Onsdag 20 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Resultatlista Skol-SM 2005 fredag 9 sept

Datum:          2005-09-09

Plats:          Gavlestadion Gävle

Arrangör:       Gefle IF

Tävl.led:       Sigyn Ekwall

Väder:          Solsken, avtagande västlig vind ca 15-20 grader.

 

P18 100m

    Försök  heat: 1                1,3                       9/9

   1 Rickard Arvidsson           87 Ållebergsgy Falkö      11.02   Q

   2 Simon Johansson             87 FIG Karlstad           11.15   Q

   3 Erik Lindberg               87 Gränsälvsgy Övert      11.28   q

   4 Rickard Karlsson            87 FIG Lidingö            11.39

   5 Daniel Olsson               87 Klippans Gy.           11.46

   6 Staffan Ekefjärd            87 Anderstorpssk Ske      11.52

   7 Joakim Winter               87 Wargentinssk           11.72

   8 Patrik Mattsson             87 Sundsgy Vellinge       12.28

    Försök  heat: 2                0,7                       9/9

   1 Robert Larsson-Roos         87 Rinmangy Eskilstu      11.06   Q

   2 André Brännström            87 Anderstorpssk Ske      11.21   Q

   3 Victor Lohr                 87 FIG Karlstad           11.27   q

   4 Robin Lundh                 87 FIG Karlstad           11.57

   5 Björn Barrefors             87 FIG Växjö              11.60

   6 Andreas Andersson           87 FIG Falun              11.65

   7 Niklas Bagge                87 Östrabosk Uddeval      12.37

   8 Carl Grafström              87 Sjödalsgy Hudding      13.33

    Försök  heat: 3                -0,9                      9/9

   1 Erik Karlsson               87 FIG Växjö              11.10   Q

   2 Niklas Nilsson              87 Blackebergsgy Sth      11.14   Q

   3 David Tegel                 87 FIG Karlstad           11.37

   4 Tobias Dahlberg             86 Sundsgy Vellinge       11.56

   5 Niklas Andersson            87 FIG Umeå               11.72

   6 Rikard Göthlin              87 S:t Eriks Gy Sthl      11.77

   7 Sebastian Holmberg          87 Polhemsk Lund          11.85

    Final                          1,1                       9/9

   1 Simon Johansson             87 FIG Karlstad           10.90

   2 Erik Karlsson               87 FIG Växjö              10.95

   3 Robert Larsson-Roos         87 Rinmangy Eskilstu      11.02

   4 Niklas Nilsson              87 Blackebergsgy Sth      11.09

   5 Victor Lohr                 87 FIG Karlstad           11.14

   6 Rickard Arvidsson           87 Ållebergsgy Falkö      11.15

   7 André Brännström            87 Anderstorpssk Ske      11.19

   8 Erik Lindberg               87 Gränsälvsgy Övert      11.40

P18 1500m

    Final                                                    9/9

   1 Emil Oscarsson              87 Sundlergy Vårgård    4:05.77

   2 Erik Scheller               87 FIG Löpargy S-tun    4:06.10

   3 Mattias Grahn               87 FIG Umeå             4:06.61

   4 Robin Höglund               87 Lerumsgy.            4:08.52

   5 Erik Widing                 87 FIG Löpargy S-tun    4:08.54

P18 Höjd                                                     9/9

   1 Mehdi Alkhatib              87 S:t Eriks Gy Sthl        200

   2 Alexander Tengner           87 Magnus Åbergsgy T        198

   3 Sebstian Carlsson           87 FIG Falun                198

   4 Joakim Strömwall            87 FIG Karlstad             186

   5 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding        186

   6 Erik Lindberg               87 Gränsälvsgy Övert        186

   7 Daniel Hägg                 87 Bergagy Eslöv            182

   8 Alexander Tegelström        86 Anderstorpssk Ske        182

   9 Simon Johansson             87 FIG Karlstad             177

P18 Tresteg                                                  9/9

   1 Rickard Karlsson            87 FIG Lidingö            13,97   0,3

   2 David Ståhlberg             87 Högbergssk Tierp       13,54   -1,2

   3 Richard Andersson           87 FIG Falun              13,51   1,3

   4 Adam Johansson              87 Kaplansk Skelleft      13,28   0,5

   5 Patrik Olsson               87 Palmcrantzsk           13,27   0,4

   6 Mladjen Dzakovic            87 Löfströmsgy            13,19   2,0

   7 Alexander Tegelström        86 Anderstorpssk Ske      12,95   2,9

                                                           12,57   0,2

   8 Simon Johansson             87 FIG Karlstad           12,69   3,2

                                                           12,11   1,1

   9 Gustav Karnebäck            87 FIG Löpargy S-tun      11,46   2,1

                                                            0,00

P18 Kula                           6.0 kg                    9/9

   1 Mats Olsson                 86 FIG Falun              17,78

   2 Per Rosell                  87 Lars Kaggsk Kalma      16,17

   3 Johan Pihlgren              86 FIG Falun              16,00

   4 Axel Härstedt               87 Sundsgy Vellinge       15,91

   5 Niklas Eriksson             87 S:t Eriks Gy Sthl      15,70

   6 Ibro Ribic                  86 FIG Falun              15,47

   7 Eric Svensson               87 Växjö Fria Gy.         13,79

   8 Marcus Janback              87 FIG Lidingö            13,44

   9 Fredrik Johansson           87 FIG Karlstad           12,85

  10 Jonas Nilsson               87 Timrå Gy.              12,83

P18 Slägga                         6.0 kg                    9/9

   1 Stefan Kvist                87 Alvesta gy             64,73

   2 Mats Olsson                 86 FIG Falun              58,51

   3 Daniel Nyman                87 FIG Växjö              58,45

   4 Ibro Ribic                  86 FIG Falun              55,91

   5 Eric Svensson               87 Växjö Fria Gy.         46,25

   6 Jonas Nilsson               87 Timrå Gy.              43,26

   7 Fredrik Johansson           87 FIG Karlstad           43,13

   8 Tomas Ohlsson               86 Stjernesk Torsby       42,33

   9 Johan Pihlgren              86 FIG Falun              42,09

  10 Anders Terning              87 Lindesk,Lindesber      38,70

  11 Henrik Hassel               87 FIG Lidingö            38,67

  12 Marcus Janback              87 FIG Lidingö            34,25

   - Daniel Hägg                 87 Bergagy Eslöv              X

P17 100m

    Försök  heat: 1                1,5                       9/9

   1 Carl Dahllöf                88 FIG Göteborg           11.39   Q

   2 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              11.47   Q

   3 Christoffer Holmström       88 Jenny Nyströmssk       11.78   Q

   4 Alexander Lundholm          88 Huddingegy             11.80   q

   5 Viktor Lindgren             88 Sjödalsgy Hudding      12.02

   6 Daniel Håkansson            88 Palmcrantzsk           12.05

   7 Robert Lindberg             88 Balderssk Skellef      12.20

   8 Erik Karlsson               88 Tullinge Gy.           12.43

    Försök  heat: 2                0,9                       9/9

   1 Jonas Mårtensson            88 FIG Växjö              11.48   Q

   2 Patric Erlandsson           88 Upplands-Bro Gy.       11.56   Q

   3 Jonathan Söderling          88 Sjödalsgy Hudding      11.69   Q

   4 Filip Ekberg                88 Katedralsk Växjö       11.73   q

   5 Carl-Adam Lindros           88 Sjödalsgy Hudding      11.89

   6 Joakim Bohlin               88 Växjö Fria Gy.         12.20

   7 Jonathan Malka              88 FIG Göteborg           12.22

   8 Joakim Hjelm                88 Östrabosk Uddeval      12.46

    Försök  heat: 3                1,6                       9/9

   1 Oskar Rosen-Olofsson        88 FIG Umeå               11.30   Q

   2 Jonas Hilmersson            88 FIG Göteborg           11.45   Q

   3 André Larsson               88 Tullängssk Örebro      11.56   Q

   4 Robin Andersson             88 Växjö Fria Gy.         11.70   q

   5 Gustav Gillander            88 Blackebergsgy Sth      11.81   q

   6 Marcus Mohlin               88 Stockholms Fria G      11.87

   7 Daniel Entoft               88 Sjödalsgy Hudding      12.16

   8 Henrik Lembke Wehlin        88 Thorildsk Sthlm        12.19

    Försök  heat: 4                0,3                       9/9

   1 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      11.23   Q

   2 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         11.59   Q

   3 Johannes Håkansson          88 Katedralsk Växjö       11.71   Q

   4 Erik Jakobsson              88 FIG Falun              11.94

   5 Richard Borg                88 Östrabosk Uddeval      12.07

   6 Mattias Brunström           88 FIG Karlstad           12.14

   7 Jonas Parkman               88 Ådalssk Kramfors       12.41

   8 Jakub Morawiec              88 Gudlav Bildersk S      12.42

    Semifinal  heat: 1             0,2                       9/9

   1 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      11.22   Q

   2 Jonas Hilmersson            88 FIG Göteborg           11.44   Q

   3 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         11.51   Q

   4 André Larsson               88 Tullängssk Örebro      11.53   q

   5 Jonas Mårtensson            88 FIG Växjö              11.62

   6 Christoffer Holmström       88 Jenny Nyströmssk       11.85

   7 Robin Andersson             88 Växjö Fria Gy.         11.85

   8 Gustav Gillander            88 Blackebergsgy Sth      11.90

    Semifinal  heat: 2             0,2                       9/9

   1 Carl Dahllöf                88 FIG Göteborg           11.40   Q

   2 Oskar Rosen-Olofsson        88 FIG Umeå               11.45   Q

   3 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              11.49   Q

   4 Patric Erlandsson           88 Upplands-Bro Gy.       11.60   q

   5 Jonathan Söderling          88 Sjödalsgy Hudding      11.80

   6 Johannes Håkansson          88 Katedralsk Växjö       11.82

   7 Filip Ekberg                88 Katedralsk Växjö       11.85

   8 Alexander Lundholm          88 Huddingegy             11.95

    Final                          0,0                       9/9

   1 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      11.23

   2 Oskar Rosen-Olofsson        88 FIG Umeå               11.43

   3 Carl Dahllöf                88 FIG Göteborg           11.47

   4 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         11.49

   5 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              11.56

   6 Jonas Hilmersson            88 FIG Göteborg           11.61

   7 André Larsson               88 Tullängssk Örebro      11.61

   8 Patric Erlandsson           88 Upplands-Bro Gy.       11.65

P17 1500m

    Finalheat  heat: 1                                       9/9

   1 William Taudien             88 Rinmangy Eskilstu    4:23.98   14

   2 Simon Teklu                 88 FIG Göteborg         4:25.74   15

   3 Henrik Jacobsson            88 Rodengy Norrtälje    4:25.80   16

   4 Mattias Persson             88 Växjö Fria Gy.       4:25.84   17

   5 Marcus Holmström            88 FIG Lidingö          4:26.90   18

   6 Mattias Röing               88 Kungsholmens Gy      4:31.17   19

    Finalheat  heat: 2                                       9/9

   1 Patrik Carlsson             88 Celsiussk Uppsala    4:00.62

   2 Thobias Ekhamre             88 Sjödalsgy Hudding    4:01.35

   3 Oscar Danielsson            88 Ebersteinskask No    4:01.59

   4 Saibou Kebbeh               88 Malmö Latinsk        4:03.25

   5 Robin Leandersson           88 FIG Löpargy S-tun    4:04.20

   6 Marcus Gustafsson           88 Ebersteinskask No    4:05.26

   7 Tommi Vaara                 88 Tullinge Gy.         4:08.51

   8 Eric Wretström              88 FIG Löpargy S-tun    4:09.03

   9 Alexander Söderberg         88 Enskilda Gy Sthlm    4:10.32

  10 Joakim Hallqvist            88 Lerumsgy.            4:11.51

  11 Linus Harrysson             88 FIG Växjö            4:15.39

  12 Tomas Holmqvist             88 FIG Löpargy S-tun    4:19.07

  13 Pontus Gustafsson           88 FIG Falun            4:20.66

     Martin Lindqvist            88 Spykensgy Lund          bröt

P17 Höjd                                                     9/9

   1 Daniel Lennartsson          88 Växjö Fria Gy.           200

   2 Erik Jakobsson              88 FIG Karlstad             198

   3 Conrad Öster                88 Polhemsk Lund            194

   4 Oscar Adolfsson             88 FIG Karlstad             192

   5 Jonathan Gustavsson         88 Stagneliussk Kalm        186

   6 Christoffer Holmström       88 Jenny Nyströmssk         186

   7 Mattias Lennartsson         88 FIG Växjö                182

   8 Hans Lämås                  88 FIG Karlstad             177

   9 Anders Tallryd              88 Wargentinssk             167

P17 Tresteg                                                  9/9

   1 Daniel Lennartsson          88 Växjö Fria Gy.         13,74   1,0

   2 Christer Åsman              88 Skvaderns gy Sund      13,19   0,0

   3 Emil Afzelius               88 Torsbergsgy Bolln      12,78   0,2

   4 Jesper Festin               88 Katedralsk Uppsal      12,68   0,5

   5 Johan Andersson             88 Växjö Fria Gy.         12,39   0,2

   6 Sebastian Meakin            88 Katedralsk Växjö       12,21   0,3

   7 Gustav Gillander            88 Blackebergsgy Sth      12,01   0,2

P17 Kula                           5.0 kg                    9/9

   1 Ulf Ankarling               88 FIG Karlstad           18,34

   2 Anders Lundell              88 Solbergask Arvika      16,08

   3 Olof Hjertman               88 FIG Växjö              15,83

   4 Richard Johansson           88 FIG Karlstad           15,62

   5 Lars Jarnefjord             88 Lerumsgy.              15,16

   6 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      15,00

   7 Pontus Waern                88 Allésk Hallsberg       13,65

   8 Filip Erkenborn             88 Ållebergsgy Falkö      13,58

   9 David Hällgren              88 Växjö Fria Gy.         13,21

  10 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              12,95

  11 Simon Enocsson              88 FIG Växjö              12,74

  12 Fredrik Hallinder           88 FIG Löpargy S-tun      12,71

  13 Tomas Holmqvist             88 FIG Löpargy S-tun      11,92

  14 Erik Almström               88 FIG Lidingö            11,54

  15 Jonas Mårtensson            88 FIG Växjö              11,15

  16 Jonathan Gren               88 Ållebergsgy Falkö      10,83

P16 100m

    Försök  heat: 1                2,6                       9/9

   1 Robin Lundgren              89 FIG Karlstad           11.19   Q

   2 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika      11.41   Q

   3 John Arvidsson              89 FIG Falun              11.58   Q

   4 Johannes Andersson          89 Nils Ericssongy,       11.60   q

   5 Adam Tegelström             89 Anderstorpssk Ske      11.79   q

   6 Christian Joh.-Cederfjärd   89 Ållebergsgy Falkö      12.02   q

    Försök  heat: 2                -1,6                      9/9

   1 David Kallebäck             89 FIG Växjö              11.62   Q

   2 Gustav Sommerholt           89 Danderydsgy            11.82   Q

   3 Tomas Olsson                89 Sundsta Älvkulleg      12.01   Q

   4 Anton Andersson             89 Björknässkolan Bo      12.16

   5 Henrik Lundqvist            89 Sjödalsgy Hudding      13.02

   6 Oskar Rybo                  89 FIG Göteborg           13.08

    Försök  heat: 3                1,5                       9/9

   1 Fredrik Jurstrand           89 Enskilda Gymn.         11.74   Q

   2 Jesper Berggren             89 Hvitfeldtskas IF       11.79   Q

   3 Rasmus Nim                  89 FIG Falun              11.87   Q

   4 Johan Andersson             89 FIG Karlstad           12.09

   5 Robin Larsson               89 Borgarsk Gävle         12.20

   6 John-Eric Ericsson          89 Katedralsk Växjö       12.22

   7 Christoffer Älvenstrand     89 Upplands-Bro Gy.       12.51

    Försök  heat: 4                2,0                       9/9

   1 John Sallergård             89 FIG Växjö              11.39   Q

   2 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm      11.71   Q

   3 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           11.76   Q

   4 Ludvig Brodin               89 Tumba gy.              11.89   q

   5 Marcus Carlsson             89 Växjö Fria Gy.         12.12

   6 Henrik Rosenberg            89 FIG Falun              12.36

   7 Alexander Roosmark          89 Sjödalsgy Hudding      12.43

    Semifinal  heat: 1             -0,1                      9/9

   1 John Sallergård             89 FIG Växjö              11.26   Q

   2 David Kallebäck             89 FIG Växjö              11.41   Q

   3 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm      11.63   Q

   4 Ludvig Brodin               89 Tumba gy.              11.71   11.710

   5 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           11.79

   6 Jesper Berggren             89 Hvitfeldtskas IF       11.82

   7 Rasmus Nim                  89 FIG Falun              11.83

     Adam Tegelström             89 Anderstorpssk Ske   ej start

    Semifinal  heat: 2             1,1                       9/9

   1 Robin Lundgren              89 FIG Karlstad           11.27   Q

   2 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika      11.41   Q

   3 Fredrik Jurstrand           89 Enskilda Gymn.         11.61   Q

   4 John Arvidsson              89 FIG Falun              11.67   q

   5 Gustav Sommerholt           89 Danderydsgy            11.71   q   11.705

   6 Johannes Andersson          89 Nils Ericssongy,       11.84

   7 Tomas Olsson                89 Sundsta Älvkulleg      12.04

   8 Christian Joh.-Cederfjärd   89 Ållebergsgy Falkö      12.10

    Final                          0,0                       9/9

   1 Robin Lundgren              89 FIG Karlstad           11.26

   2 John Sallergård             89 FIG Växjö              11.33

   3 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika      11.46

   4 David Kallebäck             89 FIG Växjö              11.58

   5 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm      11.70

   6 Gustav Sommerholt           89 Danderydsgy            11.72

   7 John Arvidsson              89 FIG Falun              11.74

   8 Fredrik Jurstrand           89 Enskilda Gymn.         11.76

P16 1500m

    Final                                                    9/9

   1 Gustaf J Bjurhammer         89 FIG Löpargy S-tun    4:06.90

   2 John Eliasson               89 Munkebäcksgy Gbg     4:07.56

   3 Johan Svensson              89 Stagneliussk Kalm    4:08.68

   4 Jimmy Holmroos              89 FIG Löpargy S-tun    4:11.91

   5 Johan Hydén                 89 Katedralsk Linköp    4:12.35

   6 Daniel Pelvén               89 Ullvigy Köping       4:14.48

   7 Tim Sundström               89 Virginska sk. Öre    4:15.52

   8 Mikael Ekvall               89 Östrabosk Uddeval    4:16.86

   9 Mattias Karlsson            89 FIG Löpargy S-tun    4:17.74

  10 Linus Lagergren             89 FIG Göteborg         4:26.36

  11 Pontus Werbelow             89 Sjödalsgy Hudding    4:51.66

  12 Simon Bergqvist             89 Virginska sk. Öre    5:10.36

P16 Diskus                         1.5 kg                    9/9

   1 Johnny Karlsson             89 FIG Umeå               46,79

   2 Peter Edfors                89 FIG Umeå               42,13

   3 Emil Svensson               89 FIG Växjö              41,86

   4 Fredrik Kristoffersson      89 FIG Umeå               40,83

   5 Daniel Larsson              89 FIG Karlstad           40,42

   6 Martin Gren                 89 Ållebergsgy Falkö      40,19

   7 Erik Markusson              89 Stjernesk Torsby       38,43

   8 Tobias Reimertz             89 Ester Mosessons G      37,89

   9 Sebastian Mattsson          89 FIG Karlstad           34,22

  10 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           33,97

  11 Joakim Ivarsson             89 FIG Växjö              30,71

  12 Alexander Lindell-Svensson  89 Växjö Fria Gy.         29,14

P15 Hinder 1500m                   76 cm

    Final                                                    9/9

   1 Kalle Wåhlin                90 Högalidssk Sthlm     4:30.01

   2 David Johansson             90 Ledetsk.             4:33.27

   3 Anton Carlansson            90 Mimershus Kungälv    4:39.99

   4 Johan Borg                  90 Ilandask Karlstad    4:41.93

   5 Henrik Borg                 90 Ilandask Karlstad    4:42.18

   6 Christopher Ljugné          90 Nya Påvelundssk V    4:43.15

   7 Adam Fransson               90 Mariebergssk Karl    4:51.21

P15 100m häck                      84 cm

    Försök  heat: 1                0,7                       9/9

   1 Rasmus Ersson               90 Stigslundsk Gävle      13.76   Q

   2 Torbjörn Höglund            90 Engelska sk Gävle      13.91   Q

   3 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad           14.31   q

   4 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        14.75   q

   5 Kim Amb                     90 Enebysk Håbo           15.52

    Försök  heat: 2                1,4                       9/9

   1 Adam Björling               90 Funkabosk Kalmar       14.26   Q

   2 Pontus Lundin               90 Almbysk Örebro         14.42   Q

   3 Niklas Karlsson             90 BCJF Sk Bålsta         14.61   q

   4 Alexander Brorsson          90 Stenbockssk            14.91   q

   5 Jonathan Ringström          90 Fryxellskask Väst      16.24

    Final                          -0,3                      9/9

   1 Rasmus Ersson               90 Stigslundsk Gävle      13.62

   2 Adam Björling               90 Funkabosk Kalmar       13.99

   3 Torbjörn Höglund            90 Engelska sk Gävle      14.10

   4 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad           14.14

   5 Pontus Lundin               90 Almbysk Örebro         14.54

   6 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        14.67

   7 Niklas Karlsson             90 BCJF Sk Bålsta         14.83

     Alexander Brorsson          90 Stenbockssk         ej start

P15 Höjd                                                     9/9

   1 Carl Rönnow                 90 Mörbysk Danderyd         190

   2 Jonathan Carbe              90 Munkegärdessk K-ä        184

   3 Douglas Stenberg            90 Mariebergssk Karl        184

   4 Daniel Persson              90 Preesesk                 178

   5 Oskar Jonsson               90 Norregårdssk Växj        174

   6 Mick Karlsson               90 Furulidsk Aneby          170

   7 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle          170

   8 David Östling               90 Ekebyholmssk Rimb        170

   9 Per Jäderberg               90 Solängsss Gävle          165

  10 Filip Ohlsson-Lagerstedt    90 Göteborgs Högre          160=

     Emil Johansson              90 Centralssk Forsha        160=

     Jonathan Menning            90 Enebysk Håbo             160=

  13 Jens Marklund               90 Sätilask.                160

P15 Längd                                                    9/9

   1 Adam Björling               90 Funkabosk Kalmar        6,33   0,3

   2 Douglas Stenberg            90 Mariebergssk Karl       6,29   -0,3

   3 Tobias Sandberg             90 Tyresö sk               6,15   0,0

   4 Martin Bergqvist            90 Scheelesk Köping        6,00   0,0

   5 Oskar Paulsson              90 Fredriksdalsk Lid       5,99   0,3

   6 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad            5,90   0,5

   7 Markus Kristiansson         90 Östratornsk Lund        5,86   0,6

   8 Kristoffer Glaad            90 Hillertorpssk Gno       5,83   0,0

   9 Linus Gamnis                90 Kristinebergsk Åm       5,76   0,2

  10 Daniel Persson              90 Preesesk                5,73   0,0

  11 Oskar Jonsson               90 Norregårdssk Växj       5,66   0,4

  12 Mick Karlsson               90 Furulidsk Aneby         5,63   0,3

  13 David Östling               90 Ekebyholmssk Rimb       5,62   0,2

  14 Patrik Holmberg             90 Källbrinkssk Hudd       5,53   0,1

  15 Per Jäderberg               90 Solängsss Gävle         5,48   -0,2

  16 Jens Marklund               90 Sätilask.               5,28   0,0

  17 Emil Johansson              90 Centralssk Forsha       4,82   0,1

  18 Leor Malka                  90 Brunnsbosk H-back       4,80   0,7

  19 Peter Nilsson               90 Teglask Skara           4,79   0,4

  20 Adam Gloveus                90 Rödabergssk Sthlm       4,78   0,4

  21 Alex Eriksson               90 Borgmästarhagsk         4,59   0,1

  22 Mattias Andersson           90 Teglask Skara           4,48   0,0

  23 Filip Ohlsson-Lagerstedt    90 Göteborgs Högre         4,28   -0,2

P15 Diskus                         1.0 kg                    9/9

   1 Simon Gustafsson            90 Vidåkerssk.            55,56

   2 Johan Morén                 90 Engelska sk Gävle      52,35

   3 Viktor Laack                90 Frykenssk Torsby       49,92

   4 Christian Hansson-Bergén    90 Tessinsk Nyköping      48,88

   5 Pontus Bjärkvik             90 Attarpssk Bankery      47,85

   6 Kristian Nyman              90 Mogask Svenljunga      47,54

   7 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        47,27

   8 Jonas Jonsson               90 Vattudalssk Ström      46,47

   9 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad           39,30

  10 Filip Sundgren              90 Bjärnums Centrals      39,07

  11 Tommy Larsson               90 Frykenssk Torsby       38,06

  12 Robin Hägg                  90 Ekenässk Eslöv         36,61

  13 Niklas Karlsson             90 BCJF Sk Bålsta         34,74

  14 Jonathan Genborg            90 Frösåkerssk            30,29

  15 Victor Kriström             90 Nya Ängkärrsk Sol      26,89

   - Martin Jönsson              90 Mörbylånga sk.             X

     Pontus Rabe                 90 Enebysk Håbo               X

     Erik Romberg                90 Funkabosk Kalmar           X

P GRUND 4 x 100m

    Final                                                    9/9

   1 Lag 1                          Solängsss Gävle        48.83

    Jimmy Nordqvist -91 Johan Fougman -90 Jesper Hall -90 Per Jäderberg -90

   2 Lag 2                          Solängsss Gävle        57.50

    David Engvall -91 Martin Mohebbi -92 Erik Hillborg -91 Anton Hedbern -91

F18 100m

    Final                          -0,1                      9/9

   1 Sofia Rahdevi               87 Sundsgy Vellinge       12.64

   2 Cecilia Edfors              87 Gudlav Bildersk S      12.96

   3 Sofie Svensson              87 Bergagy Eslöv          13.32

   4 Fanny Hagström              87 Sjödalsgy Hudding      14.08

   5 Emelie Corneliusson         87 FIG Göteborg           14.69

F18 1500m

    Final                                                    9/9

   1 Frida Flodström             87 FIG Löpargy S-tun    5:03.42

   2 Frida Jönsson               87 Bergagy Eslöv        5:05.36

   3 Erika Fyrvall               87 Rudbeckssk Sollen    5:12.65

   4 Diana Nordén                87 Gripensk Nyköping    5:18.28

F18 Spjut                          600 g                     9/9

   1 Anna Boberg                 87 FIG Växjö              44,88

   2 Veronica Lundgren           86 Bobergssk Ånge         39,98

   3 Caroline Nilsson            87 Birger Sjöbergsgy      36,92

   4 Victoria Österberg          87 FIG Karlstad           34,11

   5 Joanna Nilsson              87 FIG Falun              33,44

   6 Anna Wikström               87 Tullinge Gy.           32,81

   7 Frida Karlsson              87 FIG Växjö              31,24

   8 Elisabeth Henriksson        86 FIG Falun              30,77

   9 Siri Fagerlund              86 Filbornask Helsin      29,88

  10 Sara Persson                87 FIG Växjö              28,30

  11 Fanny Hagström              87 Sjödalsgy Hudding      25,06

  12 Ebba Jungmark               87 FIG Göteborg           19,43

F17 100m

    Försök  heat: 1                0,0                       9/9

   1 Julia Skugge                88 Virginska sk. Öre      12.60   Q

   2 Anna Wemmert                88 Filbornask Helsin      12.77   Q

   3 Jasmin Andersson            88 FIG Växjö              12.81   q

   4 Louise Johansson            88 FIG Umeå               12.83

   5 Emma Vessman                88 Sjödalsgy Hudding      13.12

   6 Melinda Ymsén               88 Söderportsk Krist      13.14

   7 Fredrica Andersson          88 FIG Falun              13.20

   8 Elin Nilsson                88 Katedralsk Växjö       13.62

    Försök  heat: 2                0,9                       9/9

   1 Elin Backman                88 Filbornask Helsin      12.32   Q

   2 Ida Aidanpää                88 Gränsälvsgy Övert      12.47   Q

   3 Nina Fjellner               88 FIG Umeå               12.95

   4 Josefin Johansson           88 FIG Karlstad           13.17

   5 Frida Hjelm                 88 FIG Växjö              13.22

   6 Minna Jansson               88 Sjödalsgy Hudding      13.26

   7 Louisa Brandt               88 V.Rydbergs Gy Dju      13.28

   8 Camilla Wikström            88 Vasask. Gävle          13.82

    Försök  heat: 3                0,4                       9/9

   1 Mariama Sambou              88 Sjödalsgy Hudding      11.99   Q

   2 Emilia Rundqvist            88 FIG Växjö              12.22   Q

   3 Maria Gustafsson            88 Rekarnegy Eskilst      12.41   q

   4 Victoria Waldemarsson       88 Växjö Fria Gy.         13.00

   5 Malin Hansson               88 Sjödalsgy Hudding      13.02

   6 Lina Nätterlund             88 FIG Lidingö            13.07

   7 Emma Aidanpää               88 Gränsälvsgy Övert      13.58

    Final                          -0,2                      9/9

   1 Mariama Sambou              88 Sjödalsgy Hudding      12.01

   2 Emilia Rundqvist            88 FIG Växjö              12.23

   3 Julia Skugge                88 Virginska sk. Öre      12.40

   4 Maria Gustafsson            88 Rekarnegy Eskilst      12.42

   5 Elin Backman                88 Filbornask Helsin      12.51

   6 Ida Aidanpää                88 Gränsälvsgy Övert      12.58

   7 Jasmin Andersson            88 FIG Växjö              12.67

     Anna Wemmert                88 Filbornask Helsin   ej start

F17 1500m

    Final                                                    9/9

   1 Sandra Fransson             88 FIG Växjö            4:50.56

   2 Elina Nygren                88 FIG Löpargy S-tun    4:55.01

   3 Christina Lindblom          88 Blackebergsgy Sth    4:56.41

   4 Lena Örn                    88 FIG Löpargy S-tun    4:57.65

   5 Cecilia Norrbom             88 FIG Löpargy S-tun    4:58.27

   6 Sandra Thudén               88 FIG Lidingö          4:59.66

   7 Linda Johansson             88 FIG Löpargy S-tun    5:07.45

   8 Emma Mellgren               88 FIG Karlstad         5:13.58

   9 Ida Andreasson              88 Växjö Fria Gy.       5:14.15

  10 Anna Elmgren                88 Igelstavikens Gy     5:30.44

F17 Spjut                          600 g                     9/9

   1 Jasmine Henriksson          88 Bergagy Eslöv          42,36

   2 Sofia Larsson               88 FIG Karlstad           39,42

   3 Jenny Johansson             88 FIG Falun              39,39

   4 Carolin Gull                88 FIG Karlstad           37,57

   5 Isabelle Gradin             88 Skvaderns gy Sund      37,51

   6 Pernilla Wittikko           88 Haparanda Lärover      36,61

   7 Sara Klevell                88 FIG Göteborg           30,48

   8 Jessica Hermansson          88 Bergagy Eslöv          28,40

   9 Anna Fyhr                   88 Sandvikens Gy.         27,52

  10 Sofie Lindskog              88 Polhemssk Gävle        23,59

   - Micaela Francke-Rydén       88 FIG Lidingö                X

     Hanna Svantesson            88 Ållebergsgy Falkö          X

F16 100m

    Försök  heat: 1                0,5                       9/9

   1 Gladys Bamane               89 Sjödalsgy Hudding      12.47   Q

   2 Ann-Sofie Jansson           89 FIG Falun              12.60   Q

   3 Magdalena Norberg           89 Anderstorpssk Ske      13.23   Q

   4 Marie Segerlund             89 Haparanda Lärover      13.27   q

   5 Lisa Ek                     89 Leksands gy.           13.35

   6 Sara Wallin                 89 Södra Latin Sthlm      13.43

   7 Sara Hall                   89 FIG Lidingö            13.61

   8 Caroline Eriksson           89 Sjödalsgy Hudding      13.73

    Försök  heat: 2                -0,2                      9/9

   1 Julia Tollin                89 FIG Falun              12.35   Q

   2 Emma Lagerqvist             89 Växjö Fria Gy.         12.96   Q

   3 Jonna Quistbergh            89 FIG Lidingö            13.04   Q

   4 Emelie Madsen               89 Stålhagssk Hultsf      13.20   q

   5 Patricia Strenius           89 Ehrensvärdska Gy       13.66

   6 Sofia Turesson              89 Blackebergsgy Sth      13.79

   7 Lina Hedly                  89 Leksands gy.           13.88

   8 Michaela Holmer             89 John Bauergy. Nor      13.88

    Försök  heat: 3                -0,6                      9/9

   1 Isabell Eurenius            89 FIG Umeå               12.43   Q

   2 Emelie Svensson             89 FIG Göteborg           12.73   Q

   3 Sofia Thorin                89 Sundsta Älvkulleg      13.08   Q

   4 Tone Granquist              89 Galärens Gy Karls      13.25   q

   5 Elin Jarenfors              89 Östrabosk Uddeval      13.26   q

   6 Jennifer Westerfelt         89 FIG Lidingö            13.74

   7 Lina Andersson              89 Ehrensvärdska Gy       13.75

   8 Malin Wiberg                89 Jenny Nyströmssk       15.61

    Försök  heat: 4                -1,4                      9/9

   1 Linnéa Collin               89 Filbornask Helsin      12.60   Q

   2 Julia Lärkert               89 FIG Lidingö            12.77   Q

   3 Kristina Eriksson           89 FIG Falun              12.78   Q

   4 Sara Bengtsson              89 Kungsholmens Gy        13.30

   5 Elisabeth Brolin            89 Leksands gy.           13.53

   6 Johanna Aalto               89 Brogårdsgy Kr-ham      13.56

   7 Matilda Ottosson            89 Tibble Gy Täby         14.00

    Semifinal  heat: 1             0,2                       9/9

   1 Linnéa Collin               89 Filbornask Helsin      12.29   Q

   2 Julia Tollin                89 FIG Falun              12.32   Q

   3 Ann-Sofie Jansson           89 FIG Falun              12.55   Q

   4 Kristina Eriksson           89 FIG Falun              12.73   q

   5 Emma Lagerqvist             89 Växjö Fria Gy.         12.97   q

   6 Marie Segerlund             89 Haparanda Lärover      13.28

   7 Magdalena Norberg           89 Anderstorpssk Ske      13.29

   8 Emelie Madsen               89 Stålhagssk Hultsf      13.36

    Semifinal  heat: 2             0,3                       9/9

   1 Isabell Eurenius            89 FIG Umeå               12.43   Q

   2 Gladys Bamane               89 Sjödalsgy Hudding      12.48   Q

   3 Julia Lärkert               89 FIG Lidingö            12.71   Q

   4 Jonna Quistbergh            89 FIG Lidingö            13.04

   5 Elin Jarenfors              89 Östrabosk Uddeval      13.16

   6 Sofia Thorin                89 Sundsta Älvkulleg      13.21

   7 Tone Granquist              89 Galärens Gy Karls      13.33

     Emelie Svensson             89 FIG Göteborg        ej start

    Final                          0,0                       9/9

   1 Julia Tollin                89 FIG Falun              12.27

   2 Isabell Eurenius            89 FIG Umeå               12.28

   3 Linnéa Collin               89 Filbornask Helsin      12.42

   4 Gladys Bamane               89 Sjödalsgy Hudding      12.50

   5 Ann-Sofie Jansson           89 FIG Falun              12.64

   6 Julia Lärkert               89 FIG Lidingö            12.79

   7 Kristina Eriksson           89 FIG Falun              12.93

   8 Emma Lagerqvist             89 Växjö Fria Gy.         12.95

F16 1500m

    Final                                                    9/9

   1 Lisa Forsberg               89 FIG Falun            4:46.28

   2 Sara Sjöqvist               89 FIG Löpargy S-tun    4:48.44

   3 Josefine Koskinen           89 FIG Löpargy S-tun    4:48.71

   4 Therése Sjöström            89 FIG Löpargy S-tun    4:48.99

   5 Hanna Michaelsson           89 Lundellska sk Upp    4:59.09

   6 Erika Unelid                89 Vackstanäsgy Söde    5:51.40

F16 Stav                                                     9/9

   1 Erika Drageryd              89 Rudbeckssk Örebro        340

   2 Kristin Hallberg            89 FIG Falun                315

   3 Jessica Enlund              89 Torsbergsgy Bolln        315

   4 Malin Dahlström             89 Hvitfeldtskas IF         305

F16 Tresteg                                                  9/9

   1 Rebecca Strand              89 FIG Karlstad           11,41   0,2

   2 Johanna Bertilsson          89 Bromangy Hudiksva      11,30   0,2

   3 Emilia Eliasson             89 Härnösandsgy.          11,13   0,1

   4 Emelie Svensson             89 FIG Göteborg           11,07   0,3

                                                           11,06

   5 Lovisa Gårlin               89 FIG Lidingö            11,07   1,3

                                                           10,92

   6 Josefin Svensson            89 FIG Växjö              10,78   0,8

   7 Joanna Nydén                89 Lindesk,Lindesber      10,76   2,0

   8 Sara Wallin                 89 Södra Latin Sthlm      10,70

   9 Mia Callenberg              89 Lerumsgy.              10,52   1,1

  10 Moa Hedström                89 Vasask. Gävle          10,50   1,4

  11 Johanna Aalto               89 Brogårdsgy Kr-ham      10,39   1,2

  12 Angelica Brus               89 Rudbeckssk Örebro      10,34   1,4

  13 Therese Pihlblad            89 Ekbackesk Osby         10,10   2,2

                                                            9,75   -0,1

F16 Kula                           3.0 kg                    9/9

   1 Elin Jarenfors              89 Östrabosk Uddeval      13,60

   2 Teres Christensson          89 FIG Karlstad           12,52

   3 Malin Wiberg                89 Jenny Nyströmssk       12,44

   4 Karin Andersson             89 Virginska sk. Öre      12,25

   5 Anna Wessman                89 FIG Växjö              12,05

   6 Mia Callenberg              89 Lerumsgy.              11,64

   7 Simona Geries               89 Vasask. Gävle          10,88

   8 Jannica Nilsson             89 Bergagy Eslöv          10,69

   9 Emilia Hoffer               89 Filbornask Helsin      10,23

  10 Johanna Lundmark            89 Stålhagssk Hultsf      10,22

  11 Emelie Pauli                89 Ållebergsgy Falkö       9,74

  12 Emilie Andersson            89 Upplands-Bro Gy.        9,54

  13 Fatima Makakala             89 Sjödalsgy Hudding       8,97

  14 Erika Sundin                89 Bobergssk Ånge          8,83

F15 Häck 80m                       76 cm

    Försök  heat: 1                2,2                       9/9

   1 Caroline Tegel              90 Stavresk T-hättan      11.84   Q

   2 Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls      11.98   Q

   3 Malin Olsson                90 Munkhättesk Malmö      12.22   q

   4 Elisabeth Höglund           90 FIG Karlstad           12.69

   5 Frida Lindström             90 Annerstask Huddin      13.63

     Sofia Carls                 90 Forellsk Tyresö     ej start

     Anna Jönsson                90 Norrevångsk Eslöv   ej start

    Försök  heat: 2                0,4                       9/9

   1 Sara Cavretti               90 Almbysk Örebro         12.07   Q

   2 Andrea Nybäck               90 Scheelesk Köping       12.21   Q

   3 Johanna Nilsson             90 Väskolan Kristian      12.24   q

   4 Emma Stridsberg             90 Mörmosk Skoghall       12.29

   5 Martina Swanström           90 Kyrkerörsk Falköp      13.07

   6 Therése Kollin              90 Karbysk Vallentun      13.77

    Försök  heat: 3                4,3                       9/9

   1 Emilia Granqvist            90 Storsjösk Östersu      12.10   Q

   2 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby       12.32   Q

   3 Amanda Hagberg              90 Mimersk Sundsvall      12.58

   4 Mikaela Jansson             90 Örbyhussk Örbyhus      12.71

   5 Maja Gustavsson             90 Mohedask               13.78

     Lina Larsson                90 Nicolaisk Nyköpin       bröt

    Final                          0,0                       9/9

   1 Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls      11.77

   2 Andrea Nybäck               90 Scheelesk Köping       12.00

   3 Caroline Tegel              90 Stavresk T-hättan      12.02

   4 Malin Olsson                90 Munkhättesk Malmö      12.15

   5 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby       12.18

   6 Johanna Nilsson             90 Väskolan Kristian      12.19

   7 Sara Cavretti               90 Almbysk Örebro         12.19

   8 Emilia Granqvist            90 Storsjösk Östersu      12.30

F15 Stav                                                     9/9

   1 Viktoria Bengtsson          90 Dackesk Tingsryd         340

   2 Moa Torstensson             90 Mariask Sthlm            315

   3 Sofie Almkvist              90 Frejask Skellefte        295=

     Madeleine Nilsson           90 Masersk Borlänge         295=

   5 Louise Ehrenborg-Staffas    90 Nya Påvelundssk V        295

   6 Sara Liljenström            90 Centralsk Nässjö         265

   7 Emilia Segerlund            90 Gränssk Haparanda        245

F15 Längd                                                    9/9

   1 Johanna Nilsson             90 Väskolan Kristian       5,93   0,2

   2 Sara Arwald                 90 Munkhättesk Malmö       5,81   3,2

                                                            5,02   1,7

   3 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby        5,34   1,8

   4 Sofia Carls                 90 Forellsk Tyresö         5,11   1,9

   5 Linda Beckius               90 Centralsk Nässjö        5,10   1,6

   6 Malin Andersson             90 Attarpssk Bankery       5,09   1,1

   7 Lydia Ståhlberg             90 Örbyhussk Örbyhus       4,98   2,2

                                                            4,95   1,4

   8 Anna Forslund               90 Transtenssk Halls       4,94   2,8

                                                            4,79   0,1

   9 Stina Larsson               90 Södra Sk Katrineh       4,93   1,0

  10 Sara Stanley                90 Abrahamsbergssk         4,91   0,8

  11 Åsa Jönsson                 90 Syltesk Trollhätt       4,88   3,3

                                                            4,87   -0,4

  12 Martina Damgren             90 Attarpssk Bankery       4,88   2,1

                                                            4,66   0,6

  13 Andrea Nybäck               90 Scheelesk Köping        4,85   2,4

                                                            4,83   -0,7

  14 Mikaela Jansson             90 Örbyhussk Örbyhus       4,84   1,3

                                                            4,78   1,1

  15 Frida Lindström             90 Annerstask Huddin       4,84   1,3

  16 Samia Adan                  90 Smedshagssk Hässe       4,69   0,9

  17 Malin Wahlström             90 Sjöängsk Askersun       4,66   -0,6

  18 Kajsa Kaufeldt              90 Ekillask Märsta         4,62   1,9

  19 Elin Nygren                 90 Norrtullsskolan S       4,60   3,2

                                                            4,50   0,4

  20 Madeleine Olsson            90 Drakbergssk V Frö       4,58   0,8

  21 Maja Gustavsson             90 Mohedask                4,39   2,1

                                                            4,10   1,4

  22 My Hansen                   90 Munkhättesk Malmö       4,15   3,3

                                                            2,87   1,2

  23 Elin Erixon                 90 Sjöängsk Askersun       4,13   0,9

  24 Emma Palmér                 90 Munkhättesk Malmö       3,81   0,7

F15 Diskus                         0.6 kg                    9/9

   1 Sandra Andersson            90 Friskolan Arvika       47,84

   2 Matilda Gunnarsson          90 Wenströmska Sk.        41,49

   3 Sara Cronsioe               90 Ekenässk Eslöv         36,25

   4 Hanna Reiding               90 Ekillask Märsta        34,85

   5 Emma Wallin                 90 Hagnässk Upplands      34,74

   6 Sandra Höckerstrand         90 Skolhagensk            33,10

   7 Maja Gustavsson             90 Mohedask               32,06

   8 Johanna Andersson           90 Lundåkersk Hestra      31,65

   9 Amanda Eriksson             90 Sannerudssk Kil        28,04

  10 Sara Eriksson               90 Fritslask Fritsla      26,59

  11 Habiba Ben Abdallah         90 Scheelesk Köping       26,15

  12 Erika Femzén                90 Bergsundask Växjö      18,14

F15 Slägga                         3.0 kg                    9/9

   1 Linda Drougge               90 Långsjösk Rimbo        43,39

   2 Nike Hermans                90 Annerstask Huddin      43,19

   3 Madeleine Andersson         90 Oppebysk Nyköping      41,97

   4 Amanda Eriksson             90 Sannerudssk Kil        40,34

   5 Sara Cronsioe               90 Ekenässk Eslöv         38,73

   6 Maja Unander                90 Vibackesk Alnö         38,42

   7 Julia Mlakar                90 FIG Karlstad           38,30

   8 Anna Jönsson                90 Norrevångsk Eslöv      34,49

   9 Louise Johansson            90 Annerstask Huddin      32,25

  10 Erika Femzén                90 Bergsundask Växjö      28,15

  11 Madeleine Olsson            90 Drakbergssk V Frö      24,24

   - Jennifer Höglund            90 Engelska sk Gävle          X

F GRUND 4 x 100m

    Final                                                    9/9

   1 Lag 1                          Munkhättesk Malmö      49.64

    My Hansen -90 Issabelle Peterson -90 Malin Olsson -90 Emma Palmér -90

   2 Lag 2                          Munkhättesk Malmö      51.85

    Ebba Didner -90 Elin Söderqvist -90 Mette Ericsson -90 Sara Anwald -90

   3 Lag 1                          Transtenssk Halls      52.32

    Anna Forslund -90 Ellen Sääw -90 Mikaela Widström -90 Charlotte Björkgren -91

   4 Lag 1                          Solängsss Gävle        52.91

    Linn Hall Jansson -91 Emilia Struyk -91 Madeleine Nilsson -91 Kathrin Mohabbi -91

   5 Lag 1                          Sjöängsk Askersun      53.07

    Jennifer Rosengren -92 Linda Albrektsson -92 Elin Erixon -90 Malin Wahlström -90

   6 Lag 1                          Engelskask Gävle       53.11

    Mikaela Kärlin -91 Sara Gustafsson -90 Matilda Lööke -90 Jennifer Höglund -90

   7 Lag 2                          Solängsss Gävle        53.44

    Johanna Pettersson -92 Fanny Lundmark -92 Therese Nilsson -92 Emma Öhman -92

   8 Lag 1                          Annerstask Huddin      55.53

    Sara Johansson -90 Frida Lindström -90 Fanny Lindberger -91 Louise Johansson -90