Torsdag 31 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Resultatlista Skol-SM 2005 lördag 10 sept

Datum:          2005-09-10

Plats:          Gavlestadion Gävle

Arrangör:       Gefle IF

Tävl.led:       Sigyn Ekwall

Väder:          Solsken, svaga vindar ca 16 grader.

P18 Hinder 2000m

    Final                                                   10/9

   1 Erik Scheller               87 FIG Löpargy S-tun    6:23.43

   2 Erik Widing                 87 FIG Löpargy S-tun    6:27.05

   3 Oskar Karlsson              87 FIG Umeå             6:29.55

   4 Hannes Öckerman             87 FIG Lidingö          6:51.89

     Rickard Karlsson            87 FIG Lidingö             bröt

P18 110m häck                      100

    Final                          -0,2                     10/9

   1 Björn Barrefors             87 FIG Växjö              14.98

   2 Niklas Bagge                87 Östrabosk Uddeval      15.77

   3 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding      15.77

   4 Marcus Janback              87 FIG Lidingö            15.82

   5 Sebastian Holmberg          87 Polhemsk Lund          16.40

   6 Alexander Tegelström        86 Anderstorpssk Ske      16.70

P18 Längd                                                   10/9

   1 Hannes Palm                 87 Ehrensvärdska Gy        7,02   2,1

                                                            6,79   1,0

   2 Erik Lindberg               87 Gränsälvsgy Övert       6,91   1,4

   3 Mehdi Alkhatib              87 S:t Eriks Gy Sthl       6,87   1,1

   4 Björn Barrefors             87 FIG Växjö               6,84   0,8

   5 Robin Lundh                 87 FIG Karlstad            6,83   1,7

   6 Patrik Olsson               87 Palmcrantzsk            6,75   1,1

   7 Simon Johansson             87 FIG Karlstad            6,56   1,1

   8 Rickard Karlsson            87 FIG Lidingö             6,45   2,9

                                                            6,44   -1,2

   9 Niklas Nilsson              87 Blackebergsgy Sth       6,33   2,1

                                                            6,31   1,7

  10 Adam Johansson              87 Kaplansk Skelleft       6,23   1,4

  11 Richard Andersson           87 FIG Falun               6,16   0,3

  12 Joakim Winter               87 Wargentinssk            5,97   1,8

  13 Carl Grafström              87 Sjödalsgy Hudding       4,52   -0,1

  14 Sebstian Carlsson           87 FIG Falun               4,46   1,8

   - Erik Karlsson               87 FIG Växjö                  X

P17 400m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Mattias Lennartsson         88 FIG Växjö              51.79   Q

   2 John Andersson              88 Tessinsk Nyköping      52.59   Q

   3 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         53.26   q

   4 Johan Edvinsson             88 FIG Lidingö            53.80   q

   5 Joakim Bohlin               88 Växjö Fria Gy.         54.45

   6 Viktor Lindgren             88 Sjödalsgy Hudding      55.08

   7 Jonathan Malka              88 FIG Göteborg           55.57

   8 Joakim Hjelm                88 Östrabosk Uddeval      57.78

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Johannes Håkansson          88 Katedralsk Växjö       51.75   Q

   2 Leo Silvén-Möller           88 Enskilda Gy Sthlm      52.37   Q

   3 Robin Andersson             88 Växjö Fria Gy.         53.23   q

   4 Patric Erlandsson           88 Upplands-Bro Gy.       53.50   q

   5 Carl-Adam Lindros           88 Sjödalsgy Hudding      55.00

   6 Erik Karlsson               88 Tullinge Gy.           56.68

     Richard Borg                88 Östrabosk Uddeval   ej start

P17 800m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Saibou Kebbeh               88 Malmö Latinsk        1:59.53   Q

   2 Patrik Carlsson             88 Celsiussk Uppsala    2:00.16   Q

   3 Tomas Holmqvist             88 FIG Löpargy S-tun    2:01.01   Q

   4 Andreas Karlsson            88 Virginska sk. Öre    2:01.87   q

   5 Martin Lindqvist            88 Spykensgy Lund       2:02.84   q

   6 Jonathan Malka              88 FIG Göteborg         2:08.74

   7 Johannes Mauritsson         88 Filbornask Helsin    2:13.69

   8 Mikael Åkerblom-Andersson   88 Märstagy.            2:17.04

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Fredrik Hallinder           88 FIG Löpargy S-tun    2:01.57   Q

   2 Thobias Ekhamre             88 Sjödalsgy Hudding    2:01.73   Q

   3 Robin Leandersson           88 FIG Löpargy S-tun    2:02.35   Q

   4 Joakim Hallqvist            88 Lerumsgy.            2:02.63   q

   5 Marcus Holmström            88 FIG Lidingö          2:06.13

   6 William Taudien             88 Rinmangy Eskilstu    2:10.47

   7 Mattias Persson             88 Växjö Fria Gy.       2:12.12

   8 Henrik Jacobsson            88 Rodengy Norrtälje    2:14.31

   9 Johan Thörnblom             88 Polhemssk Gävle      2:19.81

 

 

P17 Hinder 2000m                   91 cm

    Final                                                   10/9

   1 Eric Wretström              88 FIG Löpargy S-tun    6:13.63

   2 Robin Leandersson           88 FIG Löpargy S-tun    6:15.23

   3 Simon Lundmark              88 FIG Umeå             6:19.46

   4 Linus Harrysson             88 FIG Växjö            6:22.30

   5 Robin Lundqvist             88 FIG Umeå             6:29.29

   6 Alexander Brännkärr         88 Linnésk Uppsala      6:42.56

P17 110m häck                      91 cm

    Final                          0,1                      10/9

   1 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              14.54

   2 Johan Edvinsson             88 FIG Lidingö            15.01

   3 Tobias Thor                 88 FIG Falun              15.31

   4 Hans Lämås                  88 FIG Karlstad           15.54

   5 Rasmus Carlsson             88 FIG Falun              16.03

   6 Emil Afzelius               88 Torsbergsgy Bolln      16.57

   7 Erik Lundmark               88 FIG Falun              18.57

P17 Längd                                                   10/9

   1 Hans Lämås                  88 FIG Karlstad            6,67   1,9

   2 Erik Lundmark               88 FIG Falun               6,45   1,6

   3 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö               6,42   1,7

   4 Per Jonsson                 88 Torsbergsgy Bolln       6,38   0,6

   5 Jonathan Söderling          88 Sjödalsgy Hudding       6,36   1,0

   6 Daniel Lennartsson          88 Växjö Fria Gy.          6,26   2,1

                                                            6,23   1,3

   7 Oskar Rosen-Olofsson        88 FIG Umeå                6,24   1,2

   8 Oscar Adolfsson             88 FIG Karlstad            6,21   0,6

   9 Mattias Brunström           88 FIG Karlstad            6,14   0,9

  10 Erik Jakobsson              88 FIG Falun               6,01   1,3

  11 Gustav Gillander            88 Blackebergsgy Sth       6,00   1,7

  12 Alex Abdalian               88 S:t Eriks Gy Sthl       5,98   2,0

  13 Robert Lindberg             88 Balderssk Skellef       5,95   2,1

                                                            5,71   0,8

  14 Johan Andersson             88 Växjö Fria Gy.          5,92   1,8

  15 Anders Tallryd              88 Wargentinssk            5,88   1,7

  16 Daniel Håkansson            88 Palmcrantzsk            5,84   0,9

  17 Christer Åsman              88 Skvaderns gy Sund       5,73   1,4

  18 Jonathan Gustavsson         88 Stagneliussk Kalm       5,64   1,3

  19 Sebastian Meakin            88 Katedralsk Växjö        5,56   2,0

  20 Daniel Entoft               88 Sjödalsgy Hudding       5,50   1,2

  21 Jakub Morawiec              88 Gudlav Bildersk S       4,93   1,4

P17 Diskus                         1.5 kg                   10/9

   1 Ulf Ankarling               88 FIG Karlstad           54,45

   2 Anders Lundell              88 Solbergask Arvika      48,65

   3 Lars Jarnefjord             88 Lerumsgy.              47,29

   4 Tommy Nordin                88 FIG Falun              45,88

   5 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      45,25

   6 Erik Jakobsson              88 FIG Karlstad           45,24

   7 David Hällgren              88 Växjö Fria Gy.         42,78

   8 Pontus Waern                88 Allésk Hallsberg       41,39

   9 Richard Johansson           88 FIG Karlstad           39,96

  10 Tobias Thor                 88 FIG Falun              39,06

  11 Mikael Zäll                 88 Sigrid Rudebecks       38,97

  12 Jonathan Gren               88 Ållebergsgy Falkö      38,94

  13 Filip Erkenborn             88 Ållebergsgy Falkö      34,53

  14 Erik Almström               88 FIG Lidingö            33,93

  15 Mikael Sundler              88 Stjernesk Torsby       33,11

P16 400m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Oskar Åhberg                89 Stockholms Fria G      49.50   Q

   2 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika      51.77   Q

   3 Hampus Forsberg             89 Filbornask Helsin      53.20   q

   4 Christian Joh.-Cederfjärd   89 Ållebergsgy Falkö      53.76   q

   5 Robin Eriksson-Göbel        89 Hvitfeldtskas IF       54.57

   6 Simon Torell                89 FIG Göteborg           54.99

   7 Sebastian Norman            89 Wargentinssk           56.16

   8 Magnus Wiebe                89 FIG Lidingö            56.90

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Alexander Persson           89 Klippans Gy.           51.45   Q

   2 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm      52.09   Q

   3 Adam Tegelström             89 Anderstorpssk Ske      52.43   q

   4 Johannes Andersson          89 Nils Ericssongy,       53.80   q

   5 Robin Larsson               89 Borgarsk Gävle         54.23

   6 Gustaf Karlström            89 Gudlav Bildersk S      54.79

   7 Daniel Fagerström           89 Tumba gy.              56.28

     Alexander Roosmark          89 Sjödalsgy Hudding   ej start

P16 800m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Johan Svensson              89 Stagneliussk Kalm    2:03.41   Q

   2 Kristoffer Fransson         89 FIG Löpargy S-tun    2:03.50   Q

   3 Mathias Erkkilä             89 Vasask. Gävle        2:03.85   q

   4 Ola Thorängen               89 FIG Karlstad         2:09.40

   5 Alexander Roosmark          89 Sjödalsgy Hudding    2:11.53

   6 Alfred Olsson               89 Katedralssk Skara    2:12.69

   7 Magnus Wiebe                89 FIG Lidingö          2:12.88

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Gustaf J Bjurhammer         89 FIG Löpargy S-tun    2:04.04   Q

   2 Markus Liwing               89 FIG Falun            2:04.34   Q

   3 Håkan Runvik                89 Malmö Borgarsk.      2:04.62   q

   4 Oskar Hägglund              89 Hackspetten Luleå    2:09.02

   5 Daniel Fagerström           89 Tumba gy.            2:17.25

   6 Pontus Werbelow             89 Sjödalsgy Hudding    2:19.95

   7 Simon Bergqvist             89 Virginska sk. Öre    2:32.41

    Försök  heat: 3                                         10/9

   1 Jimmy Holmroos              89 FIG Löpargy S-tun    2:03.64   Q

   2 Alexander Persson           89 Klippans Gy.         2:04.17   Q

   3 Tim Sundström               89 Virginska sk. Öre    2:05.45   q

   4 Björn Erlandsson            89 Rudbeckssk Örebro    2:06.12

   5 Anton Wendesten             89 Aranäsgy K-backa     2:09.80

   6 Dan Bergström               89 Huddingegy           2:11.64

   7 David Flygar                89 Brännkyrka gy.       2:14.25

   8 Andreas Olsson              89 Vasask. Gävle        2:16.61

P16 Hinder 2000m                   91 cm

    Final                                                   10/9

   1 Markus Liwing               89 FIG Falun            6:16.20

   2 Mattias Karlsson            89 FIG Löpargy S-tun    6:29.24

   3 Emil Hindrikes              89 Rättviks Gy.         6:32.10

   4 Petter Lennartsson          89 Wargentinssk         7:31.89

     Eric Senorski-Hamrin        89 FIG Göteborg            bröt

P16 110m häck                      91 cm

    Final                          0,2                      10/9

   1 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           15.20

   2 Theo Söderberg              89 Sundsgy Vellinge       15.21

   3 Olle Bywall                 89 FIG Falun              15.46

   4 Rasmus Nim                  89 FIG Falun              15.74

   5 Fredrik Kristoffersson      89 FIG Umeå               15.96

   6 Joacim Andersson            89 Vilundagy U-Väsby      15.97

   7 Mårten Hansson              89 Ehrensvärdska Gy       16.24

P16 Höjd                                                    10/9

   1 William Swärd               89 Lerumsgy.                199

   2 Emil Svensson               89 FIG Växjö                197

   3 Johan Andersson             89 FIG Karlstad             188

   4 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika        185=

     Viktor Ohlsson              89 Rekarnegy Eskilst        185=

   6 Oskar Rybo                  89 FIG Göteborg             185

   7 Jim Christensson            89 FIG Göteborg             185

   8 Erik Olsson                 89 Stjernesk Torsby         177

   9 Alfred Olsson               89 Katedralssk Skara        177

  10 Josef Sandberg              89 Lundåkersk Hestra        177=

     David Kallebäck             89 FIG Växjö                177=

  12 Christian Svensson          89 Bromangy Hudiksva        172=

     Fredrik Nydahl              89 FIG Göteborg             172=

  14 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm        172

   - Erik Thorstensson           89 Södra Latin Sthlm          X

     Henrik Lundqvist            89 Sjödalsgy Hudding          X

P16 Stav                                                    10/9

   1 Erik Thorstensson           89 Södra Latin Sthlm        445

   2 Andreas Dahlberg            89 Soltorgssk Borlän        440

   3 Johan Ramberg               89 Hvitfeldtskas IF         400

   4 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad             350

   - Oscar Tropp                 89 Västerhöjdsgy Skö          X

P16 Tresteg                                                 10/9

   1 Claes Beverlöv              89 FIG Umeå               13,48   -0,6

   2 Johan Andersson             89 FIG Karlstad           13,44   -0,9

   3 Fredrik Jurstrand           89 Enskilda Gymn.         13,33   -1,0

   4 Jesper Berggren             89 Hvitfeldtskas IF       13,20   0,5

   5 Fredrik Nydahl              89 FIG Göteborg           13,05   -1,3

   6 Mårten Hansson              89 Ehrensvärdska Gy       13,00   -1,2

   7 Johannes Bergkvist          89 Wargentinssk           12,80   -1,1

   8 Christian Svensson          89 Bromangy Hudiksva      12,68   -1,0

   9 Mikael Brinnen              89 John Bauergy Gävl      12,32   -0,9

  10 Tomas Olsson                89 Sundsta Älvkulleg      12,24   -1,2

  11 Erik Olsson                 89 FIG Göteborg           11,71   -1,3

  12 Erik Bylund                 89 Gudlav Bildersk S      11,30   -0,6

P16 Spjut                          700 g                    10/9

   1 Joni Kaartinen              89 FIG Göteborg           60,56

   2 Joakim Ivarsson             89 FIG Växjö              58,90

   3 Sebastian Mattsson          89 FIG Karlstad           53,06

   4 Oscar Wallin                89 John Bauergy Jönk      52,98

   5 Erik Markusson              89 Stjernesk Torsby       48,90

   6 Steve Bengtsson             89 Gudlav Bildersk S      47,38

   7 Erik Krane                  89 Balderssk Skellef      47,30

   8 Martin Gren                 89 Ållebergsgy Falkö      47,21

   9 Markus Andersson            89 Gudlav Bildersk S      39,74

  10 Mattias Öhlund              89 Gudlav Bildersk S      39,60

  11 Mathias Erkkilä             89 Vasask. Gävle          39,16

  12 Charbel Samrani             89 Gudlav Bildersk S      39,04

  13 Alexander Lindell-Svensson  89 Växjö Fria Gy.         39,01

  14 Esbjörn Backlund            89 IT-Gy Rissne           37,95

  15 Erik Olsson                 89 FIG Göteborg           37,00

  16 Robin Eriksson-Göbel        89 Hvitfeldtskas IF       35,23

  17 Christian Nilsson           89 Bergagy Eslöv          33,32

  18 John-Eric Ericsson          89 Katedralsk Växjö       32,90

  19 Christoffer Älvenstrand     89 Upplands-Bro Gy.       31,07

P15 300m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Alexander Nordkvist         90 Källbrinkssk Hudd      37.16   Q

   2 Nuhi Amerllahi              90 Munkhättesk Malmö      38.00   Q

   3 Robert Nowén                90 Östlyckesk             38.46   q

   4 Dennis Elgström             90 Skogslundssk           39.55

   5 Emil Johansson              90 Centralssk Forsha      41.28

   6 Victor Kriström             90 Nya Ängkärrsk Sol      42.68

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Daniel Norgren              90 Toleredssk Gbg         36.56   Q

   2 Joar Rüdrich                90 St: Olofs sk Sigt      37.56   Q

   3 David Rångefors             90 Strandensk Dorote      39.11   q

   4 Linus Gamnis                90 Kristinebergsk Åm      39.45   q

   5 William Bengtsson           90 Göteborgs Högre        39.51   q

   6 Christoffer Olsson          90 Norrtullsskolan S      43.05

    Final                                                   10/9

   1 Alexander Nordkvist         90 Källbrinkssk Hudd      35.39

   2 Daniel Norgren              90 Toleredssk Gbg         36.78

   3 Joar Rüdrich                90 St: Olofs sk Sigt      37.29

   4 Nuhi Amerllahi              90 Munkhättesk Malmö      37.93

   5 Robert Nowén                90 Östlyckesk             38.06

   6 Linus Gamnis                90 Kristinebergsk Åm      39.70

   7 David Rångefors             90 Strandensk Dorote      40.46

   8 William Bengtsson           90 Göteborgs Högre        40.54

P15 800m

    Final                                                   10/9

   1 Oscar Edman                 90 Kullavikssk.         2:00.06

   2 Kalle Wåhlin                90 Högalidssk Sthlm     2:02.32

   3 David Johansson             90 Ledetsk.             2:03.87

   4 Mattias Berglund            90 Fenestrask Gbg       2:04.24

   5 Anton Danielsson            90 Vikbolandssk Norr    2:05.99

   6 Mikael Westh                90 Häggvikssk S-tuna    2:06.59

   7 Anton Carlansson            90 Mimershus Kungälv    2:07.56

   8 Fredrik Karlsson            90 Almunge sk           2:09.29

   9 Patrik Pettersson           90 Roslagssk Norrtäl    2:09.52

  10 Oliver Hofmann              90 Rosenborgsk Söder    2:09.88

  11 Erik Brännström             90 Örnässk Luleå        2:11.74

  12 Jesper Hall                 90 Solängsss Gävle      2:16.22

  13 Christoffer Olsson          90 Norrtullsskolan S    2:28.34

P15 Stav                                                    10/9

   1 Douglas Stenberg            90 Mariebergssk Karl        360

   2 Jens Boström                90 Lyckebysk Haninge        350

   3 Johan Fougman               90 Solängsss Gävle          350

   4 Oskar Wirén Tjärner         90 Rånesk                   340

   5 Shad Askari                 90 Adolfsbergsk Öreb        320

   6 Viktor Fröberg              90 Tynneredssk V.Frö        310

   7 Jonathan Menning            90 Enebysk Håbo             300

   8 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad             300

   9 Kim Amb                     90 Enebysk Håbo             290

  10 Adam Diffner                90 Masersk Borlänge         250

P15 Slägga                         4.0 kg                   10/9

   1 Kristian Nyman              90 Mogask Svenljunga      59,28

   2 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        58,64

   3 Christian Hansson-Bergén    90 Tessinsk Nyköping      52,68

   4 Jonas Jonsson               90 Vattudalssk Ström      51,07

   5 Pontus Rabe                 90 Enebysk Håbo           50,68

   6 Tommy Larsson               90 Frykenssk Torsby       47,70

   7 Mick Karlsson               90 Furulidsk Aneby        46,76

   8 Erik Romberg                90 Funkabosk Kalmar       42,28

   9 Johan Morén                 90 Engelska sk Gävle      40,51

  10 Martin Jönsson              90 Mörbylånga sk.         40,08

  11 Mattias Lindberg            90 Kanalsk Skellefte      39,62

  12 Filip Sundgren              90 Bjärnums Centrals      38,34

  13 Robin Hägg                  90 Ekenässk Eslöv         29,22

 

 

P FIG 4 x 100m

    Final                                                   10/9

   1 Lag 1                          FIG Karlstad           42.42

    David Tegel-87 Simon Johansson-87 Robin Lundgren-89 Victor Lohr-87

   2 Lag 1                          FIG Växjö              43.25

    John Sallergård-87 jonas Mårtensson-88 Erik Karlsson-87 Niclas Åkerström-88

   3 Lag 1                          FIG Göteborg           43.97

    Jim Christensson-89 Carl Dahlöf-88 Jonas Hilmersson-88 Marcus Persson-89

   4 Lag 2                          FIG Växjö              44.79

    Olof Hjertman-88 Anton Barck-87 Björn Barrefors-87 David Kallebäck

   5 Lag 1                          FIG Löpargy S-tun      45.56

    Jimmy Holmroos-89 Gustav Karnebäck-87 Thomas Holmqvist-88 Robin Leandersson-88

   6 Lag 1                          FIG Lidingö            45.65

    Johan Edvinsson-88 Rickard Karlsson-87 Magnus Wiebe-89 Marcus Holmström-88

     Lag 1                          FIG Falun               bröt

    John Arvidsson Olle Bywall Rasmus Carlsson Richard Andersson

     Lag 2                          FIG Karlstad            bröt

    Hans Lämås-88 Felix Siljebäck-Larsen-89 Robin Lundh-87 Mattias Brunström

P GYMN 4 x 100m

    Final                                                   10/9

   1 Lag 1                          Katedralsk Växjö       45.04

    John-Eric Ericsson-89 Johannes Håkansson-88 Filip Ekberg-88 Sebastian Meakin-88

   2 Lag 1                          Blackebergsgy Sth      45.24

    Erik Lundqvist-87 Nicklas Nilsson-87 Gustaf Gillander-88 Andreas Höög-87

   3 Lag 1                          Växjö Fria Gy.         45.31

    Robin Andersson-88 Daniel Lennartsson-88 Johan Andersson-88 Marcus Carlsson-89

   4 Lag 1                          Sjödalsgy Hudding      45.45

    Jonathan Söderling-88 Carl-Adam Lindros-88 ViktorLlindgren-88 Alexander Roosmark-89

   5 Lag 1                          Wargentinssk           45.47

    Daniel Håkansson-88 Patrik Olsson-87 Anders Tallryd-88 Joakim Winter-87

   6 Lag 2                          Växjö Fria Gy.         48.57

    Mattias Persson-88 David Hällgren-88 Alexander L.Svensson-89 Joakim Bohlin-88

   7 Lag 2                          Sjödalsgy Hudding      48.59

    Ola Sterling-87 Carl Grafström-87 Daniel Entoft-88 Thobias Ekhamre-88

     Östraboskolan                  Östrabosk Uddeval       bröt

    Richard Borg-88 Niklas Bagge-87 Joakim Hjelm-88 Micke Ekwall-89

F18 100m häck                      84 cm

    Final                          -0,3                     10/9

   1 Siri Fagerlund              86 Filbornask Helsin      14.65

   2 Anna Alexson                87 FIG Växjö              15.61

   3 Therése Wettler             87 Rudbeckssk Örebro      16.51

   4 Linda Berntsson             87 FIG Växjö              16.60

F18 Stav                                                    10/9

   1 Karin Sindsjö               87 FIG Karlstad             327

   2 Lina Nygren                 87 FIG Falun                307

   3 Victoria Österberg          87 FIG Karlstad             242

   4 Rebecka Fahlgren            87 FIG Karlstad             222

F18 Längd                                                   10/9

   1 Linda Berntsson             87 FIG Växjö               5,98   0,2

   2 Anna Alexson                87 FIG Växjö               5,43   0,1

   3 Frida Karlsson              87 FIG Växjö               5,40   0,8

   4 Sofia Rahdevi               87 Sundsgy Vellinge        5,30   -0,7

   5 Johanna Wikström            87 Tullinge Gy.            5,27   -0,9

   6 Ebba Jungmark               87 FIG Göteborg            5,19   -0,3

   7 Elina Eliasson              87 Härnösandsgy.           4,93   0,0

   8 Sara Persson                87 FIG Växjö               4,88   -0,8

   9 Jenny Andersson             87 FIG Lidingö             4,69   0,2

  10 Jenni Falgén                87 Wargentinssk            4,64   0,5

  11 Karolina Lindén             87 S:t Petri sk Malm       4,62   -0,8

  12 Lisa Trane                  87 FIG Göteborg            4,59   -0,6

  13 Emmelie Ågren               87 Wargentinssk            4,58   -0,3

  14 Josefine Magnusson          87 Ållebergsgy Falkö       4,42   -0,5

  15 Marie Persson               87 FIG Växjö               4,41   -0,1

  16 Maja Olofsson               87 FIG Växjö               4,21   -0,4

F18 Diskus                         1.0 kg                   10/9

   1 Anna Wikström               87 Tullinge Gy.           42,04

   2 Johanna Wikström            87 Tullinge Gy.           38,54

   3 Karolina Pedersen           87 FIG Göteborg           38,21

   4 Angelica Henriksson         86 FIG Falun              36,96

   5 Joanna Nilsson              87 FIG Falun              36,55

   6 Emma Ståhlberg              86 FIG Falun              34,42

   7 Åsa Westberg                87 Nolaskolan Ö-vik       33,85

   8 Gullan Andersson            87 Stjernesk Torsby       33,77

   9 Elisabeth Henriksson        86 FIG Falun              29,43

  10 Ann-Sofie Åkesson           87 Klippans Gy.           28,59

  11 Viktoria Oscarsson          87 Lagmansgy Vara         28,28

  12 Frida Karlsson              87 FIG Växjö              28,19

  13 Sofie Svensson              87 Bergagy Eslöv          26,56

  14 Victoria Österberg          87 FIG Karlstad           26,02

  15 Emma Ljungmark              87 FIG Göteborg           16,26

F18 Slägga                         4.0 kg                   10/9

   1 Karolina Pedersen           87 FIG Göteborg           58,27

   2 Emma Ståhlberg              86 FIG Falun              45,05

   3 Maria Pettersson            87 FIG Karlstad           42,96

   4 Viktoria Oscarsson          87 Lagmansgy Vara         41,63

   5 Veronica Lundgren           86 Bobergssk Ånge         41,03

   6 Joanna Nilsson              87 FIG Falun              39,06

   7 Gullan Andersson            87 Stjernesk Torsby       36,17

   8 Jenny Abrahamsson           87 Väggask Karlshamn      35,72

   9 Åsa Westberg                87 Nolaskolan Ö-vik       29,96

  10 Anna Wikström               87 Tullinge Gy.           28,54

   - Linda Eriksson              87 Nyköpings Rest o           X

F17 400m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Elin Backman                88 Filbornask Helsin      58.00   Q

   2 Malin Hansson               88 Sjödalsgy Hudding      60.17   Q

   3 Anna Berg                   88 FIG Löpargy S-tun      60.51   q

   4 Sofia Ericson               88 Duveholmsgy Katri      61.66   q

   5 Emma P Lundin               88 FIG Lidingö            62.13   q

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Martina Eriksson            88 FIG Umeå               58.45   Q

   2 Linnéa Halvarson            88 FIG Löpargy S-tun      59.95   Q

   3 Tilde Johnson               88 Torsbergsgy Bolln      62.48   q

   4 Emma-Maria Norén            88 Växjö Fria Gy.         63.17

     Emma Vessman                88 Sjödalsgy Hudding       bröt

F17 Hinder 1500m                   76 cm

    Final                                                   10/9

   1 Frida Flodström             87 FIG Löpargy S-tun    4:58.97   F18 1:a

   2 Lena Örn                    88 FIG Löpargy S-tun    5:13.75   F17 1:a

   3 Cecilia Norrbom             88 FIG Löpargy S-tun    5:18.44   F17 2:a

   4 Elina Nygren                88 FIG Löpargy S-tun    5:25.03   F17 3:a

   5 Maria Söderström            88 FIG Löpargy S-tun    5:25.44   F17 4:a

   6 Diana Nordén                87 Gripensk Nyköping    5:47.80   F18 2:a

   7 Emma Mellgren               88 FIG Karlstad         5:50.85   F17 5:a

F17 100m häck                      76 cm

    Försök  heat: 1                -1,0                     10/9

   1 Ida Aidanpää                88 Gränsälvsgy Övert      14.58   Q

   2 Erika Wiklund               88 FIG Umeå               14.82   Q

   3 Petra Andersson             88 FIG Göteborg           15.72   q

   4 Victoria Westling           88 FIG Lidingö            16.09   q

   5 Emma Aidanpää               88 Gränsälvsgy Övert      16.73

   6 Katarina Stensson           88 Rudbeckssk Örebro      17.26

    Försök  heat: 2                -0,4                     10/9

   1 Erika Persson               88 FIG Karlstad           14.70   Q

   2 Elise Råman Delin           88 FIG Lidingö            15.40   Q

   3 Jessica Hermansson          88 Bergagy Eslöv          16.56   q

   4 Maria Axelsson              88 Sanda Idr-gy.          16.66   q

     Sofia Stensiö               88 Upplands-Bro Gy.        bröt

    Final                          1,1                      10/9

   1 Erika Wiklund               88 FIG Umeå               14.53

   2 Erika Persson               88 FIG Karlstad           14.54

   3 Elise Råman Delin           88 FIG Lidingö            15.31

   4 Petra Andersson             88 FIG Göteborg           15.59

   5 Victoria Westling           88 FIG Lidingö            15.92

   6 Jessica Hermansson          88 Bergagy Eslöv          16.20

   7 Maria Axelsson              88 Sanda Idr-gy.          16.63

     Ida Aidanpää                88 Gränsälvsgy Övert       bröt

F17 Stav                                                    10/9

   1 Sara Klevell                88 FIG Göteborg             327

   2 Victoria Waldemarsson       88 Växjö Fria Gy.           317

   3 Tove Vikström               88 Vasask. Gävle            242

   4 Victoria Westling           88 FIG Lidingö              222

F17 Längd                                                   10/9

   1 Erika Wiklund               88 FIG Umeå                6,04   1,8

   2 Erika Persson               88 FIG Karlstad            5,87   -0,4

   3 Emelie Nilsson              88 Falkenbergsgy.          5,81   -0,6

   4 Melinda Ymsén               88 Söderportsk Krist       5,50   2,2

                                                            5,32   1,4

   5 Camilla Eriksson            88 Wenströmska Sk.         5,50   0,3

   6 Lina Nätterlund             88 FIG Lidingö             5,23   1,1

   7 Sarah Nodbrant              88 Per Brahegy Jönkö       5,12   0,4

   8 Sofie Jansson               88 FIG Falun               5,11   0,2

   9 Maria Axelsson              88 Sanda Idr-gy.           5,10   0,5

  10 Petra Andersson             88 FIG Göteborg            5,03   0,2

  11 Malin Hansson               88 Sjödalsgy Hudding       5,00   0,8

  12 Malin Svanström             88 Ållebergsgy Falkö       4,99   1,8

  13 Minna Jansson               88 Sjödalsgy Hudding       4,95   0,8

  14 Anna Berg                   88 FIG Löpargy S-tun       4,84   -0,7

  15 Katarina Stensson           88 Rudbeckssk Örebro       4,81   -0,5

  16 Erika Jonasson              88 Katedralsk Växjö        4,80   -1,0

  17 Sandra Pettersson           88 Bromangy Hudiksva       4,74   0,0

  18 Camilla Wikström            88 Vasask. Gävle           4,73   0,8

  19 Frida Hjelm                 88 FIG Växjö               4,66   0,9

  20 Josefin Johansson           88 FIG Karlstad            4,46   1,6

   - Jasmin Andersson            88 FIG Växjö                  X

F17 Diskus                         1.0 kg                   10/9

   1 Ellinor Forssander          88 FIG Karlstad           40,72

   2 Jasmine Henriksson          88 Bergagy Eslöv          40,51

   3 Jenny Johansson             88 FIG Falun              37,14

   4 Maria Bengtsson             88 FIG Växjö              36,79

   5 Johanna Rydberg             88 Wenströmska Sk.        34,63

   6 Therese Öhman               88 Anderstorpssk Ske      28,94

   7 Kristin Sörman              88 FIG Falun              28,89

   8 Sofia Åkerman               88 Gudlav Bildersk S      27,51

   9 Linda Ternedahl             88 Gudlav Bildersk S      27,14

  11 Madelene Jansson            88 Vackstanäsgy Söde      21,48

  12 Pauline Lundberg            88 Sjödalsgy Hudding      17,00

   - Sofia Larsson               88 FIG Karlstad               X

F17 Slägga                         4.0 kg                   10/9

   1 Ellinor Forssander          88 FIG Karlstad           46,78

   2 Johanna Rydberg             88 Wenströmska Sk.        46,20

   3 Maria Bengtsson             88 FIG Växjö              40,31

   4 Emmie Borgquist             88 Väggask Karlshamn      39,63

   5 Pauline Lundberg            88 Sjödalsgy Hudding      33,90

   6 Kristin Sörman              88 FIG Falun              32,23

   7 Jenny Johansson             88 FIG Falun              31,34

   8 Mariama Sambou              88 Sjödalsgy Hudding      20,89

   - Angelica Persson            88 FIG Falun                  X

F16 400m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Josefin Magnusson           89 Malmö Borgarsk.        59.27   Q

   2 Ronja Fjellner              89 FIG Umeå               60.65   Q

   3 Emilia Eliasson             89 Härnösandsgy.          60.70   q

   4 Magdalena Norberg           89 Anderstorpssk Ske      61.87   q

   5 Anna Wettler                89 Karolinska sk Öre      62.12   q

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Linnéa Collin               89 Filbornask Helsin      58.64   Q

   2 Jonna Quistbergh            89 FIG Lidingö            59.04   Q

   3 Sofia Thorin                89 Sundsta Älvkulleg      60.84   q

   4 Sara Bengtsson              89 Kungsholmens Gy        62.37

   5 Ellinor Thorsell            89 Väggask Karlshamn      64.39

F16 Hinder 1500m                   76 cm

    Final                                                   10/9

   1 Ida Ivarsson                89 FIG Växjö            5:15.89

   2 Therése Sjöström            89 FIG Löpargy S-tun    5:17.65

   3 Evelina Månsson             89 Polhemsk Lund        5:19.75

   4 Josefine Berggren           89 FIG Löpargy S-tun    5:20.13

   5 Sofie Erenlöf               89 Borgarsk Gävle       5:40.49

   6 Linnéa Lord                 89 Enskilda Gy Sthlm    5:56.90

F16 100m häck                      76 cm

    Försök  heat: 1                -0,3                     10/9

   1 Lovisa Lindhe               89 Brogårdsgy Kr-ham      15.48   Q

   2 Anna-Karin Barcheus         89 FIG Umeå               15.60   Q

   3 Josefin Svensson            89 FIG Växjö              15.60   q

   4 Sanna Jansson               89 FIG Karlstad           15.62   q

   5 Kristin Hallberg            89 FIG Falun              15.75   q

   6 Fatima Makakala             89 Sjödalsgy Hudding      21.36

     Lisa Nyström                89 Stagneliussk Kalm       bröt

    Försök  heat: 2                -1,5                     10/9

   1 Johanna Riex                89 Bergagy Eslöv          14.95   Q

   2 Karin Andersson             89 Virginska sk. Öre      15.72   Q

   3 Johanna Mann                89 FIG Falun              15.88   q

   4 Johanna Bertilsson          89 Bromangy Hudiksva      17.02

     Rebecca Leissner            89 Ingrid Segerstedt       bröt

     Rebecca Salmonson           89 FIG Göteborg            bröt

    Final                          -0,5                     10/9

   1 Johanna Riex                89 Bergagy Eslöv          14.61

   2 Lovisa Lindhe               89 Brogårdsgy Kr-ham      15.05

   3 Josefin Svensson            89 FIG Växjö              15.31

   4 Johanna Mann                89 FIG Falun              15.36

   5 Kristin Hallberg            89 FIG Falun              15.41

   6 Sanna Jansson               89 FIG Karlstad           15.44

   7 Karin Andersson             89 Virginska sk. Öre      15.51

   8 Anna-Karin Barcheus         89 FIG Umeå               15.86

F16 Höjd                                                    10/9

   1 Åse Thorsen                 89 Lerumsgy.                170

   2 Simona Geries               89 Vasask. Gävle            164

   3 Karin Andersson             89 Virginska sk. Öre        164

   4 Stina Ekholm                89 Sigrid Rudebecks         164

   5 Elisabeth Axelsson          89 FIG Falun                158

   6 Josefine Sollén             89 Rekarnegy Eskilst        158

   7 Lovisa Lindhe               89 Brogårdsgy Kr-ham        153

   8 Lovisa Gårlin               89 FIG Lidingö              153

   9 Johanna Öqvist              89 FIG Lidingö              153=

     Emilia Bengtsson            89 Filbornask Helsin        153=

  11 Lisa Nyström                89 Stagneliussk Kalm        148

  12 Malin Dahlström             89 Hvitfeldtskas IF         143

F16 Slägga                         4.0 kg                   10/9

   1 Petra Öberg                 89 John Bauergy. Nor      43,05

   2 Joanna Nydén                89 Lindesk,Lindesber      42,35

   3 Nathalie Heininen           89 Igelstavikens Gy       39,31

   4 Ida Johansson               89 Bromangy Hudiksva      38,78

   5 Emma Lundqvist              89 Växjö Fria Gy.         34,77

   6 Emmelie Olofsson            89 FIG Umeå               32,55

   7 Linnéa Nilsson              89 Bromangy Hudiksva      30,63

   8 Emilia Hoffer               89 Filbornask Helsin      23,53

   - Sarah Lindbergh             89 Stjernesk Torsby           X

F16 Spjut                          600 g                    10/9

   1 Anna Wessman                89 FIG Växjö              47,30

   2 Sarah Lindbergh             89 Stjernesk Torsby       39,12

   3 Simona Geries               89 Vasask. Gävle          37,55

   4 Tina Olsson                 89 Katedralsk Växjö       37,25

   5 Erika Sundin                89 Bobergssk Ånge         30,57

                                                           29,87

   6 Jannica Nilsson             89 Bergagy Eslöv          30,57

                                                           29,68

   7 Joanna Nydén                89 Lindesk,Lindesber      28,55

   8 Malin Wiberg                89 Jenny Nyströmssk       27,24

   9 Ronja Östlin                89 Staffanssk Söderh      27,23

  10 Emelie Pauli                89 Ållebergsgy Falkö      27,21

  11 Emilie Andersson            89 Upplands-Bro Gy.       26,47

   - Sofia Eriksson              89 Frans Schartaus G          X

F15 300m

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Emma Palmér                 90 Munkhättesk Malmö      42.11   Q

   2 Erica Pettersson            90 Jättestenssk Grum      42.40   Q

   3 Emma Ulfberg                90 Kungsängssk Jönk.      44.03   q

   4 Ann Hyvärinen               90 Engelska sk Örebr      44.19

   5 Kajsa Kaufeldt              90 Ekillask Märsta        45.26

   6 Sofie Wahlstedt             90 Gumaeliussk Örebr      46.02

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Moa Hjelmer                 90 Engelskask Söder       41.91   Q

   2 Alessandra Graziosi         90 Eklidens sk Nacka      42.58   Q

   3 Elin Spetz                  90 Rosenborgsk Söder      42.78   q

   4 Stina Larsson               90 Södra Sk Katrineh      43.35   q

   5 Elin Kindberg               90 Adolfsbergsk Öreb      43.94   q

   6 Ida Lilja                   90 Bergsk Luleå           45.85

   7 Maria Persson               90 Nybyggeskolan          47.87

    Final                                                   10/9

   1 Emma Palmér                 90 Munkhättesk Malmö      41.44

   2 Erica Pettersson            90 Jättestenssk Grum      41.62

   3 Moa Hjelmer                 90 Engelskask Söder       41.75

   4 Elin Spetz                  90 Rosenborgsk Söder      42.38

   5 Alessandra Graziosi         90 Eklidens sk Nacka      42.62

   6 Stina Larsson               90 Södra Sk Katrineh      42.83

   7 Elin Kindberg               90 Adolfsbergsk Öreb      43.97

   8 Emma Ulfberg                90 Kungsängssk Jönk.      44.56

F15 800m

    Final                                                   10/9

   1 Sofia Öberg                 90 Forsbergska sk Li    2:12.84

   2 Emmy Ströberg               90 Bergask Smedjebac    2:15.24

   3 Mary Alenbratt              90 Bohussk              2:16.68

   4 Elin Andersson              90 Fågelsk Lund         2:16.69

   5 Cecilia Eklund              90 Globensk   Alings    2:23.34

   6 Samia Adan                  90 Smedshagssk Hässe    2:25.79

   7 Ida Blasek                  90 Grönkullask Alves    2:29.42

   8 Malin Eriksson              90 Bergvikssk. Bergv    2:35.30

   9 Elin Söderqvist             90 Munkhättesk Malmö    2:41.82

F15 Hinder 1500m                   76 cm

    Final                                                   10/9

   1 Camilla Andersson           90 Strandsk Kungälv     5:15.18

   2 Kajsa Gustafsson            90 Vallhamra sk Säve    5:29.68

   3 Helena Nyberg                  Högsätrask Liding    5:37.65

   4 Emelie Näsström             90 Vallask Sollefteå    5:43.68

   5 Sara Holmgren               90 Norrstrandssk Kar    5:45.78

   6 Maria Biesert               90 Kungshögssk Ljung    5:48.08

 

 

F15 Häck 300m                      76 cm

    Försök  heat: 1                                         10/9

   1 Emilia Granqvist            90 Storsjösk Östersu      44.60   Q

   2 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby       44.60   Q

   3 Clara Luthman               90 Abrahamsbergssk        49.31

   4 Elin Söderqvist             90 Munkhättesk Malmö      51.51

   5 Emilia Segerlund            90 Gränssk Haparanda      52.92

   6 Therése Kollin              90 Karbysk Vallentun      53.56

   7 Paulina Strömberg-Carlsson  90 Enångerssk             58.26

    Försök  heat: 2                                         10/9

   1 Malin Olsson                90 Munkhättesk Malmö      45.76   Q

   2 Malin Frisk                 90 Jakobsgårdssk Blg      46.83   Q

   3 Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls      47.97   q

   4 Sara Cavretti               90 Almbysk Örebro         48.07   q

   5 Elisabeth Höglund           90 FIG Karlstad           48.82   q

   6 Sophia Ångström             90 Kvarnbergssk Hudd      49.29   q

   7 Martina Swanström           90 Kyrkerörsk Falköp      49.89

F15 Tresteg                                                 10/9

   1 Malin Olsson                90 Munkhättesk Malmö      11,90   1,3

   2 Ellen Björklund             90 Lerbäckssk Lund        11,48   2,0

   3 Johanna Nilsson             90 Väskolan Kristian      11,07   1,0

   4 Linda Beckius               90 Centralsk Nässjö       10,95   1,8

   5 Malin Andersson             90 Attarpssk Bankery      10,93   1,7

   6 Sofie Leima                 90 St.Sätrask Gävle       10,68   0,3

   7 Frida Lindström             90 Annerstask Huddin      10,37   1,3

   8 Sara Stanley                90 Abrahamsbergssk        10,35   1,2

   9 Åsa Jönsson                 90 Syltesk Trollhätt       9,93   1,1

  10 Kajsa Jonsson               90 Celsiussk Edsbyn        9,91   0,0

  11 Kajsa Kaufeldt              90 Ekillask Märsta         9,58   1,3

F15 Spjut                          400 g                    10/9

   1 Sofi Linner                 90 Vallask Sollefteå      43,60

   2 Matilda Gunnarsson          90 Wenströmska Sk.        40,84

   3 Elisabeth Höglund           90 FIG Karlstad           40,71

   4 Matilda Lööke               90 Engelska sk Gävle      40,25

   5 Jennifer Tarberg            90 Vallask Sollefteå      39,26

   6 Amanda Öberg                90 Mörmosk Skoghall       35,87

   7 Madeléne Polfors            90 Ekillask Märsta        35,08

   8 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby       33,65

   9 Eleonore Larsson            90 Stigslundsk Gävle      32,75

  10 Sandra Höckerstrand         90 Skolhagensk            31,12

  11 Emma Wallin                 90 Hagnässk Upplands      30,80

  12 Martina Damgren             90 Attarpssk Bankery      28,84

  13 Johanna Andersson           90 Lundåkersk Hestra      27,71

  14 Mette Eriksson              90 Munkhättesk Malmö      26,76

  15 Louise Johansson            90 Annerstask Huddin      26,48

  16 Sofia Alfredsson            90 Teglask Skara          26,08

  17 Hanna Rösth                 90 Norrtullsskolan S      24,84

  18 Ebba Didner                 90 Munkhättesk Malmö      18,80

F FIG 4 x 100m

    Final                                                   10/9

   1 Lag 1                          FIG Växjö              47.04

    Anette Bruselid-88 jasmin Andersson-88 Emilia Rundqvist-88 Linda Berntsson-87

   2 Lag 1                          Filbornask Helsin      47.93

    Elin Backman-88 Linnéa Collin-89 Siri Fagerlund-86 Anna Wemmert-88

   3 Lag 1                          FIG Umeå               48.71

    Nina Fjellner-88 Isabell Eurenius-89 Louise Johansson-88 Ann-Karin Bacheus-89

   4 Lag 1                          FIG Falun              48.89

    Ann-Sofie Jansson Fredrica Andersson Julia Tollin Kristina Eriksson

   5 Lag 1                          FIG Lidingö            49.69

    Lina Nätterlund-88 Julia Lärkert-89 Viktoria Westling-88 Jonna Qvistberg-89

   6 Lag 1                          FIG Karlstad           50.44

    Josefin Johansson-88 Sanna Jansson-89 Erika Persson-88 Julia Mlkar-89

     Lag 1                          FIG Göteborg            bröt

    Lisa Trané-87 Linda Luts-89 Ebba Ljungmark-87 Emmelie Svensson-89

F GYMN 4 x 100m

    Final                                                   10/9

   1 Lag 2                          Sjödalsgy Hudding      49.75

    Fanny Hagström-87 Gladys Bamane-89 Caroline Eriksson-89 Mariama Sambola-88

   2 Lag 1                          Sjödalsgy Hudding      49.84

    Fatima Makakala-89 Minna Jansson-88 Malin Hansson-88 Emma Vessman-88

   3 Lag 1                          Lerumsgy.              51.25

    Linnéa Svensson-89 Mia Callenberg-89 Therese Anderson-89 Alexandra Axell-89

   4 Lag 1                          Växjö Fria Gy.         51.58

    Victoria Waldermarsson-88 Emma-Maria Norén-88 Sara Axelsson-88 Emma Lagerqvist-89

   5 Vasaskolan Gävle               Vasask. Gävle          52.15

    Tove Vikström-88 Simona Geries-89 Moa Hedström-89 Camilla Wikström-88

   6 Lag 1                          Rekarnegy Eskilst      52.57

    Josefine Sollén-89 Joanna Frisk-88 Matilda Lindblom-89 Maria Gustafsson-88

   7 Lag 1                          Bromangy Hudiksva      52.98

    Karin Bjellman-89 Matilda Norin-89 Johanna Bertilsson-89 Sandra pettersson-88