Onsdag 23 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



    SkolSM 14-16 sept 2007 i Gävle

 

                                                                                                                                  

             P18+  400 M 15/9                              HEAT 1                                                           

       1   Adam Tegelström -89                      Anderstorpssk, Skellefteå     50,59    Final  

       2   Dennis Karanda -89                         FIG Malmö                               52,70    Final  

       3   Tomas Olsson -89                            Älvkullegymn, Karlstad        52,71    Final  

       4   Johan Wansölin -89                        S:ta Ragnhildgy, Södertälje  53,14    Final  

       5   Simon Torell -89                               FIG Göteborg                          55,21              

       6   Alfred Olsson -89                            Katedralsk, Skara                    55,26              

                                                                                                                                                  

             P18+  400 M 15/9                              HEAT 2                                                           

       1   David Kallebäck -89                        FIG Växjö                                 49,82    Final  

       2   Daniel Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             51,01    Final  

       3   Martin Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             51,23    Final  

       4   Erik Åslin -89                                    Sundsvalls gy                         51,78    Final  

       5   Joakim Bohlin -88                             Växjö Fria gy                           57,48              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                      

             P18+  2000 M HINDER 15/9           FINAL                                                  

       1   Eric Senorski -89                              FIG Göteborg                       6.08,57   

       2   Mattias Karlsson -89                       Löpargymn, Sollentuna      6.17,93   

       3   Anders Pettersson -89                    Klippans gy                          6.30,58   

       4   Lars Drageryd -89                            Teknis, Örebro                     6.33,33   

       5   Simon Torell -89                               FIG Göteborg                       7.09,77   

       6   Linus Lagergren -89                        FIG Göteborg                       7.13,65   

       7   Alexander Palm -89                          FIG Göteborg                       7.30,61   

       8   Erik Olsson -89                                 FIG Göteborg                       8.30,70   

       9   Oskar Rybo -89                                FIG Göteborg                       8.46,98   

        -   Joni Kaartinen -89                            FIG Göteborg                             dnf   

        -   Marcus Persson -89                        FIG Göteborg                             dnf   

                                                                                                                                       

             P18+  110 M HÄCK 15/9                 FINAL                                 Vind 0,8   

       1   Theo Söderberg -89                         Sundsgy, Vellinge                  14,48   

       2   Amir Shaker -89                                Rekarnegy, Eskilstuna           14,52   

       3   Björn Johansson -88                       FIG Falun                                 15,06   

       4   Rasmus Nim -89                               FIG Falun                                 15,32   

       5   Tony Lind -88                                   Ållebergsgy, Falköping         15,75   

       6   Rasmus Carlsson -88                       FIG Falun                                 15,75   

       7   Marcus Persson -89                        FIG Göteborg                          15,95   

       8   Johan Andersson -89                      FIG Karlstad                            17,49   

 

     

                                                                                                                             

             P18+  LÄNGD 15/9                                                                                         

       1   Fredrik Kristoffersson -89              FIG Umeå                                   6,93   

       2   Rasmus Carlsson -88                       FIG Falun                                   6,63   

       3   Per Jonsson -88                                Torsbergsgy, Bollnäs              6,57   

       4   Theo Söderberg -89                         Sundsgy, Vellinge                    6,49   

       5   Kim Svensson -89                            Östra Real, Sthlm                      6,43   

       6   Karl Wilsborn -89                            Teknikum, Växjö                       6,37   

       7   Johannes Bergquist -89                  Wargentinssk, Östersund       6,34   

       8   Tony Lind -88                                   Ållebergsgy, Falköping           6,26   

       9   Johan Andersson -89                      FIG Karlstad                              6,18   

     10   Anders Nihlstedt -89                       Friidrottsgy, Kalmar                 6,08   

     11   Mikael Brinnen -89                          John Bauergy, Gävle                6,01   

     12   Mårten Hansson -89                       Ehrensvärdska gy                    5,93   

     13   Viktor Ohlsson -89                           Rekarnegy, Eskilstuna             5,90   

     14   Robin Lundgren -89                        FIG Karlstad                              5,74   

                                                                                                                                       

     Tony Lind               626   x   588   x   597  595   

                             +2,0      +0,8      +0,7 +0,6

     Anders Nihlstedt        608   -    -    -    -    -    

                             +1,5

     Johan Andersson         606  618  594   -    -    -    

                             -1,3 +0,8 +2,0

     Karl Wilsborn           611   x   627  637   x   617

                             +0,6      +0,5 +0,3      +0,1  

     Theo Söderberg          x   634  649   x    x   637   

                                  0,0  +2,7           +0,4

     Kim Svensson            x   642  616  643  629   x

                                  +1,7 +1,7 +2,7 +1,2

     Mikael Brinnen          x   601   x    -    -    -    

                                  +0,8

     Johannes Bergquist      634  626  604  619   x   632

                             +1,5 +1,3 +0,5 +2,5      +0,2  

     Mårten Hansson          x    x   593   -    -    -

                                       +0,5        

     Robin Lundgren          574   -    -    -    -    -    

                             +0,7

     Viktor Ohlsson          590  586  587   -    -    -

                             +3,5 +0,1 +1,2        

     Rasmus Carlsson         642  658  663   x   647   x    

                             +2,4 +1,7 +0,5      -0,5

     Fredrik Kristoffersson  649   x    x   678   x   693

                             +1,2           +1,3      +0,9  

     Per Jonsson             571   x   657  632   x    x    

                             -2,7      +3,4 +0,3

                                                                                                                             

        

                                                                                                                                                  

             P17  400 M 15/9                                HEAT 1                                                           

       1   Daniel Norgren -90                          FIG Göteborg                          50,77    Final  

       2   Johan Lindh -90                               Sandagy, Huskvarna             53,09    Final  

       3   Martin Tunhag -90                          Sannarpssk, Halmstad           54,73    Final  

       4   Peter Svedlund -90                          Tornedalssk, Haparanda       57,68              

                                                                                                                                                  

             P17  400 M 15/9                                HEAT 2                                                           

       1   Alexander Nordkvist -90                 Sjödalsgy, Huddinge             50,77    Final  

       2   Joacim Bosson -90                           Klippans gy                             51,37    Final  

       3   Erik Lindahl -90                                FIG Göteborg                          53,01    Final  

       4   Per Molin -90                                    Värmdö gy                               53,19    Final  

       5   Pontus Brinkenberg -90                  Kitas gy, Göteborg                 55,28    Final  

       6   Andreas Åkesson -90                     Hvitfeldtska, Göteborg          57,06              

       7   Filip Wåhlberg -90                           Baldersk, Skellefteå                61,83              

                                                                                                                                                  

        
            
P17  800 M 15/9                                HEAT 1                                                           

       1   Robin Rohlén -90                             FIG Umeå                              2.06,25    Final  

       2   Johan Henningsson -90                  Torsbergsgy, Bollnäs         2.06,42    Final  

       3   Mikael Röjerås -90                           Löpargymn, Sollentuna      2.06,58    Final  

       4   Emil Enqvist -90                               FIG Falun                              2.07,24    Final  

       5   Mikael West -90                               Löpargymn, Sollentuna      2.07,34    Final  

       6   Pontus Brinkenberg -90                  Kitas gy, Göteborg              2.12,01              

       7   David Tholander -90                       Kunskapsgy, Globen          2.13,00              

                                                                                                                                                  

             P17  800 M 15/9                                HEAT 2                                                           

       1   Anton Asplund -90                         FIG Umeå                              2.04,69    Final  

       2   Mattias Berglund -90                      Kitas gy, Göteborg              2.05,18    Final  

       3   Markus Johansson -90                   FIG Umeå                              2.05,28    Final  

       4   Adam Uhrdin -90                             Löpargymn, Sollentuna      2.05,59    Final  

       5   Mathias Lindh -90                           Bolandssk, Uppsala            2.08,30              

       6   Christoffer Forsberg -90                 Uddevalla gymn                  2.12,61              

       7   Patrik Lilja -90                                   FIG Göteborg                       2.12,76              

       8   Niclas Rosenström -90                    Ållebergsgy, Falköping      2.12,85              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             P17  2000 M HINDER 15/9              FINAL                                                  

       1   David Lövgren -90                           FIG Karlstad                         6.28,78   

       2   Robin Lindgren -90                          Aspersofrisk, Halmstad      6.35,29   

       3   Adam Fransson -90                         Hammarö utb.center            6.37,33   

       4   Jonathan Dart -90                            Walthers gy, Vällingby      6.37,41   

       5   Daniel Andersson -90                     Tullängssk, Örebro             7.13,93   

       6   Martin Hällsten -90                          Sandagy, Huskvarna          7.14,74   

                                                                                                                                       

             P17  110 M HÄCK 15/9                   FINAL                              Vind 2,1w   

       1   Rasmus Ersson -90                          Borgarsk, Gävle                      14,25   

       2   Björn Wilson -90                              Uddevalla gymn                     14,54   

       3   Pontus Lundin -90                           Teknis, Örebro                        15,03   

       4   Joar Rydrich -90                               FIG Falun                                 15,15   

       5   Erik Ehrlin -90                                   Rinmangy, Eskilstuna            15,68   

       6   Adam Lundmark -90                        Baldersk, Skellefteå                16,85   

       7   Alexander Brorsson -90                  FIG Växjö                                 29,12   

        -   Patrik Ahonen -90                            Tullängssk, Örebro                   dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                             

             P17  LÄNGD 15/9                                                                                           

       1   Björn Wilson -90                              Uddevalla gymn                       6,73   

       2   Martin Bergqvist -90                       Ullvigy, Köping                        6,72   

       3   David Östling -90                             FIG Lidingö                               6,58   

       4   Milan Jovanovic -90                        Katedralsk, Linköping             6,56   

       5   Axel Fredriksen -90                          Sandagy, Huskvarna               6,50   

       6   Douglas Stenberg -90                     FIG Karlstad                              6,47   

       7   Marcus Kristiansson -90                Polhemssk, Lund                      6,31   

       8   Stephan Larsson -90                       Göteborgs Högre Samskola    6,18   

       9   Nuhi Amerllahi -90                           FIG Malmö                                 5,95   

     10   Johan Lindqvist -90                         Ehrensvärdska gy, Karlskr      5,93   

     11   Dennis Carlsson -90                        FIG Växjö                                   5,87   

     12   Niklas Stjerndorff -90                      Gymnasiesk, Eslöv                   5,66   

     13   Robert Kajsjö -90                             Uddevalla gymn                       5,62   

     14   Anton Mickelsson -90                    Kaplanssk, Skellefteå               5,45   

     15   Adam Gloveus -90                           Blackebergs gy, Sthlm             5,00   

     16   Christoffer van Woensel -90          Växjö Fria gy                             4,83   

                                                                                                                             

     Nuhi Amerllahi          x    -   595   -    -    -    

                                       -0,7

     Christoffer van Woensel 422   x   483   -    -    -    

                             +1,3      +0,1

     Dennis Carlsson         x   554  587   -    -    -

                                  +0,6 +1,0        

     Marcus Kristiansson     630  615  519  456  592  631

                             0,0  +1,5 -0,8 +4,4 -1,0 +0,6  

     Björn Wilson            673  648  641  658   x   666

                             -0,1 +0,3 -1,7 -1,9      -1,4  

     Axel Fredriksen         614  640   x   650   x    x

                             +2,4 -2,2      -0,3

     David Östling           x   658  624   -    x    x

                                  +3,5 +0,8        

     Robert Kajsjö           562  541  555   -    -    -

                             +2,2 -0,1 +0,7        

     Anton Mickelsson        540  528  545   -    -    -    

                             +0,8 -0,3 -0,2

     Milan Jovanovic         619   x   637  589  621  656   

                             -4,4      +0,7 -2,2 -3,2 +0,9

     Adam Gloveus            205  500   -    -    -    -

                             +2,0 +1,1             

     Douglas Stenberg        614   -    x   556  647   x

                             -1,4           -3,6 -1,2

     Martin Bergqvist        634  646   x   618  652  672

                             -0,5 -1,1      +0,1 -1,1 -1,4  

     Niklas Stjerndorff      x   544  566   -    -    -

                                  -2,8 +1,8        

     Stephan Larsson         603  606  414  412   x   618   

                             +1,8 +0,3 +1,0 +0,2      +1,3  

     Johan Lindqvist         514  593  560   -    -    -    

                             -1,0 -1,9 +1,1

                                                                                                                             

                                                                                                                                       

             P17  DISKUS 1,5 15/9                                                                                    

       1   Erik Romberg -90                              FIG Växjö                                 53,40   

       2   Pontus Rabe -90                               FIG Karlstad                            49,50   

       3   Markus Johansson -90                   FIG Karlstad                            49,44   

       4   Pontus Bjärkvik -90                         Bäckadalsgy, Jönköping       44,27   

       5   Christian Hansson-Bergén -90      Tessinsk, Nyköping               44,03   

       6   Kim Amb -90                                     FIG Lidingö                             42,46   

       7   Martin Andersson -90                    Polhemssk, Lund                    39,22   

       8   Joar Rydrich -90                               FIG Falun                                 37,59   

       9   Mattias Lindberg -90                       Baldersk, Skellefteå                34,81   

     10   Robin Hägg -90                                Polhemssk, Lund                    34,69   

     11   Martin Jönsson -90                         Friidrottsgy, Kalmar               33,94   

     12   Fredrik Biten -90                               Spånga gymn                          31,99   

        -   Simon Gustafsson -90                     FIG Karlstad                         no  res   

             Kristian Nyman -90                          FIG Växjö                              no  res   

                                                                                                                             

     Joar Rydrich            3630   x    3759  3637   -     x                         

     Martin Andersson        3922   x     x     x     x    3791                       

     Christian Hansson-Bergén 4009  4403   x    4360   x     x                         

     Kim Amb                 4008  4246   x     x     x     x                         

     Simon Gustafsson        x     x     x     -     -     -                         

     Robin Hägg              3412  3469   x     -     -     -                         

     Martin Jönsson          3188   x    3394   -     -     -                         

     Fredrik Biten           x    3144  3199   -     -     -                         

     Markus Johansson        4463  4944  4841  4403  4909  4763                       

     Erik Romberg            5180  5340  5249  4944  5028   x                         

     Kristian Nyman          x     x     x     -     -     -                         

     Pontus Rabe             4950   x    4839   x     x     x                         

     Pontus Bjärkvik         4212   x     x    4427   x     x                         

     Mattias Lindberg        x     x    3481   -     -     -                         

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                           

             P16  400 M 15/9                                HEAT 1                                                           

       1   Oliver Sänneskog -91                      Filbornask, Helsingborg        52,65    Final  

       2   Jonathan Haag -91                           De Geergy, Norrköping         52,91    Final  

       3   Jesper Vestlund -91                         Älvkullegymn, Karlstad        53,85              

       4   Sebastian Arvidsson -91                FIG Växjö                                 54,50              

       5   Alexander Karlsson -91                  Östra Real, Sthlm                    54,59              

       6   Adam Wretström -91                       Växjö Fria gy                           56,53              

        -   Oskar Borbos -91                             Borgarsk, Gävle                         dns              

                                                                                                                                                  

             P16  400 M 15/9                                HEAT 2                                                           

       1   Erik Jonasson -91                             FIG Umeå                                 51,76    Final  

       2   Philip Lindau -91                              Filbornask, Helsingborg        52,07    Final  

       3   Mikael Storm -91                              Nifsarp gy, Eksjö                    52,71    Final  

       4   Anton Wåhlin -91                            Sjödalsgy, Huddinge             53,13              

       5   Johan Olsson -91                             Tingvallagy, Karlstad            54,14              

       6   Joel Lundin -91                                 Walthers gy, Vällingby         54,64              

       7   Grälls Johan Kvarnström -91          FIG Falun                                 56,64              

       8   Simon Kempinsky -91                     Växjö Fria gy                           57,34              

                                                                                                                                                  

             P16  400 M 15/9                                HEAT 3                                                           

       1   Petter Olson -91                               FIG Malmö                               51,61    Final  

       2   Martin Wikström-Johansson -91  John Bauergy, Åkersberga   52,33    Final  

       3   Patrik Norin Algerstam -91             Göranssonska, Sandviken    52,69    Final  

       4   Magnus Balander -91                      FIG Göteborg                          53,55              

       5   Daniel Andersson -91                     Katedralsk, Skara                    53,71              

       6   Tomas Åkerblom-Andersson -91  Arlandagymn                          56,30              

       7   Robin Davidsson -91                      Katedralsk, Linköping           57,14              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                      

             P16  2000 M HINDER 15/9              FINAL                                                  

       1   Simon Sveder -91                             Stjernesk, Torsby                6.15,65   

       2   Victor Hedin -91                               Sjödalsgy, Huddinge          6.22,83   

       3   Patrik Nilsson -91                             Nacka gymnasium               6.32,65   

       4   Rickard Gunnarsson -91                 Löpargymn, Sollentuna      6.46,22   

       5   Arvid Berglund -91                          Holavedsgy, Tranås           6.49,16   

       6   Oskar Martinsson -91                     Sjödalsgy, Huddinge          6.54,33   

       7   Hannes Assarsson -91                   Växjö Fria gy                        7.12,06   

       8   Calle Svensson -91                          Blackebergs gy, Sthlm        8.10,18   

                                                                                                                                       

             P16  110 M HÄCK 15/9                   HEAT 1                               Vind 0,4   

       1   Petter Olson -91                               FIG Malmö                               14,61    Final

       2   Anton Forsberg -91                         Rudbeckssk, Sollentuna        15,20    Final

       3   Henrik Brus -91                                FIG Falun                                 15,41    Final

       4   Arvid Berglund -91                          Holavedsgy, Tranås              15,55    Final

       5   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             15,76   

       6   Björn Skoglund -91                          Torsbergsgy, Bollnäs            16,31   

                                                                                                                                       

             P16  110 M HÄCK 15/9                   HEAT 2                               Vind 0,2   

       1   Fredrik Karlsson -91                        FIG Karlstad                            15,21    Final

       2   Patrik Nilsson -91                             Ehrensvärdska gy                  15,27    Final

       3   Daniel Bergman -91                         FIG Lidingö                             15,43    Final

       4   Alexander Norén -91                       FIG Umeå                                 15,49    Final

       5   Mattias Bäckman -91                       Torsbergsgy, Bollnäs            15,64   

       6   Victor Magnusson -91                    Uddevalla gymn                     15,86   

       7   Mattias Gradin -91                           Lugnetgy, Falun                     15,97   

                                                                                                                                       

             P16  110 M HÄCK 15/9                   FINAL                              Vind +2,2   

       1   Petter Olson -91                               FIG Malmö                               14,40   

       2   Anton Forsberg -91                         Rudbeckssk, Sollentuna        14,83   

       3   Fredrik Karlsson -91                        FIG Karlstad                            15,05   

       4   Alexander Norén -91                       FIG Umeå                                 15,25   

       5   Daniel Bergman -91                         FIG Lidingö                             15,46   

       6   Patrik Nilsson -91                             Ehrensvärdska gy                  15,55   

       7   Arvid Berglund -91                          Holavedsgy, Tranås              15,64   

       8   Henrik Brus -91                                FIG Falun                                 23,08   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                      

             P16  HÖJD 15/9                                                                                               

       1   Erik Sundlöf -91                                FIG Falun                                   1,97   

       2   Marcus Lundquist -91                    Celciussk, Uppsala                   1,95   

       3   Linus Jaconelli -91                           Alströmergy, Alingsås            1,93   

       4   Anton Forsberg -91                         Rudbeckssk, Sollentuna          1,85   

       5   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge               1,85   

       6   Alexander Augustsson -91            FIG Växjö                                   1,81   

       7   Niklas Silverhielm -91                      Stångenässk, Brastad              1,81   

       7   Daniel Andersson -91                     Ehrensvärdska gy                    1,81   

       9   Johan Claesson -91                         Uddevalla gymn                       1,72   

     10   Fredrik Karlsson -91                        FIG Karlstad                              1,72   

     11   Simon Styrman -91                           Tornedalssk, Haparanda         1,72   

     12   Joakim Björkman -91                        Filbornask, Helsingborg          1,67   

                                                                                                                             

                       162 167 172 177 181 185 188 191 193 195 197 199 201 

   Anton Forsberg      -   -   -   o   o   xo  xxx           

   Simon Styrman       xo  xxo xxo xxx               

   Niklas Silverhielm  -   o   o   xo  xxo xxx               

   Marcus Lundquist    -   -   -   -   -   -   o   -   xxo xo  x-  xx  

   Adam Chiguer        -   o   o   o   o   xxo xxx           

   Daniel Andersson    -   o   o   xo  xxo xxx               

   Fredrik Karlsson    -   -   xo  xxx               

   Erik Sundlöf        -   -   -   -   -   -   o   o   -   xo  o   x-  xx 

   Joakim Björkman     o   xxo xxx                   

   Linus Jaconelli     -   -   -   -   o   o   xxo o   o   xxx    

   Johan Claesson      o   o   o   xxx               

   Alexander Augustsson      -   -   -   -   xo  xxx                     

                                                                                                                             

             P16  STAV 15/9                                                                                              

       1   Sebastian Axell -91                          FIG Malmö                                 4,30   

       2   Per Drageryd -91                              Karolinska sk, Örebro              4,00   

       3   Henrik Brus -91                                FIG Falun                                   3,90   

       4   Simon Assarsson -91                      Växjö Fria gy                             3,85   

       5   Erik Sundlöf -91                                FIG Falun                                   3,70   

       6   Simon Styrman -91                           Tornedalssk, Haparanda         3,60   

       7   Erik Jönhagen -91                            Blackebergs gy, Sthlm             3,60   

       8   Victor Magnusson -91                    Uddevalla gymn                       3,60   

       9   Björn Andersson -91                       Bildncentr Jan Fridegård         3,50   

     10   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                     3,40   

                                                                                                                             

                310 320 330 340 350 360 370 375 380 385 390 400 410 420 430

  Simon Styrman -   -   -   -   o   o   xxx          

  Erik Jönhagen -   -   -   -   xo  xo  -   -   xxx          

  Simon Assarsso -   -   -   -   -   -   -   o   -   o   xxx              

  Andreas Romin -   o   o   o   xxx                  

  Henrik Brus   -   -   -   -   -   -   o   x   o   x   xo  xxx  

  Jonathan Janss              -   -   -   -   -   xxx                     

  Björn Andersso              -   o   o   -   xo  xxx                     

  Erik Sundlöf  -   -   -   -   -   -   o   -   xxx          

  Sebastian Axel -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   o   xo  o

  Victor Magnuss          o   o   xo  o   xo  xo  xxx                     

  Per Drageryd  -   -   -   -   -   -   -   -   o   -   xo  o   xxx 

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                    

             P16  TRESTEG 15/9                                                                                        

       1   Love Fältström -91                           Värmdö gy                               13,62   

       2   Adam Ståhlberg -91                         Högbergssk, Tierp                 13,38   

       3   Vilhelm Roxling -91                          Ehrensvärdska gy, Karlskr    13,01   

       4   Mattias Bäckman -91                       Torsbergsgy, Bollnäs            12,86   

       5   Rasmus Arbenäs -91                       Holavedsgy, Tranås              12,78   

       6   Daniel Andersson -91                     Ehrensvärdska gy, Karlsk     12,34   

       7   Felix Nyström -91                             Sannarpssk, Halmstad           12,12   

       8   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             12,09   

       9   Björn Andersson -91                       Bildncentr Jan Fridegård       11,42   

     10   August Fasching -91                      Vasask, Gävle                          11,01   

                                                                                                                             

     Adam Ståhlberg          1284  1292   x    1286  1289  1338                       

                             +2,8  +1,3        +1,2  +0,7  -0,6

     Mattias Bäckman         x    1210  1207   -     -    1286                       

                                   +0,9  +2,5              +0,1

     Vilhelm Roxling         1266  1199  1262  1276   x    1301                       

                             -0,1  -0,4  -1,4  -0,8        +0,5

     Rasmus Arbenäs          1265  1247  1278  1272  1233  1272                       

                             0,0   -0,3  -0,3  +1,3  -3,3  +0,2

     Adam Chiguer            1128  1144  1209   -     -     -                         

                             +2,5  +2,0  +2,3

     Daniel Andersson        x     x    1220   x    1229  1234                       

                                         -0,4        +0,2  +1,5

     Björn Andersson         1142  1140   -     -     -     -                         

                             +0,4  -1,4

     Love Fältström          1340  1362  1337  1199  1153   -                         

                             -0,1  -0,2  +0,9  +1,5  -0,4

     August Fasching         1064  1101   x     -     -     -                         

                             -1,7  +1,5

     Felix Nyström           1161  1212  1204  1188  1211   x                         

                             +0,2  +1,3  +0,2  -0,1  +2,5

                                                                                                                                                  

             P16  KULA 5,0 16/9                                                                                                   

       1   Alexander Messer-91                      Alströmergy, Alingsås          15,08              

       2   Sami Luttinen -91                             Ebersteinska sk, Norrköp      14,84              

       3   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                                 14,38              

       4   Erik Sundlöf -91                                FIG Falun                                 14,26              

       5   Simon Lindblom -91                         Rekarnegy, Eskilstuna           13,34              

       6   Stefan Sundler -91                           Stjernesk, Torsby                   13,34              

       7   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             13,07              

       8   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                   10,59              

             Mattias Andersson -91                   Polhemssk, Lund                  no res              

                                                                                                                                                  

     Andreas Romin          x    1059   x     -     -     -             

     Marcus Nilsson         1355  1345  1404  1432  1438   x             

     Stefan Sundler         1248   x     x     x    1334   x             

     Erik Sundlöf           1317  1326  1426  1421   x    1391                                    

     Simon Lindblom         1334  1327   x     x     x     x             

     Alexander Messer-91    1380  1382  1441  1508  1456  1425                                    

     Mattias Andersson      x     x     x     -     -     -             

     Adam Chiguer           x    1307   x     x    1261  1269                                    

     Sami Luttinen          1312  1418  1445  1481  1465  1484                                                                     

                                                                                                                             

                                                                                                                                    

             P16  SPJUT 700 15/9                                                                                      

       1   Calle Ström -91                                 FIG Göteborg                          57,89   

       2   Alexander Astermark -91                Katedralsk, Lund                    56,70   

       3   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                                 53,61   

       4   Johan Melin -91                               Bäckadalsgy, Jönköping       52,57   

       5   Hampus Larsson -91                       Arlandagymn                          51,75   

       6   Björn Brink -91                                 Fredrika Bremersk, Haning    48,19   

       7   Mattias Andersson -91                   Polhemssk, Lund                    48,10   

       8   Jaakko Laakkonen -91                     Gränsälvsgy, Ö-Torneå         46,93   

       9   Sebastian Axell -91                          FIG Malmö                               46,35   

     10   Stefan Sundler -91                           Stjernesk, Torsby                   46,01   

     11   Kristoffer Hedlund -91                    Härnösands gy                       44,89   

     12   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                   44,07   

     13   Joakim Eriksson -91                         Katedralsk, Skara                    43,28   

     14   Simon Assarsson -91                      Växjö Fria gy                           40,71   

     15   Felix Sonebäck -91                           Sjödalsgy, Huddinge             40,47   

     16   John Alvén -91                                 Kattegattsk, Halmstad           40,34   

     17   Fredrik Mäki -91                               Gränsälvsgy, Ö-Torneå         39,47   

        -   Magnus Balander -91                      FIG Göteborg                                  x   

                                                                                                                             

    Magnus Balander         x     -     x     -     -     -                         

     Mattias Andersson       4765  4461  4185   x    4604  4810                       

     Simon Assarsson         4071  4034   x     -     -     -                         

     Alexander Astermark     4806  5187  5201  5230  4923  5670                       

     Calle Ström             5751  5763  5651  5789   x     x                         

     Kristoffer Hedlund      4489   x     x     -     -     -                         

     John Alvén              x    4034   x     -     -     -                         

     Jaakko Laakkonen        4436  4693  4376  4427  4119   x                         

     Andreas Romin           4381   x    4407   -     -     -                         

     Björn Brink             4819  4461  4305  4782   x    4604                       

     Johan Melin             5111  5257   x    4911  5033  5229                       

     Marcus Nilsson          4768  4239  4827  4664  4746  5361                       

     Hampus Larsson          4821   x    4761  4827  5175  5016                       

     Felix Sonebäck          3931  4047  4031   -     -     -                         

     Joakim Eriksson         3808  4328  4249   -     -     -                         

     Fredrik Mäki            -     x    3947   -     -     -                         

     Sebastian Axell         4635  4178  4443   -     -     -                         

     Stefan Sundler          4311  4601   x     -     -     -                         

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                HEAT 3                               Vind 0,4              

       1   Andreas Andersson -92                 Granbergssk, Bollnäs             11,19    Final  

       2   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            11,69    Final  

       3   Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken       11,96              

       4   Jacob Nordlund -92                         Kågeskolan                             12,07              

       5   Viktor Emanuelsson -92                  Äsperödsk, Uddevalla           12,20              

        -   Oscar Arlestrand -92                       Stora Högaskolan                     dns              

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                FINAL                              Vind 2,1w              

       1   Andreas Andersson -92                 Granbergssk, Bollnäs             11,15              

       2   Niklas Johansson -92                      Stenungsk, Stora Höga         11,38              

       3   Anders Teigen -92                           Gunnarsbysk, Charlottenberg 11,43            

       4   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    11,59              

       5   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       11,63              

       6   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            11,66              

       7   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                    11,76              

       8   Kristoffer Karlström -92                  Parkssk, Östersund                11,79              

                                                                                                                             

             P15  300 M 15/9                                HEAT 1                                                

       1   Desmond Manu -92                         Toleredssk, Gbg                     37,40    Final

       2   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            38,01    Final

       3   Axel Bonevik -92                              Kaparesk, Onsala                   38,52    Final

       4   Axel Österman -92                           Gökstenssk, Torshälla           39,15    Final

       5   Viktor Emanuelsson -92                  Äsperödsk, Uddevalla           39,59    Final

       6   Andreas Lergård -92                       Teglask, Skara                         43,09   

        -   Viktor Berggren -92                         Ölyckesk, Löberöd                   dns   

                                                                                                                                       

             P15  300 M 15/9                                HEAT 2                                                

       1   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    37,07    Final

       2   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                    37,91    Final

       3   Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken       39,03    Final

       4   Jakob Engvall -92                             Engelska sk, Gävle                 40,42   

       5   Kristoffer Karlström -92                  Parkssk, Östersund                40,48   

       6   Zoli Holdos -92                                Teglask, Skara                         42,33   

       7   Johan Nilsson -92                            Bergvikssk, Söderhamn         44,01   

                                                                                                                                       

             P15  300 M 15/9                                FINAL                                                  

       1   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    36,29   

       2   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            36,88   

       3   Desmond Manu -92                         Toleredssk, Gbg                     37,13   

       4   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                    37,17   

       5   Axel Österman -92                           Gökstenssk, Torshälla           38,36   

       6   Axel Bonevik -92                              Kaparesk, Onsala                   38,59   

       7   Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken       39,69   

       8   Viktor Emanuelsson -92                  Äsperödsk, Uddevalla           40,43   

                                                                                                                                       

             P15  800 M 15/9                                FINAL                                                  

       1   Erik Inge -92                                      Stålforssk, Eskilstuna         2.00,40   

       2   Patrik Nilsson -92                             Kristinebergsk, Oskarsh     2.01,34   

       3   Marcus Hallbäck -92                       Västerängen sk, Bålsta       2.01,70   

       4   Daniel Gleimar -92                            Lorensbergask, Ludvika     2.05,40   

       5   Rasmus Sundqvist -92                    Britsarvssk, Falun               2.08,17   

       6   Eivind Gottlieb-Vedi -92                  Kunskapssk, Lund              2.09,11   

       7   Anders Brook -92                            Österfärnebo sk                   2.11,25   

       8   Emil Mårtensson -92                       Hässelbys villastads sk      2.14,80   

       9   Andreas Karlsson -92                     Mörmosk, Skoghall             2.17,55   

     10   Marcus Erkkilä -92                           Solängssk, Gävle                 2.18,14   

        -   Emil Pettersson -92                          Morkarlbyhöjden, Mora          dns   

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                          

             P15  STAV 15/9                                                                                              

       1   Albin Axelsson -92                          Rudsk, Karlstad                        3,50   

       2   Dennis Fransson-Bergetoft -92     Navet, Örebro                           3,40   

       3   Axel Danielsson-Meiling -92         Centralsk, Arvika                      3,30   

       4   Klas Tauberman -92                        Norrstrandssk, Karlstad          3,30   

       5   Kristoffer Persson -92                     Nyboda sk, Tyresö                  3,20   

       6   Kristian Beckvall -92                       Ekenässk, Eslöv                        3,10   

                                                                                                                             

                       270 280 290 300 310 320 330 340 350 360    

   Albin Axelsson      -   -   -   -   o   o   xo  o   o   xxx    

   Dennis Fransson     -   -   -   -   -   o   xo  o   xxx     

   Kristoffer Persson  -   -   xo  -   o   xxo xxx           

   Johan Forsberg      -   -   -   -   -   xxx               

   Kristian Beckvall   o   o   o   o   o   xxx               

   Klas Tauberman      -   o   o   o   xo  xo  xxo xxx                    

   Axel Danielsson     -   -   -   -   o   xxo o   xxx     

                                                                                                                             

                                                                                                                                       

             P15  SLÄGGA 4,0 15/9                                                                                   

       1   Elias Håkansson -92                        Kunskapssk, Lund                 73,96   

       2   Arwid Koskinen -92                        Kvarnbergssk Hudd              56,31   

       3   Jonatan Laack -92                            Frykensk, Torsby                   55,12   

       4   Mikael Larsson -92                          Frykensk, Torsby                   51,16   

       5   Niklas Bardin -92                              Nytorpssk, Angered              45,79   

       6   Philip Gustafsson -92                      Vidåkerssk, Vingåker             44,50   

       7   Mikael Ljungberg -92                      Borgmästarhagssk                 43,51   

       8   Jakob Lindh -92                                Stadsgårdssk, Jönköping      41,44   

       9   Martin Mohebbi -92                        Solängssk, Gävle                    35,89   

     10   Oscar Arlestrand -92                       Stora Högaskolan                   35,12   

     11   Philip Larsson -92                            Korsbackask, Kävlinge         34,81   

     12   Pontus Lundstedt -92                     Änge sk, Offerdal                   32,37   

                                                                                                                             

     Mikael Ljungberg        3245  4088  4351  4205   x     x                         

     Pontus Lundstedt        3237   x     x     -     -     -                         

     Arwid Koskinen          x    4735  4857  5631   x     x                         

     Martin Mohebbi          x    3589   x     -     -     -                         

     Oscar Arlestrand        3512   x    3424   -     -     -                         

     Elias Håkansson         7033   x    7161   x    7396  7251                       

     Mikael Larsson          x    4855  5007  5064  5116   x                         

     Jonatan Laack           x    5122  5512   x     x    5270                       

     Niklas Bardin           4250  4579   x    4312  4224  4553                       

     Jakob Lindh             x    4101  4144  4049   x     x                         

     Philip Larsson          3481   x     x     -     -     -                         

     Philip Gustafsson       4044  4241   x     x    4450   x                         

                                                                                                                                       

                                                                                                                                    

             Pgymn 4x100 M 15/9                    HEAT 1                                         

       1   FIG Umeå                                                                                    43,30  

       2   FIG Falun                                                                                    43,67  

       3   FIG Växjö                                                                                    43,93  

       4   FIG Malmö                                                                                  44,02  

       5   FIG Karlstad                                                                               44,72  

       6   FIG Göteborg                                                                             47,02  

                                                                                                                             

             Pgymn 4x100 M 15/9                    HEAT 2                                         

       1   Sandagymnasiet                                                                        43,97  

       2   Sjödalgymn lag 1                                                                       44,57  

       3   Filbornaskolan                                                                           45,49  

       4   Anderstorpssk                                                                           45,62  

       5   Växjö Fria gy, lag 2                                                                    50,15  

                                                                                                                             

             Pgymn 4x100 M 15/9                    HEAT 3                                         

       1   Borgarskolan                                                                              46,38  

       2   Uddevalla gy                                                                              46,57  

       3   Sjödalsgymn lag 2                                                                     46,61  

       4   Alströmergymn                                                                          47,51  

             Växjö Fria gy, lag 1                                                                       dnf  

             Älvkullegymnasiet                                                                   diskv  

                                                                                                                             

             SAMLAD LISTA                                                                                 

       1   FIG Umeå                                                                                    43,30  

       2   FIG Falun                                                                                    43,67  

       3   FIG Växjö                                                                                    43,93  

       4   Sandagymnasiet                                                                        43,97  

       5   FIG Malmö                                                                                  44,02  

       6   Sjödalgymn lag 1                                                                       44,57  

       7   FIG Karlstad                                                                               44,72  

       8   Filbornaskolan                                                                           45,49  

       9   Anderstorpssk                                                                           45,62  

     10   Borgarskolan                                                                              46,38  

     11   Uddevalla gy                                                                              46,57  

     12   Sjödalsgymn lag 2                                                                     46,61  

     13   FIG Göteborg                                                                             47,02  

     14   Alströmergymn                                                                          47,51  

     15   Växjö Fria gy, lag 2                                                                    50,15  

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             F18+  1500 M HINDER 15/9           FINAL                                                  

       1   Josefine Berggren -89                     Löpargymn, Sollentuna      5.14 53   

       2   Patricia Wiedel -89                           Apelrydssk, Båstad            5.24,48   

       3   Emma Broman -89                            Gymnasiesk, Eslöv              5.36,38   

                                                                                                                                       

             F18+  100 M HÄCK 15/9                 FINAL                              Vind 2,9w   

       1   Johanna Riex -89                              Gymnasiesk, Eslöv                 14,34   

       2   Josefin Svensson -89                      FIG Växjö                                 14,63   

       3   Lovisa Lindhe -89                            FIG Karlstad                            14,93   

       4   Lisa Nyström -89                              Friidrottsgy, Kalmar               15,43   

       5   Johanna Mann -89                           FIG Falun                                 15,69   

       6   Mimmi Andersson -89                    Söderportsgy, Kristianstad  15,79   

       7   Malin Dahlström -89                        Hvitfeldtska, Göteborg          16,04   

       8   Matilda Ottosson -89                      Tibble gy, Täby                      16,36   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                          

             F18+  STAV 15/9                                                                                            

       1   Hanna Påhlsson -89                        FIG Malmö                                 3,47   

       2   Natallie Kogut-Rosberg -89           FIG Malmö                                 3,07   

       3   Jessica Enlund -89                           Torsbergsgy, Bollnäs              2,82   

       4   Sofie Lewin -89                                 FIG Malmö                                 2,67   

                                                                                                                             

                       242 267 282 297 307 317 327 332 337 342 347 352

   Hanna Påhlsson      -   -   -   -   o   o   o   o   -   xo  xo  xxx

   Jessica Enlund      -   o   xo  xxx               

   Natallie Kogut      -   o   xo  o   o   xxx               

   Sofie Lewin         o   xo  xxx                   

                                                                                                                             

             F18+  LÄNGD 15/9                                                                                         

       1   Erika Wiklund -88                            FIG Umeå                                   5,84   

       2   Isabell Eurenius -89                         FIG Umeå                                   5,77   

       3   Josefin Svensson -89                      FIG Växjö                                   5,56   

       4   Malin Dahlström -89                        Hvitfeldtska, Göteborg            5,44   

       5   Emelie Svensson -89                       FIG Göteborg                            5,34   

       6   Hanna Topcagic -89                        FIG Malmö                                 5,34   

       7   Rebecca Strand -89                          FIG Karlstad                              5,29   

       8   Lovisa Lindhe -89                            FIG Karlstad                              5,28   

       9   Kristina Eriksson -89                       FIG Falun                                   5,13   

     10   Linda Luts -89                                  FIG Göteborg                            5,00   

     11   Natalie Jägerdal -89                         FIG Malmö                                 4,93   

     12   Emilia Eliasson -89                           Härnösands gy                         4,90   

     13   Mimmi Andersson -89                    Söderportsgy, Kristianstad    4,90   

     14   Johanna Sandberg -89                    Furuhedssk, Kalix                     4,78   

     15   Alexandra Axell -89                         Lerums gy                                  4,75   

     16   Matilda Ottosson -89                      Tibble gy, Täby                        4,67   

     17   Sofie Erenlöf -89                               Borgarsk, Gävle                        4,55   

     18   Emma Granlund -89                          Anderstorpssk, Skellefteå       4,44   

     19   Emilia Bengtsson -89                       Filbornask, Helsingborg          4,34   

     20   Åse Thorsen -89                              Lerums gy                                  4,28   

        -   Mathilda Mörtsell -89                     Sandagy, Huskvarna                     x   

                                                                                                                             

     Josefin Svensson        534  352  556   x   541  544   

                             +0,2 +1,2 +1,8      +0,7 +0,9

     Kristina Eriksson       508  439  513   -    -    -    

                             +0,3 +0,5 +1,3

     Johanna Sandberg        443  444  478   -    -    -

                             +0,6 +0,6 +1,6        

     Åse Thorsen             428   -    -    -    -    -

                             +2,3                  

     Natalie Jägerdal        491   x   493   -    -    -

                             +1,2      +0,2        

     Sofie Erenlöf           x   450  455   -    -    -

                                  +1,3 +0,7        

     Hanna Topcagic          x   524  518  324   x   534

                                  +0,8 +1,2 0,4       +1,1  

     Linda Luts              480  500  476   -    -    -

                             +0,7 +3,5 +1,2        

     Emilia Bengtsson        406  434  433   -    -    -

                             +1,2 +0,8 +1,4        

     Mathilda Mörtsell       x    x    x    -    -    -    

     Matilda Ottosson        448  467  369   -    -    -

                             +0,7 +0,4 +2,7        

     Erika Wiklund           x   524  558   x   584  417

                                  +0,7 +1,3      +0,8 +0,8  

     Emelie Svensson         x   512  525   x   534  534

                                  +0,9 +1,1      0,7  0,0  

     Alexandra Axell         468  451  475   -    -    -

                             +1,1 +0,8 +1,4          

     Emma Granlund           434  440  444   -    -    -

                             +1,0 +1,1 +2,0        

     Mimmi Andersson         465  490  451   -    -    -

                             +1,0 +1,7 +0,4        

     Malin Dahlström         528  519  544  534  535  523

                             +0,4 +0,3 +0,3 +0,8 +1,6 +2,0  

     Lovisa Lindhe           510   x   528   x    x   515

                             +0,9      +0,9           -0,6  

     Emilia Eliasson         425  469  490   -    -    -

                             +0,7 +0,9 +0,3        

     Isabell Eurenius        559  541  559  572  577   -

                             +1,1 +1,2 +1,3 +2,2 +1,6

     Rebecca Strand          529  323   x   515   x    x

                             +0,2 +0,2      -0,2   

 

                                                                                                                                    

             F18+  DISKUS 1,0 15/9                                                                                  

       1   Jenny Johansson -88                      FIG Falun                                 44,08   

       2   Johanna Sandberg -89                    Furuhedssk, Kalix                   33,05   

       3   Anna Wessman -89                         FIG Växjö                                 32,71   

       4   Jannica Nilsson -89                         Gymnasiesk, Eslöv                 31,56   

       5   Emma Swärd -89                               S:ta Ragnhildgy, Södertälje  31,29   

       6   Linnea Nilsson -89                           Bromangy, Hudiksvall           30,74   

       7   Teres Christensson -89                   FIG Karlstad                            27,96   

                                                                                                                             

     Jenny Johansson         4408  4362   x    x   4376   x  

    Emma Swärd              x    x   3093  3129   x   3076 

     Teres Christensson      2796   x    x    x    x    x    

     Linnea Nilsson          2987  2637   x   3046  3074   x             

     Jannica Nilsson         3156  3070  3012   x    x    x  

     Johanna Sandberg        3305  2917  2922   x    x    x  

     Anna Wessman            2351  2458  3271   x   3268   x             

                                                                                                                             

             F18+  SLÄGGA 4,0 15/9                                                                                

       1   Petra Öberg -89                                John Bauergy, Norrköping   46,13   

       2   Emelie Olofsson -89                         FIG Umeå                                 44,62   

       3   Ida Johansson -89                           Bromangy, Hudiksvall           43,92   

       4   Nathalie Heinonen -89                    Igelstavikens Gy, Södertälje 38,17   

                                                                                                                             

     Ida Johansson           4364  4248  4002  4293  4337  4392                       

     Petra Öberg             4517  4491   x     x     x    4613                       

     Emelie Olofsson         4462  4408   x    4171   x    4304                       

     Nathalie Heinonen       3546  3726  3817   x     x     x                         

 

                                                                                                                                       

            F17  400 M 15/9                                HEAT 1                                                           

       1   Kim Pettersson -90                          Polhemssk, Lund                    58,54    Final  

       2   Moa Hjelmer -90                               Internationella gy, Sthlm       58,82    Final  

       3   Elin Spetz -90                                    Sjödalsgy, Huddinge             59,84    Final  

       4   Jessika Lundmark -90                      Anderstorpssk, Skellefteå     59,85    Final  

       5   Nathalie Tolvers -90                        Löpargymn, Sollentuna         62,23              

       6   Linn Bodén -90                                 Anderstorpssk, Skellefteå     65,45              

       7   Isabell Johansson -90                     Uddevalla gymn                     69,48              

                                                                                                                                                  

             F17  400 M 15/9                                HEAT 2                                                           

       1   Emilia Granqvist -90                         Palmcrantzsk, Östersund       58,05    Final  

       2   Emma Ulfberg -90                             Sandagy, Huskvarna             59,29    Final  

       3   Erica Pettersson -90                         FIG Karlstad                            59,33    Final  

       4   Johanna Stjernström -90                 Sjödalsgy, Huddinge             59,34    Final  

       5   Rebecca Wallentin -90                    Sannarpssk, Halmstad           61,69              

       6   Elin Kindberg -90                             Teknis, Örebro                        62,77              

       7   Sofie Wahlstedt -90                         Wadköpings UC, Örebro      63,24              

       8   Anna-Maria Bazan -90                    Gudlav Bildersk, Sollefteå     63,27              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             F17  1500 M HINDER 15/9              FINAL                                                  

       1   Maria Westher -90                           Karlskoga gymn                  4.54,61   

       2   Klara Bodinson -90                          FIG Lidingö                          4.55,14   

       3   Nathalie Rohlén -90                         FIG Lidingö                          5.13,31   

       4   Elin Pöllänen -90                              Vittra, Södermalm                5.52,26   

                                                                                                                                       

             F17  100 M HÄCK 15/9                   HEAT 1                               Vind 0,1   

       1   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                      14,88    Final

       2   Caroline Tegel -90                            FIG Karlstad                            15,14    Final

       3   Jane Runesson -90                          FIG Växjö                                 15,23    Final

       4   Malin Andersson -90                      FIG Växjö                                 15,98    Final

       5   Jasmin Lundbäck -90                       FIG Umeå                                 17,14   

                                                                                                                                       

             F17  100 M HÄCK 15/9                   HEAT 2                               Vind 1,9   

       1   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                            14,25    Final

       2   Ellen Sääw -90                                  FIG Falun                                 14,25    Final

       3   Sara Cavretti -90                               Karolinska sk, Örebro            15,17    Final

       4   Linn Asplin -90                                Torsbergsgy, Bollnäs            15,60    Final

       5   Berit Kröner -90                                Vasask, Gävle                          16,20   

        -   Sara Edvardsson -90                       Söderportsgy, Kristianstad     dns   

                                                                                                                                       

             F17  100 M HÄCK 15/9                   FINAL                                 Vind 1,5   

       1   Ellen Sääw -90                                  FIG Falun                                 14,24   

       2   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                            14,47   

       3   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                      14,68   

       4   Caroline Tegel -90                            FIG Karlstad                            14,86   

       5   Jane Runesson -90                          FIG Växjö                                 15,15   

       6   Sara Cavretti -90                               Karolinska sk, Örebro            15,47   

       7   Linn Asplin -90                                Torsbergsgy, Bollnäs            15,58   

       8   Malin Andersson -90                      FIG Växjö                                 15,82   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                      

             F17  STAV 15/9                                                                                              

       1   Madelene Nilsson -90                     Hagagy, Borlänge                    3,62   

       2   Victoria Bengtsson -90                   FIG Växjö                                   3,57   

       3   Louise Staffas -90                            Polhemsgy, Göteborg              2,97   

        -   Petra Olsen -90                                 FIG Malmö                                      x   

                                                                                                                             

                    267 282 297 307 317 327 332 337 342 347 352 357 362 375

   Louise Staffas   -   o   o   xxx                  

   Petra Olsen      -   -   -   -   -   -   -   -   -   -   xxx   

   Madelene Nilsson -   -   -   -   -   -   o   o   -   o   xo  xxo xo  xxx

   Victoria Bengtsson o   xxo o   o   o   o   o   o   o   o   o   xo  xxx              

                                                                                                                             

             F17  LÄNGD 15/9                                                                                           

       1   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                              5,62   

       2   Malin Olsson -90                             FIG Malmö                                 5,58   

       3   Johanna Froode -90                         FIG Växjö                                   5,40   

       4   Anna Forslund -90                          Allésk, Hallsberg                      5,34   

       5   Stina Larsson -90                             Duveholmssk, Katrineholm    5,27   

       6   Elin Gustafsson -90                         Ållebergsgy, Falköping           5,24   

       7   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                        5,22   

       8   Sofia Carls -90                                  Tyresö gy                                  5,15   

       9   Sara Arwald -90                                FIG Malmö                                 5,08   

     10   Berit Kröner -90                                Vasask, Gävle                            5,07   

     11   Caroline Tegel -90                            FIG Karlstad                              5,01   

     12   Sara Stanley -90                               Norra Real, Sthlm                      4,96   

     13   Camilla Löf -90                                  Uddevalla gymn                       4,93   

     14   Marika Lundin -90                           Rekarnegy, Eskilstuna             4,82   

     15   Martina Damgren -90                      Sandagy, Huskvarna               4,81   

     16   Elin Yngve -90                                  Ållebergsgy, Falköping           4,76   

     17   Åsa Jönsson -90                              Uddevalla gymn                       4,72   

     18   Elisabeth Höglund -90                    FIG Karlstad                              4,65   

     19   Louise Staffas -90                            Polhemsgy, Göteborg              4,36   

     20   Emelie Lundin -90                            Växjö Fria gy                             4,27   

     21   Emma Palmér -90                              FIG Malmö                                 3,69   

             Sara Olsson -90                                Sundsgy, Vellinge                no res   

             Linda Beckius -90                            Sandagy, Huskvarna           no res   

                                                                                                                             

     Louise Staffas          435  424  436   -    -    -    

                             +0,9 -0,5 -0,1

     Malin Olsson            558  528  555   x    x   535

                             +1,8 +0,3 +1,2           0,0

     Elin Yngve              x   474  476   -    -    -

                                  -1,3 -0,4        

     Elisabeth Höglund       x   459  465   -    -    -

                                  +1,1 -0,2        

     Berit Kröner            x   507  468   -    -    -

                                  -0,2 -0,1        

     Åsa Jönsson             472  440   x    -    -    -

                             +1,3 -0,7             

     Sara Olsson             x        -    -    -   

     Andrea Nybäck           562  498   x   556  524  538

                             -0,7 -0,9      +1,4 -4,4 -3,8  

     Camilla Löf             324  397  493   -    -    -    

                             -1,9 +1,1 +1,5

     Stina Larsson           521  516  521  527   x    x

                             +0,1 -2,4 -0,4 -1,1   

     Linda Beckius           x    x    x    -    -    -    

     Anna Forslund           496  522  526  523  504  534

                             -1,0 +1,2 +1,1 -0,1 +0,1 -0,1  

     Elin Gustafsson         482  443  509  485  495  524

                             +0,8 +0,4 +0,5 -1,0 -0,4 +2,2  

     Fanny Lyppert Thomsson  503  517  516  461   x   522

                             -0,1 +1,5 0,0  -1,3      +3,9  

     Emma Palmér             x   368  369   -    -    -

                                  +0,5 +0,2        

     Martina Damgren         x   481  471   -    -    -    

                                  -2,5 +0,4

     Caroline Tegel          x   489  501   -    -    -

                                  +0,1 -0,3        

     Marika Lundin           x   482  476   -    -    -

                                  +2,6 +1,6        

     Emelie Lundin           414  427  415   -    -    -

                             -1,6 +2,5 -0,1        

     Sara Arwald             508  493  376   -    -    -    

                             +0,9 0,0  -1,9

     Sara Stanley            496  493  456   -    -    -

                             +0,3 +0,5 -2,6        

     Johanna Froode          512  522  522  511  540  396

                             -0,4 +0,9 -0,2 +1,9 +2,3 +0,8  

     Sofia Carls             512  515   x   508  512  512   

                             +2,7 0,0       0,0  +0,4 +2,3

                                                                                                                                       

                                                                                                                                    

             F17  DISKUS 1,0 15/9                                                                                    

       1   Frida Åkerström -90                         Nynäshamn gy                       41,52   

       2   Sandra Andersson -90                    Solbergask, Arvika                 41,00   

       3   Hanna Erlandsson -90                     Sandagy, Huskvarna             38,69   

       4   Viktoria Johansson -90                   De Geergy, Norrköping         35,91   

       5   Amanda Öberg -90                          FIG Karlstad                            35,33   

       6   Emma Wallin -90                              FIG Falun                                 35,14   

       7   Sara Cronsioe -90                             Gymnasiesk, Eslöv                 33,78   

       8   Ida Claesson -90                              Söderportsgy, Kristianstad  31,15   

       9   Anna Holm -90                                 Voxnadalens gy, Edsbyn      27,19   

     10   Nike Hermans -90                             Sjödalsgy, Huddinge             26,00   

     11   Linda Johansson -90                       Uddevalla gymn                     25,05   

     12   Johanna Andersson -90                 Växjö Fria gy                           23,03   

     13   Maja Gustafsson -90                       Vasaskolan                              21,03   

     14   Nathalie Rohlén -90                         FIG Lidingö                             20,13   

             Hanna Reiding -90                           Arlandagymn                        no res   

                                                                                                                             

     Emma Wallin             3395  3514   x     x     x     x                         

     Linda Johansson         x    2505   x     -     -     -                         

     Johanna Andersson       2303  2297   x     -     -     -                         

     Ida Claesson            x    3030   x    3077  3115   x                         

     Hanna Erlandsson        3479  3352   x    3869   x     x                         

     Anna Holm               2580  2719  2322   -     -     -                         

     Frida Åkerström         4152  3655   x     x     x     x                         

     Sara Cronsioe           3378   x    3256   x    3295   x                         

     Amanda Öberg            x    2602  3358  3533  3320   x                         

     Viktoria Johansson      x    3307  3194   x    3591  3581                       

     Sandra Andersson        x    4070  3760  4100  3589  3953                       

     Nike Hermans            2094  2600  2465   -     -     -                         

     Hanna Reiding           x     x     x     -     -     -                         

     Nathalie Rohlén         2013   x     x     -     -     -                         

     Maja Gustafsson         2103   x     x     -     -     -                         

                                                                                                                             

             F17  SLÄGGA 4,0 15/9                                                                                   

       1   Nike Hermans -90                             Sjödalsgy, Huddinge             47,53   

       2   Linda Drougge -90                           FIG Karlstad                            47,09   

       3   Annelie Ståhl -90                             Upplands-Brogy                     46,27   

       4   Amanda Eriksson -90                      Stjernesk, Torsby                   44,91   

       5   Jennifer Höglund -90                       Vasask, Gävle                          42,30   

       6   Anna Jönsson -90                           Gymnasiesk, Eslöv                 41,48   

       7   Julia Mlakar -90                                FIG Karlstad                            40,71   

       8   Maja Unander -90                            Sundsvalls gy                         39,62   

       9   Linda Johansson -90                       Uddevalla gymn                     39,40   

     10   Jennie Glarbjerg -90                         Fässbergsgy, Mölndal          39,39   

     11   Sara Cronsioe -90                             Gymnasiesk, Eslöv                 38,55   

     12   Erika Femzén -90                              Katedralsk, Växjö                    30,50   

     13   Madelaine Olsson -90                     FIG Göteborg                          29,00   

     14   Ida Claesson -90                              Söderportsgy, Kristianstad  26,95   

     15   Louise Johansson -90                     Igelstavikens Gy, Södertälje 21,69   

             Frida Åkerström -90                         Nynäshamn gy                     no res   

                                                                                                                             

     Julia Mlakar            4071  4049   x     x     x     x                         

     Frida Åkerström         x     x     x     -     -     -                         

     Linda Drougge           4141  4324  4586   x    4694  4709                       

     Anna Jönsson            3918  3785  4148   x     x    3966                       

     Nike Hermans            4675  4559   x    4741  4750  4753                       

     Linda Johansson         3755   x    3940   -     -     -                         

     Annelie Ståhl           4627   x     x    4267   x     x                         

     Maja Unander            3646   x    3954  3812   x    3962                       

     Jennifer Höglund        3411  4230   x     x     x     x                         

     Jennie Glarbjerg        3926   x    3939   -     -     -                         

     Amanda Eriksson         x    4491  4404  4258   x    4444                       

     Sara Cronsioe           3794   x    3855   -     -     -                         

     Erika Femzén            x    3050   x     -     -     -                         

     Madelaine Olsson        2900  2843   x     -     -     -                         

     Ida Claesson            2478  2695  2544   -     -     -                         

     Louise Johansson        2169   x     -     -     -     -                         

                                                                                                                             

                                                                       

             F16  400 M 15/9                                HEAT 1                                                           

       1   Elin Pöllä -91                                     FIG Lidingö                             58,25    Final  

       2   Johanna Mosell -91                         Staffansgy, Söderhamn         59,12    Final  

       3   Sara Bley -91                                     De Geergy, Norrköping         61,42    Final  

       4   Li Quistberg -91                               Atletica, Sthlm                        61,45    Final  

       5   Emelie Forsell -91                             Virginska sk, Örebro              64,37              

       6   Frida Simfors -91                              Sandagy, Huskvarna             64,45              

        -   Amanda Lidström -91                      FIG Umeå                                   dns              

                                                                                                                                                  

             F16  400 M 15/9                                HEAT 2                                                           

       1   Lovisa Lindh -91                              Mimers Hus gy, Kungälv      58,30    Final  

       2   Camilla Bergqvist -91                      Viktor Rydbergs gy                59,74    Final  

       3   Stephanie Franksson -91                Marks gy, Kinna                     61,43    Final  

       4   Fanny Baeckström -91                    Löpargymn, Sollentuna         61,65    Final  

       5   Stephanie Olsson -91                      Ehrensvärdska gy                  62,02              

       6   Julia Magntorn -91                          Österängssk, Kristianstad    65,19              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                                  

             F16  1500 M HINDER 15/9              FINAL                                                  

       1   Olivia Lindh -91                                Polhemssk, Gävle                4.58,82   

       2   Emma Jansson -91                           Löpargymn, Sollentuna      5.08,29   

       3   Anna Jansson -91                            Löpargymn, Sollentuna      5.09,21   

       4   Hanna Erlandsson -91                     Hvitfeldtska, Göteborg       5.14,42   

       5   Yolanda Ngarambe -91                    Löpargymn, Sollentuna      5.17,90   

       6   Emma Dahl -91                                  Kitas gy, Göteborg              5.24,50   

       7   Malin Olofsson -91                          Palmcrantzsk, Östersund    5.55,56   

       8   Mia Sylwan -91                                FIG Lidingö                          6.32,62   

       9   Madeleine Serenhov -91                 FIG Lidingö                          6.32,66   

                                                                                                                                       

             F16  100 M HÄCK 15/9                   HEAT 1                               Vind 1,5   

       1   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                         14,61    Final

       2   Ulrika Jakobsson -91                       Sjödalsgy, Huddinge             15,09    Final

       3   Sandra Eriksson -91                         FIG Umeå                                 15,18    Final

       4   Marica Merkel Johansso -91          Ehrensvärdska gy, Karlskr    15,20    Final

       5   Isabell Englund -91                          FIG Malmö                               15,21   

       6   Josefin Loggert -91                          FIG Umeå                                 15,33   

       7   Elin Jönsson -91                               Wargentinssk, Östersund     15,67   

       8   Sofie Beckvall -91                            Gymnasiesk, Eslöv                 16,80   

                                                                                                                                       

             F16  100 M HÄCK 15/9                   HEAT 2                               Vind 1,5   

       1   Emma Tuvesson -91                        Filbornask, Helsingborg        14,01    Final

       2   Estelle Montler -91                          FIG Göteborg                          15,14    Final

       3   Therése Lindhe -91                          FIG Karlstad                            15,49   

       4   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                 15,55   

       5   Evelin Hindrikes -91                        Hagagy, Borlänge                  15,59   

       6   Emma Wallin -91                              Kungsholmens gy                  16,14   

       7   Emilia Eklund -91                              FIG Falun                                 16,86   

        -   Victoria Carlsson -91                       FIG Karlstad                           diskv   

                                                                                                                                       

             F16  100 M HÄCK 15/9                   HEAT 3                               Vind 1,2   

       1   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                            14,63    Final

       2   Malin Eriksson -91                           FIG Karlstad                            14,89    Final

       3   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                            15,26   

       4   Linn Gunnarsson -91                       Tibble gy, Täby                      15,28   

       5   Elin Falegård -91                              FIG Växjö                                 15,49   

       6   Moa Gustafsson -91                        FIG Falun                                 16,61   

       7   Linnea Linjamaa -91                         FIG Umeå                                 16,83   

       8   Sara Eriksson -91                             Hvitfeldtska, Göteborg          17,17   

                                                                                                                                       

             F16  100 M HÄCK 15/9                   FINAL                               Vind -1,3   

       1   Emma Tuvesson -91                        Filbornask, Helsingborg        13,98   

       2   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                         14,71   

       3   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                            14,76   

       4   Malin Eriksson -91                           FIG Karlstad                            15,18   

       5   Estelle Montler -91                          FIG Göteborg                          15,23   

       6   Marica Merkel Johansso -91          Ehrensvärdska gy, Karlskrona 15,44

       7   Sandra Eriksson -91                         FIG Umeå                                 15,66   

       8   Ulrika Jakobsson -91                       Sjödalsgy, Huddinge             15,91   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             F16  HÖJD 15/9                                                                                               

       1   Victoria Dronsfield -91                    FIG Karlstad                              1,73   

       2   Madeleine Serenhov -91                 FIG Lidingö                               1,68   

       3   Linnea Linjamaa -91                         FIG Umeå                                   1,66   

       4   Maja Johansson -91                        Bromangy, Hudiksvall             1,64   

       5   Jenny Fridström -91                         FIG Göteborg                            1,61   

       6   Ida Carlsson -91                               FIG Växjö                                   1,61   

       7   Sabina Winqvist -91                        FIG Göteborg                            1,61   

       8   Louise Persson -91                          Katedralsk, Växjö                      1,61   

       9   Sofie Ögren -91                                Anderstorpssk, Skellefteå       1,58   

     10   Regina Paet -91                                Britsarvssk, Falun                    1,53   

     11   Rebecca Eriksson -91                      FIG Växjö                                   1,53   

     12   Sofia Masrour -91                            Värmdö gy                                 1,48   

     12   Anna Lyrberg -91                            Haraldsbogy, Falun                 1,48   

     14   Ida Lindgren -91                               Rekarnegy, Eskilstuna             1,43   

     15   Jessica Magnusson -91                  Ållebergsgy, Falköping           1,43   

             Anna Jansson -91                            Löpargymn, Sollentuna       no res   

                                                                                                                             

                       143 148 153 158 161 164 166 168 170 173 175

   Ida Lindgren        o   xxx                       

   Rebecca Eriksson    o   o   xo  xxx               

   Victoria Dronsfield -   -   -   -   -   o   -   xo  o   o   xxx   

   Jenny Fridström     -   -   o   o   xo  xxx               

   Madeleine Serenhov  -   -   -   o   o   xo  xo  xxo xxx                

   Regina Paet         -   -   o   xxx               

   Linnea Linjamaa     -   -   -   o   o   xxo o   xxx                    

   Sofie Ögren         -   o   o   xxo xxx           

   Sabina Winqvist     o   o   o   xxo xo  xxx               

   Anna Jansson        xxx                           

   Sofia Masrour       -   o   xxx                   

   Jessica Magnusson   xo  xxx                       

   Maja Johansson      -   -   o   xo  o   xo  xxx           

   Louise Persson      -   o   o   o   xxo xxx               

   Ida Carlsson        -   -   o   xo  xo  xxx               

   Anna Lyrberg        o   o   xxx