Onsdag 23 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



  Resultat 17 sept   Skol-SM 2006


    P18+ 400 M  FINAL  
1   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 49.15      
2   Carl-Adam Lindros -88 Sjödalsgy 49.35      
3   Patrik Waldenström -88 Haninge fria gy 49.79      
4   Leo Silvén-Möller -88 Enskilda gy, Sthlm 50.36      
5   John Andersson -88 Tessinsk 51.51      
6   Mats-Åke Hansson -88 Vimmerby gy 52.22      
7   Daniel Jacksen -88 Norra Real 52.57      
-   André Kahlström -88 Donnergy, Klintehamn ej start      
               

    P18+ 800 M  FINAL  
1   Thobias Ekhamre -88 Sjödalsgy 1.54,80      
2   André Kahlström -88 Donnergy, Klintehamn 1.56,95      
3   Saibou Kebbeh -88 FIG Malmö 1.57,29      
4   Martin Lindqvist -88 Spykensgy 1.57,67      
5   William Taudien -88 Rinmangy 1.58,64      
6   Christian Sonehag -88 Fyrissk 2.02,03      
7   Joakim Johansson -88 FIG Göteborg 2.02,19      
-   Andreas Karlsson -88 Virginska sk bröt      
               

    P18+ 3000 M    
1   Alexander Söderberg -88 Enskilda gy, Sthlm 8.38,91      
2   Marcus Åberg -88 Kungsgårdsgy 8.45,11      
3   Oskar Lundin -88 Södra Latin 8.46,50      
4   Oskar Danielsson -88 Ebersteinska sk 8.48,95      
5   Rickard Nyman -88 Nyströmska sk 9.19,15      
-   Martin Lindqvist -88 Spykensgy ej start      
               

    P18+ 300 M HÄCK  HEAT 1  
1   Mattias Lennartsson -88 FIG Växjö 40.47   Final  
2   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 41.02   Final  
3   Johan Eriksson -88 Rinmangy 41.53   Final  
4   Anders Tallryd -88 Wargentinssk 42.23      
5   Daniel Lennartsson -88 Växjö Fria gy 44.15      
6   Philip Hebert Wegmann -88 Kungsholmens gy 44.97      
               

    P18+ 300 M HÄCK  HEAT 2  
1   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 39.57   Final  
2   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 39.78   Final  
3   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 40.21   Final  
4   Olof Hjertman -88 FIG Växjö 40.72   Final  
5   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 40.99   Final  
6   Mattias Brunström -88 FIG Karlstad 43.92      
7   Erik Jakobsson -88 FIG Karlstad 44.51      
               

    P18+ 300 M HÄCK  FINAL  
1   Niclas Åkerström -88 FIG Växjö 38.36      
2   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 38.62      
3   Johan Edvinsson -88 FIG Lidingö 39.36      
4   Olof Hjertman -88 FIG Växjö 40.15      
5   Mattias Lennartsson -88 FIG Växjö 40.18      
6   Johan Eriksson -88 Rinmangy 42.06      
7   Victor Lohr -87 FIG Karlstad 50.98      
-   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk ej start      
               

    P18+ STAV    
1   Jonas Almkvist -88 Anderstorpssk 4.64      
2   Rasmus Carlsson -88 FIG Falun 4.44      
3   Björn Johansson -88 FIG Falun 4.24      
4   Daniel Persson -88 Vasask, Gävle 3.92      
-   John Gustavsson -88 Anderstorpssk 0.00      
-   Jovan Drazic -88 FIG Malmö ej start      
               

    P18+ SPJUT 800    
1   Ulf Ankarling -88 FIG Karlstad 59.78      
2   Rasmus Carlsson -88 FIG Falun 57.12      
3   Mikael Hedström -88 Anderstorpssk 55.60      
4   Per Söderström -88 Walthers gy, Danderyd 49.92      
5   Robert Lindberg -88 Baldersk, Skellefteå 47.36      
6   Johan Holmberg -88 Vackstanäsgy 46.73      
7   Emil Predan -88 FIG Göteborg 46.10      
8   Ted Engstrand -88 Finnvedsk 44.67      
9   Jonas Mårtensson -88 FIG Växjö 43.62      
10   Henrik Adolfsson -88 Tessinsk 43.44      
11   Fredrik Andersson -87 FIG Umeå 42.28      
12   Nils-Göran Nilsson -88 Tibble gy 39.36      
13   Carl Boustedt -88 FIG Göteborg 35.16      
14   Christofer Lindberg -88 Hvitfeldtska 34.59      
15   Pontus Norman -88 FIG Göteborg 31.00      
16   Jonas Hilmersson -88 FIG Göteborg 30.82      
17   Jonathan Malka -88 FIG Göteborg 26.17      
               

    P17 400 M  FINAL  
1   Johan Svensson -89 Stagneliussk 50.09      
2   Anders Nihlstedt -89 Stagneliussk 50.70      
3   Dennis Karanda -89 FIG Malmö 50.84      
4   Erik Åslin -89 Sundsvalls gy 50.90      
5   Daniel Rogemark -89 Sandagy 51.84      
6   Martin Rogemark -89 Sandagy 52.07      
7   Robin Nordenberg -89 FIG Karlstad 52.18      
8   Sebastian Johansson -89 Bregårdssk 52.57      
               

    P17 800 M  FINAL  
1   Johan Svensson -89 Stagneliussk 1.55,51      
2   John Eliasson -89 Munkebäcksgy 1.55,99      
3   Markus Liwing -89 FIG Falun 1.57,56      
4   Kristoffer Vilkancis -89 Norra Real 1.58,09      
5   Tim Sundström -89 Virginska sk 1.58,67      
6   Håkan Runvik -89 Borgarsk, Malmö 1.58,81      
7   Kristoffer Fransson -89 FIG Sollentuna 2.01,21      
8   Erik Engqvist -89 Östrabosk 2.01,96      
               

    P17 3000 M    
1   Eric Senorski -89 FIG Göteborg 8.53,73      
2   Johan Hydén -89 Katedralsk, Linköping 8.58,68      
3   Mikael Ekvall -89 Östrabosk 9.05,63      
4   Robert Åkerblom-Andersson -89 Bergs gy 9.08,76      
5   Mattias Karlsson -89 FIG Sollentuna 9.10,32      
6   Christian Tunek -89 Berzeliussk 9.14,39      
7   Fredrik Stenfors -89 Ullvigy 9.21,59      
8   Johan Svensson -89 Stagneliussk 9.32,70      
-   Henok Weldgbriel -89 S:t Botvids gy bröt      
-   Daniel Pelvén -89 Ullvigy bröt      
-   Rasmus Andersson -89 Sjödalsgy bröt      
               

    P17 300 M HÄCK    
1   Fredric Linansky -89 Klippans gy 39.84      
2   David Kallebäck -89 FIG Växjö 40.02      
3   Marcus Carlsson -89 Växjö Fria gy 40.05      
4   Rikard Karlsson -89 Sundsta Älvkullegy 40.56      
5   Joacim Andersson -89 Vilundagy 41.26      
6   Alexander Persson -89 Klippans gy 42.41      
7   Rasmus Nim -89 FIG Falun 43.16      
8   Hampus Forsberg -89 Filbornask 2.37,2m      
               

    P17 STAV    
1   Erik Thorstensson -89 Södra Latin 4.64      
2   Johan Ramberg -89 Hvitfeldtska 4.04      
3   Martin Sandqvist -89 GUC, Uppsala 4.04      
4   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 3.84      
5   Aam Chaszcynski -89 Wenströmska gy 3.64      
6   Johan Andersson -89 FIG Karlstad 3.16      
-   Theo Söderberg -89 Sundsgy 0.00      
               

    P17 SPJUT 700    
1   Joakim Ivarsson -89 FIG Växjö 73.30      
2   Joni Kaartinen -89 FIG Göteborg 63.86      
3   Sebastian Mattsson -89 Berga gy 57.20      
4   Jonas Carlsson -89 Stagneliussk 57.03      
5   Steve Bengtsson -89 Gudlav Bildersk 55.87      
6   Esbjörn Backlund -89 IT-gy Södertörn 55.83      
7   Charbel Samrani -89 Gudlav Bildersk 52.55      
8   Martin Gren -89 Ållebergsgy 50.35      
9   Oscar Wallin -89 John Bauergy, Jönk. 47.02      
10   Felix Siljebäck-Larsen -89 FIG Karlstad 46.68      
11   Erik Markusson -89 Stjernesk 46.38      
12   Oskar Karlberg -89 Linnésk 46.31      
13   David Kallebäck -89 FIG Växjö 46.19      
14   Anders Nihlstedt -89 Stagneliussk 44.23      
15   Jim Christensson -89 FIG Göteborg 43.43      
16   Erik Olsson -89 FIG Göteborg 42.97      
17   Marcus Persson -89 FIG Göteborg 41.51      
18   Richard Olsson -89 Sundsta Älvkullegy 41.21      
19   Robin Eriksson -89 Hvitfeldtska 39.53      
20   Johnny Karlsson -89 FIG Umeå 37.56      
21   Oscar Edwards -89 Rosendalsgy 36.91      
22   Erik Bylund -89 Gudlav Bildersk 33.40      
23   Oskar Rybo -89 FIG Göteborg 26.70      
24   Linus Lagergren -89 FIG Göteborg 25.44      
25   Svante Alfredsson -89 Birger Sjöberggy 20.75      
26   Fredrik Nydahl -89 FIG Göteborg 17.16      
-   Simon Torell -89 FIG Göteborg 0.00      
-   Filip Vivlund -89 FIG Malmö 0.00      
               

    P16 400 M  FINAL  
1   Robin Rohlén -90 FIG Umeå 48.65      
2   Daniel Norgren -90 FIG Göteborg 50.28      
3   Adam Björling -90 Stagneliussk 50.98      
4   Douglas Stenberg -90 FIG Karlstad 52.25      
5   Johan Lindh -90 Sandagy 52.33      
6   Andreas Ottosson -90 Gudlav Bildersk 52.86      
7   Jens Bengtsson -90 Sundsta Älvkullegy 53.81      
-   Lukas Odell -90 FIG Malmö ej start      
               

    P16 800 M  FINAL  
1   Oskar Edman -90 L M Engströmsgy 1.55,66      
2   Markus Johansson -90 FIG Umeå 1.59,68      
3   Mikael Röjerås -90 FIG Sollentuna 2.00,52      
4   Mattias Berglund -90 Kitas gy 2.01,11      
5   Jesper Hall -90 Borgarsk, Gävle 2.02,90      
6   Emil Enqvist -90 FIG Falun 2.03,95      
7   Mikael Westh -90 FIG Sollentuna 2.04,25      
8   Adam Uhrdin -90 FIG Sollentuna 2.05,73      
               

    P16 3000 M    
1   David Lövgren -90 FIG Karlstad 8.55,22      
2   Anton Danielsson -90 Ebersteinska sk 8.57,16      
3   Johan Borg -90 FIG Karlstad 9.16,71      
4   Jonas Kristiansson -90 Östrabosk 9.32,87      
5   Adam Fransson -90 Hammarö utb.center 9.34,09      
6   Robin Gelinder -90 Rudbeckssk, Sollent. 9.42,74      
7   Robin Lindgren -90 Växjö Fria gy 9.46,81      
8   Viktor Helander -90 Växjö Fria gy 10.00,90      
9   Oliver Hofmann -90 FIG Sollentuna 10.03,41      
10   Lukas Melander -90 Allésk, Hallsberg 10.33,76      
               

    P16 300 M HÄCK    
1   Nicholas Coleman -90 Carlforsska sk 39.13      
2   Niklas Karlsson -90 FIG Lidingö 39.84      
3   Alexander Brorsson -90 FIG Växjö 39.86      
4   Rasmus Ersson -90 FIG Falun 41.37      
               

    P16 LÄNGD    
1   Björn Wilson -90 Östrabosk 6.76   +1,2  
2   Nicholas Coleman -90 Carlforsska sk 6.66   +1,3  
3   Markus Kristiansson -90 Polhemssk, Lund 6.57   +1,1  
4   Adam Björling -90 Stagneliussk 6.42   +,6  
5   Axel Fredriksen -90 Sandagy 6.31   +1,9  
6   Rasmus Ersson -90 FIG Falun 6.19   0,0  
7   Nuhi Amerllahi -90 FIG Malmö 6.01   -0,5  
8   Oskar Paulsson -90 FIG Karlstad 6.01   +2,3  
9   Daniel Hansson -90 Strömstads gy 6.00   +1,1  
10   Martin Bergqvist -90 Ullvigy 5.93   -0,2  
11   Jacob Wendefors -90 Finnvedsk 5.89   +1,0  
12   Robert Kajsjö -90 Östrabosk 5.83   +2,4  
13   Simon Mukiibi -90 Sjödalsgy 5.74   +0,1  
14   Feilix Grape -90 Hersby gy 5.68   +1,2  
15   Victor Bäckström -90 FIG Lidingö 5.68   +1,1  
16   Tommy Fors -90 Sandagy 5.61   +0,3  
17   Oskar Jonsson -90 FIG Växjö 5.57   +1,5  
18   Anton Gyllensten -90 FIG Göteborg 5.55   +0,5  
19   Alexander Ohlsson -90 FIG Malmö 5.21   -0,4  
20   Philip Sjögren -90 FIG Göteborg 5.08   +0,9  
-   Kristoffer Glaad -90 Gnosjöandans sk 0.00      
               

    P16 KULA 5,0    
1   Simon Gustafsson -90 FIG Karlstad 16.92      
2   Johan Morén -90 Vasask, Gävle 14.71      
3   Christian Hansson-Bergén -90 Tessinsk 13.99      
4   Markus Johansson -90 FIG Karlstad 13.98      
5   Pontus Rabe -90 FIG Karlstad 13.93      
6   Niklas Karlsson -90 FIG Lidingö 13.41      
7   Martin Jönsson -90 Lars Kaggsk 13.18      
8   Martin Andersson -90 Polhemssk, Lund 12.81      
9   Pontus Bjärkvik -90 Erik Dahlbergsgy 12.49      
10   Kristian Nyman -90 FIG Växjö 12.15      
11   Erik Romberg -90 FIG Växjö 11.51      
12   Fredrik Andersson -90 Torsbergsgy 11.17      
13   Simon Mukiibi -90 Sjödalsgy 10.32      
               

    P15 100 M  HEAT 1  Vind +1,2
1   Martin Johansson -91 Nytorpssk 11.76   Final  
2   Marcus Falkman -91 Engelbrektssk 11.90   Final  
3   Martin Holmström -91 Vedeby sk 11.91   Final  
4   Robin Davidsson -91 Ljungsbro sk 12.13      
5   Patrik Nilsson -91 Rödebysk 12.29      
6   Viktor Svärd -91 Södertälje frisk 12.54      
7   Alexander Nordlie -91 Ekenässk 12.78      
               

    P15 100 M  HEAT 2  Vind +1,3
1   Mikael Storm -91 Prästängssk 11.58   Final  
2   Rasmus Nilsson Ebers -91 Södertörns frisk 11.79   Final  
3   Johan Olsson -91 Sannerudssk 12.10      
4   Alexander Davidsson -91 Ljungsbro sk 12.23      
5   Lamin Bylund -91 Långsele sk 12.38      
6   Nils Bergmark -91 Kanalsk 12.47      
7   Joel Groth -91 Arbrå sk 12.50      
8   Björn Almström -91 Engelbrektssk 12.92      
               

    P15 100 M  HEAT 3  Vind +1,3
1   Morgan Ohlström -91 Katedralsk, Uppsala 11.70   Final  
2   Oscar Hinrichsen -91 Borgmästarhagssk 11.97      
3   Andreas Andersson -91 Vannarödsk 12.00      
4   Erik Sommerholt -91 Viktor Rydbergs samsk 12.15      
5   Daniel Andersson -91 Teglask 12.30      
6   Viktor Björklund -91 Lerbäckssk 12.41      
7   Björn-Erik Johansson -91 Annerstask 13.06      
-   Sebastian Arvidsson -91 Habo sk ej start      
               

    P15 100 M  HEAT 4  Vind +1,9
1   Adam Andersson -91 Norsjösk 11.52   Final  
2   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 11.63   Final  
3   Björn Skoglund -91 Kilaforssk 11.95      
4   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 12.09      
5   Joar Michanek -91 Vallask, Frösön 12.10      
6   Joakim Eriksson -91 Teglask 12.37      
7   Tomas Åkerblom-Andersson -91 Ekillask 13.14      
               

    P15 100 M  FINAL  Vind +0,5
1   Adam Andersson -91 Norsjösk 11.35      
2   Morgan Ohlström -91 Katedralsk, Uppsala 11.46      
3   Fredrik Karlsson -91 Sannerudssk 11.58      
4   Mikael Storm -91 Prästängssk 11.61      
5   Martin Johansson -91 Nytorpssk 11.68      
6   Rasmus Nilsson Ebers -91 Södertörns frisk 11.84      
7   Martin Holmström -91 Vedeby sk 11.94      
8   Marcus Falkman -91 Engelbrektssk 12.10      
               

    P15 2000 M    
1   Victor Hedin -91 Balingsnässk 5.45,18      
2   Anton Wåhlin -91 Mariask 5.51,21      
3   Joel Lundin -91 Hässelbygårds sk 5.55,56      
4   Alexander Liss -91 Sigtuna Hum Lärov 6.02,28      
5   Rickard Gunnarsson -91 Östlyckesk 6.12,03      
6   Danny Fransson -91 Norregårdssk 6.17,90      
7   Klas Persson -91 Frejask 6.18,27      
8   Patrik Nilsson -91 Saltsjöbadens samsk 6.19,97      
9   Victor Karlsson -91 Sofia sk 6.22,11      
10   Osvald Wiklander -91 Adolf Fredriks Musik 6.24,72      
11   Linus Lindhe -91 Enskedesk 6.25,02      
12   Per Allert -91 Sjöängssk 6.30,21      
13   Tomas Hultgren -91 Lorensbergask 6.33,26      
14   Patrik Werdin -91 Wisénska sk 6.36,14      
15   Adrian Hedberg -91 Kastalsk 6.37,97      
16   Tomas Åkerblom-Andersson -91 Ekillask 7.04,42      
-   Simon Sveder -91 Klockarhagssk bröt      
-   Erik Sönnerfors -91 Ekhammarsk ej start      
               

    P15 300 M HÄCK  FINAL  
1   Alexander Norén -91 Byske sk 41.11      
2   Daniel Bergman -91 Prolympiask, Sundsv. 41.54      
3   Erik Persson -91 Bildncentr Jan Fridegård 42.22      
4   Patrik Norin Algerstam -91 Sofiedalsk 42.78      
5   Arvid Berglund -91 Junkaremålssk 42.91      
6   Alexander Sennerteg -91 Fritslask 43.00      
7   Henrik Brus -91 Svärdsjö sk 43.70      
8   Daniel Nordqvist -91 Hammarlundens sk 44.87      
               

    P15 TRESTEG    
1   Emil Bergqvist -91 Scheelesk 13.61   0,0  
2   Fabian Rosenqvist -91 Djäkneparkssk 13.55   +0,4  
3   Love Fältström -91 Värmdö gy 13.22   +1,2  
4   Adam Stålberg -91 Örbyhus sk 13.02   +0,2  
5   Mattias Abulu -91 Ester Mosessons gy 12.62   -0,1  
6   Mattias Bäckman -91 Gärdessk 12.58   +1,5  
7   Kenzo Franzén -91 Engelbrektssk 12.22   -0,3  
8   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 11.94   +0,9  
9   Anton Forsberg -91 Gillbosk 11.65   -0,5  
10   Oskar Berge -91 Futurum sk 10.49   +0,1  
11   Christian Maluka -91 Skogåssk 11.45   +0,3  
12   Rasmus Arbenäs -91 Junkaremålssk 11.43   -0,3  
13   Mattias Gradin -91 Britsarvssk 11.09   +0,1  
14   Daniel Nordqvist -91 Hammarlundens sk 10.68   +0,2  
15   Adam Hällgren -91 Pitholmsk 10.46   +0,4  
-   Jonas Ögren -91 Ursvikssk 0.00      
               

    P15 KULA 4,0    
1   Erik Sundlöf -91 Frövisk 15.76      
2   Markus Nilsson -91 Östra Funkabosk 15.53      
3   Sami Luttinen -91 Borgsmosk 15.43      
4   Alexander Astermark -91 Ringsjösk 14.87      
5   Calle Ström -91 Sörgårdssk 14.44      
6   Stefan Sundler -91 Fryxellska sk, Sunne 13.90      
7   Sebastian Axell -91 Torpsk 13.84      
8   Alexander Messer-91 Östlyckesk 13.45      
9   Mattias Andersson -91 Järnåkrask 13.03      
10   Magnus Berglund -91 Långsele sk 13.00      
11   Oliver Carlehed -91 Altorpssk 12.90      
12   Thomas Walch -91 Solängssk 12.73      
13   Rasmus Leo -91 Östlyckesk 12.47      
14   Simon Lindblom -91 Skiftingesk 12.14      
15   Ludvig Riedel -91 Mälarhöjdens sk 11.00      
16   Björn Almström -91 Engelbrektssk 10.80      
17   Tomas Åkerblom-Andersson -91 Ekillask 9.84      
-   Zacharias S-Jackson -91 Teglask ej start      
               

    P15 SPJUT 600    
1   Hampus Larsson -91 Ekillask 56.06      
2   Markus Nilsson -91 Östra Funkabosk 56.04      
3   Calle Ström -91 Sörgårdssk 54.16      
4   Alexander Astermark -91 Ringsjösk 51.59      
5   Joakim Eriksson -91 Teglask 50.66      
6   Sebastian Arvidsson -91 Habo sk 49.30      
7   Peter Dahlin -91 Teglask 48.24      
8   Stefan Sundler -91 Fryxellska sk, Sunne 47.96      
9   Niklas Smårs -91 Ekebyholmssk 45.58      
10   Mattias Andersson -91 Järnåkrask 43.92      
11   Axel Henrysson -91 Prolympiask, Nässjö 43.61      
12   Oliver Carlehed -91 Altorpssk 43.34      
13   Erik Sundlöf -91 Frövisk 42.10      
14   Kristoffer Hedlund -91 Herrskogssk 42.10      
15   Björn Brink -91 Lyckebysk 42.02      
16   Jesper Eriksson -91 Borgsmosk 40.21      
17   Eric Älvebrand -91 FIG Lidingö 38.60      
18   Kenzo Franzén -91 Engelbrektssk 38.24      
19   Thomas Walch -91 Solängssk 32.92      
20   Adam Chiguer -91 Södertörns frisk 21.86      
-   Jonas Ögren -91 Ursvikssk 0.00      
-   Alexander Wittlock -91 Tyresö sk (utom tävl) 46.44      
               

    F18+ 400 M  FINAL  
1   Maria Gustafsson -88 Rekarnegy 57.20      
2   Erika Jonasson -88 Katedralsk, Växjö 58.19      
3   Frida Svensson -88 Katedralsk, Växjö 58.78      
4   Hanna Nilsson -88 FIG Göteborg 59.41      
5   Caroline Jansson -88 Sigrid Rudebecks gy 61.20      
6   Sandra Carlsson -88 Marks gy 62.68      
-   Emma Vessman -88 Sjödalsgy bröt      
-   Malin Bjergestam -88 FIG Karlstad ej start      
               

    F18+ 3000 M    
1   Sandra Fransson -88 FIG Växjö 10.15,90      
2   Anna Karlsson -88 Sandagy 10.51,70      
3   Nathalie Gyllenhammar 88 FIG Göteborg 11.09,19      
-   Sofia Lilja -88 FIG Göteborg bröt      
               

    F18+ 300 M HÄCK    
1   Sofia Stensiö -88 Upplands-Brogy 44.34      
2   Jessica Hermansson -88 Berga gy 45.08      
3   Erika Jonasson -88 Katedralsk, Växjö 45.97      
4   Elin Nilsson -88 Katedralsk, Växjö 47.91      
5   Emma-Maria Norén -88 Växjö Fria gy 48.05      
6   Emma Aidanpää -88 Gränsälvsgy 48.82      
-   Lina Nätterlund -88 FIG Lidingö bröt      
-   Frida Svensson -88 Katedralsk, Växjö ej start      
               

    F18+ HÖJD    
1   Emelie Nilsson -88 Falkenbergs gy 1.65      
2   Christine Fransson -88 Skvaderns gy 1.65      
3   Jenny Ström -88 FIG Växjö 1.58      
4   Katarina Stensson -88 Rudbeckssk, Örebro 1.58      
5   Victoria Westling -88 FIG Lidingö 1.55      
6   Malin Svanström -88 Ållebergsgy 1.51      
7   Sophia Franzén -87 Katedralsk, Skara 1.41      
-   Josefine Svensson -88 Falkenbergs gy ej start      
               

    F18+ TRESTEG    
1   Fredrica Andersson -88 FIG Falun 11.46   +0,2  
2   Sofia Bergkvist -88 Vadsbogy 11.25   -1,2  
3   Lina Nätterlund -88 FIG Lidingö 11.17   -1,4  
4   Sarah Nordbrant -88 Per Brahegy 11.15   -1,0  
5   Camilla Eriksson -88 Wenströmska gy 11.14   -1,2  
6   Ronja Gartsjö -88 FIG Malmö 10.87   -1,0  
7   Melinda Ymsén -88 Söderportsgy 10.54   +0,7  
8   Annie Thorold -88 Västerhöjdsgy 10.43   +0,3  
9   Sandra Pettersson -88 Bromangy 9.98   -0,2  
               

    F18+ KULA 4,0    
1   Maria Bengtsson -88 FIG Växjö 11.93      
2   Jenny Johansson -88 FIG Falun 11.28      
3   Anna Lergård -88 Katedralsk, Skara 10.55      
4   Kristin Sörman -88 FIG Falun 10.18      
5   Lina Pohl -87 FIG Falun 9.88      
6   Micaela Francke-Rydén -88 FIG Lidingö 9.18      
7   Madeleine Jansson -88 Vackstanäsgy 6.25      
               

    F17 400 M  FINAL  
1   Josefin Magnusson -89 FIG Malmö 56.97      
2   Linnea Collin -89 Filbornask 57.71      
3   Julia Lärkert -89 FIG Lidingö 57.85      
4   Sara Nolbrant -89 Marks gy 60.08      
5   Anna Wettler -89 Karolinska sk 61.89      
6   Sofie Erenlöf -89 Borgarsk, Gävle 62.15      
7   Josefin Särén -89 Sundsta Älvkullegy 65.30      
-   Emilia Eliasson -89 Härnösands gy ej start      
               

    F17 3000 M    
1   Johanna Sandén -89 Donnergy, Mölndal 10.08,14      
2   Therese Sjöström -89 FIG Sollentuna 10.08,87      
3   Hanna Michaëlsson -89 Lundellska sk 10.12,67      
4   Evelina Månsson -89 Polhemssk, Lund 10.50,71      
5   Josefine Berggren -89 FIG Sollentuna 10.52,30      
6   Sara Sjöqvist -89 FIG Sollentuna 10.54,22      
               

    F17 300 M HÄCK  HEAT 1  
1   Angelica Engberg -89 Walthers gy, Vällingby 46.78   Final  
2   Linda Luts -89 FIG Göteborg 47.17   Final  
3   Sara Wallin -89 Södra Latin 47.42   Final  
4   Matilda Ottosson -89 Tibble gy 48.56   Final  
5   Rebecka Salomonsson -89 FIG Göteborg 50.89      
               

    F17 300 M HÄCK  HEAT 2  
1   Josefin Svensson -89 FIG Växjö 46.06   Final  
2   Sanna Jansson -89 FIG Karlstad 46.54   Final  
3   Alexandra Axell -89 Lerums gy 47.94   Final  
4   Hanna Johansson -89 Magnus Åbergsgy 48.48   Final  
5   Lisa Nyström -89 Stagneliussk 49.71      
               

    F17 300 M HÄCK  FINAL  
1   Sanna Jansson -89 FIG Karlstad 44.91      
2   Josefin Svensson -89 FIG Växjö 45.29      
3   Linda Luts -89 FIG Göteborg 46.00      
4   Alexandra Axell -89 Lerums gy 47.27      
5   Sara Wallin -89 Södra Latin 47.32      
6   Hanna Johansson -89 Magnus Åbergsgy 48.26      
7   Matilda Ottosson -89 Tibble gy 48.75      
-   Angelica Engberg -89 Walthers gy, Vällingby bröt      
               

    F17 HÖJD    
1   Sofia Kask -89 Polhemssk, Lund 1.67      
2   Anna Hultberg -89 Duveholmssk 1.61      
3   Anna-Karin Sörling -89 Rekarnegy 1.57      
4   Emilia Bengtsson -89 Filbornask 1.57      
5   Sofia Dahlgren -89 FIG Malmö 1.53      
6   Angelica Brus -89 Rudbeckssk, Örebro 1.47      
6   Josefine Sollén -89 Rekarnegy 1.47      
8   Elisabeth Axelsson -89 FIG Falun 1.47      
8   Sofie Lewin -89 FIG Malmö 1.47      
10   Johanna Öqvist -89 FIG Lidingö 1.41      
               

    F17 TRESTEG    
1   Izehi Ileso -89 Angeredsgy 12.15   -0,2  
2   Rebecca Strand -89 FIG Karlstad 11.55   -1,8  
3   Caroline Hellgren -89 Hvitfeldtska 11.21   -1,3  
4   Lovisa Gårlin -89 FIG Lidingö 11.19   -1,5  
5   Lina Andersson -89 Ehrensvärdska gy 11.04   -1,5  
6   Tove Selberg -89 Kunskapsgy, Norrk. 10.99   -1,7  
7   Johanna Bertilson -89 Bromangy 10.98   -0,7  
8   Matilda Norin -89 Bromangy 10.58   -1,1  
9   Mimmi Andersson -89 Söderportsgy 10.56   -1,5  
10   Mia Callenberg -89 Lerums gy 10.53   -0,8  
11   Angelica Brus -89 Rudbeckssk, Örebro 10.49   -1,2  
12   Rebecka Salomonsson -89 FIG Göteborg 10.36   -0,4  
13   Sara Wallin -89 Södra Latin 9.99   -0,3  
14   Cecilia Lyngstam -89 Östrabosk 9.77   -1,0  
-   Moa Hedström -89 Vasask, Gävle 0.00      
               

    F17 KULA 3,0    
1   Teres Christensson -89 FIG Karlstad 13.53      
2   Victoria Joäng -89 FIG Malmö 13.20      
3   Sanne Petersson -89 FIG Malmö 12.16      
4   Elin Jarenfors -89 Östrabosk 12.04      
5   Sarah Lindberg -89 FIG Karlstad 11.95      
6   Mia Callenberg -89 Lerums gy 11.56      
7   Karin Andersson -89 Virginska sk 11.23      
8   Malin Wiberg -89 Jenny Nyströmssk 11.13      
9   Joanna Nydén -89 Lindesk 10.55      
10   Jannika Nilsson -89 Berga gy 10.51      
11   Elin Sundlöf -89 Rudbeckssk, Örebro 10.26      
12   Emma Lagerqvist -89 Växjö Fria gy 10.21      
13   Malin Andersson -89 Östrabosk 9.88      
14   Emelie Pauli -89 Ållebergsgy 9.46      
               

    F16 400 M  FINAL  
1   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 56.25      
2   Lotta Lindsén -90 Rudbeckssk, Sollent. 56.34      
3   Emilia Granqvist -90 Palmcrantzsk 58.52      
4   Johanna Stjernström -90 Sjödalsgy 58.76      
5   Elin Spetz -90 Sjödalsgy 59.33      
6   Emma Ulfberg -90 Sandagy 59.56      
7   Jessica Lundmark -90 Anderstorpssk 62.03      
8   Linnea Andersson -90 Rudbeckssk, Sollent. 62.48      
               

    F16 3000 M    
1   Nathalie Rohlén -90 FIG Lidingö 10.07,77      
2   Maria Westher -90 FIG Karlstad 10.27,29      
3   Kajsa Gustafsson -90 Hvitfeldtska 10.30,18      
4   Maria Sandström -90 Malmö Latinsk 10.53,48      
5   Linn Nilsson -90 Östrabosk 10.56,64      
6   Therese Lindqvist -90 Växjö Fria gy 12.20,16      
               

    F16 300 M HÄCK  HEAT 1  
1   Frida Linde -90 Tibble gy 43.97   Final  
2   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 44.09   Final  
3   Linn Asplin -90 Torsbergsgy 48.19      
4   Martina Svanström -90 Ållebergsgy 48.67      
5   Emma Persson -90 Sundsgy 56.24      
               

    F16 300 M HÄCK  HEAT 2  
1   Desire Lundqvist -90 Palmcrantzsk 46.38   Final  
2   Lotta Lindsén -90 Rudbeckssk, Sollent. 46.54   Final  
3   Cecilia Friström -90 Åva gy 47.21   Final  
4   Fanny L Thomsson -90 Tibble gy 47.42      
5   Sophia Ångström -90 Sjödalsgy 48.24      
6   Elin Kindberg -90 Rudbeckssk, Örebro 52.21      
               

    F16 300 M HÄCK  HEAT 3  
1   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 44.80   Final  
2   Mariell Olsson -90 Strömstads gy 46.60   Final  
3   Sara Cavretti -90 Karolinska sk 46.67   Final  
4   Lina Hansson -90 Östrabosk 48.80      
5   Sofie Larsson -90 Västerhöjdsgy 49.54      
6   Sandra Höckerstrand -90 Walthers gy, Danderyd 50.08      
               

    F16 300 M HÄCK  FINAL  
1   Frida Linde -90 Tibble gy 43.12      
2   Elin Westerlund -90 Ehrensvärdska gy 43.59      
3   Moa Hjelmer -90 Internationella gy 44.07      
4   Desire Lundqvist -90 Palmcrantzsk 45.51      
5   Lotta Lindsén -90 Rudbeckssk, Sollent. 46.04      
6   Sara Cavretti -90 Karolinska sk 46.10      
7   Mariell Olsson -90 Strömstads gy 46.99      
8   Cecilia Friström -90 Åva gy 48.23      
               

    F16 LÄNGD    
1   Johanna Nilsson -90 FIG Växjö 5.72   0,0  
2   Malin Olsson -90 FIG Malmö 5.60   0,0  
3   Andrea Nybäck -90 FIG Karlstad 5.50   +0,3  
4   Johanna Froode -90 FIG Växjö 5.38   -1,4  
5   Sara Arwald -90 FIG Malmö 5.35   -0,3  
6   Ellen Björklund -90 Polhemssk, Lund 5.26   +0,4  
7   Anna Forslund -90 Allésk, Hallsberg 5.18   +2,1 5,17 0,0
8   Caroline Karlsson -90 Östrabosk 5.14   0,0  
9   Sofia Carls -90 Tyresö gy 5.09   +0,4  
10   Emma Palmér -90 FIG Malmö 5.07   0,0  
11   Elin Gustafsson -90 Ållebergsgy 4.98   0,0  
12   Sara Olsson -90 Sundsgy 4.98   +0,5  
13   Åsa Jönsson -90 Östrabosk 4.97   0,0  
14   Malin Andersson -90 FIG Växjö 4.93   -2,3  
15   Camilla Lööf -90 Östrabosk 4.85   -0,9  
16   Sara Stanley -90 Norra Real 4.82   0,0  
17   Jane Runesson -90 FIG Växjö 4.79   +1,3  
18   Isabell Petersson -90 FIG Malmö 4.79   0,0  
19   Martina Damgren -90 Sandagy 4.76   0,0  
20   Louise Kronlund -90 FIG Falun 4.73   0,0  
21   Johanna Andersson -90 Rekarnegy 4.65   0,0  
22   Fanny L Thomsson -90 Tibble gy 4.59   0,0  
23   Nathalie Magnusson -90 Ållebergsgy 4.54   +1,1  
24   Julia Engström -90 Borgarsk, Gävle 4.54   0,0  
25   Jasmin Lundbäck -90 FIG Umeå 4.42   0,0  
26   Louise Staffas -90 Polhemsgy, Göteborg 4.42   -0,8  
27   Linda Beckius -90 Sandagy 2.82   0,0  
-   Madelaine Olsson -90 FIG Göteborg 0.00      
               

    F16 DISKUS 1,0    
1   Sandra Andersson -90 Solbergask, Arvika 38.50      
2   Hanna Erlandsson -90 Sandagy 37.85      
3   Amanda Öberg -90 FIG Karlstad 32.79      
4   Sara Cronsioe -90 Berga gy 29.33      
5   Ida Claesson -90 Söderportsgy 29.06      
6   Sandra Höckerstrand -90 Walthers gy, Danderyd 28.17      
7   Hanna Reiding -90 Märsta gy 27.34      
8   Kim Pettersson-Ek -90 Växjö Fria gy 26.77      
9   Frida Åkerström -90 Nynäshamn gy 24.67      
10   Johanna Andersson -90 Växjö Fria gy 24.36      
11   Nike Hermans -90 Sjödalsgy 22.98      
12   Emma Wallin -90 FIG Falun 20.94      
13   Matilda Ekelund Axelson -90 Katedralsk, Lund 20.70      
               

    F15 100 M  HEAT 1  Vind +0,5
1   Janet Blom -91 Jernvallssk 13.08   Semi  
2   Rebecca Moyo -91 Prolympiask, Jönk. 13.22   Semi  
3   Madeleine Sundström -91 Sävjask 13.35   Semi  
4   Mia Sylwan -91 FIG Lidingö 13.37      
5   Cecilia Andersson -91 Futurum sk 13.83      
6   Maria Larsson -91 Scheelesk 14.25      
               

    F15 100 M  HEAT 2  Vind +0,7
1   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 12.58   Semi  
2   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 12.87   Semi  
3   Moa Gustavsson -91 Bjursåssk 13.09   Semi  
4   Frida Rosén Hagert -91 Junedalssk 13.50      
5   Katherine Karlström -91 Östra Funkabosk 13.66      
6   Malin Andersson -91 Prolympiask, Jönk. 13.90      
7   Therese Pettersson -91 Bällstabergssk 13.96      
               

    F15 100 M  HEAT 3  Vind +1,2
1   Tove Karlsson -91 Blomstermåla sk 12.77   Semi  
2   Elin Pöllä -91 Stigslunds sk 12.83   Semi  
3   Maj Johansson -91 Gällö sk 12.99   Semi  
4   Nathalie Petersson -91 Madesjö sk 13.36      
5   Yolanda Ngarambe -91 Ekillask 13.48      
6   Erika Karlsson -91 Hälsinggårdssk 13.82      
7   Jessica Andersson -91 Britsarvssk 13.84      
               

    F15 100 M  HEAT 4  Vind +0,4
1   Marine Jonsson -91 Rudsk 12.59   Semi  
2   Stephanie Olsson -91 Mjällby sk 13.16   Semi  
3   Sanoria Hossain -91 Fjällensk 13.19   Semi  
4   Li Qvistberg -91 Mälarhöjdens sk 13.26   Semi  
5   Erika Karlsson -91 Gäddgårdssk 13.38      
6   Elin Lundén -91 Ängsk 13.76      
7   Madeleine Serenhov -91 Bodal sk 13.94      
               

    F15 100 M  HEAT 5  Vind +0,8
1   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 12.79   Semi  
2   Anna Klackenberg -91 Kungsholmens gy 13.26   Semi  
3   Sandra Aalto -91 Stenstalidssk 13.28   Semi  
4   Stephanie Franksson -91 Ängsk 13.38      
5   Joanna Wilkås -91 Lillåns sk 13.67      
6   Victoria Hammarstrand -91 Äppelvikssk 13.77      
-   Moa Brandt -91 Enskedesk ej start      
               

    F15 100 M  SEMIFINAL 1  Vind +0,9
1   Marine Jonsson -91 Rudsk 12.62   Final  
2   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 12.77   Final  
3   Tove Karlsson -91 Blomstermåla sk 12.87   Final  
4   Elin Pöllä -91 Stigslunds sk 12.87   Final  
5   Sandra Aalto -91 Stenstalidssk 13.18      
6   Li Qvistberg -91 Mälarhöjdens sk 13.29      
7   Maj Johansson -91 Gällö sk 13.30      
-   Anna Klackenberg -91 Kungsholmens gy ej start      
               

    F15 100 M  SEMIFINAL 2  Vind +0,4
1   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 12.55   Final  
2   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 12.71   Final  
3   Stephanie Olsson -91 Mjällby sk 13.07   Final  
4   Rebecca Moyo -91 Prolympiask, Jönk. 13.13   Final  
5   Moa Gustavsson -91 Bjursåssk 13.17      
6   Janet Blom -91 Jernvallssk 13.20      
7   Sanoria Hossain -91 Fjällensk 13.22      
8   Madeleine Sundström -91 Sävjask 13.42      
               

    F15 100 M  FINAL  Vind +1,3
1   Marine Jonsson -91 Rudsk 12.29      
2   Emilia Segerdahl -91 Norrstrandssk 12.36      
3   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 12.41      
4   Linn Gunnarsson -91 Näsbydalsk 12.67      
5   Elin Pöllä -91 Stigslunds sk 12.76      
6   Tove Karlsson -91 Blomstermåla sk 13.07      
7   Stephanie Olsson -91 Mjällby sk 13.07      
8   Rebecca Moyo -91 Prolympiask, Jönk. 13.31      
               

    F15 2000 M    
1   Lovisa Lindh -91 Strandsk 6.43,62      
2   Sanna Mustonen -91 Turinge sk 6.43,67      
3   Emma Jansson -91 Kyrksk, Ludvika 6.44,54      
4   Hanna Erlandsson -91 Lexby sk 6.45,12      
5   Johanna Olsson -91 Skarpängssk 6.51,59      
6   Julia Appeldahl -91 Källtorpssk 6.58,35      
7   Johanna Enqvist -91 Norrevångsk, Eslöv 7.00,71      
8   Johanna Lord -91 Enskedesk 7.12,96      
9   Ida Forsén -91 Södertörns frisk 7.13,57      
10   Amanda Sundström -91 Adolfsbergssk 7.25,31      
11   Ellen Rhenberg -91 Teglask 8.40,23      
-   Emelie Forsell -91 Adolfsbergssk bröt      
-   Anna Jansson -91 Kyrksk, Ludvika ej start      
               

    F15 300 M HÄCK  FINAL  
1   Frida Simfors -91 Junedalssk 46.03      
2   Mikaela Kärlin -91 Engelska sk 46.24      
3   Mikaela Koller -91 Äppelvikssk 47.30      
4   Josefin Loggert -91 Björknässk 47.78      
5   Therése Lindhe -91 Stenstalidssk 47.82      
6   Jessica Torsell -91 Eklidens sk 48.54      
7   Evelina Nicolsson -91 Södertörns frisk 1.48,1m      
-   Emilia Eklund -91 Östervåla sk bröt      
               

    F15 HÖJD    
1   Madeleine Serenhov -91 Bodal sk 1.66      
2   Victoria Dronsfield -91 Hammarlundens sk 1.63      
3   Louise Anebygd -91 Broängssk 1.60      
4=   Stina Blomqvist -91 Forsensk 1.60      
4=   Maja Johansson -91 Enångers sk 1.60      
6=   Caroline Erlandsson -91 Frejask 1.56      
6=   Tove Beskow -91 Prolympiask, Östers. 1.56      
8=   Elin Falegård -91 Arabysk 1.52      
8=   Anna Klackenberg -91 Kungsholmens gy 1.52      
10   Ida Lindgren -91 Stålforssk 1.52      
11=   Olivia Arle -91 Lillåns sk 1.46      
11=   Malin Brattström -91 Frödingsk 1.46      
11=   Charlotta Dahlqvist -91 FIG Lidingö 1.46      
14   Malin Eriksson -91 Teglask 1.46      
15   Katherine Karlström -91 Östra Funkabosk 1.40      
16   Sandra Brännstam -91 Nyboda sk 1.40      
-   Johanna Adolfsson -91 Bergundask 0.00      
-   Therese Pettersson -91 Bällstabergssk 0.00      
-   Linnéa Arnkärr -91 FIG Lidingö 0.00      
-   Linnea Linjamaa -91 Kastalsk 0.00      
               

    F15 KULA 3,0    
1   Anna Jonasson -91 Asplundssk 12.42      
2   Camilla Norr Ericson -91 Ektorpssk 12.03      
3   Sophie Kling -91 Viksjösk 11.87      
4   Frida Engström -91 Kronobergssk 11.59      
5   Malin Eriksson -91 Vivallask 11.51      
6   Caroline Hermansson -91 Skrantask 11.47      
7   Josephine Rohr -91 Bildncentr Jan Fridegård 11.02      
8   Sandra Allerhed -91 Skogstorpssk 10.93      
9   Malin Winqvist -91 Mälarhöjdens sk 10.83      
10   Ida Storm -91 Paradissk 10.58      
11   Mia Axelsson -91 Stenstalidssk 10.25      
12   Julia Rabe -91 Futurum sk 10.20      
13   Ellinor Tuvhag -91 Bergundask 9.80      
14   Sofie Lindkvist -91 Stadsskogssk 9.80      
15   Olivia Arle -91 Lillåns sk 9.43      
16   Jenny Öhman -91 Gärdessk 9.35      
17   Elin Falegård -91 Arabysk 9.28      
18   Sara Nilsson -91 Forssaklackssk 9.03      
19   Linnea Linjamaa -91 Kastalsk 8.87      
20   Therese Pettersson -91 Bällstabergssk 8.84      
21   Sandra Engberg -91 Kilaforssk 8.84      
22   Matilda Säf -91 Sanda sk 8.77      
23   Malin Brattström -91 Frödingsk 8.58      
24   Sofie Johansson -91 Tanumsk 8.34      
25   Saga Kullenbäck -91 Katedralsk, Skara 8.23      
26   Sofie Ögren -91 Ursvikssk 7.89      
27   Lina Bjurman -91 Kanalsk 7.60      
28   Linnéa Arnkärr -91 FIG Lidingö 7.30      
               

    MIX 4x400 M    
1   Josefin Magnusson 57.95
Dennis Karanda 51.40
Emeli Rexelius 56.82
Saibou Kebbeh 51.15

 
FIG Malmö 3.37,32      
2  

Julia Lärkert 60.23
Gustav Sommerholt 52.82
Sofia Öberg 56.90
Johan Edvinsson 51.08

 

FIG Lidingö 3.41,03      
3   Erica Pettersson 59.70
Robin Nordenberg 52.00
Sanna Jansson 59.29
Victor Lohr 50.67

 
FIG Karlstad 3.41,66      
4   Anette Broselid 59.37
Niclas Åkerström 51.56
Johanna Nilsson 60.13
David Kallebäck 51.75

 
FIG Växjö 3.42,81      
5   Lisa Forsberg 60.34
Markus Liwing 50.56
Kristina Eriksson 61.19
Rasmus Carlsson 52.11
FIG Falun 3.44,20