  FIG, Växjö                  151

    7  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         146

    8  Sofia Rahdevi           87  Sundsgymn, Vellinge         141
 

17 Tresteg                                           19/9

    1  Anna Alexson            87  FIG, Växjö                  12,46w 2,4  -
   
2  Charlotta Brishammar    87  FIG, Lidingö                12,192,1  -

    3  Linda Berntsson         87  FIG, Växjö                  12,042,7  -

    4  Ebba Jungmark           87  FIG, Göteborg               11,93  1,7

    5  Frida Blomqvist         87  ETG SKIF, Växjö             11,222,4  11,18 1,8

    6  Elin Husèn              87  FIG, Lidingö                11,212,4  -

    7  Stina Nilsson           87  FIG, Umeå                   11,202,2  -

    8  Amelie Engström         87  FIG, Lidingö                11,102,4  10,96 2,0

    9  Åsa Johansson           87  Kongahällaskolan, Kung      10,723,3  -

   10  Sofia Rahdevi           87  Sundsgymn, Vellinge         10,64  1,0

   11  Anna Kihlgren           87  Kongahällaskolan, Kung      10,544,1  10,28 1,4

   12  Nathalie Sandell        87  Sundsgymn, Vellinge         10,522,1  -

   13  Helena Kristiansson     87  FIG, Malmö                   9,65  1,2

    -  Lina Pohl               87  FIG, Falun                  X
 

F17 Kula                                             19/9

    1  Anna Wikström           87  Tullinge Gy.                14,95

    2  Ellinore Hallin         87  Westerlundska Gy, Enkö      13,48

    3  Joanna Nilsson          87  FIG, Falun                  12,73

    4  Ann-Sofie Åkesson       87  Klippans Gy.                12,41

    5  Frida Karlsson          87  FIG, Växjö                  11,68

    6  Lina Pohl               87  FIG, Falun                  11,64

    7  Karolina Pedersen       87  FIG, Göteborg               11,56

    8  Gullan Andersson        87  Stjerneskolan, Torsby       10,87

    9  Viktoria Österberg      87  FIG, Karlstad               10,79

   10  Viktoria Oscarsson      87  Lagmansgy, Vara             10,44

   11  Sara Persson            87  FIG, Växjö                  10,31

   12  Linda Berntsson         87  FIG, Växjö                   9,37

 Final                                           19/9

    1  Elin Backman            88  Filbornask, Helsingbor      59.13

    2  Sofia Stensiö           88  Upplands-Bro Gy.            59.20

    3  Beatrice Encell         88  FIG, Malmö                  59.55

    4  Anna Berg               88  Löpargymn, Sollentuna       59.90

    5  Sofie Jansson           88  FIG, Falun                  60.21

    6  Martina Eriksson        88  FIG, Umeå                   61.15

    7  Malin Bjergestam        88  FIG, Karlstad               61.23

    8  Linnèa Halvarson        88  Löpargymn, Sollentuna       62.05
 

F16 800m

     Final                                           19/9

    1  Anna Berg               88  Löpargymn, Sollentuna       2:16,13

    2  Sandra Fransson         88  FIG, Växjö                  2:16,56

    3  Elina Nygren            88  Löpargymn, Sollentuna       2:16,98

    4  Martina Eriksson        88  FIG, Umeå                   2:17,19

    5  Malin Bjergestam        88  FIG, Karlstad               2:18,67

    6  Emma P. Lundin          88  FIG, Lidingö                2:22,65

    7  Sofia Lilja             88  FIG, Göteborg               2:23,25

    8  Sandra Thudén           88  FIG, Lidingö                2:25,68

    9  Linda Johansson         88  Löpargymn, Sollentuna       2:29,70

   10  Maja Armandt            88  SFG IF, Sthlm               2:29,83

   11  Caroline Persson        88  Nils Fredrikss utb, Sv      2:34,60

   12  Nathalie Gyllenhammar   88  FIG, Göteborg               2:39,31

       Tove Bengtsson          88  Hvitfeldtskas IF, Göte      ej start

F16 3000m

     Final                                           19/9

    1  Sandra Fransson         88  FIG, Växjö                  10:48,88

    2  Elina Nygren            88  Löpargymn, Sollentuna       10:53,09

    3  Emmi Östlund            88  Blackebergsgy, Sthlm        10:54,31

    4  Lena Örn                88  Löpargymn, Sollentuna       11:01,38

    5  Cecilia Norrbom         88  Löpargymn, Sollentuna       11:06,98

    6  Linda Johannsen         88  Walthers SIF, Danderyd      11:13,76

    7  Tove Bengtsson          88  Hvitfeldtskas IF, Göte      11:35,55

    8  Ida Andreasson          88  Växjö Fria Gy.              11:39,91

    9  Ann-Sofie Gimdalen      88  Täby Mediagy.               12:04,78

   10  Torun Bergman           88  Bromangy, Hudiksvall        12:26,15
 

F16 Häck 300m

     Final                                           19/9

    1  Malin Olsson            88  FIG, Karlstad               44.55

    2  Beatrice Enckell        88  FIG, Malmö                  45.51

    3  Jessica Hermansson      88  Bergagy, Eslöv              46.32

    4  Emelie Gustafsson       88  FIG, Malmö                  46.34

    5  Frida Svensson          88  Katedralskolan, Växjö       47.45

    6  Erika Persson           88  FIG, Karlstad               47.69

    7  Emma-Maria Norén        88  Växjö Fria Gy.              48.21

       Linnèa Halvarson        88  Löpargymn, Sollentuna       bröt
 

F16 Längd                                            19/9

    1  Erika Wiklund           88  FIG, Umeå                   5,85w 3,5  5,73 1,7

    2  Emilia Rundqvist        88  FIG, Växjö                  5,68  1,6
   
3  Erika Jonasson          88  Katedralskolan, Växjö       5,642,2  5,46 1,1

    4  Camilla Eriksson        88  Wenströmska Gy, Väster      5,62  1,9

    5  Therese Öhman           88  Anderstorpsskolan, Ske      5,44  1,7

    6  Elise Råman Delin       88  FIG, Lidingö                5,42  1,1

    7  Erika Persson           88  FIG, Karlstad               5,41  1,6

    8  Jasmin Andersson        88  FIG, Växjö                  5,402,3  5,33 0,9

    9  Martina Vivlund         88  FIG, Malmö                  5,25  1,2  5,23 1,9

   10  Petra Andersson         88  FIG, Göteborg               5,25  1,5

   11  Christine Fransson      88  Skvaderns gy, Sundsval      5,202,8  4,87 1,5

   12  Malin Hansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       5,13  1,0

   13  Minna Jansson           88  Sjödalsgymn, Huddinge       5,08  1,3

   14  Sofie Jansson           88  FIG, Falun                  5,05  1,2

   15  Annie Thorold           88  Västerhöjdsgy, Skövde       5,032,6  4,83 1,4

   16  Adelina Karlsson        88  Kongahällaskolan, Kung      4,99  1,5

   17  Sandra Pettersson       88  Bromangy, Hudiksvall        4,982,2  4,67 0,7

   18  Emmy Westerdahl         88  FIG, Malmö                  4,97  1,7

   19  Maja Larsson            88  Per Brahegy, Jönköping      4,963,6  4,66 1,4

   20  Emelie Haaparanta       88  Danderydsgy.                4,91  1,0

   21  Elin Nilsson            88  Katedralskolan, Växjö       4,89  1,7

   22  Anna Lergård            88  Katedralsskolan, Skara      4,87  1,6

   23  Carolin Gull            88  FIG, Karlstad               4,83  2,0

   24  Melinda Ymsèn           88  Söderportsk, Kristians      4,82  1,0

   25  Malin Svanström         88  Ållebergsgy, Falköping      4,813,6  4,48 1,7

   26  Josefin Englund         88  Österängsk, Kristianst      4,672,6  4,52 2,0

   27  Sandra Olsson           88  Katedralskolan, Växjö       4,67  1,0

   28  Camilla Wikström        88  Vasaskolan, Gävle           4,63  1,9

   29  Sofia Bergkvist         88  Vadsbogy, Mariestad         4,58  1,4

   30  Anna Gagge              88  Vasaskolan, Gävle           4,23  1,6

F16 Diskus                                           19/9

    1  Elinor Forssander       88  FIG, Karlstad                38,25

    2  Jenny Johansson         88  FIG, Falun                   36,74

    3  Jasmine Henriksson      88  Bergagy, Eslöv               35,02

    4  Angelica Persson        88  FIG, Falun                   34,99

    5  Maria Bengtsson         88  FIG, Växjö                   32,97

    6  Erika Jonasson          88  Katedralskolan, Växjö        32,72

    7  Johanna Rydberg         88  Wenströmska Gy, Väster       32,29

    8  Pernilla Fyhr           88  Vackstanäsgy, Södertäl       26,65

    9  Linda Ternedahl         88  Gudlav Bilderskolan, S       25,12

   10  Karolina Lundwall       88  Ullviskolan, Köping          22,81

   11  Viktoria Waldemarsson   88  Växjö Fria Gy.               18,21

   12  Madeleine Jansson       88  Vackstanäsgy, Södertäl       17,60

    -  Kristin Sörman          88  FIG, Falun                   X

F15 100m

     Omgång 1  heat: 1    1,7                        19/9

    1  Emelie Rexelius         89  Engelska skolan, Linkö       12.90  Q

    2  Josefin Magnusson       89  Killebäckskolan, S San       13.15  Q

    3  Linda Bergh             89  Abrahamsbergssk, Brom        13.42

    4  Elin Jarenfors          89  Östrabosk, Uddevalla         13.48

    5  Natallie Kogut Rosberg  89  Söderkullanssk, Lund         13.75

    6  Lina Karlsson           89  Mörbylånga SIF               13.75

    7  Caroline Söderberg      89  Tunaholmssk, Mariestad       13.75

    8  Ingrid Hansson          89  Teleborg Centrum SIF,        14.24
 

     Omgång 1  heat: 2    2,5                        19/9

    1  Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       12.78w Q

    2  Sofia Turesson          89  Björkebysk, Järfälla         13.06w Q

    3  Sofia Thorin            89  Fryxellska sk, Sunne         13.10w q

    4  Ann-Sofie Jansson       89  Haga SIF, Hofors             13.12w q

    5  Sara Bengtsson          89  Rålambshovsskolan, Sth       13.39w

    6  Pernilla Sörman         89  Lillåskolan, Örebro          13.51w

    7  Johanna Aalto           89  Stenalidsskolan, Krist       13.63w

    8  Josefine Samuelsson     89  Karl Johans sk, Örebro       14.10w
 

     Omgång 1  heat: 3    3,2                        19/9

    1  Jonna Quistbergh        89  Mälarhöjdskolan, Sthlm       12.87w Q

    2  Dima Yassin             89  Arabyskolan., Växjö          13.04w Q

    3  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       13.14w q

    4  Lisa Ek                 89  Sammilsdalsskolan, Lek       13.32w

    5  Malin Bonthron          89  Britsarvssk, Falun           13.47w

    6  Carolina Ericsson       89  Skara Grundsk, Skara         13.85w

    7  Elin Fäldt              89  Lessebo SIF                  13.90w
 

     Omgång 1  heat: 4    1,7                        19/9

    1  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        12.72  Q

    2  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       12.83  Q

    3  Paula Tolj              89  Vasa SIF, Sthlm              12.94  q

    4  Madeleine Lenhagen      89  Streteredsskolan, Göte       13.12  q

    5  Therése Jansson         89  Ängetsk, Örnsköldsvik        13.46

    6  Emilia Svensson         89  Bergsundask, Växjö           14.29

    7  Stephanie Salehian      89  Maria elementar, Sthlm       14.84
 

     Omgång 1  heat: 5    3,0                        19/9

    1  Julia Lärkert           89  Adolf Fr. skola, Sthlm       12.75w Q

    2  Angelica Roos           89  Älvsåkers SIF, Kungsba       12.80w Q

    3  Malin Wiberg            89  Mörbylånga SIF               13.00w q

    4  Sarah Vickman           89  Stadsskogsskolan, Lind       13.21w

    5  Helena Wallenberg       89  Skanörs SIF                  13.37w

    6  Therese Andersson       89  Torpsk, Lerum                13.79w

    7  Michaela Holmer         89  Oppebyskolan, Nyköping       13.82w

    8  Josefin Särén           89  Forshaga SIF                 14.12w
 

     Semifinal  heat: 1   2,3                        19/9

    1  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        12.65w Q

    2  Jonna Quistbergh        89  Mälarhöjdskolan, Sthlm       12.68w Q

    3  Emelie Rexelius         89  Engelska skolan, Linkö       12.70w Q

    4  Sofia Thorin            89  Fryxellska sk, Sunne         12.99w

    5  Dima Yassin             89  Arabyskolan., Växjö          13.01w

    6  Malin Wiberg            89  Mörbylånga SIF               13.06w

    7  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       13.16w

    8  Sofia Turesson          89  Björkebysk, Järfälla         13.20w

     Semifinal  heat: 2   2,7                        19/9
 

    1  Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       12.73w Q

    2  Josefin Magnusson       89  Killebäckskolan, S San       12.74w Q

    3  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       12.74w Q

    4  Julia Lärkert           89  Adolf Fr. skola, Sthlm       12.78w q

    5  Angelica Roos           89  Älvsåkers SIF, Kungsba       12.80w q

    6  Ann-Sofie Jansson       89  Haga SIF, Hofors             12.91w

    7  Paula Tolj              89  Vasa SIF, Sthlm              12.97w

    8  Madeleine Lenhagen      89  Streteredsskolan, Göte       13.23w
 

     Final                2,2                        19/9

    1  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       12.77w

       Emilie Andersson        89  Hagnässk, Upplands Bro       12.77w

    3  Jonna Quistbergh        89  Mälarhöjdskolan, Sthlm       12.77w

    4  Julia Lärkert           89  Adolf Fr. skola, Sthlm       12.78w

    5  Angelica Roos           89  Älvsåkers SIF, Kungsba       12.82w

    6  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        12.86w

    7  Emelie Rexelius         89  Engelska skolan, Linkö       12.92w

    8  Josefin Magnusson       89  Killebäckskolan, S San       12.99w

F15 2000m

     Final                                           19/9

    1  Hanna Keiser            89  Eneskolan, Järna             6:52,42

    2  Sara Sjöqvist           89  Margretelunds SIF, Åke       6:55,41

    3  Evelina Månsson         89  Killebäckskolan, S San       6:56,18

    4  Emelie Stenqvist        89  Centralsk, Virserum          6:56,79

    5  Josefine Koskinen       89  Friskolan Södertälje         6:59,84

    6  Elisabeth Axelsson      89  FIG, Falun                   7:04,12

    7  Ida Verwijst            89  Tunabergssk, Uppsala         7:04,72

    8  Josefine Berggren       89  Frösåkersk, Östhammar        7:19,44

    9  Evelina Menning         89  Eneby SIF, Bålsta            7:42,97

   10  Emelina Soto            89  Säbysk, Salem                7:50,80

Final                                           19/9

    1  Johanna Riex            89  Ekenässk, Eslöv              45.33

    2  Johanna Mann            89  Sonfjällsskolan, Hede        46.97

    3  Ronja Fjellner          89  Vindelälvsskolan, Sors       47.00

    4  Sara Wallin             89  Abrahamsbergssk, Brom        47.16

    5  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköpin       48.20

    6  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist       48.50

    7  Sofie Erenlöf           89  Stigslundsskolan, Gävl       48.70

    8  Anna Pärsdotter         89  Bergtorpssk, Täby            48.78

F15 Höjd                                             19/9

    1  Sofia Kask              89  Fågelskolan, Lund            166

    2  Karin Andersson         89  Lekebergsskolan, Fjuge       164

    3  Anna-Karin Sörling      89  Skogstorpsskolan, Eski       162

    4  Åse Thorsen             89  Torpsk, Lerum                156

    5  Anna Pärsdotter         89  Bergtorpssk, Täby            156

    6  Johanna Ökvist          89  Häverö SIF, Hallstavik       152

    7  Kristina Erikson        89  Norrsundsskolan, Väddö       152  =

       Josefin Svensson        89  Centralsk, Virserum          152  =

       Caroline Hallén         89  Vinstagårdssk, Sthlm         152  =

   10  Lovisa Lindhe           89  Stenalidsskolan, Krist       152

   11  Emilia Bengtsson        89  Brukssk, Höganäs             152

   12  Rebecca Strand          89  Österledsskolan, Karls       147  =

       Frida Viklund           89  Alviksskolan, Bromma         147  =

       Sanna Jansson           89  Fryxellska sk, Sunne         147  =

   15  Sara Nyberg             89  Skara Grundsk, Skara         142

   16  Anneli Hult             89  Tunaholmssk, Mariestad       142  =

       Emelie Franzén          89  Mariaskolan, Sthlm           142  =

F15 Kula                                             19/9

    1  Teres Christensson      89  Lyrfågelskolan, Trollh       13,42

    2  Elisabeth Brånsgård     89  Lekebergsskolan, Fjuge       13,05

    3  Malin Wiberg            89  Mörbylånga SIF               12,98

    4  Sanne Petersson         89  Dammfriskolan, Malmö         12,15

    5  Elin Jarenfors          89  Östrabosk, Uddevalla         11,81

    6  Erika Drageryd          89  Adolfsbergskolan, Öreb       11,23

    7  Anna Wessman            89  Bergsundask, Växjö           11,16

    8  Nina Ljung              89  Arvika Centralsk.            11,06

    9  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       10,76  10,69

   10  Mia Callenberg          89  Sams SIF, Stenkullen         10,76  10,30

   11  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       10,22

   12  Sanna Jansson           89  FIG, Karlstad                10,03

   13  Emelie Olofsson         89  Ängetsk, Örnsköldsvik         9,91

   14  Elin Fäldt              89  Lessebo SIF                   9,53

   15  Erika Sundin            89  Minervaskolan, Ånge           8,91 

F15 Spjut                                            19/9

    1  Anna Wessman            89  Bergsundask, Växjö           45,00

    2  Sarah Lindberg          89  Frykenssk, Torsby            40,97

    3  Angelica Roos           89  Älvsåkers SIF, Kungsba       39,36

    4  Elisabeth Brånsgård     89  Lekebergsskolan, Fjuge       38,16

    5  Simona Geries           89  Stora Sätraskolan, Gäv       37,99

    6  Sofia Eriksson          89  Blommensbergssk, Sthlm       35,62

    7  Marie Peterson          89  Kristinebergskolan, Åm       35,36

    8  Jannica Nilsson         89  Ekenässk, Eslöv              35,08

    9  Tina Olsson             89  Bergsundask, Växjö           35,01

   10  Sandra Wallström        89  Malmaskolan, Malmköpin       33,64

   11  Emelina Soto            89  Säbysk, Salem                32,65

   12  Linnea Persson          89  BCJF SkIF, Bålsta            32,62

   13  Erika Sundin            89  Minervaskolan, Ånge          31,97

   14  Emelie Pauli            89  Skara Grundsk, Skara         29,98

MIX FIG 4 x 400m

     Final                                           19/9

    1  FIG Karlstad            FIG, Karlstad                3:37,84

     Elin Lundqvist -86 Simon Johansson -87 Emma Björkman -86 Victor Lohr -87
 

    2  FIG Löpargy             Löpargymn, Sollentuna        3:38,93

     Frida Flodström -87 Martin Hedblom -86 Anna Berg -88 Fredrik Hallinder -88
 

    3  FIG Malmö               FIG, Malmö                   3:39,21

     Pernilla Tornemark -85 Patrik Åkesson -88 Emma Hansson -86 Adam Sewall -87
 

    4  FIG Växjö               FIG, Växjö                   3:44,84

     Emilia Rundqvist -88 Tobias Ohlsson -86 Anette Broselid -88 Niclas Åkerström -88
 

    5  FIG Lidingö             FIG, Lidingö                 3:49,03

     Charlotte Johansson -86 Patrik Andersson -86 Emma P Lundin -88 Johan Edvinsson -88
 

    6  FIG Göteborg            FIG, Göteborg                3:50,30

     Emma Jungmark -87 Elias Amado -86 Natalie Gyllenhammar -88 Mohammed Bashir -87
 

    7  FIG Falun               FIG, Falun                   4:13,60

     Lina Pohl -87 Erik Lundmark -88 Elisabeth Axelsson -88 Andreas Swärdh -86