Torsdag 17 april 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Skol-SM 2008

Resultat lördag 14 september

P18+ 400 m Försök 1
             
1 Josh Bristol 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 51,05 Q  
2 Markus Johansson 90   Friidrottsgymn. i Umeå 51,30 Q  
3 Erik Lindahl 90   Friidrottsgym i Göteborg 52,82 q  
4 Robert Kajsjö 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 54,43    
5 Michael Sandh 90   Jan Fridegårds Skol-IF 55,34    
6 Marcus Eriksson 90   Teknikums i Växjö IF 56,16    
7 Mikael Saklenius 90   Friidrottsgym i Göteborg 56,33    
  Patrik Holmberg 90   Sjödalsgym IF DNS    
   
P18+ 400 m Försök 2
             
1 Anton Asplund 90   Friidrottsgymn. i Umeå 51,93 Q  
2 Jens Bengtsson 90   Sundsta/Älvkullegym IF 52,46 Q  
3 Johan Lindh 90   Sanda Skol-IF 52,49 q  
4 Mikael Westh 90   Löpargym IF 52,62 q SB
5 Mikael Röjerås 90   Löpargym IF 52,62 q  
6 Jonathan Dart 90   Walthers Gym IF 54,22    
7 Christoffer Van Woensel 90   Växjö Fria Gym IF 58,90    
   
P18+ 110 m häck Vind:-1.4
             
1 Björn Wilson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 14,79    
2 Alexander Brorsson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 14,87    
3 Marvin Tay 90   Friidrottsgymn. i Malmö 14,89    
4 Rasmus Ersson 90   Gävle Borgarskolas IF 14,97    
5 Rasmus Nim 89   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,98    
6 Joar Rüdrich 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 16,02    
7 Erik Ehrlin 90   Rinmanskolans IF 16,29    
  Erik Grahn 89   Strömbackaskolan DNF    
   
P18+ 2000 m hinder
             
1 Robin Lindgren 90   Aspero Skol-IF 6.26,84    
2 Mattias Berglund 90   Kitas IF 6.27,27   PB
3 David Johansson 90   Löpargym IF 6.37,96    
4 Henok Weledrgbriel 89   Hässelby gymnasium IF 6.49,39   PB
5 Lukas Melander 90   Hässlö Skol-IF 7.15,11    
6 Douglas Stenberg 90   Friidrottsgym Karlstad IF 7.44,83    
   
P18+ Längd
             
1 Björn Wilson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 7,28  
2 Erik Ehrlin 90   Rinmanskolans IF 6,61 PB
3 Martin Bergqvist 90   Ullviskolans IF 6,60  
4 Axel Fredriksen 90   Sanda Skol-IF 6,56  
5 Felix Siljebäck-Larsen 89   Friidrottsgym Karlstad IF 6,55  
6 Fredrik Kristoffersson 89   Friidrottsgymn. i Umeå 6,47  
7 Moteba Mohammed 90   Alströmerskolans IF 6,46  
8 Darko Sarovic 90   Teknis IF 6,14  
9 Dennis Widmark 90   Fredrika Bremerskolans IF 5,98  
10 Jeremy Olsen 90   Ebersteinska Skol-IF 5,79  
11 Eric Andersson 90   Västerås Fria Skol-IF 5,79 PB
12 Tommy Fors 90   Sanda Skol-IF 5,77  
13 Peter Svedlund 90   Haparanda Läroverks IF 5,49 PB
14 Henrik Nilsson 92   Filbornaskolans IF 5,16  
  Marcel Elmir 90   Sundsgym Skol-IF -  
  Johan Lindqvist 90   Ehrensvärdska Gym Skol IF -  
                         
Martin Bergqvist X (+1,3) 6,60 (+0,1) X (+3,3) 6,15 (-0,1) X (+1,4) 6,17 (+2,2)
Dennis Widmark X (+1,0) 5,53 (+2,2) 5,98 (+0,1)   ()   ()   ()
Felix Siljebäck-Larsen X (+1,6) X (+3,8) 6,18 (+1,1) 6,15 (+0,0) 6,50 (+3,2) 6,55 (+1,9)
Eric Andersson 5,79 (+1,8) X (+1,9) 2,69 (+0,2)   ()   ()   ()
Jeremy Olsen X (+2,2) 3,41 (+1,2) 5,79 (+0,5)   ()   ()   ()
Henrik Nilsson 5,16 (+2,0) X (+0,4) 5,15 (-1,2)   ()   ()   ()
Peter Svedlund 5,49 (+1,3) 5,15 (+1,7) 5,49 (+0,4)   ()   ()   ()
Tommy Fors 5,77 (+2,7) 5,47 (+2,4) 5,61 (+1,6)   ()   ()   ()
Axel Fredriksen 6,55 (+1,4) 2,54 (+0,3) X (+1,3) 6,18 (+0,2) X (+1,4) 6,56 ()
Fredrik Kristoffersson X (+1,1) X (+2,0) 6,47 (+1,9) X (+2,8) X (+2,3) X (+0,0)
Erik Ehrlin 3,89 (+2,6) X (+3,2) 6,61 (+2,0) 4,53 (+1,1) 4,31 (+1,7) X ()
Johan Lindqvist - () - () - ()   ()   ()   ()
Darko Sarovic 5,98 (+1,5) 6,14 (+1,4) - () - () - () - ()
Moteba Mohammed X (+0,9) 6,46 (+0,9) X (+2,6) 6,46 (+0,6) X (+1,7) 6,46 ()
Björn Wilson X (+1,5) 7,28 (+3,0) X (+1,2) X (+2,4) - () - ()
Marcel Elmir - () - () - ()   ()   ()   ()
P17 400 m Försök 1
             
1 John-Alex Boutzas 91   Östra Reals Skolidrottsfö 53,39 Q  
2 Nils Bergmark 91   Anderstorpsskolans IF 53,70 Q  
3 Oliver Sänneskog 91   Filbornaskolans IF 53,72 q  
4 Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg 54,60 q  
5 Hannes Assarsson 91   Växjö Fria Gym IF 55,76    
6 Daniel Andersson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 56,16   PB
7 Niclas Petersson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 59,23    
8 Andreas Persson 91   Stjerneskolans IF 59,85    
   
P17 400 m Försök 2
             
1 Erik Smedhs 91   Löpargym IF 51,82 Q PB
2 Klas Persson 91   Löpargym IF 52,26 Q  
3 Linus Gustafsson 91   Wenströmska Skolans IF 53,50 q  
4 Simon Kempinsky 91   Växjö Fria Gym IF 55,63 q  
5 Erik Wesslund 91   Växjö Katedralskolas IF 56,05    
6 Daniel Andersson 91   SLI Skol-IF 57,09    
  Jonathan Haag 91   De Geergym IF DNS    
  Andreas Romin 91   Polhemsskolans Skol-IF DNS    
   
P17 110 m häck Försök 1 Vind:+0.3
             
1 Martin Kallur 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,79 Q  
2 Marcus Nilsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 15,02 Q  
3 Patrik Nilsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 15,16 q  
4 Alexander Norén 91   Friidrottsgymn. i Umeå 15,23 q  
5 Henrik Brus 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,25 q PB
6 Arvid Berglund 91   Holavedskolans IF 15,67    
7 Joakim Björkman 91   Filbornaskolans IF 17,54    
   
P17 110 m häck Försök 2 Vind:+0.5
             
1 Anton Forsberg 91   Rudbecksskolans IF 14,53 Q  
2 Love Fältström 91   Värmdö Gym Skol-if 14,77 Q PB
3 Adriano di Feola 91   Kitas IF 15,67 q  
4 Mattias Gradin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,79    
5 Alexander Augustsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 16,50    
6 Carl Fredrik Sjöland 91   Hvitfeltska GIF 16,82    
7 Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg 17,07    
   
P17 110 m häck Final Vind:-1.1
             
1 Marcus Nilsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 14,72   PB
2 Martin Kallur 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,82    
3 Alexander Norén 91   Friidrottsgymn. i Umeå 14,88    
4 Love Fältström 91   Värmdö Gym Skol-if 15,13    
5 Patrik Nilsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 15,19    
6 Anton Forsberg 91   Rudbecksskolans IF 15,37    
7 Henrik Brus 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,47    
8 Adriano di Feola 91   Kitas IF 15,74    
   
P17 2000 m hinder
             
1 Simon Sveder 91   Stjerneskolans IF 6.11,21    
2 Aleksander Liss 91   Löpargym IF 6.35,94    
3 Jaakko Laakkonen 91   Gränsälvsgym Skol-IF 7.01,39    
   
P17 Längd
             
1 Emil Bergqvist 91   Ullviskolans IF 6,94 PB
2 Adam Ståhlberg 91   Högbergsskolans IF 6,56  
3 Mattias Abulu 91   Ester Mosessons Skol-IF 6,46  
4 Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg 6,26  
5 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 6,22 PB
6 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 6,20  
7 Wilhelm Roxling 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 6,16  
8 Martin Kallur 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 6,16  
9 Rasmus Arbenäs 91   Holavedskolans IF 6,13  
10 Simon Ljunggren 91   Wargentinskolans IF 6,11  
11 Erik Sundlöf 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 6,05  
12 Jonas Ögren 91   Anderstorpsskolans IF 6,02  
13 Malte Fibel 91   Brännkyrka GIF 5,98  
14 David Sunnemar 91   Kitas IF 5,95  
15 Daniel Nordqvist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 5,92  
16 Patrik Nilsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 5,87  
17 Christian Maluka 91   Sjödalsgym IF 5,83  
18 Kristoffer Hedlund 91   Öbacka Skol-IF 5,82  
19 Erik Wesslund 91   Växjö Katedralskolas IF 5,79  
20 Mattias Gradin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 5,64  
21 Martin Holmström 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 5,61  
22 Daniel Andersson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 5,49  
23 Elias Blomstrand 91   Växjö Katedralskolas IF 5,42  
24 Aligul Erkisi 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 5,36  
25 Sebastian Arvidsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 5,30  
26 Emil Enander Boqvist 91   Stjerneskolans IF 5,27  
27 Simon Jansson 91   Märsta Gym IF 5,00  
  Gustav Weiss 91   John Bauer S C Linköping -  
                         
Malte Fibel 5,98 (+ 2,2) 5,51 (+ 1,3) 3,65 (+ 1,0)   ()   ()   ()
Erik Wesslund 5,63 (+ 1,3) 5,48 (+ 1,9) 5,79 ()   ()   ()   ()
Daniel Andersson 5,19 (+ 1,7) X () 5,49 (+ 2,6)   ()   ()   ()
Patrik Nilsson 3,49 (+ 2,7) 5,87 (+ 2,9) 5,23 (+ 3,0)   ()   ()   ()
Martin Holmström 5,61 (+ 1,7) 5,19 (+ 2,0) 5,54 (+ 2,4)   ()   ()   ()
Wilhelm Roxling 6,15 (+ 1,3) 6,16 (+ 1,7) - () - () - () - ()
Erik Sundlöf 5,91 (+ 2,0) 6,05 (+ 1,8) 6,04 (+ 1,9)   ()   ()   ()
Mattias Gradin 5,63 (+ 1,3) X () 5,64 (+ 1,6)   ()   ()   ()
Magnus Balander-Andersson 6,12 (+ 1,7) 6,18 (+ 2,6) 5,59 (+ 1,5) 6,26 (+ 0,8) 6,23 (+ 1,3) 6,24 (+ 1,1)
Simon Jansson 5,00 (+ 0,8) X () - ()   ()   ()   ()
Elias Blomstrand 5,42 (+ 2,3) 5,19 (+ 1,5) 5,24 (+ 1,2)   ()   ()   ()
Gustav Weiss - () - () - ()   ()   ()   ()
Emil Enander Boqvist 5,27 (+ 2,6) 4,52 (+ 0,2) 4,31 (+ 0,7)   ()   ()   ()
Kristoffer Hedlund 5,66 (+ 2,1) 5,82 (+ 0,5) 5,71 (+ 1,7)   ()   ()   ()
Jonas Ögren 5,76 (+ 0,9) 5,73 (+ 1,5) 6,02 (+ 1,9)   ()   ()   ()
Sebastian Arvidsson 5,08 (+ 0,8) 5,30 (+ 2,5) - ()   ()   ()   ()
Daniel Nordqvist 4,25 (+ 2,1) 5,90 (+ 0,3) 5,92 (+ 1,6)   ()   ()   ()
Simon Styrman X () 6,22 (+ 2,3) 6,17 (+ 1,4) 6,01 (+ 0,6) 6,22 (+ 2,5) 6,09 (+ 1,6)
Aligul Erkisi 5,36 (+ 2,4) 5,09 (+ 1,6) X ()   ()   ()   ()
David Sunnemar 5,95 (+ 0,8) 5,87 (+ 0,8) X ()   ()   ()   ()
Simon Ljunggren X () 6,11 (+ 1,0) 6,06 (+ 1,9)   ()   ()   ()
Martin Kallur 6,10 (+ 1,5) X () 6,16 (+ 2,6) 4,55 (+ 1,5) - () X ()
Rasmus Arbenäs 6,13 (+ 1,3) 6,06 (+ 1,1) 6,10 (+ 1,5)   ()   ()   ()
Christian Maluka X () X () 5,83 (+ 2,2)   ()   ()   ()
Mattias Abulu X () 6,46 (+ 1,5) 6,39 (+ 2,8) X () 6,05 (+ 2,1) X ()
Emil Bergqvist 6,94 (+ 1,9) X () - () 6,85 (+ 2,4) X () X ()
Adam Ståhlberg 6,48 (+ 2,3) - () - () 6,56 (+ 2,4) - () - ()
Adam Chiguer X () 6,20 (+ 1,1) 6,06 (+ 1,4) - () - () 6,09 (+ 1,9)
P17 Diskus
             
1 Stefan Sundler 91   Stjerneskolans IF 51,20  
2 Sebastian Axell 91   Friidrottsgymn. i Malmö 46,34  
3 Sami Luttinen 91   Ebersteinska Skol-IF 45,43  
4 Erik Schenström 91   Enskilda Skol-IF 45,08  
5 Erik Sundlöf 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 42,98  
6 Andreas Lindell-Svensson 91   Växjö Fria Gym IF 40,35  
7 Adam Chiguer 91   Sjödalsgym IF 39,57  
8 Emil Olars 91   Igelstavikens Skol-IF 37,22  
9 Simon Assarsson 91   Växjö Fria Gym IF 35,88  
10 Mattias Andersson 91   Polhemskolans IF 34,71  
11 Andreas Romin 91   Polhemsskolans Skol-IF 32,84  
12 Johan Claesson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 32,75  
13 Oscar Ivarsson 91   Teknikums i Växjö IF 32,19  
14 Jaakko Laakkonen 91   Gränsälvsgym Skol-IF 28,50  
15 Fredrik Mäki 91   Gränsälvsgym Skol-IF 28,20  
16 Felix Sonebäck 91   Sjödalsgym IF 28,09  
17 Johan Melin 91   JB Skol-IF 26,25  
18 Simon Jansson 91   Märsta Gym IF 20,50  
19 Simon Fogelberg 91   Rudbecksskolans IF 18,69  
  Simon Lindblom 91   Rekarnegym IF X  
  Victor Magnusson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF -  
               
Erik Schenström 41,90 45,08 X X X X
Jaakko Laakkonen 28,50 27,31 X      
Andreas Lindell-Svensson X 35,01 40,35 38,97 X X
Johan Melin X X 26,25      
Mattias Andersson 34,71 X X      
Fredrik Mäki X X 28,20      
Sebastian Axell 40,84 46,34 X X 42,35 46,00
Adam Chiguer 37,86 X X 39,57 X X
Victor Magnusson - - -      
Simon Assarsson 28,16 35,88 X      
Simon Jansson 20,50 X 16,59      
Oscar Ivarsson X 29,39 32,19      
Emil Olars 36,45 33,30 X 32,72 X 37,22
Simon Lindblom X X X      
Johan Claesson X 30,47 32,75      
Felix Sonebäck 28,09 X 27,03      
Sami Luttinen 45,08 45,43 X X 42,55 41,90
Simon Fogelberg 18,69 X X      
Andreas Romin X 32,84 X      
Erik Sundlöf X 42,98 X 40,21 X 41,96
Stefan Sundler X 51,20 50,50 X X 47,35
P16 400 m Försök 1
             
1 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 51,59 Q  
2 Erik Inge 92   Rekarnegym IF 52,52 Q  
3 Daniel Gleimar 92   Löpargym IF 53,10 q PB
4 Jonatan Andersson 92   Friidrottsgymn. i Umeå 53,71 q  
5 Viktor Emanelsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 54,43   PB
6 Erik Gerdin 92   Polhemsskolans Skol-IF 55,97    
  Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås DNS    
   
P16 400 m Försök 2
             
1 Andreas Peterson 92   Kitas IF 51,99 Q  
2 Andreas Af Trolle 92   Mälarhöjdens Skolas IF 53,49 Q  
3 Alexander Asp 92   Söderportsgym IF 53,60 q PB
4 Oskar Johansson 92   Upplands-Bro Gym IF 54,33 q  
5 Patrik Sjöö 92   Walthers Gym IF 54,78    
6 Jakob Melin 92   Filbornaskolans IF 56,19    
   
P16 110 m häck Försök 1 Vind:-0.9
             
1 Anders Leifsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 15,12 Q  
2 Albin Axelsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 15,32 Q  
3 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 15,41 q PB
4 Johan Carlqvist 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,76 q  
5 Oscar Törnros 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 16,42    
6 Simon Luup 92   Kunskapsgym IF 17,36    
   
P16 110 m häck Försök 2 Vind:-0.8
             
1 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 14,56 Q  
2 Tobias Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 15,72 Q  
3 Tom Södrén 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 15,85 q  
4 Anton Nilsson 92   Sjödalsgym IF 16,04 q  
5 Sebastian Karlsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 16,20    
6 Viktor Husmark 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 16,55    
   
P16 110 m häck Final Vind:-1.2
             
1 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 14,18    
2 Anders Leifsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 14,91    
3 Johan Carlqvist 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,28   PB
4 Albin Axelsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 15,32    
5 Tobias Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 15,57    
6 Anton Nilsson 92   Sjödalsgym IF 15,62    
7 Tom Södrén 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 15,96    
8 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 19,41    
   
P16 2000 m hinder
             
1 Marcus Hallbäck 92   Löpargym IF 6.18,64    
2 Sebastian Lundberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 6.29,74   PB
3 Emil Blomberg 92   Löpargym IF 6.30,58   PB
4 Emil Jansson-Borssén 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 6.35,71   PB
5 Jonatan Nordebo 92   Friidrottsgymn. i Umeå 7.07,49    
  Emil Pettersson 92   S:t Mikaelsskolans IF DNF    
   
P16 Höjd
             
             
1 Arlind Shaluni 92   Ebersteinska Skol-IF 1.93  
2 Tom Södrén 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 1.91  
3 Fredrik Lindgren 92   Nösnäs Skol-IF 1.91  
4 Olov Bylund 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.88  
5 Axel Bonevik 92   Friidrottsgym i Göteborg 1.81  
6 Sebastian Karlsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 1.81  
7 Viktor Husmark 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.77  
8 Jon Sturluson 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.72  
8 Jesper Lundmark 92   Mimers Hus Skol-IF 1.72  
8 Matthew Meremann 92   Södra Latin IF 1.72  
11 Gustav Jilderfält 92   Holavedskolans IF 1.72  
12 Jakob Tersander 92   Blackebergs Gym IF 1.67  
                             
  1.62 1.67 1.72 1.77 1.81 1.85 1.88 1.91 1.93 2.01              
Viktor Husmark - - o o xxx                        
Matthew Meremann o o o xxx                          
Tom Södrén - - - - o xo xo o xxx                
Arlind Shaluni - - - - o o x- o o xxx              
Jesper Lundmark o o o xxx                          
Gustav Jilderfält o - xxo xxx                          
Fredrik Lindgren - - - - xo o o xxo xxx                
Axel Bonevik - - - o xxo xxx                      
Jon Sturluson - - o xx-                          
Jakob Tersander - o xxx                            
Sebastian Karlsson - o o xo xxo xxx                      
Olov Bylund - - o o - xo o xxx                  
P16 Stav
             
             
1 Simon Gyllensten 92   Friidrottsgym i Göteborg 4.00  
2 Gisli Brynjarsson 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 3.90  
3 Kristoffer Persson 92   Tyresö Enskilda Gym IF 3.85  
4 Tom Södrén 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 3.85  
5 Dennis Fransson Bergetoft 92   Tullängsskolans IF 3.80  
6 Sebastian Karlsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 3.80  
7 Viktor Husmark 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 3.70  
8 Axel Danielsson Meiling 92   Stjerneskolans IF 3.70  
9 Johan Forsberg 92   Friidrottsgym i Göteborg 3.60  
10 Samuel Wiktorsson 92   Wargentinskolans IF 3.20  
11 Philip Eliasson 92   Nacka Gym IF 3.20  
                             
  2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.80 3.85 3.90 3.95 4.00 4.30  
Simon Gyllensten - - - - - - - - - - - - - - xo xxx  
Philip Eliasson - - - - xxo xxx                      
Kristoffer Persson - - - - - - - - - o - xxo xxx        
Axel Danielsson Meiling - - - - - - o xxo o xxo xxx            
Samuel Wiktorsson o - xo - o xxx                      
Tom Södrén - - - - - xo o o xo o xo xxo xxx        
Sebastian Karlsson - - - - - - o - xxo o xo xxx          
Johan Forsberg - - - - - - - - xo - xxx            
Viktor Husmark - - - - - xxo - o xo xo xxx            
Gisli Brynjarsson - - - - - - - - xo - xo - o - xxx    
Dennis Fransson Bergetoft - - - - - - - - - xo o xxx          
P16 Tresteg
             
1 Andreas Andersson 92   Torsbergsskolans IF 13,75  
2 Sadeeh Mbye 92   Friidrottsgym i Göteborg 13,58  
3 Dastid Selmani 92   Polhemskolans IF 13,39  
4 Andreas Hemström 92   Högbergsskolans IF 13,39 PB
5 Arlind Shaluni 92   Ebersteinska Skol-IF 13,04 PB
6 Axel Bonevik 92   Friidrottsgym i Göteborg 12,76  
7 Joshua Höglund 92   Säveskolans IF 12,62  
8 Samuel Wiktorsson 92   Wargentinskolans IF 12,44  
9 Gustav Jilderfält 92   Holavedskolans IF 10,43  
  Simon Gyllensten 92   Friidrottsgym i Göteborg -  
                         
Andreas Andersson 13,19 (+0,5) 13,43 (+1,5) 13,02 (+2,5) 13,32 (+1,6) 13,26 (+1,8) 13,75 (+1,6)
Sadeeh Mbye 13,56 () 13,54 (+1,6) 13,58 (+1,4) X (+0,4) 13,41 (+2,0) 13,49 (-0,7)
Dastid Selmani 13,31 (+1,4) 13,09 (+0,6) 13,28 (+3,2) X (+1,4) 13,39 (+1,5) 13,09 (+0,6)
Andreas Hemström 12,33 (+1,9) 12,85 (-0,2) 12,89 (+0,4) X (+1,6) X (+2,4) 13,39 (+1,6)
Arlind Shaluni X (+0,5) 12,74 (+1,0) 13,04 (+1,9) 12,94 (+1,8) 12,60 (+2,4) 12,83 (+1,8)
Axel Bonevik 12,76 (+1,1) 12,47 (+1,8) 12,67 (+1,6) X (+2,3) 12,74 (+3,4) 12,32 (+0,2)
Joshua Höglund 12,11 (+1,4) 12,35 (-1,3) 12,46 (+1,7) 12,28 (+0,8) 12,62 (+1,4) 12,41 (+0,4)
Samuel Wiktorsson 12,04 (+1,7) 12,24 (+1,4) X (+1,4) 12,44 (+4,0) 12,24 (+2,8) 12,05 (+2,0)
Gustav Jilderfält 10,43 (+1,3) X (-1,0) X (+0,8) 0,02 ()   ()   ()
Simon Gyllensten - (+2,3) - () - ()   ()   ()   ()
P16 Spjut
             
1 Mattias Hanson-Bergén 92   Enskilda Skol-IF 61,04 PB
2 Arwid Koskinen 92   Sjödalsgym IF 56,35 PB
3 Linus Vainionpää 92   Palmcrantzskolans IF 50,58  
4 Michael Dahlström 92   Walthers Gym IF Karlstad 50,51  
5 Johan Carlqvist 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 50,36  
6 Andreas Grahn 92   Rudbeckianska Gym IF 49,61  
7 Jonathan Laack 92   Friidrottsgymn. i Växjö 48,28 PB
8 Pontus Vikström 92   Teknikums i Växjö IF 45,70  
9 Gisli Brynjarsson 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 44,57  
10 Philip Gustafsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 43,24  
11 William Cander 92   Ale Gym IF 42,42  
12 Jonatan Lilja 92   Sanda Skol-IF 40,37  
13 Fredrik Persson 92   Hortlax Skol-IF 37,33  
14 Robin Espinoza 92   Friidrottsgym i Göteborg 37,23  
15 Samuel Wiktorsson 92   Wargentinskolans IF 35,98  
16 Zoli Holdos 92   Skara Grundskolas IF 33,02  
17 Alexander Svensson 92   Sanda Skol-IF 27,37  
18 Richard Berg 92   Växjö Fria Gym IF 26,84  
  Axel Bonevik 92   Friidrottsgym i Göteborg X  
  Johan Forsberg 92   Friidrottsgym i Göteborg -  
  Sadeeh Mbye 92   Friidrottsgym i Göteborg -  
  Tom Södrén 92   Friidrottsgymn. i Lidingö -  
               
Johan Carlqvist X 50,36 X X X X
Jonathan Laack X X 48,28 X 45,20 44,98
Michael Dahlström 50,51 X 48,35 44,95 X X
Pontus Vikström X 45,36 X X 45,70 43,20
Andreas Grahn 49,61 X X 48,02 X X
Mattias Hanson-Bergén 50,74 X 51,00 57,45 61,04 59,64
Linus Vainionpää 50,16 48,98 50,58 X X X
Arwid Koskinen 48,07 50,26 X 56,35 - X
Gisli Brynjarsson 39,94 41,60 44,57      
Philip Gustafsson 41,67 X 43,24      
William Cander 38,50 X 42,42      
Jonatan Lilja X 40,37 X      
Fredrik Persson 35,75 34,36 37,33      
Robin Espinoza 28,99 33,16 37,23      
Samuel Wiktorsson 35,98 34,14 X      
Zoli Holdos X 30,53 33,02      
Alexander Svensson X 27,37 26,62      
Richard Berg 26,70 26,84 X      
Axel Bonevik X X -      
Johan Forsberg - - -      
Sadeeh Mbye - - -      
Tom Södrén - - -      
P15 300 m Försök 1
             
1 Kalle Sandberg 93   Ramnerödsskolans IF 38,96 Q  
2 Jens Lundberg 93   Älvåkraskolans IF 39,09 Q  
3 Alexander Lesser 93   Casa Powder Skol-IF 39,53 q  
4 Simon Pankalla 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 39,76 q  
5 Hannes Carlsson 93   Funkabo Skol-IF 40,12 q  
6 Erik Holmberg 93   Roslagsskolan 40,50   PB
7 Niklas Olofsson 93   Ängetskolans IF 42,38    
   
P15 300 m Försök 2
             
1 Kristian Ekelundaxelson 93   Lund Montessorigrundsk IF 37,93 Q PB
2 Marcus Backman 93   Skiftingeskolans IF 37,98 Q  
3 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 38,02 q  
4 Daniel Westh 93   Häggviksskolans IF 40,17   PB
5 Gunderyd Marcus 93   Näsbydalsskolans IF 40,41    
6 Gabriel Gonzales 93   Roslagsskolan 41,25    
7 Jonathan Forsemalm 93   Junkaremålsskolans IF 46,52    
   
P15 300 m Final
             
1 Kalle Sandberg 93   Ramnerödsskolans IF 37,77    
2 Kristian Ekelundaxelson 93   Lund Montessorigrundsk IF 38,19   PB
3 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 38,27    
4 Marcus Backman 93   Skiftingeskolans IF 38,33    
5 Alexander Lesser 93   Casa Powder Skol-IF 39,07    
6 Jens Lundberg 93   Älvåkraskolans IF 39,26    
7 Hannes Carlsson 93   Funkabo Skol-IF 39,87    
  Simon Pankalla 93   Anna o Alfred Dalinsk IF DNS    
   
P15 800 m Final
             
1 Elias Bjuhr 93   Renforsskolans Skol IF 2.01,72    
2 Christoffer Ohlsson 93   Minerva IF 2.02,56   PB
3 Erik Filipovic 93   Centralskolans IF 2.03,91    
4 Simon Samuelsson 93   Irsta Skol-IF 2.04,43    
5 Alexander Lötvall 93   Ekdala Skol-IF 2.05,47    
6 Fredrik Eråker 93   Rudsskolans IF 2.07,10   PB
7 Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan 2.08,40    
8 Kristoffer Holm 93   Kvarnbergsskolans IF 2.13,09    
9 Kalle Härlebo 93   Centralskolans Skol-IF 2.13,43   PB
10 Arvid Lizell 93   Adolf Fredriks Skolas IF 2.29,52    
11 Vilhelm Urpi Hedbjörk 93   Adolf Fredriks Skolas IF 2.51,84    
  Simon Lindholm 93   Milners Skol IF DNS    
   
P15 Stav
             
             
1 Oskar Norström 93   Transtensskolans IF 4.00  
2 Axel Frisén 93   Kumlaby Skol-IF 3.80  
3 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 3.80  
4 Simon Gunnarsson 93   Tillberga Skol-IF 3.40  
5 Viktor Warg 93   Arvika Centralskolas IF 2.80  
6 Anton Lossev 93   Skol-IFen June 2.70  
7 Tom Tuvhag 93   Bergundaskolans IF 2.70  
  Gustav Fridh 93   Nytorpsskolans IF x  
                             
  2.50 2.70 2.80 2.90 3.00 3.10 3.20 3.30 3.40 3.50 3.60 3.70 3.75 3.80 3.85 3.90 4.00
Oskar Norström - - - - - - - - - - o o o - o o xxo
Simon Gunnarsson - - - - o xo xo o xxo xxx              
Filip Hjort - - - - - - - - - - o o - xo xxx    
Viktor Warg - o o - xxx                        
Anton Lossev o o xxx                            
Gustav Fridh - - - - - xxx                      
Axel Frisén - - - - - - - - - o o o - o - xxx  
Tom Tuvhag - xo xxx                            
P15 Slägga
             
1 Sebastian Thörngren 93   Frykenskolans IF 59,78 PB
2 Oscar Vestlund 93   Kils Skol IF 51,59  
3 Niklas Lindstedt 93   Källtorpskolans IF 45,05  
4 John Plate 93   Norgårdens Skol-IF 40,10  
5 Dennis Martinsson 93   Kilaforsskolans IF 39,02  
6 Kalle Härlebo 93   Centralskolans Skol-IF 28,80  
  Tomi Luttinen 93   Borgsmoskolans IF X  
               
Niklas Lindstedt X 44,66 45,05 X X X
Oscar Vestlund 51,59 X 49,57 X 47,07 X
Sebastian Thörngren 57,23 56,92 54,12 51,45 59,78 51,32
Dennis Martinsson 35,42 39,02 X X X X
John Plate 40,10 X X X X -
Kalle Härlebo X X X X 28,80 X
Tomi Luttinen X X X X X X
F18+ 100 m häck Vind:-3.0
             
1 Fanny Lüppert Thomsson 90   Tibble Gym IF 14,67    
2 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 14,97    
3 Ellen Sääw 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 15,16    
4 Emilia Granqvist 90   Palmcrantzskolans IF 15,39    
5 Sara Långfors 90   Täby Enskilda Gym Skol-IF 15,89    
6 Ellen Björklund 90   Polhemskolans IF 16,08    
7 Desirée Lingsell 90   Wargentinskolans IF 16,54    
   
F18+ 1500m hinder
             
1 Maria Westher 90   Karlskoga Gymnasiesk IF 5.29,70    
2 Camilla Andersson 90   Mimers Hus Skol-IF 5.50,64    
3 Isabell Johansson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 6.34,05    
4 Martina Markne Rossland 90   Sjödalsgym IF 7.14,87    
   
F18+ Stav
             
             
  Andrea Smedberg 90   Virginska Skol-IFen -  
  Petra Olsen 90   Friidrottsgymn. i Malmö -  
  Moa Thorstensson 90   Friidrottsgymn. i Lidingö -  
                             
  2.22 2.42 2.62 2.82 2.97 3.72 3.90 4.10 4.20 4.28              
Moa Thorstensson - - - - XXX                        
Andrea Smedberg O O XO XXX                          
Petra Olsen - - - - - O XO O O XXX              
F18+ Längd
             
1 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 5,66  
2 Ellen Björklund 90   Polhemskolans IF 5,63 PB
3 Johanna Froode 90   Friidrottsgymn. i Växjö 5,63  
4 Fanny Lüppert Thomsson 90   Tibble Gym IF 5,41  
5 Sofia Carls 90   Tyresö Gym IF 5,35  
6 Malin Andersson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 5,20  
7 Frida Linde 90   Tibble Gym IF 5,20  
8 Sara Långfors 90   Täby Enskilda Gym Skol-IF 5,16  
9 Elin Yngve 90   Ållebergsgym IF 5,05  
10 Sara Arwald 90   Friidrottsgymn. i Malmö 5,02  
11 Emilia Granqvist 90   Palmcrantzskolans IF 4,97  
12 Linda Beckius 90   Sanda Skol-IF 4,90  
13 Sara Liden 90   Aspero Skol IF Borås 4,62  
14 Lydia Ståhlberg 90   Högbergsskolans IF 4,59  
15 Moa Hjelmer 90   Rosa Elefanten IF 4,22  
16 Emma Palmér 90   Friidrottsgymn. i Malmö 3,57  
                         
Elin Yngve 4,49 (+ 0,1) 5,05 (+ 1,8) 4,69 (+ 0,9)   ()   ()   ()
Moa Hjelmer 4,22 (+ 0,0) 3,99 ( -0,2) X (+ 0,8)   ()   ()   ()
Fanny Lüppert Thomsson X (+ 1,6) 5,41 (+ 3,4) 5,15 ( -0,1) X (+ 0,7) 5,40 (+ 2,2) X (+ 0,8)
Frida Linde 5,20 (+ 0,3) X (+ 1,4) X (+ 1,3) X (+ 1,8) X (+ 2,0) X (+ 1,1)
Sara Liden 4,62 ( -1,0) 4,48 (+ 0,5) 4,46 (+ 0,1)   ()   ()   ()
Andrea Nybäck 5,49 ( -0,3) 5,60 (+ 3,4) 4,86 (+ 0,0) - () X (+ 2,0) 5,66 (+ 1,0)
Sara Långfors 4,87 ( -0,2) 5,16 (+ 3,4) X (+ 1,3) X (+ 2,1) X (+ 0,2) 4,96 ( -1,4)
Lydia Ståhlberg X ( -0,1) X (+ 2,5) 4,59 ( -1,1)   ()   ()   ()
Johanna Froode X (+ 0,0) 5,33 (+ 1,5) 5,37 (+ 1,4) X (+ 2,3) X (+ 0,9) 5,63 (+ 2,1)
Sara Arwald X (+ 2,0) 4,84 (+ 0,7) 5,02 ( -0,3)   ()   ()   ()
Emma Palmér 3,02 (+ 1,3) 3,57 (+ 1,1) 2,62 ( -0,3)   ()   ()   ()
Emilia Granqvist 4,97 (+ 1,1) 4,87 (+ 1,7) 4,89 (+ 0,4)   ()   ()   ()
Linda Beckius 4,67 (+ 1,3) 4,90 (+ 1,9) 4,73 (+ 0,6)   ()   ()   ()
Ellen Björklund 5,36 (+ 1,3) 5,22 (+ 0,1) 5,10 ( -0,9) 5,63 (+ 0,6) 5,51 (+ 0,1) 5,48 (+ 0,3)
Sofia Carls 5,35 (+ 0,8) 5,10 (+ 1,0) 5,17 (+ 0,8) 5,14 (+ 0,7) 5,17 (+ 0,4) 5,32 (+ 1,4)
Malin Andersson X (+ 0,9) 5,14 (+ 0,2) 4,97 (+ 0,4) 5,20 (+ 1,6) X (+ 2,4) 5,11 (+ 0,5)
F18+ Diskus
             
1 Sandra Andersson 90   Solbergaskolans IF 44,91  
2 Hanna Erlandsson 90   Sanda Skol-IF 44,47  
3 Frida Åkerström 90   Gny Skol-IF 38,25  
4 Sara Cronsioe 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 36,73  
5 Amanda Öberg 90   Friidrottsgym Karlstad IF 36,43  
6 Hanna Reiding 90   Märsta Gym IF 36,33  
7 Viktoria Johansson 90   De Geergym IF 33,53  
8 Ida Claesson 90   Söderportsgym IF 32,52  
9 Linda Johansson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 29,69  
10 Johanna Andersson 90   Växjö Fria Gym IF 28,76  
11 Amanda Rohlin 90   Milners Skol IF 27,97  
12 Anna Holm 90   Voxnadalens Gym IF 27,41  
               
Sara Cronsioe 36,73 32,80 34,26 32,50 35,45 35,28
Hanna Erlandsson 43,10 40,96 X 41,77 44,47 42,33
Sandra Andersson 43,98 43,98 44,11 43,21 42,33 44,91
Amanda Rohlin 27,95 27,97 X      
Hanna Reiding 32,10 36,33 X X 34,35 33,50
Viktoria Johansson 29,66 X 33,53 X X 31,85
Frida Åkerström X X 38,25 X X X
Ida Claesson X 32,42 X 29,66 30,37 32,52
Anna Holm 27,41 X 26,29      
Amanda Öberg 30,90 36,43 X X 32,07 36,12
Johanna Andersson X 28,76 28,38      
Linda Johansson X 29,69 X      
F18+ Slägga
             
1 Jennifer Höglund 90   Gefle Gymnasii IF 48,48  
2 Amanda Eriksson 90   Stjerneskolans IF 48,39  
3 Annelie Ståhl 90   Upplands-Bro Gym IF 48,03  
4 Nike Hermans 90   Sjödalsgym IF 47,53  
5 Linda Drougge 90   Friidrottsgym Karlstad IF 43,12 PB
6 Linda Johansson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 38,77  
7 Frida Åkerström 90   Gny Skol-IF 37,80  
8 Frida Linde 90   Tibble Gym IF 36,90  
9 Louise Johansson 90   Igelstavikens Skol-IF 34,04  
10 Anna Jönsson 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 33,88  
11 Maja Unander 90   Sundsvalls gymnasie IF 33,60  
12 Erika Femzén 90   Växjö Katedralskolas IF 33,40  
13 Madeleine Olsson 90   Friidrottsgym i Göteborg 27,10  
14 Fanny Lüppert Thomsson 90   Tibble Gym IF 23,12  
               
Annelie Ståhl 45,37 46,28 44,04 47,46 48,03 X
Linda Drougge X 41,23 X X X 43,12
Fanny Lüppert Thomsson 21,78 22,69 23,12      
Maja Unander 33,60 X X      
Nike Hermans 47,53 X X X 47,43 X
Anna Jönsson X X 33,88      
Linda Johansson X 38,77 38,45 37,78 X X
Madeleine Olsson 25,50 17,79 27,10      
Jennifer Höglund 39,96 44,60 44,46 48,48 44,43 48,27
Frida Åkerström X X 37,80      
Amanda Eriksson 44,86 48,39 47,88 X 45,05 X
Erika Femzén 30,36 33,40 32,55      
Frida Linde X X 34,45 36,90 35,94 36,13
Louise Johansson X X 34,04      
F17 400 m Försök 1
             
1 Sara Bley 91   De Geergym IF 58,61 Q  
2 Rebecca Moyo 91   Sanda Skol-IF 58,81 Q  
3 Johanna Mosell 91   Staffanskolans IF 59,45 q  
4 Angelika Lilja 91   Lerums Gymnasium 60,79 q PB
5 Mikaela Kärlin 91   Löpargym IF 61,74 q  
6 Emelie Forsell 91   Virginska Skol-IFen 64,69    
  Evelina Nicolson 91   Sjödalsgym IF DNS    
   
F17 400 m Försök 2
             
1 Lovisa Lindh 91   Mimers Hus Skol-IF 59,02 Q  
2 Johanna Linnell 91   Linköpings Gymnasie GF 60,18 Q  
3 Stephanie Olsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 60,74 q  
4 Theresa Thomasson 91   Sundsgym Skol-IF 63,78    
5 Anna Troije 91   Rudbecksskolans IF 64,87    
6 Elin Börjedahl 91   Filbornaskolans IF 65,95    
7 Joanna Wilkås 91   Wadköpings Utbildnc SIF 66,11    
8 Jessica Maria Hjelmhagen 91   Teknis IF Örebro 68,67    
   
F17 100 m häck Försök 1 Vind:-0.4
             
1 Isabell Englund 91   Friidrottsgymn. i Malmö 14,35 Q  
2 Tove Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 15,07 Q  
3 Evelin Hindrikes 91   Hagaskolans IF Borlänge 15,15 q  
4 Viktoria Carlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 15,20 q  
5 Elin Falegård 91   Friidrottsgymn. i Växjö 15,27    
   
F17 100 m häck Försök 2 Vind:-1.0
             
1 Marika Merkel-Johansson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 14,81 Q  
2 Therese Lindhe 91   Friidrottsgym Karlstad IF 14,99 Q  
3 Elina Palmquist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 15,07 q  
4 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 15,17 q  
5 Ulrika Jakobsson 91   Sjödalsgym IF 15,33    
6 Saga Kullenbäck 91   SLI Skol-IF 17,68    
   
F17 100 m häck Final Vind:-0.9
             
1 Isabell Englund 91   Friidrottsgymn. i Malmö 14,44    
2 Marika Merkel-Johansson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 14,79    
3 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 14,86    
4 Evelin Hindrikes 91   Hagaskolans IF Borlänge 15,05   PB
5 Therese Lindhe 91   Friidrottsgym Karlstad IF 15,14    
6 Tove Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 15,16    
7 Elina Palmquist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 15,66    
  Viktoria Carlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF DQ    
   
F17 1500m hinder
             
1 Emma Jansson 91   Löpargym IF 5.11,72    
2 Anna-Lisa Lundqvist 91   Sjödalsgym IF 6.38,60    
3 Emilia Segerdahl 91   Friidrottsgym Karlstad IF 7.14,19    
4 Victoria Dronsfield 91   Friidrottsgym Karlstad IF 7.14,20    
   
F17 Stav
             
             
1 Nathalie Busk 91   ProCivitas Skol IF Malmö 3.72  
2 Anna Nilson 91   Friidrottsgymn. i Malmö 3.52  
3 Hedvig Samuelsson 91   Friidrottsgymn. i Malmö 3.42  
4 Linnea Neldemo 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 3.07  
5 Elin Iwarsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 2.97  
  Karin Dahlgren 91   Gävle Borgarskolas IF x  
                             
  2.67 2.82 2.97 3.07 3.17 3.27 3.32 3.37 3.42 3.47 3.52 3.57 3.62 3.67 3.72 3.85  
Nathalie Busk - - - - - - - - o - o - o - xo xxx  
Anna Nilson - - - - - - - - - - xo - xxx        
Linnea Neldemo - o o o xxx                        
Elin Iwarsson o - xo xxx                          
Hedvig Samuelsson - - - - - o - - xo - xxx            
Karin Dahlgren xxx                                
F17 Längd
             
1 Melissa Stenzon 91   Friidrottsgym i Göteborg 5,81  
2 Elin Östlund 91   Wadköpings Utbildnc SIF 5,66  
3 Elina Palmquist 91   Friidrottsgym Karlstad IF 5,65  
4 Sabina Winqvist 91   Friidrottsgym i Göteborg 5,62  
5 Mia Axelsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 5,53 PB
6 Ida Carlsson 91   Friidrottsgymn. i Växjö 5,45  
7 Marine Jonsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 5,41 PB
8 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 5,37  
9 Therese Lindhe 91   Friidrottsgym Karlstad IF 5,28 PB
10 Emma Waldo 91   Friidrottsgymn. i Malmö 5,27 PB
11 Malin Eriksson 91   Teknis IF Örebro 5,25  
12 Frida Rosén Hagert 91   Sanda Skol-IF 5,24  
13 Cecilia Andersson 91   Jan Fridegårds Skol-IF 5,20  
14 Rebecca Moyo 91   Sanda Skol-IF 5,19  
15 Mikaela Lindqvist 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 5,17  
16 Elin Falegård 91   Friidrottsgymn. i Växjö 5,16  
17 Johanna Adolfsson 91   Växjö Katedralskolas IF 5,16  
18 Emma Hålldin 91   Rekarnegym IF 5,10  
19 Erika Karlsson 91   Rekarnegym IF 5,07  
20 Maria Hultgren 91   Södra Latin IF 5,02  
21 Malin Brattström 91   Sundsta/Älvkullegym IF 5,01 PB
22 Isabella Kulevska 91   Växjö Fria Gym IF 4,98  
23 Alexandra Svensson 91   Söderportsgym IF 4,89  
24 Josefin Leander-Nilsson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 4,87 PB
25 Theresa Thomasson 91   Sundsgym Skol-IF 4,81  
26 Daniella Berg 91   Wenströmska Skolans IF 4,79  
27 Linn Gunnarsson 91   Tibble Gym IF 4,79  
28 Emma Fredriksson 91   Danderyds Gym IK 4,78  
29 Sofi Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 4,70  
30 Angelika Lilja 91   Lerums Gymnasium 4,55  
31 Elin Jönsson 91   Wargentinskolans IF 4,55  
32 Frida Wändesjö 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 4,48  
33 Britta Jönsson 91   Wargentinskolans IF 4,44  
34 Nathalie Åklint 91   Kitas IF 4,42  
35 Mathilda Hultman 91   Lerums Gymnasium 4,29  
36 Sara Ulin 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 3,69  
                         
Melissa Stenzon 5,73 (+1,4) 5,53 (+1,9) 5,65 (+0,5) 5,79 (+1,3) X (+2,8) 5,81 (+2,1)
Elin Östlund 5,48 (-0,4) 5,11 (+1,6) 5,31 (+0,8) 5,40 (+0,2) X (+2,8) 5,66 (+0,6)
Elina Palmquist 5,47 (+1,8) 5,36 (+0,9) 5,50 (+1,7) 5,65 (-0,5) X (+2,7) 5,61 (+2,4)
Sabina Winqvist 5,20 (+1,4) 5,61 (+1,9) 5,61 (+1,8) 5,24 (+2,3) 5,47 (+1,1) 5,62 (+1,4)
Mia Axelsson 5,49 (+1,1) 5,40 (+2,0) 5,35 (+2,3) 5,53 (+1,3) X (+1,4) 5,12 (+0,2)
Ida Carlsson X (+2,3) 5,45 (+1,3) 5,39 (+1,5) 3,04 (+1,6) 5,07 (+1,4) 5,38 (+2,5)
Marine Jonsson X (+1,5) 5,41 () 5,18 (+1,3) X (+1,9) X (+2,1) 5,30 (+2,1)
Lisa Linnell X (+0,6) 5,03 (+1,9) 5,34 (+0,0) 5,22 (+0,1) X (+2,4) 5,37 (+1,1)
Therese Lindhe 5,28 (+1,1) X (+1,4) 4,86 (+1,3)   ()   ()   ()
Emma Waldo 5,27 (+0,6) X (+0,8) 5,03 (+3,1)   ()   ()   ()
Malin Eriksson 5,24 (+1,0) 5,25 (+0,9) 5,03 (+1,3)   ()   ()   ()
Frida Rosén Hagert 5,24 (+1,8) 3,68 (+1,6) 5,04 (-1,4)   ()   ()   ()
Cecilia Andersson 5,20 (+3,0) 4,95 (+2,0) 4,88 (-0,2)   ()   ()   ()
Rebecca Moyo 4,77 (+1,5) 5,01 (+1,3) 5,19 (+3,4)   ()   ()   ()
Mikaela Lindqvist X (+2,4) X (+1,7) 5,17 (+2,6)   ()   ()   ()
Elin Falegård 5,10 (+1,7) 5,15 (+1,8) 5,16 (+0,9)   ()   ()   ()
Johanna Adolfsson 5,16 (-0,8) X (+2,6) 5,10 (+1,6)   ()   ()   ()
Emma Hålldin X (+1,8) 5,10 (+0,4) X (+0,4)   ()   ()   ()
Erika Karlsson X (+0,4) 5,07 (+0,8) X (+1,2)   ()   ()   ()
Maria Hultgren 5,00 (+1,2) 5,02 (+0,1) X (+2,4)   ()   ()   ()
Malin Brattström X (+2,0) 4,72 (+1,8) 5,01 (+1,6)   ()   ()   ()
Isabella Kulevska 4,98 (+0,7) X (+0,8) X (+0,4)   ()   ()   ()
Alexandra Svensson X (+1,3) 4,79 (+0,7) 4,89 (+1,7)   ()   ()   ()
Josefin Leander-Nilsson 4,87 (+0,4) 4,62 (+1,4) 4,35 (+0,5)   ()   ()   ()
Theresa Thomasson 4,81 (+1,0) X (+2,5) 4,69 (+1,8)   ()   ()   ()
Daniella Berg 4,75 (+0,5) 4,79 (+0,1) 1,49 (+3,0)   ()   ()   ()
Linn Gunnarsson X (+0,9) 4,42 (+1,4) 4,79 (+0,9)   ()   ()   ()
Emma Fredriksson X (+1,5) 3,79 (+1,9) 4,78 (+2,8)   ()   ()   ()
Sofi Karlsson 4,64 (+1,4) 4,42 (+1,6) 4,70 (+2,0)   ()   ()   ()
Angelika Lilja 4,41 (+1,8) 4,55 () 4,40 (+0,0)   ()   ()   ()
Elin Jönsson X (+0,3) 4,55 (+4,0) X (-0,1)   ()   ()   ()
Frida Wändesjö 4,48 (+1,7) 2,18 (+0,6) 1,93 (+2,2)   ()   ()   ()
Britta Jönsson 4,05 (+0,0) 4,24 (+4,8) 4,44 (+3,0)   ()   ()   ()
Nathalie Åklint 4,30 (+1,3) X (-0,8) 4,42 (+2,7)   ()   ()   ()
Mathilda Hultman X (+1,6) 3,53 (+0,3) 4,29 (+1,3)   ()   ()   ()
Sara Ulin X (+0,7) 3,69 () 3,54 (+2,4)   ()   ()   ()
F17 Diskus
             
1 Anna Jonasson 91   Stjerneskolans IF 42,37  
2 Camilla Norr-Ericsson 91   De Geergym IF 38,70  
3 Ida Storm 91   Friidrottsgymn. i Malmö 38,56  
4 Caroline Hermansson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 37,92  
5 Sandra Allerhed 91   Rekarnegym IF 35,56  
6 Julia Rabe 91   Stjerneskolans IF 34,60 PB
7 Erica Lundbladh 91   Friidrottsgymn. i Växjö 34,14 PB
8 Maria Kastberg 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 33,20  
9 Martina Carlsson 91   Sanda Skol-IF 29,71  
10 Emilia Eklund 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 28,23  
11 Ellinor Tuvhag 91   Växjö Katedralskolas IF 28,09  
12 Emelie Larsson 91   Polhems Skol-IF 27,62  
13 Anna Fredriksson 91   Sanda Skol-IF 24,92  
14 Sophie Kling 91   Upplands-Bro Gym IF 23,61  
15 Michelle Nilsson 91   ProCivitas Skol IF Malmö 23,34  
16 Sandra Johansson 91   Friidrottsgym i Göteborg 22,28  
17 Anna-Lisa Lundqvist 91   Sjödalsgym IF 21,99  
18 Josefin Karlsson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 21,60  
19 Frida Engström 91   ProCivitas Skol IF 21,08  
20 Emilia Segerdahl 91   Friidrottsgym Karlstad IF 17,27  
21 Viktoria Carlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 14,81  
               
Josefin Karlsson X 21,40 21,60      
Viktoria Carlsson 14,81 X -      
Anna Jonasson 42,37 40,50 X X X X
Emilia Eklund 23,68 28,23 23,92      
Emilia Segerdahl 15,84 16,10 17,27      
Sophie Kling X X 23,61      
Camilla Norr-Ericsson 36,98 38,40 36,12 35,96 33,39 38,70
Ida Storm X X 34,57 37,54 38,56 X
Caroline Hermansson 36,54 37,54 37,92 35,92 35,39 37,47
Emelie Larsson X 27,62 23,37      
Anna Fredriksson X 24,92 21,30      
Julia Rabe 29,37 29,73 32,94 33,80 33,79 34,60
Frida Engström 21,08 18,42 19,98      
Martina Carlsson X X 29,71      
Michelle Nilsson X 23,34 22,62      
Sandra Allerhed 33,19 X 32,83 X 33,12 35,56
Maria Kastberg 33,20 X X X X X
Sandra Johansson 21,86 22,28 X      
Erica Lundbladh 32,69 30,34 X 34,14 X 32,50
Ellinor Tuvhag 28,09 X X      
Anna-Lisa Lundqvist 18,90 21,99 X      
F17 Slägga
             
1 Ida Storm 91   Friidrottsgymn. i Malmö 55,04  
2 Camilla Norr-Ericsson 91   De Geergym IF 45,74  
3 Kajsa Århäll 91   Vadsbogym IF 43,90  
4 Sandra Hallberger 91   Friidrottsgymn. i Växjö 42,37  
5 Caroline Piri 91   Sjödalsgym IF 41,81  
6 Anna Jonasson 91   Stjerneskolans IF 41,54 PB
7 Andrea Nordling 91   Parkskolans IF 39,81  
8 Gabriella Backman 91   Walthers Gym IF Karlstad 36,99  
9 My Östh Gustafsson 91   Holavedskolans IF 36,58  
10 Rebecka Markus 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 35,92  
11 Kristina Andersson 91   Rekarnegym IF 34,84  
12 Maria Kastberg 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 33,08  
13 Sandra Johansson 91   Friidrottsgym i Göteborg 27,72  
14 Frida Rosén Hagert 91   Sanda Skol-IF 16,68  
15 Therese Pettersson 91   Sanda Skol-IF 13,54  
  Amanda Skytt 91   Falu Friidrottsgym SkolIF X  
               
Gabriella Backman X 35,25 36,99      
Frida Rosén Hagert 16,12 16,68 X      
Therese Pettersson X 13,54 12,35      
Kajsa Århäll 35,82 42,34 41,02 43,90 X X
Rebecka Markus 35,92 32,96 X      
Maria Kastberg 33,08 X X      
Camilla Norr-Ericsson 42,55 45,58 45,74 45,63 45,49 44,92
Caroline Piri X X 38,50 41,81 X 36,88
Anna Jonasson 41,54 40,63 X 40,64 X X
Kristina Andersson 33,24 32,73 34,84      
My Östh Gustafsson X 35,31 36,58      
Andrea Nordling 36,07 37,51 38,83 X 38,32 39,81
Sandra Johansson X X 27,72      
Amanda Skytt X X X      
Sandra Hallberger X 42,37 X X X X
Ida Storm 55,04 X X X X X
F16 400 m Försök 1
             
1 Vendela Mindelöf 92   Blackebergs Gym IF 58,00 Q  
2 Caroline Andersson 92   Mariebergs Skol-IF 60,31 Q  
3 Helena Karlsson 92   Virginska Skol-IFen 60,77 q  
4 Linnea Backman 92   Filbornaskolans IF 63,73    
5 Emma Lindkvist 92   Rekarnegym IF 64,33    
6 Sofia Thorstensson 92   Lerums Gymnasium 64,98   PB
  Emilia Geirup 92   Mimers Hus Skol-IF DNF    
  Nicole Möllerberg 92   Friidrottsgymn. i Malmö DNS    
   
F16 400 m Försök 2
             
1 Frida Petersson 92   Polhemskolans IF 59,63 Q  
2 Lisa Skagersten 92   Friidrottsgymn. i Växjö 59,98 Q  
3 Sandra Wagner 92   Teknis IF Örebro 60,54 q  
4 Hedda Linderstam 92   Kitas IF 60,56 q PB
5 Jasmin Sabir 92   Södra Latin IF 61,48 q  
6 Rebecca Arnesson 92   Växjö Fria Gym IF 63,57    
7 Jennifer Wahlberg 92   Herrgårdsgym IF 64,08   PB
8 Annika Rydgård 92   Vadsbogym IF 71,57    
   
F16 100 m häck Försök 1 Vind:-0.1
             
1 Victoria Johansson 92   Sanda Skol-IF 15,68 Q  
2 Elin Sångberg 92   Broman Gym IF 16,14 Q  
3 Lovisa Baur 92   Sanda Skol-IF 16,59 q  
4 Mergime Jashari 92   Friidrottsgym Karlstad IF 18,97 q  
5 Samantha Wikmark 92   Danderyds Gym IK 19,43 q  
   
F16 100 m häck Försök 2 Vind:-0.5
             
1 Louise Thornander 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 15,13 Q  
2 Carolina Sjöberg 92   Vadsbogym IF 15,35 Q  
3 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 16,15 q  
  Caroline Sandsjoe 92   Friidrottsgym Karlstad IF DNF    
  Louise Nyberg 92   Sundsgym Skol-IF DNF    
   
F16 100 m häck Final Vind:-0.9
             
1 Carolina Sjöberg 92   Vadsbogym IF 14,72    
2 Louise Thornander 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 15,03    
3 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 15,46    
4 Mergime Jashari 92   Friidrottsgym Karlstad IF 15,47    
5 Victoria Johansson 92   Sanda Skol-IF 15,89    
6 Elin Sångberg 92   Broman Gym IF 15,92    
7 Lovisa Baur 92   Sanda Skol-IF 16,50    
  Samantha Wikmark 92   Danderyds Gym IK DNS    
   
F16 1500m hinder
             
1 Caroline Högardh 92   Friidrottsgymn. i Växjö 5.11,40   PB
2 Stina E Jansson 92   Polhemsskolans Skol-IF 5.12,36   PB
3 Tilda Helgesson 92   Löpargym IF 5.30,30    
4 Julia Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 5.32,16    
   
F16 Höjd
             
             
1 Marie Wall 92   Mimers Hus Skol-IF 1.70  
2 Gudrun-Marie Petursdottir 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.61  
3 Andrea Eriksson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 1.61  
4 Johanna Hellgren 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.61  
5 Pia Liedholm 92   Ållebergsgym IF 1.53  
6 Erika Chytraeus 92   Sjödalsgym IF 1.53  
6 Karin Strömbladh 92   Friidrottsgym i Göteborg 1.53  
8 Ellinor Snickars 92   Jakobsbergsskolans IF 1.53  
9 Carolin Lindgren 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 1.48  
9 Viktoria Bengtsson 92   Filbornaskolans IF 1.48  
9 Johanna Olsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 1.48  
9 Louise Nyberg 92   Sundsgym Skol-IF 1.48  
13 Sofia Karlsson 92   Rekarnegym IF 1.48  
14 Sabina Hedhag 92   Friidrottsgym i Göteborg 1.48  
15 Lisa Lantz 92   Friidrottsgymn. i Växjö 1.43  
                             
  1.43 1.48 1.53 1.58 1.61 1.64 1.66 1.68 1.70 1.75              
Louise Nyberg o o - - - - - - - - -            
Karin Strömbladh o xo o xxx                          
Johanna Hellgren - x- o xo xxo xxx                      
Erika Chytraeus - xo o xxx                          
Lisa Lantz o xxx                              
Viktoria Bengtsson o o xxx                            
Marie Wall - - o o o o - - xo xxx              
Johanna Olsson - o xxx                            
Pia Liedholm - o o xxx                          
Carolin Lindgren - o xxx                            
Gudrun-Marie Petursdottir - - o o xo xxx                      
Sofia Karlsson o xo xxx                            
Andrea Eriksson o o o xo xxo xxx                      
Sabina Hedhag o xxo xxx                            
Ellinor Snickars o o xo xxx                          
F16 Slägga
             
1 Linn Jonsson 92   Friidrottsgymn. i Umeå 48,96  
2 Malin Johansson 92   Friidrottsgymn. i Umeå 48,29  
3 Liv Andersson 92   Friidrottsgymn. i Umeå 46,33  
4 Emelie Larsson 92   Sjödalsgym IF 43,38  
5 Johanna Larsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 41,47  
6 Lotta Hyvönen 92   Friidrottsgymn. i Umeå 41,28  
7 Hanna Bengtsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 40,09  
8 Rebecka Johansson 92   Karlskoga Gymnasiesk IF 35,60  
9 Malin Femzén 92   Teknikums i Växjö IF 31,85  
10 Malin Kvist 92   Torsbergsskolans IF 29,46  
11 Suzanna Strand 92   Ållebergsgym IF 21,13  
12 Freja Jernstig 92   Friidrottsgym Karlstad IF 18,74  
13 Caroline Sandsjoe 92   Friidrottsgym Karlstad IF 18,32  
14 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 16,51  
  Johanna Blomberg 92   Vadsbogym IF X  
  Lisa Haag 92   Angereds Gym Skol-if X  
               
Caroline Sandsjoe X 18,32 15,82      
Linn Jonsson 47,49 X X 48,60 48,96 47,44
Malin Femzén 30,88 31,85 29,58      
Lotta Hyvönen X 41,28 X X X X
Malin Kvist 29,46 X X      
Suzanna Strand 21,13 X 20,25      
Liv Andersson 41,42 46,33 X X 45,30 X
Johanna Blomberg X X X      
Freja Jernstig 18,74 X 17,52      
Johanna Larsson X X 39,09 41,47 38,54 X
Lisa Haag X X X      
Frida Lüppert Thomsson X 16,51 X      
Malin Johansson X 48,29 X 47,30 X 46,42
Rebecka Johansson 35,08 35,60 34,30 X X X
Emelie Larsson 38,98 43,38 X 39,47 X 41,37
Hanna Bengtsson X 35,80 37,40 X 38,98 40,09
F16 Spjut
             
1 Matilda Elfgaard 92   Sanda Skol-IF 38,32  
2 Emilia Amb 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 37,19  
3 Malin Dahlberg 92   Hagaskolans IF Borlänge 34,45  
4 Victoria Johansson 92   Sanda Skol-IF 33,68  
5 Sophie Jensen 92   ProCivitas Skol IF Malmö 33,60  
6 Katja Axelsson 92   Gymnasieskolans IF Eslöv 33,48  
7 Sofie Hallström 92   Virginska Skol-IFen 32,42  
8 Bina Merzaai 92   Hvitfeltska GIF 32,11  
9 Anna Bergström 92   Blackebergs Gym IF 31,27  
10 Emma Arnsten 92   Wargentinskolans IF 30,97  
11 Linn Nyström 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 30,32  
12 Mergime Jashari 92   Friidrottsgym Karlstad IF 30,10  
13 Yuselin Greek 92   Ferlinskolans IF 30,10  
14 Nicole Möllerberg 92   Friidrottsgymn. i Malmö 29,56  
15 Jesica Johansson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 29,52  
16 Amanda Björklund 92   Sundsta/Älvkullegym IF 27,07  
17 Carolina Landberg 92   J B Sports Club Norrk SIF 26,98  
18 Kristin Wahman 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 26,15  
19 Lisa Lantz 92   Friidrottsgymn. i Växjö 25,96  
20 Olivia Klüft 92   Friidrottsgymn. i Växjö 22,56  
21 Malin Gerleman 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 19,07  
22 Louise Bertilsson 92   Friidrottsgym i Göteborg 18,10  
23 Stina Gustafsson 92   Polhems Skol-IF 15,78  
24 Nathalie Nagy 92   Friidrottsgym i Göteborg 14,45  
25 Frida Lilja 92   Friidrottsgym i Göteborg 13,33  
  Jenny Janslätt Axelsson 92   Göteborgs Högre Samsk IF X  
  Jennifer Midsäter 92   Kunskapsgym Göteborg SIF X  
  Patricia Himaj 92   Kitas IF X  
               
Linn Nyström 26,42 30,32 -      
Jenny Janslätt Axelsson X X X      
Emma Arnsten 30,25 29,85 30,97      
Frida Lilja 13,33 X X      
Louise Bertilsson 18,10 X X      
Nathalie Nagy X 14,45 X      
Nicole Möllerberg 28,52 27,80 29,56      
Lisa Lantz 25,78 22,98 25,96      
Olivia Klüft X 22,56 12,91      
Carolina Landberg X 21,10 26,98      
Stina Gustafsson 13,65 13,85 15,78      
Sofie Hallström 29,09 31,62 30,96 - 32,42 31,38
Malin Gerleman 19,07 17,33 18,03      
Jennifer Midsäter X X X      
Patricia Himaj X - -      
Sophie Jensen 32,33 27,58 33,60 X 31,54 X
Kristin Wahman 26,15 X X      
Mergime Jashari 28,42 29,26 30,10      
Jesica Johansson 28,91 29,52 28,83      
Anna Bergström 31,27 28,51 29,02      
Katja Axelsson X 33,48 31,45 30,66 33,36 31,14
Yuselin Greek X 28,27 30,10      
Victoria Johansson 28,92 32,74 33,68 28,44 19,70 -
Bina Merzaai 29,34 32,11 X 29,82 30,79 -
Malin Dahlberg 33,31 33,83 31,28 34,45 31,20 X
Emilia Amb 33,97 35,18 37,19 30,09 33,68 32,22
Matilda Elfgaard 34,90 X 35,30 36,85 32,68 38,32
Amanda Björklund 26,06 X 27,07      
F15 300 m Försök 1
             
1 Olivia Danell 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 42,03 Q  
2 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 42,10 Q  
3 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 42,34 q PB
4 Marine Alfredsson 93   Strömbrytarna Skol IF 42,39 q  
5 Maria Krogh 93   Ållebergsgym IF 42,88 q  
6 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 43,10 q  
7 Matilda Almelöv 93   Mälarhöjdens Skolas IF 46,93   PB
  Åsa Söderlund 93   Fryxellska Skolans IF DNS    
   
F15 300 m Försök 2
             
1 Evelina Åhman 93   Prolympia Skol IF 42,45 Q  
2 Sara Rönnby 93   Brunnsängsskolans IF 42,65 Q  
3 Sara Jernfält 93   Lillåns Skolas IK 43,49    
4 Nicole Uddén 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 44,05    
5 Felicia Magnusson 93   Skol-IF Väster 46,69    
6 Therese Nylander 93   Bergviks Skol-IF 48,77    
  Emma Backström 93   Britsarvsskolans IF DNS    
   
F15 300 m Final
             
1 Marine Alfredsson 93   Strömbrytarna Skol IF 41,94   PB
2 Evelina Åhman 93   Prolympia Skol IF 42,09    
3 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 42,17    
4 Olivia Danell 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 42,94    
5 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 43,34    
6 Sara Rönnby 93   Brunnsängsskolans IF 43,46    
7 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 43,60    
8 Maria Krogh 93   Ållebergsgym IF 43,84    
   
F15 800 m Final
             
1 Johanna Busk 93   Rosenborgskolans IF 2.21,04    
2 Jenny Håland     Vittra Östertälje IF 2.21,07   PB
3 Ida Holm 93   Hjällsnässkolans IF 2.21,69    
4 Malin Strand 93   Skara Grundskolas IF 2.21,83    
5 Anna Ringdahl 93   Norrevångs Skol-IF 2.22,47    
6 Emmy Bärjegård 93   Sammilsdalskolans IF 2.23,40   PB
7 Johanna Nissén Karlsson 93   Fredriksdalskolans IF 2.24,51    
8 Petra Andersson 93   Aspuddens skolas IF 2.29,84   PB
9 Amanda Folkebrant 93   Eklidens Skol-IF 2.30,16    
   
F15 300 m häck Försök 1
             
1 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 45,89 Q PB
2 Ellen Wikström 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 48,70 Q  
3 Madeleine Eriksson 93   Solängsskolans IF 49,97 q  
4 Josefin Ellmarker 93   Linneaskolans Skol-IF 51,61 q  
5 Therese Nylander 93   Bergviks Skol-IF 54,03    
6 Elin Waltari 93   Nybyggeskolans IF 55,86    
7 Malin Blomqvist 93   Gränsskolans IF 59,14    
   
F15 300 m häck Försök 2
             
1 Evelina Strömberg 93   Prolympia Skol IF 47,35 Q  
2 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 48,53 Q  
3 Melina Nordström 93   Adolf Fredriks Skolas IF 48,88 q PB
4 Sofi Stahring 93   Frösåkerskolans IF 49,15 q  
5 Ellen Hjort 93   Lillåns Skolas IK 52,03    
6 Elin Svedlund 93   Haparanda Läroverks IF 52,37    
7 Malin Trollsås 93   Fribergaskolans IF 52,60    
   
F15 1500m hinder
             
1 Julia Forsmark 93   Åvestadal H. Skol-IF 5.22,57   PB
2 Johanna Busk 93   Rosenborgskolans IF 5.27,28    
3 Malin Strand 93   Skara Grundskolas IF 5.35,17    
4 Kristin Edquist Servold 93   Centralskolans IF 5.39,52    
5 Johanna Hultgren 93   Lorensberga Skol-IF 5.39,78   PB
6 Therese Moberg 93   Minervaskolans IF 5.42,62    
7 Caroline Hjalmarsson 93   Prolympia Skol IF 5.43,27    
8 Louise Agustsson 93   Skara Grundskolas IF 5.56,80   PB
  Jessica Brandt 93   Anna o Alfred Dalinsk IF DNF    
   
F15 Tresteg
             
1 Ewa Marcinkiewicz 93   Viksängsskolans IF 11,37  
2 Melinda Holm 93   Vellinge Skol-IF 10,98  
3 Charlotte Skogström 93   Söraskolans IF 10,95  
4 Elina Rapp 93   Bodafors Skol-IF 10,94  
5 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 10,79 PB
6 Fredrika Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 10,10  
7 Linnea Zackrisson 93   Forssa Klacksskolans IF 9,95  
8 Dominika Struska 93   Skrantaskolans IF 9,77  
9 Felicia Magnusson 93   Skol-IF Väster 9,15  
  Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF X  
  Emma Backström 93   Britsarvsskolans IF -  
                         
Matilda Hellqvist - () X (+ 1,7) - (+ 1,7) - () - () - ()
Fredrika Norén 10,10 (+ 1,8) 9,44 (+ 1,6) 9,92 (+ 1,3) 9,50 (+ 1,4) 9,79 (+ 1,6) 9,85 (+ 1,7)
Linnea Zackrisson X (+ 1,1) 9,18 (+ 1,6) 9,90 (+ 1,1) 9,95 (+ 2,0) 9,86 (+ 1,4) 9,06 (+ 1,3)
Emma Ehrlin 10,41 (+ 1,5) 10,75 (+ 2,2) 10,79 (+ 1,4) 10,67 (+ 3,1) 10,50 (+ 1,8) X (+ 0,0)
Felicia Magnusson 9,15 (+ 0,8) 8,86 (+ 1,2) 9,06 (+ 1,6) - () - () - ()
Elina Rapp X (+ 0,0) X (+ 0,0) 10,87 (+ 2,5) 10,94 (+ 1,7) X (+ 0,0) X (+ 2,5)
Charlotte Skogström 10,89 (+ 2,3) 10,76 (+ 2,2) X (+ 0,0) 10,93 (+ 1,9) 10,95 (+ 2,3) X (+ 0,0)
Dominika Struska 9,54 (+ 1,2) 9,77 (+ 1,4) 9,59 (+ 2,4) - () - () - ()
Ewa Marcinkiewicz 10,73 (+ 2,6) 11,37 (+ 1,7) 11,34 (+ 2,5) 10,38 (+ 0,8) 10,95 (+ 1,3) X (+ 3,5)
Melinda Holm X (+ 3,1) X (+ 0,0) 10,98 (+ 2,4) X (+ 0,0) X (+ 0,0) X (+ 0,0)
Emma Backström - () - () - () - () - () - ()
F15 Spjut
             
1 Emma Haaranen 93   Jernvallsskolans Skol-IF 42,19  
2 Nicole Uddén 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 37,58  
3 Heidi Schmidt 93   KSAB Täby 36,80  
4 Elina Rapp 93   Bodafors Skol-IF 34,60 PB
5 Charlotte Skogström 93   Söraskolans IF 32,60  
6 Amanda Murua 93   Björkeby Skol-IF 31,86  
7 My Larsson 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 31,70  
8 Josefin Hagström 93   Skara Grundskolas IF 30,06  
9 Ida Wallin 93   Falkbergsskolans IF 29,38  
10 Caroline Andersson 93   Solängsskolans IF 27,55 PB
11 Kristine G Aune 93   Prolympia SIF Östersund 26,64  
12 Malin Nilsson 93   Arvika Centralskolas IF 26,17  
13 Sonja Lundkvist 93   Falkbergsskolans IF 25,86  
14 Erika Håkansson 93   Vellinge Skol-IF 21,20  
15 Ellinore Hanell 93   Junkaremålsskolans IF 18,74  
               
Amanda Murua 29,92 30,31 31,86 X X 30,22
Kristine G Aune X X 26,64      
Ida Wallin 29,38 X X      
Sonja Lundkvist 25,86 25,80 X      
Ellinore Hanell 18,74 16,60 X      
My Larsson 30,28 X 29,40 29,78 31,70 X
Heidi Schmidt 33,51 32,57 36,80 35,25 34,88 30,57
Josefin Hagström X 30,06 27,75 28,90 29,68 X
Malin Nilsson 26,17 X X      
Emma Haaranen 37,78 39,22 X 39,98 X 42,19
Erika Håkansson 16,45 19,07 21,20      
Nicole Uddén 35,37 34,50 X 37,58 36,98 37,38
Caroline Andersson 27,55 23,61 25,27      
Charlotte Skogström X 32,60 30,92 29,06 31,63 32,05
Elina Rapp 31,65 31,82 30,80 34,60 X X
P FIG 4x100 m
             
1 FIG Malmö     Friidrottsgymn. i Malmö 42,78    
  Robin Åkesson 92          
  Jesper Lang 92          
  Marvin Tay 90          
  Petter Olson 91          
2 Fig Umeå     Friidrottsgymn. i Umeå 43,38    
  Odain Rosé 92          
  Adam Andersson 91          
  Alexander Norén 91          
  Fredrik Kristoffersson 89          
3 FIG Växjö     Friidrottsgymn. i Växjö 43,41    
  Sebastian Arvidsson 91          
  Dennis Carlsson 90          
  Alexander Brorsson 90          
  Jonathan Rickardsson 91          
4 FIG Karlstad     Friidrottsgym Karlstad IF 43,44    
  Morgan Ohlström 91          
  Filip Lööv 92          
  Felix Siljebäck-Larsen 89          
  Anders Teigen 92          
5 FIG Falun     Falu Friidrottsgym Skol IF 43,95    
  Aligul Erkisi 91          
  Joar Rüdrich 90          
  Martin Kallur 91          
  Rasmus Nim 89          
   
F FIG 4x100 m Heat 1
             
1 FIG Karlstad 2     Friidrottsgym Karlstad IF 48,22   2:a totalt
  Mia Axelsson 91          
  Andrea Nybäck 90          
  Erica Pettersson 90          
  Elina Palmquist 91          
2 FIG Växjö 2     Friidrottsgymn. i Växjö 50,42    
  Malin Andersson 90          
  Lisa Linnell 91          
  Elin Falegård 91          
  Olivia Klüft 92          
3 FIG Kalmar     Friidrottsgymn. i Kalmar 50,68    
  Nathalie Petersson 91          
  Sofi Karlsson 91          
  Frida Wändesjö 91          
  Tove Karlsson 91          
4 FIG Malmö 2     Friidrottsgymn. i Malmö 51,95    
  Emma Palmér 90          
  Josefin Olsson 92          
  Nicole Möllerberg 92          
  Anna Nilson 91          
5 FIG Umeå Slägga     Friidrottsgymn. i Umeå 57,44    
  Malin Johansson 92          
  Liv Andersson 92          
  Linn Jonsson 92          
  Lotta Hyvönen 92          
   
F FIG 4x100 m Heat 2
             
1 FIG Falun     Falu Friidrottsgym Skol IF 47,48   1:a totalt
  Ellen Sääw 90          
  Petra Larsson 90          
  Sara Ulin 91          
  Louise Kronlund 90          
2 FIG Växjö 1     Friidrottsgymn. i Växjö 48,25   3:a totalt
  Julia Wiberg 92          
  Lisa Skagersten 92          
  Johanna Froode 90          
  Ida Carlsson 91          
3 FIG Karlstad 1     Friidrottsgym Karlstad IF 49,00    
  Caroline Sandsjoe 92          
  Marine Jonsson 91          
  Viktoria Carlsson 91          
  Emilia Segerdahl 91          
4 FIG Göteborg     Friidrottsgym i Göteborg 49,25    
  Estelle Montler 91          
  Sabina Winqvist 91          
  Melissa Stenzon 91          
  Nathalie Nagy 92          
5 FIG Malmö 1     Friidrottsgymn. i Malmö 49,71    
  Josefin Sahlström 92          
  Emma Waldo 91          
  Isabell Englund 91          
  Matilda Farkas 91          
   
P Övr Gym 4x100 m Heat 1
             
1 Ehrensvärdska Gymn     Ehrensvärdska Gym Skol IF 45,39   3:a totalt
  Wilhelm Roxling 91          
  Martin Holmström 91          
  Patrik Nilsson 91          
  Daniel Andersson 91          
2 Holavedskolan Tranås     Holavedskolans IF 46,17    
  Gustav Jilderfält 92          
  Arvid Berglund 91          
  Rasmus Arbenäs 91          
  Alen Besic 91          
3 Kitas Skol-IF     Kitas IF 46,44    
  David Sunnemar 91          
  Mattias Berglund 90          
  Adriano di Feola 91          
  Andreas Peterson 92          
4 Sjödalsgymn 2     Sjödalsgym IF 46,94    
  Emil von Gerber 92          
  Anton Nilsson 92          
  Anton Wåhlin 91          
  Philip Gratell 92          
  Rudbecksskolan     Rudbecksskolans IF DNF    
  Simon Fogelberg 91          
  Anton Forsberg 91          
  Tobias Biberg 90          
  Magnus Tosson 91          
   
P Övr Gym 4x100 m Heat 2
             
1 Sjödalsgymn 1     Sjödalsgym IF 43,69   1:a totalt
  Patrik Holmberg 90          
  Alexander Nordkvist 90          
  Christian Maluka 91          
  Adam Chiguer 91          
2 Sanda Skol-IF     Sanda Skol-IF 45,11   2:a totalt
  Simon Ekström 92          
  Tommy Fors 90          
  Axel Fredriksen 90          
  Johan Lindh 90          
3 Hersby IF     Hersby Skolas IF 47,85    
  Carl Bühlman 92          
  Ludvig Tingåker 91          
  Oscar Axelsson 92          
  Axel Lundberg 91          
  Uddevalla Gymnasium     Uddevalla Gymnasiesk IF DNS    
  Viktor Emanelsson 92          
  Anders Leifsson 92          
  Robert Kajsjö 90          
  Björn Wilson 90          
   
F Övr Gym 4x100 m Heat 1
             
1 De Rosa Pinupporna     Rekarnegym IF 52,35    
  Erika Karlsson 91          
  Jenny Antonsson 91          
  Emma Hålldin 91          
  Frida Gill 92          
2 The Greek Gods     Virginska Skol-IFen 52,65    
  Sofie Hallström 92          
  Sandra Barkenstam 92          
  Emelie Forsell 91          
  Josefine Lööf 92          
3 Karolinska     Karolinska Skolans IF 52,74    
  Sara Cavretti 90          
  Hanna Andersson 90          
  Hanna Bergenbrant 92          
  Emma Johansson 90          
4 Polhem     Polhemsskolans Skol-IF 53,80    
  Emilia Struyk 91          
  Elin Pöllä 91          
  Caroline Carlberg 91          
  Sofie Leima 90          
5 Holavedskolan Tranås     Holavedskolans IF 54,71    
  My Östh Gustafsson 91          
  Michelle Jismyr 92          
  Jenny Karmskog 92          
  Julia Folkesson 92          
   
F Övr Gym 4x100 m Heat 2
             
1 Sanda Skol-IF 1     Sanda Skol-IF 49,08   1:a totalt
  Frida Rosén Hagert 91          
  Rebecca Moyo 91          
  Victoria Johansson 92          
  Gabriella Nykvist 92          
2 Borgisbrudarna     Gävle Borgarskolas IF 49,53   2:a totalt
  Linn Hall Jansson 91          
  Madeleine Nilsson 91          
  Emelie Donnanders 91          
  Malin Lindblom 91          
3 Risberga WUC     Wadköpings Utbildnc SIF 51,87    
  Joanna Wilkås 91          
  Sofie Wahlstedt 90          
  Paulinne Gustafsson 91          
  Elin Östlund 91          
4 Teknisk     Teknis IF Örebro 52,58    
  Elin Kindberg 90          
  Malin Eriksson 91          
  Jessica Maria Hjelmhagen 91          
  Sandra Wagner 92          
5 Uddevalla Gymnasieskola     Uddevalla Gymnasiesk IF 53,55    
  Kristin Wahman 92          
  Andrea Eriksson 92          
  Josefin Leander-Nilsson 91          
  Ulrika Hjelm 91          
6 Sjödalsgymn 2     Sjödalsgym IF 53,56    
  Tasmah Akheter 90          
  Charlotte Lanfelt 91          
  Evelina Nicolson 91          
  Anna-Lisa Lundqvist 91          
   
F Övr Gym 4x100 m Heat 3
             
1 Sjödalsgymn 1     Sjödalsgym IF 49,83   3:a totalt
  Johanna Stjernström 90          
  Ulrika Jakobsson 91          
  Elin Spetz 90          
  Tove Tengvall 91          
2 Team Rolle     Rudbecksskolans IF 50,98    
  Anna Troije 91          
  Lotta Lindsén 90          
  Mariam Jeng 90          
  Julia Jacobsson 90          
3 Sanda Skol-IF 2     Sanda Skol-IF 52,59    
  Therese Pettersson 91          
  Linda Beckius 90          
  Frida Simfors 91          
  Lovisa Baur 92          
4 Fredrika Surprise     Fredrika Bremerskolans IF 53,07    
  Frida Larsson 92          
  Jenny Lindén 92          
  Sandra Brännström 91          
  Linda Hallström 91          
5 Växjö Fria Gym     Växjö Fria Gym IF 54,05    
  Isabella Kulevska 91          
  Emelie Lundin 90          
  Therese Lindqvist 90          
  Rebecca Arnesson 92          
6 Ållebersggymnasiet     Ållebergsgym IF 54,26    
  Maria Krogh 93          
  Pia Liedholm 92          
  Nathalie Magnusson 90          
  Elin Yngve 90