Tisdag 2 september 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



    SkolSM 14-16 sept 2007 i Gävle

 

                                                                                                                                                  

             P18+  400 M 16/9                              FINAL                                                             

       1   Dennis Karanda -89                         FIG Malmö                               50,01              

       2   David Kallebäck -89                        FIG Växjö                                 50,85              

       3   Daniel Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             51,37              

       4   Adam Tegelström -89                      Anderstorpssk, Skellefteå     52,19              

       5   Erik Åslin -89                                    Sundsvalls gy                         52,37              

       6   Tomas Olsson -89                            Älvkullegymn, Karlstad        52,66              

       7   Johan Wansölin -89                        S:ta Ragnhildgy, Södertälje  53,68              

        -   Martin Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna                dns              

                                                                                                                                                  

             P18+  800 M 16/9                              FINAL                                                             

       1   John Eliasson -89                             Munkebäcksgy, Göteborg 1.57,29              

       2   Kristoffer Fransson -89                   Löpargymn, Sollentuna      1.57,39              

       3   Victor Ekelund -89                           FIG Malmö                            1.57,57              

       4   Tim Sundström -89                          Virginska sk, Örebro           1.58,41              

       5   Philip Engblom -89                           Rinmangy, Eskilstuna         1.59,55              

       6   Kristoffer Vilkancis -89                   Norra Real, Sthlm                 2.01,13              

       7   Carl Larsson -88                               Järfälla NT-gymn                 2.01,78              

       8   Victor Andersson -89                      Eksjö gy                                2.04,09              

       9   Jonathan Björnberg -89                  Ehrensvärdska gy               2.06,18              

     10   Martin Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna          2.11,23              

     11   Johan Wansölin -89                        S:ta Ragnhildgy, Södert     2.29,07              

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P18+  3000 M 16/9                            FINAL                                                  

       1   Eric Senorski -89                              FIG Göteborg                       9.26,90   

       2   Gustav J Bjurhammer -89                Rodengy, Norrtälje              9.34,51   

       3   Mattias Karlsson -89                       Löpargymn, Sollentuna      9.38,00   

       4   Robert Åkerblom-Andersson -89  Bergs gy, Svenstavik          9.44,28   

       5   Fredrik Stenfors -89                         Ullvigy, Köping                   9.45,78   

       6   Lars Drageryd -89                            Teknis, Örebro                   10.05,05   

       7   Filip Kroon -89                                 Ehrensvärdska gy             10.31,08   

                                                                                                                                       

        

             P18+  300 M HÄCK 16/9                 FINAL                                                  

       1   Fredric Linansky -89                        Klippans gy                             39,93   

       2   Robin Nordenberg -89                    FIG Karlstad                            40,26   

       3   Daniel Rogemark -89                       Sandagy, Huskvarna             41,44   

       4   Rasmus Carlsson -88                       FIG Falun                                 41,92   

       5   Alexander Roosmark -89                 Sjödalsgy, Huddinge             42,08   

       6   Robin Eriksson-Göbel -89               Hvitfeldtska, Göteborg          43,60   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                          

             P18+  STAV 16/9                                                                                            

       1   Rasmus Carlsson -88                       FIG Falun                                   4,40   

     2=   Björn Johansson -88                       FIG Falun                                   4,05   

     2=   Rasmus Nim -89                               FIG Falun                                   4,05   

       4   Viktor Ohlsson -89                           Rekarnegy, Eskilstuna             3,50   

       5   Johan Andersson -89                      FIG Karlstad                              3,35   

        -   John Gustafsson -88                       Anderstorpssk, Skellefteå   no res   

                                                                                                                                       

                     300 320 335 350 365 385 405 420 440 450 455   

   Rasmus Carlsson   -   -   -   -   -   -   o   o   xo      xxx   

   Rasmus Nim        -   -   -   -   -   o   o   xxx         

   Viktor Ohlsson    o   o   xo  xo  xxx             

   John Gustafsson   -   -   -   -   -   -   xxx             

   Johan Andersson   o   o   xo  xxx                 

   Björn Johansson   -   -   -   -   -   -   o   -   -   -   xxx   

                                                                                                                             

                                                                                                                                              

             P18+  DISKUS 1,75 16/9                                                                                           

       1   Johnny Karlsson -89                       FIG Umeå                                 48,67              

       2   Peter Edfors -89                                FIG Umeå                                 47,54              

       3   Björn Johansson -88                       FIG Falun                                 43,66              

       4   Erik Markusson -89                         Stjernesk, Torsby                   41,47              

       5   David Kallebäck -89                        FIG Växjö                                 38,47              

       6   Fredrik Kristoffersson -89              FIG Umeå                                 36,28              

       7   Daniel Larsson -89                           FIG Karlstad                            35,90              

       8   Richard Olsson -89                          Älvkullegymn, Karlstad        35,43              

       9   Filip Vivlund -89                               FIG Malmö                               33,40              

     10   Rasmus Nim -89                               FIG Falun                                 33,23              

             Torbjörn Julin -89                            Filbornask, Helsingborg      no res              

             Felix Siljebäck Larsen -89                FIG Karlstad                          no res              

                                                                                                                                                  

     Fredrik Kristoffersson x    3628   x     x     x     x             

     Filip Vivlund          x     x    3340   -     -     -             

     Erik Markusson         x     x    3511   x    4147   x             

     Daniel Larsson         3417  3321   x     x    3590  3531                                    

     Björn Johansson        4271   x    4341  4366   -     -             

     Johnny Karlsson        4742   x    4867   x     x    4749                                    

     David Kallebäck        3847   x     x     x     x     x             

     Peter Edfors           4708  4433  4668  4754   x    4745                                    

     Torbjörn Julin         x     x     x     -     -     -             

     Richard Olsson         x     x    3543   x     x     x             

     Felix Siljebäck Larsen x     x     x     -     -     -             

     Rasmus Nim             x     x    3323   -     -     -             

                                                                                                                             

                                                                                                                                      

             P18+  SPJUT 16/9                                                                                           

       1   Joni Kaartinen -89                            FIG Göteborg                          62,87   

       2   Sebastian Mattsson -89                  Gymnasiesk, Eslöv                 59,44   

       3   Richard Olsson -89                          Älvkullegymn, Karlstad        53,43   

       4   Björn Johansson -88                       FIG Falun                                 53,37   

       5   Jonas Carlsson -89                          Friidrottsgy, Kalmar               51,58   

       6   Esbjörn Backlund -89                      IT-gy Södertörn                      51,02   

       7   Marcus Persson -89                        FIG Göteborg                          50,52   

       8   Oscar Wallin -89                              John Bauergy, Jönköping     50,18   

       9   Erik Markusson -89                         Stjernesk, Torsby                   45,15   

     10   Jim Christensson -89                       FIG Göteborg                          43,39   

     11   Erik Senorski -89                              FIG Göteborg                          41,80   

     12   Johan Andersson -89                      FIG Karlstad                            40,99   

     13   Erik Olsson -89                                 FIG Göteborg                          40,76   

     14   Tony Lind -88                                   Ållebergsgy, Falköping         37,93   

     15   Robin Eriksson-Göbel -89               Hvitfeldtska, Göteborg          37,24   

     16   Alexander Palm -89                          FIG Göteborg                          28,04   

     17   Oskar Rybo -89                                FIG Göteborg                          26,40   

     18   Linus Lagergren -89                        FIG Göteborg                          24,36   

             Simon Torrell -89                              FIG Göteborg                        no res   

                                                                                                                                       

     Tony Lind               3793   x     -     -     -     -                         

     Erik Markusson          4252  4515   x     -     -     -                         

     Erik Olsson             3454  4076  4056   -     -     -                         

     Esbjörn Backlund        5102  4795  4796   x    4477   x                         

     Oscar Wallin            5018   x    4831   -     -    4951                       

     Jim Christensson        x     x    4339   -     -     -                         

     Björn Johansson         5261  5337  5160   -     -     -                         

     Alexander Palm          2799  2804  2694   -     -     -                         

     Johan Andersson         4099   x    4007   -     -     -                         

     Joni Kaartinen          6200  6122  6049   x     x    6287                       

     Jonas Carlsson          5158  4958  5069  4911   -     x                         

     Robin Eriksson-Göbel    3724   -     -     -     -     -                         

     Sebastian Mattsson      5733  5944   x     x     x     x                         

     Oskar Rybo              x     x    2640   -     -     -                         

     Marcus Persson          4108  4740  5052  4565   x     x                         

     Richard Olsson          4199  3895  4588  5343  4437   x                         

     Simon Torrell           x     x     x     -     -     -                         

     Linus Lagergren         x    2436  2069   -     -     -                         

     Erik Senorski           x    4180  3807   -     -     -                         

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             P17  400 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Alexander Nordkvist -90                 Sjödalsgy, Huddinge             47,66              

       2   Daniel Norgren -90                          FIG Göteborg                          49,72              

       3   Joacim Bosson -90                           Klippans gy                             50,58              

       4   Johan Lindh -90                               Sandagy, Huskvarna             50,69              

       5   Per Molin -90                                    Värmdö gy                               52,76              

       6   Erik Lindahl -90                                FIG Göteborg                          53,94              

       7   Martin Tunhag -90                          Sannarpssk, Halmstad           54,54              

       8   Pontus Brinkenberg -90                  Kitas gy, Göteborg                 55,09              

                                                                                                                                                  

                                                                                                                                      

             P17  800 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Anton Asplund -90                         FIG Umeå                              1.52,99              

       2   Robin Rohlén -90                             FIG Umeå                              1.53,38              

       3   Johan Henningsson -90                  Torsbergsgy, Bollnäs         1.56,69              

       4   Markus Johansson -90                   FIG Umeå                              1.58,81              

       5   Emil Enqvist -90                               FIG Falun                              2.01,49              

       6   Mattias Berglund -90                      Kitas gy, Göteborg              2.02,55              

       7   Mikael West -90                               Löpargymn, Sollentuna      2.03,49              

       8   Adam Uhrdin -90                             Löpargymn, Sollentuna      2.04,06              

        -   Mikael Röjerås -90                           Löpargymn, Sollentuna           dns              

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P17  3000 M 16/9                              FINAL                                                  

       1   Gustaf Altin -90                                Vansbro Utbcenter              9.12,34   

       2   Anton Danielsson -90                     Ebersteinska sk, Norrköp   9.12,40   

       3   David Lövgren -90                           FIG Karlstad                         9.24,03   

       4   Joakim Frisk -90                                Rudbeckianska sk, V-ås     9.45,73   

       5   Andreas Åkesson -90                     Hvitfeldtska, Göteborg       9.56,59   

       6   Fredrik Grimborg -90                        KF Sthlms gy                       9.58,04   

       7   David Tholander -90                       Kunskapsgy, Globen        10.07,41   

        -   Jesper Hamrin -90                            Wargentinssk, Östersund        dnf   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P17  300 M HÄCK 16/9                   FINAL                                                  

       1   Rasmus Ersson -90                          Borgarsk, Gävle                      39,05   

       2   Torbjörn Höglund -90                     FIG Falun                                 39,64   

       3   Joar Rydrich -90                               FIG Falun                                 39,99   

       4   Alexander Brorsson -90                  FIG Växjö                                 41,28   

       5   Martin Tunhag -90                          Sannarpssk, Halmstad           42,68   

       6   Peter Svedlund -90                          Tornedalssk, Haparanda       42,78   

       7   Pekka Matala -90                              Tornedalssk, Haparanda       47,00   

       8   Christoffer van Woensel -90          Växjö Fria gy                           47,47   

                                                                                                                                       

             P17  HÖJD 14/9                                                                                               

       1   Lukas Odell -90                                FIG Malmö                                 2,00   

       2   Oskar Jonsson -90                           FIG Växjö                                   1,86   

       3   Stephan Larsson -90                       Göteborgs Högre Samskola    1,82   

       4   Alexander Ohlsson -90                   FIG Malmö                                 1,72   

       5   Peter Svedlund -90                          Tornedalssk, Haparanda         1,67   

                                                                                                                                       

                        162 167 172 177 182 186 189 195 200    

   Lukas Odell          -   -   -   -   -   o   o   o   xo                

   Oskar Jonsson        -   -   -   xo  o   xxo xxx          

   Alexander Ohlsson    o   xo  o   xxx              

   Peter Svedlund       o   xo  xxx                  

   Stephan Larsson      -   -   o   o   xxo xxx              

                                                                                                                                       

             P17  STAV 16/9                                                                                              

       1   David Björn -90                                Fenix, Vaggeryd                        4,30   

       2   Johan Fougman -90                         Polhemssk, Gävle                     4,20   

       3   Joar Rydrich -90                               FIG Falun                                   3,95   

       4   Victor Fröberg -90                            FIG Göteborg                            3,85   

       5   Adam Diffner -90                             Hushagsgy, Borlänge              3,75   

       6   Anton Gyllensten -90                      FIG Göteborg                            3,50   

       7   Peter Svedlund -90                          Tornedalssk, Haparanda         3,35   

       8   Oskar Wirén-Tjärner -90                 FIG Umeå                                   3,35   

             Pekka Matala -90                              Tornedalssk, Haparanda     no res   

                                                                                                                                       

               300 320 335 350 365 375 385 395 405 415 420 425 430 435 440

Johan Fougman  -   -   -   -   xo  -   -   o   o   x-  xo  -   xxx 

Oskar Wirén    -   xxo xxo -   xxx                  

Pekka Matala   -   -   -   -   xxx                  

Victor Fröberg -   -   -   -   o   o   xo  xxx              

David Björn    -   -   -   -   o   xo  o   o   o   o   -   o   xxo -   xxx

Peter Svedlund xxo o   o   xxx                      

Joar Rydrich   -   -   -   xo  o   o   o   xo  xxx          

Anton Gyllensten                 -   -   o   xo  xxx                                 

Adam Diffner   -   -   -   -   o   xo  xxx          

                                                                                                                                   

                                                                                                                                              

             P17  SLÄGGA 5,0 16/9                                                                                              

       1   Markus Johansson -90                   FIG Karlstad                            71,00              

       2   Kristian Nyman -90                          FIG Växjö                                 65,07              

       3   Christian Hansson-Bergén -90      Tessinsk, Nyköping               54,70              

       4   Tommy Larsson -90                         Stjernesk, Torsby                   53,32              

       5   Simon Gustafsson -90                     FIG Karlstad                            50,56              

       6   Mattias Lindberg -90                       Baldersk, Skellefteå                50,46              

       7   Jonas Jonsson -90                           FIG Umeå                                 48,54              

       8   Martin Jönsson -90                         Friidrottsgy, Kalmar               46,75              

       9   Fredrik Andersson -90                    Torsbergsgy, Bollnäs            42,03              

     10   Robin Hägg -90                                Polhemssk, Lund                    40,37              

             Erik Romberg -90                              FIG Växjö                                   0,00              

             Johan Björnstad -90                        Göteborgs Tekniska                 0,00              

                                                                                                                                                  

     Simon Gustafsson       x    4192  5056   x     x     x             

     Martin Jönsson         4431  4480  4492   x    4605  4675                                    

     Jonas Jonsson          4677  4854   x     x   4384    x             

     Robin Hägg             4037   x     x     -     -     -             

     Christian Hansson-Bergén x    5079   x     x     x    5470                                   

     Kristian Nyman         6507   x     x    6205   x     x             

     Tommy Larsson          4836  5304  5049  5208  5332   x             

     Mattias Lindberg       x    4923   x     x     x    5046                                    

     Erik Romberg           x     x     x     -     -     -             

     Markus Johansson       6860  7100   x     x    6943  7055                                    

     Fredrik Andersson      x     x    4203   -     -     -             

     Johan Björnstad        x     x     x     -     -     -             

                                                                                                                                       

             P17  SPJUT 700 16/9                                                                                      

       1   Kim Amb -90                                     FIG Lidingö                             64,38   

       2   Pontus Bjärkvik -90                         Bäckadalsgy, Jönköping       62,80   

       3   Simon Gustafsson -90                     FIG Karlstad                            60,91   

       4   Adam Björling -90                            Friidrottsgy, Kalmar               59,89   

       5   Viktor Lack -90                                 De Geergy, Norrköping         52,79   

       6   Pontus Rabe -90                               FIG Karlstad                            49,36   

       7   Douglas Stenberg -90                     FIG Karlstad                            49,19   

       8   Lukas Odell -90                                FIG Malmö                               44,81   

       9   Henrik Sjöstrand -90                        Wargentinssk, Östersund     42,04   

     10   Martin Tunhag -90                          Sannarpssk, Halmstad           41,31   

     11   Oskar Jonsson -90                           FIG Växjö                                 39,32   

     12   Erik Lindahl -90                                FIG Göteborg                          35,24   

     13   Thomas Ljungblom -90                   Filbornask, Helsingborg        32,06   

     14   Filip Sjögren -90                               FIG Göteborg                          29,78   

     15   Michael Skalenius -90                     FIG Göteborg                          26,24   

     16   Oscar Edman -90                              L M Engströmsgy, Göteb      23,81   

                                                                                                                                       

     Viktor Lack            4378  5120   x    5279   x    4872                        

     Oscar Edman            2118  2294  2381   -     -     -

     Lukas Odell            4481  3654  4162   x    4192   -

     Thomas Ljungblom       x    3206   x     -     -     -

     Douglas Stenberg       4617  4163   x    4919  4553  4630                        

     Simon Gustafsson       5693  5984  6091   x    5760   x

     Kim Amb                6381   x    6432   x    6438   x

     Henrik Sjöstrand       4204   x     x     -     -     -

     Martin Tunhag          4131   x     x     -     -     -

     Oskar Jonsson          3932   x     x     -     -     -

     Pontus Rabe            4732   x    4868  4936   -     -

     Michael Skalenius      2624   x     x     -     -     -

     Pontus Bjärkvik        5590  5991   x    6280   x     x

     Adam Björling          5281  5989  5659  5417  5499   x

     Filip Sjögren          2870  2978   x     -     -     -

     Erik Lindahl           2852  3268  3524   -     -     -

 


        

                                                                                                                                                  

             P16  400 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Petter Olson -91                               FIG Malmö                               51,06              

       2   Erik Jonasson -91                             FIG Umeå                                 51,99              

       3   Martin Wikström-Johansson -91  John Bauergy, Åkersberga   52,14              

       4   Mikael Storm -91                              Nifsarp gy, Eksjö                    52,75              

       5   Oliver Sänneskog -91                      Filbornask, Helsingborg        53,11              

       6   Patrik Norin Algerstam -91             Göranssonska, Sandviken    53,36              

        -   Jonathan Haag -91                           De Geergy, Norrköping            dns              

        -   Philip Lindau -91                              Filbornask, Helsingborg           dnf              

                                                                                                                                                  

             P16  800 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Viktor Hedin -91                               Sjödalsgy, Huddinge          2.00,46              

       2   Rickard Gunnarsson -91                 Löpargymn, Sollentuna      2.01,55              

       3   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                              2.02,24              

       4   Erik Smedhs -91                                Löpargymn, Sollentuna      2.02,91              

       5   Tomas Hultgren -91                         Löpargymn, Sollentuna      2.03,65              

       6   Patrik Nilsson -91                             Nacka gymnasium               2.04,11              

       7   Henrik Rosenborg -91                     Hässleholms Tekniska        2.05,37              

       8   Lars Lindberg -91                             Nolask, Ö-vik                       2.07,12              

       9   Emil Wiberg -91                                Filbornask, Helsingborg     2.11,63              

     10   Tomas Åkerblom-Andersson -91  Arlandagymn                       2.12,17              

     11   Hreinn Juliusson -91                       Sjödalsgy, Huddinge          2.13,89              

     12   Danny Fransson -91                        Växjö Fria gy                        2.15,18              

     13   Malek Zbadi -91                               Sjödalsgy, Huddinge          2.22,29              

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             P16  3000 M 16/9                              FINAL                                                  

       1   Simon Sveder -91                             Stjernesk, Torsby                9.05,52   

       2   Anton Wåhlin -91                            Sjödalsgy, Huddinge          9.05,64   

       3   Aleksander Liss -91                         Löpargymn, Sollentuna    10.01,69   

       4   Danny Fransson -91                        Växjö Fria gy                      10.10,07   

       5   Rufus Wiena -91                              Uddevalla gymn                10.59,78   

        -   Calle Ström -91                                 FIG Göteborg                             dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P16  300 M HÄCK 16/9                   HEAT 1                                                

       1   Arvid Berglund -91                          Holavedsgy, Tranås              41,27    Final

       2   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             41,72    Final

       3   Adrian Roosmark -91                      Sjödalsgy, Huddinge             42,06    Final

       4   Oscar Hinrichsen -91                       Nyköpings Enskilda gy         42,40    Final

       5   Henrik Brus -91                                FIG Falun                                 42,89    Final

       6   Hannes Assarsson -91                   Växjö Fria gy                           43,51   

                                                                                                                                       

             P16  300 M HÄCK 16/9                   HEAT 2                                                

       1   Anton Forsberg -91                         Rudbeckssk, Sollentuna        39,79    Final

       2   Alexander Norén -91                       FIG Umeå                                 40,91    Final

       3   Love Fältström -91                           Värmdö gy                               40,92    Final

       4   Daniel Bergman -91                         FIG Lidingö                             43,29   

       5   Alexander Augustsson -91            FIG Växjö                                 44,56   

                                                                                                                                       

             P16  300 M HÄCK 16/9                   FINAL                                                  

       1   Anton Forsberg -91                         Rudbeckssk, Sollentuna        39,05   

       2   Arvid Berglund -91                          Holavedsgy, Tranås              41,00   

       3   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             41,25   

       4   Alexander Norén -91                       FIG Umeå                                 42,48   

       5   Adrian Roosmark -91                      Sjödalsgy, Huddinge             42,53   

       6   Oscar Hinrichsen -91                       Nyköpings Enskilda gy         42,95   

       7   Henrik Brus -91                                FIG Falun                                 43,84   

        -   Love Fältström -91                           Värmdö gy                                 dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                

             P16  LÄNGD 16/9                                                                                                      

       1   Petter Olson -91                               FIG Malmö                                 6,65              

       2   Christian Maluka -91                       Sjödalsgy, Huddinge               6,52              

       3   Adam Ståhlberg -91                         Högbergssk, Tierp                   6,41              

       4   Malte Fibel -91                                 Brännkyrka gy, Hägersten      6,40              

       5   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge               6,35              

       6   Henning Elofsson -91                     Kitas gy, Göteborg                   6,28              

       7   Linus Jaconelli -91                           Alströmergy, Alingsås            6,22              

       8   Niklas Silverhielm -91                      Stångenässk, Brastad              6,15              

       9   Magnus Balander -91                      FIG Göteborg                            6,09              

     10   Kristoffer Hedlund -91                    Härnösands gy                         6,07              

     11   Aligul Erkisi -91                                FIG Falun                                   6,02              

     12   Fredrik Karlsson -91                        FIG Karlstad                              5,83              

     13   Simon Styrman -91                           Tornedalssk, Haparanda         5,83              

     14   Oliver Carlehed -91                          Kunskapskällan, Herrljunga   5,78              

     15   David Sunnemar -91                        Kitas gy, Göteborg                   5,77              

     16   Simon Ljunggren -91                       Wargentinssk, Östersund       5,70              

     17   Joar Michanek -91                           Palmcrantzsk, Östersund         5,69              

     18   Mattias Gradin -91                           Lugnetgy, Falun                       5,58              

     19   Felix Nyström -91                             Sannarpssk, Halmstad             5,57              

     20   John Alvén -91                                 Kattegattsk, Halmstad             5,43              

     21   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                     5,29              

     22   Joakim Björkman -91                        Filbornask, Helsingborg          5,15              

     23   David Engvall -91                            Borgarskolan                             5,01              

     24   Dennis Davidsson -91                    Växjö Fria gy                             4,26              

                                                                                                                                                  

     Felix Nyström          554  542  557   -    -    -    

                            +0,9 +1,3 +2,9         

     Malte Fibel            577  613  612  607   -   640     

                            +0,5 +0,6 +2,4 +1,8      +1,5

     Joar Michanek          569  567   x    -    -    -    

                            +1,1 +1,1              

     Fredrik Karlsson       575  583  547   -    -    -    

                            +0,8 +2,0 +0,7         

     Petter Olson           642  665  651   -    -    -    

                            +2,0 +3,1 +2,1         

     John Alvén             536   x   543   -    -    -    

                            +0,8      +2,4         

     Kristoffer Hedlund     569  581  607   -    -    -    

                            +0,2 +1,2 +1,5         

     Adam Chiguer           611  635  616   -    -    -    

                            +1,1 +0,7 +1,9         

     Joakim Björkman        364  326  515   -    -    -    

                            +0,3 +1,5 +1,8         

     David Sunnemar         558  577   x    -    -    -    

                            +0,4 +2,0              

     Oliver Carlehed        573  578  566   -    -    -      

                            +0,8 +0,8 +1,7

     Dennis Davidsson       426  424  403   -    -    -      

                            +1,8 +2,4 +1,5

     Mattias Gradin         x    x   558   -    -    -      

                                      +0,7

     Simon Ljunggren        553  534  570   -    -    -    

                            +0,2 +0,5 +0,6         

     Aligul Erkisi          548  602  595   -    -    -      

                            +0,7 +1,4 +2,1

     Magnus Balander        x   551  609   -    -    -      

                                 +0,6 +1,9

     Adam Ståhlberg         607  584  609  605  596  641   

                            +0,4 +1,5 +1,2 +3,1 +1,1 +1,6  

     Linus Jaconelli        622   x    x    x   621  589   

                            +1,0                +1,4 +1,7  

     Henning Elofsson       x   611  628  625  625   x    

                                 +0,2 +2,7 +1,6 +1,0

     Niklas Silverhielm     580  557  615  613   x    x      

                            +1,5 +0,2 +1,8 +1,6

     Christian Maluka       620   x   609  576   x   652     

                            +1,3      +1,3 +0,5      +1,4

     Simon Styrman          x   421  583   -    -    -    

                                 +1,3 +1,2         

     Andreas Romin          529  522   -    -    -    -      

                            +1,3 +2,3

     David Engvall          501  496  476   -    -    -      

                            +0,8 +1,6 +1,4

                                                                                                                             

                                                                       

             P16  KULA 5,0 16/9                                                                                                   

       1   Alexander Messer-91                      Alströmergy, Alingsås          15,08              

       2   Sami Luttinen -91                             Ebersteinska sk, Norrköp      14,84              

       3   Marcus Nilsson -91                         FIG Växjö                                 14,38              

       4   Erik Sundlöf -91                                FIG Falun                                 14,26              

       5   Simon Lindblom -91                         Rekarnegy, Eskilstuna           13,34              

       6   Stefan Sundler -91                           Stjernesk, Torsby                   13,34              

       7   Adam Chiguer -91                            Sjödalsgy, Huddinge             13,07              

       8   Andreas Romin -91                          Polhemssk, Gävle                   10,59              

             Mattias Andersson -91                   Polhemssk, Lund                  no res              

                                                                                                                                                  

     Andreas Romin          x    1059   x     -     -     -             

     Marcus Nilsson         1355  1345  1404  1432  1438   x             

     Stefan Sundler         1248   x     x     x    1334   x             

     Erik Sundlöf           1317  1326  1426  1421   x    1391                                    

     Simon Lindblom         1334  1327   x     x     x     x             

     Alexander Messer-91    1380  1382  1441  1508  1456  1425                                    

     Mattias Andersson      x     x     x     -     -     -             

     Adam Chiguer           x    1307   x     x    1261  1269                                    

     Sami Luttinen          1312  1418  1445  1481  1465  1484                                                                     

                                                                                                                             

                                                                                                                                   

             P16  SLÄGGA 5,0 16/9                                                                                   

       1   Alexander Messer -91                     Alströmergy, Alingsås          56,57   

       2   Sami Luttinen -91                             Ebersteinska sk, Norrköping 55,35   

       3   Rasmus Leo -91                                Alströmergy, Alingsås          53,14   

       4   Oliver Carlehed -91                          Kunskapskällan, Herrljunga 49,75   

       5   Richard Nowén -91                          Alströmergy, Alingsås          43,41   

       6   Victor Nilsson -91                            Stjernesk, Torsby                   43,39   

       7   Emil Olars -91                                    Igelstavikens Gy, Södertälje 42,56   

       8   Mattias Andersson -91                   Polhemssk, Lund                    41,10   

       9   Felix Sonebäck -91                           Sjödalsgy, Huddinge             39,17   

                                                                                                                                       

     Emil Olars             4075  4074  3995  4185  4256  3999                        

     Felix Sonebäck         3752   x    3917   -     -     -

     Richard Nowén          4255   x     x     x     x    4341                        

     Mattias Andersson      3566  4110   x     x    3934   x

     Alexander Messer       x     x    5163  5596   x    5657                        

     Rasmus Leo             x     x    5092   x    4706  5314                        

     Oliver Carlehed        4882  4892  4975   x    4941   x

     Victor Nilsson         x    4216  4177  4339  4071  4236                        

     Sami Luttinen          4725  5112  5303   x    5464  5535                        

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                HEAT 1                            Vind 2,1w              

       1   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       11,41    Final  

       2   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    11,53    Final  

       3   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                    11,70    Final  

       4   Christoffer Gustafsson -92             Borgmosk, Norrköping          12,02              

       5   Axel Österman -92                           Gökstenssk, Torshälla           12,04              

       6   Zoli Holdos -92                                Teglask, Skara                         12,69              

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                HEAT 2                            Vind 2,5w              

       1   Anders Teigen -92                           Gunnarsbysk, Charlottenberg 11,34  Final  

       2   Niklas Johansson -92                      Stenungsk, Stora Höga         11,39    Final  

       3   Kristoffer Karlström -92                  Parkssk, Östersund                11,86    Final  

       4   Victor Gustafsson -92                     Kvarnbergssk Hudd              12,02              

       5   Olle Torstensson -92                       Almbysk, Örebro                    12,48              

        -   Viktor Berggren -92                         Ölyckesk, Löberöd                   dns              

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                HEAT 3                               Vind 0,4              

       1   Andreas Andersson -92                 Granbergssk, Bollnäs             11,19    Final  

       2   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            11,69    Final  

       3   Marcus Blomgren -92                      Sandeplanssk, Höllviken       11,96              

       4   Jacob Nordlund -92                         Kågeskolan                             12,07              

       5   Viktor Emanuelsson -92                  Äsperödsk, Uddevalla           12,20              

        -   Oscar Arlestrand -92                       Stora Högaskolan                     dns              

                                                                                                                                                  

             P15  100 M 16/9                                FINAL                              Vind 2,1w              

       1   Andreas Andersson -92                 Granbergssk, Bollnäs             11,15              

       2   Niklas Johansson -92                      Stenungsk, Stora Höga         11,38              

       3   Anders Teigen -92                           Gunnarsbysk, Charlottenberg 11,43            

       4   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    11,59              

       5   Mattias Olander -92                         Ölands Friskola                       11,63              

       6   Cedric Ullberg -92                            Altorpssk, Herrljunga            11,66              

       7   Erik Gerdin -92                                  Sofiedalsk, Valbo                    11,76              

       8   Kristoffer Karlström -92                  Parkssk, Östersund                11,79              

                                                                                                                             

                                                                                                                                       

             P15  2000 M 16/9                              FINAL                                                             

       1   Marcus Hallbäck -92                       Västerängen sk, Bålsta       6.02,74              

       2   Elmar Engholm -92                           Hässelbys villastads sk      6.07,51              

       3   Emil Jansson Borssén -92               Hedekas sk, Munkedal       6.08,94              

       4   Henrik Fristedt -92                           Norrsätrask, Sandviken      6.11,12              

       5   Eivind Gottlieb-Vedi -92                  Kunskapssk, Lund              6.14,09              

       6   Desmond Manu -92                         Toleredssk, Gbg                  6.18,08              

       7   Emil Mårtensson -92                       Hässelbys villastads sk      6.18,42              

       8   Julius Strömberg -92                        Fridask, Trollhättan             6.20,12              

       9   Sebastian Lundberg -92                  Astradsk, Ljungby              6.20,31              

     10   Axel Danielsson-Meiling -92         Centralsk, Arvika                 6.23,98              

     11   Emil Pettersson -92                          Morkarlbyhöjden, Mora     6.31,68              

     12   Emil Blomberg -92                            Björkebysk, Järfälla             6.42,35              

     13   Marcus Erkkilä -92                           Solängssk, Gävle                 7.01,22              

        -   Niklas Persson -92                           Söderbaumska sk, Falun    6.19,95    ej avprickad

                                                                                                                                       

                                                                                                                                                  

             P15  300 M HÄCK 16/9                   FINAL                                                             

       1   Albin Axelsson -92                          Rudsk, Karlstad                      40,88              

       2   Anton Nilsson -92                           Kvarnbergssk Hudd              41,08              

       3   Anders Leifsson -92                        Sotenässk, Kungshamn        41,70              

       4   Tobias Nilsson -92                          Prästängens sk, Alvesta       42,31              

       5   Filip Lööv -92                                   Sannerudssk, Kil                    42,66              

       6   Fredrik Lindgren -92                        Stora Högaskolan                   43,05              

       7   Viktor Eriksson -92                          Edsbergssk, Sollentuna         43,96              

        -   Olle Torstensson -92                       Almbysk, Örebro                      dns   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                       

             P15  SPJUT 600 16/9                                                                                      

       1   Philip Gustafsson -92                      Vidåkerssk, Vingåker             53,04   

       2   Arlind Shaluni -92                            De Geergy, Norrköping         52,79   

       3   Fredrik Hetta -92                              Vattudalssk, Strömsund        52,40   

       4   Johan Carlqvist -92                          Britsarvssk, Falun                  51,64   

       5   Mikael Dahlström -92                      Norrstrandssk, Karlstad        47,59   

       6   Jonatan Laack -92                            Frykensk, Torsby                   47,13   

       7   Jonatan Lilja -92                               Flahultssk, Norrahammar      44,49   

       8   William Cander -92                          Strömssk, Lilla Edet                43,51   

       9   Pontus Vikström -92                        Norregårdssk, Växjö               43,11   

     10   Petter Bundesen -92                        Fyllingesk, Halmstad             42,10   

     11   Andreas Grahn -92                          Viksängsskolan                      40,61   

     12   Samuel Wiktorsson -92                   Änge sk, Offerdal                   39,04   

     13   Kristian Beckvall -92                       Ekenässk, Eslöv                      38,16   

     14   Philip Larsson -92                            Korsbackask, Kävlinge         24,29   

                                                                                                                                       

     Mikael Dahlström       4215  4402  4128  4134  4743  4759                        

     Samuel Wiktorsson      3904  3788  3767   -     -     -

     Andreas Grahn          4061  3865   x     -     -     -

     Johan Carlqvist        4960   x    5028  5164  4995   x

     Arlind Shaluni         x     x    4876  5279  4650  4983                        

     Fredrik Hetta          4651  5240   x    4809  5149  4350                        

     Jonatan Lilja          4202  4436  4449  4197  4409   x

     Philip Gustafsson      x    5297  5304  5236  5283   x

     Pontus Vikström        4040  4239  4311   -     -     -

     Petter Bundesen        4210  4133   x     -     -     -

     Jonatan Laack          4062  4713   x     -     -     -

     Philip Larsson         x    2429   x     -     -     -

     Kristian Beckvall      3748  3816  3596   -     -     -

     William Cander         4009   x    4351  4222  4244  4023                        

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             F18+  400 M 16/9                              FINAL                                                             

       1   Sofia Thorin -89                               Älvkullegymn, Karlstad        56,97              

       2   Josefin Magnusson -89                  FIG Malmö                               57,13              

       3   Carolina Eriksson -89                      Katedralsk, Skara                    62,02              

       4   Anna Wettler -89                             Karolinska sk, Örebro            63,34              

       5   Sofia Swärd -89                                Igelstavikens Gy, Södertälje 75,43              

                                                                                                                                                  

             F18+  800 M 16/9                              FINAL                                                             

       1   Maria Jangsten -89                          Sigrid Rudebecks gy           2.19,61              

       2   Lisa Forsberg -89                             FIG Falun                              2.19,64              

                                                                                                                                       

                                                                                                                                       

             F18+  3000 M 16/9                            FINAL                                                  

       1   Sara Sjöqvist -89                              Löpargymn, Sollentuna    10.42,17   

       2   Emma Broman -89                            Gymnasiesk, Eslöv            11.21,55   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                       

             F18+  300 M HÄCK 16/9                 FINAL                                                  

       1   Emma Lagerqvist -89                       Växjö Fria gy                           46,45   

       2   Josefin Svensson -89                      FIG Växjö                                 46,47   

       3   Erika Wiklund -88                            FIG Umeå                                 47,12   

       4   Linda Luts -89                                  FIG Göteborg                          47,32   

       5   Johanna Mann -89                           FIG Falun                                 47,77   

       6   Josefin Magnusson -89                  FIG Malmö                               48,12   

       7   Sofie Erenlöf -89                               Borgarsk, Gävle                      48,82   

       8   Alexandra Axell -89                         Lerums gy                                49,10   

                                                                                                                                       

             F18+  HÖJD 16/9                                                                                            

       1   Sofia Kask -89                                  Polhemssk, Lund                      1,70   

       2   Åse Thorsen -89                              Lerums gy                                  1,68   

       3   Emma Ekdahl -89                              Polhemssk, Lund                      1,58   

       3   Lovisa Lindhe -89                            FIG Karlstad                              1,58   

       3   Anna-Karin Sörling -89                   Rekarnegy, Eskilstuna             1,58   

       6   Emilia Bengtsson -89                       Filbornask, Helsingborg          1,53   

       6   Josefine Sollén -89                           Rekarnegy, Eskilstuna             1,53   

       8   Sofie Lewin -89                                 FIG Malmö                                 1,48   

       9   Sofie Erenlöf -89                               Borgarsk, Gävle                        1,48   

                                                                                                                                       

                     143 148 153 158 162 165 168 170 173                              

   Emma Ekdahl       -   -   o   o   xxx             

   Lovisa Lindhe     o   o   o   o   xxx             

   Åse Thorsen       -   -   o   o   xo  o   o   xxx         

   Emilia Bengtsson  o   o   xo  xxx                 

   Anna-Karin Sörling            -   o   o   o   xxx                                 

   Sofie Lewin       o   o   xxx                     

   Josefine Sollén   o   o   xo  xxx                 

   Sofie Erenlöf     o   xo  xxx                     

   Sofia Kask        -   -   -   o   o   o   o   xxo xxx                              

                                                                                                                                       

             F18+  TRESTEG 16/9                                                                                     

       1   Rebecca Strand -89                          FIG Karlstad                            11,69   

       2   Lina Andersson -89                         Ehrensvärdska gy                  11,56   

       3   Josefin Svensson -89                      FIG Växjö                                 11,38   

       4   Lovisa Gårlin -89                              FIG Lidingö                             11,38   

       5   Mimmi Andersson -89                    Söderportsgy, Kristianstad  11,12   

       6   Johanna Bertilson -89                     Bromangy, Hudiksvall           11,02   

       7   Hanna Tjernell -89                           Norra Real, Sthlm                    10,97   

       8   Emma Ekdahl -89                              Polhemssk, Lund                    10,51   

       9   Lisa Nyström -89                              Friidrottsgy, Kalmar               10,50   

     10   Emma Granlund -89                          Anderstorpssk, Skellefteå       9,37   

                                                                                                                                       

     Lovisa Gårlin           x    1102   x    1108  1118  1138                       

                                   +1,8        +1,3  +1,3  +2,5

     Lisa Nyström            x    1050  1036   -     -     -                         

                                   +3,9  +1,5

     Lina Andersson          x    1156   x    1124  1110   x                         

                                   +2,4        +1,2  +0,4

     Johanna Bertilson       1089  1097  1099  1081  1102  1086                       

                             +2,5  +2,6  +1,7  +2,0  +1,4  +2,0

     Rebecca Strand          1162   x     x     x    1169  1152                       

                             +1,9                    +0,8  +0,5

     Emma Granlund           915   937   818   -     -     -                         

                             +2,2  +2,8  +0,9

     Emma Ekdahl             x    1023  1051  1036  1031  1049                       

                                   +1,0  +3,2  +1,1  -0,1  +3,1

     Hanna Tjernell          1097   x     x    1051   x    1081                       

                             +1,8              +1,6        +0,8

     Josefin Svensson        1135  1130  1138  1122   x     -                         

                             +2,1  +3,1  +1,7  +2,9

     Mimmi Andersson         1112   x    1074   x    1051  1083                       

                             +2,6        +2,6        +1,7  +0,7

                                                                                                                                                  

             F18+  KULA 4,0 16/9                                                                                                 

       1   Jenny Johansson -88                      FIG Falun                                 13,09              

       2   Teres Christensson -89                   FIG Karlstad                            12,92              

       3   Anna Wessman -89                         FIG Växjö                                 10,63              

       4   Johanna Sandberg -89                    Furuhedssk, Kalix                   10,52              

       5   Mia Callenberg -89                          Lerums gy                                  9,86              

       6   Malin Andersson -89                      Uddevalla gymn                       9,67              

       7   Jannica Nilsson -89                         Gymnasiesk, Eslöv                   9,56              

       8   Sofie Erenlöf -89                               Borgarsk, Gävle                        8,72              

       9   Josefine Koskinen -89                     Löpargymn, Sollentuna           7,28              

     10   Emmy Koskinen -89                         Löpargymn, Sollentuna           6,88              

                                                                                                                                                  

     Jenny Johansson        1203  1226  1187  1227  1259  1309                                    

     Johanna Sandberg       1011   994  1052  1007   x     x             

     Sofie Erenlöf          871   872   866   868   x     870                                    

     Anna Wessman           980  1063  1029  1007   x    1050                                    

     Emmy Koskinen          688   672   621   -     -     -             

     Josefine Koskinen      728   709   716   -     -     -             

     Mia Callenberg         977   986   x     971   x     x             

     Jannica Nilsson        848   870   896   893   949   956                                    

     Malin Andersson        808   919   931   967   902   828                                    

     Teres Christensson     1171   x    1183  1238  1292   x             

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             F17  400 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Moa Hjelmer -90                               Internationella gy, Sthlm       57,85              

       2   Johanna Stjernström -90                 Sjödalsgy, Huddinge             58,35              

       3   Kim Pettersson -90                          Polhemssk, Lund                    58,88              

       4   Emilia Granqvist -90                         Palmcrantzsk, Östersund       59,19              

       5   Elin Spetz -90                                    Sjödalsgy, Huddinge             60,07              

       6   Erica Pettersson -90                         FIG Karlstad                            60,12              

       7   Jessika Lundmark -90                      Anderstorpssk, Skellefteå     61,01              

       8   Emma Ulfberg -90                             Sandagy, Huskvarna             61,11              

                                                                                                                                                  

             F17  800 M 16/9                                FINAL                                                            

       1   Maria Westher -90                           Karlskoga gymn                  2.14,10              

       2   Emmy Ströberg -90                          FIG Falun                              2.20,95              

       3   Elin Kindberg -90                             Teknis, Örebro                     2.27,62              

       4   Anna Maria Bazan -90                    Gudlav Bildersk, Sollefteå  2.30,87              

       5   Emelie Lundin -90                            Växjö Fria gy                        2.32,81              

       6   Therese Lindqvist -90                     Växjö Fria gy                        2.33,22              

       7   Isabell Johansson -90                     Uddevalla gymn                  2.39,90              

       8   Ida Alainentalo -90                          Björknäsgy, Boden             2.46,29              

                                                                                                                                       

                                                                                                                                       

             F17  3000 M 16/9                              FINAL                                                  

       1   Mary Alenbratt -90                          Löpargymn, Sollentuna    10.11,98   

       2   Maria Westher -90                           Karlskoga gymn                10.12,23   

       3   Karin Svensson -90                         Göteborgs Högre Samskola 10.28,13

       4   Petra Kihlberg -90                            Löpargymn, Sollentuna    10.50,10   

       5   Maria Sandström -90                       Malmö Latinsk                   11.10,92   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                   

             F17  300 M HÄCK 16/9                   FINAL                                                  

       1   Moa Hjelmer -90                               Internationella gy, Sthlm       45,11   

       2   Jane Runesson -90                          FIG Växjö                                 46,08   

       3   Emma Johansson -90                       Karolinska sk, Örebro            46,78   

       4   Fanny Lyppert Thomsson -90       Tibble gy, Täby                      47,31   

       5   Rebecca Wallentin -90                    Sannarpssk, Halmstad           49,35   

       6   Emilia Segerlund -90                        Tornedalssk, Haparanda       52,85   

                                                                                                                                                  

             F17  HÖJD 16/9                                                                                                          

       1   My Nordström -90                           De Geergy, Norrköping           1,70              

       2   Ellen Björklund -90                          Polhemssk, Lund                      1,68              

       3   Andrea Nybäck -90                         FIG Karlstad                              1,58              

       4   Sofie Skoog -90                                FIG Falun                                   1,58              

       5   Frida Engman -90                             FIG Falun                                   1,58              

       6   Jasmin Lundbäck -90                       FIG Umeå                                   1,53              

       7   Rebecca Wallentin -90                    Sannarpssk, Halmstad             1,53              

       8   Linn Asplin -90                                Torsbergsgy, Bollnäs              1,53              

       9   Berit Kröner -90                                Vasask, Gävle                            1,53              

     10   Elisabeth Höglund -90                    FIG Karlstad                              1,48              

     11   Anna Holm -90                                 Voxnadalens gy, Edsbyn        1,48              

     12   Clara Luthman -90                            Kungsholmens gy                    1,43              

                                                                                                                                                  

                     143 148 153 158 162 165 168 170 174                 

   Anna Holm         xo  xxo xxx                        

   Berit Kröner      o   xo  xxo xxx                    

   Linn Asplin       o   o   xxo xxx                    

   Clara Luthman     o   xxx                            

   Jasmin Lundbäck   -   o   xo  xxx                    

    Sofie Skoog       -   -   o   xxo xxx                

   Ellen Björklund   -   -   -   o   xo  o   xo  xxx                     

   My Nordström      -   -   -   o   o   o   o   o   xxx                 

   Frida Engman      -   -   xo  xxo xxx                

   Rebecca Wallentin o   xo  xo  xxx                    

   Elisabeth Höglund o   o   xxx                        

   Andrea Nybäck     -   o   o   o   xxx                

                                                                                                                                       

                                                                                                                                   

             F17  TRESTEG 16/9                                                                                        

       1   Maria Augutis -90                           Göteborgs Högre Samskola  12,62   

       2   Ellen Björklund -90                          Polhemssk, Lund                    11,98   

       3   Malin Olsson -90                             FIG Malmö                               11,81   

       4   Karin Larsson -90                            L M Engströmsgy, Göteb      11,68   

       5   Malin Andersson -90                      FIG Växjö                                 11,57   

       6   Rebecca Wallentin -90                    Sannarpssk, Halmstad           11,16   

       7   Sofie Leima -90                                 Polhemssk, Gävle                   11,05   

       8   Johanna Andersson -90                 Rekarnegy, Eskilstuna           10,76   

       9   Johanna Froode -90                         FIG Växjö                                 10,67   

     10   Johanna Hilding -90                        Tibble gy, Täby                      10,57   

     11   Jane Runesson -90                          FIG Växjö                                 10,55   

     12   Martina Damgren -90                      Sandagy, Huskvarna             10,40   

     13   Caroline Karlsson -90                      Uddevalla gymn                     10,35   

     14   Sara Arwald -90                                FIG Malmö                               10,14   

     15   Frida Lindström -90                         Sjödalsgy, Huddinge               9,87   

     16   Kajsa Jennby -90                             Sundsgy, Vellinge                    9,77   

     17   Anna Holm -90                                 Voxnadalens gy, Edsbyn        9,69   

     18   Marika Lundin -90                           Rekarnegy, Eskilstuna             9,26   

             Linda Beckius -90                            Sandagy, Huskvarna           no res   

 

     Martina Damgren        1038   926  1040   -     -     -

                            +1,5  +1,0  +2,3       

     Maria Augutis          x    1253  1252  1262  1211   x

                                  +1,2  +1,3  +1,7  +1,3

     Ellen Björklund        1198   x    1170   x     x     x

                            +1,2        +2,0

     Linda Beckius          x     x     x     -     -     -

     Frida Lindström        x     987   x     -     -     -

                                  +1,2

     Sofie Leima            1103   x    1077   x     x    1105                        

                            +1,5        +2,5              +2,5

     Malin Andersson        1157   x    1121  1146  1136  1153                        

                            +1,5        +1,9  +2,0  +1,7  +1,0

     Anna Holm              969   953   x     -     -     -

                            +2,6  +2,3

     Malin Olsson           1102  1098  1181  1138  1166  1177                        

                            +2,4  +1,4  +2,3  +1,7  +2,1  +1,0

     Jane Runesson          x    1055  1008   -     -     -

                                  +2,3  +2,0

     Marika Lundin          914   917   926   -     -     -

                            +2,0  +1,4  +1,1

     Caroline Karlsson      x    1035   937   -     -     -

                                  +1,2  +1,1

     Johanna Andersson      x    1071  1049   x    1075  1076                        

                                  +1,3  +1,9        +2,0  +1,5

     Sara Arwald            x    1014   x     -     -     -

                                  +1,2

     Karin Larsson          x    1124  1097   x    1136  1168                        

                                  +1,8  +0,1        +1,9  +2,1

     Kajsa Jennby           957   977   913   -     -     -

                            +1,4  +0,4  +1,7

     Johanna Hilding        1057  1021  1030   -     -     -

                            +1,7  +0,4  +2,0

     Johanna Froode         x    1067   x     -     -     -

                                  +1,2

     Rebecca Wallentin      x     x    1075  1116   x     x

                                        +2,2  +3,4

                                                                                                                                                  

             F17  KULA 3,0 16/9                                                                                                   

       1   Sandra Andersson -90                    Solbergask, Arvika                 14,11              

       2   Frida Åkerström -90                         Nynäshamn gy                       14,04              

       3   Hanna Erlandsson -90                     Sandagy, Huskvarna             13,94              

       4   Viktoria Johansson -90                   De Geergy, Norrköping         13,89              

       5   Amanda Öberg -90                          FIG Karlstad                            13,66              

       6   Ellinor Widh -90                               FIG Malmö                               13,18              

       7   Emma Wallin -90                              FIG Falun                                 12,61              

       8   Elisabeth Höglund -90                    FIG Karlstad                            12,33              

       9   Nathalie Magnusson -90                Ållebergsgy, Falköping         11,40              

     10   Ida Claesson -90                              Söderportsgy, Kristianstad  11,38              

     11   Elin Westerlund -90                         Ehrensvärdska gy                  10,71              

     12   Ellen Sääw -90                                  FIG Falun                                 10,17              

     13   Johanna Andersson -90                 Växjö Fria gy                             9,84              

     14   Johanna Nilsson -90                        FIG Växjö                                   9,57              

     15   Linda Drougge -90                           FIG Karlstad                              8,99              

     16   Nathalie Lundborg -90                    Växjö Fria gy                             7,89              

                                                                                                                                                  

     Johanna Nilsson        x     957   855   -     -     -             

     Elin Westerlund        1006  1039  1071   -     -     -             

     Amanda Öberg           x    1307  1331  1316   x    1366                                    

     Frida Åkerström        x    1334  1357   x    1404  1340                                    

     Sandra Andersson       1304  1396  1343  1385  1411  1379                                    

     Ellen Sääw             1014  1017   925   -     -     -             

     Nathalie Lundborg      x     777   789   -     -     -             

     Nathalie Magnusson     x    1140  1039   -     -     -             

     Emma Wallin            x    1261   x    1191   x     x             

     Johanna Andersson      x     984   x     -     -     -             

     Hanna Erlandsson       1394  1312  1338  1386  1378  1369                                    

     Ellinor Widh           1254   x     x    1318   x     x             

     Linda Drougge          899   891   866   -     -     -             

     Viktoria Johansson     1389  1305  1380  1325  1379   x             

     Elisabeth Höglund      1113  1190  1175   -     -    1233                                    

     Ida Claesson           1138  1056   x     -     -     -             

                                                                                                                             

                                                                                                                                                  

             F16  400 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Lovisa Lindh -91                              Mimers Hus gy, Kungälv      57,61              

       2   Elin Pöllä -91                                     FIG Lidingö                             58,36              

       3   Camilla Bergqvist -91                      Viktor Rydbergs gy                59,39              

       4   Johanna Mosell -91                         Staffansgy, Söderhamn         59,59              

       5   Sara Bley -91                                     De Geergy, Norrköping         61,36              

       6   Stephanie Franksson -91                Marks gy, Kinna                     61,48              

       7   Li Quistberg -91                               Atletica, Sthlm                        62,96              

       8   Fanny Baeckström -91                    Löpargymn, Sollentuna         63,76              

                                                                                                                                                  

             F16  800 M 16/9                                FINAL                                                             

       1   Lovisa Lindh -91                              Mimers Hus gy, Kungälv   2.21,49              

       2   Linda Pernevall -91                          Spyken gy, Lund                 2.23,11              

       3   Johanna Enqvist -91                        Carl Adolph Agardhgy      2.23,89              

       4   Fanny Baeckström -91                    Löpargymn, Sollentuna      2.24,19              

       5   Julia Appeldahl -91                          Upplands-Brogy                  2.24,56              

       6   Ida Forsén -91                                  Farsta gymn                         2.26,43              

       7   Sofia Enander -91                             Stångenässk, Brastad         2.34,16              

       8   Victoria Norstedt -91                       Filbornask, Helsingborg     2.34,64              

       9   Elin Börjedahl -91                             Filbornask, Helsingborg     2.34,98              

     10   Jessica Hjelmhagen -91                   Teknis, Örebro                     2.35,72              

     11   Malin Olofsson -91                          Palmcrantzsk, Östersund    2.37,77              

     12   Sofia Petersson -91                          Friidrottsgy, Kalmar            2.50,83              

        -   Yolanda Ngarambe -91                    Löpargymn, Sollentuna           dns              

                                                                                                                             

 

             F16  3000 M 16/9                              FINAL                                                  

       1   Sanna Mustonen -91                       Löpargymn, Sollentuna    10.31,93   

       2   Angelica Wiklund -91                     FIG Umeå                            10.35,09   

       3   Hanna Erlandsson -91                     Hvitfeldtska, Göteborg     10.36,21   

       4   Linda Pernevall -91                          Spyken gy, Lund               10.57,28   

       5   Ida Forsén -91                                  Farsta gymn                       11.21,53   

       6   Hanna Nilsson -91                           Jensen gy, Malmö             12.12,19   

        -   Johanna Stark -91                            Österängssk, Kristianstad       dnf   

                                                                                                                                       

                                                                                                                                       

             F16  300 M HÄCK 16/9                   HEAT 1                                                

       1   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                            45,39    Final

       2   Marica Merkel-Johansson -91       Ehrensvärdska gy, Karlskrona 45,47 Final

       3   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                 46,06    Final

       4   Emilia Eklund -91                              FIG Falun                                 46,88   

       5   Emma Waldo -91                              FIG Malmö                               48,27   

       6   Therése Lindhe -91                          FIG Karlstad                            48,76   

       7   Stephanie Olsson -91                      Ehrensvärdska gy                  49,71   

                                                                                                                                       

             F16  300 M HÄCK 16/9                   HEAT 2                                                

       1   Emelie Domanders -91                     Borgarsk, Gävle                      46,00    Final

       2   Frida Simfors -91                              Sandagy, Huskvarna             46,65    Final

       3   Charlotte Lanfelt -91                        Sjödalsgy, Huddinge             46,95   

       4   Josefin Loggert -91                          FIG Umeå                                 47,23   

       5   Sofie Beckvall -91                            Gymnasiesk, Eslöv                 48,24   

       6   Evelina Nicolsson -91                     Sjödalsgy, Huddinge             49,05   

                                                                                                                                       

             F16  300 M HÄCK 16/9                   HEAT 3                                                

       1   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro      45,92    Final

       2   Rakel Ekendahl -91                          Viktor Rydbergs gy                46,02    Final

       3   Evelin Hindrikes -91                        Hagagy, Borlänge                  46,84    Final

       4   Gabriella Levi -91                             Filbornask, Helsingborg        48,75   

       5   Emma Wallin -91                              Kungsholmens gy                  49,80   

       6   Julia Erasmie -91                               Uddevalla gymn                     52,76   

                                                                                                                                       

             F16  300 M HÄCK 16/9                   FINAL                                                  

       1   Marica Merkel-Johansson -91       Ehrensvärdska gy, Karlskrona 45,17

       2   Rakel Ekendahl -91                          Viktor Rydbergs gy                45,85   

       3   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                 46,04   

       4   Emelie Domanders -91                     Borgarsk, Gävle                      47,12   

       5   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro      47,51   

       6   Frida Simfors -91                              Sandagy, Huskvarna             47,75   

       7   Evelin Hindrikes -91                        Hagagy, Borlänge                  50,23   

        -   Elina Palmquist -91                          FIG Karlstad                              dns   

                                                                                                                                       

 

             F16  LÄNGD 16/9                                                                                           

       1   Lisa Linnel -91                                  FIG Växjö                                   5,50   

       2   Melissa Stenzon -91                        FIG Göteborg                            5,47   

       3   Elin Östlund -91                               Wadköpings UC, Örebro        5,37   

       4   Malin Eriksson -91                           FIG Karlstad                              5,36   

       5   Sandra Eriksson -91                         FIG Umeå                                   5,31   

       6   Elin Jönsson -91                               Wargentinssk, Östersund       5,26   

       7   Emma Fredriksson -91                     Danderyds gy                           5,15   

       8   Therése Lindhe -91                          FIG Karlstad                              5,11   

       9   Emilia Segerdahl -91                        FIG Karlstad                              5,04   

     10   Linn Gunnarsson -91                       Tibble gy, Täby                        5,03   

     11   Isabell Englund -91                          FIG Malmö                                 5,02   

     12   Marine Jonsson -91                         FIG Karlstad                              4,96   

     13   Victoria Dronsfield -91                    FIG Karlstad                              4,96   

     14   Amanda Josefsson -91                   Katedralsk, Växjö                      4,95   

     15   Malin Lindblom -91                         Borgarsk, Gävle                        4,95   

     16   Ida Carlsson -91                               FIG Växjö                                   4,95   

     17   Rebecca Moyo -91                          Sandagy, Huskvarna               4,93   

     18   Linnea Linjamaa -91                         FIG Umeå                                   4,91   

     19   Therese Pettersson -91                   Tibble gy, Täby                        4,88   

     20   Hedvig Samuelsson -91                  FIG Malmö                                 4,82   

     21   Maja Rogemyr -91                           FIG Karlstad                              4,82   

     22   Sara Ullin -91                                    FIG Falun                                   4,79   

     23   Emelie Domanders -91                     Borgarsk, Gävle                        4,79   

     24   Elin Falegård -91                              FIG Växjö                                   4,78   

     25   Isabella Kulevska -91                      Växjö Fria gy                             4,77   

     26   Joanna Wilkås -91                           Wadköpings UC, Örebro        4,77   

     27   Kathrin Mohebbi -91                       Jensen gy, Sthlm                      4,77   

     28   Annie Brickman-Suhl -91                Växjö Design & Konstsk.        4,75   

     29   Moa Gustafsson -91                        FIG Falun                                   4,74   

     30   Jesica Leinnonen -91                       Bromangy, Hudiksvall             4,69   

     31   Jenny Antonsson -91                     Rekarnegy, Eskilstuna             4,67   

     32   Stephanie Franksson -91                Marks gy, Kinna                       4,65   

     33   Anna Storm -91                                Bromangy, Hudiksvall             4,65   

     34   Linnéa Wittenstam -91                    Hvitfeldtska, Göteborg            4,61   

     35   Cecilia Andersson -91                     Bildncentr Jan Fridegård, Håbo 4,60

     36   Stina Nolbrandt -91                         Marks gy, Kinna                       4,60   

     37   Regina Paet -91                                Britsarvssk, Falun                    4,57   

     38   Matilda Hultman -91                        Lerums gy                                  4,57   

     39   Sofie Ögren -91                                Anderstorpssk, Skellefteå       4,56   

     40   Kajsa Wallin -91                               Södra Latin, Sthlm                    4,52   

     41   Louise Persson -91                          Katedralsk, Växjö                      4,44   

     42   Therese Pettersson -91                   Sandagy, Huskvarna               4,29   

     43   Elin Lundén -91                                Marks gy, Kinna                       4,19   

     44   Amanda Skytt -91                            FIG Falun                                   4,15   

     45   Frida Engström -91                          Växjö Fria gy                             3,70   

             Frida Rosén Hagert -91                   Sandagy, Huskvarna           no res   

             Anna Lyrberg -91                            Haraldsbogy, Falun                 0,00   

             Josefine Nilsson -91                        Uddevalla gymn                       0,00   

                                                                                                                                       

     Maja Rogemyr           482   -    -    -    -    -    

                            -0,5

     Therese Pettersson     x   398  429   -    -    -    

                                 -0,9 -0,8

     Frida Engström         370   -    -    -    -    -    

                            -1,4

     Frida Rosén Hagert     x    x    x    -    -    -    

     Linn Gunnarsson        x   498  503   -    -    -    

                                 +0,2 -0,7

     Elin Östlund           x   516  514  518  514  537   

                                 -0,7 -1,1 0,0  -1,2 -1,6

     Jenny Antonsson        467  336   x    -    -    -    

                            -1,0 -1,0

     Marine Jonsson         496  488  493   -    -    -    

                            -1,1 -0,4 -0,2

     Kajsa Wallin           x   452   x    -    -    -    

                                 -0,3

     Elin Lundén            x   419   x    -    -    -    

                                 -1,1

     Sara Ullin             461  479   x    -    -    -    

                            -0,5 -1,0

     Isabella Kulevska      477  474   x    -    -    -    

                            -0,5 -0,2

     Stina Nolbrandt        460   x   444   -    -    -    

                            -1,1      -0,1

     Jesica Leinnonen       463   x   469   -    -    -    

                            -1,1      -1,4

     Stephanie Franksson    449  465   -    -    -    -    

                            -1,1 -1,4

     Emilia Segerdahl       502  504  474   -    -    -    

                            0,0  -0,2 -0,6

     Ida Carlsson           495   x    x    -    -    -    

                            -0,8

     Matilda Hultman        x    x   457   -    -    -    

                                      -0,9

     Joanna Wilkås          x    x   477   -    -    -    

                                      -1,8

     Elin Falegård          456  478  447   -    -    -    

                            -0,6 -1,0 -1,6

     Linnea Linjamaa        x    x   491   -    -    -    

                                      -1,6

     Sandra Eriksson        513  512  531  526  523  528   

                            -0,6 +0,2 -1,0 -2,3 -1,3 -1,4

     Amanda Josefsson       475  483  495   -    -    -    

                            -1,1 -0,1 -1,4

     Sofie Ögren            456   -    -    -    -    -    

                            -0,8

     Linnéa Wittenstam      x   461   x    -    -    -    

                                 -1,6

     Isabell Englund        502  496  486   -    -    -    

                            -0,3 -0,4 -1,0

     Lisa Linnel            517   x   534   x   532  550   

                            -0,1      -0,1      -0,4 -1,4

     Anna Lyrberg           x    x    x    -    -    -    

     Annie Brickman-Suhl    475  412  289   -    -    -