Torsdag 24 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



  Resultat 16 sept   Skol-SM 2006

    P18+ 2000 M HINDER    
1   Eric Wretström -88 FIG Sollentuna 6.06,30      
2   Robin Leandersson -88 FIG Sollentuna 6.22,04      
3   Tommi Vaara -88 Tullinge gy 7.04,63      
4   Linus Dageryd -88 Åva gy 7.28,89      
               

    P18+ 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,1
1   Andreas Andersson -87 FIG Falun 15.21   Final  
2   Vuk Djekic -88 FIG Malmö 15.42   Final  
3   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 15.62   Final  
4   Mattias Lennartsson -88 FIG Växjö 15.72   Final  
5   Hans Lämås -88 FIG Karlstad 16.52      
               

    P18+ 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,1
1   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 14.96   Final  
2   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 15.97   Final  
3   Björn Johansson -88 FIG Falun 16.03   Final  
4   Tony Lind -88 Ållebergsgy 16.77      
-   Olof Hjertman -88 FIG Växjö ej start      
               

    P18+ 110 M HÄCK  FINAL  Vind +0,2
1   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 14.95      
2   Vuk Djekic -88 FIG Malmö 14.96      
3   Andreas Andersson -87 FIG Falun 15.20      
4   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 15.34      
5   Mattias Lennartsson -88 FIG Växjö 15.55      
6   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 15.71      
7   Björn Johansson -88 FIG Falun 15.82      
               

    P18+ LÄNGD    
1   Vuk Djekic -88 FIG Malmö 6.85   +0,1  
2   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 6.75   +1,2  
3   Per Jonsson -88 Torsbergsgy 6.57   +2,8 6,43 +0,4
4   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 6.55   +1,6  
5   Mattias Brunström -88 FIG Karlstad 6.42   +2,3 6,37 +2,0
6   Niclas Liedberg -88 Riddarfjärdens gy 6.34   +0,4  
7   Erik Lundmark -88 FIG Falun 6.28   +0,1  
8   Hans Lämås -88 FIG Karlstad 6.25   -0,7  
9   Rasmus Carlsson -88 FIG Falun 6.24   +0,8  
10   Karl Boustedt -88 FIG Göteborg 6.22   +0,3  
11   Anders Tallryd -88 Wargentinssk 6.11   +2,6 5,98 +1,7
12   Andreas Andersson -87 FIG Falun 6.11   +1,8  
13   Daniel Lennartsson -88 Växjö Fria gy 6.08   -1,0  
14   Richard Andersson -87 FIG Falun 6.02   +1,1  
15   Johan Andersson -88 Växjö Fria gy 5.83   +1,8  
16   Simon Enocson -88 FIG Växjö 5.80   +2,1 5,63 +0,6
17   Emil Afzelius -88 Torsbergsgy 5.73   +0,5  
18   Robert Lindberg -88 Baldersk, Skellefteå 5.65   -0,1  
19   Christer Åsman -88 Skvaderns gy 5.49   +2,8  
20   Philip Hébert Wegmann -88 Kungsholmens gy 4.69   0,0  
-   Tony Lind -88 Ållebergsgy x      
               

    P18+ DISKUS 1,75    
1   Ulf Ankarling -88 FIG Karlstad 49.65      
2   Anders Lundell -88 Solbergask, Arvika 44.70      
3   Tommy Nordin -88 FIG Falun 41.76      
4   Mikael Hedström -88 Anderstorpssk 40.99      
5   Björn Johansson -88 FIG Falun 40.94      
6   Jonathan Gren -88 Ållebergsgy 38.93      
7   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 38.64      
8   Dick Wiklund -87 Anderstorpssk 37.09      
9   Tobias Thor -88 FIG Falun 36.34      
10   Richard Johansson -88 FIG Karlstad 35.34      
11   Erik Almström -88 FIG Lidingö 32.78      
12   Erik Jakobsson -88 FIG Karlstad 28.82      
13   Philip Hébert Wegmann -88 Kungsholmens gy 28.58      
14   Fredrik Hallinder -88 FIG Sollentuna 27.66      
               

    P18+ SLÄGGA 6,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Tommy Nordin -88 FIG Falun 56.79      
2   Karl-Erik Ludvigsson -88 Stjernesk 54.56      
3   Christoffer Pedersen -88 Stjernesk 47.89      
4   Erik Almström -88 FIG Lidingö 45.90      
5   Ulf Ankarling -88 FIG Karlstad 42.19      
               

    P17 2000 M HINDER    
1   Eric Senorski -89 FIG Göteborg 6.10,43      
2   Mattias Karlsson -89 FIG Sollentuna 6.26,12      
3   Eric Dahlqvist -89 Katedralsk, Växjö 6.31,69      
4   Ola Thorängen -89 FIG Karlstad 6.36,41      
5   Anders Pettersson -89 Klippans gy 7.07,96      
               

    P17 110 M HÄCK  HEAT 1  
1   Marcus Persson -89 FIG Göteborg 14.93   Final  
2   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 15.54   Final  
3   Fredric Linansky -89 Klippans gy 15.56   Final  
4   Amir Shakir Anid -89 Rekarnegy 15.81   Final  
5   Alexander Smith -89 Sundsgy 16.22      
6   Alfred Olsson -89 Katedralsk, Skara 17.48      
               

    P17 110 M HÄCK  HEAT 2  
1   Rasmus Nim -89 FIG Falun 14.97   Final  
2   Theo Söderberg -89 Sundsgy 15.47   Final  
3   Marcus Carlsson -89 Växjö Fria gy 15.78   Final  
4   Joacim Andersson -89 Vilundagy 16.07      
5   Tobias Björk -89 Katedralsk, Skara 18.43      
               

    P17 110 M HÄCK  FINAL  Vind +1,2
1   Rasmus Nim -89 FIG Falun 14.78      
2   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 15.03      
3   Amir Shakir Anid -89 Rekarnegy 15.16      
4   Theo Söderberg -89 Sundsgy 15.22      
5   Fredric Linansky -89 Klippans gy 15.39      
6   Marcus Carlsson -89 Växjö Fria gy 16.02      
-   Marcus Persson -89 FIG Göteborg bröt      
               

    P17 LÄNGD    
1   David Kallebäck -89 FIG Växjö 6.85   +2,3 6,66 +0,6
2   Anders Nihlstedt -89 Stagneliussk 6.78   +1,4  
3   Fredrik Jurstrand -89 Enskilda gy, Nyköping 6.68   +1,1  
4   Fabian Fallgren -89 FIG Växjö 6.58   +1,3  
5   Olle Bywall -89 FIG Falun 6.46   +2,5 6,31 +1,6
6   Robin Lundgren -89 FIG Karlstad 6.45   +1,8  
7   Joachim Ivarsson -89 FIG Växjö 6.31   +2,3 5,92 +0,5
8   Johannes Bergkvist -89 Wargentinssk 6.25   +2,2 6,15 +2,0
9   Viktor Ohlsson -89 Rekarnegy 6.07   +1,0  
10   Johan Wallhammar -89 Kungsholmens gy 6.00   -0,1  
11   Johan Andersson -89 FIG Karlstad 5.99   +0,4  
12   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 5.97   -0,8  
13   Erik Olsson -89 FIG Göteborg 5.86   +1,3  
14   Andreas Olsson -89 Klippans gy 5.84   +0,4  
15   Mårten Hansson -89 Ehrensvärdska gy 5.83   0,0  
16   Oskar Rybo -89 FIG Göteborg 5.80   +2,0  
17   Tomas Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 5.76   +0,5  
18   Mattias Lindh -89 Alvesta gy 5.71   +0,2  
19   Johan Stjernqvist -89 Karolinska sk 5.61   +0,1  
20   Richard Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 5.57   +1,1  
21   Jacob Olsson -89 Finnvedsk 5.54   +0,9  
22   Alexander Smith -89 Sundsgy 5.40   +0,6  
23   Joacim Andersson -89 Vilundagy 4.85   +0,4  
24   Jim Christensson -89 FIG Göteborg 3.69   +4,1  
-   Robin Larsson -89 Borgarsk, Gävle x      
-   Erik Persson -89 FIG Malmö ej start      
               

    P17 DISKUS 1,5    
1   Johnny Karlsson -89 FIG Umeå 52.56      
2   Erik Markusson -89 Stjernesk 44.48      
3   Martin Gren -89 Ållebergsgy 42.51      
4   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 42.19      
5   Filip Vivlund -89 FIG Malmö 41.21      
6   Emil Svensson -89 FIG Växjö 39.63      
7   Rasmus Nim -89 FIG Falun 33.49      
-   Peter Edfors -89 FIG Umeå x      
-   Daniel Larsson -89 FIG Karlstad x      
               

    P17 SLÄGGA 5,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Johnny Karlsson -89 FIG Umeå 60.05      
2   Daniel Larsson -89 FIG Karlstad 53.79      
3   Anders Eriksson -89 Väggask 52.38      
4   Andreas Adolfsson -89 Stjernesk 51.14      
5   Anders Johansson -89 Sundsta Älvkullegy 50.02      
6   Peter Edfors -89 FIG Umeå 49.09      
7   Sebastian Mattsson -89 Berga gy 46.05      
8   Simon Spejare -89 Palmcrantzsk 44.24      
9   Marcus Karlsson -89 Vackstanäsgy 44.04      
10   Klas Göransson -89 Erik Dahlbergsgy 42.09      
11   Niklas Nyström -89 Gripensk 40.62      
               

    P16 2000 M HINDER    
1   Henrik Borg -90 FIG Karlstad 6.24,71      
2   Johan Borg -90 FIG Karlstad 6.25,05      
3   David Johansson -90 FIG Sollentuna 6.35,06      
4   Jonas Kristiansen -90 Östrabosk 6.37,07      
5   Adam Fransson -90 Hammarö utb.center 6.41,10      
6   Jonathan Dart -90 Walthers gy, Vällingby 6.43,41      
7   Viktor Helander -90 Växjö Fria gy 7.05,95      
-   Joakim Frisk -90 Rudbeckianska sk bröt      
               

    P16 110 M HÄCK  HEAT 1  Vind -0,9
1   Alexander Brorsson -90 FIG Växjö 14.72   Final  
2   Björn Wilson -90 Östrabosk 14.97   Final  
3   Erik Ehrlin -90 Rinmangy 16.65   Final  
4   Christoffer van Woensel -90 Växjö Fria gy 20.09   Final  
               

    P16 110 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,9
1   Rasmus Ersson -90 FIG Falun 14.84   Final  
2   Niklas Karlsson -90 FIG Lidingö 15.00   Final  
3   Pontus Lundin -90 Rudbeckssk, Örebro 17.53   Final  
-   Jonathan Ringström -90 Wenströmska gy bröt      
               

    P16 110 M HÄCK  FINAL  Vind +1,0
1   Alexander Brorsson -90 FIG Växjö 14.63      
2   Niklas Karlsson -90 FIG Lidingö 14.92      
3   Rasmus Ersson -90 FIG Falun 14.95      
4   Björn Wilson -90 Östrabosk 15.06      
5   Pontus Lundin -90 Rudbeckssk, Örebro 16.37      
6   Erik Ehrlin -90 Rinmangy 16.61      
7   Christoffer van Woensel -90 Växjö Fria gy 19.58      
               

    P16 HÖJD    
1   Lukas Odell -90 FIG Malmö 1.95      
2   Alexander Ohlsson -90 FIG Malmö 1.84      
3   Carl Rönnow -90 FIG Lidingö 1.84      
4   Oskar Jonsson -90 FIG Växjö 1.80      
5   Kristoffer Glaad -90 Gnosjöandans sk 1.76      
6   Jakob Wendefors -90 Finnvedsk 1.70      
7   Oskar Paulsson -90 FIG Karlstad 1.64      
-   Thomas Wentzel -90 Huddinge gy x      
               

    P16 STAV    
1   Johan Fougman -90 Polhemssk, Gävle 4.04      
2   Niklas Karlsson -90 FIG Lidingö 3.94      
3   Andreas Rydberg -90 Carlforsska sk 3.89      
4   Shad Askari -90 Rudbeckssk, Örebro 3.64      
5   Jens Boström -90 FIG Lidingö 3.64      
6   Anton Gyllensten -90 FIG Göteborg 3.56      
7   Adam Diffner -90 Hushagsgy 3.56      
8   Oskar Wirén-Tjärner -90 FIG Umeå 3.44      
9   Marcus Hellgren -90 Bildncentr Jan Fridegård 3.14      
-   David Björn -90 Fenix, Vaggeryd x      
               

    P16 TRESTEG    
1   Jens Marklund -90 Marks gy 13.26   -0,4  
2   Johan Lindqvist -90 Ehrensvärdska gy 13.05   -0,2  
3   Adam Björling -90 Stagneliussk 12.74   -0,8  
4   Axel Fredriksen -90 Sandagy 12.72   +0,1  
5   Nicholas Coleman -90 Carlforsska sk 12.71   +0,6  
6   Kristoffer Glaad -90 Gnosjöandans sk 12.55   -1,4  
7   Michael Skalenius -90 Hvitfeldtska 12.40   -1,4  
8   Markus Kristiansson -90 Polhemssk, Lund 12.27   -0,6  
9   Erik Ehrlin -90 Rinmangy 12.25   +0,2  
10   Jonas Meyer -90 Strömstads gy 11.90   -2,2  
               

    P16 SLÄGGA 5,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Markus Johansson -90 FIG Karlstad 64.74      
2   Kristian Nyman -90 FIG Växjö 60.48      
3   Christian Hansson-Bergén -90 Tessinsk 55.09      
4   Erik Romberg -90 FIG Växjö 52.33      
5   Jonas Jonsson -90 FIG Umeå 49.23      
6   Pontus Rabe -90 FIG Karlstad 48.75      
7   Mattias Lindberg -90 Baldersk, Skellefteå 44.86      
8   Simon Gustafsson -90 FIG Karlstad 41.44      
9   Tommy Larsson -90 Stjernesk 39.96      
10   Johan Morén -90 Vasask, Gävle 37.09      
11   Robin Hägg -90 Polhemssk, Lund 36.10      
12   Fredric Andersson -90 Torsbergsgy 30.70      
13   Benjamin Hyvönen -90 FIG Umeå 30.28      
-   Martin Jönsson -90 Lars Kaggsk x      
               

    P16 SPJUT 700    
1   Simon Gustafsson -90 FIG Karlstad 57.19      
2   Pontus Bjärkvik -90 Erik Dahlbergsgy 56.91      
3   Adam Björling -90 Stagneliussk 54.13      
4   Benjamin Hyvönen -90 FIG Umeå 53.44      
5   Pontus Rabe -90 FIG Karlstad 49.79      
6   Kim Amb -90 FIG Lidingö 49.57      
7   Henrik Sjöstrand -90 Wargentinssk 41.63      
8   Jakob Wendefors -90 Finnvedsk 40.26      
9   Johan Morén -90 Vasask, Gävle 38.65      
10   Carl Rönnow -90 FIG Lidingö 37.14      
11   Nuhi Amerllahi -90 FIG Malmö 33.53      
12   Victor Bäckström -90 FIG Lidingö 27.43      
13   Simon Mukiibi -90 Sjödalsgy 23.30      
-   Lukas Odell -90 FIG Malmö x      
               

    P15 300 M  HEAT 1  
1   Martin Johansson -91 Nytorpssk 37.08   Final  
2   Malte Fibel -91 Rålambshovssk 37.50   Final  
3   Sebastian Arvidsson -91 Habo sk 37.72   Final  
4   Johan Olsson -91 Sannerudssk 39.12   Final  
5   Daniel Andersson -91 Teglask 40.19      
6   Axel Lundberg -91 Högsätrask 42.67      
-   Erik Sommerholt -91 Viktor Rydbergs samsk ej start      
               

    P15 300 M  HEAT 2  
1   Mikael Storm -91 Prästängssk 37.09   Final  
2   Rasmus Nilsson Ebers -91 Södertörns frisk 37.82   Final  
3   Oscar Hinrichsen -91 Borgmästarhagssk 37.95   Final  
4   Marcus Falkman -91 Engelbrektssk 39.19   Final  
5   Jesper Westlund -91 Sannerudssk 40.71      
6   David Arnesson -91 Korsbackask 40.82      
               

    P15 300 M  FINAL  
1   Martin Johansson -91 Nytorpssk 36.38      
2   Mikael Storm -91 Prästängssk 36.75      
3   Rasmus Nilsson Ebers -91 Södertörns frisk 36.75      
4   Malte Fibel -91 Rålambshovssk 36.81      
5   Sebastian Arvidsson -91 Habo sk 37.56      
6   Oscar Hinrichsen -91 Borgmästarhagssk 37.78      
7   Johan Olsson -91 Sannerudssk 39.40      
-   Marcus Falkman -91 Engelbrektssk ej start      
               

    P15 800 M  FINAL  
1   Marcus Nilsson -91 Östra Funkabosk 2.01,85      
2   Jonas Leandersson -91 Norrevångssk, Karlsh. 2.02,85      
3   Joel Lundin -91 Hässelbygårds sk 2.03,62      
4   Aleksander Liss -91 Sigtuna Hum Lärov 2.04,39      
5   Klas Persson -91 Frejask 2.04,67      
6   Oskar Thor -91 Östra Funkabosk 2.04,91      
7   Filip Holmström -91 Mälarhöjdens sk 2.06,94      
8   Ali Habib -91 Vallask, Sollefteå 2.10,58      
               

    P15 STAV    
1   Sebastian Axell -91 Torpsk 4.06      
2   Martin Kallur -91 Britsarvssk 3.96      
3   Love Fältström -91 Värmdö gy 3.70      
4   Jonathan Jansson -91 Frösåkerssk 3.64      
5   Robin Olsson -91 Kumlaby sk 3.64      
6   Rikard Jurstrand -91 Östra sk, Nyköping 3.56      
7   Erik Sundlöf -91 Frövisk 3.48      
8   Henrik Brus -91 Svärdsjö sk 3.36      
9   Simon Styrman -91 Gränssk 3.06      
10   Adam Hällgren -91 Pitholmsk 2.88      
               

    P15 SLÄGGA 4,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Rasmus Leo -91 Östlyckesk 60.78      
2   Oliver Carlehed -91 Altorpssk 57.95      
3   Alexander Messer-91 Östlyckesk 54.24      
4   Sami Luttinen -91 Borgsmosk 51.16      
5   Anton Larsson -91 Kilaforssk 39.50      
6   Victor Nilsson -91 Frykensk 35.88      
7   Emil Olars -91 Rosenborgsk 35.73      
8   Tobias Andersson -91 Gimo sk 35.58      
9   Axel Henrysson -91 Prolympiask, Nässjö 35.10      
10   Mattias Andersson -91 Järnåkrask 25.18      
               

    F18+ 800 M    
1   Anna Berg -88 FIG Sollentuna 2.20,93      
2   Emma Lundin -88 FIG Lidingö 2.22,21      
3   Sofia Lilja -88 FIG Göteborg 2.22,72      
4   Linda Johansson -88 FIG Sollentuna 2.24,38      
5   Nathalie Gyllenhammar 88 FIG Göteborg 2.26,25      
6   Maria Söderström -88 FIG Sollentuna 2.27,30      
7   Elina Nygren -88 FIG Sollentuna 2.29,26      
8   Torun Bergman -88 Bromangy 2.35,19      
               

    F18+ 1500 M HINDER    
1   Lena Örn -88 FIG Sollentuna 4.55,38      
2   Cecilia Norrbom -88 FIG Sollentuna 5.08,86      
               

    F18+ 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,5
1   Ida Aidanpää -88 Gränsälvsgy 15.00   Final  
2   Elin Martinsson -88 Borgarsk, Gävle 15.55   Final  
3   Emma Aidanpää -88 Gränsälvsgy 16.23   Final  
4   Victoria Westling -88 FIG Lidingö 16.43   Final  
               

    F18+ 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,5
1   Emilia Rundqvist -88 FIG Växjö 14.95   Final  
2   Erika Wiklund -88 FIG Umeå 15.18   Final  
3   Petra Andersson -88 FIG Göteborg 15.97   Final  
4   Anna Lergård -88 Katedralsk, Skara 16.66   Final  
-   Nadja Trygg -88 Kungsholmens gy bröt      
               

    F18+ 100 M HÄCK  FINAL  Vind -0,7
1   Ida Aidanpää -88 Gränsälvsgy 14.72      
2=   Erika Wiklund -88 FIG Umeå 14.96      
2=   Emilia Rundqvist -88 FIG Växjö 14.96      
4   Elin Martinsson -88 Borgarsk, Gävle 15.23      
5   Petra Andersson -88 FIG Göteborg 15.93      
6   Anna Lergård -88 Katedralsk, Skara 16.37      
7   Victoria Westling -88 FIG Lidingö 16.51      
8   Emma Aidanpää -88 Gränsälvsgy 16.56      
               

    F18+ STAV    
1   Fanny Berglund -88 Hvitfeldtska 3.62      
2   Alisa Dimante -88 FIG Malmö 3.57      
3   Isabell Lilja -87 FIG Malmö 3.47      
4   Victoria Waldemarsson -88 Växjö Fria gy 3.07      
5   Emma Lundin -88 FIG Lidingö 2.41      
-   Ann-Sofie Svensson -88 Gudlav Bildersk x      
-   Sandra Thudén -88 FIG Lidingö x      
               

    F18+ LÄNGD    
1   Erika Wiklund -88 FIG Umeå 5.83   +1,8  
2   Emelie Nilsson -88 Falkenbergs gy 5.70   +0,8  
3   Melinda Ymsén -88 Söderportsgy 5.43   -0,1  
4   Sofia Stensiö -88 Upplands-Brogy 5.26   +1,4  
5   Fredrica Andersson -88 FIG Falun 5.22   +1,9  
6   Maria Axelsson -88 Sandagy 5.15   +2,0  
7   Emilia Rundqvist -88 FIG Växjö 5.14   +1,6  
8   Sofia Björnfot -88 Gränsälvsgy 5.03   0,0  
9   Sarah Nodbrant -88 Per Brahegy 5.03   +0,7  
10   Lina Nätterlund -88 FIG Lidingö 5.01   +1,4  
11   Christine Fransson -88 Skvaderns gy 5.00   +1,9  
12   Petra Andersson -88 FIG Göteborg 4.99   +0,6  
13   Anette Broselid -88 FIG Växjö 4.86   +1,9  
14   Karin Johansson -88 Rudbeckssk, Örebro 4.84   +0,4  
15   Emma Öhling -88 Sandagy 4.81   +1,2  
16   Katarina Stensson -88 Rudbeckssk, Örebro 4.81   +1,3  
17   Malin Svanström -88 Ållebergsgy 4.81   +1,4  
18   Josefine Svensson -88 Falkenbergs gy 4.77   +0,8  
19   Elin Backman -88 Filbornask 4.58   -0,1  
20   Alisa Dimante -88 FIG Malmö 4.56   -0,8  
21   Anna Wemmert -88 Filbornask 4.55   +1,8  
22   Erika Jonasson -88 Katedralsk, Växjö 3.72   -1,7  
23   Sandra Thudén -88 FIG Lidingö 3.61   +1,1  
               

    F18+ DISKUS 1,0    
1   Sofia Larsson -88 FIG Karlstad 38.19      
2   Maria Bengtsson -88 FIG Växjö 37.84      
3   Jenny Johansson -88 FIG Falun 35.62      
4   Therese Öhman -88 Anderstorpssk 31.77      
5   Kristin Sörman -88 FIG Falun 30.64      
6   Elina Bengtsson -88 Vadstenagy 27.99      
7   Micaela Francke-Rydén -88 FIG Lidingö 20.07      
8   Madeleine Jansson -88 Vackstanäsgy 19.24      
9   Beatrice Enckell -88 FIG Malmö 18.14      
               

    F18+ SLÄGGA 4,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Emmie Borgqvist -88 Väggask 46.50      
2   Maria Bengtsson -88 FIG Växjö 42.47      
3   Angelica Persson -88 FIG Falun 40.37      
4   Pauline Lundberg -88 Sjödalsgy 35.66      
5   Jenny Johansson -88 FIG Falun 35.60      
6   Pernilla Wittikko -88 Haparanda lärov 18.43      
               

    F17 800 M    
1   Emelie Rexelius -89 FIG Malmö 2.15,40      
2   Josefine Koskinen -89 FIG Sollentuna 2.15,84      
3   Maria Jangsten -89 Sigrid Rudebecks gy 2.16,11      
4   Lisa Forsberg -89 FIG Falun 2.17,04      
5   Linnea Lord -89 Enskilda gy, Sthlm 2.37,23      
-   Sofia Swärd -89 Igelstavikens Gy bröt      
               

    F17 1500 M HINDER    
1   Josefine Berggren -89 FIG Sollentuna 5.15,73      
2   Evelina Månsson -89 Polhemssk, Lund 5.28,52      
-   Ida Ivarsson -89 FIG Växjö ej start      
               

    F17 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind +0,1
1   Johanna Riex -89 Berga gy 14.56   Final  
2   Josefin Svensson -89 FIG Växjö 15.04   Final  
3   Malin Dahlström -89 Hvitfeldtska 15.19   Final  
4   Lovisa Lindhe -89 FIG Karlstad 15.29   Final  
5   Johanna Mann -89 FIG Falun 15.93      
6   Lisa Nyström -89 Stagneliussk 15.96      
7   Matilda Ottosson -89 Tibble gy 16.14      
8   Johanna Bertilson -89 Bromangy 16.96      
               

    F17 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind +0,8
1   Isabell Eurenius -89 FIG Umeå 14.70   Final  
2   Sanna Jansson -89 FIG Karlstad 15.21   Final  
3   Sanna Dünesius -89 Wargentinssk 15.24   Final  
4   Angelica Engberg -89 Walthers gy, Vällingby 15.40   Final  
5   Anna Hultberg -89 Duveholmssk 15.56      
6   Mimmie Andersson -89 Söderportsgy 15.71      
7   Rebecca Strand -89 FIG Karlstad 15.72      
8   Gladys Bamane -89 Sjödalsgy 17.48      
               

    F17 100 M HÄCK  FINAL  Vind +0,7
1   Johanna Riex -89 Berga gy 14.35      
2   Isabell Eurenius -89 FIG Umeå 14.72      
3   Josefin Svensson -89 FIG Växjö 14.92      
4   Lovisa Lindhe -89 FIG Karlstad 15.14      
5   Sanna Jansson -89 FIG Karlstad 15.15      
6   Sanna Dünesius -89 Wargentinssk 15.21      
7   Angelica Engberg -89 Walthers gy, Vällingby 15.56      
8   Malin Dahlström -89 Hvitfeldtska 18.18      
               

    F17 STAV    
1   Hanna Påhlsson -89 FIG Malmö 3.47      
2   Malin Dahlström -89 Hvitfeldtska 3.19      
3   Erika Drageryd -89 Rudbeckssk, Örebro 3.19      
4   Jessica Enlund -89 Torsbergsgy 2.95      
5   Emilie Palm -89 Lindesk 2.77      
6   Sophie Lewin -89 FIG Malmö 2.59      
               

    F17 LÄNGD    
1   Fatima Makakala -89 Sjödalsgy 5.49   +2,4 5,35 +1,1
2   Josefin Svensson -89 FIG Växjö 5.41   +1,6  
3   Kristina Eriksson -89 FIG Falun 5.37   +1,6  
4   Sara Hall -89 FIG Lidingö 5.17   +1,5  
5   Johanna Riex -89 Berga gy 5.14   +2,2 5,06 +1,3
6   Malin Dahlström -89 Hvitfeldtska 5.13   +1,8  
7   Hanna Topcagic -89 FIG Malmö 5.03   +1,6  
8   Matilda Ottosson -89 Tibble gy 5.02   +1,6  
9   Alexandra Axell -89 Lerums gy 4.91   +1,0  
10   Lovisa Lindhe -89 FIG Karlstad 4.88   +1,7  
11   Emilia Eliasson -89 Härnösands gy 4.81   +2,9 4,70 +0,9
12   Ann-Sofie Jansson -89 FIG Falun 4.80   +0,5  
13   Erika Drageryd -89 Rudbeckssk, Örebro 4.80   +1,8  
14   Johanna Öqvist -89 FIG Lidingö 4.78   +0,9  
15=   Matilda Norin -89 Bromangy 4.77   +0,4  
15=   Johanna Aalto -89 Brogårdsgy 4.77   +0,9  
17   Jenny Dueck -89 Polhemssk, Lund 4.53   +1,7  
18   Sarah Vickman -89 Lindesk 4.17   +1,7  
19   Cecilia Lyngstam -89 Östrabosk 4.14   +0,3  
               

    F17 DISKUS 1,0    
1   Elisabeth Brånsgård -89 Karolinska sk 40.12      
2   Teres Christensson -89 FIG Karlstad 36.89      
3   Sarah Lindberg -89 FIG Karlstad 36.60      
4   Emelie Olofsson -89 FIG Umeå 34.32      
5   Sanne Petersson -89 FIG Malmö 33.40      
6   Anna Wessman -89 FIG Växjö 32.67      
7   Elin Sundlöf -89 Rudbeckssk, Örebro 32.35      
8   Emma Svärd -89 S:ta Ragnhildgy 30.46      
9   Joanna Nydén -89 Lindesk 29.99      
10   Alexandra Axell -89 Lerums gy 29.55      
11   Malin Wiberg -89 Jenny Nyströmssk 27.76      
12   Jannica Nilsson -89 Berga gy 27.73      
13   Linnea Nilsson -89 Bromangy 20.77      
14   Emelie Stenqvist -89 FIG Växjö 16.38      
               

    F17 SLÄGGA 4,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Petra Öberg -89 John Bauergy, Norrk. 45.31      
2   Joanna Nydén -89 Lindesk 43.45      
3   Ida Johansson -89 Bromangy 40.88      
4   Emelie Olofsson -89 FIG Umeå 37.71      
5   Emma Lundqvist -89 Växjö Fria gy 34.40      
6   Teres Christensson -89 FIG Karlstad 33.63      
7   Linnea Nilsson -89 Bromangy 29.87      
8   Elin Sundlöf -89 Rudbeckssk, Örebro 27.83      
               

    F16 800 M    
1   Sofia Öberg -90 FIG Lidingö 2.09,27      
2   Maria Westher -90 FIG Karlstad 2.15,14      
3   Emmy Ströberg -90 FIG Falun 2.16,39      
4   Mary Alenbratt -90 FIG Sollentuna 2.18,72      
5   Jessica Lundmark -90 Anderstorpssk 2.25,55      
6   Sara Nilsson -90 FIG Växjö 2.26,46      
7   Elin Kindberg -90 Rudbeckssk, Örebro 2.27,56      
8   Isabell Johansson -90 Östrabosk 2.33,19      
9   Emelie Lundin -90 Växjö Fria gy 2.38,12      
10   Anna Maria Bazan -90 Gudlav Bildersk 2.42,38      
               

    F16 1500 M HINDER    
1   Maria Westher -90 FIG Karlstad 5.04,45      
2   Kajsa Gustafsson -90 Hvitfeldtska 5.10,16      
3   Maria Sandström -90 Malmö Latinsk 5.39,23      
-   Nathalie Rohlén -90 FIG Lidingö bröt      
               

    F16 100 M HÄCK  HEAT 1  Vind -0,4
1   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 14.49   Final  
2   Sara Cavretti -90 Karolinska sk 15.03   Final  
3   Heidi Svensson -90 FIG Malmö 15.11   Final  
4   Caroline Tegel -90 FIG Karlstad 15.75   Final  
5   Martina Svanström -90 Ållebergsgy 16.18   Final  
6   Cecilia Friström -90 Åva gy 16.90      
-   Isabell Petersson -90 FIG Malmö bröt      
               

    F16 100 M HÄCK  HEAT 2  Vind -0,2
1   Andrea Nybäck -90 FIG Karlstad 14.83   Final  
2   Linn Asplin -90 Torsbergsgy 15.98   Final  
3   Fanny L Thomsson -90 Tibble gy 16.41   Final  
4   Ellinor Edfors -90 Sjödalsgy 17.54      
-   Johanna Nilsson -90 FIG Växjö bröt      
-   Desire Lundqvist -90 Palmcrantzsk bröt      
-   Ellen Sääw -90 FIG Falun ej start      
               

    F16 100 M HÄCK  FINAL  Vind 0,0
1   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 14.37      
2   Sara Cavretti -90 Karolinska sk 14.78      
3   Andrea Nybäck -90 FIG Karlstad 15.06      
4   Heidi Svensson -90 FIG Malmö 15.06      
5   Caroline Tegel -90 FIG Karlstad 15.47      
6   Linn Asplin -90 Torsbergsgy 15.79      
7   Fanny L Thomsson -90 Tibble gy 15.94      
8   Martina Svanström -90 Ållebergsgy 16.20      
               

    F16 HÖJD    
1   Ellen Björklund -90 Polhemssk, Lund 1.68      
2   My Nordström -90 DeGeergy 1.66      
3   Camilla Lööf -90 Östrabosk 1.66      
4   Sofie Almqvist -90 Baldersk, Skellefteå 1.63      
4   Sofie Skoog -90 FIG Falun 1.63      
6   Adina Engström -90 Marks gy 1.60      
7   Moa Torstensson -90 Norra Real 1.60      
8   Frida Engman -90 FIG Falun 1.56      
9   Malin Andersson -90 FIG Växjö 1.56      
10   Jane Runesson -90 FIG Växjö 1.56      
11   Andrea Nybäck -90 FIG Karlstad 1.52      
12   Clara Luthman -90 Kungsholmens gy 1.52      
12   Kajsa Jennby -90 Sundsgy 1.52      
14   Sara Olsson -90 Sundsgy 1.46      
15   Anna Wibrant -90 Kunskapsgy, Norrk. 1.46      
15   Paulina Strömgren -90 Bromangy 1.46      
15   Linn Asplin -90 Torsbergsgy 1.46      
-   Elin Gustavsson -90 Ållebergsgy ej start      
               

    F16 SLÄGGA 4,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Jennifer Höglund -90 Vasask, Gävle 45.63      
2   Linda Drougge -90 FIG Karlstad 42.87      
3   Amanda Eriksson -90 Stjernesk 40.22      
4   Nike Hermans -90 Sjödalsgy 38.65      
5   Julia Mlakar -90 FIG Karlstad 37.99      
6   Maja Unander -90 Hedbergska sk 36.75      
7   Sara Cronsioe -90 Berga gy 36.08      
8   Sandra Andersson -90 Solbergask, Arvika 36.08      
9   Jennie Glarbjerg -90 Fässbergsgy 34.89      
10   Chris Gunnarsson -90 Carlforsska sk 33.74      
11   Anna Hedström -90 Stjernesk 33.52      
12   Louise Johansson -90 Igelstavikens Gy 31.91      
13   Victoria Johansson -90 DeGeergy 30.61      
14   Emma Fridlund -90 Skvaderns gy 30.42      
-   Madelaine Olsson -90 FIG Göteborg x      
-   Annelie Ståhl -90 Upplands-Brogy x      
               

    F16 SPJUT 600    
1   Matilda Gunnarsson -90 Wenströmska gy 41.55      
2   Sofie Linnér -90 FIG Umeå 38.41      
3   Jennifer Tarberg -90 Gudlav Bildersk 37.07      
4   Eleonora Larsson -90 Borgarsk, Gävle 36.77      
5   Elisabeth Höglund -90 FIG Karlstad 36.26      
6   Madelén Polfors -90 Igelstavikens Gy 34.61      
7   Hanna Erlandsson -90 Sandagy 33.89      
8   Frida Linde -90 Tibble gy 33.34      
9   Sandra Höckerstrand -90 Walthers gy, Danderyd 33.13      
10   Habiba Ben Abdallah -90 Ullvigy 32.96      
11   Elsa Salomonsson -90 Jenny Nyströmssk 31.65      
12   Anna Hedström -90 Stjernesk 30.79      
13   Amanda Öberg -90 FIG Karlstad 27.38      
14   Emma Wallin -90 FIG Falun 27.10      
15   My Finnman -90 Stagneliussk 24.50      
16   Malin Olsson -90 FIG Malmö 22.65      
17   Emelie Sjölin Svensson -90 Ållebergsgy 17.19      
               

    F15 300 M  HEAT 1  
1   Elin Pöllä -91 Stigslunds sk 42.41   Final  
2   Jenny Larsson-Hytte -91 Björkebysk 42.96   Final  
3   Mia Sylwan -91 FIG Lidingö 43.25      
4   Stephanie Franksson -91 Ängsk 43.84      
5   Malin Brattström -91 Frödingsk 45.33      
6   Rosanna Engberg -91 Björkebysk 48.18      
               

    F15 300 M  HEAT 2  
1   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 41.48   Final  
2   Emma Waldo -91 Lundåkersk 42.27   Final  
3   Madeleine Sundström -91 Sävjask 43.47      
4   Julia Magntorn -91 Österängssk 45.37      
5   Beatrice Sonehag -91 Valsätrask 46.02      
6   Emma Arvidsson -91 Mariebergssk 48.55      
               

    F15 300 M  HEAT 3  
1   Rebecca Eriksson -91 Tullportssk 42.11   Final  
2   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 42.15   Final  
3   Sanna Mustonen -91 Turinge sk 42.87   Final  
4   Li Quistbergh -91 Mälarhöjdens sk 44.26      
5   Louise Wahlgren -91 Roslagssk 44.92      
6   Katherine Karlström -91 Östra Funkabosk 45.40      
7   Carita Hansson -91 Solbergask, Visby 46.09      
               

    F15 300 M  HEAT 4  
1   Stephanie Olsson -91 Mjällby sk 42.22   Final  
2   Karolina Edlund -91 Borgarsk, Gävle 43.92      
3   Hannah Andersson -91 Bergundask 44.67      
4   Louise Thudén -91 Mariebergssk 46.63      
5   Kajsa Wallin -91 Hässelbygårds sk 48.32      
-   Nathalie Petersson -91 Madesjö sk diskv      
-   Rebecca Moyo -91 Prolympiask, Jönk. ej start      
               

    F15 300 M  FINAL  
1   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 40.30      
2   Stephanie Olsson -91 Mjällby sk 41.13      
3   Elin Pöllä -91 Stigslunds sk 41.15      
4   Rebecca Eriksson -91 Tullportssk 41.26      
5   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 42.39      
6   Sanna Mustonen -91 Turinge sk 42.39      
7   Emma Waldo -91 Lundåkersk 42.61      
-   Jenny Larsson-Hytte -91 Björkebysk ej start      
               

    F15 800 M  FINAL  
1   Lovisa Lindh -91 Strandsk 2.17,57      
2   Emma Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 2.19,67      
3   Johanna Mosell -91 Norrtullssk 2.21,22      
4   Johanna Enqvist -91 Norrevångsk, Eslöv 2.25,34      
5   Lina Andreasson -91 Eksjö gy 2.26,47      
6   Karolin Ohlsson -91 Broängssk 2.27,50      
7   Linda Pernevall -91 Tunask 2.29,39      
-   Linnea Martinsson -91 Mariebergssk ej start      
               

    F15 1500 M HINDER    
1   Olivia Lindh -91 Polhemssk, Gävle 5.01,37      
2   Hanna Erlandsson -91 Lexby sk 5.07,24      
3   Emma Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 5.10,38      
4   Johanna Olsson -91 Skarpängssk 5.10,60      
5   Anna Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 5.24,54      
6   Anna Nilson -91 FIG Malmö 5.49,26      
7   Maja Jansson -91 Soltorgsgy 5.52,65      
               

    F15 TRESTEG    
1   Melissa Stenzon -91 Stora Högask 11.40   +0,6  
2   Kristin Björkman -91 Hammarlundens sk 11.24   -1,2  
3   Emma Göthlin -91 Kumlaby sk 11.16   -1,1  
4   Lovisa Lindh -91 Strandsk 10.88   -0,7  
5   Emma Waldo -91 Lundåkersk 10.79   +1,8  
6   Viktoria Carlsson -91 Norrstrandssk 10.76   -1,2  
7   Frida Rosén Hagert -91 Junedalssk 10.64   -0,8  
8   Sandra Eriksson -91 Kanalsk 10.62   -0,7  
9   Mikaela Lindqvist -91 Eriksbergssk 10.41   -0,6  
10   Carita Hansson -91 Solbergask, Visby 10.40   -0,8  
11   Malin Eriksson -91 Vivallask 10.34   -1,0  
12   Jenny Antonsson -91 Skogstorpssk 10.25   -1,2  
13   Agnes Valdemarsson -91 Hultsbergssk 10.15   -0,8  
14   Alexandra Svensson -91 Sånnask 10.12   +0,5  
15   Kajsa Olsson -91 Strömstads gy 10.09   -1,5  
16   Sanne Sandström -91 Vallask, Sollefteå 10.08   +0,2  
17   Louise Thudén -91 Mariebergssk 9.90   -1,7  
18   Therese Pettersson -91 Bällstabergssk 9.89   -0,3  
19   Stina Nolbrant -91 Ängsk 9.87   -2,1  
20   Johanna Adolfsson -91 Bergundask 9.83   -1,3  
21   Evelin Hindrikes -91 Hagagy 9.76   +0,5  
22   Sara Einarsson -91 Lorensbergask 9.70   -0,6  
23   Stina Norrman -91 Strandsk 9.08   -1,7  
24   Malin Winqvist -91 Mälarhöjdens sk 8.38   -1,4  
-   Kajsa Wallin -91 Hässelbygårds sk x      
               

    F15 SLÄGGA 3,0     PÅ SÄTRA IP:S KASTPLAN
1   Anna Jonasson -91 Asplundssk 48.91      
2   Sandra Hallberger -91 Mogask 47.32      
3   Caroline Piri -91 Annerstask 45.69      
4   Camilla Norr Ericson -91 Ektorpssk 44.41      
5   Ida Storm -91 Paradissk 41.84      
6   Amanda Skytt -91 Sävjask 41.78      
7   Louise Bergwall -91 Adolfsbergssk 40.09      
8   Caroline Hermansson -91 Skrantask 40.03      
9   Sofie Lindkvist -91 Stadsskogssk 38.67      
10   Maria Kastberg -91 Stenhamresk 37.99      
11   Andrea Nordling -91 Alnesk 37.17      
12   Jessica Haaranen -91 Jernvallssk 35.60      
13   Gabriella Backman -91 Stenstalidssk 35.29      
14   Rebecka Marcus -91 Britsarvssk 29.99      
15   Lowa Göransdotter -91 Ängarydssk 29.22      
16   Lina Bjurman -91 Kanalsk 28.19      
17   Anna-Lisa Lundqvist -91 Källbrinkssk 22.85      
               

    F15 SPJUT 400    
1   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 41.16      
2   Martina Carlsson -91 Habo sk 37.33      
3   Anna Jonasson -91 Asplundssk 37.29      
4   Caroline Hermansson -91 Skrantask 35.82      
5   Malin Johnsson -91 Grosvadsk 35.38      
6   Elin Lundstedt -91 Grosvadsk 35.28      
7   Sandra Allerhed -91 Skogstorpssk 34.01      
8   Josefina Stenman -91 Kärna sk 33.54      
9   Emelie Larsson -91 Skälltorpssk 33.43      
10   Frida Engström -91 Kronobergssk 31.97      
11   Olivia Arle -91 Lillåns sk 31.58      
12   Maria Kastberg -91 Stenhamresk 31.39      
13   Sanna Råman Delin -91 Stenhagensk 31.37      
14   Sofie Johansson -91 Tanumsk 30.79      
15   Sandra Brännstam -91 Nyboda sk 30.66      
16   Jenny Öhman -91 Gärdessk 30.08      
17   Kathrin Mohebbi -91 Solängssk 29.66      
18   Julia Rabe -91 Futurum sk 29.62      
19   Lina Bjurman -91 Kanalsk 27.75      
20   Sofie Lindkvist -91 Stadsskogssk 27.60      
21   Therese Pettersson -91 Bällstabergssk 27.57      
22   Sara Nilsson -91 Forssaklackssk 26.89      
23   Emma Hålldin -91 Skogstorpssk 26.18      
24   Helena Andersson -91 Teglask 25.17      
25   Sophie Kling -91 Viksjösk 23.06      
26   Anna-Lisa Lundqvist -91 Källbrinkssk 19.37      
-   Stina Nolbrant -91 Ängsk x      
               

    PFIG 4x100 M  HEAT 1  
1   Alexander Brorsson - Niclas Åkerström - Mattias Lennartsson - Simon Enocson FIG Växjö 2 44.22      
2   Douglas Stenberg - Robin Nordenberg - Hans Lämås - Mattias Brunström FIG Karlstad 2 44.52      
               

    PFIG 4x100 M  HEAT 2  
1   Jim Christensson - Carl Dahllöf - Jonas Hilmersson - Daniel Norgren FIG Göteborg 42.67      
2   Richard Andersson - Andreas Andersson - Rasmus Carlsson - Rasmus Ersson FIG Falun 43.86      
3   Robin Lundgren - Victor Lohr - Oskar Paulsson - Felix Siljebäck-Larsen FIG Karlstad 1 44.23      
4   Erik Persson - Vuk Djekic - Dennis Karanda - Lukas Odell FIG Malmö 44.63      
5   Kristoffer Fransson - David Johansson - Mattias Karlsson - Eric Wretström FIG Sollentuna 47.92      
-   Victor Bäckström - Gustav Sommerholt - Johan Edvinsson - Rikard Carlsson FIG Lidingö diskv      
-   Dennis Carlsson - Jonas Mårtensson - John Sallergård - David Kallebäck FIG Växjö 1 bröt      
-   Jonas Jonsson - Peter Edfors - Johnny Karlsson - Benjamin Hyvönen FIG Umeå bröt      
               

    PFIG 4x100 M  SAMLAD LISTA  
1   Jim Christensson - Carl Dahllöf - Jonas Hilmersson - Daniel Norgren FIG Göteborg 42.67      
2   Richard Andersson - Andreas Andersson - Rasmus Carlsson - Rasmus Ersson FIG Falun 43.86      
3   Alexander Brorsson - Niclas Åkerström - Mattias Lennartsson - Simon Enocsson FIG Växjö 2 44.22      
4   Robin Lundgren - Victor Lohr - Oscar Paulsen - Felix Siljebäck FIG Karlstad 1 44.23      
5   Douglas Stenberg - Robin Nordenberg - Hans Lämås - Mattias Brunström FIG Karlstad 2 44.52      
6   Erik Persson - Vuk Djekic - Dennis Karanda - Lukas Odell FIG Malmö 44.63      
7   Kristoffer Fransson - David Johansson - Mattias Karlsson - Eric Wretström FIG Sollentuna 47.92      
               

    PGY 4x100 M  HEAT 1  
1   Anton Appelkvist - John Andersson - Fredrik Bélin - Henrik Adolfsson Tessinsk 44.90      
2   Robert Kajsjö - Björn Wilson - Joakim Hjelm - Jonas Kristiansen Östrabosk 46.63      
-   Henrik Lembke Wehlin - Johan Jansson-Dahl - Bo Eriksson Nicolin - Kristian Knutsson Thorildsplans gy diskv      
               

    PGY 4x100 M  HEAT 2  
1   Tommy Fors - Johan Lindh - Daniel Rogemark - Martin Rogemark Sandagy 44.61      
2   Viktor Lindgren - Carl-Adam Lindros - Thobias Ekhamre - Simon Mukiibi Sjödalsgy 44.79      
3   Andrej Ekholm - Erik Thorstensson - Jonathan Eklund - Alexander Dangler Södra Latin 44.95      
4   Marcus Carlsson - Daniel Lennartsson - Johan Andersson - Robin Andersson Växjö Fria gy 45.12      
-   Olle Sandin - Erik Collin - Johan Ramberg - Mattias Synnergren Hvitfeldtska diskv      
-   Jonas Nilsson - Alexander Smith - Theo Söderberg - Felix Linse Sundsgy bröt      
-   John-Eric Ericsson - Johannes Håkansson - Robert Holmqvist - Sebastian Meakin Katedralsk, Växjö diskv      
               

    PGY 4x100 M  SAMLAD LISTA  
1   Tommy Fors - Johan Lindh - Daniel Rogemark - Martin Rogemark Sandagy 44.61      
2   Viktor Lindgren - Carl-Adam Lindros - Thobias Ekhamre - Simon Mukiibi Sjödalsgy 44.79      
3   Anton Appelkvist - John Andersson - Fredrik Bélin - Henrik Adolfsson Tessinsk 44.90      
4   Andrej Ekholm - Erik Thorstensson - Jonathan Eklund - Alexander Dangler Södra Latin 44.95      
5   Marcus Carlsson - Daniel Lennartsson - Johan Andersson - Robin Andersson Växjö Fria gy 45.12      
6   Robert Kajsjö - Björn Wilson - Joakim Hjelm - Jonas Kristiansen Östrabosk 46.63      
               

    FFIG 4x100 M  HEAT 1  
1   Isabell Petersson - Emma Palmér - Sara Arwald - Malin Olsson FIG Malmö 2 49.51      
2   Frida Hjelm - Johanna Froode - Jane Runesson - Malin Andersson FIG Växjö 2 50.49      
3   Andrea Nybäck - Rebecca Strand - Josephine Johansson - Emma Stridsberg FIG Karlstad 2 51.06      
               

    FFIG 4x100 M  HEAT 2  
1   Anette Broselid - Emilia Rundqvist - Josefin Svensson - Johanna Nilsson FIG Växjö 1 48.56      
2   Ann-Sofie Jansson - Petra Larsson - Louise Kronlund - Kristina Eriksson FIG Falun 49.09      
3   Ronja Gartsjö - Natalie Jägerdal - Heidi Svensson - Josefin Magnusson FIG Malmö 1 49.49      
4   Hanna Nilsson - Linda Luts - Rebecca Salmonson - Emelie Svensson FIG Göteborg 50.65      
5   Nina Fjellner - Isabelle Eurenius - Jennifer Lundbäck - Erika Wiklund FIG Umeå 50.67      
-   Lina Nätterlund - Julia Lärkert - Victoria Westling - Sofia Öberg FIG Lidingö diskv      
-   Erica Pettersson - Julia Mlakar - Sanna Jansson - Caroline Tegel FIG Karlstad 1 bröt      
               

    FFIG 4x100 M  SAMLAD LISTA  
1   Anette Broselid - Emilia Rundqvist - Josefin Svensson - Johanna Nilsson FIG Växjö 1 48.56      
2   Ann-Sofie Jansson - Petra Larsson - Louise Kronlund - Kristina Eriksson FIG Falun 49.09      
3   Ronja Gartsjö - Natalie Jägerdal - Heidi Svensson - Josefin Magnusson FIG Malmö 1 49.49      
4   Isabell Petersson - Emma Palmér - Sara Arwald - Malin Olsson FIG Malmö 2 49.51      
5   Frida Hjelm - Johanna Froode - Jane Runesson - Malin Andersson FIG Växjö 2 50.49      
6   Hanna Nilsson - Linda Luts - Rebecca Salmonson - Emelie Svensson FIG Göteborg 50.65      
7   Nina Fjellner - Isabelle Eurenius - Jennifer Lundbäck - Erika Wiklund FIG Umeå 50.67      
8   Andrea Nybäck - Rebecca Strand - Josephine Johansson - Emma Stridsberg FIG Karlstad 2 51.06      
               

    FGY 4x100 M  HEAT 1  
1   Sara Cavretti - Emma Johansson - Anna Wettler - Hanna Andersson Karolinska sk 50.01      
2   Johanna Hilding - Matilda Ottosson - Frida Linde - Fanny L Tomsson Tibble gy 51.34      
3   Julia Jacobsson - Lotta Lindsén - Elsa Westerlund - Mariam Jeng Rudbeckssk, Sollent. 51.59      
4   Minna Jansson - Malin Hansson - Emma Vessman - Fatima Makakala Sjödalsgy 1 51.72      
5   Elin Nilsson - Frida Svensson - Erika Jonasson - Sandra Olsson Katedralsk, Växjö 51.94      
6   Victoria Waldemarsson - Emma Lagerqvist - Emma-Maria Norén - Nathalie Lundborg Växjö Fria gy 1 51.98      
7   Moa Hedström - Camilla Wikström - Jennifer Höglund - Tove Vikström Vasask, Gävle 53.01      
-   Elin Backman - Linnea Collin - Anna Wemmert - Emilia Bengtsson Filbornask bröt      
               

    FGY 4x100 M  HEAT 2  
1   Gladys Bamane - Johanna Stjernström - Ellinor Edfors - Elin Spetz Sjödalsgy 3 51.40      
2   Julia Engström - Elin Martinsson - Karolina Edlund - Sofie Erenlöf Borgarsk, Gävle 51.78      
3   Anna Hultberg - Sanna Canderskog - Sofia Ericsson - Stina Larsson Duveholmssk 52.77      
4   Åsa Jönsson - Karolin Karlsson - Malin Andersson - Elin Jarenfors Östrabosk 53.22      
5   Katarina Stensson - Erika Drageryd - Elin Kindberg - Karin Johansson Rudbeckssk, Örebro 53.33      
6   x-x-x-x Sandagy 53.44      
7   Tasmiah Akhter - Frida Lindström - Sophia Ångström - Martina Rossland Sjödalsgy 2 54.53      
8   Kim Pettersson-Ek - Emelie Lundin - Johanna Andersson - Therese Lindqvist Växjö Fria gy 2 58.38      
               

    FGY 4x100 M  SAMLAD LISTA  
1   Sara Cavretti - Emma Johansson - Anna Wettler - Hanna Andersson Karolinska sk 50.01      
2   Johanna Hilding - Matilda Ottosson - Frida Linde - Fanny L Tomsson Tibble gy 51.34      
3   Gladys Bamane - Johanna Stjernström - Ellinor Edfors - Elin Spetz Sjödalsgy 3 51.40      
4   Julia Jacobsson - Lotta Lindsén - Elsa Westerlund - Mariam Jeng Rudbeckssk, Sollent. 51.59      
5   Minna Jansson - Malin Hansson - Emma Vessman - Fatima Makakala Sjödalsgy 1 51.72      
6   Julia Engström - Elin Martinsson - Karolina Edlund - Sofie Erenlöf Borgarsk, Gävle 51.78      
7   Elin Nilsson - Frida Svensson - Erika Jonasson - Sandra Olsson Katedralsk, Växjö 51.94      
8   Victoria Waldemarsson - Emma Lagerqvist - Emma-Marie Norén - Nathalie Lundborg Växjö Fria gy 1 51.98      
9   Anna Hultberg - Sanna Canderskog - Sofia Ericsson - Stina Larsson Duveholmssk 52.77      
10   Moa Hedström - Camilla Wikström - Jennifer Höglund - Tove Vikström Vasask, Gävle 53.01      
11   Åsa Jönsson - Karolin Karlsson - Malin Andersson - Elin Jarenfors Östrabosk 53.22      
12   Katarina Stensson - Erika Drageryd - Elin Kindberg - Karin Johansson Rudbeckssk, Örebro 53.33      
13   x-x-x-x Sandagy 53.44      
14   Tasmiah Akhter - Frida Lindström - Sophia Ångström - Martina Rossland Sjödalsgy 2 54.53      
15   Kim Pettersson-Ek - Emelie Lundin - Johanna Andersson - Therese Lindqvist Växjö Fria gy 2 58.38      
               

    P18+ 400 M  HEAT 1  
1   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 51,04   Final  
2   Felix Linse -86 Sundsgy 52,38      
3   Robin Andersson -88 Växjö Fria gy 53,69      
4   Johannes Mauritson -88 Filbornask 55,18      
5   Jesper Festin -88 Katedralsk, Uppsala 55,48      
6   Sebastian Meakin -88 Katedralsk, Växjö 57,48      
7   Patrik Buddgård -88 FIG Lidingö 60,25      
               

    P18+ 400 M  HEAT 2  
1   Carl-Adam Lindros -88 Sjödalsgy 51,53   Final  
2   Mats-Åke Hansson -88 Vimmerby gy 52,13   Final  
3   Patric Erlandsson -88 Upplands-Brogy 52,55      
4   Johannes Håkansson -88 Katedralsk, Växjö 53,55      
5   Alexander Dangler -88 Södra Latin 54,84      
6   Joakim Hjelm -88 Östrabosk 57,47      
               

    P18+ 400 M  HEAT 3  
1   Patrik Waldenström -88 Haninge fria gy 50,09   Final  
2   Leo Silvén-Möller -88 Enskilda gy, Sthlm 50,31   Final  
3   Viktor Lindgren -88 Sjödalsgy 53,00      
4   Mikael Åkerblom-Andersson -88 Märsta gy 55,16      
-   Andreas Nilsson -88 Kantzowska gy diskv      
-   Linus Dageryd -88 Åva gy diskv      
               

    P18+ 400 M  HEAT 4  
1   John Andersson -88 Tessinsk 50,87   Final  
2   André Kahlström -88 Donnergy, Klintehamn 51,28   Final  
3   Daniel Jacksén -88 Norra Real 52,14   Final  
4   Jonathan Malka -88 FIG Göteborg 53,80      
5   Martin Andersson -88 Rinmangy 54,60      
6   Jonas Hilmersson -88 FIG Göteborg 55,23      
               

    P17 400 M  HEAT 1  
1   Daniel Rogemark -89 Sandagy 52,61   Final  
2   Erik Åslin -89 Sundsvalls gy 52,64   Final  
3   Sebastian Johansson -89 Bregårdssk 53,13   Final  
4   David Flygar -89 Södra Latin 53,58      
5   Johan Wansölin -89 S:ta Ragnhildgy 54,21      
6   Henrik Lundqvist -89 Sjödalsgy 59,07      
-   Pontus Werbelow -89 Sjödalsgy diskv      
               

    P17 400 M  HEAT 2  
1   Anders Nihlstedt -89 Stagneliussk 52,67   Final  
2   Robin Nordenberg -89 FIG Karlstad 52,75   Final  
3   Robin Eriksson -89 Hvitfeldtska 54,21      
4   Magnus Wiebe -89 Westerlundska sk 55,03      
5   Erik Persson -89 FIG Malmö 55,44      
6   Simon Torell -89 FIG Göteborg 55,70      
-   Gustaf Sommerholt -89 FIG Lidingö ej start      
               

    P17 400 M  HEAT 3  
1   Johan Svensson -89 Stagneliussk 50,81   Final  
2   Dennis Karanda -89 FIG Malmö 51,15   Final  
3   Martin Rogemark -89 Sandagy 51,89   Final  
4   Jakob Lindqvist -89 Katedralsk, Lund 53,58      
5   John Sallergård -89 FIG Växjö 53,78      
6   Elias Arshi -89 Ebersteinska sk 54,31      
7   Henrik Rosenberg -89 FIG Falun 55,09      
               

    P16 400 M  HEAT 1  
1   Robin Rohlén -90 FIG Umeå 49,98   Final  
2   Douglas Stenberg -90 FIG Karlstad 52,56   Final  
3   Andreas Ottosson -90 Gudlav Bildersk 53,52   Final  
4   Johan Lindh -90 Sandagy 53,56   Final  
5   Carlos Fröjd -90 Strömstads gy 54,17      
6   Marcel Elmir -90 Sundsgy 59,16      
-   Nicholas Coleman -90 Carlforsska sk diskv      
               

    P16 400 M  HEAT 2  
1   Daniel Norgren -90 FIG Göteborg 50,66   Final  
2   Adam Björling -90 Stagneliussk 52,99   Final  
3   Lukas Odell -90 FIG Malmö 53,41   Final  
4   Jens Bengtsson -90 Sundsta Älvkullegy 53,69   Final  
5   Per Molin -90 Värmdö gy 53,79      
6   Daniel Bernebrant -90 Södra Latin 55,60      
-   Michael Sandh -90 Bildncentr Jan Fridegård ej start      
               

    F18+ 400 M  HEAT 1  
1   Maria Gustafsson -88 Rekarnegy 57,49   Final  
2   Caroline Jansson -88 Sigrid Rudebecks gy 61,36   Final  
3   Emma Vessman -88 Sjödalsgy 62,06   Final  
4   Sandra Carlsson -88 Marks gy 62,57   Final  
5   Tilde Johnsson -88 Torsbergsgy 63,47      
               

    F18+ 400 M  HEAT 2  
1   Erika Jonasson -88 Katedralsk, Växjö 58,49   Final  
2   Frida Svensson -88 Katedralsk, Växjö 59,86   Final  
3   Hanna Nilsson -88 FIG Göteborg 60,23   Final  
4   Malin Bjergestam -88 FIG Karlstad 62,32   Final  
5   Fanny Davidsson -88 Upplands-Brogy 68,00      
               

    F17 400 M  HEAT 1  
1   Josefin Magnusson -89 FIG Malmö 59,52   Final  
2   Sara Nolbrant -89 Marks gy 60,71   Final  
3   Sofie Erenlöf -89 Borgarsk, Gävle 61,86   Final  
4   Josefin Särén -89 Sundsta Älvkullegy 65,61   Final  
5   Johanna Aalto -89 Brogårdsgy 65,72      
               

    F17 400 M  HEAT 2  
1   Julia Lärkert -89 FIG Lidingö 59,51   Final  
2   Linnea Collin -89 Filbornask 60,40   Final  
3   Anna Wettler -89 Karolinska sk 61,80   Final  
4   Emilia Eliasson -89 Härnösands gy 62,01   Final  
5   Mathilda Mörtsell -89 Sandagy 66,81      
               

    F16 400 M  HEAT 1  
1   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 57,24   Final  
2   Elin Spetz -90 Sjödalsgy 60,22   Final  
3   Emma Ulfberg -90 Sandagy 60,81   Final  
4   Jessica Lundmark -90 Anderstorpssk 61,96   Final  
5   Louise Sonehag -90 Fyrissk 62,58      
6   Charlott Nordling -90 Wargentinssk 66,85      
7   Emma Persson -90 Sundsgy 68,76      
               

    F16 400 M  HEAT 2  
1   Lotta Lindsén -90 Rudbeckssk, Sollent. 61,49   Final  
2   Linnea Andersson -90 Rudbeckssk, Sollent. 61,62   Final  
3   Cecilia Friström -90 Åva gy 62,46      
4   Linn Bodén -90 Anderstorpssk 63,57      
-   Hanna Jakobsen -90 Virginska sk ej start      
-   Erica Pettersson -90 FIG Karlstad ej start      
               

    F16 400 M  HEAT 3  
1   Emilia Granqvist -90 Palmcrantzsk 60,99   Final  
2   Johanna Stjernström -90 Sjödalsgy 61,11   Final  
3   Hanna Andersson -90 Karolinska sk 63,53      
4   Anja Baatz -90 Strömstads gy 65,24      
5   Isabell Johansson -90 Östrabosk 66,17      
6   Anne-Mona Lindström -90 Upplands-Brogy 67,76      
               

    P16 800 M  HEAT 1  
1   Mikael Röjerås -90 FIG Sollentuna 2.03,70   Final  
2   Mattias Berglund -90 Kitas gy 2.03,75   Final  
3   Jesper Hall -90 Borgarsk, Gävle 2.04,33   Final  
4   Mikael Westh -90 FIG Sollentuna 2.04,56   Final  
5   Anton Asplund -90 FIG Umeå 2.05,71      
6   Jonathan Dart -90 Walthers gy, Vällingby 2.11,21      
7   David Tholander -90 Kunskapsgy 2.11,71      
8   Patrik Pettersson -90 FIG Sollentuna 2.12,32      
               

    P16 800 M  HEAT 2  
1   Oskar Edman -90 L M Engströmsgy 1.58,76   Final  
2   Markus Johansson -90 FIG Umeå 2.00,19   Final  
3   Emil Enqvist -90 FIG Falun 2.01,85   Final  
4   Adam Uhrdin -90 FIG Sollentuna 2.04,95   Final  
5   David Lövgren -90 FIG Karlstad 2.10,92      
6   Patrik Lilja -90 FIG Göteborg 2.11,02      
7   Mathias Lindh -90 Bolandssk 2.11,39      
8   Jonas Rappu -90 Mimers Hus gy 2.12,22      
               

    P17 800 M  HEAT 1  
1   John Eliasson -89 Munkebäcksgy 2.02,24   Final  
2   Markus Liwing -89 FIG Falun 2.02,55   Final  
3   Kristoffer Vilkancis -89 Norra Real 2.02,87   Final  
4   Erik Engqvist -89 Östrabosk 2.03,23   Final  
5   Dennis Brodelis -89 Polhemssk, Lund 2.04,38      
6   Emil Hindrikes -89 Leksands gy 2.07,33      
7   David Flygar -89 Södra Latin 2.14,68      
8   Simon Torell -89 FIG Göteborg 2.17,18      
               

    P17 800 M  HEAT 2  
1   Håkan Runvik -89 Borgarsk, Malmö 2.02,08   Final  
2   Johan Svensson -89 Stagneliussk 2.02,29   Final  
3   Tim Sundström -89 Virginska sk 2.02,51   Final  
4   Kristoffer Fransson -89 FIG Sollentuna 2.03,30   Final  
5   Dan Bergström -89 Huddinge gy 2.04,31      
6   Johan Balkare -89 Gripensk 2.04,74      
7   Victor Andersson -89 Eksjö gy 2.08,63      
8   Johan Wansölin -89 S:ta Ragnhildgy 2.10,88      
9   Petter Lennartsson -89 Wargentinssk 2.12,64      
               

    P18+ 800 M  HEAT 1  
1   Saibou Kebbeh -88 FIG Malmö 2.00,02   Final  
2   Martin Lindqvist -88 Spykensgy 2.00,10   Final  
3   Joakim Johansson -88 FIG Göteborg 2.00,94   Final  
4   Christian Sonehag -88 Fyrissk 2.01,71   Final  
5   Tommi Vaara -88 Tullinge gy 2.07,35      
6   Mikael Åkerblom-Andersson -88 Märsta gy 2.08,74      
7   Linus Harrysson -88 FIG Växjö 2.10,28      
-   Henrik Jacobsson -88 Rodengy bröt      
               

    P18+ 800 M  HEAT 2  
1   Thobias Ekhamre -88 Sjödalsgy 1.59,31   Final  
2   André Kahlström -88 Donnergy, Klintehamn 1.59,46   Final  
3   William Taudien -88 Rinmangy 2.00,34   Final  
4   Andreas Karlsson -88 Virginska sk 2.00,89   Final  
5   Mattias Röing -88 Kungsholmens gy 2.05,79      
6   Mats-Åke Hansson -88 Vimmerby gy 2.07,00      
7   Martin Dehlin -88 Nolask 2.08,52      
8   Johannes Mauritson -88 Filbornask 2.08,84      
               

    P15 300 M HÄCK  HEAT 1  
1   Alexander Sennerteg -91 Fritslask 40,81   Final  
2   Alexander Norén -91 Byske sk 41,68   Final  
3   Erik Persson -91 Bildncentr Jan Fridegård 41,84   Final  
4   Arvid Berglund -91 Junkaremålssk 43,50   Final  
5   Eric Eliasson -91 Prästängens sk 44,67      
               

    P15 300 M HÄCK  HEAT 2  
1   Daniel Bergman -91 Prolympiask, Sundsv. 42,63   Final  
2   Patrik Norin Algerstam -91 Sofiedalsk 43,91   Final  
3   Daniel Nordqvist -91 Hammarlundens sk 44,23   Final  
4   Henrik Brus -91 Svärdsjö sk 44,29   Final  
5   Simon Styrman -91 Gränssk 44,40      
               

    F15 300 M HÄCK  HEAT 1  
1   Mikaela Koller -91 Äppelvikssk 48,13   Final  
2   Jessica Torsell -91 Eklidens sk 48,94   Final  
3   Matilda Andersson -91 Långsjösk 49,67      
4   Julia Magntorn -91 Österängssk 50,41      
5   Sandra Brännstam -91 Nyboda sk 52,01      
6   Matilda Hultman -91 Allésk, Floda 53,79      
               

    F15 300 M HÄCK  HEAT 2  
1   Frida Simfors -91 Junedalssk 45,77   Final  
2   Therése Lindhe -91 Stenstalidssk 48,16   Final  
3   Josefin Loggert -91 Björknässk 48,45   Final  
4   Rebecca Jeppsson -91 Nyvångsk 50,71      
5   Jessica Andersson -91 Britsarvssk 51,57      
               

    F15 300 M HÄCK  HEAT 3  
1   Mikaela Kärlin -91 Engelska sk 47,06   Final  
2   Evelina Nicolsson -91 Södertörns frisk 48,42   Final  
3   Emilia Eklund -91 Östervåla sk 48,68   Final  
4   Karolina Edlund -91 Borgarsk, Gävle 49,94      
5   Emma Wallin -91 Hässelbygårds sk 50,27      
6   Sanoria Hossain -91 Fjällensk 51,66