Fredag 24 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Avdelningar

Fredag

Lördag

Söndag

Lagtävlingar

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




Skol-SM 2008

Resultat fredag 12 september

P18+ 100 m Försök 1 Vind:+0.9
             
1 Alexander Brorsson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,13 Q  
2 Erik Lindahl 90   Friidrottsgym i Göteborg 11,46 Q  
3 Johan Lindh 90   Sanda Skol-IF 11,47 Q  
4 Filip Essbrandt 90   Söderportsgym IF 11,79 q  
5 Tommy Fors 90   Sanda Skol-IF 11,95    
6 Magnus Jutman 90   Gny Skol-IF 11,95    
7 Mikael Saklenius 90   Friidrottsgym i Göteborg 12,08    
   
P18+ 100 m Försök 2 Vind:+0.8
             
1 Robin Kruse 90   Livets Ords Kristna SIF 11,21 Q  
2 Dennis M Olsson 88   Rudbeckianska Gym IF 11,46 Q  
3 Tobias Biberg 90   Rudbecksskolans IF 11,63 Q  
4 Fredrik Kristoffersson 89   Friidrottsgymn. i Umeå 11,87 q  
5 Peter Svedlund 90   Haparanda Läroverks IF 11,99   PB
6 Eric Andersson 90   Västerås Fria Skol-IF 12,08    
7 Robert Kajsjö 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 12,13    
8 Henrik Nilsson 92   Filbornaskolans IF 12,60    
   
P18+ 100 m Försök 3 Vind:-0.2
             
1 Tom Kling-Baptiste 90   Igelstavikens Skol-IF 11,16 Q  
2 Josh Bristol 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 11,68 Q  
3 Felix Siljebäck-Larsen 89   Friidrottsgym Karlstad IF 11,69 Q  
4 Darko Sarovic 90   Teknis IF 11,76 q  
5 Michael Sandh 90   Jan Fridegårds Skol-IF 11,92 q  
6 Marcel Elmir 90   Sundsgym Skol-IF 12,01   PB
7 Christoffer Van Woensel 90   Växjö Fria Gym IF 12,12    
8 Dennis Widmark 90   Fredrika Bremerskolans IF 12,51    
   
P18+ 100 m Försök 4 Vind:-1.4
             
1 Simon Johansson 90   Kunskapsgym Göteborg SIF 11,66 Q  
2 Joar Rüdrich 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,78 Q  
3 Markus Kristansson 90   Polhemskolans IF 11,79 Q  
4 Martin Bergqvist 90   Ullviskolans IF 12,00    
5 Patrik Holmberg 90   Sjödalsgym IF 12,06    
6 Marcus Eriksson 90   Teknikums i Växjö IF 12,78    
7 Philip Sjögren 90   Friidrottsgym i Göteborg 13,26    
   
P18+ 100 m Semi 1 Vind:-0.7
             
1 Alexander Brorsson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,26 Q  
2 Simon Johansson 90   Kunskapsgym Göteborg SIF 11,50 Q  
3 Dennis M Olsson 88   Rudbeckianska Gym IF 11,57 Q  
4 Markus Kristansson 90   Polhemskolans IF 11,79    
5 Darko Sarovic 90   Teknis IF 11,83    
6 Michael Sandh 90   Jan Fridegårds Skol-IF 11,89    
  Joar Rüdrich 90   Falu Friidrottsgym SkolIF DNF    
  Johan Lindh 90   Sanda Skol-IF DNS    
   
P18+ 100 m Semi 2 Vind:-0.8
             
1 Tom Kling-Baptiste 90   Igelstavikens Skol-IF 11,15 Q  
2 Robin Kruse 90   Livets Ords Kristna SIF 11,49 Q  
3 Erik Lindahl 90   Friidrottsgym i Göteborg 11,64 Q  
4 Felix Siljebäck-Larsen 89   Friidrottsgym Karlstad IF 11,85    
5 Josh Bristol 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 11,88    
6 Tobias Biberg 90   Rudbecksskolans IF 11,92    
7 Fredrik Kristoffersson 89   Friidrottsgymn. i Umeå 11,94    
8 Filip Essbrandt 90   Söderportsgym IF 12,05    
   
P18+ 100 m Final Vind:-0.3
             
1 Tom Kling-Baptiste 90   Igelstavikens Skol-IF 10,85    
2 Robin Kruse 90   Livets Ords Kristna SIF 11,11    
3 Alexander Brorsson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,12    
4 Simon Johansson 90   Kunskapsgym Göteborg SIF 11,55    
5 Erik Lindahl 90   Friidrottsgym i Göteborg 11,64    
6 Markus Kristansson 90   Polhemskolans IF 11,83    
7 Darko Sarovic 90   Teknis IF 11,89    
  Dennis M Olsson 88   Rudbeckianska Gym IF DNS    
   
P18+ 1500 m
             
1 Anton Danielson 90   Ebersteinska Skol-IF 4.16,49    
2 Mikael Röjerås 90   Löpargym IF 4.17,86    
3 Tawakal Abdikadid 90   Teknikums i Växjö IF 4.17,90    
4 Patrik Pettersson 90   Löpargym IF 4.18,79    
5 Andreas Åkesson 90   Hvitfeltska GIF 4.32,26    
6 Lukas Melander 90   Hässlö Skol-IF 4.34,07    
   
P18+ Höjd
             
             
1 Björn Wilson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 1.82  
2 Moteba Mohammed 90   Alströmerskolans IF 1.72  
3 Darko Sarovic 90   Teknis IF 1.67  
4 Peter Svedlund 90   Haparanda Läroverks IF 1.67  
                             
  1.67 1.72 1.77 1.82 1.86 1.90 1.92                    
Peter Svedlund xxo xxx                              
Darko Sarovic o xxx                              
Björn Wilson - - o o - - xxx                    
Moteba Mohammed o o xxx                            
P18+ Tresteg
             
1 Moteba Mohammed 90   Alströmerskolans IF 13,93  
2 Erik Ehrlin 90   Rinmanskolans IF 13,81 PB
3 Ronald Kibirige 90   Carlforsska Skolans IF 13,47  
4 Johan Lindqvist 90   Ehrensvärdska Gym Skol IF 13,39  
5 Axel Fredriksen 90   Sanda Skol-IF 13,25  
6 Mikael Saklenius 90   Friidrottsgym i Göteborg 12,27  
  Björn Wilson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF -  
                         
Axel Fredriksen X (+ 1,2) 12,99 (+ 0,8) 12,89 (+ 1,1) 13,25 ( -0,1) 13,13 (+ 0,7) 12,84 ( -0,5)
Mikael Saklenius 12,27 (+ 1,4) 11,50 (+ 0,4) 11,80 (+ 0,3) 12,23 (+ 1,7) 12,17 (+ 1,6) 12,12 (+ 1,0)
Erik Ehrlin 12,64 (+ 0,4) 13,17 ( -0,8) 11,41 ( -0,2) X (+ 0,6) 13,78 (+ 0,1) 13,81 (+ 1,0)
Björn Wilson - () - () - () - () - () - ()
Johan Lindqvist 12,80 (+ 2,1) 13,07 ( -0,1) 13,39 (+ 0,9) 13,32 ( -0,7) 13,07 (+ 0,3) 13,13 ( -0,5)
Ronald Kibirige 13,01 (+ 2,0) 13,47 ( -1,1) X ( -0,8) 13,28 (+ 1,6) - () X (+ 0,5)
Moteba Mohammed 13,93 ( -0,7) 13,66 ( -1,3) 13,63 (+ 1,9) X (+ 0,5) X (+ 1,1) X (+ 1,1)
P18+ Kula
             
1 Simon Gustafsson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 19,23  
2 Pontus Rabe 90   Friidrottsgym Karlstad IF 15,77  
3 Markus Johansson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 15,13  
4 Martin Andersson 90   Polhemskolans IF 14,27  
5 Martin Jönsson 90   Friidrottsgymn. i Kalmar 13,91 PB
6 Pontus Bjärkvik 90   Bäckadalsgym Skol-IF 13,25  
7 Erik Romberg 90   Friidrottsgymn. i Växjö 12,74  
8 Fredrik Bitén 90   Spånga Gymnasium IF 12,43  
9 Oskar Jonsson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,06  
10 Philip Sjögren 90   Friidrottsgym i Göteborg 8,77  
11 Henrik Nilsson 92   Filbornaskolans IF 7,90  
12 Marcel Elmir 90   Sundsgym Skol-IF 6,38  
               
Martin Jönsson 12,98 13,91 13,44 12,71 13,11 12,64
Henrik Nilsson 7,90 7,75 7,84      
Pontus Rabe X X 13,30 14,29 15,77 X
Marcel Elmir 6,38 X X      
Philip Sjögren X 8,77 8,75      
Simon Gustafsson 18,06 X X 18,64 19,23 19,01
Oskar Jonsson 11,06 9,93 10,38      
Pontus Bjärkvik 13,11 X 13,25 X 13,08 X
Erik Romberg 10,71 10,52 12,74 X X 11,25
Fredrik Bitén 11,65 12,43 11,88 11,44 X X
Martin Andersson 14,27 14,27 X 13,46 X X
Markus Johansson 14,38 X X X 14,58 15,13
P18+ Slägga
             
1 Markus Johansson 90 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 70,03  
2 Kristian Nyman 90 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 62,58 PB
3 Jonny Karlsson 89 SWE Friidrottsgymn. i Umeå 59,55  
4 Erik Romberg 90 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 58,21  
5 Mattias Lindberg 90 SWE Balderskolans IF 54,80 PB
6 Tommy Larsson 90 SWE Stjerneskolans IF 54,58 PB
7 Niklas Nyström 89 SWE Nyköpings Gym IF 48,58  
8 Pontus Rabe 90 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 47,90  
9 Martin Jönsson 90 SWE Friidrottsgymn. i Kalmar 46,99 PB
10 Jonas Jonsson 90 SWE Friidrottsgymn. i Umeå 46,66  
11 Simon Gustafsson 90 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 45,84  
12 Peter Edfors 89 SWE Friidrottsgymn. i Umeå 44,85  
13 Torbjörn Juhlin 90   Filbornaskolans IF 44,16  
14 Fredric Andersson 90 SWE Torsbergsskolans IF 38,22  
15 Benjamin Hyvänen 90 SWE Friidrottsgymn. i Umeå 37,75  
               
Martin Jönsson 43,19 43,34 46,99      
Jonny Karlsson 56,85 59,55 X X 57,02 X
Torbjörn Juhlin 43,87 44,16 X      
Markus Johansson 65,07 66,08 70,03 X 68,58 69,55
Peter Edfors X X 44,85      
Benjamin Hyvänen 37,75 X X      
Simon Gustafsson 43,01 44,93 45,84      
Jonas Jonsson X X 46,66      
Niklas Nyström X 48,58 X X 43,17 X
Pontus Rabe X 47,90 X X X X
Tommy Larsson X 48,14 54,58 54,03 X X
Fredric Andersson 38,22 X X      
Mattias Lindberg 53,58 53,81 X 52,34 52,73 54,80
Erik Romberg 58,21 X X 56,16 56,92 X
Kristian Nyman 60,30 X 60,24 60,37 58,55 62,58
P17 100 m Försök 1 Vind:-0.4
             
1 Jonathan Rickardsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 11,43 Q  
2 Alen Besic 91   Holavedskolans IF 11,54 Q  
3 Oskar Borbos 91   Gävle Borgarskolas IF 11,59 Q  
4 Martin Holmström 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 11,62 q  
5 Adam Wretström 91   Växjö Fria Gym IF 12,10    
6 Simon Jansson 91   Märsta Gym IF 12,15    
7 Carl Hallgren 91   Tibble Gym IF 12,39    
   
P17 100 m Försök 2 Vind:-0.8
             
1 Morgan Ohlström 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,44 Q  
2 Aligul Erkisi 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,51 Q  
3 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 11,68 Q  
4 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 11,92 q  
5 Joakim Ericson 91   SLI Skol-IF 12,07    
6 Nils Bergmark 91   Anderstorpsskolans IF 12,11    
7 Simon Kempinsky 91   Växjö Fria Gym IF 12,38    
   
P17 100 m Försök 3 Vind:-0.2
             
1 Adam Andersson 91   Friidrottsgymn. i Umeå 11,30 Q  
2 Joel Groht 91   Torsbergsskolans IF 11,42 Q  
3 Fredrik Karlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,54 Q  
4 Simon Ljunggren 91   Wargentinskolans IF 11,55 q  
5 Sebastian Arvidsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 12,06 q  
6 Calle Adelstrand 91   Östra Reals Skolidrottsfö 12,20    
7 Simon Fogelberg 91   Rudbecksskolans IF 12,38    
   
P17 100 m Försök 4 Vind:-0.7
             
1 Johan Olsson 91   Tingvallaskolans IF 11,53 Q  
2 David Sunnemar 91   Kitas IF 11,76 Q  
3 Anton Sundin 91   Anderstorpsskolans IF 11,82 Q  
4 Jesper Vestlund 91   Sundsta/Älvkullegym IF 12,09    
5 Oliver Sänneskog 91   Filbornaskolans IF 12,12    
6 Fredrik Johansson 91   Mimers Hus Skol-IF 12,13    
7 Thobias Thorwid 91   Kungsholmens Gym IF 12,78    
8 Björn-Erik Johansson 91   Igelstavikens Skol-IF 12,85    
   
P17 100 m Semi 1 Vind:+0.0
             
1 Adam Andersson 91   Friidrottsgymn. i Umeå 11,23    
2 Joel Groht 91   Torsbergsskolans IF 11,33    
3 Fredrik Karlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,38   PB
4 Johan Olsson 91   Tingvallaskolans IF 11,52    
5 Simon Ljunggren 91   Wargentinskolans IF 11,58    
6 David Sunnemar 91   Kitas IF 11,75    
7 Anton Sundin 91   Anderstorpsskolans IF 11,80    
8 Sebastian Arvidsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 12,21    
   
P17 100 m Semi 2 Vind:-1.2
             
1 Morgan Ohlström 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,30    
2 Aligul Erkisi 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,38    
3 Jonathan Rickardsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 11,40    
4 Martin Holmström 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 11,53    
5 Oskar Borbos 91   Gävle Borgarskolas IF 11,54    
6 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 11,56   PB
7 Alen Besic 91   Holavedskolans IF 11,66    
8 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 11,88    
   
P17 100 m Final Vind:-0.5
             
1 Jonathan Rickardsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 11,26    
2 Morgan Ohlström 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,31    
3 Joel Groht 91   Torsbergsskolans IF 11,38    
4 Aligul Erkisi 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,42    
5 Johan Olsson 91   Tingvallaskolans IF 11,53    
6 Martin Holmström 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 11,55    
7 Fredrik Karlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,50    
  Adam Andersson 91   Friidrottsgymn. i Umeå DQ    
   
P17 1500 m
             
1 Anton Wåhlin 91   Sjödalsgym IF 4.12,69    
2 Tajudin Hassen-Sule 91   Ådalsskolans IF 4.12,83    
3 Richard Gunnarsson 91   Löpargym IF 4.13,49    
4 Philip Lundell 91   Fria Gymnasieskolans IF 4.14,11   PB
5 Aleksander Liss 91   Löpargym IF 4.15,80    
6 Hreinn Juliusson 91   Sjödalsgym IF 4.24,36    
7 Ludvig Tingåker 91   Hersby Skolas IF 4.24,79    
8 Niclas Woodbridge 91   Ingrid Segerstedts SkolIF 4.30,64    
9 Bjarne Englund 91   Sjödalsgym IF 4.31,11    
   
P17 Höjd
             
             
1 Erik Sundlöf 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 2.00  
2 Linus Jaconelli 91   Alströmerskolans IF 1.94  
3 Anton Forsberg 91   Rudbecksskolans IF 1.92 PB
4 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 1.89  
5 Petter Olson 91   Friidrottsgymn. i Malmö 1.89  
6 Alexander Augustsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 1.82  
6 Marcus Nilsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 1.82  
8 Fredrik Karlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 1.77  
9 Joakim Björkman 91   Filbornaskolans IF 1.72  
10 Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg 1.67  
11 Johan Claesson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 1.62  
  Emil Enander Boqvist 91   Stjerneskolans IF x  
                             
  1.62 1.67 1.72 1.77 1.82 1.86 1.89 1.92 1.94 1.96 2.00 2.04          
Linus Jaconelli - - - o o o xo xxo o xxx              
Anton Forsberg - - - o - o - xxo xx- x              
Petter Olson - - - - o o xo xxx                  
Magnus Balander-Andersson xo xxo xxx                            
Alexander Augustsson - - o xo xxo xxx                      
Erik Sundlöf - - - - - - - o - o xxo xxx          
Emil Enander Boqvist xxx                                
Fredrik Karlsson - xo o xo xxx                        
Joakim Björkman o o xo xxx                          
Adam Chiguer - - - - xo o o xxx                  
Johan Claesson xo xxx                              
Marcus Nilsson - o o xo xxo xxx                      
P17 Tresteg
             
1 Wilhelm Roxling 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 13,84  
2 Love Fältström 91   Värmdö Gym Skol-if 13,35  
3 Mattias Abulu 91   Ester Mosessons Skol-IF 12,95  
4 Rasmus Arbenäs 91   Holavedskolans IF 12,95  
5 Aligul Erkisi 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,54  
6 Daniel Nordqvist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,44  
7 Daniel Andersson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 12,39  
8 Mattias Gradin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,07  
9 John Carlsson 91   Strömbackaskolan 10,66  
10 Jonas Ögren 91   Anderstorpsskolans IF 10,52  
                         
Mattias Gradin 12,07 (+ 1,4) 11,52 (+ 1,2) 11,59 (+ 1,0) 11,41 (+ 1,2) 11,62 (+ 0,7) 11,34 (+ 0,6)
Rasmus Arbenäs 12,72 (+ 0,3) 12,48 (+ 0,9) 12,65 (+ 1,6) 12,57 ( -0,2) 12,95 (+ 0,5) 12,78 (+ 0,7)
Love Fältström 13,16 (+ 1,7) 13,24 (+ 1,2) 13,05 (+ 1,2) 13,19 (+ 0,7) 13,35 (+ 0,9) 13,17 (+ 0,4)
John Carlsson X (+ 1,7) X (+ 1,2) 10,66 (+ 1,1)   ()   ()   ()
Daniel Andersson 12,27 (+ 0,7) X (+ 0,5) 12,17 (+ 0,2) X (+ 1,8) 12,39 (+ 0,7) 12,19 (+ 0,8)
Mattias Abulu 12,66 (+ 0,4) 11,80 (+ 0,4) 12,95 (+ 0,0) 12,57 (+ 1,2) 12,86 (+ 0,6) 12,49 (+ 0,9)
Aligul Erkisi 11,83 (+ 0,7) 12,14 (+ 0,4) 12,10 (+ 1,4) 12,06 (+ 0,3) 12,41 (+ 1,6) 12,54 (+ 0,5)
Wilhelm Roxling 13,84 (+ 1,1) 13,57 (+ 0,5) - () 12,15 (+ 0,2) - () 13,80 (+ 0,7)
Daniel Nordqvist X (+ 1,0) 12,44 (+ 0,4) 12,44 (+ 0,4) X (+ 0,8) X (+ 1,2) X (+ 0,3)
Jonas Ögren 10,52 (+ 1,1) X (+ 1,3) - ()   ()   ()   ()
P17 Kula
             
1 Alexander Messer 91   Alströmerskolans IF 16,34  
2 Simon Lindblom 91   Rekarnegym IF 15,17  
3 Marcus Nilsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 14,99  
4 Erik Sundlöf 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,91  
5 Oscar Ivarsson 91   Teknikums i Växjö IF 14,79  
6 Mattias Andersson 91   Polhemskolans IF 14,73  
7 Sami Luttinen 91   Ebersteinska Skol-IF 13,93  
8 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 13,52  
9 David Johansson 91   Söderportsgym IF 12,15 PB
10 Jaakko Laakkonen 91   Gränsälvsgym Skol-IF 11,89  
11 Johan Claesson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 11,58  
12 Simon Fogelberg 91   Rudbecksskolans IF 10,48  
13 Christian Maluka 91   Sjödalsgym IF 10,07  
14 Björn Almström 91   Friidrottsgymn. i Lidingö 9,68  
  Stefan Sundler 91   Stjerneskolans IF X  
               
Marcus Nilsson 14,33 14,83 14,28 14,69 14,27 14,99
Simon Fogelberg 9,58 10,15 10,48      
Alexander Messer 15,36 14,77 14,90 16,13 15,19 16,34
Johan Claesson 11,13 11,58 X      
Erik Sundlöf 14,91 X 14,90 14,88 X 14,64
Stefan Sundler X X X      
Oscar Ivarsson 13,64 14,79 X 13,37 13,86 14,08
Jaakko Laakkonen 11,86 11,89 11,69      
David Johansson 11,50 12,15 12,02      
Sami Luttinen 13,93 X 13,56 13,75 13,44 X
Mattias Andersson 14,39 14,73 14,55 X 13,30 14,37
Adam Chiguer X 11,43 12,91 12,98 13,46 13,52
Björn Almström X 9,68 9,54      
Simon Lindblom 14,30 X 13,95 14,69 13,70 15,17
Christian Maluka X X 10,07      
P16 100 m Försök 1 Vind:-0.1
             
1 Niklas Johansson 92   Nösnäs Skol-IF 11,66 Q  
2 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 11,69 Q  
3 Simon Ekström 92   Sanda Skol-IF 11,98 Q  
4 Kristoffer Karlström 92   Palmcrantzskolans IF 12,13 q  
5 Cedric Janson Berglund 92   Friidrottsgymn. i Malmö 12,17    
6 Johan Carlqvist 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,33    
7 Axel Bonevik 92   Friidrottsgym i Göteborg 12,41    
8 Linus Vainionpää 92   Palmcrantzskolans IF 12,53    
   
P16 100 m Försök 2 Vind:-1.1
             
1 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,21 Q  
2 Odain Rosé 92   Friidrottsgymn. i Umeå 11,22 Q  
3 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 11,77 Q  
4 Robert Philipsson 92   Karlskoga Gymnasiesk IF 11,80 q  
5 Alexander Asp 92   Söderportsgym IF 11,81 q  
6 Axel Österman 92   Rekarnegym IF 12,33    
7 Jakob Tersander 92   Blackebergs Gym IF 12,51    
   
P16 100 m Försök 3 Vind:-0.9
             
1 Robin Åkesson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 11,72 Q  
2 Oskar Johansson 92   Upplands-Bro Gym IF 11,81 Q  
3 Viktor Emanelsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 11,85 Q  
4 Johan Forsberg 92   Friidrottsgym i Göteborg 12,07 q  
5 Jon Sturluson 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,43    
6 Emil Von Gerber 92   Sjödalsgym IF 12,67    
7 Robin Larsson 92   Sanda Skol-IF 13,04    
   
P16 100 m Försök 4 Vind:-2.2
             
1 Anders Teigen 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,61 Q  
2 Andreas Engwall 92   Blackebergs Gym IF 11,84 Q  
3 Andreas Af Trolle 92   Mälarhöjdens Skolas IF 12,11 Q  
4 Johan Ahlgren 92   Länna Skol IF 12,24    
5 Johan Knape 92   Mimers Hus Skol-IF 12,60    
6 Sadeeh Mbye 92   Friidrottsgym i Göteborg 12,65    
7 Simon Luup 92   Kunskapsgym IF 12,67    
   
P16 100 m Semi 1 Vind:-1.8
             
1 Odain Rosé 92   Friidrottsgymn. i Umeå 11,09    
2 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,37    
3 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 11,76    
4 Andreas Engwall 92   Blackebergs Gym IF 11,78    
5 Robert Philipsson 92   Karlskoga Gymnasiesk IF 11,87    
6 Robin Åkesson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 11,96    
7 Andreas Af Trolle 92   Mälarhöjdens Skolas IF 11,99    
8 Kristoffer Karlström 92   Palmcrantzskolans IF 12,23    
   
P16 100 m Semi 2 Vind:+0.1
             
1 Anders Teigen 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,51    
2 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 11,59    
3 Niklas Johansson 92   Nösnäs Skol-IF 11,63    
4 Alexander Asp 92   Söderportsgym IF 11,73    
5 Viktor Emanelsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 11,91    
6 Oskar Johansson 92   Upplands-Bro Gym IF 11,94    
7 Johan Forsberg 92   Friidrottsgym i Göteborg 11,98    
8 Simon Ekström 92   Sanda Skol-IF 11,99    
   
P16 100 m Final Vind:-0.8
             
1 Odain Rosé 92   Friidrottsgymn. i Umeå 11,03    
2 Anders Teigen 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,36    
3 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 11,47    
4 Niklas Johansson 92   Nösnäs Skol-IF 11,57    
5 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 11,59    
6 Alexander Asp 92   Söderportsgym IF 11,59   PB
7 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 11,74    
  Andreas Engwall 92   Blackebergs Gym IF DNS    
   
P16 1500 m
             
1 Marcus Hallbäck 92   Löpargym IF 4.14,33    
2 Albin Olausson 92   Löpargym IF 4.14,98    
3 Daniel Gleimar 92   Löpargym IF 4.16,23    
4 Emil Blomberg 92   Löpargym IF 4.20,17   PB
5 Sebastian Lundberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 4.20,97   PB
6 Kevin Fredriksson 92   Växjö Fria Gym IF 4.20,97    
7 Niklas Jonsson 92   S:t Eriks Gym IF 4.22,43    
8 Emil Jansson-Borssén 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 4.27,04    
9 Julius Strömberg 92   Birger Sjöberggym SIF 4.28,80    
10 Emil Mårtensson 92   Blackebergs Gym IF 4.36,10    
11 John Kindslätt 92   Norgårdens Skol-IF 4.40,45    
12 Andreas Karlsson 92   Walthers Gym IF Karlstad 4.41,70    
13 Karl Andersson 92   Berzelius Skol-IF 4.44,26   PB
14 Emil Pettersson 92   S:t Mikaelsskolans IF 4.45,45    
   
P16 Diskus
             
1 Mikael Ljungberg 92 SWE Nyköpings Gym IF 53,85 PB
2 Daniel Ståhl 92   Jakobsbergsskolans IF 49,01  
3 Arwid Koskinen 92 SWE Sjödalsgym IF 45,28 PB
4 Philip Gustafsson 92 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 44,92 PB
5 Jonathan Laack 92 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 43,26  
6 Mattias Hanson-Bergén 92 SWE Enskilda Skol-IF 42,59 PB
7 Jonatan Lilja 92 SWE Sanda Skol-IF 41,08  
8 Andreas Grahn 92 SWE Rudbeckianska Gym IF 39,51  
9 Oscar Törnros 92 SWE Falu Friidrottsgym SkolIF 37,64  
10 Sebastian Karlsson 92 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 34,92  
11 Jon Sturluson 92 SWE Falu Friidrottsgym SkolIF 32,34  
12 Oscar Arlestrand 92 SWE Stjerneskolans IF 31,81  
13 Pontus Vikström 92 SWE Teknikums i Växjö IF 29,35  
14 Tobias Nilsson 92 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 21,63  
  Michael Dahlström 92 SWE Walthers Gym IF Karlstad X  
               
Oscar Arlestrand 26,84 31,81 X      
Pontus Vikström 29,35 29,05 X      
Mattias Hanson-Bergén 39,74 X X 42,59 X X
Mikael Ljungberg 50,98 53,85 X X 52,63 X
Andreas Grahn 39,51 38,78 X 37,25 38,28 38,84
Philip Gustafsson 43,92 X 44,37 42,60 43,68 44,92
Jonatan Lilja 41,08 X X 38,74 40,74 X
Jon Sturluson X 31,38 32,34      
Sebastian Karlsson X 34,59 34,92      
Jonathan Laack 42,11 43,26 43,02 X X 42,42
Daniel Ståhl 49,01 X X X X 46,34
Oscar Törnros X 32,88 37,64      
Michael Dahlström X X X      
Tobias Nilsson 20,67 19,11 21,63      
Arwid Koskinen X 26,55 41,41 X 45,28 X
P15 800 m Försök 1
             
  Arvid Lizell 93   Adolf Fredriks Skolas IF      
  Vilhelm Urpi Hedbjörk 93   Adolf Fredriks Skolas IF      
  Alexander Lesser 93   Casa Powder Skol-IF      
  Erik Filipovic 93   Centralskolans IF      
  Kalle Härlebo 93   Centralskolans Skol-IF      
  Alexander Lötvall 93   Ekdala Skol-IF      
  Simon Samuelsson 93   Irsta Skol-IF      
  Kristoffer Holm 93   Kvarnbergsskolans IF      
  Carl-Adam Lundberg 93   Mimerskolans IF      
  Christoffer Ohlsson 93   Minerva IF      
  Elias Bjuhr 93   Renforsskolans Skol IF      
  Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan      
  Fredrik Eråker 93   Rudsskolans IF      
  Andreas Klingvall 93   Sofielundsskolans IF      
  Simon Lindholm 93   Milners Skol IF      
   
 
             
   
P15 100 m häck Försök 1 Vind:+0.6
             
1 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 13,83 Q PB
2 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 14,52 Q  
3 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 14,56 q  
4 Patric Hjort 93   Bäckbyskolans IF 14,73 q PB
5 Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan 15,15   PB
6 Björn Bamane 93   Fruängens Skola IF 15,33    
7 Kristian Hjerten 93   Skara Grundskolas IF 15,69    
   
P15 100 m häck Försök 2 Vind:-0.5
             
1 Martin Rydenborg 93   Norregårdsskolans IF 14,29 Q  
2 Wilhelm Sjöland 93   Göteborgs Högre Samsk IF 14,33 Q  
3 Dennis Eriksson 93   Prolympia Skol IF 15,03 q  
4 Hampus Widlund 93   Kronobergs Skolas IF 15,05 q  
5 Sebastian Lorentzon 93   Kils Skol IF 15,76    
6 Filip Rubin 93   Bankeryds Skol-IF 16,25    
7 Sven Visser 93   Stjerneskolans IF 17,52    
   
P15 100 m häck Final Vind:+0.0
             
1 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 13,86    
2 Martin Rydenborg 93   Norregårdsskolans IF 14,26    
3 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 14,29   PB
4 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 14,39   PB
5 Patric Hjort 93   Bäckbyskolans IF 14,75   PB
6 Dennis Eriksson 93   Prolympia Skol IF 14,98    
7 Hampus Widlund 93   Kronobergs Skolas IF 15,04    
  Wilhelm Sjöland 93   Göteborgs Högre Samsk IF DNF    
   
P15 1500m hinder
             
1 Emil Romell 93   Göteborgs Högre Samsk IF 4.38,27   PB
2 Fredrik Eråker 93   Rudsskolans IF 4.39,10   PB
3 Sebastian Robertsson 93   Snyggatorpsskolans IF 4.43,99   PB
4 Christofer Rydstedt 93   Malmaskolans IF 4.50,10    
5 Erik Norrbom 93   Runby Skol-IF 4.50,98    
6 Viktor Björnberg 93   Södertörns Friskolas IF 4.58,60    
7 Simon Lundell Vakkuri 93   NF:s Skol-IF 4.58,60    
8 Fredrik Ljungdahl 93   Ängetskolans IF 5.08,89    
9 Sven Lundqvist 93   Källbrinksskolans IF 5.33,80    
   
P15 Höjd
             
             
1 Pär Karlberg 93   Hofgårdsskolans IF 1.78  
2 Magnus Almegius 93   Ängås Skola IF 1.78  
3 Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan 1.74  
4 Adrian Ravenell 93   Skogstorpsskolans IF 1.74  
5 Anton Lossev 93   Skol-IFen June 1.70  
5 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 1.70  
7 Erik Stjärnfeldt 93   Skiftingeskolans IF 1.70  
8 Dennis Eriksson 93   Prolympia Skol IF 1.65  
9 Kristian Hjerten 93   Skara Grundskolas IF 1.65  
10 Andreas Klingvall 93   Sofielundsskolans IF 1.60  
11 Sebastian Andersson 93   Skol-IFen June 1.60  
12 Viktor Warg 93   Arvika Centralskolas IF 1.60  
13 Carl-Adam Lundberg 93   Mimerskolans IF 1.55  
  Christopher Mafi 93   Mimerskolans IF x  
  Jonathan Forsemalm 93   Junkaremålsskolans IF x  
  Sebastian Andersson     Skol-IFen June    
                             
  1.50 1.55 1.60 1.65 1.70 1.74 1.78 1.81 1.84                
Andreas Klingvall     o xxx                          
Dennis Eriksson -o o xxo o xxx                        
Kristian Hjerten o o o xxo xxx                        
Erik Stjärnfeldt     o o xxo x--                      
Sebastian Andersson o o xo xxx                          
Carl-Adam Lundberg o o xxx                            
Christopher Mafi xxx                                
Magnus Almegius       o o o xxo xxx                  
Adrian Ravenell   o o - xxo o xxx                    
Jonathan Forsemalm xxx                                
Viktor Warg o xo xo xxx                          
Robin Nordkvist       o o xxx                      
Anton Lossev         o - xxx                    
Marcus Hawkins         xo o xxx                    
Pär Karlberg   o o o xo xxo o xxx                  
Sebastian Andersson                                  
P15 Längd (Vindmätare ur funktion!!!!!!)
             
1 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 6,39  
2 Simon Pankalla 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 6,17  
3 Gustav Fridh 93   Nytorpsskolans IF 6,15  
4 Hannes Carlsson 93   Funkabo Skol-IF 5,91  
5 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 5,85  
6 Marcus Backman 93   Skiftingeskolans IF 5,79 PB
7 Dennis Eriksson 93   Prolympia Skol IF 5,78  
8 John Österberg 93   Engelska Skolans IF 5,70  
9 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 5,62  
10 Niko Lehtonen 93   Gränbyskolans IF 5,51 PB
11 Gabriel Gonzales 93   Roslagsskolan 5,30  
12 Felix Andersson 93   Eklidens Skol-IF 5,29  
13 Janne Hautala 93   Nybyggeskolans IF 5,25  
14 Carl-Adam Lundberg 93   Mimerskolans IF 5,13 PB
15 Björn Bamane 93   Fruängens Skola IF 5,11  
16 Patric Hjort 93   Bäckbyskolans IF 5,11  
17 Sebastian Lorentzon 93   Kils Skol IF 5,06  
18 Erik Holmberg 93   Roslagsskolan 4,99  
19 Axel Kjell 93   Adolf Fredriks Skolas IF 4,74  
20 Sven Visser 93   Stjerneskolans IF 4,51  
  Jonas Arbinge 93   Johan Skytteskolans IF X  
  Filip Lundqvist 93   Jönsbergska Idrottssk För X  
  Hampus Widlund 93   Kronobergs Skolas IF X  
  Martin Rydenborg 93   Norregårdsskolans IF X  
                         
Jonas Arbinge X (+ 0,0) X (+ 0,0) X (+ 0,0)   ()   ()   ()
Björn Bamane 5,09 (+ 0,0) 5,11 (+ 0,0) 1,68 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Gabriel Gonzales 5,10 (+ 0,0) 4,99 (+ 0,0) 5,30 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Patric Hjort X (+ 0,0) 5,11 (+ 0,0) 4,62 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Robin Nordkvist 5,85 (+ 0,0) 5,75 (+ 0,0) X (+ 0,0) 5,64 () - () - ()
Sven Visser X (+ 0,0) X (+ 0,0) 4,51 (+ 0,0)   ()   ()   ()
John Österberg 5,41 (+ 0,0) 5,70 (+ 0,0) 5,46 (+ 0,0) X () 5,38 (+ 0,0) X (+ 0,0)
Janne Hautala 5,23 (+ 0,0) X (+ 0,0) 5,25 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Axel Kjell 4,38 (+ 0,0) 4,55 (+ 0,0) 4,74 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Simon Pankalla 6,00 (+ 0,0) 5,84 (+ 0,0) 6,05 (+ 0,0) 6,17 () 6,08 (+ 0,0) 5,98 (+ 0,0)
Hannes Carlsson 5,79 (+ 0,0) 5,79 (+ 0,0) 5,59 (+ 0,0) 5,62 () 5,91 (+ 0,0) 5,85 (+ 0,0)
Marcus Backman 5,73 (+ 0,0) 5,33 (+ 0,0) 5,65 (+ 0,0) 5,53 () 5,54 (+ 0,0) 5,79 (+ 0,0)
Niko Lehtonen 1,12 (+ 0,0) 5,51 (+ 0,0) 5,07 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Filip Lundqvist X (+ 0,0) X (+ 0,0) X (+ 0,0)   ()   ()   ()
Martin Rydenborg X (+ 0,0) - () - ()   ()   ()   ()
Hampus Widlund X (+ 0,0) - () - ()   ()   ()   ()
Dennis Eriksson 5,78 (+ 0,0) X (+ 0,0) 5,40 (+ 0,0) 5,61 () - () - ()
Filip Hjort 6,30 (+ 0,0) 6,39 (+ 0,0) X (+ 0,0) 3,84 () X (+ 0,0) - ()
Felix Andersson X (+ 0,0) 5,29 (+ 0,0) 5,25 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Carl-Adam Lundberg 4,22 (+ 0,0) 4,54 (+ 0,0) 5,13 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Sebastian Lorentzon X (+ 0,0) 5,06 (+ 0,0) X (+ 0,0)   ()   ()   ()
Gustav Fridh 6,08 (+ 0,0) 6,02 (+ 0,0) 5,79 (+ 0,0) 6,05 (+ 0,0) 6,15 (+ 0,0) X (+ 0,0)
Niklas Richardsson 5,55 (+ 0,0) 5,54 (+ 0,0) 5,62 (+ 0,0)   ()   ()   ()
Erik Holmberg 4,53 (+ 0,0) 4,54 (+ 0,0) 4,99 (+ 0,0)   ()   ()   ()
P15 Diskus
             
1 Niklas Lindstedt 93 SWE Källtorpskolans IF 57,05  
2 Anders Pettersson 93 SWE Kristinebergsskolans IF 54,35  
3 Johannes Henriksson 93 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 51,57 PB
4 Sebastian Thörngren 93 SWE Frykenskolans IF 48,18  
5 Karl Myrsell 93 SWE Säters Skol-IF 42,67  
6 Oscar Vestlund 93 SWE Kils Skol IF 41,81  
7 Gustav Fridh 93 SWE Nytorpsskolans IF 41,80  
8 Tomi Luttinen 93 SWE Borgsmoskolans IF 41,67 PB
9 John Plate 93 SWE Norgårdens Skol-IF 40,98  
10 Dennis Martinsson 93 SWE Kilaforsskolans IF 40,92 PB
11 Rasmus Gunnervald 93 SWE Mogaskolans IF 40,62  
12 Salvador Navarro Martinen 93 SWE Södertörns Friskolas IF 39,55  
13 Fredrik Arvidsson 93 SWE Anna o Alfred Dalinsk IF 38,16  
14 Mattias Carlsson 93 SWE Anna o Alfred Dalinsk IF 37,83  
15 Carl Sténson 93 SWE Johan Skytteskolans IF 36,51  
16 Anton Millbert 93 SWE Björkeby Skol-IF 35,85  
17 Robert Granström 93 SWE Sigtunaskolan Hum LärovIF 35,54  
18 Fredrik Granström 93 SWE Sigtunaskolan Hum LärovIF 34,40  
19 Kalle Härlebo 93 SWE Centralskolans Skol-IF 31,48  
20 Axel Kjell 93 SWE Adolf Fredriks Skolas IF 29,09  
21 Otto Billström 93 SWE Adolf Fredriks Skolas IF 14,79  
               
Niklas Lindstedt 51,84 57,05 55,69 54,88 56,85 56,50
Sebastian Thörngren 39,97 43,28 42,83 45,18 X 48,18
Kalle Härlebo X 31,48 30,93      
Tomi Luttinen 37,79 35,75 41,67 39,69 X 41,31
Salvador Navarro Martinen 39,55 37,17 X      
Gustav Fridh 41,80 40,20 X 40,01 X 37,90
Fredrik Granström 34,40 X X      
Rasmus Gunnervald X X 40,62      
Robert Granström X 35,54 33,73      
Axel Kjell 29,09 X 28,50      
Karl Myrsell 41,51 42,67 X 40,15 X 35,77
Oscar Vestlund 41,81 X X X X 40,33
John Plate X 33,63 40,98      
Otto Billström X X 14,79      
Carl Sténson X X 36,51      
Anders Pettersson 49,76 X 46,96 X 54,35 53,81
Dennis Martinsson 37,89 40,92 X      
Johannes Henriksson X 51,57 48,21 X X X
Fredrik Arvidsson X X 38,16      
Mattias Carlsson X 37,40 37,83      
Anton Millbert 35,85 X -      
F18+ 100 m Försök 1 Vind:-1.8
             
1 Louise Kronlund 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,51    
2 Caroline Tegel 90   Friidrottsgym Karlstad IF 12,90    
3 Johanna Froode 90   Friidrottsgymn. i Växjö 12,91    
4 Malin Johansson 90   Brinellgymnasiets IF 13,07    
5 Kajsa Jennby 90   Sundsgym Skol-IF 14,36    
6 Nathalie Magnusson 90   Ållebergsgym IF 14,44    
   
F18+ 100 m Försök 2 Vind:-0.5
             
1 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 12,53    
2 Frida Linde 90   Tibble Gym IF 12,79    
3 Lotta Lindsén 90   Rudbecksskolans IF 12,96    
4 Mariam Jeng 90   Rudbecksskolans IF 13,46    
  Erica Pettersson 90   Friidrottsgym Karlstad IF DNF    
  Sara Olsson 90   Sundsgym Skol-IF DNS    
   
F18+ 100 m Försök 3 Vind:-0.8
             
1 Moa Hjelmer 90   Rosa Elefanten IF 12,44    
2 Fanny Lüppert Thomsson 90   Tibble Gym IF 12,51    
3 Petra Larsson 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,52    
4 Elin Yngve 90   Ållebergsgym IF 13,25    
5 Malin Andersson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 13,48    
6 Emilia Segerlund 90   Haparanda Läroverks IF 14,11    
   
F18+ 100 m Final Vind:-0.4
             
1 Louise Kronlund 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,30    
2 Fanny Lüppert Thomsson 90   Tibble Gym IF 12,41   PB
3 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 12,43   PB
4 Petra Larsson 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,44    
5 Moa Hjelmer 90   Rosa Elefanten IF 12,54    
6 Caroline Tegel 90   Friidrottsgym Karlstad IF 12,87    
7 Johanna Froode 90   Friidrottsgymn. i Växjö 12,88    
8 Frida Linde 90   Tibble Gym IF 13,01    
   
F18+ 1500 m
             
1 Mary Alenbratt 90   Löpargym IF 4.40,00    
2 Maria Westher 90   Karlskoga Gymnasiesk IF 4.40,02    
3 Elin Andersson 90   Katedralskolans GIF 4.44,20   PB
4 Linda Lövqvist 90   Celsiusskolans IF 4.49,33    
5 Karin Svensson 90   Göteborgs Högre Samsk IF 4.50,99    
6 Jessica Kihlberg 90   Stockholms Idrottsgym IF 4.51,23    
7 Petra Kihlberg 90   Löpargym IF 5.02,72    
8 Kajsa Gustafsson 90   Hvitfeltska GIF 5.08,89    
9 Therese Lindqvist 90   Växjö Fria Gym IF 5.09,09    
10 Camilla Andersson 90   Mimers Hus Skol-IF 5.20,11    
11 Jonna Hagelbrand 90   Dahlstiernska/Råda SkolIF 5.21,10    
   
F18+ Spjut
             
1 Sofi Linnér 90 SWE Friidrottsgymn. i Umeå 41,96  
2 Sandra Höckerstrand 90 SWE Walthers Gym IF 40,64  
3 Frida Linde 90 SWE Tibble Gym IF 40,24  
4 Madelene Polfors 90 SWE Igelstavikens Skol-IF 35,98  
5 Johanna Andersson 90 SWE Växjö Fria Gym IF 34,06  
6 Amanda Öberg 90 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 32,04  
7 Amanda Rohlin 90 SWE Milners Skol IF 28,37  
8 Louise Johansson 90 SWE Igelstavikens Skol-IF 25,81  
  Martina Markne Rossland 90 SWE Sjödalsgym IF X  
               
Sofi Linnér 37,92 38,44 38,99 41,96 40,13 40,23
Madelene Polfors 35,98 34,61 35,35 30,50 32,82 34,48
Sandra Höckerstrand 33,16 36,12 36,42 40,64 36,37 33,78
Amanda Öberg 28,84 32,04 31,34 30,93 X 28,11
Johanna Andersson 31,17 32,60 32,59 32,10 33,19 34,06
Louise Johansson 24,50 23,25 25,81 X X X
Amanda Rohlin 28,37 X 26,68 X 26,89 25,75
Frida Linde 40,24 36,61 38,70 36,64 39,74 37,69
Martina Markne Rossland X X X      
F17 100 m Försök 1 Vind:-1.5
             
1 Elina Palmquist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,60 Q  
2 Tove Tengvall 91   Sjödalsgym IF 12,78 Q  
3 Stephanie Olsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 12,79    
4 Tove Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 13,13    
5 Camilla Bergqvist 91   Viktor Rydbergs Gymnasium 13,24    
6 Frida Rosén Hagert 91   Sanda Skol-IF 13,40    
7 Linda Hallström 91   Fredrika Bremerskolans IF 14,06    
  Sandra Eriksson 91   Friidrottsgymn. i Umeå DNS    
   
F17 100 m Försök 2 Vind:-0.7
             
1 Mia Axelsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,50 Q  
2 Emma Fredriksson 91   Danderyds Gym IK 12,60 Q  
3 Sandra Jönsson 91   Polhemskolans IF 13,02    
4 Erika Karlsson 91   Rekarnegym IF 13,20    
5 Matilda Farkas 91   Friidrottsgymn. i Malmö 13,21    
6 Evelina Nicolson 91   Sjödalsgym IF 13,64    
7 Ulrika Hjelm 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 14,85    
  Angelika Lilja 91   Lerums Gymnasium DNS    
   
F17 100 m Försök 3 Vind:-1.6
             
1 Marine Jonsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,72 Q  
2 Sara Ulin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,74 Q  
3 Ida Carlsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 12,77 q  
4 Rebecca Moyo 91   Sanda Skol-IF 12,83    
5 Sofi Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 13,27    
5 Charlotte Lanfelt 91   Sjödalsgym IF 13,27    
7 Nathalie Åklint 91   Kitas IF 14,02    
8 Sara Egeskog 91   Vadsbogym IF 14,44    
   
 
             
   
F17 100 m Final Vind:-1.3
             
1 Emma Fredriksson 91   Danderyds Gym IK 12,51    
2 Mia Axelsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,55    
3 Tove Tengvall 91   Sjödalsgym IF 12,60    
4 Elina Palmquist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,62    
5 Stephanie Olsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 12,66    
6 Sara Ulin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 12,78    
7 Ida Carlsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 12,80    
8 Marine Jonsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,86    
   
F17 1500 m
             
1 Lovisa Lindh 91   Mimers Hus Skol-IF 4.52,64    
2 Emma Jansson 91   Löpargym IF 4.53,81    
3 Yolanda Ngarambe 91   Löpargym IF 4.54,52    
4 Johanna Olsson 91   Löpargym IF 4.56,39    
5 Julia Appeldahl 92   Jensen Gym Skol-IF 5.01,97    
6 Fanny Baeckström 91   Löpargym IF 5.04,86    
7 Lovisa Svanborg 91   Blackebergs Gym IF 5.10,57   PB
8 Sofia Enander 91   Stångenäs Skol-IF 5.35,01    
  Erika Svanborg 91   Blackebergs Gym IF DNF    
  Jessica Maria Hjelmhagen 91   Teknis IF Örebro DNF    
   
F17 Spjut
             
1 Emelie Larsson 91 SWE Polhems Skol-IF 41,09  
2 Lisa Linnell 91 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 35,95 PB
3 Breanna Large 91   Rudbecksskolans IF 35,80  
4 Mia Axelsson 91 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 34,10  
5 Martina Carlsson 91 SWE Sanda Skol-IF 33,95  
6 Frida Engström 91 SWE ProCivitas Skol IF 33,72  
7 Maria Kastberg 91 SWE Falu Friidrottsgym SkolIF 32,51  
8 Sandra Brännström 91 SWE Fredrika Bremerskolans IF 32,15  
9 Hedvig Samuelsson 91 SWE Friidrottsgymn. i Malmö 30,21  
10 Caroline Lundahl 91 SWE Ehrensvärdska Gym Skol IF 29,23  
11 Caroline Carlberg 91 SWE Polhemsskolans Skol-IF 29,15  
12 Regina Paet 91 SWE Falu Friidrottsgym SkolIF 26,51  
13 Linn Hall Jansson 91 SWE Gävle Borgarskolas IF 26,48  
14 Emilia Eklund 91 SWE Falu Friidrottsgym SkolIF 25,18  
15 Anna-Lisa Lundqvist 91 SWE Sjödalsgym IF 20,70  
16 Kristin Franke-Björkman 91 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 19,09  
17 Elin Falegård 91 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 18,80  
18 Marika Merkel-Johansson 91 SWE Ehrensvärdska Gym Skol IF 17,86  
19 Elin Iwarsson 91 SWE Friidrottsgymn. i Kalmar 17,25  
20 Jenny Fridström 91 SWE Friidrottsgym i Göteborg 17,10  
21 Melissa Stenzon 91 SWE Friidrottsgym i Göteborg 15,62  
22 Victoria Dronsfield 91 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 7,03  
  Rebecca Moyo 91 SWE Sanda Skol-IF X  
               
Emelie Larsson 36,30 41,09 39,74 32,42 39,99 39,13
Lisa Linnell 33,59 31,45 35,22 35,95 35,52 35,66
Breanna Large 32,97 30,30 X 35,80 33,95 33,60
Mia Axelsson 32,34 34,10 31,11 30,96 33,32 31,53
Martina Carlsson 32,84 X 28,90 X 29,24 33,95
Frida Engström 33,72 X X X 32,56 X
Maria Kastberg 32,39 31,68 32,49 X 31,89 32,51
Sandra Brännström 31,85 30,74 28,11 X 32,15 30,17
Hedvig Samuelsson X 30,21 28,43      
Caroline Lundahl X 29,23 25,00      
Caroline Carlberg 27,57 X 29,15      
Regina Paet X 26,51 X      
Linn Hall Jansson 25,88 X 26,48      
Emilia Eklund X X 25,18      
Anna-Lisa Lundqvist X 17,61 20,70      
Kristin Franke-Björkman 19,09 X X      
Elin Falegård 18,80 15,73 17,64      
Marika Merkel-Johansson 17,86 X 17,43      
Elin Iwarsson X X 17,25      
Jenny Fridström X 17,10 16,33      
Melissa Stenzon 15,62 13,97 14,86      
Victoria Dronsfield X X 7,03      
Rebecca Moyo X X X      
F16 100 m Försök 1 Vind:+0.7
             
1 Caroline Sandsjoe 92   Friidrottsgym Karlstad IF 12,41 Q  
2 Gabriella Nykvist 92   Sanda Skol-IF 12,79 Q  
3 Zehra Jusupovic 92   Söderportsgym IF 12,99 Q  
4 Julia Wiberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 13,20 q  
5 Josefin Sahlström 92   Friidrottsgymn. i Malmö 13,44    
6 Jennifer Nilsson 92   Sanda Skol-IF 14,04    
7 Michelle Jismyr 92   Holavedskolans IF 14,35   PB
8 Martina Herbert 92   Gefle Gymnasii IF 15,12    
   
F16 100 m Försök 2 Vind:+0.0
             
1 Lisa Skagersten 92   Friidrottsgymn. i Växjö 12,40 Q  
2 Tova Thuresson 92   Märsta Gym IF 12,68 Q  
3 Louise Swärd 92   Sundsgym Skol-IF 13,07 Q  
4 Linnea Alstermark     Källbrinksskolans IF 13,12 q  
5 Rebecca Arnesson 92   Växjö Fria Gym IF 13,52    
6 Josefin Olsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 13,71    
7 Sara Olsson 92   Igelstavikens Skol-IF 14,13    
8 Johanna Dannberg 92   Gävle Borgarskolas IF 14,13    
   
F16 100 m Försök 3 Vind:-1.8
             
1 Hanna Adriansson 92   Finnvedsskolans GOIF 12,33 Q  
2 Hedda Linderstam 92   Kitas IF 12,70 Q  
3 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 12,94 Q  
4 Olivia Klüft 92   Friidrottsgymn. i Växjö 13,20 q  
5 Frida Nordenberg 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 13,29 q  
6 Agnes Nilsson 92   Staffanskolans IF 13,61    
7 Anna Nymo 92   Wargentinskolans IF 13,95    
8 Emilia Geirup 92   Mimers Hus Skol-IF 14,51    
   
F16 100 m Försök 4 Vind:-1.2
             
1 Maryann Andreasson 92   Solbergaskolans IF 12,66 Q PB
2 Hanna Mattisson 92   Kitas IF 12,92 Q  
3 Matilda Lindholm 92   Åvaskolans IF 13,18 Q  
4 Julia Folkesson 92   Holavedskolans IF 14,01    
5 Carolina Larsén 92   Solna Gym IF 14,08    
6 Jenny Karmskog 92   Holavedskolans IF 14,13    
7 Ellen Helker-Nygren 92   S:t Mikaelsskolans IF 14,40    
   
F16 100 m Semi 1 Vind:+1.0
             
1 Hanna Adriansson 92   Finnvedsskolans GOIF 12,31 Q  
2 Maryann Andreasson 92   Solbergaskolans IF 12,55 Q PB
3 Tova Thuresson 92   Märsta Gym IF 12,69 Q  
4 Hanna Mattisson 92   Kitas IF 12,90    
5 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 13,08    
6 Matilda Lindholm 92   Åvaskolans IF 13,09    
7 Linnea Alstermark     Källbrinksskolans IF 13,10    
8 Frida Nordenberg 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 13,23    
   
F16 100 m Semi 2 Vind:-1.5
             
1 Caroline Sandsjoe 92   Friidrottsgym Karlstad IF 12,36 Q  
2 Lisa Skagersten 92   Friidrottsgymn. i Växjö 12,38 Q  
3 Hedda Linderstam 92   Kitas IF 12,72 Q  
4 Gabriella Nykvist 92   Sanda Skol-IF 12,82 q  
5 Zehra Jusupovic 92   Söderportsgym IF 12,90    
6 Julia Wiberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 12,98    
7 Louise Swärd 92   Sundsgym Skol-IF 13,05    
8 Olivia Klüft 92   Friidrottsgymn. i Växjö 13,42    
   
F16 100 m Final Vind:+0.2
             
1 Caroline Sandsjoe 92   Friidrottsgym Karlstad IF 12,15    
2 Hanna Adriansson 92   Finnvedsskolans GOIF 12,18    
3 Hedda Linderstam 92   Kitas IF 12,48   PB
4 Lisa Skagersten 92   Friidrottsgymn. i Växjö 12,51    
5 Maryann Andreasson 92   Solbergaskolans IF 12,62   PB
6 Gabriella Nykvist 92   Sanda Skol-IF 12,88    
7 Tova Thuresson 92   Märsta Gym IF 12,92    
8 Hanna Mattisson 92   Kitas IF 13,01    
   
F16 1500 m
             
1 Caroline Högardh 92   Friidrottsgymn. i Växjö 4.56,98    
2 Johanna Berntsson 92   Nösnäs Skol-IF 4.57,88    
3 Rebecca Öber 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 4.58,81    
4 Julia Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 5.01,11    
5 Alva Sandström 92   Skrapans IF 5.02,66    
6 Tilda Helgesson 92   Löpargym IF 5.03,06   PB
7 Frida Lilja 92   Friidrottsgym i Göteborg 5.04,76    
8 Josefin Eriksson 92   Sjödalsgym IF 5.23,43    
9 Elin Wåhlin 92   Sjödalsgym IF 5.25,38    
10 Frida Persson 92   Sanda Skol-IF 5.46,33    
   
F16 Stav
             
             
1 Sophie Jensen 92   ProCivitas Skol IF Malmö 3.55  
2 Anna Juggas 92   Gefle Gymnasii IF 3.50  
3 Lisa Lantz 92   Friidrottsgymn. i Växjö 3.40  
4 Sofie Hallström 92   Virginska Skol-IFen 3.35  
5 Anna Jacobsson 92   Hersby Skolas IF 3.20  
6 Sara Eriksson 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 2.95  
7 Anna Ogenvall 92   Sundsta/Älvkullegym IF 2.45  
                             
  2.45 2.55 2.75 2.95 3.05 3.10 3.15 3.20 3.25 3.30 3.35 3.40 3.45 3.50 3.55 3.70  
Anna Jacobsson - - o o o - o xo xxx                
Anna Ogenvall xo xxx                              
Sophie Jensen - - - - - - - o - o - xo - xo o xxx  
Anna Juggas - - - - - - - o - o - o - o xxx    
Sara Eriksson - - - xo xxx                        
Sofie Hallström - - - - - xo xo - xxo - xo - xxx        
Lisa Lantz - - - - - - - xo - xxo - o xxx        
F16 Tresteg
             
1 Louise Thornander 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 11,39  
2 Louise Nyberg 92   Sundsgym Skol-IF 11,27  
3 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 10,44  
4 Jasmin Sabir 92   Södra Latin IF 10,32  
5 Ellen Isaksson 92   Söderportsgym IF 10,30  
6 Hilda Friberg-Jonsson 92   Friidrottsgym i Göteborg 10,30  
7 Karin Strömbladh 92   Friidrottsgym i Göteborg 10,26  
8 Sabina Hedhag 92   Friidrottsgym i Göteborg 10,22  
9 Anna Höög 92   Växjö Fria Gym IF 10,18  
10 Lovisa Baur 92   Sanda Skol-IF 9,90  
11 Rebecka Johansson 92   Karlskoga Gymnasiesk IF 9,82  
12 Julia Folkesson 92   Holavedskolans IF 9,81  
13 Jenny Karmskog 92   Holavedskolans IF 9,66  
14 Adela Andersen 92   Alströmerskolans IF 9,54  
  Olivia Klüft 92   Friidrottsgymn. i Växjö X  
  Sofie Hallström 92   Virginska Skol-IFen -  
                         
Louise Thornander X (+ 0,6) 11,12 (+ 0,6) 11,39 (+ 0,7) 10,84 (+ 0,2) X ( -0,1) 11,27 (+ 0,7)
Louise Nyberg 10,99 (+ 0,9) X (+ 0,6) 10,71 ( -0,1) X ( -0,1) 11,27 ( -0,8) 11,18 (+ 0,2)
Frida Lüppert Thomsson 10,03 (+ 0,3) 10,28 ( -0,1) 10,44 (+ 0,9) X (+ 0,2) 10,21 (+ 0,5) 10,30 (+ 0,2)
Jasmin Sabir 10,32 (+ 0,4) 10,03 (+ 0,3) X (+ 0,4) X (+ 1,0) X ( -0,1) 10,09 ( -0,1)
Ellen Isaksson 10,10 (+ 0,6) 10,30 (+ 0,5) 9,99 (+ 0,2) 10,25 (+ 0,4) 10,16 (+ 0,2) 10,22 ( -0,1)
Hilda Friberg-Jonsson 10,30 (+ 0,9) 10,00 (+ 0,4) 10,02 (+ 0,5) 10,01 (+ 0,4) 9,97 (+ 0,2) 9,76 (+ 0,5)
Karin Strömbladh 9,60 (+ 0,4) 10,26 (+ 0,2) 10,14 (+ 0,5) 9,90 ( -0,1) X (+ 0,2) 9,75 (+ 0,6)
Sabina Hedhag 9,75 (+ 1,2) 10,22 (+ 0,4) X (+ 0,4) 10,13 ( -0,1) X ( -0,1) 9,94 (+ 0,2)
Anna Höög X (+ 0,4) X (+ 0,5) 10,18 (+ 0,8)   ()   ()   ()
Lovisa Baur 9,82 (+ 0,4) 9,90 (+ 0,7) 9,73 (+ 0,3)   ()   ()   ()
Rebecka Johansson 9,82 (+ 0,8) X (+ 0,5) 9,70 (+ 0,9)   ()   ()   ()
Julia Folkesson 9,61 (+ 1,0) 9,81 (+ 0,6) 9,69 (+ 0,4)   ()   ()   ()
Jenny Karmskog 9,66 (+ 0,8) 9,49 (+ 0,6) 9,61 (+ 0,3)   ()   ()   ()
Adela Andersen 9,47 (+ 0,7) 9,54 (+ 1,0) X (+ 0,3)   ()   ()   ()
Olivia Klüft X ( -0,1) X (+ 0,3) X (+ 0,5)   ()   ()   ()
Sofie Hallström - () - () - ()   ()   ()   ()
F16 Kula
             
1 Matilda Berglund 92 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 13,52  
2 Hanna Bjärkvik 92 SWE Sanda Skol-IF 13,48  
3 Johanna Larsson 92 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 13,21 PB
4 Fredrica Kremlhofer 92 SWE Jensen Gym Skol-IF 12,79  
5 Hanna Bengtsson 92 SWE Friidrottsgymn. i Malmö 12,78  
6 Julia Wiberg 92 SWE Friidrottsgymn. i Växjö 12,34  
7 Mergime Jashari 92 SWE Friidrottsgym Karlstad IF 12,01  
8 Patricia Himaj 92 SWE Kitas IF 11,66 PB
9 Matilda Elfgaard 92 SWE Sanda Skol-IF 11,00  
10 Anna Juggas 92 SWE Gefle Gymnasii IF 10,96  
11 Victoria Johansson 92 SWE Sanda Skol-IF 10,81  
12 Emilia Amb 92 SWE Friidrottsgymn. i Lidingö 10,41  
13 Gabriella Sundin 92 SWE Sanda Skol-IF 10,27  
14 Amanda Björklund 92 SWE Sundsta/Älvkullegym IF 10,03  
15 Jesica Johansson 92 SWE Uddevalla Gymnasiesk IF 9,80  
16 Anna Nymo 92 SWE Wargentinskolans IF 9,67  
17 Malin Gerleman 92 SWE Uddevalla Gymnasiesk IF 9,07  
18 Nathalie Nagy 92 SWE Friidrottsgym i Göteborg 8,84  
19 Louise Bertilsson 92 SWE Friidrottsgym i Göteborg 8,62  
  Matilda Lindholm 92 SWE Åvaskolans IF -  
               
Louise Bertilsson 8,45 8,62 X      
Johanna Larsson 12,91 12,91 13,21 X X 12,88
Victoria Johansson X 10,81 X      
Amanda Björklund 9,96 10,03 9,45      
Malin Gerleman 9,07 8,78 8,62      
Fredrica Kremlhofer 11,58 12,19 12,29 12,44 12,79 X
Matilda Lindholm - - -      
Anna Nymo 9,42 9,43 9,67      
Emilia Amb X X 10,41      
Gabriella Sundin 9,79 10,27 10,02      
Nathalie Nagy 8,84 X 8,78      
Anna Juggas X - 10,96      
Hanna Bengtsson X 11,98 12,29 12,78 12,74 12,70
Patricia Himaj 11,01 11,66 10,61 X 11,54 X
Julia Wiberg 12,34 X 11,93 X 12,22 12,23
Hanna Bjärkvik 12,72 13,42 X X 13,09 13,48
Jesica Johansson 9,74 9,80 9,67      
Mergime Jashari 11,03 12,01 X 11,93 10,69 11,01
Matilda Berglund 13,05 13,29 12,47 12,28 13,52 12,72
Matilda Elfgaard 10,91 10,86 11,00      
F15 800 m Försök 1
             
1 Johanna Busk 93   Rosenborgskolans IF 2.24,37 Q  
2 Emmy Bärjegård 93   Sammilsdalskolans IF 2.24,50 Q  
3 Johanna Nissén Karlsson 93   Fredriksdalskolans IF 2.24,74 Q  
4 Petra Andersson 93   Aspuddens skolas IF 2.24,98   PB
5 Amanda Folkebrant 93   Eklidens Skol-IF 2.29,16    
6 Therese Moberg 93   Minervaskolans IF 2.31,12    
7 Josefin Ellmarker 93   Linneaskolans Skol-IF 2.33,56    
8 Angelica Ring 93   Folkungaskolans IF 2.36,20    
9 Melina Nordström 93   Adolf Fredriks Skolas IF 2.38,48    
10 Felicia Magnusson 93   Skol-IF Väster 2.39,58    
11 Therese Nylander 93   Bergviks Skol-IF 2.50,05    
   
F15 800 m Försök 2
             
1 Ida Holm 93   Hjällsnässkolans IF 2.23,59    
2 Jenny Håland     Vittra Östertälje IF 2.23,81   PB
3 Malin Strand 93   Skara Grundskolas IF 2.24,35    
4 Anna Ringdahl 93   Norrevångs Skol-IF 2.26,63    
5 Johanna Hultgren 93   Lorensberga Skol-IF 2.29,31    
6 Sofi Stahring 93   Frösåkerskolans IF 2.29,66    
7 Fanny Dahlgren 93   Ferlinskolans IF 2.31,09    
8 Kristin Edquist Servold 93   Centralskolans IF 2.32,94    
9 Malin Trollsås 93   Fribergaskolans IF 2.35,61    
10 Helén Andréasson 93   Västerskolans IF 2.40,35   PB
11 Louise Agustsson 93   Skara Grundskolas IF 2.40,61    
   
F15 80 m häck Försök 1 Vind:+0.3
             
1 Charlotte Skogström 93   Söraskolans IF 12,12 Q  
2 Ellen Hjort 93   Lillåns Skolas IK 12,61 Q  
3 Maria Krogh 93   Ållebergsgym IF 12,63    
4 Lina Marcussen 93   Torpskolans IF 12,72    
5 Lisa Sernbrandt 93   Segeltorpsskolans IF 13,31    
6 Linnea Zackrisson 93   Forssa Klacksskolans IF 14,74    
7 Therese Nylander 93   Bergviks Skol-IF 15,06    
   
F15 80 m häck Försök 2 Vind:+0.5
             
1 Evelina Strömberg 93   Prolympia Skol IF 11,85 Q  
2 Lowisa Hanning 93   Friidrottsgymn. i Lidingö 12,13 Q  
3 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 12,27 q PB
4 Julia Wigren 93   Solängsskolans IF 12,71    
5 Melinda Holm 93   Vellinge Skol-IF 12,84    
6 Jessica Östlund 93   Björkeby Skol-IF 13,17    
7 Ellinore Hanell 93   Junkaremålsskolans IF 16,10    
   
F15 80 m häck Försök 3 Vind:+1.2
             
1 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 12,17 Q  
2 Jasmine Burestam 93   Skolhagens Skol-IF 12,41 Q  
3 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 12,43 q PB
4 Fredrika Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 12,96   PB
5 Lisa Berg 93   Segeltorpsskolans IF 12,97    
6 Elina Rapp 93   Bodafors Skol-IF 13,23    
   
F15 80 m häck Final Vind:-0.2
             
1 Evelina Strömberg 93   Prolympia Skol IF 11,81    
2 Charlotte Skogström 93   Söraskolans IF 12,18    
3 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 12,20    
4 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 12,52    
5 Lowisa Hanning 93   Friidrottsgymn. i Lidingö 12,56    
6 Jasmine Burestam 93   Skolhagens Skol-IF 12,64    
7 Ellen Hjort 93   Lillåns Skolas IK 12,98    
8 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 12,98    
   
F15 Stav
             
             
1 Angelica Bengtsson 93   Dackeskolans IF 4.12 PB
2 Jenny Jansson 93   Frösåkerskolans IF 2.85  
3 Emmy Bärjegård 93   Sammilsdalskolans IF 2.65 PB
4 Emma Karlsson 93   Surahammars Skol-IF 2.45  
5 Elin Svedlund 93   Haparanda Läroverks IF 2.25  
                             
  2.00 2.25 2.45 2.55 2.65 2.75 2.85 2.95 3.50 3.80 4.07 4.12 4.21        
Elin Svedlund o xo xxx                            
Jenny Jansson - o xo xo o o o xxx                  
Emmy Bärjegård - xo xo o xxo xxx                      
Emma Karlsson - o o xxx                          
Angelica Bengtsson - - - - - - - - o xo xo o xx        
F15 Längd
             
1 Charlotte Skogström 93   Söraskolans IF 5,53  
2 Matilda Holm 93   Göteborgs Högre Samsk IF 5,43  
3 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 5,43 PB
4 Evelina Strömberg 93   Prolympia Skol IF 5,36  
5 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 5,30 PB
6 Frida Rydberg 93   Kyrkebyskolans IF 5,26 PB
7 Caroline Ståhl 93   Lillåns Skolas IK 5,16 PB
8 Emma Backström 93   Britsarvsskolans IF 5,09  
9 Julia Wigren 93   Solängsskolans IF 5,07 PB
10 Jasmine Burestam 93   Skolhagens Skol-IF 5,04  
11 Alexandra Hjorth 93   Gottsunda Skol-IF 5,02  
12 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 4,98  
13 Madeleine Eriksson 93   Solängsskolans IF 4,96  
14 Nicole Uddén 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 4,90  
15 Caroline Hjalmarsson 93   Prolympia Skol IF 4,89  
16 Fredrika Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 4,88  
18 Ida Andersson 93   Hofgårdsskolans IF 4,75  
19 Lisa Berg 93   Segeltorpsskolans IF 4,72  
20 Linnea Zackrisson 93   Forssa Klacksskolans IF 4,72  
21 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 4,72  
22 Lisa Sernbrandt 93   Segeltorpsskolans IF 4,71  
23 Dominika Struska 93   Skrantaskolans IF 4,61  
24 Desirée Gustafsson 93   Björkeby Skol-IF 4,53 PB
25 Eléonore Montler 93   Hjällsnässkolans IF 4,51  
26 Elin Svedlund 93   Haparanda Läroverks IF 4,36  
27 Louise Danielsson 93   Skara Grundskolas IF 4,29  
28 Julia Karlsson 93   Nytorpsskolans IF 4,09  
29 Melinda Holm 93   Vellinge Skol-IF 4,03  
30 Malin Blomqvist 93   Gränsskolans IF 3,98  
31 Emma Loneberg 93   Tunaholmsskolans IF 3,95  
32 Frida Wähäjärvi 93   Gränsskolans IF 3,86  
33 Anna Kårling Kahn 93   Nytorpsskolans IF 3,28  
  Erika Håkansson 93   Vellinge Skol-IF X  
  Josefina Hyltenstam 93   Nytorpsskolans IF X  
  Elina Rapp 93   Bodafors Skol-IF X  
  Kimberlie Salomon 93   Nytorpsskolans IF -  
                         
Fredrika Norén 4,62 (+ 1,2) 4,88 (+ 3,4) 4,68 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Frida Rydberg 5,11 (+ 0,0) X (+ 2,8) 5,13 (+ 0,8) 5,10 (+ 0,2) 5,19 (+ 0,9) 5,26 (+ 1,9)
Caroline Ståhl 4,90 (+ 1,7) X (+ 2,8) 5,16 (+ 1,7) X (+ 1,2) 5,01 (+ 0,9) 5,09 (+ 1,8)
Emma Backström 4,98 ( -1,8) 5,09 (+ 1,6) X (+ 1,5) X (+ 0,5) 4,99 ( -1,0) X (+ 2,8)
Emma Ehrlin X ( -1,1) 4,88 (+ 1,8) 5,19 (+ 1,1) 5,09 ( -0,2) X ( -0,8) 5,43 (+ 2,2)
Matilda Hellqvist 5,11 ( -0,6) X (+ 0,4) 5,13 ( -1,0) 5,21 (+ 0,1) X ( -1,0) 5,30 (+ 1,7)
Matilda Holm X (+ 0,0) 5,43 (+ 0,8) X (+ 2,3) 5,37 ( -1,2) X (+ 1,0) X (+ 0,8)
Charlotte Skogström 5,20 (+ 1,6) 5,09 (+ 1,1) 4,99 (+ 2,6) 5,31 ( -0,9) 5,45 (+ 1,9) 5,53 (+ 0,5)
Evelina Strömberg 5,21 (+ 0,8) 5,03 (+ 1,3) 5,14 (+ 0,1) 5,22 (+ 1,1) 5,36 (+ 1,8) 5,23 (+ 0,1)
Julia Wigren 4,66 (+ 3,2) 4,88 (+ 1,0) 5,07 (+ 1,5)   ()   ()   ()
Jasmine Burestam 4,87 ( -1,1) 5,00 (+ 1,7) 5,04 (+ 1,7)   ()   ()   ()
Alexandra Hjorth 4,92 (+ 0,2) 5,02 ( -0,6) 4,86 (+ 1,0)   ()   ()   ()
Ida Hansen 4,98 (+ 1,1) 2,80 (+ 1,1) X (+ 1,2)   ()   ()   ()
Madeleine Eriksson 4,84 (+ 0,6) 4,96 (+ 4,2) 4,90 (+ 2,8)   ()   ()   ()
Nicole Uddén 4,90 (+ 1,6) X (+ 2,0) 4,67 ( -0,1)   ()   ()   ()
Caroline Hjalmarsson X (+ 1,7) 4,89 (+ 0,6) 4,67 ( -0,1)   ()   ()   ()
Ida Andersson 4,75 (+ 3,6) 3,73 (+ 0,7) X (+ 0,9)   ()   ()   ()
Lisa Berg 4,72 (+ 1,1) 4,53 (+ 1,8) 4,31 (+ 0,1)   ()   ()   ()
Linnea Zackrisson 4,53 (+ 3,6) 4,26 (+ 0,0) 4,72 (+ 2,7)   ()   ()   ()
Jessica Bloodworth X ( -0,1) 4,47 (+ 1,3) 4,72 (+ 0,7)   ()   ()   ()
Lisa Sernbrandt 4,59 ( -1,0) X (+ 0,6) 4,71 ( -1,0)   ()   ()   ()
Dominika Struska X (+ 1,3) 4,61 (+ 1,6) X (+ 0,0)   ()   ()   ()
Desirée Gustafsson 4,15 (+ 3,1) 4,53 (+ 2,8) 4,48 (+ 3,1)   ()   ()   ()
Eléonore Montler 4,51 (+ 1,4) 2,71 (+ 1,4) 4,38 (+ 0,1)   ()   ()   ()
Elin Svedlund 4,36 (+ 0,0) 4,09 ( -1,1) 4,14 (+ 0,8)   ()   ()   ()
Louise Danielsson 4,29 (+ 2,2) 2,21 ( -0,3) 4,16 (+ 0,7)   ()   ()   ()
Julia Karlsson X (+ 1,1) 4,09 (+ 0,9) 4,02 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Melinda Holm X ( -1,3) 2,69 (+ 1,3) 4,03 (+ 1,6)   ()   ()   ()
Malin Blomqvist 3,86 (+ 0,0) 3,98 (+ 1,3) X (+ 2,7)   ()   ()   ()
Emma Loneberg 3,46 (+ 0,8) 3,95 (+ 1,9) X (+ 0,9)   ()   ()   ()
Frida Wähäjärvi 3,78 ( -1,2) 3,86 ( -1,0) 3,80 (+ 0,2)   ()   ()   ()
Anna Kårling Kahn 2,53 (+ 0,0) 3,28 ( -1,0) X (+ 0,3)   ()   ()   ()
Erika Håkansson X (+ 1,9) X ( -1,2) X (+ 0,9)   ()   ()   ()
Josefina Hyltenstam X (+ 0,2) X (+ 1,8) X (+ 2,5)   ()   ()   ()
Elina Rapp X (+ 0,0) - (+ 1,6) - ()   ()   ()   ()
Kimberlie Salomon - () - () - ()   ()   ()   ()
F15 Diskus
             
1 Maria Wennlund 93 SWE Ferlinskolans IF 44,55  
2 Rebecka Johansson 93 SWE Högelidsskolans IF 40,86 PB
3 Jenny Söderholm 93 SWE Irsta Skol-IF 39,89  
4 Maria Söderqvist 93 SWE Munkhätteskolans IF 39,75  
5 Eleni Larsson 93 SWE Ösmo Skolors IF 39,42 PB
6 Kristine G Aune 93 SWE Prolympia SIF Östersund 38,75  
7 Emma Haaranen 93 SWE Jernvallsskolans Skol-IF 38,58  
8 Josefin Hagström 93 SWE Skara Grundskolas IF 38,39 PB
9 Emmelie Nordling 93 SWE Nolaskolans IF 37,68 PB
10 Jennifer Backman 93 SWE Stenstalidsskolans IF 34,60  
11 Heidi Schmidt 93 SWE KSAB Täby 33,81  
12 Malin Nilsson 93 SWE Arvika Centralskolas IF 28,73  
13 Kajsa Östlin 93 SWE Frösåkerskolans IF 28,30 PB
14 My Larsson 93 SWE Prolympia Nässjö Skol-IF 25,25  
15 Emelie Henningsson 93 SWE Gärdesskolans IF 24,39  
16 Frida Wähäjärvi 93 SWE Gränsskolans IF 24,12  
               
Jenny Söderholm X 37,58 38,45 34,92 39,65 39,89
Eleni Larsson 39,42 X X      
Maria Söderqvist X 34,19 37,06 38,55 39,75 39,46
Malin Nilsson 26,76 25,04 28,73      
Emmelie Nordling X 32,84 37,68 29,90 27,17 35,61
My Larsson 25,25 X X      
Josefin Hagström X X 37,13 38,34 30,76 38,39
Frida Wähäjärvi X 24,12 21,78      
Jennifer Backman X X 34,60      
Emelie Henningsson 24,39 X X      
Maria Wennlund 35,51 X X 40,21 44,55 39,53
Emma Haaranen 27,95 36,09 X X 38,58 37,90
Kajsa Östlin 28,30 X 24,94      
Heidi Schmidt 33,81 X X      
Rebecka Johansson 38,57 35,09 38,96 33,08 40,86 33,43
Kristine G Aune X 38,41 X 38,75 X X
F15 Slägga
             
1 Maria Söderqvist 93 SWE Munkhätteskolans IF 46,42  
2 Amanda Rydberg 93 SWE Nybyggeskolans IF 45,90  
3 Liv Höckertin 93 SWE Storsjöskolans IF 45,64  
4 Elina Eriksson 93   Strömbrytarna Skol IF 44,95  
5 Josefine Larsson 93 SWE Falkbergsskolans IF 44,75 PB
6 Sara Berger 93 SWE Adolfsbergs Ro:s S-IF 42,06  
7 Eleni Larsson 93 SWE Ösmo Skolors IF 42,01  
8 Karolin Jonsson 93 SWE Torvallaskolans IF 40,58  
9 Emelie Henningsson 93 SWE Gärdesskolans IF 27,95  
10 Emmelie Nordling 93 SWE Nolaskolans IF 26,01  
11 Malin Blomqvist 93 SWE Gränsskolans IF 23,20  
  Maria Wennlund 93 SWE Ferlinskolans IF X  
               
Sara Berger 35,85 42,06 X 37,81 40,71 38,19
Josefine Larsson 41,08 38,62 41,43 38,08 41,84 44,75
Elina Eriksson 41,25 43,60 X 44,79 X 44,95
Maria Wennlund X X X      
Malin Blomqvist 22,60 23,20 X      
Emelie Henningsson 27,95 X X      
Emmelie Nordling X X 26,01      
Amanda Rydberg 43,56 42,29 42,75 45,90 X X
Liv Höckertin 45,64 45,53 X X X 43,45
Eleni Larsson 26,08 39,77 X X 38,16 42,01
Maria Söderqvist X X 46,42 45,95 X X
Karolin Jonsson X X 37,25 X X 40,58
F Grund 4x100 m
             
1 Solängsskolan Lag1     Solängsskolans IF 50,87    
  Julia Wigren 93          
  Madeleine Eriksson 93          
  Emmy Olsson 94          
  Sandra Törnros 95          
2 Lillåns Grekiska Gudar     Lillåns Skolas IK 52,87    
  Maja Brodin            
  Caroline Ståhl 93          
  Ellen Hjort 93          
  Sara Jernfält 93          
3 Björkebyskolan     Björkeby Skol-IF 53,29    
  Caroline Deutgren            
  Jessica Östlund 93          
  Desirée Gustafsson 93          
  Ida Ternvall            
4 Solängsskolan Lag2     Solängsskolans IF 53,60    
  Alexandra Bartee 95          
  Sofia Nilsson 95          
  Anna Johansson 94          
  Malin Nilsson 94          
5 Nytorp     Nytorpsskolans IF 54,24    
  Sara Eriksson 94          
  Josefina Hyltenstam 93          
  Kimberlie Salomon 93          
  Julia Karlsson 93          
6 Friberga Team rog     Karby Skolans IF 55,13    
  Stine Brändström 93          
  Malin Trollsås 93          
  Astrid Littorin 93          
  Ellen Stjerngren 93          
7 IntEng Skolan     Int Engelska Sk Örebro IF 58,99    
  Louise Harker            
  Anna Morris            
  Filippa Afzelius            
  Julia Blomberg