Söndag 21 december 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


    SkolSM 14-16 sept 2007 i Gävle

 

             P18+  100 M 14/9                              HEAT 1                      Vind 2,2w     

       1   Martin Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             11,28    Final

       2   Dennis Karanda -89                         FIG Malmö                               11,36    Final

       3   Daniel Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             11,55    Final

       4   Robin Nordenberg -89                    FIG Karlstad                            11,55    Final

       5   Gustav Sommerholt -89                   FIG Lidingö                             11,69   

       6   Anders Nihlstedt -89                       Friidrottsgy, Kalmar               11,89   

       7   Alexander Roosmark -89                 Sjödalsgy, Huddinge             11,92   

                                                                                                                                       

             P18+  100 M 14/9                              HEAT 2                               Vind 1,0   

       1   Amir Shaker -89                                Rekarnegy, Eskilstuna           11,32    Final

       2   Fredrik Kristoffersson -89              FIG Umeå                                 11,59    Final

       3   Marcus Carlsson -89                       Växjö Fria gy                           11,64    Final

       4   Jonas Nilsson -89                            Sundsgy, Vellinge                  11,67    Final

       5   Jonathan Helsing -89                      Ållebergsgy, Falköping         11,76   

       6   Per Jonsson -88                                Torsbergsgy, Bollnäs            11,82   

       7   Tobias Björk -89                               Katedralsk, Skara                    12,40   

       8   Robin Johnsson -89                        Baldersk, Skellefteå                12,61   

                                                                                                                                       

             P18+  100 M 14/9                              FINAL                         Vind 3,2w        

       1   Amir Shaker -89                                Rekarnegy, Eskilstuna           11,04   

       2   Martin Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             11,10   

       3   Dennis Karanda -89                         FIG Malmö                               11,20   

       4   Jonas Nilsson -89                            Sundsgy, Vellinge                  11,35   

       5   Fredrik Kristoffersson -89              FIG Umeå                                 11,41   

       6   Marcus Carlsson -89                       Växjö Fria gy                           11,49   

       7   Daniel Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             11,50   

       8   Robin Nordenberg -89                    FIG Karlstad                            11,56   

                                                                                                                                                  

        

             P18+  1500 M 14/9                            FINAL                                        

       1   Johan Hydén -89                              Katedralsk, Linköping        4.11,04   

       2   John Eliasson -89                             Munkebäcksgy, Göteborg 4.14,58   

       3   Kristoffer Vilkancis -89                   Norra Real, Sthlm                 4.15,23   

       4   Mattias Karlsson -89                       Löpargymn, Sollentuna      4.16,26   

       5   Eric Senorski -89                              FIG Göteborg                       4.17,81   

       6   Tim Sundström -89                          Virginska sk, Örebro           4.18,23   

       7   Kristoffer Fransson -89                   Löpargymn, Sollentuna      4.19,74   

       8   Robert Åkerblom-Andersson -89  Bergs gy, Svenstavik          4.32,77   

       9   Jonathan Björnberg -89                  Ehrensvärdska gy               4.34,66   

        -   Simon Bergqvist -89                        Virginska sk, Örebro                 dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                      

             P18+  HÖJD 14/9                                                                                            

       1   David Kallebäck -89                        FIG Växjö                                   2,03   

       2   Linus Karlsson -88                          FIG Falun                                   1,98   

       3   Johan Andersson -89                      FIG Karlstad                              1,96   

       4   Markus Nilsson -89                         FIG Malmö                                 1,93   

       5   Oskar Rybo -89                                FIG Göteborg                            1,86   

       6   Alfred Olsson -89                            Katedralsk, Skara                      1,82   

       7   Johannes Bergquist -89                  Wargentinssk, Östersund       1,77   

       7   Anders Nihlstedt -89                       Friidrottsgy, Kalmar                 1,77   

       7   Viktor Ohlsson -89                           Rekarnegy, Eskilstuna             1,77   

     10   Henrik Lindmark -88                        Anderstorpssk, Skellefteå       1,72   

        -   Karl Wilsborn -89                            Teknikum, Växjö                             x

                                                                                                                                       

                        167 172 177 182 186 190 193 196 198 200 203 205

   Johannes Bergquist   -   o   o   xxx              

   David Kallebäck      -   -   -   -   -   o   o   o   xo  xxo xo  xxx  

   Karl Wilsborn        -   -   -   xxx              

   Anders Nihlstedt     -   o   o   xxx              

   Alfred Olsson        -   o   o   o   xxx                

   Oskar Rybo           -   -   o   o   o   xxx              

   Viktor Ohlsson       -   o   o   xxx              

   Henrik Lindmark      o   xxo xxx                  

   Johan Andersson      -   -   -   -   xo  o   xo  o   xxx               

   Linus Karlsson       -   -   -   o   -   xo  xxo -   xo  xxx

   Markus Nilsson       -   -   -   o   xo  xo  xxo xxx                   

                                                                                                                                       

                                                                                                                             

             P18+  TRESTEG 14/9                                                                                     

       1   Karl Wilsborn -89                            Teknikum, Växjö                     14,45   

       2   Erik Persson -89                               FIG Malmö                               14,37   

       3   Mikael Brinnen -89                          John Bauergy, Gävle              14,12   

       4   Tomas Olsson -89                            Älvkullegymn, Karlstad        13,80   

       5   Johannes Bergquist -89                  Wargentinssk, Östersund     13,56   

       6   Erik Olsson -89                                 FIG Göteborg                          13,55   

       7   Richard Olsson -89                          Älvkullegymn, Karlstad        12,13   

       8   Jonas Nilsson -89                            Sundsgy, Vellinge                  12,10   

       9   Henrik Lindmark -88                        Anderstorpssk, Skellefteå     11,15   

                                                                                                                             

     Erik Olsson             1339  1333  1355  1350  1197  1355                       

                             +2,9  +1,8  +3,1  +3,8  +1,4  +0,8

     Mikael Brinnen          x    1331  1173  1295  1370  1412                       

                                   +1,8  -0,8  +1,4  +0,9  +1,5

     Erik Persson            1358  1437   -    1188   -     -                         

                             -0,3  0,0         +0,6

     Richard Olsson          x     x    1213   x     x     x                         

                                         +1,6

     Tomas Olsson            1317   x     x    1336  1352  1380                       

                             -0,8              +2,3  +1,2  +1,3

     Johannes Bergquist      1356  1324   x     -     x     -                         

                             -0,8  -2,9

     Jonas Nilsson           1185  1192  1206  1205  1210   -                         

                             +0,1  +3,4  +1,4  +0,6  +0,4

     Karl Wilsborn           1418  1445  1418  1419  1431   x                         

                             +0,5  +1,1  +0,1  +1,1  +1,1

     Henrik Lindmark         1115   x    1095    -     -    -                         

                             +4,2        +2,7

                                                                                                                             

             P18+  KULA 6,0 14/9                                                                                     

       1   Johnny Karlsson -89                       FIG Umeå                                 14,27   

       2   Fredrik Kristoffersson -89              FIG Umeå                                 13,66   

       3   Rasmus Carlsson -88                       FIG Falun                                 13,31   

       4   Filip Vivlund -89                               FIG Malmö                               13,30   

       5   Robin Lundgren -89                        FIG Karlstad                            13,06   

       6   Marcus Karlsson -89                       Vackstanäsgy, Södertälje      12,82   

       7   Simon Spejare -89                            Palmcrantzsk, Östersund       12,37   

       8   Sebastian Mattsson -89                  Gymnasiesk, Eslöv                 12,36   

       9   Björn Johansson -88                       FIG Falun                                 12,07   

     10   Christoffer Älvenstrand -89           Upplands-Brogy                     11,99   

     11   Peter Edfors -89                                FIG Umeå                                 11,91   

     12   Felix Siljebäck Larsen -89                FIG Karlstad                            11,75   

     13   Tobias Björk -89                               Katedralsk, Skara                      9,69   

                                                                                                                             

     Simon Spejare           1209  1208  1159   x   1216  1237                        

     Björn Johansson         x    1128  1207   -     -     -                         

     Christoffer Älvenstrand 1195   x    1199   -     -     -                         

     Felix Siljebäck Larsen  1099  1175   x     -     -     -                         

     Sebastian Mattsson      x     x    1236   x     x     x                         

     Peter Edfors            1072  1191  1144   -     -     -                         

     Tobias Björk            x     x     969   -     -     -                         

     Johnny Karlsson         x    1415   x    1366  1427  1409                       

     Rasmus Carlsson         x    1323  1331  1321  1306  1325                       

     Filip Vivlund           1278  1251  1327  1272  1330  1315                       

     Robin Lundgren          1306  1082   x     x    1221   x                         

     Fredrik Kristoffersson  1322   x    1309  1310   x    1366                       

     Marcus Karlsson         1155  1257  1075  1282  1183   x                         

                                                                                                                                                  

    

                                                                                                                             

             P18+  SLÄGGA 6,0 14/9                                                                                

       1   Karl-Erik Ludvigsson -88                Stjernesk, Torsby                   62,50   

       2   Johnny Karlsson -89                       FIG Umeå                                 54,17   

       3   Daniel Larsson -89                           FIG Karlstad                            52,73   

       4   Andreas Adolfsson -89                  Stjernesk, Torsby                   49,09   

       5   Sebastian Mattsson -89                  Gymnasiesk, Eslöv                 47,95   

       6   Anders Eriksson -89                        Väggask, Karlshamn              47,61   

       7   Niklas Nyström -89                          Gripensk, Nyköping               47,07   

       8   Simon Spejare -89                            Palmcrantzsk, Östersund       45,92   

       9   Marcus Karlsson -89                       Vackstanäsgy, Södertälje      43,77   

     10   Klas Göransson -89                         Erik Dahlbergsgy, Jönk.        40,50   

     11   Torbjörn Julin -89                            Filbornask, Helsingborg        36,62   

     12   Felix Siljebäck Larsen -89                FIG Karlstad                            25,64   

        -   Peter Edfors -89                                FIG Umeå                                        x   

                                                                                                                             

     Simon Spejare           x     x    4406  4403  4592   x                         

     Daniel Larsson          4987  5273   x    4968  4869  5183                       

     Torbjörn Julin          x    3662   x     -     -     -                         

     Anders Eriksson         x    4435   x     x     x    4761                       

     Marcus Karlsson         4377   x    4071   -     -     -                         

     Sebastian Mattsson      x     x    4432   x    4795   x                         

     Andreas Adolfsson       4671  4588  4628  4518   x    4909                       

     Peter Edfors            x     x     x     -     -     -                         

     Johnny Karlsson         5417   x    5218   -     -     x                         

     Klas Göransson          4050   x     x     -     -     -                         

     Niklas Nyström          4184  4555   x     x    4707  4525                       

     Karl-Erik Ludvigsson    x    5869   x     x    6250  4835                       

     Felix Siljebäck Larsen  x    2564   x     -     -     -                         

        

                                                                                                                             

             P17  100 M 14/9                                HEAT 1                               Vind 0,5   

       1   Dennis Carlsson -90                        FIG Växjö                                 11,23    Final

       2   David Östling -90                             FIG Lidingö                             11,27    Final

       3   Johan Lindh -90                               Sandagy, Huskvarna             11,45    Final

       4   Thomas Ljungblom -90                   Filbornask, Helsingborg        11,65   

       5   Linus Helgesson -90                       Per Brahegy, Jönk                  11,73   

       6   Christoffer van Woensel -90          Växjö Fria gy                           12,32   

                                                                                                                                       

             P17  100 M 14/9                                HEAT 2                            Vind 3,1w   

       1   Alexander Nordkvist -90                 Sjödalsgy, Huddinge             10,82    Final

       2   Pontus Lundin -90                           Teknis, Örebro                        11,41    Final

       3   Marcus Kristiansson -90                Polhemssk, Lund                    11,61    Final

       4   Nuhi Amerllahi -90                           FIG Malmö                               11,69   

       5   Michael Skalenius -90                     FIG Göteborg                          12,12   

       6   Pontus Lindgren -90                        Friidrottsgy, Kalmar               12,17   

                                                                                                                             

             P17  100 M 14/9                                HEAT 3                               Vind 1,1   

       1   Daniel Norgren -90                          FIG Göteborg                          11,22    Final

       2   David Rångefors -90                       Anderstorpssk, Skellefteå     11,68    Final

       3   Robert Kajsjö -90                             Uddevalla gymn                     11,99   

       4   Oskar Wirén-Tjärner -90                 FIG Umeå                                 13,00   

       5   Filip Wåhlberg -90                           Baldersk, Skellefteå                17,55   

        -   Patrik Ahonen -90                            Tullängssk, Örebro                   dns   

                                                                                                                                       

             P17  100 M 14/9                                FINAL                                 Vind 0,6   

       1   Alexander Nordkvist -90                 Sjödalsgy, Huddinge             10,85   

       2   Daniel Norgren -90                          FIG Göteborg                          11,06   

       3   David Östling -90                             FIG Lidingö                             11,08   

       4   Dennis Carlsson -90                        FIG Växjö                                 11,13   

       5   Johan Lindh -90                               Sandagy, Huskvarna             11,35   

       6   Pontus Lundin -90                           Teknis, Örebro                        11,37   

       7   David Rångefors -90                       Anderstorpssk, Skellefteå     11,64   

        -   Marcus Kristiansson -90                Polhemssk, Lund                      dns   

                                                                                                                                       

             P17  1500 M 14/9                                                                                            

       1   Anton Danielsson -90                     Ebersteinska sk, Norrk        4.08,99   

       2   David Lövgren -90                           FIG Karlstad                         4.13,84   

       3   Oscar Edman -90                              L M Engströmsgy, Göteb   4.19,66   

       4   Joakim Frisk -90                                Rudbeckianska sk               4.26,12   

       5   Jonathan Dart -90                            Walthers gy, Vällingby      4.32,61   

       6   Andreas Åkesson -90                     Hvitfeldtska, Göteborg       4.32,63   

       7   Emil Jönsson -90                              Gymnasiesk, Eslöv              4.44,60   

       8   Niclas Rosenström -90                    Ållebergsgy, Falköping      4.58,51   

        -   Mikael Röjerås -90                           Löpargymn, Sollentuna            dnf   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P17  HÖJD 14/9                                                                                               

       1   Lukas Odell -90                                FIG Malmö                                 2,00   

       2   Oskar Jonsson -90                           FIG Växjö                                   1,86   

       3   Stephan Larsson -90                       Göteborgs Högre Samskola    1,82   

       4   Alexander Ohlsson -90                   FIG Malmö                                 1,72   

       5   Peter Svedlund -90                          Tornedalssk, Haparanda         1,67   

                                                                                                                                       

                        162 167 172 177 182 186 189 195 200    

   Lukas Odell          -   -   -   -   -   o   o   o   xo                

   Oskar Jonsson        -   -   -   xo  o   xxo xxx          

   Alexander Ohlsson    o   xo  o   xxx              

   Peter Svedlund       o   xo  xxx                  

   Stephan Larsson      -   -   o   o   xxo xxx              

                                                                                                                                       

        

                                                                                                                             

             P17  TRESTEG 14/9                                                                                        

       1   Björn Wilson -90                              Uddevalla gymn                     13,58   

       2   Axel Fredriksen -90                          Sandagy, Huskvarna             13,56   

       3   Andreas Larsson -90                       FIG Karlstad                            13,36   

       4   Mohamed Moteba -90                    Alströmergy, Alingsås          13,32   

       5   Erik Ehrlin -90                                   Rinmangy, Eskilstuna            13,31   

       6   Johan Lindqvist -90                         Ehrensvärdska gy                  13,29   

       7   Milan Jovanovic -90                        Katedralsk, Linköping           12,93   

       8   Anton Gyllensten -90                      FIG Göteborg                          12,82   

       9   Niklas Stjerndorff -90                      Gymnasiesk, Eslöv                 11,52   

     10   Marcus Kristiansson -90                Polhemssk, Lund                    11,48   

        -   Adam Gloveus -90                           Blackebergs gy, Sthlm                  x   

                                                                                                                             

     Björn Wilson            1339   x    1358   -    1323  1345                       

                             +2,4        +1,8        +1,9  +4,0

     Andreas Larsson         1336   x    1306   x    1315   -                         

                             +2,0        -0,7        +1,7

     Johan Lindqvist         x    1318  1263  1329  1321  1305                       

                                   +2,6  +1,7  +3,6  +0,8  +2,7

     Anton Gyllensten        1264  1243  1253  1277  1282  1282                       

                             +3,5  +1,6  +1,3  +2,1  +0,9  +2,2

     Erik Ehrlin             1257  1331  1264   x    1327  1302                       

                             +1,1  +1,9  +2,3        +1,4  +0,1

     Adam Gloveus            x     x     x     -     -     -                         

     Milan Jovanovic         1293  1289  1272  1281  1275  1269                       

                             +2,1  +1,6  +3,8  +2,3  +2,8  +2,3

     Axel Fredriksen         1310  1356  1324  1342  1325  1322                       

                             +3,1  +1,9  +1,5  +1,2  +0,5  +1,7

     Mohamed Moteba          1287  1327  1270  1289  1317  1332                       

                             +0,3  +0,9  +1,9  +0,4  +1,8  +3,5

     Niklas Stjerndorff      1105  1136  1152   -     -     -                         

                             +3,4  +1,3  +0,5

     Marcus Kristiansson     -    1148   x     -     -     -                         

                                   +1,8

                                                                                                                             

             P17  KULA 5,0 14/9                                                                                        

       1   Simon Gustafsson -90                     FIG Karlstad                            19,16   

       2   Pontus Rabe -90                               FIG Karlstad                            14,71   

       3   Pontus Bjärkvik -90                         Bäckadalsgy, Jönköping       14,38   

       4   Martin Andersson -90                    Polhemssk, Lund                    14,26   

       5   Erik Romberg -90                              FIG Växjö                                 14,04   

       6   Martin Jönsson -90                         Friidrottsgy, Kalmar               13,83   

       7   Joar Rydrich -90                               FIG Falun                                 13,80   

       8   Kristian Nyman -90                          FIG Växjö                                 13,19   

       9   Douglas Stenberg -90                     FIG Karlstad                            13,04   

     10   Kim Amb -90                                     FIG Lidingö                             12,59   

     11   Fredrik Andersson -90                    Torsbergsgy, Bollnäs            11,03   

                                                                                                                             

     Joar Rydrich            1380  1307  1297   x     x     x                         

     Douglas Stenberg        1060  1304  1216   -     -     -                         

     Fredrik Andersson       1103   x     x     -     -     -                         

     Pontus Rabe             x    1471   x     x     x     x                         

     Pontus Bjärkvik         1348   x    1406  1389  1438  1405                       

     Simon Gustafsson        1914  1861   x    1832  1916   x                         

     Kristian Nyman          1319   x     x    1295   x     x                         

     Erik Romberg            1339  1404   x     x     x     x                         

     Martin Jönsson          1383   x    1333  1380   x     x                         

     Kim Amb                 x    1259   x     -     -     -                         

     Martin Andersson        1340  1268  1309  1426  1354  1343                       

 


        

              P16  100 M  14/9                               HEAT 1                              Vind 0,5   

       1   Jonathan Haag -91                           DeGeergy, Norrköping          11,26    A-Final

       2   Malte Fibel -91                                 Brännkyrka gy, Hägersten    11,50    A-Final

       3   Martin Holmström -91                     Ehrensvärdska gy, Karlskrona 11,54           B-Final

       4   Jesper Vestlund -91                         Älvkullegymn, Karlstad        11,63    B-Final

       5   Nils Bergmark -91                             Andertstorpssk, Skellefteå   11,81   

       6   Simon Kempinski -91                       Växjö Fria gy                           12,01   

       7   Adam Wretström -91                       Växjö Fria gy                           12,14   

       8   Oliver Sänneskog -91                      Filbornask, Helsingborg        12,27
                                                                                                                                   

             P16  100 M 14/9                                HEAT 2                               Vind 0,9   

       1   Jonathan Rickardsson -91              FIG Växjö                                 11,27    A-Final

       2   Adam Chiguer -91                            Sjödals, Huddinge                  11,68    B-Final

       3   Daniel Andersson -91                     Katedralsk, Skellefteå            11,70    B-Final

       4   Anton Sundin -91                            Andertstorpssk, Skellefteå   11,82

       5   Joakim Eriksson -91                         Katedralsk, Skara                    12,03   

       6   Adrian Roosmark -91                      Sjödals, Huddinge                  12,07   

       7   Joar Michanek -91                           Palmcrantzsk, Östersund       12,17   

        
             P16  100 M  14/9                               HEAT 3                          Vind 1,9

       1   Adam Andersson -91                      FIG Umeå                                 11,32    A-Final

       2   Alexander Davidsson -91             Katedralsk, Linköping             11,40    A-Final

       3   Fredrik Karlsson -91                    FIG Karlstad                                11,46    A-Final

       4   Aligul Erkisi -91                           FIG Falun                                      11,51    B-Final

       5   Joakim Björkman -91                   Filbornask, Helsingborg      11,68   B-Final

       6   Christian Maluka -91                       Sjödals, Huddinge                 11,90   

       7   Simon Ljunggren -91                   Wargentinsk, Östersund           11,96   

       7   Johan Landin 12,22                          ProCivitas gy, Malmö          12,22
                                                                                                                                   

             P16  100 M 14/9                                HEAT 4                               Vind 1,0   

       1   Björn Skoglund -91                      Torsbergsgy, Bollnäs                11,28    A-Final

       2   Mikael Storm -91                         Nifsarp gy, Eksjö                         11,36    A-Final

       3   Johan Olsson -91                          Tingvallagy, Karlstad               11,55    B-Final

       4   Philip Hall -91                              ProCivitas gy, Malmö                 11,68    B-Final

       5   Jonas Ögren -91                               Andertstorpssk, Skellefteå  11,84

       6   Simon Assarsson -91                      Växjö Fria gy                           12,04   

       7   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                   12,32   

       8   Björn-Erik Johansson -91               Igelstaviken gy, Södertälj   12,88   

 

           P16 100M A-FINAL 14/9                                      VIND        -0,3

       1 Adam Andersson -91                      FIG Umeå                          11,19
       2  Björn Skoglund -91                        Torsbergsgy, Bollnäs        11,24
       3  Jonathan Rickardsson -91              FIG Växjö                          11,30
       4  Mikael Storm -91                            Nifsarp gy, Eksjö              11,32
       5  Fredrik Karlsson -91                       FIG Karlstad                      11,61
       6  Alexander Davidsson -91               Katedralsk, Linköping       11,66
       -  Malte Fibel -91                                Brännkyrka gy, Hägersten dns
       -  Jonatha Haag -91                             De Geergy, Norrköping     dns

           P16 100M B-FINAL 14/9                                     VIND          2,0

       1  Aligul Erkisi -91                             FIG Falun                          11,39
       2  Philip Hall -91                                ProCivitas gy, Malmö       11,56
       3  Johan Olsson -91                            Tingvallagy, Karlstad        11,56
       4  Martin Holmström -91                   Ehrensvärdska gy, Karlskrona 11,57
       5  Adam Chiguer -91                          Sjödalsgy, Huddinge        11,57
      6= Jesper Vestlund -91                        Älvkullegymn, Karlstad   11,61 (,605)
      6= Daniel Andersson -91                    Katedralsk, Skara              11,61 (,605)

       -   Joakim Björkman -91                     Filbornask, Helsingborg   dns

   

 

                                                                                                                             

             P16  1500 M 14/9                              FINAL                                                  

       1   Victor Hedin -91                               Sjödalsgy, Huddinge          4.22,38   

       2   Rickard Gunnarsson -91                 Löpargymn, Sollentuna      4.23,67   

       3   Joel Lundin -91                                 Walthers gy, Vällingby      4.27,50   

       4   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                              4.29,51   

       5   Tomas Hultgren -91                         Löpargymn, Sollentuna      4.29,66   

       6   Erik Smedhs -91                                Löpargymn, Sollentuna      4.30,91   

       7   Aleksander Liss -91                         Löpargymn, Sollentuna      4.31,37   

       8   David Sundström -91                      Sigtuna Hum Lärov             4.36,70   

       9   Hreinn Juliusson -91                       Sjödalsgy, Huddinge          4.45,20   

     10   Hannes Assarsson -91                   Växjö Fria gy                        4.45,50   

     11   Calle Svensson -91                          Blackebergs gy, Sthlm        5.19,08   

     12   Linus Mossberg -91                        FIG Göteborg                       5.24,25   

        -   Danny Fransson -91                        Växjö Fria gy                              dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                             

             P16  DISKUS 1,5 14/9                                                                                    

       1   Stefan Sundler -91                           Stjernesk, Torsby                   45,15   

       2   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                                 43,15   

       3   Sami Luttinen -91                             Ebersteinska sk, Norrk.          42,50   

       4   Erik Sundlöf -91                                FIG Falun                                 40,51   

       5   Sebastian Axell -91                          FIG Malmö                               40,25   

       6   Simon Lindblom -91                         Rekarnegy, Eskilstuna           36,48   

       7   Calle Ström -91                                 FIG Göteborg                          36,21   

       8   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             34,02   

       9   Felix Sonebäck -91                           Sjödalsgy, Huddinge             32,43   

     10   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                   30,60   

        -   Hannes Assarsson -91                   Växjö Fria gy                                   x   

                                                                                                                             

     Marcus Nilsson          x    4054  4315  4082   x    4210                       

     Sebastian Axell         x    4002  4025   x     x     x                         

     Adam Chiguer            3402   x     -     -     -     x                         

     Andreas Romin           3060   x     -     -     -     -                         

     Felix Sonebäck          3059  3120  3243   -     -     -                         

     Calle Ström             3621   x     x     x    3481   x                         

     Hannes Assarsson        x     x     x     -     -     -                         

    Simon Lindblom          3479  3617  3460  3648  3360   x                         

     Stefan Sundler          4245   x    4515   x     x     x                         

     Erik Sundlöf            3981  3732  4051   x     x     x                         

     Sami Luttinen           3817   x     x    4250   x     x                         

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P15  100 M HÄCK 14/9                   HEAT 1                               Vind 1,3   

       1   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    13,56    Final

       2   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            14,03    Final

       3   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       14,33    Final

       4   Anton Nilsson -92                           Kvarnbergssk Hudd              14,64   

       5   Johan Carlqvist -92                          Britsarvssk, Falun                  14,85   

       6   Viktor Husmark -92                          Britsarvssk, Falun                  14,94   

       7   Jakob Engvall -92                             Engelska sk, Gävle                 15,18   

                                                                                                                                       

             P15  100 M HÄCK 14/9                   HEAT 2                               Vind 0,3   

       1   Tobias Nilsson -92                          Prästängens sk, Alvesta       14,04    Final

       2   Anders Leifsson -92                        Sotenässk, Kungshamn        14,11    Final

       3   Fredrik Lindgren -92                        Stora Högaskolan                   14,12    Final

       4   Albin Axelsson -92                          Rudsk, Karlstad                      14,15    Final

       5   Viktor Eriksson -92                          Edsbergssk, Sollentuna         14,34    Final

       6   Christoffer Gustafsson -92             Borgmosk, Norrköping          14,99   

       7   Viktor Berggren -92                         Ölyckesk, Löberöd                 15,79   

       8   Johan Nilsson -92                            Bergvikssk, Söderhamn         19,87   

                                                                                                                                       

             P15  100 M HÄCK 14/9                   FINAL                                 Vind 1,9   

       1   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    13,39   

       2   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       13,78   

       3   Anders Leifsson -92                        Sotenässk, Kungshamn        13,82   

       4   Albin Axelsson -92                          Rudsk, Karlstad                      13,88   

       5   Tobias Nilsson -92                          Prästängens sk, Alvesta       13,98   

       6   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            13,99   

       7   Fredrik Lindgren -92                        Stora Högaskolan                   14,13   

        -   Viktor Eriksson -92                          Edsbergssk, Sollentuna           dns   

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                      

             P15  HÖJD 14/9                                                                                               

       1   Arlind Shaluni -92                            De Geergy, Norrköping           1,86   

       2   Axel Bonevik -92                              Kaparesk, Onsala                     1,84   

       3   Fredrik Lindgren -92                        Stora Högaskolan                     1,81   

       4   Viktor Husmark -92                          Britsarvssk, Falun                    1,65   

       5   Viktor Berggren -92                         Ölyckesk, Löberöd                   1,60   

                                                                                                                                       

                       150 155 160 165 170 174 178 181 184 186 190   

   Fredrik Lindgren    -   -   -   -   o   o   o   xxo xxx                

   Arlind Shaluni      -   -   -   -   -   o   o   xo  o   xxo xxx   

   Viktor Berggren     xo  o   o   xxx               

   Axel Bonevik        -   -   -   -   o   -   xo  o   xxo xxx    

   Viktor Husmark      -   o   -   xo  -   xxx               

                                                                                                                             

                                                                                                                          

             P15  LÄNGD 14/9                                                                                           

       1   Andreas Andersson -92                 Granbergssk, Bollnäs               6,43   

       2   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                         6,26   

       3   Jacob Nordlund -92                         Kågeskolan                               6,24   

       4   Dastid Selmani -92                           Östratornsk, Lund                    6,23   

       5   Niklas Johansson -92                      Stenungsk, Stora Höga           6,19   

       6   Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken         6,10   

       7   Axel Bonevik -92                              Kaparesk, Onsala                     5,88   

       8   Martin Mohebbi -92                        Solängssk, Gävle                      5,68   

       9   Klas Tauberman -92                        Norrstrandssk, Karlstad          5,64   

     10   Olle Torstensson -92                       Almbysk, Örebro                      5,54   

     11   Samuel Wiktorsson -92                   Änge sk, Offerdal                     5,36   

     12   Johan Nilsson -92                            Bergvikssk, Söderhamn           4,15   

        -   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                           x   

                                                                                                                             

     Martin Mohebbi          x   565   x    -   568   x    

                                  +1,2           +3,0

     Mattias Olander         x   613  626   x   612  626   

                                  +4,0 +4,4      +2,2 +3,0

     Samuel Wiktorsson       531  536  507   -    -    -

                             +0,9 +2,7 +2,6        

     Andreas Andersson       634  628  626  641  638  643   

                             +6,8 +2,0 +2,4 +1,5 +3,9 +0,7

     Erik Gerdin             x    x    x    -    -    -    

     Marcus Blomgren         541  610   x   603  575  554   

                             +1,1 +3,2      +1,8 +1,3 +2,3

     Dastid Selmani          x    x   618  623   x   617   

                                       +2,4 +3,9      +2,2

     Johan Nilsson           404  415  388   -    -    -    

                             +1,6 +4,8 +0,9

     Jacob Nordlund          554  619  609  624   x   624

                             +3,3 +3,3 +1,5 +1,6      +3,6  

     Niklas Johansson        x    x   619   x    -    x

                                       +1,6        

     Klas Tauberman          527  564  531   -    -    -

                             +1,1 +2,3 +3,4        

     Olle Torstensson        535  469  554   -    -    -

                             +1,6 +2,2 +4,3        

     Axel Bonevik            556  569   x   588  583  581

                             +2,2 +1,3      +3,5 +2,2 +2,5  

        
             P15  KULA 4,0 16/9                                                                                     

       1   Arwid Koskinen -92                        Kvarnbergssk Hudd              16,38              

       2   Philip Gustafsson -92                      Vidåkerssk, Vingåker             15,51              

       3   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       14,99              

       4   Jonatan Laack -92                            Frykensk, Torsby                   14,26              

       5   Johan Carlqvist -92                          Britsarvssk, Falun                  13,87              

       6   Mikael Dahlström -92                      Norrstrandssk, Karlstad        12,93              

       7   William Cander -92                          Strömssk, Lilla Edet                12,77              

       8   Zoli Holdos -92                                Teglask, Skara                         12,76              

       9   Pontus Vikström -92                        Norregårdssk, Växjö               11,92              

     10   Oscar Arlestrand -92                       Stora Högaskolan                   11,60              

     11   Pontus Lundstedt -92                     Änge sk, Offerdal                   11,19              

     12   Philip Larsson -92                            Korsbackask, Kävlinge         11,01              

     13   Jonatan Lilja -92                               Flahultssk, Norrahammar      10,00              

             Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken     no res              

                                                                                                                                                  

     Zoli Holdos            1233   x    1186  1247  1276  1276                        

     Jonatan Lilja          1000   x     x     -     -     -

     William Cander         1186  1275  1225  1277  1252   x

     Marcus Blomgren        x     x     x     -     -     -

     Pontus Vikström        x    1166  1192   -     -     -

     Jonatan Laack          1188  1426   x     x    1417   x             

     Philip Gustafsson      1415   x    1501  1551   x    1505                        

     Pontus Lundstedt       1119   x    1069   -     -     -             

     Mikael Dahlström       1293  1271  1211   x    1210  1263                        

     Johan Carlqvist        x    1375   x     x    1387   x             

     Mattias Olander        1288  1430  1499  1390  1494  1497                        

     Philip Larsson         1024   x    1101   -     -     -             

     Oscar Arlestrand       993  1093  1160   -     -     -             

     Arwid Koskinen         1601  1637  1600  1563  1638  1636                                    

                                                                                                                             

             P15  DISKUS 1,0 14/9                                                                                    

       1   Jonatan Laack -92                            Frykensk, Torsby                   54,05   

       2   Mikael Ljungberg -92                      Borgmästarhagssk, Nyköp   48,48   

       3   Philip Gustafsson -92                      Vidåkerssk, Vingåker             47,39   

       4   Arwid Koskinen -92                        Kvarnbergssk Hudd              46,82   

       5   Andreas Grahn -92                          Viksängsskolan                      43,51   

       6   Jonatan Lilja -92                               Flahultssk, Norrahammar      40,77   

       7   Niklas Bardin -92                              Nytorpssk, Angered              36,74   

       8   Philip Larsson -92                            Korsbackask, Kävlinge         33,51   

        -   Pontus Lundstedt -92                     Änge sk, Offerdal                          x   

                                                                                                                             

     Pontus Lundstedt        x     x     x     -     -     -                         

     Jonatan Lilja           x     x    3733   x    4077   x                         

     Arwid Koskinen          4024   x     x    4514  4682   x                         

     Philip Gustafsson       4455   x    4739   x     x     x                         

     Philip Larsson          2840   x    3351   x    3329   x                         

     Niklas Bardin           3674  3564  3672   x     x    3671                       

     Andreas Grahn           4222  4131  4351  4276   x     x                         

     Mikael Ljungberg        4848   x     x     x    4697   x                         

     Jonatan Laack           4997  4905  5405  4884  4948  5076                       

                                                                                                                             

                                                                                                                             

             Pgrund  4x100 M 14/9 (Laguppställningar längs ned på sidan)                 

       1   Prolympia Gävle                                                                         50,13  

       2   Internationella Engelska sk                                                      50,56  

       3   Solängsskolan                                                                           51,38  

                                                                                                                             

             F18+  100 M 14/9                              HEAT 1                               Vind 1,2   

       1   Natalie Jägerdal -89                         FIG Malmö                               12,26    Final

       2   Linda Luts -89                                  FIG Göteborg                          12,66    Final

       3   Lisa Nyström -89                              Friidrottsgy, Kalmar               12,97    Final

       4   Mimmi Andersson -89                    Söderportsgy, Kristianstad  13,15   

       5   Sanna Dunesius -89                        Wargentinssk, Östersund     13,15   

       6   Carolina Eriksson -89                      Katedralsk, Skara                    13,16   

       7   Emilia Eliasson -89                           Härnösands gy                       13,50   

       8   Emma Granlund -89                          Anderstorpssk, Skellefteå     13,99   

                                                                                                                                       

             F18+  100 M 14/9                              HEAT 2                               Vind 0,3   

       1   Julia Tollin -89                                  FIG Falun                                 12,37    Final

       2   Josefin Magnusson -89                  FIG Malmö                               12,59    Final

       3   Emma Lagerqvist -89                       Växjö Fria gy                           12,68    Final

       4   Frida Persson -89                             Filbornask, Helsingborg        12,70    Final

       5   Hanna Topcagic -89                        FIG Malmö                               13,07    Final

       6   Anna Wemmert -88                         Filbornask, Helsingborg        13,65   

       7   Sofie Sjögren -89                              Staffansgy, Söderhamn         13,88   

                                                                                                                                       

             F18+  100 M 14/9                              FINAL                                 Vind 1,2   

       1   Natalie Jägerdal -89                         FIG Malmö                               12,18   

       2   Julia Tollin -89                                  FIG Falun                                 12,32   

       3   Josefin Magnusson -89                  FIG Malmö                               12,44   

       4   Emma Lagerqvist -89                       Växjö Fria gy                           12,61   

       5   Linda Luts -89                                  FIG Göteborg                          12,68   

       6   Hanna Topcagic -89                        FIG Malmö                               12,83   

       7   Lisa Nyström -89                              Friidrottsgy, Kalmar               13,08   

        -   Frida Persson -89                             Filbornask, Helsingborg          dns   

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             F18+  1500 M 14/9                                                                                          

       1   Maria Jangsten -89                          Sigrid Rudebecks gy           4.50,02   

       2   Sara Sjöqvist -89                              Löpargymn, Sollentuna      4.52,31   

       3   Patricia Wiedel -89                           Apelrydssk, Båstad            5.00,20   

        

 

             F18+  SPJUT 600 14/9                                                                                    

       1   Anna Wessman -89                         FIG Växjö                                 48,27   

       2   Tina Olsson -89                                Katedralsk, Växjö                    40,49   

       3   Malin Andersson -89                      Uddevalla gymn                     38,67   

       4   Jenny Johansson -88                      FIG Falun                                 36,56   

       5   Jannica Nilsson -89                         Gymnasiesk, Eslöv                 34,19   

       6   Sofia Eriksson -89                            Franz Schartau, Sthlm            33,40   

       7   Ronja Östlin -89                               Staffansgy, Söderhamn         28,76   

       8   Josefine Koskinen -89                     Löpargymn, Sollentuna         27,20   

       9   Sofie Erenlöf -89                               Borgarsk, Gävle                      25,39   

     10   Emmy Koskinen -89                         Löpargymn, Sollentuna         22,85   

     11   Malin Dahlström -89                        Hvitfeldtska, Göteborg          17,62   

                                                                                                                             

     Sofia Eriksson          x    3340  3212   x    3237  3199                       

     Ronja Östlin            2630  2725  2876  2690  2714  2772                       

     Jenny Johansson         3656  3607  3473   -     -     -                         

     Malin Dahlström         1762   x     x     -     -     -                         

     Anna Wessman            4697  4421   x     x    4732  4827                       

     Josefine Koskinen       2720   x     x    2715   x    2457                       

     Tina Olsson             3343  3323   x     x     x    4049                       

     Jannica Nilsson         3127  3316  3280  3113  3180  3419                       

     Emmy Koskinen           x    2210  2285   -     -     -                         

     Malin Andersson         3760  3667  3419   x    3475  3867                       

     Sofie Erenlöf           2430  2539   x     -     -     -                         

                                                                                                                             

             F17  100 M 14/9                                HEAT 1                               Vind 0,3   

       1   Julia Mlakar -90                                FIG Karlstad                            12,42    Final

       2   Malin Olsson -90                             FIG Malmö                               12,47    Final

       3   Stina Larsson -90                             Duveholmssk, Katrineholm  12,60    Final

       4   Emma Johansson -90                       Karolinska sk, Örebro            12,78    Final

       5   Elin Yngve -90                                  Ållebergsgy, Falköping         13,27   

       6   Ylva Skoglund -90                           Torsbergsgy, Bollnäs            13,93   

       7   Nathalie Magnusson -90                Ållebergsgy, Falköping         14,03   

                                                                                                                                       

             F17  100 M 14/9                                HEAT 2                            Vind 2,3w   

       1   Louise Kronlund -90                       FIG Falun                                 12,37    Final

       2   Kim Pettersson -90                          Polhemssk, Lund                    12,44    Final

       3   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                      12,64    Final

       4   Jane Runesson -90                          FIG Växjö                                 13,03   

       5   Malin Andersson -90                      FIG Växjö                                 13,27   

       6   Linn Bodén -90                                 Anderstorpssk, Skellefteå     13,32   

       7   Emilia Segerlund -90                        Tornedalssk, Haparanda       13,50   

                                                                                                                                       

             F17  100 M 14/9                                HEAT 3                            Vind 4,1w   

       1   Ellen Sääw -90                                  FIG Falun                                 12,44    Final

       2   Petra Larsson -90                             FIG Falun                                 12,44    Final

       3   Erica Pettersson -90                         FIG Karlstad                            12,53    Final

       4   Emma Palmér -90                              FIG Malmö                               12,97    Final

       5   Elin Gustafsson -90                         Ållebergsgy, Falköping         12,98    Final

       6   Elin Spetz -90                                    Sjödalsgy, Huddinge             13,23   

       7   Sofie Wahlstedt -90                         Wadköpings UC, Örebro      13,63   

       8   Elin Kindberg -90                             Rudbeckssk, Örebro              13,82   

                                                                                                                                       

             F17  100 M 14/9                                HEAT 4                             Vind -0,1   

       1   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                            12,59    Final

       2   Caroline Tegel -90                            FIG Karlstad                            12,70    Final

       3   Josefin Rydh -90                              Gärdesk, Gislaved                   12,81    Final

       4   Johanna Edman -90                         FIG Malmö                               12,82    Final

       5   Sofie Leima -90                                 Polhemssk, Gävle                   13,42   

       6   Emelie Sjölin-Svensson -90            Ållebergsgy, Falköping         13,94   

        -   Elin Westerlund -90                         Ehrensvärdska gy, Karlskrona dns  

                                                                                                                                       

             F17  100 M 14/9                                A-FINAL                            Vind 1,1   

       1   Julia Mlakar -90                                FIG Karlstad                            12,22   

       2   Louise Kronlund -90                       FIG Falun                                 12,26   

       3   Kim Pettersson -90                          Polhemssk, Lund                    12,43   

       4   Ellen Sääw -90                                  FIG Falun                                 12,44   

       5   Erica Pettersson -90                         FIG Karlstad                            12,44   

       6   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                            12,60   

       7   Petra Larsson -90                             FIG Falun                                 12,60   

       8   Malin Olsson -90                             FIG Malmö                               12,62   

                                                                                                                                       

             F17  100 M 14/9                                B-FINAL                             Vind 1,8   

       1   Stina Larsson -90                             Duveholmssk, Katrineholm  12,53   

       2   Caroline Tegel -90                            FIG Karlstad                            12,60   

       3   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                      12,60   

       4   Josefin Rydh -90                              Gärdesk, Gislaved                   12,73   

       5   Johanna Edman -90                         FIG Malmö                               12,77   

       6   Emma Palmér -90                              FIG Malmö                               12,91   

       7   Elin Gustafsson -90                         Ållebergsgy, Falköping         12,94   

       8   Emma Johansson -90                       Karolinska sk, Örebro            12,96   

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             F17  1500 M 14/9                              FINAL                                                  

       1   Maria Westher -90                           Karlskoga gymn                  4.36,67   

       2   Nathalie Rohlén -90                         FIG Lidingö                          4.37,69   

       3   Mary Alenbratt -90                          Löpargymn, Sollentuna      4.42,23   

       4   Karin Svensson -90                         Göteborgs Högre Samskola 4.50,53  

       5   Emmy Ströberg -90                          FIG Falun                              4.52,20   

       6   Linn Nilsson -90                               Uddevalla gymn                  4.53,05   

       7   Maria Sandström -90                       Malmö Latinsk                     5.12,20   

       8   Petra Kihlberg -90                            Löpargymn, Sollentuna      5.12,72   

        -   Ida Alainentalo -90                          Björknäsgy, Boden                   dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                             

             F17  SPJUT 600 14/9                                                                                      

       1   Ellinor Widh -90                               FIG Malmö                               45,81   

       2   Sandra Höckerstrand -90                Walthers gy, Danderyd         38,50   

       3   Jennifer Tarberg -90                        Gudlav Bildersk, Sollefteå     37,00   

       4   Elisabeth Höglund -90                    FIG Karlstad                            36,99   

       5   Berit Kröner -90                                Vasask, Gävle                          36,19   

       6   Eleonore Larsson -90                      Vasask, Gävle                          35,83   

       7   Madeleine Polfors -90                     Igelstavikens Gy, Södertälje 34,24   

       8   Johanna Andersson -90                 Växjö Fria gy                           31,58   

       9   Amanda Öberg -90                          FIG Karlstad                            30,34   

     10   Johanna Froode -90                         FIG Växjö                                 29,59   

     11   Rebecca Henriksson -90                 Bergask, Eslöv                        28,11   

     12   Ida Alainentalo -90                          Björknäsgy, Boden                26,45   

     13   Emelie Lundin -90                            Växjö Fria gy                           25,60   

     14   Hanna Rösth -90                              Staffansgy, Söderhamn         25,07   

     15   Martina Rossland -90                      Sjödalsgy, Huddinge             24,09   

     16   Louise Johansson -90                     Igelstavikens Gy, Södertälje 22,19   

     17   Emelie Sjölin-Svensson -90            Ållebergsgy, Falköping         16,74   

     18   Malin Andersson -90                      FIG Växjö                                 16,14   

                                                                                                                             

     Johanna Froode          2533  2405  2959   -     -     -                         

     Elisabeth Höglund       3185  3414  3699  3534  3503   x                         

     Jennifer Tarberg        3683   x    3442  3700  3356  3586                       

     Martina Rossland        x     x    2409   -     -     -                         

     Ellinor Widh            4075  4563   x     x    4581   x                         

     Emelie Lundin           2473  2560   x     -     -     -                         

     Sandra Höckerstrand     3453  3370  3621  3358   x    3850                       

     Amanda Öberg            3034  2589   -     -     -     -                         

     Malin Andersson         1197  1293  1614   -     -     -                         

     Berit Kröner            2825  3545  3350  3489  3619   x                         

     Rebecca Henriksson      2585  2811  2734   -     -     -                         

     Hanna Rösth             2507  2192  2382   -     -     -                         

     Johanna Andersson       3044  3158  2942   x    2819  2975                       

     Ida Alainentalo         2645  2476   x     -     -     -                         

     Eleonore Larsson        3583  3247  3446  3160   x    3444                       

     Louise Johansson        x     x    2219   -     -     -                         

     Emelie Sjölin-Svensson  1661  1669  1674   -     -     -                         

     Madeleine Polfors       3360  3276  3140   x    3424  3233                       

 

             F16  100 M 14/9                                HEAT 1                               Vind 0,3   

       1   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                            12,50    Final

       2   Elin Pöllä -91                                     FIG Lidingö                             12,66    Final

       3   Melissa Stenzon -91                        FIG Göteborg                          12,68    Final

       4   Linn Gunnarsson -91                       Tibble gy, Täby                      12,71    Final

       5   Moa Gustafsson -91                        FIG Falun                                 13,04   

       6   Mia Sylwan -91                                FIG Lidingö                             13,34   

       7   Josefine Nilsson -91                        Uddevalla gymn                     14,09   

                                                                                                                                   

             F16  100 M 14/9                                HEAT 2                            Vind 2,9w   

       1   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                         12,18    Final

       2   Matilda Farkas -91                           FIG Malmö                               12,92    Final

       3   Emma Waldo -91                              FIG Malmö                               12,93    Final

       4   Frida Rosén Hagert -91                   Sandagy, Huskvarna             13,01   

       5   Lena Eriksson -91                            De Geergy, Norrköping         13,45   

       6   Julia Magntorn -91                          Österängssk, Kristianstad    13,77   

       7   Jesica Leinnonen -91                       Bromangy, Hudiksvall           14,31                                                                                                            

             F16  100 M 14/9                                HEAT 3                               Vind 1,0   

       1   Sofi Karlsson -91                             Friidrottsgy, Kalmar               12,82    Final

       2   Josephine Ekholm -91                     Atletica, Sthlm                        12,90    Final

       3   Stephanie Olsson -91                      Ehrensvärdska gy, Karlskr    12,95    Final

       4   Madeleine Nilsson -91                    Borgarsk, Gävle                      12,96   

       5   Ida Carlsson -91                               FIG Växjö                                 12,97   

       6   Stephanie Franksson -91                Marks gy, Kinna                     13,29   

       7   Joanna Wilkås -91                           Wadköpings UC, Örebro      13,72   

                                                                                                                                       

             F16  100 M 14/9                                HEAT 4                               Vind 1,9   

       1   Marine Jonsson -91                         FIG Karlstad                            12,54    Final

       2   Emilia Segerdahl -91                        FIG Karlstad                            12,57    Final

       3   Malin Eriksson -91                           FIG Karlstad                            12,79    Final

       4   Amanda Lidström -91                      FIG Umeå                                 13,13   

       5   Rebecca Moyo -91                          Sandagy, Huskvarna             13,20   

       6   Malin Andersson -91                      Erik Dahlbergsgy, Jönköp     13,68   

       7   Therese Pettersson -91                   Sandagy, Huskvarna             13,86   

       8   Ulrika Hjelm -91                                Uddevalla gymn                     14,65   

                                                                                                                                       

             F16  100 M 14/9                                HEAT 5                               Vind 1,0   

       1   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro      12,46    Final

       2   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                            12,47    Final

       3   Sara Ullin -91                                    FIG Falun                                 12,66    Final

       4   Li Quistberg -91                               Atletica, Sthlm                        13,13   

       5   Anna Lyrberg -91                            Haraldsbogy, Falun               13,16   

       6   Ellinor Tuvhag -91                           Katedralsk, Växjö                    13,59   

       7   Julia Erasmie -91                               Uddevalla gymn                     13,82   

                                                                                                                                       

             F16  100 M 14/9                                SEMI                              Vind      1,0

       5   Malin Eriksson -91                           FIG Karlstad                            12,75   

       6   Josephine Ekholm -91                     Atletica, Sthlm                        12,79   

       4   Sara Ullin -91                                    FIG Falun                                 12,60    Final

       3   Marine Jonsson -91                         FIG Karlstad                            12,44    Final

       1   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                            12,39    Final

       2   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro      12,41    Final

       7   Emma Waldo -91                              FIG Malmö                               12,94   

       8   Stephanie Olsson -91                      Ehrensvärdska gy, Karlskr    13,12   

                                                                                                                                       

             F16  100 M 14/9                                SEMI 2                           Vind      1,3

       1   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                         12,22    Final

       2   Emilia Segerdahl -91                        FIG Karlstad                            12,40    Final

       3   Elin Pöllä -91                                     FIG Lidingö                             12,54    Final

       4   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                            12,56    Final

       5   Linn Gunnarsson -91                       Tibble gy, Täby                      12,60   

       6   Melissa Stenzon -91                        FIG Göteborg                          12,68   

       7   Sofi Karlsson -91                             Friidrottsgy, Kalmar               12,81   

       8   Matilda Farkas -91                           FIG Malmö                               12,90   

                                                                                                                                      

             F16  100 M 14/9                                FINAL                          Vind     2,2w

       1   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                         12,13   

       2   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                            12,34   

       3   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro      12,40   

       4   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                            12,46   

       5   Marine Jonsson -91                         FIG Karlstad                            12,47   

       6   Emilia Segerdahl -91                        FIG Karlstad                            12,51   

       7   Elin Pöllä -91                                     FIG Lidingö                             12,60   

       8   Sara Ullin -91                                    FIG Falun                                 12,63   

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                      

             F16  1500 M 14/9                              FINAL                                                  

       1   Sanna Mustonen -91                       Löpargymn, Sollentuna      4.52,38   

       2   Emma Jansson -91                           Löpargymn, Sollentuna      5.01,56   

       3   Angelica Wiklund -91                     FIG Umeå                              5.02,15   

       4   Anna Jansson -91                            Löpargymn, Sollentuna      5.04,25   

       5   Sofia Enander -91                             Stångenässk, Brastad         5.25,85   

       6   Jessica Hjelmhagen -91                   Teknis, Örebro                     5.28,01   

       7   Hanna Nilsson -91                           Jensen gy, Malmö               5.39,02   

 

             F16  STAV 14/9                                                                                              

       1   Nathalie Busk -91                             ProCivitas gy, Malmö              3,65   

       2   Sara Eriksson -91                             Hvitfeldtska, Göteborg            3,40   

       3   Hedvig Samuelsson -91                  FIG Malmö                                 3,30   

       4   Katrin Carlström -91                        Friidrottsgy, Kalmar                 2,95   

       5   Linnea Neldemo -91                         FIG Falun                                   2,95   

       6   Isabella Kulevska -91                      Växjö Fria gy                             2,85   

       7   Elin Iwarsson -91                             Friidrottsgy, Kalmar                 2,85   

       8   Maria Kastberg -91                          FIG Falun                                   2,65   

                                                                                                                             

                245 255 265 275 285 295 305 310 320 330 335 340 345 355 365

Isabella Kulevs -   -   o   o   xo  xxx              

Sara Eriksson   -   -   -   -   -   xo  -   o   xo  xo      o   xxx 

Hedvig Samuelss -   -   -   -   -   o   xo  -   o   o   -   xxx           

Katrin Carlströ -   o   o   -   -   xo  xxx          

Elin Iwarsson   -   -   xo  o   xxo xxx              

Maria Kastberg  o   xo  o   xxx                      

Linnea Neldemo  -   -   -   o   xo  xo  xxx          

Nathalie Busk   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   o   -   o   o   xxo

 

                                                                                                                                    

             F16  TRESTEG 14/9                                                                                        

       1   Lovisa Lindh -91                              Mimers Hus gy, Kungälv      12,02   

       2   Kristin Franke-Björkman -91          FIG Karlstad                            11,72   

       3   Emma Göthlin -91                             Allésk, Hallsberg                    11,37   

       4   Mikaela Lindqvist -91                     FIG Falun                                 11,21   

       5   Elin Jönsson -91                               Wargentinssk, Östersund     11,12   

       6   Annie Brickman-Suhl -91                Växjö Design & Konstsk.      10,92   

       7   Alexandra Svensson -91                 Söderportsgy, Kristianstad  10,80   

       8   Linnea Linjamaa -91                         FIG Umeå                                 10,76   

       9   Mikaela Koller -91                            Blackebergs gy, Sthlm           10,71   

     10   Jenny Antonsson -91                     Rekarnegy, Eskilstuna           10,69   

     11   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                 10,59   

     12   Frida Rosén Hagert -91                   Sandagy, Huskvarna             10,49   

     13   Therese Pettersson -91                   Tibble gy, Täby                      10,49   

     14   Charlotte Lanfelt -91                        Sjödalsgy, Huddinge             10,37   

     15   Victoria Carlsson -91                       FIG Karlstad                            10,27   

     16   Evelina Nicolsson -91                     Sjödalsgy, Huddinge             10,24   

     17   Stina Nolbrandt -91                         Marks gy, Kinna                     10,20   

     18   Sofia Masrour -91                            Värmdö gy                               10,05   

     19   Lena Eriksson -91                            De Geergy, Norrköping           9,81   

     20   Josefine Nilsson -91                        Uddevalla gymn                       9,78   

     21   Anna Storm -91                                Bromangy, Hudiksvall             9,68   

     22   Elin Lundén -91                                Marks gy, Kinna                       9,60   

     23   Emma Hansson -91                          Ållebergsgy, Falköping           9,53   

     24   Jesica Leinnonen -91                       Bromangy, Hudiksvall             9,43   

             Louise Wahlgren -91                       Rodengy, Norrtälje               no res   

             Kajsa Wallin -91                               Södra Latin, Sthlm                no res   

                                                                                                                             

     Linnea Linjamaa         1076  1031   997  1024   988  1022                       

                             +2,3  -1,0  +0,6  +1,7  +0,7  +2,6

     Louise Wahlgren         x     x     x     -     -     -                         

     Frida Rosén Hagert      1049  1002   x     -     -     -                         

                             +1,4  -0,4

     Josefine Nilsson        956   978   950   -     -     -                         

                             +0,2  +3,1  +0,8

     Jesica Leinnonen        x     943   943   -     -     -                         

                                    0,0  +0,5

     Anna Storm              967   968   961   -     -     -                         

                             +1,7  +4,6  +2,8

     Lena Eriksson           969   x     981   -     -     -                         

                             +2,6        +1,5

     Charlotte Lanfelt       1037  1008  1021   -     -     -                         

                             +2,0  +1,2  +1,0

     Stina Nolbrandt         1020   x    1006   -     -     -                         

                             +0,9        +3,4

     Evelina Nicolsson       990   984  1024   -     -     -                         

                             +1,0  +0,7  +1,4

     Kajsa Wallin            x     x     x     -     -     -                         

     Lovisa Lindh            1196  1202  1117  1124   -    1165                       

                             +3,8  +0,4  +2,4  +0,2        +2,1

     Annie Brickman-Suhl     1070  1092   x     -     -     -                         

                             +3,1  +1,1

     Mikaela Koller          1071   x    1030   -     -     -                         

                             +1,7  +2,0  +0,8

     Sofia Masrour           x    1005   x     -     -     -                         

                                   +0,6

     Therese Pettersson      989   996  1049   -     -     -                         

                             +1,6  +3,7  +0,8

     Emma Hansson            x     953   x     -     -     -                         

                                   +3,0

     Lisa Linnel             1025  1059  1044   -     -     -                         

                             +1,2  +4,2  +3,5

     Emma Göthlin            1137  1117  1027  1091  1129  1114                       

                             +1,3  +1,2  +2,2  +0,8  +1,4  +2,3

     Elin Jönsson            1080  1112  1032  1071  1037  1099                       

                             -0,3  -0,4  +2,1  +2,7  +0,9  +3,8

     Alexandra Svensson      1075  1023  1054  1049   982  1080                       

                             +4,5  +2,8  +1,5  +1,6  -0,8  +1,5

     Victoria Carlsson       x    1027   x     -     -     -                         

                                   +0,1

     Jenny Antonsson         x    1069  1035   -     -     -                         

                                   +0,7  +3,1

     Mikaela Lindqvist       1121  1092   -    1113   -     x                         

                             +1,4  -0,4        +2,2

     Elin Lundén             x     944   960   -     -     -                         

                                   +0,8  +1,4

     Kristin Franke-Björkman 1138  1014  1133   x    1172  1163                       

                             +0,8  +3,2  +0,7        +1,2  +2,2

                                                                                                                             

             F16  KULA 3,0 14/9                                                                                        

       1   Michelle Nilsson -91                       ProCivitas gy, Malmö            13,64   

       2   Caroline Lundahl -91                       Ehrensvärdska gy, Karlskrona 12,73

       3   Camilla Norr Ericson -91                 De Geergy, Norrköping         12,47   

       4   Caroline Hermansson -91               FIG Karlstad                            11,94   

       5   Sara Nilsson -91                               Hagagy, Borlänge                  11,84   

       6   Mia Axelsson -91                             FIG Karlstad                            11,82   

       7   Ida Storm -91                                    FIG Malmö                               11,31   

       8   Hanna Pettersson -91                      FIG Växjö                                 11,07   

       9   Sophie Kling -91                              Upplands-Brogy                     11,07   

     10   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                 11,02   

     11   Anna Jonasson -91                         Bobergsgy, Ånge                   10,92   

     12   Jessica Haaranen -91                       FIG Falun                                 10,81   

     13   Ida Månsson -91                              FIG Malmö                               10,73   

     14   Sabina Winqvist -91                        FIG Göteborg                          10,58   

     15   My Östh Gustafsson -91                Holavedsgy, Tranås              10,51   

     16   Regina Paet -91                                Britsarvssk, Falun                  10,16   

     17   Elin Falegård -91                              FIG Växjö                                 10,11   

     18   Saga Kullenbäck -91                        Katedralsk, Skara                    10,09   

     19   Jenny Öhman -91                             Torsbergsgy, Bollnäs              9,89   

     20   Frida Engström -91                          Växjö Fria gy                             9,86   

     21   Emma Hansson -91                          Ållebergsgy, Falköping           9,80   

     22   Emilia Eklund -91                              FIG Falun                                   9,64   

     23   Caroline Piri -91                                Sjödalsgy, Huddinge               9,48   

     24   Amanda Holmqvist -91                   Anderstorpssk, Skellefteå       9,47   

     25   Josefine Karlsson -91                      Uddevalla gymn                       9,43   

     26   Frida Johansson -91                        Katedralsk, Växjö                      9,05   

     27   Emma Tuvesson -91                        Filbornask, Helsingborg          8,74   

     28   Fanny Baeckström -91                    Löpargymn, Sollentuna           8,62   

     29   Anna-Lisa Lundqvist -91               Sjödalsgy, Huddinge               8,56   

     30   Gabriella Levi -91                             Filbornask, Helsingborg          8,51   

             Julia Rabe -91                                   Stjernesk, Torsby                 no res   

                                                                                                                             

     Ida Månsson             1029  1073  1071   -     -     -                         

     Regina Paet             1016   899   x     -     -     -                         

     Caroline Lundahl        1197  1183  1176  1194  1225  1273                       

     Jessica Haaranen        x    1081  1078   -     -     -                         

     Julia Rabe              x     x     x     -     -     -                         

     Camilla Norr Ericson    1165  1166   x    1175  1247   x                         

     Sabina Winqvist         x    1058   x     -     -     -                         

     Emma Hansson            980   974   x     -     -     -                         

     Josefine Karlsson       876   943   x     -     -     -                         

     Emma Tuvesson           781   874   868   -     -     -                         

     Sara Nilsson            1184  1082  1124  1064  1129  1113                       

     Lisa Linnel             x    1013  1102   -     -     -                         

     Caroline Hermansson     1151   x    1194  1117   x     x                         

     Jenny Öhman             x     944   989   -     -     -                         

     Ida Storm               x    1127   x    1110  1131  1128                       

     Caroline Piri           839   907   948   -     -     -                         

     Fanny Baeckström        822   771   862   -     -     -                         

     Elin Falegård           998  1011   980   -     -     -                         

     Sophie Kling            1107   x     x     -     -     -                         

     Frida Engström          x     986   x     -     -     -                         

     Gabriella Levi          748   851   836   -     -     -                         

     Amanda Holmqvist        947   x     908   -     -     -                         

     Anna-Lisa Lundqvist     816   856   847   -     -     -                         

     Mia Axelsson            1081  1156  1170  1114  1182  1178                       

     Anna Jonasson           x     x    1092   -     -     -                         

     Hanna Pettersson        986  1107   987  1003  1078  1041                       

     Emilia Eklund           925   964   959   -     -     -                         

     Saga Kullenbäck         1009   -     -     -     -     -                         

     My Östh Gustafsson      1051   955  1044   -     -     -                         

     Michelle Nilsson        1224  1320  1318  1288  1332  1364                       

     Frida Johansson         873   x     905   -     -     -                         

                                                                                                                                                  

        

                                                                                                                                       

             F15  80 M HÄCK 14/9                     HEAT 1                               Vind 1,2   

       1   Louise Thornander -92                   Björkvallssk Uppsala             12,09    Final

       2   Mary Anne Andreasson -92          Kyrkebysk, Arvika                 12,38    Final

       3   Lovisa Sonesson -92                       Hultsbergssk, Karlstad          12,63    Final

       4   Frida Lyppert Thomsson -92         Norrbergssk Vaxholm            12,64   

        -   Josefine Löf -92                                Adolfsbergssk, Örebro             dnf   

                                                                                                                                       

             F15  80 M HÄCK 14/9                     HEAT 2                            Vind 2,5w   

       1   Carolina Sjöberg -92                        Tunaholmssk, Mariestad      12,21    Final

       2   Louise Swärd -92                             Södervångssk, Vellinge         12,48    Final

       3   Sara Gunnarsson -92                       Ängsk, Skene                          12,60   

       4   Alexandra By -92                             Centralsk, Arvika                    12,83   

       5   Karin Norberg -92                            Frödingsk, Karlstad               13,18   

       6   Petra Olofsson -92                           Engelska sk, Gävle                 13,49   

                                                                                                                                       

             F15  80 M HÄCK 14/9                     HEAT 3                            Vind 2,7w   

       1   Victoria Johansson -92                   Junkaremålssk, Tranås          12,13    Final

       2   Gabriella Nykvist -92                       Junkaremålssk, Tranås          12,41    Final

       3   Sofie Näslund -92                            Bredbynskolan                       12,45    Final

       4   Elin Sångberg -92                             Östra sk, Hudiksvall               13,03   

       5   Saga Rehula -92                               Engelska sk, Gävle                 13,63   

       6   Jenny Karmskog -92                        Junkaremålssk, Tranås          14,39   

                                                                                                                                       

             F15  80 M HÄCK 14/9                     FINAL                              Vind 4,0w   

       1   Louise Thornander -92                   Björkvallssk Uppsala             11,75   

       2   Victoria Johansson -92                   Junkaremålssk, Tranås          11,85   

       3   Carolina Sjöberg -92                        Tunaholmssk, Mariestad      12,06   

       4   Sofie Näslund -92                            Bredbynskolan                       12,12   

       5   Mary Anne Andreasson -92          Kyrkebysk, Arvika                 12,19   

       6   Lovisa Sonesson -92                       Hultsbergssk, Karlstad          12,47   

       7   Gabriella Nykvist -92                       Junkaremålssk, Tranås          12,75   

        -   Louise Swärd -92                             Södervångssk, Vellinge            dnf   

 

                                                                                                                             

             F15  STAV 14/9                                                                                              

       1   Sara Eriksson -92                             Valbosk, Färgelanda                3,25   

       2   Anna Juggas Öberg -92                  Vasask, Gävle                            3,10   

       3   Sofie Hallström -92                          Adolfsbergssk, Örebro            3,05   

       4   Lisa Lantz -92                                   Bergundask, Växjö                   3,05   

       5   Anna Jacobsson -92                       FIG Lidingö                               2,85   

             Petra Olofsson -92                           Engelska sk, Gävle               no res   

                                                                                                                             

                     225 245 255 265 275 285 295 305 310 315 320 325  

   Lisa Lantz        -   -   -   xxo -   o   -   xxo xxx                              

   Sofie Hallström   -   -   -   -   -   o   o   xo  -   xxx             

   Petra Olofsson    xxx                             

   Sara Eriksson     -   -   -   -   -   o   -   o   -   xo  -   xo  

   Anna Juggas Öberg -   -   -   o   xo  o   o   xxo xxo xxx             

   Anna Jacobsson    -   -   -   o   o   o   xxx             

                                                                                                                             

             F15  LÄNGD 14/9                                                                                           

       1   Lina Alainentalo -92                        Björknäsgy, Boden                  5,56   

       2   Hanna Adriansson -92                    Gröndalssk, Värnamo               5,51   

       3   Elin Sångberg -92                             Östra sk, Hudiksvall                 5,47   

       4   Frida Pettersson -92                        Östratornsk, Lund                    5,34   

       5   Emma Aronson -92                          Skarpängssk, Täby                  5,27   

       6   Victoria Johansson -92                   Junkaremålssk, Tranås            5,25   

       7   Louise Thornander -92                   Björkvallssk Uppsala               5,17   

       8   Frida Lyppert Thomsson -92         Norrbergssk Vaxholm              5,13   

       9   Frida Retsloff -92                             Nytorpssk, Johanneshov        5,12   

     10   Inga-Siv Berglund -92                     Junkaremålssk, Tranås            5,10   

     11   Tova Thuresson -92                        S:t Olofs sk, Sigtuna                5,08   

     12   Evelina Nyman-Wänseth -92         Östbergssk, Frösön                 4,97   

     13   Louise Nyberg -92                           Herrestorpsk, Vellinge             4,86   

     14   Matilda Lindholm -92                      Adolf Fredriks sk, Sthlm          4,85   

     15   Moa Larsson -92                              Domnarvets sk, Borlänge        4,82   

     16   Linn Gustavsson -92                       Ängsk, Skene                            4,82   

     17   Linnea Alstermark -92                     Björkhagensk, Johanneshov  4,82   

     18   Jenny Johansson -92                      Lorensbergask, Ludvika          4,69   

     19   Toowe Östlin -92                             Stenbergask, Ljusne                4,58   

     20   Andrea Jacobsson -92                    Nytorpssk, Johanneshov        4,57