Tisdag 21 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Resultatlista Skol-SM 2005 söndag 11 sept

Datum:          2005-09-11

Plats:          Gavlestadion Gävle

Arrangör:       Gefle IF

Tävl.led:       Sigyn Ekwall

Väder:          Solsken, lätta västliga vindar ca 16 grader.

P18 400m

    Final                                                   11/9

   1 Gustav Karnebäck            87 FIG Löpargy S-tun      50.85

   2 Erik Karlsson               87 FIG Växjö              50.87

   3 Joakim Englund              87 Skvaderns gy Sund      51.64

   4 Joakim Winter               87 Wargentinssk Ö-su      52.56

   5 Tomas Bjurström             87 Rudbeckssk Örebro      53.35

   6 Daniel Olsson               87 Klippans Gy.           53.58

   7 Jesper Johansson            87 Rekarnegy Eskilst      57.64

   8 Ola Sterling                87 Sjödalsgy Hudding      59.22

P18 800m

    Final                                                   11/9

   1 Johan Walldén               87 S:t Mikaelsk Mora    1:54.84

   2 Emil Oscarsson              87 Sundlergy Vårgård    1:56.56

   3 Gustav Karnebäck            87 FIG Löpargy S-tun    1:56.71

   4 Mattias Grahn               87 FIG Umeå             1:57.16

   5 Robin Höglund               87 Lerumsgy.            1:58.64

   6 Yngve Forslin               87 Jakobsbergssk Jär    1:59.71

   7 Johan Forslund              87 FIG Löpargy S-tun    2:03.63

   8 Jesper Johansson            87 Rekarnegy Eskilst    2:13.82

P18 3000m

    Final                                                   11/9

   1 Erik Scheller               87 FIG Löpargy S-tun    9:09.13

   2 Erik Widing                 87 FIG Löpargy S-tun    9:09.18

   3 Tobias Lundgren             87 FIG Löpargy S-tun    9:09.30

   4 Oskar Landin                87 Södra Latin Sthlm    9:12.36

   5 Oskar Karlsson              87 FIG Umeå             9:43.35

   6 Hannes Öckerman             87 FIG Lidingö          9:51.18

P18 Häck 300m                      91 cm

    Försök  heat: 1                                         11/9

   1 Anton Barck                 87 FIG Växjö              40.64   Q

   2 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding      41.44   Q

   3 Joakim Englund              87 Skvaderns gy Sund      41.60   q

   4 Victor Lohr                 87 FIG Karlstad           41.74   q

   5 Daniel Lind                 87 Gudlav Bildersk S      42.31   q

    Försök  heat: 2                                         11/9

   1 Björn Barrefors             87 FIG Växjö              40.94   Q

   2 Simon Johansson             87 FIG Karlstad           41.57   Q

   3 Staffan Ekefjärd            87 Anderstorpssk Ske      41.73   q

   4 Hannes Öckerman             87 FIG Lidingö            42.40

   5 Ola Sterling                87 Sjödalsgy Hudding      46.07

    Final                                                   11/9

   1 Björn Barrefors             87 FIG Växjö              39.08

   2 Simon Johansson             87 FIG Karlstad           39.22

   3 Anton Barck                 87 FIG Växjö              40.73

   4 Joakim Englund              87 Skvaderns gy Sund      40.91

   5 Victor Lohr                 87 FIG Karlstad           41.08

   6 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding      41.71

   7 Daniel Lind                 87 Gudlav Bildersk S      41.73

   8 Staffan Ekefjärd            87 Anderstorpssk Ske      42.98

P18 Stav                                                    11/9

   1 Niklas Bagge                87 Östrabosk Uddeval        425

   2 Björn Barrefors             87 FIG Växjö                420

   3 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding        415

   4 Jonas Elgered               87 Kärrtorps gy Sthl        395

   5 Marcus Janback              87 FIG Lidingö              350

P18 Diskus                         1.75                     11/9

   1 Ibro Ribic                  86 FIG Falun              50,21

   2 Tommy Kristiansen           86 Stjernesk Torsby       49,56

   3 Mats Olsson                 86 FIG Falun              47,31

   4 Per Rosell                  87 Lars Kaggsk Kalma      44,52

   5 Eric Svensson               87 Växjö Fria Gy.         42,95

   6 Daniel Nyman                87 FIG Växjö              42,24

   7 Henrik Hassel               87 FIG Lidingö            41,55

   8 Johan Pihlgren              86 FIG Falun              41,43

   9 Axel Härstedt               87 Sundsgy Vellinge       40,74

  10 Fredrik Johansson           87 FIG Karlstad           40,06

  11 Anders Terning              87 Lindesk,Lindesber      37,89

  12 Marcus Janback              87 FIG Lidingö            36,83

  13 Dick Wiklund                87 Anderstorpssk Ske      36,05

   - Niklas Eriksson             87 S:t Eriks Gy Sthl          X

P18 Spjut                          800 g                    11/9

   1 Markus Persson              87 Solbergask Arvika      62,86

   2 Axel Härstedt               87 Sundsgy Vellinge       60,65

   3 Alexander Ottosson          87 Klippans Gy.           60,21

   4 Robert Ruuska               87 Gudlav Bildersk S      59,18

   5 Joel Thorén                 87 Sjödalsgy Hudding      54,74

   6 Rickard Karlsson            87 FIG Lidingö            52,19

   7 Joakim Winter               87 Wargentinssk Ö-su      48,03

   8 Jonas Elgered               87 Kärrtorps gy Sthl      47,23

   9 Marcus Janback              87 FIG Lidingö            46,12

  10 Björn Barrefors             87 FIG Växjö              42,26

   - Fredrik Andersson           87 FIG Umeå                   X

P17 400m

    Final                                                   11/9

   1 Mattias Lennartsson         88 FIG Växjö              50.78

   2 John Andersson              88 Tessinsk Nyköping      50.96

   3 Leo Silvén-Möller           88 Enskilda Gy Sthlm      51.05

   4 Johannes Håkansson          88 Katedralsk Växjö       51.08

   5 Robin Andersson             88 Växjö Fria Gy.         53.09

     Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby          bröt

     Johan Edvinsson             88 FIG Lidingö             bröt

     Patric Erlandsson           88 Upplands-Bro Gy.    ej start

P17 800m

    Final                                                   11/9

   1 Fredrik Hallinder           88 FIG Löpargy S-tun    1:56.56

   2 Patrik Carlsson             88 Celsiussk Uppsala    1:56.69

   3 Saibou Kebbeh               88 Malmö Latinsk        1:56.80

   4 Thobias Ekhamre             88 Sjödalsgy Hudding    1:56.91

   5 Joakim Hallqvist            88 Lerumsgy.            2:01.60

   6 Tomas Holmqvist             88 FIG Löpargy S-tun    2:02.63

   7 Andreas Karlsson            88 Virginska sk. Öre    2:04.26

     Robin Leandersson           88 FIG Löpargy S-tun       bröt

     Martin Lindqvist            88 Spykensgy Lund      ej start

P17 3000m

    Final                                                   11/9

   1 Alexander Söderberg         88 Enskilda Gy Sthlm    8:39.00

   2 Oscar Danielsson            88 Ebersteinskask No    8:42.61

   3 Marcus Gustafsson           88 Ebersteinskask No    8:55.93

   4 Pontus Gustafsson           88 FIG Falun            9:06.84

   5 Eric Wretström              88 FIG Löpargy S-tun    9:15.75

   6 Simon Teklu                 88 FIG Göteborg         9:31.53

   7 Simon Lundmark              88 FIG Umeå             9:45.18

     Robin Leandersson           88 FIG Löpargy S-tun       bröt

P17 Häck 300m                      84 cm

    Försök  heat: 1                                         11/9

   1 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              40.27   Q

   2 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         41.87   Q

   3 Johan Eriksson              88 Rinmangy Eskilstu      42.12   q

   4 Anders Tallryd              88 Wargentinssk Ö-su      42.38   q

   5 Mattias Brunström           88 FIG Karlstad           43.97   q

    Försök  heat: 2                                         11/9

   1 Olof Hjertman               88 FIG Växjö              39.88   Q

   2 Johan Edvinsson             88 FIG Lidingö            41.20   Q

   3 Tobias Thor                 88 FIG Falun              42.95   q

   4 Carl-Adam Lindros           88 Sjödalsgy Hudding      44.15

   5 Alexander Lundholm          88 Huddingegy             44.28

    Final                                                   11/9

   1 Niclas Åkerström            88 FIG Växjö              38.51

   2 Johan Edvinsson             88 FIG Lidingö            39.13

   3 Olof Hjertman               88 FIG Växjö              39.90

   4 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         41.15

   5 Tobias Thor                 88 FIG Falun              41.27

   6 Johan Eriksson              88 Rinmangy Eskilstu      41.62

   7 Anders Tallryd              88 Wargentinssk Ö-su      42.68

   8 Mattias Brunström           88 FIG Karlstad           43.29

P17 Stav                                                    11/9

   1 Jonas Almkvist              88 Anderstorpssk Ske        485

   2 Björn Johansson             88 FIG Falun                415

   3 Jonathan Gren               88 Ållebergsgy Falkö        375

   4 Daniel L Persson            88 Vasask. Gävle            350

   5 Christofer von Seth         88 Södra Latin Sthlm        335

   - John Gustafsson             88 Anderstorpssk Ske          X

     Rasmus Carlsson             88 FIG Falun                  X

P17 Slägga                         5.0 kg                   11/9

   1 Tommy Nordin                88 FIG Falun              60,44

   2 Nils-Erik Ludvigsson        88 Stjernesk Torsby       55,19

   3 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      44,34

   4 Ulf Ankarling               88 FIG Karlstad           41,50

   5 Adrian Larsson              88 Polhemssk Gävle        38,66

   6 Nils-Göran Nilsson          88 Tibble Gy Täby         37,66

   - Christofer Pedersen         88 Stjernesk Torsby           X

P17 Spjut                          700 g                    11/9

   1 Mikael Sundler              88 Stjernesk Torsby       75,76

   2 Ulf Ankarling               88 FIG Karlstad           63,53

   3 Olof Hjertman               88 FIG Växjö              60,77

   4 Ted Engstrand               88 Finnvedsskolan         53,08

   5 Henrik Adolfsson            88 Tessinsk Nyköping      47,54

   6 Daniel Lennartsson          88 Växjö Fria Gy.         47,08

   7 David Hällgren              88 Växjö Fria Gy.         45,02

   8 Simon Enocsson              88 FIG Växjö              44,20

   9 Erik Almström               88 FIG Lidingö            41,52

  10 Oscar Adolfsson             88 FIG Karlstad           41,39

  11 Johan Andersson             88 Växjö Fria Gy.         41,00

P16 400m

    Final                                                   11/9

   1 Oskar Åhberg                89 Stockholms Fria G      49.55

   2 Robin Nordenberg            89 Solbergask Arvika      50.56

   3 Anders Nihlstedt            89 Stagneliussk Kalm      51.64

   4 Alexander Persson           89 Klippans Gy.           51.69

   5 Adam Tegelström             89 Anderstorpssk Ske      53.18

   6 Christian Joh.-Cederfjärd   89 Ållebergsgy Falkö      54.45

   7 Johannes Andersson          89 Nils Ericssongy,       56.83

     Hampus Forsberg             89 Filbornask Helsin   ej start

P16 800m

    Final                                                   11/9

   1 Johan Svensson              89 Stagneliussk Kalm    1:56.37

   2 Gustaf J Bjurhammer         89 FIG Löpargy S-tun    1:57.29

   3 Markus Liwing               89 FIG Falun            1:58.23

   4 Alexander Persson           89 Klippans Gy.         1:59.58

   5 Jimmy Holmroos              89 FIG Löpargy S-tun    2:02.69

   6 Håkan Runvik                89 Malmö Borgarsk.      2:03.75

   7 Kristoffer Fransson         89 FIG Löpargy S-tun    2:06.15

   8 Tim Sundström               89 Virginska sk. Öre    2:07.42

     Mathias Erkkilä             89 Vasask. Gävle       ej start

P16 3000m

    Final                                                   11/9

   1 Mikael Ekvall               89 Östrabosk Uddeval    9:09.03

   2 Johan Hydén                 89 Katedralsk Linköp    9:21.66

   3 John Eliasson               89 Munkebäcksgy Gbg     9:29.10

   4 Daniel Pelvén               89 Ullvigy Köping       9:29.70

   5 Johan Svensson              89 Stagneliussk Kalm    9:36.20

   6 Emil Hindrikes              89 Rättviks Gy.         9:36.32

   7 Linus Lagergren             89 FIG Göteborg         9:44.19

   8 Mattias Karlsson            89 FIG Löpargy S-tun    9:45.18

   9 Robert Åkerblom             89 Bergs Gy            10:12.12

     Eric Senorski-Hamrin        89 FIG Göteborg            bröt

P16 Häck 300m                      84 cm

    Final                                                   11/9

   1 Olle Bywall                 89 FIG Falun              40.32

   2 Viktor Ohlsson              89 Rekarnegy Eskilst      41.13

   3 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           41.37

   4 Camilo Karlström            89 Stagneliussk Kalm      41.85

   5 Alexander Persson           89 Klippans Gy.           42.32

   6 Daniel Fagerström           89 Tumba gy.              44.51

   7 Alexander Roosmark          89 Sjödalsgy Hudding      44.97

   8 Sebastian Norman            89 Wargentinssk Ö-su      45.25

P16 Längd                                                   11/9

   1 Fredrik Jurstrand           89 Enskilda Gymn. Ny       6,51   -0,3

   2 Fabian Fallgren             89 FIG Växjö               6,50   -1,3

   3 Robin Lundgren              89 FIG Karlstad            6,32   -1,4

   4 Fredrik Kristoffersson      89 FIG Umeå                6,26   -2,1

   5 Jesper Berggren             89 Hvitfeldtska Gbg        6,25   -0,3

                                                            6,24   -0,9

   6 David Kallebäck             89 FIG Växjö               6,25   -1,6

                                                            5,99   -1,0

   7 Jim Christensson            89 FIG Göteborg            6,22   -1,2

   8 Johan Andersson             89 FIG Karlstad            6,02   0,0

   9 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad            5,96   -0,4

  10 Christian Nilsson           89 Bergagy Eslöv           5,91   0,1

  11 Mårten Hansson              89 Ehrensvärdska Gy        5,86   -1,3

  12 Mattias Lindh               89 Alvesta gy              5,84   -1,1

  13 Fredrik Nydahl              89 FIG Göteborg            5,83   -0,4

  14 Marcus Carlsson             89 Växjö Fria Gy.          5,75=  -0,5

     Johannes Bergkvist          89 Wargentinssk Ö-su       5,75=  -0,8

  16 Erik Collin                 89 Hvitfeldtska sk G       5,72   -0,5

  17 Marcus Persson              89 FIG Göteborg            5,67   -0,6

  18 Mikael Brinnen              89 John Bauergy Gävl       5,57   -0,9

  19 Robin Larsson               89 Borgarsk Gävle          5,24   -1,1

  20 Henrik Lundqvist            89 Sjödalsgy Hudding       4,57   -0,8

   - Jacob Olsson                89 Finnvedsskolan             X

 

P16 Kula                           5.0 kg                   11/9

   1 Emil Svensson               89 FIG Växjö              17,00

   2 Robin Lundgren              89 FIG Karlstad           15,06

   3 Johnny Karlsson             89 FIG Umeå               13,95

   4 Erik Krane                  89 Balderssk Skellef      13,67

   5 Felix Siljebäck-Larsen      89 FIG Karlstad           13,21

   6 Martin Gren                 89 Ållebergsgy Falkö      12,82

   7 Christoffer Älvenstrand     89 Upplands-Bro Gy.       12,49

   8 Simon Spejare               89 Palmcrantzsk           12,19

   9 Tobias Reimertz             89 Ester Mosessons G      11,32

  10 Alexander Lindell-Svensson  89 Växjö Fria Gy.         10,04

P16 Slägga                         5.0 kg                   11/9

   1 Johnny Karlsson             89 FIG Umeå               52,65

   2 Sebastian Mattsson          89 FIG Karlstad           46,67

   3 Anders Eriksson             89 Väggask Karlshamn      46,31

   4 Daniel Larsson              89 FIG Karlstad           46,01

   5 Simon Spejare               89 Palmcrantzsk           42,76

   6 Erik Markusson              89 Stjernesk Torsby       40,75

   7 Peter Edfors                89 FIG Umeå               39,33

   8 Alexander Lindell-Svensson  89 Växjö Fria Gy.         28,19

   - Andreas Adolfsson           89 Stjernesk Torsby           X

     Emil Svensson               89 FIG Växjö                  X

P15 100m

    Försök  heat: 1                1,4                      11/9

   1 Daniel Norgren              90 Toleredssk Gbg         11.45   Q

   2 Douglas Stenberg            90 Mariebergssk Karl      11.73   Q

   3 Fredrik Bergström           90 Vasask Örebro          11.83   q   11.823

   4 Mick Karlsson               90 Furulidsk Aneby        11.83   11.827

   5 Tobias Sandberg             90 Tyresö sk              11.93

   6 Patrik Holmberg             90 Källbrinkssk Hudd      11.99

   7 Per Jäderberg               90 Solängsss Gävle        12.07

   8 William Bengtsson           90 Göteborgs H. Sams      12.45

    Försök  heat: 2                1,5                      11/9

   1 Joar Rüdrich                90 St: Olofs sk Sigt      11.66   Q

   2 Dennis Karlsson             90 Grönkullask Alves      11.69   Q

   3 Martin Bergqvist            90 Scheelesk Köping       11.84

   4 David Rångefors             90 Strandensk Dorote      12.15

   5 Dennis Elgström             90 Skogslundssk Sura      12.17

   6 Pontus Lundin               90 Almbysk Örebro         12.19

   7 Linus Gamnis                90 Kristinebergsk Åm      12.20

   8 Christoffer Olsson          90 Norrtullsskolan S      13.32

    Försök  heat: 3                2,6                      11/9

   1 Alexander Nordkvist         90 Källbrinkssk Hudd      11.30   Q

   2 Oskar Paulsson              90 Fredriksdalsk Lid      11.70   Q

   3 Robert Nowén                90 Östlyckesk             11.75   q

   4 Adam Göthe                  90 Strömslundssk Tro      11.83   11.830

   5 Nuhi Amerllahi              90 Munkhättesk Malmö      11.85

   6 Emil Johansson              90 Centralssk Forsha      12.61

   7 Victor Kriström             90 Nya Ängkärrsk Sol      12.96

    Final                          2,8                      11/9

   1 Alexander Nordkvist         90 Källbrinkssk Hudd      11.06

   2 Daniel Norgren              90 Toleredssk Gbg         11.29

   3 Joar Rüdrich                90 St: Olofs sk Sigt      11.41

   4 Dennis Karlsson             90 Grönkullask Alves      11.48

   5 Fredrik Bergström           90 Vasask Örebro          11.60

   6 Oskar Paulsson              90 Fredriksdalsk Lid      11.64

   7 Douglas Stenberg            90 Mariebergssk Karl      11.64

   8 Robert Nowén                90 Östlyckesk             11.81

P15 2000m

    Final                                                   11/9

   1 Oscar Edman                 90 Kullavikssk.         5:49.68

   2 Anton Danielsson            90 Vikbolandssk Norr    5:52.63

   3 David Johansson             90 Ledetsk.             5:58.00

   4 Oliver Hofmann              90 Rosenborgsk Söder    5:59.58

   5 Henrik Borg                 90 Ilandask Karlstad    6:07.70

   6 Johan Borg                  90 Ilandask Karlstad    6:10.66

   7 Jens Hedlund                90 Noretsk Mora         6:14.63

   8 Erik Brännström             90 Örnässk Luleå        6:15.85

   9 Adam Fransson               90 Mariebergssk Karl    6:16.27

  10 Christopher Ljugné          90 Nya Påvelundssk V    6:16.31

  11 Patrik Pettersson           90 Roslagssk Norrtäl    6:29.50

  12 Joakim Frisk                90 Viksängssk Väster    6:32.07

P15 Häck 300m                      76 cm

    Final                                                   11/9

   1 Torbjörn Höglund            90 Engelska sk Gävle      39.96

   2 Rasmus Ersson               90 Stigslundsk Gävle      39.96

   3 Niklas Karlsson             90 BCJF Sk Bålsta         40.85

   4 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad           41.37

   5 Johan Henningsson           90 Gärdessk Bollnäs       42.31

   6 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        44.32

   7 Pontus Lundin               90 Almbysk Örebro         44.89

     Markus Kristiansson         90 Östratornsk Lund        bröt

P15 Tresteg                                                 11/9

   1 Nuhi Amerllahi              90 Munkhättesk Malmö      13,31   3,4

                                                           13,07   1,2

   2 David Östling               90 Ekebyholmssk Rimb      13,10   1,6

   3 Andreas Larsson             90 FIG Karlstad           13,05   3,0

                                                           12,94   1,1

   4 Adam Björling               90 Funkabosk Kalmar       12,98   1,1

   5 Jens Marklund               90 Sätilask.              12,95   1,7

   6 Kristoffer Glaad            90 Hillertorpssk Gno      12,62   2,2

                                                           12,38   0,3

   7 Martin Bergqvist            90 Scheelesk Köping       12,46   2,1

                                                           12,37   1,8

   8 Robert Nowén                90 Östlyckesk             12,45   2,6

                                                           12,14   1,6

   9 Oskar Jonsson               90 Norregårdssk Växj      12,10   1,5

  10 Jonathan Carbe              90 Munkegärdessk K-ä      12,07   -0,9

  11 Linus Gamnis                90 Kristinebergsk Åm      11,81   0,2

                                                           11,70   0,3

  12 Jesper Hall                 90 Solängsss Gävle        11,81   1,0

  13 Patrik Holmberg             90 Källbrinkssk Hudd      11,54   0,4

  14 Shad Askari                 90 Adolfsbergsk Öreb       9,84   1,1

P15 Kula                           4.0 kg                   11/9

   1 Simon Gustafsson            90 Vidåkerssk.            17,84

   2 Christian Hansson-Bergén    90 Tessinsk Nyköping      16,31

   3 Adam Björling               90 Funkabosk Kalmar       14,99

   4 Pontus Rabe                 90 Enebysk Håbo           14,70

   5 Pontus Bjärkvik             90 Attarpssk Bankery      14,65

   6 Johan Morén                 90 Engelska sk Gävle      14,49

   7 Markus Johansson            90 Tegnérsk Säffle        13,82

   8 Martin Jönsson              90 Mörbylånga sk.         12,93

   9 Filip Sundgren              90 Bjärnums Centrals      11,63

  10 Jonas Jonsson               90 Vattudalssk Ström      11,25

  11 Fredrik Andersson           90 Granebergssk Boll      11,08

  12 Erik Romberg                90 Funkabosk Kalmar       11,06

  13 Peter Nilsson               90 Teglask Skara          10,87

  14 Victor Kriström             90 Nya Ängkärrsk Sol      10,30

  15 Mattias Andersson           90 Teglask Skara           9,51

P15 Spjut                          600 g                    11/9

   1 Viktor Laack                90 Frykenssk Torsby       59,51

   2 Simon Gustafsson            90 Vidåkerssk.            56,20

   3 Lars Staffansson            90 Älvdalssk              55,81

   4 Pontus Bjärkvik             90 Attarpssk Bankery      53,93

   5 Benjamin Hyvönen            90 Vännäsby sk.           50,79

   6 Fredrik Jansson             90 Sofiedalssk Valbo      48,92

   7 Pontus Rabe                 90 Enebysk Håbo           45,43

   8 Mick Karlsson               90 Furulidsk Aneby        44,93

   9 Kim Amb                     90 Enebysk Håbo           44,77

  10 Niklas Karlsson             90 BCJF Sk Bålsta         43,32

  11 Oskar Jonsson               90 Norregårdssk Växj      39,93

  12 Filip Håkansson             90 Vallask Sollefteå      34,12

  13 Martin Jönsson              90 Mörbylånga sk.         33,06

  14 Henrik Sjöstrand            90 Friggask Östersun      32,41

  15 Victor Kriström             90 Nya Ängkärrsk Sol      29,94

  16 Mattias Andersson           90 Teglask Skara          25,13

P/F FIG 4 x 400m

    Final                                                   11/9

   1 Lag 1                          FIG Löpargy S-tun    3:37.72

    Linnéa Halvarsson-88 Gustav Karnebäck-87 Frida Flodström-87 Fredrik Hallinder

   2 Lag 1                          FIG Karlstad            3:39.99

    Sanna Jansson-89 Victor Lohr-87 Matilda Häggström-88 Simon Johansson-87

   3 Lag 1                          FIG Växjö            3:41.20

    Matilda Johansson-89 Mattias Lennartsson-88 Emilia Rundqvist-88 Erik Karlsson-87

   4 Lag 1                          FIG Lidingö          3:41.39

    Julia Lärkert-89 Rickard Karlsson-87 Jonna Qvistberga-89 Markus Holmström-88

   5 Lag 2                          FIG Löpargy S-tun    3:45.62

    Anna Berg-88 Gustaf Bjurhammer-89 Josefine Koskinen-89 Jimmy Holmroos

   6 Lag 2                          FIG Växjö            3:46.22

    Maja Olofsson-87 Niclas Åkerström-88 Anette Bruselid-88 David Kallebäck-89

   7 Lag 1                          FIG Falun            3:52.91

    Lisa Forsberg Marcus Liwing Angelica Persson Rasmus Carlsson

F18 400m

    Final                                                   11/9

   1 Frida Flodström             87 FIG Löpargy S-tun      57.29

   2 Caroline Enberg             87 Didaktus Norrmalm      58.78

   3 Viktoria Tegenfeldt         87 FIG Umeå               59.33

   4 Maja Olofsson               87 FIG Växjö              60.56

   5 Anna Setterberg             87 FIG Växjö              62.85

F18 800m

    Final                                                   11/9

   1 Viktoria Tegenfeldt         87 FIG Umeå             2:19.17

   2 Marie Persson               87 FIG Växjö            2:22.24

   3 Frida Jönsson               87 Bergagy Eslöv        2:22.55

   4 Erika Fyrvall               87 Rudbeckssk Sollen    2:23.73

   5 Hanna Ahlrot                87 Ekbackesk Osby       2:41.35

F18 Häck 300m                      76 cm

    Final                                                   11/9

   1 Cecilia Edfors              87 Gudlav Bildersk S      45.30

   2 Caroline Enberg             87 Didaktus Norrmalm      45.34

   3 Mikaela Grahm               87 Danderydsgy            45.36

   4 Elina Nylander              87 Värmdö Gy.             47.53

   5 Åsa Johnsson                87 Mimershus Kungälv      47.73

     Viktoria Tegenfeldt         87 FIG Umeå            ej start

F18 Höjd                                                    11/9

   1 Ebba Jungmark               87 FIG Göteborg             176

   2 Anna Alexson                87 FIG Växjö                174

   3 Jenny Andersson             87 FIG Lidingö              158

   4 Karolina Lindén             87 S:t Petri sk Malm        158

F18 Tresteg                                                 11/9

   1 Anna Alexson                87 FIG Växjö              12,42   2,0

   2 Siri Fagerlund              86 Filbornask Helsin      11,76   2,0

   3 Elina Eliasson              87 Härnösandsgy.          11,32   2,6

                                                           11,01   0,8

   4 Stina Nilsson               87 FIG Umeå               11,14   2,8

                                                           10,74   2,0

   5 Linda Berntsson             87 FIG Växjö              11,11   1,7

   6 Johanna Wikström            87 Tullinge Gy.           11,10   3,5

                                                           10,80   1,4

   7 Åsa Johnsson                87 Mimershus Kungälv      10,78   0,9

   8 Anna Kilgren                87 Mimershus Kungälv      10,23   0,5

   - Frida Karlsson              87 FIG Växjö                  X

F18 Kula                           4.0 kg                   11/9

   1 Anna Wikström               87 Tullinge Gy.           13,22

   2 Johanna Wikström            87 Tullinge Gy.           11,65

   3 Elisabeth Henriksson        86 FIG Falun              11,39

   4 Veronica Lundgren           86 Bobergssk Ånge         11,29

   5 Joanna Nilsson              87 FIG Falun              11,26

   6 Angelica Henriksson         86 FIG Falun              11,25

   7 Ann-Sofie Åkesson           87 Klippans Gy.           11,00

   8 Karolina Pedersen           87 FIG Göteborg           10,61

   9 Emma Ståhlberg              86 FIG Falun              10,30

  10 Karolina Lindén             87 S:t Petri sk Malm       9,45

  11 Sara Persson                87 FIG Växjö               9,25

  12 Sofie Svensson              87 Bergagy Eslöv           9,02

F17 400m

    Final                                                   11/9

   1 Elin Backman                88 Filbornask Helsin      57.81

   2 Martina Eriksson            88 FIG Umeå               58.66

   3 Anna Berg                   88 FIG Löpargy S-tun      60.08

   4 Malin Hansson               88 Sjödalsgy Hudding      61.16

   5 Emma P Lundin               88 FIG Lidingö            62.47

   6 Tilde Johnson               88 Torsbergsgy Bolln      63.27

   7 Sofia Ericson               88 Duveholmsgy Katri      64.08

     Linnéa Halvarson            88 FIG Löpargy S-tun       bröt

F17 800m

    Final                                                   11/9

   1 Martina Eriksson            88 FIG Umeå             2:17.27

   2 Anna Berg                   88 FIG Löpargy S-tun    2:19.63

   3 Linnéa Halvarson            88 FIG Löpargy S-tun    2:22.76

   4 Christina Lindblom          88 Blackebergsgy Sth    2:23.37

   5 Sandra Thudén               88 FIG Lidingö          2:23.99

   6 Emma P Lundin               88 FIG Lidingö          2:25.47

   7 Sofia Lilja                 88 FIG Göteborg         2:25.99

   8 Nathalie Gyllenhammar       88 FIG Göteborg         2:27.21

   9 Linda Johansson             88 FIG Löpargy S-tun    2:28.40

  10 Sara Axelsson               88 Växjö Fria Gy.       2:31.15

  11 Torun Bergman               88 Bromangy Hudiksva    2:41.32

     Malin Bjergestam            88 FIG Karlstad            bröt

     Emma Mellgren               88 FIG Karlstad        ej start

F17 3000m

    Final                                                   11/9

   1 Sandra Fransson             88 FIG Växjö           10:25.93

   2 Lena Örn                    88 FIG Löpargy S-tun   10:43.61

   3 Cecilia Norrbom             88 FIG Löpargy S-tun   10:45.63

   4 Christina Lindblom          88 Blackebergsgy Sth   10:51.52

   5 Elina Nygren                88 FIG Löpargy S-tun   11:05.64

   6 Maria Söderström            88 FIG Löpargy S-tun   11:09.26

   7 Anna Elmgren                88 Igelstavikens Gy    11:38.02

   8 Diana Nordén                87 Gripensk Nyköping   11:45.09   F18 1:a

   9 Tove Bengtsson              88 Hvitfeldtska Gbg    11:50.83   F17 8:a

     Linda Johansson             88 FIG Löpargy S-tun       bröt

F17 Häck 300m                      76 cm

    Försök  heat: 1                                         11/9

   1 Jessica Hermansson          88 Bergagy Eslöv          46.65   Q

   2 Sofia Stensiö               88 Upplands-Bro Gy.       46.66   Q

   3 Maria Gustafsson            88 Rekarnegy Eskilst      46.88   q

   4 Victoria Westling           88 FIG Lidingö            47.43   q

   5 Emma-Maria Norén            88 Växjö Fria Gy.         47.57   q

   6 Tilde Johnson               88 Torsbergsgy Bolln      49.57

    Försök  heat: 2                                         11/9

   1 Lina Nätterlund             88 FIG Lidingö            46.00   Q

   2 Joanna Frisk                88 Rekarnegy Eskilst      46.11   Q

   3 Christine Fransson          88 Skvaderns gy Sund      46.18   q

   4 Nina Fjellner               88 FIG Umeå               47.89

   5 Elin Nilsson                88 Katedralsk Växjö       48.16

    Final                                                   11/9

   1 Sofia Stensiö               88 Upplands-Bro Gy.       45.40

   2 Lina Nätterlund             88 FIG Lidingö            45.97

   3 Maria Gustafsson            88 Rekarnegy Eskilst      46.21

   4 Christine Fransson          88 Skvaderns gy Sund      46.25

   5 Joanna Frisk                88 Rekarnegy Eskilst      46.95

   6 Jessica Hermansson          88 Bergagy Eslöv          47.12

   7 Victoria Westling           88 FIG Lidingö            47.98

   8 Emma-Maria Norén            88 Växjö Fria Gy.         48.37

F17 Höjd                                                    11/9

   1 Erika Wiklund               88 FIG Umeå                 174

   2 Johanna Berg                88 FIG Karlstad             168

   3 Josefin Svensson            88 Falkenbergsgy.           165

   4 Anna Flodin                 88 Bromangy Hudiksva        162

   5 Therese Öhman               88 Anderstorpssk Ske        162

   6 Ellinor Forssander          88 FIG Karlstad             162

   7 Jenny Ström                 88 FIG Växjö                162

   8 Carolin Gull                88 FIG Karlstad             158=

     Christine Fransson          88 Skvaderns gy Sund        158=

  10 Victoria Westling           88 FIG Lidingö              158

  11 Katarina Stensson           88 Rudbeckssk Örebro        153=

     Hanna Svantesson            88 Ållebergsgy Falkö        153=

     Erika Persson               88 FIG Karlstad             153=

  14 Emelie Nilsson              88 Falkenbergsgy.           148=

     Louisa Brandt               88 V.Rydbergs Gy Dju        148=

  16 Sara Klevell                88 FIG Göteborg             143

F17 Tresteg                                                 11/9

   1 Camilla Eriksson            88 Wenströmska Sk.        12,01   1,6

   2 Jasmin Andersson            88 FIG Växjö              11,50   1,3

   3 Erika Wiklund               88 FIG Umeå               11,47   2,1

                                                           11,37   1,8

   4 Therese Öhman               88 Anderstorpssk Ske      11,34   1,3

   5 Fredrica Andersson          88 FIG Falun              11,23   1,4

   6 Carolin Gull                88 FIG Karlstad           11,21   1,9

   7 Sarah Nodbrant              88 Per Brahegy Jönkö      11,09   2,2

                                                           10,73   0,9

   8 Johanna Berg                88 FIG Karlstad           11,07   0,3

   9 Sandra Pettersson           88 Bromangy Hudiksva      11,01   1,4

  10 Nencia Fransson             88 S:t Eriks Gy Sthl      10,80   3,2

                                                           10,15   1,0

  11 Sofie Jansson               88 FIG Falun              10,41   1,2

  12 Melinda Ymsén               88 Söderportsk Krist      10,37   1,2

  13 Malin Svanström             88 Ållebergsgy Falkö      10,03   1,2

F17 Kula                           3.0 kg                   11/9

   1 Jenny Johansson             88 FIG Falun              14,74

   2 Maria Bengtsson             88 FIG Växjö              14,02

   3 Jasmine Henriksson          88 Bergagy Eslöv          13,66

   4 Sofia Larsson               88 FIG Karlstad           13,32

   5 Jonna Olsson                88 Galärens Gy Karls      13,22

   6 Ellinor Forssander          88 FIG Karlstad           12,48

   7 Kristin Sörman              88 FIG Falun              12,10

   8 Micaela Francke-Rydén       88 FIG Lidingö            11,48

   9 Erika Jonasson              88 Katedralsk Växjö       10,96

  10 Erika Wiklund               88 FIG Umeå                9,97

  11 Mariama Sambou              88 Sjödalsgy Hudding       9,23

  12 Madelene Jansson            88 Vackstanäsgy S-tä       8,32

F16 400m

    Final                                                   11/9

   1 Josefin Magnusson           89 Malmö Borgarsk.        57.60

   2 Linnéa Collin               89 Filbornask Helsin      58.02

   3 Sofia Thorin                89 Sundsta Älvkulleg      58.10

   4 Jonna Quistbergh            89 FIG Lidingö            58.41

   5 Emilia Eliasson             89 Härnösandsgy.          60.76

   6 Ronja Fjellner              89 FIG Umeå               61.73

   7 Magdalena Norberg           89 Anderstorpssk Ske      62.57

   8 Anna Wettler                89 Karolinska sk Öre      62.95

F16 800m

    Final                                                   11/9

   1 Lisa Forsberg               89 FIG Falun            2:17.94

   2 Josefine Koskinen           89 FIG Löpargy S-tun    2:19.08

   3 Sara Sjöqvist               89 FIG Löpargy S-tun    2:19.22

   4 Ronja Fjellner              89 FIG Umeå             2:19.25

   5 Sofie Erenlöf               89 Borgarsk Gävle       2:23.35

   6 Lovisa Dahl                 89 Slottegy Ljusdal     2:23.57

   7 Linda Bergh                 89 Blackebergsgy Sth    2:27.15

   8 Sofia Swärd                 89 Igelstavikens Gy     2:27.82

   9 Elisabeth Axelsson          89 FIG Falun            2:37.79

  10 Erika Unelid                89 Vackstanäsgy S-tä    2:47.53

F16 3000m

    Final                                                   11/9

   1 Evelina Månsson             89 Polhemsk Lund       10:24.38

   2 Ida Ivarsson                89 FIG Växjö           10:28.47

   3 Hanna Michaelsson           89 Lundellska sk Upp   10:28.91

   4 Sara Sjöqvist               89 FIG Löpargy S-tun   10:46.76

   5 Josefine Berggren           89 FIG Löpargy S-tun   10:47.91

   6 Ida Verwijst                89 FIG Löpargy S-tun   10:53.76

     Therése Sjöström            89 FIG Löpargy S-tun       bröt

     Hanna Keiser                89 FIG Löpargy S-tun       bröt

F16 Häck 300m                      76 cm

    Försök  heat: 1                                         11/9

   1 Sanna Dunesius              89 Wargentinssk Ö-su      46.84   Q

   2 Johanna Mann                89 FIG Falun              47.49   Q

   3 Hanna Johansson             89 Magnus Åbergsgy T      47.81   q

   4 Lovisa Lindhe               89 Brogårdsgy Kr-ham      48.02   q

   5 Emma Lagerqvist             89 Växjö Fria Gy.         48.59

     Linda Luts                  89 FIG Göteborg        ej start

    Försök  heat: 2                                         11/9

   1 Sanna Jansson               89 FIG Karlstad           46.35   Q

   2 Sara Wallin                 89 Södra Latin Sthlm      46.41   Q

   3 Anna-Karin Barcheus         89 FIG Umeå               46.84   q

   4 Kristin Hallberg            89 FIG Falun              48.06   q

   5 Marie Segerlund             89 Haparanda Lärover      48.36

    Final                                                   11/9

   1 Sanna Jansson               89 FIG Karlstad           44.67

   2 Sara Wallin                 89 Södra Latin Sthlm      46.40

   3 Sanna Dunesius              89 Wargentinssk Ö-su      46.57

   4 Anna-Karin Barcheus         89 FIG Umeå               46.63

   5 Lovisa Lindhe               89 Brogårdsgy Kr-ham      48.52

   6 Johanna Mann                89 FIG Falun              48.76

   7 Kristin Hallberg            89 FIG Falun              48.81

   8 Hanna Johansson             89 Magnus Åbergsgy T      48.93

F16 Längd

    Kval  heat: 1                                           11/9

   1 Julia Lärkert               89 FIG Lidingö             5,72   0,8   q

   2 Emelie Svensson             89 FIG Göteborg            5,33   -1,9   q

   3 Linda Bergh                 89 Blackebergsgy Sth       5,29   -0,9   q

   4 Kristina Eriksson           89 FIG Falun               5,27   -0,7   q

   5 Isabell Eurenius            89 FIG Umeå                5,26   -1,2   q

   6 Hanna V.Tjernell            89 Norra Real Sthlm        5,25   -2,5   q

   7 Ann-Sofie Jansson           89 FIG Falun               5,19   -1,3   q

   8 Josefin Svensson            89 FIG Växjö               5,12   -0,3   q

                                                            5,08   -0,9

   9 Lovisa Gårlin               89 FIG Lidingö             5,12   -1,6

  10 Johanna Aalto               89 Brogårdsgy Kr-ham       5,06   -1,5

                                                            4,96   -1,1

  11 Simona Geries               89 Vasask. Gävle           5,06   -0,4

  12 Emelie Madsen               89 Stålhagssk Hultsf       4,98   -1,4

  13 Sara Hall                   89 FIG Lidingö             4,95   -0,8

  14 Alexandra Axell             89 Lerumsgy.               4,94   -0,5

  15 Angelica Brus               89 Rudbeckssk Örebro       4,92   -1,1

  16 Matilda Ottosson            89 Tibble Gy Täby          4,86   -0,8

  17 Mia Callenberg              89 Lerumsgy.               4,85   -0,4

  18 Mathilda Norin              89 Bromangy Hudiksva       4,77   -1,0

  19 Gladys Bamane               89 Sjödalsgy Hudding       4,72   0,1

  20 Lina Hedly                  89 Leksands gy.            4,71   -0,7

  21 Sofie Erenlöf               89 Borgarsk Gävle          4,69   -1,3

  22 Åse Thorsen                 89 Lerumsgy.               4,64   -0,9

  23 Therese Pihlblad            89 Ekbackesk Osby          4,62   -0,9

  24 Patricia Strenius           89 Ehrensvärdska Gy        4,60   -1,0

                                                            4,51   -0,8

  25 Josefine Sollén             89 Rekarnegy Eskilst       4,60   -0,4

  26 Erika Drageryd              89 Rudbeckssk Örebro       4,56   -2,0

  27 Elisabeth Brolin            89 Leksands gy.            4,54   -1,0

                                                            4,46   -1,4

  28 Josefin Jansson             89 Celsiussk Uppsala       4,54   -0,3

                                                            3,43   -0,7

  29 Anna Björneman              89 Igelstavikens Gy        4,54   -1,0

  30 Magdalena Norberg           89 Anderstorpssk Ske       4,46   -1,7

  31 Sara Bengtsson              89 Kungsholmens Gy         4,44   -0,7

  32 Lina Andersson              89 Ehrensvärdska Gy        4,42   -2,1

                                                            4,21   -2,5

  33 Malin Dahlin                89 FIG Lidingö             4,39   -1,2

                                                            4,27   -1,5

  34 Emilia Bengtsson            89 Filbornask Helsin       4,07   -2,9

                                                            4,06   -1,6

  35 Rebecca Strand              89 FIG Karlstad            3,18   -0,5

   - Anna-Karin Barcheus         89 FIG Umeå                   X

     Camilla Andreasson          89 Lundellska sk Upp          X

     Joanna Nydén                89 Lindesk,Lindesber          X

     Johanna Riex                89 Bergagy Eslöv              X

    Final                                                   11/9

   1 Julia Lärkert               89 FIG Lidingö             5,90   2,2

                                                            5,80   1,7

   2 Isabell Eurenius            89 FIG Umeå                5,75   1,9

   3 Emelie Svensson             89 FIG Göteborg            5,60   1,8

   4 Kristina Eriksson           89 FIG Falun               5,49   1,5

   5 Ann-Sofie Jansson           89 FIG Falun               5,44   3,3

                                                            5,39   1,0

   6 Linda Bergh                 89 Blackebergsgy Sth       5,36   2,3

                                                            5,05   -0,3

   7 Josefin Svensson            89 FIG Växjö               5,35   2,0

   8 Hanna V.Tjernell            89 Norra Real Sthlm        5,31   1,2

F16 Diskus                         1.0 kg                   11/9

   1 Elisabeth Brånsgård         89 Karolinska sk Öre      39,17

   2 Anna Wessman                89 FIG Växjö              34,16

   3 Simona Geries               89 Vasask. Gävle          33,38

   4 Alexandra Axell             89 Lerumsgy.              33,33

   5 Elin Sundlöf                89 Rudbeckssk Örebro      32,99

   6 Therése Andersson           89 Lerumsgy.              31,96

   7 Teres Christensson          89 FIG Karlstad           31,02

   8 Johanna Lundmark            89 Stålhagssk Hultsf      30,35

   9 Emilia Hoffer               89 Filbornask Helsin      27,96

  10 Joanna Nydén                89 Lindesk,Lindesber      26,74

  11 Erika Sundin                89 Bobergssk Ånge         25,52

  12 Emmelie Olofsson            89 FIG Umeå               24,35

  13 Camilla Andreasson          89 Lundellska sk Upp      24,29

  14 Tina Olsson                 89 Katedralsk Växjö       23,97

  15 Linnéa Nilsson              89 Bromangy Hudiksva      23,56

  16 Emilie Andersson            89 Upplands-Bro Gy.       21,42

  17 Jannica Nilsson             89 Bergagy Eslöv          21,18

  18 Emma Lundqvist              89 Växjö Fria Gy.         15,71

   - Sarah Lindbergh             89 Stjernesk Torsby           X

F15 Försök  heat: 1                0,9                      11/9

   1 Erica Pettersson            90 Jättestenssk Grum      12.54   Q

   3 Caroline Tegel              90 Stavresk T-hättan      12.83   Q

   4 Andrea Nybäck               90 Scheelesk Köping       13.16

   5 Anna Jönsson                90 Norrevångsk Eslöv      13.18

   6 Jenny-Lee Angbah            90 FIG Lidingö            13.58

   7 Sofie Johansson             90 Vikbolandssk Norr      13.91

   8 Emilia Segerlund            90 Gränssk Haparanda      14.06

    Försök  heat: 2                1,2                      11/9

   1 Anna Stångberg              90 Tunabergssk Uppsa      12.35   Q

   2 Louise Kronlund             90 Centralskolan Nor      12.74   Q

   3 Johanna Nilsson             90 Väskolan Kristian      12.82

   4 Isabell Petersson           90 Munkhättesk Malmö      13.19

   5 Clara Luthman               90 Abrahamsbergssk        13.61

   6 Linda Beckius               90 Centralsk Nässjö       13.78

     Ida Lilja                   90 Bergsk Luleå        ej start

    Försök  heat: 3                2,6                      11/9

   1 Kim McCabe Petersson        90 Östratornsk Lund       12.39   Q

   2 Natalie Lundborg            90 Prolympia Nässjö       12.56   Q

   3 Emma Palmér                 90 Munkhättesk Malmö      12.65   q

   4 Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls      12.70   q

   5 Emma Stridsberg             90 Mörmosk Skoghall       13.41

   6 Jennifer Höglund            90 Engelska sk Gävle      13.50

   7 Maria Persson               90 Nybyggeskolan          14.19

    Final                          0,7                      11/9

   1 Kim McCabe Petersson        90 Östratornsk Lund       12.26

   2 Anna Stångberg              90 Tunabergssk Uppsa      12.28

   3 Petra Larsson               90 Stigslundsk Gävle      12.44

   4 Emma Palmér                 90 Munkhättesk Malmö      12.54

   5 Erica Pettersson            90 Jättestenssk Grum      12.60

   6 Natalie Lundborg            90 Prolympia Nässjö       12.70

   7 Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls      12.75

   8 Louise Kronlund             90 Centralskolan Nor      12.90

 

F15 2000m

    Final                                                   11/9

   1 Maria Westher               90 Österledsk Karlsk    6:39.72

   2 Emmy Ströberg               90 Bergask Smedjebac    6:41.56

   3 Camilla Andersson           90 Strandsk Kungälv     6:47.13

   4 Emmy Thelberg               90 Sofiedalssk Valbo    6:50.60

   5 Linda Lövqvist              90 Katedralsk Uppsal    6:52.94

   6 Kajsa Gustafsson            90 Vallhamra sk Säve    6:58.63

   7 Sara Holmgren               90 Norrstrandssk Kar    7:04.36

   8 Ida Blasek                  90 Grönkullask Alves    7:05.15

   9 Helena Nyberg                  Högsätrask Liding    7:20.08

     Emelie Näsström             90 Vallask Sollefteå       bröt

     Mary Alenbratt              90 Bohussk                 bröt

F15 Häck 300m                      76 cm

    Final                                                   11/9

   1 Emilia Granqvist            90 Storsjösk Östersu      43.83

   2 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby       44.31

   3 Malin Olsson                90 Munkhättesk Malmö      45.29

   4 Malin Frisk                 90 Jakobsgårdssk Blg      46.08

   5 Sara Cavretti               90 Almbysk Örebro         47.85

   6 Elisabeth Höglund           90 FIG Karlstad           48.89

   7 Sophia Ångström             90 Kvarnbergssk Hudd      49.11

     Ellen Sääw                  90 Transtenssk Halls       bröt

F15 Höjd                                                    11/9

   1 My Nordström                90 Borgmossk Norrköp        170

   2 Sara Arwald                 90 Munkhättesk Malmö        168

   3 Ellen Björklund             90 Lerbäckssk Lund          166

   4 Elin Ledskog                90 Berga sk Linköpin        159=

     Amanda Öberg                90 Mörmosk Skoghall         159=

   6 Moa Torstensson             90 Mariask Sthlm            159

   7 Frida Linde                 90 Näsbydalssk Täby         159

   8 Malin Andersson             90 Attarpssk Bankery        153

   9 Ebba Didner                 90 Munkhättesk Malmö        153

  10 Sandra Andersson            90 Friskolan Arvika         148=

     Andrea Nybäck               90 Scheelesk Köping         148=

     Paulina Strömberg-Carlsson  90 Enångerssk               148=

     Frida Engman                90 Åvestadalsk Krylb        148=

     Lydia Ståhlberg             90 Örbyhussk Örbyhus        148=

     Anna Wibrant                90 Ljurask Norrköpin        148=

  16 Amanda Hagberg              90 Mimersk Sundsvall        148

  17 Jenny-Lee Angbah            90 FIG Lidingö              148

  18 Sofie Johansson             90 Vikbolandssk Norr        148

  19 Maria Nilsson               90 Teglask Skara            148

  20 Therése Kollin              90 Karbysk Vallentun        143=

     Elisabeth Höglund           90 FIG Karlstad             143=

F15 Kula                           3.0 kg                   11/9

   1 Sandra Andersson            90 Friskolan Arvika       13,29

   2 Matilda Gunnarsson          90 Wenströmska Sk.        13,09

   3 Victoria Johansson          90 Ljurask Norrköpin      12,99

   4 Emma Wallin                 90 Hagnässk Upplands      12,71

   5 Sandra Höckerstrand         90 Skolhagensk            12,48

   6 Amanda Öberg                90 Mörmosk Skoghall       11,78

   7 Habiba Ben Abdallah         90 Scheelesk Köping       10,88

   8 Anneli Granqvist            90 Risbrosk               10,51

   9 Maja Gustavsson             90 Mohedask               10,32

  10 Louise Johansson            90 Annerstask Huddin      10,26

  11 Mette Eriksson              90 Munkhättesk Malmö      10,07

  12 Nike Hermans                90 Annerstask Huddin       9,86

  13 Paulina Strömberg-Carlsson  90 Enångerssk              9,70

  14 Eleonore Larsson            90 Stigslundsk Gävle       9,09

  15 Erika Femzén                90 Bergsundask Växjö       8,31