Lördag 20 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




  Resultat 15 sept   Skol-SM 2006

    P18+ 100 M  HEAT 1  Vind -0,1
1   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 11.23   Final  
2   Rasmus Carlsson -88 FIG Falun 11.61      
3   Jonas Mårtensson -88 FIG Växjö 11.70      
4   Robin Andersson -88 Växjö Fria gy 11.79      
5   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 11.80      
6   Jonas Parkman -88 Ådalssk 12.13      
               

    P18+ 100 M  HEAT 2  Vind +0,1
1   André Brännström -87 Anderstorpssk 11.23   Final  
2   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 11.30   Final  
3   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 11.52   Final  
4   Simon Enocson -88 FIG Växjö 11.54      
5   Felix Linse -86 Sundsgy 11.94      
6   Erik Almström -88 FIG Lidingö 12.74      
               

    P18+ 100 M  HEAT 3  Vind -0,2
1   Carl Dahllöf -88 FIG Göteborg 11.44   Final  
2   Patric Erlandsson -88 Upplands-Brogy 11.67      
3   Henrik Näslund -88 Skvaderns gy 11.84      
4   Marcus Holmström -88 FIG Lidingö 12.05      
5   Viktor Lindgren -88 Sjödalsgy 12.09      
6   Jonathan Malka -88 FIG Göteborg 12.14      
7   Sebastian Meakin -88 Katedralsk, Växjö 12.49      
               

    P18+ 100 M  HEAT 4  Vind -0,3
1   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 11.16   Final  
2   Jonas Hilmersson -88 FIG Göteborg 11.36   Final  
3   Eddy Willför -88 Wenströmska gy 11.43   Final  
4   Dennis Muniale -88 Rudbeckianska sk 11.59      
5   Alexander Lundholm -88 Huddinge gy 11.82      
6   Joakim Hjelm -88 Östrabosk 12.33      
7   Henrik Lembke Wehlin -88 Thorildsplans gy 12.50      
               

    P18+ 100 M  FINAL  Vind -0,6
1   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 11.14      
2   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 11.23      
3   André Brännström -87 Anderstorpssk 11.27      
4   Eddy Willför -88 Wenströmska gy 11.40      
5   Carl Dahllöf -88 FIG Göteborg 11.40      
6   Jonas Hilmersson -88 FIG Göteborg 11.48      
7   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 11.60      
-   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy bröt      
               

    P18+ 1500 M    
1   Alexander Söderberg -88 Enskilda gy, Sthlm 3.56,87      
2   Thobias Ekhamre -88 Sjödalsgy 3.57,22      
3   Oskar Danielsson -88 Ebersteinska sk 3.59,76      
4   Robin Leandersson -88 FIG Sollentuna 4.09,35      
5   Eric Wretström -88 FIG Sollentuna 4.10,18      
6   Martin Lindqvist -88 Spykensgy 4.17,35      
7   Martin Dehlin -88 Nolask 4.17,82      
8   Joakim Johansson -88 FIG Göteborg 4.19,96      
9   Mattias Röing -88 Kungsholmens gy 4.23,31      
               

    P18+ HÖJD    
1   Daniel Lennartsson -88 Växjö Fria gy 1.98      
2   Erik Jakobsson -88 FIG Karlstad 1.96      
3   Jakob Thorwaldsson -88 Celciussk 1.94      
4   Christoffer Holmström -88 Jenny Nyströmssk 1.84      
5   Pontus Norman -88 FIG Göteborg 1.80      
6   Mattias Lennartsson -88 FIG Växjö 1.80      
-   Sebastian Meakin -88 Katedralsk, Växjö x      
               

    P18+ TRESTEG    
1   Daniel Lennartsson -88 Växjö Fria gy 14.29   +1,0  
2   Niclas Liedberg -88 Riddarfjärdens gy 14.00   +1,3  
3   Sebastian Haglund -88 Vimmerby gy 13.73   +0,7  
4   Emil Afzelius -88 Torsbergsgy 13.47   +0,7  
5   Jesper Madsen -88 Sundsgy 13.44   +0,5  
6   Christer Åsman -88 Skvaderns gy 13.18   +1,2  
7   Erik Lundmark -88 FIG Falun 13.11   +1,0  
8   Erik Jakobsson -88 FIG Karlstad 13.01   +0,4  
9   Björn Johansson -88 FIG Falun 13.01   +0,5  
10   Mattias Brunström -88 FIG Karlstad 12.86   -0,1  
11   Richard Andersson -87 FIG Falun 12.86   +0,9  
12   Mladjen Dzakovic -87 Solna gy 12.84   +0,7  
13   Hans Lämås -88 FIG Karlstad 12.81   +1,6  
14   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 12.32   +1,0  
-   Daniel J Persson -88 FIG Falun x      
               

    P18+ KULA 6,0    
1   Ulf Ankarling -88 FIG Karlstad 16.52      
2   Mikael Hedström -87 Anderstorpssk 15.47      
3   Anders Lundell -88 Solbergask, Arvika 14.95      
4   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 14.39      
5   Rasmus Carlsson -88 FIG Falun 14.22      
6   Richard Johansson -88 FIG Karlstad 13.84      
7   Fredrik Hallinder -88 FIG Sollentuna 12.19      
8   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 10.77      
9   Gustav Gillander -88 Blackebergs gy 8.75      
10   Philip Hébert Wegmann -88 Kungsholmens gy 8.70      
-   Jonas Mårtensson -88 FIG Växjö ej start      
               

    P17 100 M  HEAT 1  Vind -0,3
1   Martin Rogemark -89 Sandagy 11.36   Final  
2   Gustaf Sommerholt -89 FIG Lidingö 11.64   Final  
3   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 11.65   Final  
4   Marcus Carlsson -89 Växjö Fria gy 11.88      
5   Jonas Nilsson -89 Sundsgy 12.00      
6   Rikard Karlsson -89 Sundsta Älvkullegy 12.14      
7   Joni Kaartinen -89 FIG Göteborg 12.50      
               

    P17 100 M  HEAT 2  Vind +0,8
1   Robin Lundgren -89 FIG Karlstad 11.12   Final  
2   Adam Tegelström -89 Anderstorpssk 11.76      
3   Rikard Carlsson -89 FIG Lidingö 11.81      
4   Oscar Edwards -89 Rosendalsgy 11.95      
5   Robin Nordenberg -89 FIG Karlstad 11.96      
6   Johan Wallhammar -89 Kungsholmens gy 11.99      
7   Oliver Edberg -89 FIG Lidingö 12.10      
               

    P17 100 M  HEAT 3  Vind +1,3
1   John Sallergård -89 FIG Växjö 11.46   Final  
2   Daniel Rogemark -89 Sandagy 11.71   Final  
3   Theo Söderberg -89 Sundsgy 12.14      
4   Joachim Ivarsson -89 FIG Växjö 12.16      
5   Marcus Larsson -89 UCF Frisk 12.28      
6   Thomas Kardell -89 Westerlundska sk 12.29      
7   John-Eric Ericsson -89 Katedralsk, Växjö 12.39      
               

    P17 100 M  HEAT 4  Vind -0,1
1   David Kallebäck -89 FIG Växjö 11.54   Final  
2   Hampus Forsberg -89 Filbornask 11.74   Final  
3   Tomas Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 11.92      
4   Erik Persson -89 FIG Malmö 12.04      
5   Joacim Andersson -89 Vilundagy 12.28      
6   Henrik Lundqvist -89 Sjödalsgy 12.40      
7   Tobias Björk -89 Katedralsk, Skara 12.93      
               

    P17 100 M  FINAL  Vind -0,3
1   Robin Lundgren -89 FIG Karlstad 11.07      
2   Martin Rogemark -89 Sandagy 11.36      
3   John Sallergård -89 FIG Växjö 11.44      
4   David Kallebäck -89 FIG Växjö 11.53      
5   Hampus Forsberg -89 Filbornask 11.64      
6   Daniel Rogemark -89 Sandagy 11.68      
7   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 11.73      
8   Gustaf Sommerholt -89 FIG Lidingö 11.74      
               

    P17 1500 M    
1   John Eliasson -89 Munkebäcksgy 4.07,02      
2   Håkan Runvik -89 Borgarsk, Malmö 4.07,18      
3   Johan Svensson -89 Stagneliussk 4.07,35      
4   Eric Hagelin -89 Berzeliussk 4.07,76      
5   Markus Liwing -89 FIG Falun 4.08,41      
6   Tim Sundström -89 Virginska sk 4.09,04      
7   Eric Senorski -89 FIG Göteborg 4.11,53      
8   Mattias Karlsson -89 FIG Sollentuna 4.12,82      
9   Kristoffer Vilkancis -89 Norra Real 4.13,91      
10   Erik Engqvist -89 Östrabosk 4.14,08      
11   Kristoffer Fransson -89 FIG Sollentuna 4.14,12      
12   Daniel Pelvén -89 Ullvigy 4.19,05      
13   Mikael Ekvall -89 Östrabosk 4.22,20      
14   Henok Weldgbriel -89 S:t Botvids gy 4.22,74      
15   Ola Thorängen -89 FIG Karlstad 4.22,80      
16   Rasmus Andersson -89 Sjödalsgy 4.24,45      
-   Robert Holmqvist -89 Katedralsk, Växjö bröt      
               

    P17 HÖJD    
1   David Kallebäck -89 FIG Växjö 1.91      
2   Johan Andersson -89 FIG Karlstad 1.88      
3   Oskar Rybo -89 FIG Göteborg 1.88      
4   Erik Olsson -89 Stjernesk 1.85      
5   Emil Svensson -89 FIG Växjö 1.85      
6   Erik Thorstensson -89 Södra Latin 1.85      
7   Jim Christensson -89 FIG Göteborg 1.81      
8   Anders Nihlstedt -89 Stagneliussk 1.81      
9   Viktor Ohlsson -89 Rekarnegy 1.81      
10   Alfred Olsson -89 Katedralsk, Skara 1.77      
11   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 1.77      
12   Svante Alfredsson -89 Birger Sjöberggy 1.77      
13   Robin Nordenberg -89 FIG Karlstad 1.77      
14   Tobias Eriksson -89 Torsbergsgy 1.72      
15   Sebastian Johansson -89 Bregårdssk 1.72      
16   Fredrik Nydahl -89 FIG Göteborg 1.67      
17   Johannes Bergkvist -89 Wargentinssk 1.67      
-   Kristofer Makomaski -89 Tibble gy x      
               

    P17 TRESTEG    
1   David Kallebäck -89 FIG Växjö 14.07   +0,9  
2   Fredrik Jurstrand -89 Enskilda gy, Nyköping 13.48   +0,5  
3   Johan Andersson -89 FIG Karlstad 13.37   +1,3  
4   Rasmus Nim -89 FIG Falun 13.22   +0,5  
5   Tomas Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 13.09   +2,0  
6   Daniel Larsson -89 FIG Karlstad 12.86   +1,5  
7   Johan Stjernqvist -89 Karolinska sk 12.62   +0,6  
8   Johan Wallhammar -89 Kungsholmens gy 12.56   +1,4  
9   Andreas Olsson -89 Klippans gy 12.41   +1,4  
10   Erik Olsson -89 FIG Göteborg 12.29   +1,1  
11   Jonas Nilsson -89 Sundsgy 12.10   -0,1  
12   Mattias Lindh -89 Alvesta gy 11.88   +1,2  
13   Alexander Smith -89 Sundsgy 11.57   +1,0  
14   Richard Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 11.50   -0,4  
               

    P17 KULA 5,0    
1   Emil Svensson -89 FIG Växjö 16.08      
2   Robin Lundgren -89 FIG Karlstad 14.94      
3   Johnny Karlsson -89 FIG Umeå 14.64      
4   Sebastian Mattsson -89 Berga gy 14.16      
5   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 13.75      
6   Marcus Karlsson -89 Vackstanäsgy 13.22      
7   Christoffer Älvenstrand -89 Upplands-Brogy 12.89      
8   Joachim Ivarsson -89 FIG Växjö 11.41      
9   Daniel Larsson -89 FIG Karlstad 10.48      
-   Peter Edfors -89 FIG Umeå x      
-   Filip Vivlund -89 FIG Malmö x      
-   Simon Spejare -89 Palmcrantzsk x      
               

    P16 100 M  HEAT 1  Vind +0,5
1   Carlos Fröjd -90 Strömstads gy 11.41   Final  
2   Victor Sundin do Rosario -90 FIG Göteborg 11.90      
3   Oskar Paulsson -90 FIG Karlstad 11.91      
4   Daniel Hansson -90 Strömstads gy 12.09      
5   Felix Grape -90 Hersby gy 12.10      
6   Tommy Fors -90 Sandagy 12.24      
7   Robert Kajsjö -90 Östrabosk 12.42      
8   Phillip Sjögren -90 FIG Göteborg 13.27      
               

    P16 100 M  HEAT 2  Vind -0,1
1   Dennis Carlsson -90 FIG Växjö 11.52   Final  
2   Pontus Lundin -90 Rudbeckssk, Örebro 11.87      
3   Eric Lindahl -90 FIG Göteborg 11.97      
4   Fredrik Bergström -90 Tullängssk 12.01      
5   Martin Bergqvist -90 Ullvigy 12.04      
6   Victor Bäckström -90 FIG Lidingö 12.07      
7   Michael Skalenius -90 Hvitfeldtska 12.24      
8   Marcel Elmir -90 Sundsgy 12.79      
               

    P16 100 M  HEAT 3  Vind -0,7
1   Daniel Norgren -90 FIG Göteborg 11.24   Final  
2   Alexander Brorsson -90 FIG Växjö 11.43   Final  
3   Robin Kruse -90 Livets Ords sk 11.55   Final  
4   Johnny Johansson -90 Walthers gy, Vällingby 11.80      
5   Simon Mukiibi -90 Sjödalsgy 11.86      
6   Christoffer van Woensel -90 Växjö Fria gy 13.56      
-   Emil Johansson -90 Centralsk, Forshaga ej start      
               

    P16 100 M  HEAT 4  Vind +0,3
1   Robin Rohlén -90 FIG Umeå 11.24   Final  
2   Markus Kristiansson -90 Polhemssk, Lund 11.58   Final  
3   Douglas Stenberg -90 FIG Karlstad 11.79   Final  
4   Johan Lindh -90 Sandagy 11.94      
5   Simon Johansson -90 FIG Göteborg 11.98      
6   Dennis Widmark -90 Sjödalsgy 12.10      
7   Michael Sandh -90 Bildncentr Jan Fridegård 12.14      
8   Martin Norin -90 S:t Botvids gy 13.24      
               

    P16 100 M  FINAL  Vind -0,4
1   Robin Rohlén -90 FIG Umeå 11.29      
2   Daniel Norgren -90 FIG Göteborg 11.30      
3   Carlos Fröjd -90 Strömstads gy 11.35      
4   Dennis Carlsson -90 FIG Växjö 11.43      
5   Alexander Brorsson -90 FIG Växjö 11.53      
6   Markus Kristiansson -90 Polhemssk, Lund 11.55      
7   Robin Kruse -90 Livets Ords sk 11.68      
8   Douglas Stenberg -90 FIG Karlstad 11.74      
               

    P16 1500 M    
1   Johan Borg -90 FIG Karlstad 4.04,33      
2   Anton Danielsson -90 Ebersteinska sk 4.07,69      
3   Oscar Edman -90 L M Engströmsgy 4.15,57      
4   Oliver Hofmann -90 FIG Sollentuna 4.16,65      
5   David Johansson -90 FIG Sollentuna 4.18,39      
6   Anton Asplund -90 FIG Umeå 4.18,67      
7   Joakim Frisk -90 Rudbeckianska sk 4.20,65      
8   Robin Gelinder -90 Rudbeckssk, Sollent. 4.22,16      
9   Jonas Rappu -90 Mimers Hus gy 4.24,20      
10   Adam Uhrdin -90 FIG Sollentuna 4.26,28      
11   Robin Lindgren -90 Växjö Fria gy 4.37,36      
12   Patrik Lilja -90 FIG Göteborg 4.43,10      
               

    P16 DISKUS 1,5    
1   Simon Gustafsson -90 FIG Karlstad 49.30      
2   Christian Hansson-Bergén -90 Tessinsk 43.65      
3   Pontus Rabe -90 FIG Karlstad 43.48      
4   Erik Romberg -90 FIG Växjö 42.48      
5   Markus Johansson -90 FIG Karlstad 41.33      
6   Kristian Nyman -90 FIG Växjö 38.75      
7   Andreas Larsson -90 FIG Karlstad 36.85      
8   Kim Amb -90 FIG Lidingö 35.75      
9   Martin Andersson -90 Polhemssk, Lund 34.71      
10   Pontus Bjärkvik -90 Erik Dahlbergsgy 34.47      
11   Robin Hägg -90 Polhemssk, Lund 32.40      
12   Tommy Larsson -90 Stjernesk 31.94      
13   Fredric Andersson -90 Torsbergsgy 27.47      
14   Jens Boström -90 FIG Lidingö 21.80      
15   Viktor Fröberg -90 FIG Göteborg 18.47      
-   Martin Jönsson -90 Lars Kaggsk x      
               

    P15 800 M  HEAT 1  

1   Jonas Leandersson -91 Norrevångssk, Karlsh. 2.05,00   Final  
2   Aleksander Liss -91 Sigtuna Hum Lärov 2.05,05   Final  
3   Joel Lundin -91 Hässelbygårds sk 2.05,28   Final  
4   Ali Habib -91 Vallask, Sollefteå 2.07,23   Final  
5   Lars Lindberg -91 Hållängetsk 2.07,31   Final  
6   David Arnesson -91 Korsbackask 2.08,12      
7   Adrian Hedberg -91 Kastalsk 2.14,96      
8   Patrik Werdin -91 Wisénska sk 2.16,05      
9   Jesper Westlund -91 Sannerudssk 2.19,93      
10   Johan Björk -91 Teglask 2.35,32      
               

    P15 800 M  HEAT 2  
1   Marcus Nilsson -91 Östra Funkabosk 2.04,89   Final  
2   Oskar Thor -91 Östra Funkabosk 2.05,40   Final  
3   Klas Persson -91 Frejask 2.05,70   Final  
4   Filip Holmström -91 Mälarhöjdens sk 2.07,14   Final  
5   Simon Sveder -91 Klockarhagssk 2.07,94   Final  
6   Tomas Hultgren -91 Lorensbergask 2.09,43      
7   Troy Enekvist -91 Frösåkerssk 2.14,01      
8   Jesper Lundström -91 Sävjask 2.14,57      
9   Björn Brink -91 Lyckebysk 2.18,25      
10   Fredrik Wide -91 Äppelvikssk 2.18,61      
               


    P15 1500 M HINDER    

1   Jonas Leandersson -91 Norrevångssk, Karlsh. 4.25,12      
2   Anton Wåhlin -91 Mariask 4.28,08      
3   Simon Sveder -91 Klockarhagssk 4.28,11      
4   Marcus Nilsson -91 Östra Funkabosk 4.44,42      
5   Victor Karlsson -91 Sofia sk 4.45,94      
6   Rickard Gunnarsson -91 Östlyckesk 4.47,76      
7   Patrik Nilsson -91 Saltsjöbadens samsk 4.49,55      
8   Per Allert -91 Sjöängssk 4.49,59      
9   Osvald Wiklander -91 Adolf Fredriks Musik 4.55,20      
10   Arvid Berglund -91 Junkaremålssk 5.08,33      
11   Malek Zbadi -91 Broängssk 5.11,73      
12   Calle Svensson -91 Äppelvikssk 5.34,12      
               

    P15 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,2
1   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 13.70   Final  
2   Fabian Rosenquist -91 Djäkneparkssk 14.23   Final  
3   Anton Forsberg -91 Gillbosk 14.32   Final  
4   Henrik Brus -91 Svärdsjö sk 14.70      
5   Björn Skoglund -91 Kilaforssk 14.84      
6   Jonathan Barck -91 Bergundask 15.94      
7   Mattias Abulu -91 Ester Mosessons gy 17.17      
               

    P15 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +1,2
1   Carl-Johan Stenmalm -91 Kronobergssk 14.27   Final  
2   Erik Persson -91 Bildncentr Jan Fridegård 14.28   Final  
3   Patrik Nilsson -91 Rödebysk 14.38   Final  
4   Alexander Norén -91 Byske sk 14.67      
5   Daniel Nordqvist -91 Hammarlundens sk 15.52      
6   Joar Michanek -91 Vallask, Frösön 19.74      
               

    P15 100 M HÄCK  HEAT 3  Vind -0,8
1   Alexander Sennerteg -91 Fritslask 14.14   Final  
2   Malte Fibel -91 Rålambshovssk 14.24   Final  
3   Daniel Bergman -91 Prolympiask, Sundsv. 14.56      
4   Martin Kallur -91 Britsarvssk 14.65      
5   Mattias Bäckman -91 Gärdessk 15.09      
6   Arvid Berglund -91 Junkaremålssk 15.10      
7   Joel Groth -91 Arbrå sk 15.38      
               

    P15 100 M HÄCK  FINAL  Vind -0,1
1   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 13.62      
2   Patrik Nilsson -91 Rödebysk 13.79      
3   Alexander Sennerteg -91 Fritslask 13.98      
4   Carl-Johan Stenmalm -91 Kronobergssk 14.13      
5   Fabian Rosenquist -91 Djäkneparkssk 14.21      
6   Anton Forsberg -91 Gillbosk 14.37      
7   Malte Fibel -91 Rålambshovssk 14.42      
-   Erik Persson -91 Bildncentr Jan Fridegård ej start      
               

    P15 HÖJD    
1   Erik Sundlöf -91 Frövisk 1.87      
2   Emil Bergqvist -91 Scheelesk 1.83      
3   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 1.78      
4   Jonas Ögren -91 Ursvikssk 1.75      
4   Zakarias Qfvarnström -91 Sandaredsk 1.75      
6   Marcus Lundquist -91 Tunabergssk 1.75      
7   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 1.75      
8   Zacharias S-Jacksson -91 Teglask 1.75      
9   Tom Wiiand -91 Transtenssk 1.71      
10   Joakim Ericson -91 Teglask 1.71      
11   Daniel Andersson -91 Teglask 1.71      
12   Martin Kallur -91 Britsarvssk 1.71      
13   Eric Älvebrand -91 FIG Lidingö 1.67      
13   Anton Forsberg -91 Gillbosk 1.67      
13   Rasmus Leo -91 Östlyckesk 1.67      
16   Simon Styrman -91 Gränssk 1.62      
17   Axel Henrysson -91 Prolympiask, Nässjö 1.57      
17   David Engvall -91 Solängssk 1.57      
17   Jonathan Barck -91 Bergundask 1.57      
20   Mattias Gradin -91 Britsarvssk 1.57      
-   Robin Bennerhed -91 Teglask x      
-   Joar Michanek -91 Vallask, Frösön x      
-   Andreas Nordh -91 Östlyckesk x      
-   Björn-Erik Johansson -91 Annerstask x      
-   Johan Björk -91 Teglask x      
-   Oskar Berge -91 Futurum sk x      
-   Tobias Andersson -91 Teglask x      
-   Adrian Hedberg -91 Kastalsk ej start      
               

    P15 LÄNGD    
1   Fabian Rosenquist -91 Djäkneparkssk 6.46   +0,2  
2   Christian Maluka -91 Skogåssk 6.20   0,0  
3   Morgan Ohlström -91 Katedralsk, Uppsala 6.17   0,0  
4   Viktor Björklund -91 Lerbäckssk 5.80   -0,4  
5   Malte Fibel -91 Rålambshovssk 5.76   0,0  
6   Mattias Abulu -91 Ester Mosessons gy 5.76   +0,5  
7   Kenzo Franzén -91 Engelbrektssk 5.65   0,0  
8   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 5.65   0,0  
9   Zacharias S-Jacksson -91 Teglask 5.63   +0,3  
10   Adam Ståhlberg -91 Örbyhus sk 5.59   0,0  
11   Kristoffer Hedlund -91 Herrskogssk 5.56   0,0  
12   Rasmus Arbenäs -91 Junkaremålssk 5.52   0,0  
13   Sebastian Axell -91 Torpsk 5.51   0,0  
14   Joar Michanek -91 Vallask, Frösön 5.49   0,0  
15   Oliver Carlehed -91 Altorpssk 5.48   0,0  
16   Joel Groth -91 Arbrå sk 5.35   +0,5  
17   Rasmus Nilsson Ebers -91 Södertörns frisk 5.34   0,0  
18   Simon Styrman -91 Gränssk 5.34   +0,1  
19   Joakim Ericson -91 Teglask 5.33   0,0  
20   Björn Skoglund -91 Kilaforssk 5.31   0,0  
21   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 5.30   0,0  
22   Daniel Nordqvist -91 Hammarlundens sk 5.17   0,0  
23   Andreas Andersson -91 Vannarödsk 5.17   0,0  
24   Mattias Bäckman -91 Gärdessk 5.14   +0,1  
25   Mattias Gradin -91 Britsarvssk 5.09   0,0  
26   Adrian Hedberg -91 Kastalsk 4.74   0,0  
27   Tobias Andersson -91 Teglask 3.88   +0,1  
28   Johan Björk -91 Teglask 3.73   0,0  
-   David Engvall -91 Solängssk ej start      
               

    P15 DISKUS 1,0    
1   Sebastian Axell -91 Torpsk 51.64      
2   Stefan Sundler -91 Fryxellska sk, Sunne 49.43      
3   Erik Sundlöf -91 Frövisk 48.32      
4   Simon Lindblom -91 Skiftingesk 48.24      
5   Sami Luttinen -91 Borgsmosk 46.76      
6   Marcus Nilsson -91 Östra Funkabosk 44.47      
7   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 42.10      
8   Calle Ström -91 Sörgårdssk 39.78      
9   Alexander Messer-91 Östlyckesk 39.27      
10   Andreas Romin -91 Lillhagssk 37.81      
11   Thomas Walch -91 Solängssk 37.12      
12   Martin Maxe -91 Lillhagssk 36.23      
13   Mattias Andersson -91 Järnåkrask 36.03      
14   Tobias Andersson -91 Gimo sk 35.43      
15   Emil Olars -91 Rosenborgsk 34.40      
16   Axel Henrysson -91 Prolympiask, Nässjö 33.44      
17   Magnus Berglund -91 Långsele sk 28.35      
18   Erik Schenström -91 Borgmästarhagssk 26.59      
-   Anton Larsson -91 Kilaforssk x      
               

    F18+ 100 M  HEAT 1  Vind -0,2
1   Elin Backman -88 Filbornask 12.37   Final  
2   Erika Wiklund -88 FIG Umeå 12.72   Final  
3   Anna Wemmert -88 Filbornask 12.83   Final  
4   Victoria Waldemarsson -88 Växjö Fria gy 13.06   Final 13.059
5   Josefin Johansson -88 FIG Karlstad 13.39      
6   Sofia Björnfot -88 Gränsälvsgy 13.40      
7   Lisa Munkhammar -88 Westerlundska sk 14.06      
               

    F18+ 100 M  HEAT 2  Vind 0,0
1   Ida Aidanpää -88 Gränsälvsgy 12.41   Final  
2   Julia Skugge -88 Virginska sk 12.50   Final  
3   Melinda Ymsén -88 Söderportsgy 13.06     13,06
4   Frida Hjelm -88 FIG Växjö 13.14      
5   Emma Vessman -88 Sjödalsgy 13.19      
6   Emma Öhling -88 Sandagy 13.86      
               

    F18+ 100 M  HEAT 3  Vind +0,6
1   Emilia Rundqvist -88 FIG Växjö 12.69   Final  
2   Anette Broselid -88 FIG Växjö 12.75   Final  
3   Emma Aidanpää -88 Gränsälvsgy 13.12      
4   Lina Nätterlund -88 FIG Lidingö 13.40      
5   Emma Lundin -88 FIG Lidingö 14.01      
6   Eleonor Nilsson -88 Sandagy 14.33      
               

    F18+ 100 M  FINAL  Vind -0,2
1   Elin Backman -88 Filbornask 12.35      
2   Ida Aidanpää -88 Gränsälvsgy 12.47      
3   Julia Skugge -88 Virginska sk 12.56      
4   Anette Broselid -88 FIG Växjö 12.65      
5   Erika Wiklund -88 FIG Umeå 12.71      
6   Emilia Rundqvist -88 FIG Växjö 12.75      
7   Anna Wemmert -88 Filbornask 12.99      
8   Victoria Waldemarsson -88 Växjö Fria gy 13.25      
               

    F18+ 1500 M    
1   Sandra Fransson -88 FIG Växjö 4.44,79      
2   Cecilia Norrbom -88 FIG Sollentuna 4.49,18      
3   Maria Söderström -88 FIG Sollentuna 4.56,46      
4   Nathalie Gyllenhammar 88 FIG Göteborg 5.03,41      
5   Elin Magnusson -88 Hersby gy 5.03,52      
6   Torun Bergman -88 Bromangy 5.42,26      
               

    F18+ SPJUT 600    
1   Isabell Gradin -88 Skvaderns gy 43.75      
2   Sofia Larsson -88 FIG Karlstad 39.02      
3   Pernilla Wittikko -88 Haparanda lärov 37.96      
4   Jenny Johansson -88 FIG Falun 37.67      
5   Nadja Trygg -88 Kungsholmens gy 33.72      
6   Emelie Haaparanta -88 Danderyds gy 33.52      
7   Lina Pohl -87 FIG Falun 31.19      
8   Eleonor Nilsson -88 Sandagy 27.87      
9   Amelie Gustafsson -88 Duveholmssk 26.79      
               

    F17 100 M  HEAT 1  Vind +0,4
1   Isabell Eurenius -89 FIG Umeå 12.52   Final  
2   Emelie Rexelius -89 FIG Malmö 12.76   Final  
3   Elin Jarenfors -89 Östrabosk 13.35      
4   Carolina Eriksson -89 Katedralsk, Skara 13.65      
5   Angelica Engberg -89 Walthers gy, Vällingby 13.70      
6   Sara Hall -89 FIG Lidingö 13.81      
7   Märtha Lagercrantz -89 Enskilda gy, Sthlm 14.64      
               

    F17 100 M  HEAT 2  Vind +0,2
1   Ann-Sofie Jansson -89 FIG Falun 12.66   Final  
2   Linda Luts -89 FIG Göteborg 12.73   Final  
3   Emilie Andersson -89 Upplands-Brogy 12.85   Final  
4   Sanna Dünesius -89 Wargentinssk 13.04      
5   Emma Lagerqvist -89 Växjö Fria gy 13.23      
-   Jenny Dueck -89 Polhemssk, Lund ej start      
               

    F17 100 M  HEAT 3  Vind -0,2
1   Gladys Bamane -89 Sjödalsgy 12.71   Final  
2   Josefin Magnusson -89 FIG Malmö 12.72   Final  
3   Linda Bergh -89 Blackebergs gy 13.41      
4   Caroline Hallén -89 Walthers gy, Vällingby 13.49      
5   Christine Martinsson -89 Östrabosk 13.99      
6   Mathilda Mörtsell -89 Sandagy 14.08      
               

    F17 100 M  HEAT 4  Vind 0,0
1   Natalie Jägerdal -89 FIG Malmö 12.67   Final  
2   Julia Lärkert -89 FIG Lidingö 13.22      
3   Marie Segerlund -89 Haparanda lärov 13.28      
4   Elsa Westerlund -89 Rudbeckssk, Sollent. 13.39      
5   Emelie Svensson -89 FIG Göteborg 13.57      
6   Lisa Nyström -89 Stagneliussk 13.59      
               

    F17 100 M  FINAL  Vind +0,1
1   Isabell Eurenius -89 FIG Umeå 12.38      
2   Josefin Magnusson -89 FIG Malmö 12.68      
3   Natalie Jägerdal -89 FIG Malmö 12.69      
4   Ann-Sofie Jansson -89 FIG Falun 12.71      
5=   Gladys Bamane -89 Sjödalsgy 12.74      
5=   Linda Luts -89 FIG Göteborg 12.74      
7   Emelie Rexelius -89 FIG Malmö 12.88      
-   Emilie Andersson -89 Upplands-Brogy ej start      
               

    F17 1500 M    
1   Lisa Forsberg -89 FIG Falun 4.40,52      
2   Johanna Sandén -89 Donnergy, Mölndal 4.41,60      
3   Sara Sjöqvist -89 FIG Sollentuna 4.44,59      
4   Josefine Koskinen -89 FIG Sollentuna 4.47,32      
               

    F17 SPJUT 600    
1   Anna Wessman -89 FIG Växjö 49.17      
2   Tina Olsson -89 Katedralsk, Växjö 42.31      
3   Sarah Lindberg -89 FIG Karlstad 40.20      
4   Sofia Eriksson -89 Franz Schartau 36.06      
5   Jannica Nilsson -89 Berga gy 35.13      
6   Malin Andersson -89 Östrabosk 35.05      
7   Alexandra Axell -89 Lerums gy 32.63      
8   Malin Wiberg -89 Jenny Nyströmssk 29.68      
9   Emelie Pauli -89 Ållebergsgy 29.66      
10   Joanna Nydén -89 Lindesk 27.41      
11   Cecilia Lyngstam -89 Östrabosk 25.04      
12   Sofia Kask -89 Polhemssk, Lund 24.87      
13   Sofia Dahlgren -89 FIG Malmö 17.28      
14   Caroline Hellgren -89 Hvitfeldtska 15.10      
               

    F16 100 M  HEAT 1  Vind +0,5
1   Ellen Sääw -90 FIG Falun 12.60   Final  
2   Louise Kronlund -90 FIG Falun 12.77      
3   Emilia Granqvist -90 Palmcrantzsk 13.15      
4   Nathalie Lundborg -90 Växjö Fria gy 13.18      
5   Sofia Öberg -90 FIG Lidingö 13.24      
6   Mariam Jeng -90 Rudbeckssk, Sollent. 13.44      
7   Elin Kindberg -90 Rudbeckssk, Örebro 13.96      
               

    F16 100 M  HEAT 2  Vind +0,9
1   Malin Olsson -90 FIG Malmö 12.58   Final  
2   Petra Larsson -90 FIG Falun 12.58   Final  
3   Andrea Nybäck -90 FIG Karlstad 13.02      
4   Linn Bodén -90 Anderstorpssk 13.16      
5   Stina Larsson -90 Duveholmssk 13.25      
6   Felicia Liabäck Löwstett -90 Thorildsplans gy 13.66      
7   Caroline Sahlén -90 Kunskapsgy, Västerås 13.98      
               

    F16 100 M  HEAT 3  Vind +0,1
1   Julia Mlakar -90 FIG Karlstad 12.50   Final  
2   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 12.53   Final  
3   Emma Johansson -90 Karolinska sk 13.00      
4   Sara Olsson -90 Sundsgy 13.30      
5   Heidi Svensson -90 FIG Malmö 13.36      
6   Tasmiah Akhter -90 Sjödalsgy 13.87      
7   Linn Asplin -90 Torsbergsgy 13.93      
               

    F16 100 M  HEAT 4  Vind -0,7
1   Johanna Nilsson -90 FIG Växjö 12.61   Final  
2   Caroline Tegel -90 FIG Karlstad 13.04      
3   Elin Spetz -90 Sjödalsgy 13.08      
4   Sara Arwald -90 FIG Malmö 13.18      
5   Ellinor Edfors -90 Sjödalsgy 13.60      
6   Nina Vikström -90 Torsbergsgy 13.71      
7   Matilda Ekelund Axelson -90 Katedralsk 14.97      
               

    F16 100 M  HEAT 5  Vind -0,2
1   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 12.52   Final  
2   Erica Pettersson -90 FIG Karlstad 12.72   Final  
3   Emma Palmér -90 FIG Malmö 12.91      
4   Emma Stridsberg -90 FIG Karlstad 13.33      
5   Isabell Petersson -90 FIG Malmö 13.68      
6   Johanna Hilding -90 Tibble gy 13.91      
               

    F16 100 M  FINAL  Vind 0,0
1   Julia Mlakar -90 FIG Karlstad 12.38      
2   Malin Olsson -90 FIG Malmö 12.56      
3   Ellen Sääw -90 FIG Falun 12.57      
4   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 12.57      
5   Johanna Nilsson -90 FIG Växjö 12.58      
6   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 12.66      
7   Petra Larsson -90 FIG Falun 12.69      
8   Erica Pettersson -90 FIG Karlstad 12.77      
               

    F16 1500 M    
1   Maria Westher -90 FIG Karlstad 4.42,47      
2   Mary Alenbratt -90 FIG Sollentuna 4.44,46      
3   Kajsa Gustafsson -90 Hvitfeldtska 4.45,40      
4   Emmy Ströberg -90 FIG Falun 4.47,59      
5   Linn Nilsson -90 Östrabosk 4.57,16      
6   Therese Lindqvist -90 Växjö Fria gy 5.31,51      
               

    F16 STAV    
1   Petra Olsen -90 S:t Petri sk 3.61      
2   Madeleine Nilsson -90 Hagagy 3.35      
3   Victoria Bengtsson -90 FIG Växjö 3.35      
4   Cecilia Horak -90 Kitas gy 3.21      
5   Frida Engström -90 Marks gy 3.13      
6   Sofie Almqvist -90 Baldersk, Skellefteå 3.13      
7   Louise Staffas -90 Polhemsgy, Göteborg 2.89      
               

    F16 TRESTEG    
1   Frida Linde -90 Tibble gy 11.85   +1,7  
2   Sara Olsson -90 Sundsgy 11.70   +1,6  
3   Ellen Björklund -90 Polhemssk, Lund 11.40   0,0  
4   Caroline Karlsson -90 Östrabosk 11.29   +0,1  
5   Malin Andersson -90 FIG Växjö 11.16   +0,7  
6   Johanna Froode -90 FIG Växjö 11.15   +1,4  
7   Sara Cavretti -90 Karolinska sk 10.72   +2,0  
8   Jane Runesson -90 FIG Växjö 10.68   +1,0  
9   Elsa Salomonsson -90 Jenny Nyströmssk 10.50   -2,0  
10   Sofie Leima -90 Polhemssk, Gävle 10.49   +2,7 10,37 0,0
11   Linda Beckius -90 Sandagy 10.44   -0,1  
12   Martina Damgren -90 Sandagy 10.39   +1,3  
13   Sara Stanley -90 Norra Real 10.39   -0,2  
14   Sara Arwald -90 FIG Malmö 10.22   -0,2  
15   Frida Lindström -90 Sjödalsgy 10.17   +0,3  
16   Sofie Skoog -90 FIG Falun 10.02   +0,7  
17   Kajsa Jennby -90 Sundsgy 9.64   +1,8  
18   Johanna Andersson -90 Rekarnegy 9.35   -0,2  
19   Nathalie Magnusson -90 Ållebergsgy 9.35   -0,3  
-   Johanna Hilding -90 Tibble gy x      
               

    F16 KULA 3,0    
1   Sandra Andersson -90 Solbergask, Arvika 13.94      
2   Matilda Gunnarsson -90 Wenströmska gy 13.93      
3   Victoria Johansson -90 DeGeergy 13.42      
4   Hanna Erlandsson -90 Sandagy 13.11      
5   Amanda Öberg -90 FIG Karlstad 13.04      
6   Emma Wallin -90 FIG Falun 12.30      
7   Elisabeth Höglund -90 FIG Karlstad 11.86      
8   Ellinor Widh -90 FIG Malmö 11.48      
9   Sandra Höckerstrand -90 Walthers gy, Danderyd 11.14      
10   Nathalie Magnusson -90 Ållebergsgy 10.67      
11   Ida Claesson -90 Söderportsgy 10.46      
12   My Finnman -90 Stagneliussk 10.26      
13   Ellen Sääw -90 FIG Falun 10.15      
14   Kim Pettersson-Ek -90 Växjö Fria gy 9.90      
15   Paulina Strömgren -90 Bromangy 9.77      
16   Matilda Ekelund Axelsson -90 Katedralsk, Lund 9.64      
17   Louise Johansson -90 Igelstavikens Gy 9.37      
18   Johanna Andersson -90 Växjö Fria gy 9.05      
19   Kajsa Jennby -90 Sundsgy 8.16      
               

    F15 800 M  HEAT 1  

1   Lovisa Lindh -91 Strandsk 2.21,91   Final  
2   Johanna Mosell -91 Norrtullssk 2.22,12   Final  
3   Linda Pernevall -91 Tunask 2.22,78   Final  
4   Karolin Ohlsson -91 Broängssk 2.26,67   Final  
5   Anna Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 2.29,59   Final  
6   Ida Forsén -91 Södertörns frisk 2.29,98      
7   Sara Karlsson -91 Gubbängssk 2.32,22      
8   Hannah Andersson -91 Bergundask 2.32,89      
9   Amanda Sundström -91 Adolfsbergssk 2.33,23      
10   Stina Norrman -91 Strandsk 2.33,87      
               

    F15 800 M  HEAT 2  
1   Linnea Martinsson -91 Mariebergssk 2.24,54   Final  
2   Emma Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 2.24,65   Final  
3   Johanna Enqvist -91 Norrevångsk, Eslöv 2.25,26   Final  
4   Lina Andersson -91 Eksjö gy 2.25,28   Final  
5   Julia Appeldahl -91 Källtorpssk 2.27,18   Final  
6   Mikaela Engwall -91 Solängssk 2.34,54      
7   Johanna Lord -91 Enskedesk 2.37,28      
8   Emelie Forsell -91 Adolfsbergssk 2.43,61      
9   Sara Harju -91 Ekhammarsk 2.55,61      
10   Ellen Rehnberg -91 Teglask 3.08,01      
               

    F15 80 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,7

1   Maja Rogemyr -91 Mörmosk 11.98   Final  
2   Moa Gustafsson -91 Bjursåssk 12.67      
3   Stina Blomqvist -91 Forsensk 12.69      
4   Alexandra Svensson -91 Sånnask 13.02      
5   Emelie Domanders -91 Engelska sk 13.44      
6   Matilda Säf -91 Sanda sk 14.38      
7   Paulinne Gustavsson -91 Adolfsbergssk 14.49      
               

    F15 80 M HÄCK  HEAT 2  Vind -1,3
1   Tove Karlsson -91 Blomstermåla sk 12.43   Final  
2   Elina Palmquist -91 Baldersk, Uppsala 12.60   Final  
3   Sanoria Hossain -91 Fjällensk 12.76      
4   Johanna Andersson -91 Kumlaby sk 12.96      
5   Sofie Beckvall -91 Ekenässk 13.51      
6   Carita Hansson -91 Solbergask, Visby 13.97      
-   Anna Söderström -91 Enskedesk ej start      
-   Sandra Aalto -91 Stenstalidssk bröt      
               

    F15 80 M HÄCK  HEAT 3  Vind -0,2
1   Viktoria Carlsson -91 Norrstrandssk 12.34   Final  
2   Frida Simfors -91 Junedalssk 12.49   Final  
3   Jessica Torsell -91 Eklidens sk 12.66      
4   Sandra Eriksson -91 Kanalsk 13.10      
5   Anna Storm -91 Iggesunds sk 13.18      
6   Josefin Loggert -91 Björknässk 13.27      
7   Emma Wallin -91 Hässelbygårds sk 13.63      
8   Sofie Ögren -91 Ursvikssk 13.83      
               

    F15 80 M HÄCK  HEAT 4  Vind -0,2
1   Malin Eriksson -91 Vivallask 12.17   Final  
2   Elin Falegård -91 Arabysk 12.44   Final  
3   Therése Lindhe -91 Stenstalidssk 12.55   Final  
4   Olivia Arle -91 Lillåns sk 12.82      
5   Sandra Brännstam -91 Nyboda sk 13.47      
6   Malin Andersson -91 Prolympiask, Jönk. 14.48      
7   Rosanna Engberg -91 Björkebysk 14.77      
               

    F15 80 M HÄCK  FINAL  Vind -0,7
1   Maja Rogemyr -91 Mörmosk 11.88      
2   Malin Eriksson -91 Vivallask 11.95      
3   Viktoria Carlsson -91 Norrstrandssk 12.19      
4   Elina Palmquist -91 Baldersk, Uppsala 12.24      
5   Tove Karlsson -91 Blomstermåla sk 12.30      
6   Frida Simfors -91 Junedalssk 12.39      
7   Therése Lindhe -91 Stenstalidssk 12.57      
8   Elin Falegård -91 Arabysk 12.59      
               

    F15 STAV    
1   Anna Nilson -91 FIG Malmö 3.56      
2   Sara Eriksson -91 Svettpärlans frisk 3.41      
3   Sara Lindholm -91 Gärdessk 3.21      
4   Hedvig Samuelsson -91 Mörbylånga sk 3.21      
5   Antonia Fagerberg -91 Fryxellska sk, Västerås 3.01      
6   Linnea Neldemo -91 Masersk 2.89      
7   Katherine Karlström -91 Östra Funkabosk 2.57      
8   Karin Dahlgren -91 Engelska sk 2.35      
9   Emma Wallin -91 Hässelbygårds sk 1.91      
               

    F15 LÄNGD    
1   Melissa Stenzon -91 Stora Högask 5.85   0,0  
2   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 5.43   +0,2  
3   Elina Palmquist -91 Baldersk, Uppsala 5.20   +0,6  
4   Mikaela Koller -91 Äppelvikssk 5.11   0,0  
5   Tove Beskow -91 Prolympiask, Östers. 5.05   0,0  
6   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 5.01   0,0  
7   Malin Eriksson -91 Vivallask 4.91   -0,6  
8   Rebecca Eriksson -91 Tullportssk 4.89   +0,5  
9   Sandra Eriksson -91 Kanalsk 4.87   +0,4  
10   Mikaela Lundqvist -91 Eriksbergssk 4.83   -0,1  
11   Josephine Rohr -91 Bildncentr Jan Fridegård 4.83   -0,4  
12   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 4.83   0,0  
13   Marine Jonsson -91 Rudsk 4.82   +0,9  
14   Malin Winqvist -91 Mälarhöjdens sk 4.78   -0,3  
15   Joanna Wilkås -91 Lillåns sk 4.77   +1,0  
16   Stephanie Franksson -91 Ängsk 4.75   +0,8  
17   Elin Falegård -91 Arabysk 4.73   +0,3  
18   Kajsa Olsson -91 Strömstads gy 4.66   +1,9  
19   Rebecca Moyo -91 Prolympiask, Jönk. 4.64   +0,9  
20   Jenny Antonsson -91 Skogstorpssk 4.64   +0,1  
21   Agnes Valdemarsson -91 Hultsbergssk 4.64   0,0  
22   Evelina Nicolson -91 Södertörns frisk 4.63   +0,9  
23   Linnea Linjamaa -91 Kastalsk 4.63   +0,2  
24   Amanda Skytt -91 Sävjask 4.62   +1,1  
25   Anna Storm -91 Iggesunds sk 4.60   -0,8  
26   Therése Lindhe -91 Stenstalidssk 4.59   0,0  
27   Sara Einarsson -91 Lorensbergask 4.59   +1,2  
28   Madeleine Nilsson -91 Solängssk 4.56   0,0  
29   Frida Rosén Hagert -91 Junedalssk 4.51   0,0  
30   Kathrin Mohebbi -91 Solängssk 4.50   -1,1  
31   Carita Hansson -91 Solbergask, Visby 4.50   +2,5 4,34 +0,1
32   Jenny Larsson-Hytte -91 Björkebysk 4.50   -0,2  
33   Matilda Hultman -91 Allésk, Floda 4.48   -0,2  
34   Moa Brandt -91 Enskedesk 4.46   +0,8  
36   Johanna Adolfsson -91 Bergundask 4.45   +1,5  
35   Olivia Arle -91 Lillåns sk 4.45   -1,0  
37   Charlotta Dahlqvist -91 FIG Lidingö 4.40   -1,2  
38   Elin Lundén -91 Ängsk 4.36   +0,1  
39   Johanna Andersson -91 Kumlaby sk 4.35   -0,8  
40   Sandra Brännstam -91 Nyboda sk 4.30   0,0  
41   Rosanna Engberg -91 Björkebysk 4.28   -0,1  
42   Sofie Beckvall -91 Ekenässk 4.27   +0,1  
43   Moa Gustafsson -91 Bjursåssk 4.24   -0,1  
44   Saga Kullenbäck -91 Katedralsk, Skara 4.20   +0,4  
45   Emmelie Jansson -91 Björkebysk 4.11   +0,1  
46   Erika Karlsson -91 Hälsinggårdssk 4.10   +0,7  
47   Felicia Manniche -91 Hässelbygårds sk 3.87   0,0  
48   Josephine Ekholm -91 Nytorpssk 3.63   -1,0  
               

    F15 DISKUS 0,6    
1   Anna Jonasson -91 Asplundssk 46.15      
2   Camilla Norr Ericson -91 Ektorpssk 43.34      
3   Caroline Hermansson -91 Skrantask 42.99      
4   Martina Carlsson -91 Habo sk 39.86      
5   Lina Andreasson -91 Eksjö gy 39.31      
6   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 38.62      
7   Jessica Haaranen -91 Jernvallssk 37.12      
8   Sandra Allerhed -91 Skogstorpssk 35.34      
9   Ida Storm -91 Paradissk 34.97      
10   Sandra Engberg -91 Kilaforssk 34.22      
11   Emelie Larsson -91 Skälltorpssk 33.20      
12   Maria Kastberg -91 Stenhamresk 32.82      
13   Ellinor Tuvhag -91 Bergundask 32.65      
14   Lina Bjurman -91 Kanalsk 31.76      
15   Jenny Öhman -91 Gärdessk 31.13      
16   Rebecca Jeppsson -91 Nyvångsk 30.68      
17   Sophie Kling -91 Viksjösk 29.44      
18   Sanna Råman Delin -91 Stenhagensk 29.37      
19   Emma Arvidsson -91 Mariebergssk 28.43      
20   Sofie Lindkvist -91 Stadsskogssk 28.19      
21   Anna-Lisa Lundqvist -91 Källbrinkssk 27.63      
22   Cecilia Andersson -91 Futurum sk 27.33      
23   Sandra Aalto -91 Stenstalidssk 26.21      
24   Madeleine Nilsson -91 Solängssk 25.33      
25   Malin Brattström -91 Frödingsk 24.56      
26   Sofie Johansson -91 Tanumsk 24.18      
27   Gabriella Backman -91 Stenstalidssk 23.82      
28   Louise Bergwall -91 Adolfsbergssk 22.33      
-   Mikaela Lindqvist -91 Eriksbergssk x      
               

    PGR 4x100 M    
1   Alexander Messer - Andreas Nord - Rickard Gunnarsson - Rasmus Leo Östlyckesk 49.27      
2   Thomas Walch - Martin Mohebbi - Erik Hillborg - David Engvall Solängssk 51.19      
               

    FGR 4x100 M    
1   Stephanie Franksson - Linn Gustavsson - Sara Gunnarsson - Elin Lundén Ängsk 50.62      
2   Anna Juggas Öberg - Elina Brynk - Emelie Domanders - Mikaela Kärlin Engelska sk 51.08      
3   Helena Homle - Malin Winqvist - Vanessa Chennell - Li Quistbergh Mälarhöjdens sk 53.86      
4   Johanna Andersson - Malin Lignell - Sofia Lilja - Christine Malmén Kumlaby sk 55.26      
-   Lina Hall-Jansson - Madeleine Nilsson - Emilia Struyk - Kathrin Mohebbi Solängssk bröt