Fredag 22 augusti 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter



Skol-SM 2008

Resultat söndag 14 september

P18+ 400 m Final
             
1 Anton Asplund 90   Friidrottsgymn. i Umeå 49,12    
2 Markus Johansson 90   Friidrottsgymn. i Umeå 49,92    
3 Johan Lindh 90   Sanda Skol-IF 50,96    
4 Josh Bristol 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 51,20    
5 Jens Bengtsson 90   Sundsta/Älvkullegym IF 52,36    
6 Mikael Westh 90   Löpargym IF 52,69   SB
7 Mikael Röjerås 90   Löpargym IF 53,24    
8 Erik Lindahl 90   Friidrottsgym i Göteborg 55,27    
   
P18+ 800 m Final
             
1 Anton Asplund 90   Friidrottsgymn. i Umeå 1.57,47    
2 Markus Johansson 90   Friidrottsgymn. i Umeå 1.59,83    
3 Mikael Röjerås 90   Löpargym IF 2.00,57    
4 Patrik Pettersson 90   Löpargym IF 2.01,00    
5 Daniel Norgren 90   Friidrottsgym i Göteborg 2.01,86    
6 Pontus Brinkenberg 90   Kitas IF 2.04,92   PB
7 Anton Gyllensten 90   Friidrottsgym i Göteborg 2.08,95    
8 Adam Uhrdin 90   Löpargym IF 2.09,80    
9 Martin Hällsten 90   Sanda Skol-IF 2.13,25    
10 Lukas Melander 90   Hässlö Skol-IF 2.13,56    
   
P18+ 3000 m
             
1 Gustaf Altin 90   Vansbro Utbildningsc SIF 9.03,39    
2 Anton Danielson 90   Ebersteinska Skol-IF 9.05,42    
3 Tawakal Abdikadid 90   Teknikums i Växjö IF 9.07,68    
4 Karl Samuelsson 90   Walthers Gym IF Karlskoga 9.26,69   PB
5 Henrik Blåder 90   Bräcke Gym Skol-IF 9.27,61    
6 Fredrik Grimborg     KF Gymn. Utom tävlan 9.46,47   PB
7 Robin Lindgren 90   Växjö Fria Gym IF 9.59,58    
8 Emil Jensen 90   Rekarnegym IF 10.12,76    
9 Nils Wetterberg 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 10.28,18   PB
   
P18+ 300 m häck Final
             
1 Marvin Tay 90   Friidrottsgymn. i Malmö 39,32    
2 Rasmus Ersson 90   Gävle Borgarskolas IF 40,26    
3 Joar Rüdrich 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 40,60    
4 Felix Siljebäck-Larsen 89   Friidrottsgym Karlstad IF 41,40    
5 Tommy Fors 90   Sanda Skol-IF 42,35    
6 Filip Essbrandt 90   Söderportsgym IF 42,94   PB
7 Darko Sarovic 90   Teknis IF 43,87    
8 Christoffer Van Woensel 90   Växjö Fria Gym IF 45,54    
   
P18+ Stav
             
             
1 Rasmus Nim 89   Falu Friidrottsgym SkolIF 4.60  
2 Viktor Fröberg 90   Friidrottsgym i Göteborg 4.25  
3 Felix Siljebäck-Larsen 89   Friidrottsgym Karlstad IF 3.95  
4 Douglas Stenberg 90   Friidrottsgym Karlstad IF 3.95  
5 Joar Rüdrich 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 3.85  
6 Pekka Matala 90   Haparanda Läroverks IF 3.65  
7 Peter Svedlund 90   Haparanda Läroverks IF 3.65  
  Marcus Hellgren 90   Jan Fridegårds Skol-IF x  
                             
  3.20 3.35 3.50 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.20 4.25 4.30 4.35 4.40 4.60 4.70  
Marcus Hellgren - - xxx                            
Rasmus Nim - - - - - - - - - o - o - xo o xxx  
Peter Svedlund o - xo o xxx                        
Pekka Matala - - - o - xxx                      
Felix Siljebäck-Larsen - - - - - - xo xxx                  
Douglas Stenberg - - xxo o o o xo xxx                  
Joar Rüdrich - - - - xxo xxo x- x-                  
Viktor Fröberg - - - - - o o o xo - o - xxx        
P18+ Diskus
             
1 Jonny Karlsson 89   Friidrottsgymn. i Umeå 50,79  
2 Simon Gustafsson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 49,03  
3 Markus Johansson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 47,87  
4 Pontus Rabe 90   Friidrottsgym Karlstad IF 47,00 PB
5 Peter Edfors 89   Friidrottsgymn. i Umeå 46,88  
6 Torbjörn Juhlin 90   Filbornaskolans IF 39,65  
7 Erik Romberg 90   Friidrottsgymn. i Växjö 38,68  
8 Mattias Lindberg 90   Balderskolans IF 37,68 PB
9 Robin Hägg 90   Polhemskolans IF 35,66  
10 Martin Andersson 90   Polhemskolans IF 33,93  
  Fredrik Bitén 90   Spånga Gymnasium IF X  
  Rasmus Nim 89   Falu Friidrottsgym SkolIF X  
               
Torbjörn Juhlin 39,65 37,70 X X X X
Mattias Lindberg 31,15 37,20 36,19 37,35 37,68 X
Rasmus Nim X X X      
Markus Johansson 40,53 46,00 47,62 47,87 47,08 46,89
Jonny Karlsson 50,79 50,63 49,75 X X X
Robin Hägg 35,32 35,66 33,55      
Fredrik Bitén X X X      
Erik Romberg X X 38,68 X X X
Peter Edfors 46,88 42,78 44,91 45,35 41,79 X
Simon Gustafsson 39,79 47,91 44,91 49,03 X X
Martin Andersson X X 33,93      
Pontus Rabe 47,00 X 45,95 X 45,87 X
P18+ Spjut
             
1 Pontus Bjärkvik 90   Bäckadalsgym Skol-IF 60,05  
2 Benjamin Hyvänen 90   Friidrottsgymn. i Umeå 58,80  
3 Simon Gustafsson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 54,15  
4 Henrik Sjöstrand 90   Wargentinskolans IF 52,99  
5 Niklas Stjerndorff 90   Gymnasieskolans IF Eslöv 52,28 PB
6 Jonny Karlsson 89   Friidrottsgymn. i Umeå 50,92  
7 Pontus Rabe 90   Friidrottsgym Karlstad IF 49,47  
8 Jeremy Olsen 90   Ebersteinska Skol-IF 46,09  
9 Douglas Stenberg 90   Friidrottsgym Karlstad IF 44,17  
               
Simon Gustafsson 50,93 51,26 54,15 52,21 52,86 X
Jonny Karlsson 50,92 49,90 X X X X
Pontus Bjärkvik 60,05 59,65 59,47 X X 58,63
Jeremy Olsen 45,91 44,00 X 46,09 X 44,42
Benjamin Hyvänen 54,87 57,84 X X 55,56 58,80
Henrik Sjöstrand 52,71 52,99 - - - -
Niklas Stjerndorff 52,28 49,22 49,94 50,47 51,32 X
Pontus Rabe 47,76 49,47 - - - -
Douglas Stenberg 41,05 43,16 44,17      
P17 400 m Final
             
1 Klas Persson 91   Löpargym IF 51,30    
2 Erik Smedhs 91   Löpargym IF 51,86   PB
3 John-Alex Boutzas 91   Östra Reals Skolidrottsfö 52,59    
4 Linus Gustafsson 91   Wenströmska Skolans IF 53,14    
5 Oliver Sänneskog 91   Filbornaskolans IF 53,19    
6 Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg 53,95    
7 Nils Bergmark 91   Anderstorpsskolans IF 54,18    
8 Simon Kempinsky 91   Växjö Fria Gym IF 55,79    
   
P17 800 m Final
             
1 Erik Smedhs 91   Löpargym IF 1.57,70   PB
2 Viktor Hedin 91   Walthers Gym IF 1.58,35   PB
3 Richard Gunnarsson 91   Löpargym IF 1.58,63    
4 Andreas Efverström 91   Polhemsskolans Skol-IF 1.59,81    
5 Tomas Hultgren 91   Löpargym IF 2.01,80    
6 Lars Lindberg 91   Nolaskolans IF 2.02,29   PB
7 Oscar Hinrichsen 91   Enskilda Skol-IF 2.02,84    
8 Oskar Borbos 91   Gävle Borgarskolas IF 2.06,97    
9 Carl Linden 91   Nösnäs Skol-IF 2.10,11    
  Tajudin Hassen-Sule 91   Ådalsskolans IF DQ    
  Jesper Lundström 91   Skrapans IF DNS    
   
P17 3000 m
             
1 Simon Sveder 91   Stjerneskolans IF 9.07,09    
2 Philip Lundell 91   Fria Gymnasieskolans IF 9.20,72    
3 Aleksander Liss 91   Löpargym IF 9.22,86    
4 Niclas Woodbridge 91   Ingrid Segerstedts SkolIF 9.31,14   PB
5 Hreinn Juliusson 91   Sjödalsgym IF 9.56,31    
6 André Rangelind 91   Stjerneskolans IF 10.02,85   PB
7 Bjarne Englund 91   Sjödalsgym IF 10.03,27    
   
P17 300 m häck Försök 1
             
1 Anton Forsberg 91   Rudbecksskolans IF 39,93 Q  
2 Erik Persson 91   Jan Fridegårds Skol-IF 40,53 Q  
3 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 41,09 q PB
4 Mattias Abulu 91   Ester Mosessons Skol-IF 41,21 q  
5 Carl Fredrik Sjöland 91   Hvitfeltska GIF 45,37    
6 Emil Enander Boqvist 91   Stjerneskolans IF 45,53   PB
  Hannes Assarsson 91   Växjö Fria Gym IF DNS    
   
P17 300 m häck Försök 2
             
1 Love Fältström 91   Värmdö Gym Skol-if 40,09 Q  
2 Arvid Berglund 91   Holavedskolans IF 40,57 Q  
3 Patrik Norin Algerstam 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 41,82 q  
4 Alen Besic 91   Holavedskolans IF 42,19 q  
5 Jaakko Laakkonen 91   Gränsälvsgym Skol-IF 43,59   PB
6 Adriano di Feola 91   Kitas IF 46,91    
   
P17 300 m häck Final
             
1 Anton Forsberg 91   Rudbecksskolans IF 38,65    
2 Love Fältström 91   Värmdö Gym Skol-if 39,15    
3 Erik Persson 91   Jan Fridegårds Skol-IF 39,61    
4 Arvid Berglund 91   Holavedskolans IF 39,68   PB
5 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 40,14   PB
6 Alen Besic 91   Holavedskolans IF 40,42    
7 Patrik Norin Algerstam 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 41,72    
  Mattias Abulu 91   Ester Mosessons Skol-IF DNS    
   
P17 Stav
             
             
1 Petter Olson 91   Friidrottsgymn. i Malmö 4.95  
2 Sebastian Axell 91   Friidrottsgymn. i Malmö 4.45  
3 Jonathan Jansson 91   Gimo Bruksgym IF 3.85  
4 Erik Jönhagen 91   Blackebergs Gym IF 3.85  
5 Henrik Brus 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 3.75  
6 Simon Styrman 91   Haparanda Läroverks IF 3.20  
  Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg x  
  Simon Assarsson 91   Växjö Fria Gym IF x  
  Anton Wåhlin 91   Sjödalsgym IF -  
                             
  3.00 3.20 3.35 3.50 3.65 3.75 3.85 3.95 4.05 4.15 4.30 4.45 4.55 4.65 4.75 4.85 4.95
Simon Assarsson - - - - - - - - xxx                
Henrik Brus - - - o xo o xxx                    
Petter Olson - - - - - - - - - - - xo o o o o xxo
Jonathan Jansson - - - - - - o xxx                  
Magnus Balander-Andersson xxx                                
Erik Jönhagen - - - - xo xxo xxo - xxx                
Simon Styrman - xo - xxx                          
Sebastian Axell - - - - - - - - - o o xo xxx        
Anton Wåhlin   xxx                              
P17 Slägga
             
1 Oliver Carlehed 91   Kunskapskällans Skol-IF 58,91  
2 Alexander Messer 91   Alströmerskolans IF 58,02  
3 Sami Luttinen 91   Ebersteinska Skol-IF 57,96  
4 Mattias Andersson 91   Polhemskolans IF 48,92  
5 Victor Nilsson 91   Stjerneskolans IF 48,44  
6 Sebastian Kemdal 91   Västerås Fria Skol-IF 46,89 PB
7 Emil Olars 91   Igelstavikens Skol-IF 44,74  
  Simon Lindblom 91   Rekarnegym IF X  
               
Emil Olars 44,58 X 43,73 44,74 X X
Oliver Carlehed X X 56,27 58,91 X 57,74
Sami Luttinen 56,08 54,09 57,12 57,96 56,05 57,40
Sebastian Kemdal X 45,57 X 46,89 X X
Victor Nilsson 44,36 48,44 X 46,69 X 46,17
Mattias Andersson X 48,92 X X X X
Simon Lindblom X X X X X X
Alexander Messer 58,02 X X X X X
P17 Spjut
             
1 Johan Melin 91   JB Skol-IF 63,35 PB
2 Jaakko Laakkonen 91   Gränsälvsgym Skol-IF 58,57 PB
3 Sebastian Axell 91   Friidrottsgymn. i Malmö 57,21  
4 Hampus Larsson 91   Märsta Gym IF 54,76  
5 David Johansson 91   Söderportsgym IF 54,02 PB
6 Simon Assarsson 91   Växjö Fria Gym IF 53,09  
7 Mattias Andersson 91   Polhemskolans IF 50,96  
8 Andreas Lindell-Svensson 91   Växjö Fria Gym IF 48,51  
9 Kristoffer Hedlund 91   Öbacka Skol-IF 47,19  
10 Calle Ström 91   Friidrottsgym i Göteborg 45,56  
11 Martin Holmström 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 43,92  
12 Simon Lindblom 91   Rekarnegym IF 43,82  
13 Björn Brink 91   Fredrika Bremerskolans IF 43,79  
14 Felix Sonebäck 91   Sjödalsgym IF 42,13  
15 Joakim Ericson 91   SLI Skol-IF 41,54  
16 Fredrik Mäki 91   Gränsälvsgym Skol-IF 41,47  
17 Alexander Astermark 91   Katedralskolans GIF 40,68  
18 Erik Sundlöf 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 38,86  
  Magnus Balander-Andersson 91   Friidrottsgym i Göteborg X  
               
Johan Melin 60,78 63,35 54,13 58,92 60,46 X
Joakim Ericson 41,54 33,94 41,50      
Simon Lindblom X 35,37 43,82      
Martin Holmström 38,64 39,47 43,92      
Mattias Andersson X X 50,96 48,06 X -
Magnus Balander-Andersson X X X      
Björn Brink 43,79 X X      
Alexander Astermark 40,68 X X      
Erik Sundlöf X X 38,86      
Fredrik Mäki 39,88 41,47 39,57      
Hampus Larsson 50,49 X 48,56 X 54,76 X
Calle Ström X 45,56 X      
Felix Sonebäck 40,20 42,13 37,41      
Sebastian Axell 56,77 X X 50,78 57,21 56,69
David Johansson 54,02 X X X X X
Jaakko Laakkonen 53,71 56,09 X 58,57 58,38 X
Kristoffer Hedlund 46,33 45,46 47,19      
Simon Assarsson 47,51 50,19 46,56 47,77 49,62 53,09
Andreas Lindell-Svensson 48,51 46,33 X - - -
P16 400 m Final
             
1 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 50,52    
2 Andreas Peterson 92   Kitas IF 50,83   PB
3 Erik Inge 92   Rekarnegym IF 52,29    
4 Andreas Af Trolle 92   Mälarhöjdens Skolas IF 52,56    
5 Daniel Gleimar 92   Löpargym IF 53,36   PB
6 Jonatan Andersson 92   Friidrottsgymn. i Umeå 53,39    
7 Alexander Asp 92   Söderportsgym IF 54,32   PB
  Oskar Johansson 92   Upplands-Bro Gym IF DNS    
   
P16 800 m Final
             
1 Desmond Manu 92   Friidrottsgym i Göteborg 2.02,31    
2 Daniel Gleimar 92   Löpargym IF 2.02,68    
3 Erik Inge 92   Rekarnegym IF 2.02,68    
4 Philip Gratell 92   Sjödalsgym IF 2.06,26    
5 Alexander Svensson 92   Sanda Skol-IF 2.06,69    
6 Andreas Karlsson 92   Walthers Gym IF Karlstad 2.12,46    
7 Marcus Erkkilä 92   Polhemsskolans Skol-IF 2.13,66    
8 Jakob Melin 92   Filbornaskolans IF 2.22,41    
9 Niklas Bougt 92   Värmdö Gym Skol-if 2.26,46    
  Kevin Fredriksson 92   Växjö Fria Gym IF DNS    
   
P16 3000 m
             
1 Albin Olausson 92   Löpargym IF 9.17,00    
2 Henrik Fristedt 91   Stjerneskolans IF 9.24,05   PB
3 Niklas Jonsson 92   S:t Eriks Gym IF 9.24,56    
4 Sebastian Lundberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 9.26,06   PB
5 Julius Strömberg 92   Birger Sjöberggym SIF 9.27,11    
6 Gustav Milesson 92   Njudungsgym Skol-IF 9.32,83    
7 Emil Mårtensson 92   Blackebergs Gym IF 9.48,55    
8 John Kindslätt 92   Norgårdens Skol-IF 10.13,55    
9 Jonatan Nordebo 92   Friidrottsgymn. i Umeå 10.18,19    
   
P16 300 m häck Final
             
1 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 38,43    
2 Albin Axelsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 40,12    
3 Cedric Ullberg 92   Aspero Skol IF Borås 40,46   PB
4 Tobias Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 40,63    
5 Anton Nilsson 92   Sjödalsgym IF 40,79    
6 Christoffer Gustafsson 92   De Geergym IF 42,87   PB
  Simon Luup 92   Kunskapsgym IF DNS    
  Anders Leifsson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF DNS    
   
P16 Längd
             
1 Andreas Andersson 92   Torsbergsskolans IF 6,96  
2 Filip Lööv 92   Friidrottsgym Karlstad IF 6,43  
3 Albin Axelsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 6,30 PB
4 Sebastian Karlsson 92   Friidrottsgymn. i Växjö 6,27  
5 Anders Teigen 92   Friidrottsgym Karlstad IF 6,26  
6 Sadeeh Mbye 92   Friidrottsgym i Göteborg 6,16  
7 Oscar Jansson 92   Haraldsboskolans IF 6,03 PB
8 Johan Knape 92   Mimers Hus Skol-IF 5,95  
9 Simon Gyllensten 92   Friidrottsgym i Göteborg 5,93  
10 Joshua Höglund 92   Säveskolans IF 5,92  
11 Mattias Karlsson 92   EAI Utom tävlan 5,89  
12 Jesper Lundmark 92   Mimers Hus Skol-IF 5,79  
13 Jonatan Lilja 92   Sanda Skol-IF 5,79  
14 Robin Espinoza 92   Friidrottsgym i Göteborg 5,60  
15 Carl Bühlman 92   Hersby Skolas IF 5,57  
16 Samuel Wiktorsson 92   Wargentinskolans IF 5,56  
17 Linus Vainionpää 92   Palmcrantzskolans IF 5,47  
18 Simon Luup 92   Kunskapsgym IF 5,23  
19 Gustav Jilderfält 92   Holavedskolans IF 5,19  
20 Jakob Nordlund 92   Balderskolans IF 4,60  
  Simon Ekström 92   Sanda Skol-IF X  
  Jakob Tersander 92   Blackebergs Gym IF X  
  Dastid Selmani 92   Polhemskolans IF -  
             
                         
Sadeeh Mbye 6,06 () 6,01 () 6,14 (+2,3) X (+0,9) X (+0,3) 6,16 (-0,1)
Filip Lööv 6,22 () 6,11 () 6,31 (+1,2) 6,43 (+1,0) 6,41 (+1,2) X (+1,4)
    ()   ()   ()   ()   ()   ()
Anders Teigen 5,84 () 6,03 () 6,09 (+0,4) X (+1,7) 6,14 (+2,3) 6,26 (+0,6)
Sebastian Karlsson 6,27 () 5,90 () X (+0,3) 6,12 (+0,6) 6,07 (+1,1) 6,24 (+0,3)
Andreas Andersson X () X () 6,40 (+1,7) X (+2,2) 6,96 (+1,9) X (+1,8)
Oscar Jansson 5,89 () 6,03 () 5,80 (+0,3) 6,02 (+1,7) 5,82 (+1,6) 5,97 (+1,3)
Johan Knape 5,95 () X () X (+0,8) 5,43 (+1,5) 5,78 (+1,4) X (+1,1)
Albin Axelsson 6,30 () 6,15 () 6,22 (+0,6) 5,87 (+0,0) X (+0,6) 6,24 (+2,6)
Simon Gyllensten 5,87 () 5,93 () 4,54 (+0,6)   ()   ()   ()
Joshua Höglund 5,92 () X () X (+1,6)   ()   ()   ()
Mattias Karlsson 5,83 () 5,83 () 5,89 (+0,9)   ()   ()   ()
Jesper Lundmark 5,56 () 5,71 () 5,79 (+1,2)   ()   ()   ()
Jonatan Lilja 5,40 () 5,79 () 5,69 (+0,4)   ()   ()   ()
Robin Espinoza X () 3,96 () 5,60 (+1,2)   ()   ()   ()
Carl Bühlman 5,09 () 5,57 () 5,02 (+1,4)   ()   ()   ()
Samuel Wiktorsson 5,32 () 5,51 () 5,56 (+0,3)   ()   ()   ()
Linus Vainionpää 5,47 () 5,40 () 5,24 (+1,1)   ()   ()   ()
Simon Luup X () X () 5,23 (+1,1)   ()   ()   ()
Gustav Jilderfält 4,89 () 5,19 () 5,13 (+0,5)   ()   ()   ()
Jakob Nordlund X () 4,60 () X (+1,8)   ()   ()   ()
Simon Ekström X () X () X (+1,0)   ()   ()   ()
Jakob Tersander X () X () X (+1,2)   ()   ()   ()
Dastid Selmani - () - () - ()   ()   ()   ()
P16 Kula
             
1 Arwid Koskinen 92   Sjödalsgym IF 16,57  
2 Daniel Ståhl 92   Jakobsbergsskolans IF 15,36  
3 Philip Gustafsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 14,59  
4 Oscar Törnros 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,23  
5 Johan Carlqvist 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 14,13 PB
6 Mattias Hanson-Bergén 92   Enskilda Skol-IF 14,10 PB
7 Jonathan Laack 92   Friidrottsgymn. i Växjö 14,02 PB
8 Ludwig Andersson 92   Filbornaskolans IF 13,51  
9 Zoli Holdos 92   Skara Grundskolas IF 12,54  
10 Michael Dahlström 92   Walthers Gym IF Karlstad 12,37  
11 Viktor Gustavsson 92   Sjödalsgym IF 11,55 PB
12 Pontus Vikström 92   Teknikums i Växjö IF 11,22  
13 Olov Bylund 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,17  
14 Niklas Bardin 92   Hulebäcks Skol-IF 10,81  
15 Fredrik Persson 92   Hortlax Skol-IF 10,30  
16 Richard Berg 92   Växjö Fria Gym IF 7,70  
               
Oscar Törnros 12,85 12,98 13,32 14,19 13,66 14,23
Richard Berg 7,52 7,49 7,70      
Pontus Vikström 11,22 X X      
Viktor Gustavsson 11,55 11,33 11,34      
Mattias Hanson-Bergén 13,09 X 13,41 X X 14,10
Philip Gustafsson 13,52 X X 14,02 14,59 X
Johan Carlqvist X 14,13 13,75 X X 13,94
Olov Bylund 11,17 X X      
Daniel Ståhl X X 15,36 14,12 X X
Zoli Holdos 11,85 12,54 12,02      
Fredrik Persson X 10,30 X      
Arwid Koskinen X 16,04 X 16,40 X 16,57
Niklas Bardin 10,81 10,81 10,75      
Ludwig Andersson X 13,05 12,97 13,51 13,36 13,18
Michael Dahlström 12,37 12,33 X      
Jonathan Laack 13,68 X X 14,02 X 13,41
P16 Slägga
             
1 Elias Håkansson 92   Sannarpsskolans IF 71,12  
2 Mikael Larsson 92   Stjerneskolans IF 55,90 PB
3 Mattias Hanson-Bergén 92   Enskilda Skol-IF 54,93  
4 Jonathan Laack 92   Friidrottsgymn. i Växjö 51,58  
5 Niklas Bardin 92   Hulebäcks Skol-IF 50,41  
6 Jakob Lindh 92   Bäckadalsgym Skol-IF 47,58  
7 Philip Gustafsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 40,64  
8 Pontus Lundstedt 92   Wargentinskolans IF 38,87  
9 Viktor Husmark 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 37,10  
10 Oscar Arlestrand 92   Stjerneskolans IF 36,36  
11 Michael Dahlström 92   Walthers Gym IF Karlstad 27,48  
               
Pontus Lundstedt 29,06 38,87 X X X X
Elias Håkansson 69,15 X X 68,59 X 71,12
Jakob Lindh 47,58 44,27 X X X X
Niklas Bardin 48,32 45,48 50,41 49,33 48,70 X
Jonathan Laack 50,62 X 51,58 X X 50,68
Oscar Arlestrand 36,36 33,81 X      
Mattias Hanson-Bergén X 51,80 52,06 X 54,93 X
Mikael Larsson 52,07 53,78 53,58 55,90 52,84 X
Viktor Husmark X X 37,10      
Philip Gustafsson 38,38 X X 40,64 X X
Michael Dahlström 27,02 27,48 X      
P15 100 m Försök 1 Vind:-0.6
             
1 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 11,87 Q PB
2 Kalle Sandberg 93   Ramnerödsskolans IF 11,93 Q  
3 Jens Lundberg 93   Älvåkraskolans IF 12,16 q  
4 Gustav Fridh 93   Nytorpsskolans IF 12,50    
5 Sven Visser 93   Stjerneskolans IF 12,67    
6 Fredrik Arvidsson 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 12,67    
7 Carl-Adam Lundberg 93   Mimerskolans IF 13,15    
   
P15 100 m Försök 2 Vind:+0.4
             
1 Marcus Backman 93   Skiftingeskolans IF 11,85 Q  
2 Wilhelm Sjöland 93   Göteborgs Högre Samsk IF 12,28 Q  
3 Alexander Lesser 93   Casa Powder Skol-IF 12,39 q  
4 Martin Rydenborg 93   Norregårdsskolans IF 12,56    
5 Marcus Gunderyd 93   Näsbydalsskolans IF 12,84    
6 Axel Kjell 93   Adolf Fredriks Skolas IF 12,90    
7 Jonathan Forsemalm 93   Junkaremålsskolans IF 14,29    
   
P15 100 m Försök 3 Vind:-1.5
             
1 Kristian Ekelundaxelson 93   Lund Montessorigrundsk IF 11,96 Q  
2 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 12,10 Q  
3 Erik Holmberg 93   Roslagsskolan 12,61    
4 John Österberg 93   Engelska Skolans IF 12,92    
5 Christopher Mafi 93   Mimerskolans IF 13,78    
6 Max Christian Runge Wildner 93   Karby Skolans IF 13,84    
  Gabriel Gonzales 93   Roslagsskolan DNS    
   
P15 100 m Final Vind:-0.4
             
1 Marcus Backman 93   Skiftingeskolans IF 11,75    
2 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 11,77   PB
3 Kristian Ekelundaxelson 93   Lund Montessorigrundsk IF 11,88    
4 Kalle Sandberg 93   Ramnerödsskolans IF 11,94    
5 Jens Lundberg 93   Älvåkraskolans IF 12,08    
6 Wilhelm Sjöland 93   Göteborgs Högre Samsk IF 12,30    
7 Alexander Lesser 93   Casa Powder Skol-IF 12,46    
  Filip Hjort 93   Säters Skol-IF DNS    
   
P15 2000 m
             
1 Elias Bjuhr 93   Renforsskolans Skol IF 5.56,15    
2 Christoffer Ohlsson 93   Minerva IF 5.57,82   PB
3 Fredrik Eråker 93   Rudsskolans IF 5.58,92   PB
4 Simon Samuelsson 93   Irsta Skol-IF 6.02,04    
5 Alexander Lötvall 93   Ekdala Skol-IF 6.03,09    
6 Emil Romell 93   Göteborgs Högre Samsk IF 6.04,57    
7 Erik Norrbom 93   Runby Skol-IF 6.06,71    
8 Sebastian Robertsson 93   Snyggatorpsskolans IF 6.07,07    
9 Erik Filipovic 93   Centralskolans IF 6.08,89    
10 Alexander Palm 93   Jönsbergska Idrottssk För 6.19,15   PB
11 Simon Lundell Vakkuri 93   NF:s Skol-IF 6.27,49    
12 Fredrik Ljungdahl 93   Ängetskolans IF 6.33,75    
13 Alfred Wreeby 93   Hannaskolans IF 6.39,18   PB
14 Simon Lindholm 93   Milners Skol IF 6.39,25    
15 Adam Lignell 93   Hannaskolans IF 6.47,71    
16 Sven Lundqvist 93   Källbrinksskolans IF 6.47,90    
   
P15 300 m häck Final (Häckrad 6 på fel avstånd)
             
1 Martin Rydenborg 93   Norregårdsskolans IF 40,45   PB
2 Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan 42,00   PB
3 Robin Nordkvist 93   Kvarnbergsskolans IF 42,42    
4 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 42,89    
5 Filip Rubin 93   Bankeryds Skol-IF 46,52    
  Wilhelm Sjöland 93   Göteborgs Högre Samsk IF DNF    
  Janne Hautala 93   Nybyggeskolans IF DNS    
   
P15 Tresteg
             
1 Gustav Fridh 93   Nytorpsskolans IF 12,94 PB
2 Dennis Eriksson 93   Prolympia Skol IF 12,93 PB
3 Fredrik Lindberg 93   Valsätraskolans IF 12,57  
4 Mattias Jällrud 93   Stenhagens Skol-IF 12,28 PB
5 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 12,22  
6 Viktor Warg 93   Arvika Centralskolas IF 11,79  
7 Hampus Widlund 93   Kronobergs Skolas IF 11,27  
8 Filip Rubin 93   Bankeryds Skol-IF 10,71  
                         
Niklas Richardsson 12,22 (+ 1,8) 11,84 (+ 1,3) 12,21 (+ 1,4) 11,94 (+ 0,8) 12,02 (+ 0,7) 11,99 (+ 1,4)
Gustav Fridh 12,46 (+ 1,3) 12,39 (+ 0,4) - () - () X () 12,94 (+ 0,8)
Mattias Jällrud 11,74 (+ 0,4) 11,73 (+ 2,5) 11,39 (+ 1,7) 11,34 (+ 1,1) 11,62 (+ 2,1) 12,28 (+ 0,8)
Dennis Eriksson 12,33 (+ 0,7) 12,64 (+ 1,4) 12,93 (+ 1,4) 12,88 (+ 2,5) X () 12,83 (+ 1,7)
Fredrik Lindberg 11,83 (+ 0,2) X () 11,98 (+ 2,6) X () 12,22 (+ 1,1) 12,57 (+ 2,0)
Viktor Warg 11,79 (+ 1,5) 11,72 (+ 0,7) X () 11,49 (+ 1,6) 11,25 (+ 2,3) 11,69 (+ 0,5)
Filip Rubin X () X () 10,71 (+ 0,8) X () X () X ()
Hampus Widlund 11,27 (+ 0,2) X () 11,16 (+ 1,3) X () X () X ()
P15 Kula
             
1 Oscar Vestlund 93   Kils Skol IF 17,71  
2 Niklas Lindstedt 93   Källtorpskolans IF 17,04  
3 Sebastian Thörngren 93   Frykenskolans IF 15,81  
4 Dennis Martinsson 93   Kilaforsskolans IF 14,77  
5 Robert Granström 93   Sigtunaskolan Hum LärovIF 14,52  
6 John Malm 93   Skara Grundskolas IF 14,32  
7 Filip Hjort 93   Säters Skol-IF 13,87 PB
8 Marcus Hawkins 93   Roslagsskolan 13,46  
9 Tomi Luttinen 93   Borgsmoskolans IF 13,29  
10 Karl Myrsell 93   Säters Skol-IF 12,35  
11 Mattias Carlsson 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 12,29  
12 Fredrik Granström 93   Sigtunaskolan Hum LärovIF 12,07  
13 Salvador Navarro Martinen 93   Södertörns Friskolas IF 11,36 PB
14 Erik Göransson 93   Näsbydalsskolans IF 10,87 PB
15 Mattias Pauli 93   Skara Grundskolas IF 10,68  
               
Mattias Carlsson 12,29 X X      
Oscar Vestlund 17,71 16,77 16,02 17,09 17,36 16,87
Niklas Lindstedt 14,46 X 15,63 15,54 X 17,04
Erik Göransson X X 10,87      
Marcus Hawkins 13,46 X 12,69 13,34 13,17 13,12
Robert Granström 13,90 14,52 X 14,10 14,42 14,14
Fredrik Granström X 12,07 X      
Mattias Pauli X 10,68 X      
Karl Myrsell 12,35 X X      
Filip Hjort 13,60 13,81 13,87 13,60 13,41 X
Salvador Navarro Martinen 11,36 11,21 9,93      
Tomi Luttinen X 12,47 13,29      
Sebastian Thörngren 14,18 15,81 14,11 15,05 X 15,71
Dennis Martinsson 14,77 X 14,37 X X X
John Malm 10,58 13,78 14,32 11,72 13,01 X
P15 Spjut
             
1 Erik Olofsson 93   Linneaskolans Skol-IF 59,92  
2 Johannes Henriksson 93   Friidrottsgym Karlstad IF 59,82 PB
3 Sebastian Thörngren 93   Frykenskolans IF 57,28  
4 Niko Lehtonen 93   Gränbyskolans IF 52,33 PB
5 Niklas Richardsson 93   Prolympiarådet Gävle SIF 48,84 PB
6 Anders Johansson 93   Västerskolans IF 48,28  
7 Gunnar Henriksson 93   Skogstorpsskolans IF 46,44 PB
8 Oscar Vestlund 93   Kils Skol IF 45,52  
9 Mattias Pauli 93   Skara Grundskolas IF 42,72  
10 Kristian Hjerten 93   Skara Grundskolas IF 42,58  
11 Felix Andersson 93   Eklidens Skol-IF 41,66  
12 Erik Stjärnfeldt 93   Skiftingeskolans IF 41,28  
13 John Malm 93   Skara Grundskolas IF 40,45  
14 Viktor Warg 93   Arvika Centralskolas IF 37,91  
15 Tom Tuvhag 93   Bergundaskolans IF 37,34  
16 Salvador Navarro Martinen 93   Södertörns Friskolas IF 37,12  
17 John Österberg 93   Engelska Skolans IF 36,99  
18 Gustav Fridh 93   Nytorpsskolans IF 36,02  
19 Fredrik Arvidsson 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 36,00  
20 Axel Kjell 93   Adolf Fredriks Skolas IF 33,66  
               
Anders Johansson 42,42 43,53 40,93 44,35 40,03 48,28
Felix Andersson 41,66 X 38,19      
Tom Tuvhag 33,83 37,34 35,27      
Erik Olofsson 58,79 55,25 56,76 56,62 58,28 59,92
Sebastian Thörngren 56,59 57,28 53,61 52,30 56,09 57,16
Johannes Henriksson 43,37 52,92 X 59,82 X X
Axel Kjell X 33,66 X      
John Österberg X 36,99 X      
Fredrik Arvidsson X 34,92 36,00      
Niko Lehtonen 49,03 48,57 49,70 47,25 52,33 50,15
Kristian Hjerten 33,70 X 42,58      
Gunnar Henriksson 46,01 X 43,91 44,97 46,44 X
Oscar Vestlund 43,33 X 38,85 45,52 40,70 X
Mattias Pauli 38,91 42,72 X      
Salvador Navarro Martinen 33,26 34,52 37,12      
Niklas Richardsson 47,13 44,20 43,51 X X 48,84
John Malm 34,77 40,45 40,05      
Viktor Warg 37,91 36,28 X      
Erik Stjärnfeldt 41,28 41,08 40,01      
Gustav Fridh X 35,38 36,02      
F18+ 400 m Final
             
1 Moa Hjelmer 90   Rosa Elefanten IF 56,88   PB
2 Lotta Lindsén 90   Rudbecksskolans IF 57,02    
3 Erica Pettersson 90   Friidrottsgym Karlstad IF 60,45    
4 Kajsa Kaufeldt 90   GUC Skol-IF 61,79    
5 Anna-Maria Bazan 90   Gudlav Bilderskolans IF 62,45    
6 Sofie Wahlstedt 90   Wadköpings Utbildnc SIF 63,61    
   
F18+ 800 m Final
             
1 Elin Andersson 90   Katedralskolans GIF 2.14,93    
2 Maria Westher 90   Karlskoga Gymnasiesk IF 2.17,39    
3 Linda Lövqvist 90   Celsiusskolans IF 2.18,50    
4 Nathalie Tolvers 90   Löpargym IF 2.21,20   PB
5 Moa Hjelmer 90   Rosa Elefanten IF 2.21,48    
6 Elin Kindberg 90   Teknis IF Örebro 2.21,56    
7 Anna-Maria Bazan 90   Gudlav Bilderskolans IF 2.23,14    
8 Sarah Engemar 90   Filbornaskolans IF 2.32,28    
9 Isabell Johansson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 2.37,06    
   
F18+ 3000 m
             
1 Mary Alenbratt 90   Löpargym IF 10.29,20    
2 Petra Kihlberg 90   Löpargym IF 11.04,21    
3 Therese Lindqvist 90   Växjö Fria Gym IF 11.31,08    
4 Camilla Andersson 90   Mimers Hus Skol-IF 11.35,74    
  Karin Svensson 90   Göteborgs Högre Samsk IF DNS    
  Maria Westher 90   Karlskoga Gymnasiesk IF DNS    
   
F18+ 300 m häck Final
             
1 Desirée Lingsell 90   Wargentinskolans IF 46,17    
2 Sandra Höckerstrand 90   Walthers Gym IF 46,54    
3 Johanna Stjernström 90   Sjödalsgym IF 46,92    
4 Lina Hansson 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 47,05    
5 Petra Olsen 90   Friidrottsgymn. i Malmö 48,19    
6 Nathalie Tolvers 90   Löpargym IF 48,53    
7 Anna Stångberg     Falu Friidrottsgym SkolIF 49,49   PB
   
F18+ Höjd
             
             
1 Ellen Björklund 90   Polhemskolans IF 1.74  
2 My Nordström 90   De Geergym IF 1.72  
3 Camilla Löf 90   Uddevalla Gymnasiesk IF 1.70 PB
4 Sofie Skoog 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.65  
5 Emilia Bengtsson 91   Filbornaskolans IF 1.53  
5 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 1.53  
7 Frida Engman 90   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.53  
                             
  1.43 1.48 1.53 1.58 1.62 1.65 1.68 1.70 1.72 1.74 1.77            
Ellen Björklund - - - - - o o o o o xxx            
Emilia Bengtsson o o o xxx                          
Andrea Nybäck - - o xxx                          
Sofie Skoog - - o o o o xxx                    
Frida Engman - o xo xxx                          
My Nordström - - - o o o o xxo xo xxx              
Camilla Löf - - o o o o o o xxx                
F18+ Tresteg
             
1 Ellen Björklund 90   Polhemskolans IF 12,05  
2 Frida Linde 90   Tibble Gym IF 11,88  
3 Malin Andersson 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,67  
4 Johanna Froode 90   Friidrottsgymn. i Växjö 11,47 PB
5 Sofie Leima 90   Polhemsskolans Skol-IF 10,95  
6 Frida Lindström 90   Sjödalsgym IF 10,55  
7 Sara Arwald 90   Friidrottsgymn. i Malmö 10,42  
                         
Frida Linde 11,35 () 11,70 () 11,88 () 11,83 () X () X ()
Ellen Björklund 12,05 () 11,95 () 11,69 () 11,89 () 11,59 () 11,92 ()
Frida Lindström 10,26 () 10,50 () 10,55 () 10,50 () X () 10,43 ()
Sofie Leima X () X () 10,63 () 10,76 () 10,25 () 10,95 ()
Malin Andersson 11,38 () 11,26 () 11,52 () 11,44 () 11,67 () 11,39 ()
Sara Arwald 9,89 () 9,91 () 10,42 () 9,23 () 10,27 () 10,21 ()
Johanna Froode X () 11,04 () 11,31 () 11,23 () 11,31 () 11,47 ()
F18+ Kula
             
1 Frida Åkerström 90   Gny Skol-IF 13,82  
2 Sandra Andersson 90   Solbergaskolans IF 12,55  
3 Viktoria Johansson 90   De Geergym IF 12,17  
4 Amanda Öberg 90   Friidrottsgym Karlstad IF 11,94  
5 Andrea Nybäck 90   Friidrottsgym Karlstad IF 10,36  
6 Kim Peterson-Ek 90   Växjö Fria Gym IF 9,88  
7 Nathalie Magnusson 90   Ållebergsgym IF 9,71  
8 Ida Claesson 90   Söderportsgym IF 9,53  
9 Johanna Andersson 90   Växjö Fria Gym IF 9,17  
10 Louise Johansson 90   Igelstavikens Skol-IF 8,62  
  Sandra Höckerstrand 90   Walthers Gym IF X  
               
Johanna Andersson 9,17 9,05 X      
Ida Claesson X 9,27 X 9,53 X X
Kim Peterson-Ek 9,09 X 9,22 9,88 9,13 X
Viktoria Johansson 11,14 12,04 12,17 X X 11,88
Sandra Höckerstrand X X X      
Andrea Nybäck 9,81 X 9,99 10,36 X X
Sandra Andersson 12,32 12,52 12,55 12,38 12,24 12,47
Nathalie Magnusson 9,14 9,44 9,63 9,12 9,47 9,71
Louise Johansson 8,50 8,59 8,62      
Amanda Öberg 11,49 11,44 11,42 11,84 X 11,94
Frida Åkerström 12,57 X X 13,82 X 13,37
F17 400 m Final
             
1 Rebecca Moyo 91   Sanda Skol-IF 56,84    
2 Lovisa Lindh 91   Mimers Hus Skol-IF 56,93    
3 Sara Bley 91   De Geergym IF 58,13   PB
4 Stephanie Olsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 58,70    
5 Johanna Linnell 91   Linköpings Gymnasie GF 59,44    
6 Johanna Mosell 91   Staffanskolans IF 59,57    
7 Angelika Lilja 91   Lerums Gymnasium 62,30   PB
  Mikaela Kärlin 91   Löpargym IF DNS    
   
F17 800 m Final
             
1 Lovisa Lindh 91   Mimers Hus Skol-IF 2.18,61    
2 Yolanda Ngarambe 91   Löpargym IF 2.19,66    
3 Frida Simfors 91   Sanda Skol-IF 2.20,75    
4 Fanny Baeckström 91   Löpargym IF 2.22,06    
5 Anna Nilson 91   Friidrottsgymn. i Malmö 2.22,71    
6 Johanna Enqvist 91   Agardhgym Löpklubb & IS 2.24,70    
7 Julia Appeldahl 92   Jensen Gym Skol-IF 2.25,70    
8 Erika Svanborg 91   Blackebergs Gym IF 2.29,82    
9 Linnea Hagström 91   Löpargym IF 2.32,62    
10 Elin Börjedahl 91   Filbornaskolans IF 2.35,08    
11 Sofia Enander 91   Stångenäs Skol-IF 2.38,19    
   
F17 3000 m
             
1 Olivia Lindh 91   Polhemsskolans Skol-IF 10.25,26   PB
2 Emma Jansson 91   Löpargym IF 10.34,15    
   
F17 300 m häck Försök 1
             
1 Sabina Winqvist 91   Friidrottsgym i Göteborg 45,16 Q  
2 Isabell Englund 91   Friidrottsgymn. i Malmö 45,46 Q  
3 Emma Waldo 91   Friidrottsgymn. i Malmö 46,18 q  
4 Camilla Bergqvist 91   Viktor Rydbergs Gymnasium 46,61 q  
5 Charlotte Lanfelt 91   Sjödalsgym IF 46,84 q PB
6 Therese Pettersson 91   Sanda Skol-IF 51,54    
   
F17 300 m häck Försök 2
             
1 Evelin Hindrikes 91   Hagaskolans IF Borlänge 45,27 Q  
2 Josefin Loggert 91   Friidrottsgymn. i Umeå 45,69 Q  
3 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 46,64 q  
4 Sofie Beckvall 91   Gymnasieskolans IF Eslöv 47,09    
5 Nathalie Busk 91   ProCivitas Skol IF Malmö 47,87    
   
F17 300 m häck Final
             
1 Evelin Hindrikes 91   Hagaskolans IF Borlänge 44,14   PB
2 Sabina Winqvist 91   Friidrottsgym i Göteborg 44,37    
3 Isabell Englund 91   Friidrottsgymn. i Malmö 45,23    
4 Josefin Loggert 91   Friidrottsgymn. i Umeå 45,69    
5 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 45,74   PB
6 Emma Waldo 91   Friidrottsgymn. i Malmö 47,03    
7 Charlotte Lanfelt 91   Sjödalsgym IF 47,12   PB
  Camilla Bergqvist 91   Viktor Rydbergs Gymnasium DNS    
   
F17 Höjd
             
             
1 Maja Johansson 91   Broman Gym IF 1.65  
2 Louise Persson 91   Växjö Katedralskolas IF 1.62  
3 Regina Paet 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 1.58  
4 Jenny Fridström 91   Friidrottsgym i Göteborg 1.58  
5 Estelle Montler 91   Friidrottsgym i Göteborg 1.58  
6 Sofie Ögren 91   Anderstorpsskolans IF 1.53  
7 Emma Hålldin 91   Rekarnegym IF 1.53  
8 Jessica Magnusson 91   Ållebergsgym IF 1.43  
  Sofia Masrour 91   Värmdö Gym Skol-if x  
                             
  1.43 1.48 1.53 1.58 1.62 1.65 1.68 1.70 1.72 1.74 1.76            
Sofia Masrour - - xxx                            
Jessica Magnusson xo xxx                              
Regina Paet - - o xo xxx                        
Estelle Montler - o xxo xxo xxx                        
Jenny Fridström o o o xxo xxx                        
Maja Johansson - - o o o o xxx                    
Louise Persson - - o o xo xxx                      
Sofie Ögren - - xo xxx                          
Emma Hålldin o xo xo xxx                          
F17 Tresteg
             
1 Ulrika Jakobsson 91   Sjödalsgym IF 11,45 PB
2 Viktoria Carlsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,42 PB
3 Jenny Antonsson 91   Rekarnegym IF 11,37 PB
4 Stephanie Olsson 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 11,01  
5 Tove Karlsson 91   Friidrottsgymn. i Kalmar 10,57 PB
6 Kajsa Wallin 91   Södra Latin IF 10,56  
7 Frida Rosén Hagert 91   Sanda Skol-IF 10,19  
8 Josefin Leander-Nilsson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 10,17  
  Louise Wahlgren 91   Rodens Skol-IF X  
  Mathilda Hultman 91   Lerums Gymnasium X  
                         
Frida Rosén Hagert 10,19 () X () X () 9,58 () X () 10,18 ()
Stephanie Olsson 10,73 () 10,68 () 10,96 () 11,01 () 10,87 () 10,84 ()
Mathilda Hultman X () X () X () - () - () - ()
Louise Wahlgren X () X () X () - () - () - ()
Viktoria Carlsson X () 11,11 () 11,07 () 10,87 () 11,07 () 11,42 ()
Tove Karlsson 10,45 () 10,57 () 10,53 () 10,33 () 10,50 () X ()
Ulrika Jakobsson 11,17 () 11,10 () 10,95 () 11,07 () 10,77 () 11,45 ()
Josefin Leander-Nilsson 10,17 () X () X () X () X () X ()
Jenny Antonsson X () 11,37 () 11,08 () 11,20 () 11,04 () X ()
Kajsa Wallin X () 10,45 () X () X () X () 10,56 ()
F17 Kula
             
1 Michelle Nilsson 91   ProCivitas Skol IF Malmö 13,99  
2 Ida Storm 91   Friidrottsgymn. i Malmö 13,51  
3 Camilla Norr-Ericsson 91   De Geergym IF 13,47 PB
4 Sophie Kling 91   Upplands-Bro Gym IF 13,10  
5 Caroline Hermansson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 12,74  
6 Erica Lundbladh 91   Friidrottsgymn. i Växjö 12,73  
7 Emilia Eklund 91   Falu Friidrottsgym SkolIF 11,93  
8 Sandra Allerhed 91   Rekarnegym IF 11,73  
9 Mia Axelsson 91   Friidrottsgym Karlstad IF 11,56  
10 Caroline Lundahl 91   Ehrensvärdska Gym Skol IF 11,44  
11 Lisa Linnell 91   Friidrottsgymn. i Växjö 11,27  
12 Frida Engström 91   ProCivitas Skol IF 11,22  
13 Emma Hansson 91   Ållebergsgym IF 11,16  
14 Saga Kullenbäck 91   SLI Skol-IF 11,01  
15 Sara Nilsson 91   Hagaskolans IF Borlänge 10,64  
16 Ellinor Tuvhag 91   Växjö Katedralskolas IF 10,48  
17 Elin Falegård 91   Friidrottsgymn. i Växjö 10,05  
18 Josefin Karlsson 91   Uddevalla Gymnasiesk IF 10,02  
19 Amanda Holmqvist 91   Anderstorpsskolans IF 9,97  
20 Anna-Lisa Lundqvist 91   Sjödalsgym IF 9,28  
21 Sandra Johansson 91   Friidrottsgym i Göteborg 9,06  
22 Linn Gunnarsson 91   Tibble Gym IF 7,90  
23 Charlotte Lanfelt 91   Sjödalsgym IF 7,05  
24 Evelina Nicolson 91   Sjödalsgym IF 6,71  
25 Dionne Ekman 91   Sjödalsgym IF 5,50  
  Maria Kastberg 91   Falu Friidrottsgym SkolIF X  
               
Michelle Nilsson 12,77 13,12 13,17 13,18 13,57 13,99
Saga Kullenbäck 11,01 X 10,66      
Anna-Lisa Lundqvist 8,78 8,86 9,28      
Josefin Karlsson 10,02 9,62 9,53      
Amanda Holmqvist 9,97 9,04 9,02      
Charlotte Lanfelt 7,05 5,80 4,11      
Sandra Allerhed 11,29 11,73 11,54 11,50 X X
Dionne Ekman 4,71 5,50 4,75      
Frida Engström 10,92 X 11,22      
Sophie Kling 12,18 11,99 X X X 13,10
Sara Nilsson X 10,64 10,61      
Camilla Norr-Ericsson 11,71 11,70 12,55 11,81 12,98 13,47
Elin Falegård 10,05 X X      
Emilia Eklund 11,47 X 11,71 11,93 X 11,73
Linn Gunnarsson 7,62 7,32 7,90      
Emma Hansson 10,55 X 11,16      
Ellinor Tuvhag 10,29 10,48 X      
Caroline Hermansson 12,10 12,74 12,05 11,87 X 12,38
Erica Lundbladh X 12,73 X X X 11,79
Lisa Linnell X 11,27 11,16      
Maria Kastberg X X -      
Evelina Nicolson 6,51 6,71 4,99      
Sandra Johansson 8,41 8,33 9,06      
Caroline Lundahl 10,71 11,18 11,44      
Ida Storm 12,97 13,12 13,28 X 13,51 X
Mia Axelsson 11,44 X 11,56      
F16 400 m Final
             
1 Vendela Mindelöf 92   Blackebergs Gym IF 56,55    
2 Sandra Wagner 92   Teknis IF Örebro 58,55    
3 Lisa Skagersten 92   Friidrottsgymn. i Växjö 58,68   PB
4 Caroline Andersson 92   Mariebergs Skol-IF 59,15   PB
5 Jasmin Sabir 92   Södra Latin IF 60,22    
6 Frida Petersson 92   Polhemskolans IF 61,68    
  Hedda Linderstam 92   Kitas IF DQ   §F4.2.8
  Helena Karlsson 92   Virginska Skol-IFen DNS    
   
F16 800 m Final
             
1 Vendela Mindelöf 92   Blackebergs Gym IF 2.19,54    
2 Caroline Högardh 92   Friidrottsgymn. i Växjö 2.20,80    
3 Julia Nilsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 2.21,92    
4 Alva Sandström 92   Skrapans IF 2.23,28    
5 Jenny Janslätt Axelsson 92   Göteborgs Högre Samsk IF 2.23,53    
6 Johanna Berntsson 92   Nösnäs Skol-IF 2.24,61    
7 Hilde Adrianzon 92   Södra Latin IF 2.32,44    
8 Jennifer Midsäter 92   Kunskapsgym Göteborg SIF 2.33,63    
9 Frida Persson 92   Sanda Skol-IF 2.44,51    
  Jennifer Wahlberg 92   Herrgårdsgym IF DNS    
  Caroline Andersson 92   Mariebergs Skol-IF DNS    
   
F16 3000 m
             
1 Erica Wesström 92   Löpargym IF 11.04,08   PB
2 Karin Olsson 92   Löpargym IF 11.27,56    
3 Elin Wåhlin 92   Sjödalsgym IF 11.39,19    
4 Frida Persson 92   Sanda Skol-IF 12.46,33    
   
F16 300 m häck Final
             
1 Freja Jernstig 92   Friidrottsgym Karlstad IF 45,55    
2 Helena Karlsson 92   Virginska Skol-IFen 45,63    
3 Evelina Nyman Wänseth 92   Wargentinskolans IF 46,18   PB
4 Sofi Näslund 92   Friidrottsgymn. i Umeå 46,54    
5 Louise Swärd 92   Sundsgym Skol-IF 46,73   PB
  Samantha Wikmark 92   Danderyds Gym IK DQ   §F4.2.8
  Felicia Thomsson 92   Upplands-Bro Gym IF DNS    
   
F16 Längd
             
1 Tova Thuresson 92   Märsta Gym IF 5,60 PB
2 Hanna Adriansson 92   Finnvedsskolans GOIF 5,49  
3 Frida Petersson 92   Polhemskolans IF 5,36  
4 Louise Thornander 92   Friidrottsgymn. i Lidingö 5,29  
5 Evelina Nyman Wänseth 92   Wargentinskolans IF 5,29  
6 Frida Lüppert Thomsson 92   Åvaskolans IF 5,29  
7 Marie Wall 92   Mimers Hus Skol-IF 5,27  
8 Anna Jacobsson 92   Hersby Skolas IF 5,22  
9 Josefin Sahlström 92   Friidrottsgymn. i Malmö 5,12  
10 Ellen Isaksson 92   Söderportsgym IF 5,11 PB
11 Andrea Eriksson 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 5,10  
12 Zehra Jusupovic 92   Söderportsgym IF 5,05  
13 Nicole Möllerberg 92   Friidrottsgymn. i Malmö 5,05  
14 Kristin Wahman 92   Uddevalla Gymnasiesk IF 5,04  
15 Gabriella Nykvist 92   Sanda Skol-IF 5,03  
16 Victoria Johansson 92   Sanda Skol-IF 5,03  
17 Olivia Klüft 92   Friidrottsgymn. i Växjö 5,00  
18 Frida Retsloff 92   Nacka Gym IF 4,98  
19 Louise Nyberg 92   Sundsgym Skol-IF 4,97  
20 Matilda Lindholm 92   Åvaskolans IF 4,93  
21 Mergime Jashari 92   Friidrottsgym Karlstad IF 4,91  
22 Frida Nordenberg 92   Falu Friidrottsgym SkolIF 4,81  
23 Lisa Lantz 92   Friidrottsgymn. i Växjö 4,79  
24 Frida Gill 92   Rekarnegym IF 4,75  
25 Sara Olsson 92   Igelstavikens Skol-IF 4,73  
26 Linnea Backman 92   Filbornaskolans IF 4,72  
27 Karin Strömbladh 92   Friidrottsgym i Göteborg 4,64  
28 Ellen Helker-Nygren 92   S:t Mikaelsskolans IF 4,59  
29 Viktoria Bengtsson 92   Filbornaskolans IF 4,58  
30 Sofia Thorstensson 92   Lerums Gymnasium 4,58  
31 Sofia Karlsson 92   Rekarnegym IF 4,54  
32 Toowe Östlin 92   Staffanskolans IF 4,53  
33 Jenny Karmskog 92   Holavedskolans IF 4,50 PB
34 Johanna Olsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 4,41  
35 Carolina Larsén 92   Solna Gym IF 4,29  
35 Jennifer Nilsson 92   Sanda Skol-IF 4,29  
37 Julia Folkesson 92   Holavedskolans IF 4,22  
38 Sabina Hedhag 92   Friidrottsgym i Göteborg 4,15  
39 Caroline Walter 92   Igelstavikens Skol-IF 4,14  
40 Josefin Olsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 3,07  
41 Elin Sångberg 92   Broman Gym IF 2,09  
                         
Tova Thuresson X (+ 1,9) X (+ 0,3) 5,60 (+ 2,3) 2,94 (+ 1,6) - () 2,69 (+ 2,6)
Hanna Adriansson 5,25 (+ 1,7) 5,33 (+ 1,5) 5,41 (+ 0,4) 5,25 (+ 1,8) 5,46 (+ 0,9) 5,49 (+ 0,9)
Frida Petersson X (+ 1,6) 5,36 (+ 2,2) 5,13 (+ 2,1) 5,13 (+ 1,6) 5,25 (+ 1,0) 5,32 (+ 1,2)
Louise Thornander X (+ 2,4) X (+ 0,1) 5,29 (+ 0,0) X (+ 0,8) 5,22 (+ 1,2) - ()
Evelina Nyman Wänseth 5,10 (+ 0,8) 5,15 (+ 0,2) 5,29 (+ 1,2) 4,86 (+ 3,2) X (+ 1,6) X (+ 1,5)
Frida Lüppert Thomsson X (+ 0,5) 5,15 (+ 1,2) 5,29 (+ 1,4) 4,87 (+ 1,8) 5,02 (+ 0,5) 4,96 (+ 0,5)
Marie Wall 5,27 (+ 0,9) 5,16 (+ 0,8) 5,23 (+ 1,2) 5,06 (+ 2,3) 5,08 ( -0,3) 5,14 (+ 1,2)
Anna Jacobsson 5,22 (+ 1,8) 5,14 (+ 0,8) X (+ 1,2) X (+ 1,8) X (+ 1,0) X (+ 1,4)
Josefin Sahlström X (+ 2,7) 5,12 (+ 1,9) 5,08 (+ 1,6)   ()   ()   ()
Ellen Isaksson 5,11 (+ 1,8) 4,96 (+ 1,4) X (+ 1,2)   ()   ()   ()
Andrea Eriksson 4,84 (+ 1,3) 4,91 (+ 1,3) 5,10 (+ 0,5)   ()   ()   ()
Zehra Jusupovic 4,81 (+ 1,4) 4,99 (+ 2,0) 5,05 (+ 0,8)   ()   ()   ()
Nicole Möllerberg 4,94 (+ 1,4) 4,67 (+ 1,8) 5,05 (+ 1,1)   ()   ()   ()
Kristin Wahman 4,93 (+ 1,9) 4,79 (+ 1,5) 5,04 (+ 1,3)   ()   ()   ()
Gabriella Nykvist X (+ 1,1) 5,03 (+ 1,2) 4,89 (+ 1,5)   ()   ()   ()
Victoria Johansson 5,03 (+ 1,2) X (+ 1,0) X (+ 1,0)   ()   ()   ()
Olivia Klüft X (+ 0,4) 5,00 (+ 1,7) 4,95 (+ 3,4)   ()   ()   ()
Frida Retsloff 4,97 (+ 1,5) 4,98 (+ 2,6) 4,79 (+ 0,2)   ()   ()   ()
Louise Nyberg 4,97 (+ 1,9) X (+ 1,5) 4,86 (+ 2,1)   ()   ()   ()
Matilda Lindholm 4,86 (+ 1,0) 4,82 (+ 0,7) 4,93 (+ 1,8)   ()   ()   ()
Mergime Jashari X (+ 1,0) X (+ 1,9) 4,91 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Frida Nordenberg 4,81 (+ 2,9) X (+ 1,1) 4,66 (+ 0,9)   ()   ()   ()
Lisa Lantz X (+ 1,4) 4,79 (+ 1,5) 2,18 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Frida Gill X (+ 3,5) 4,75 (+ 2,0) 4,62 (+ 0,6)   ()   ()   ()
Sara Olsson 4,49 (+ 2,5) 4,73 (+ 0,8) 4,51 (+ 0,1)   ()   ()   ()
Linnea Backman 4,54 (+ 1,2) 4,72 (+ 2,1) 4,53 (+ 1,1)   ()   ()   ()
Karin Strömbladh 4,53 (+ 1,3) 4,33 (+ 2,1) 4,64 (+ 1,1)   ()   ()   ()
Ellen Helker-Nygren 4,37 (+ 0,3) 4,59 (+ 1,2) 4,24 (+ 1,9)   ()   ()   ()
Viktoria Bengtsson 4,44 (+ 2,6) 4,58 (+ 0,3) 4,53 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Sofia Thorstensson 1,88 (+ 0,4) 4,58 (+ 0,9) 4,48 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Sofia Karlsson X (+ 1,5) 4,30 (+ 0,1) 4,54 (+ 1,7)   ()   ()   ()
Toowe Östlin 4,53 (+ 1,0) X (+ 1,5) 4,46 (+ 0,3)   ()   ()   ()
Jenny Karmskog 4,44 (+ 0,6) 4,50 (+ 1,4) 4,31 (+ 2,1)   ()   ()   ()
Johanna Olsson 4,41 (+ 0,9) X (+ 1,4) 4,32 (+ 0,6)   ()   ()   ()
Carolina Larsén X (+ 1,4) X (+ 1,5) 4,29 (+ 1,1)   ()   ()   ()
Jennifer Nilsson X (+ 0,9) X (+ 0,9) 4,29 (+ 1,3)   ()   ()   ()
Julia Folkesson 4,22 (+ 1,7) X (+ 0,5) X (+ 0,8)   ()   ()   ()
Sabina Hedhag 4,14 (+ 1,0) 4,15 (+ 1,0) 4,05 (+ 0,8)   ()   ()   ()
Caroline Walter 4,14 (+ 1,1) 4,05 (+ 0,7) 4,11 (+ 1,4)   ()   ()   ()
Josefin Olsson 3,07 (+ 1,3) X (+ 1,1) X (+ 1,6)   ()   ()   ()
Elin Sångberg X (+ 2,3) X (+ 2,7) 2,09 (+ 0,4)   ()   ()   ()
F16 Diskus
             
1 Matilda Berglund 92   Friidrottsgymn. i Växjö 40,25  
2 Hanna Bjärkvik 92   Sanda Skol-IF 39,34  
3 Julia Wiberg 92   Friidrottsgymn. i Växjö 38,23 PB
4 Lisa Haag 92   Angereds Gym Skol-if 36,02  
5 Rebecka Johansson 92   Karlskoga Gymnasiesk IF 30,75  
6 Malin Kvist 92   Torsbergsskolans IF 30,53  
7 Katja Axelsson 92   Gymnasieskolans IF Eslöv 30,16  
8 Felicia Thomsson 92   Upplands-Bro Gym IF 29,84  
9 Amanda Björklund 92   Sundsta/Älvkullegym IF 29,67 PB
10 Karolina Andersen 92   Alströmerskolans IF 27,97  
11 Hanna Bengtsson 92   Friidrottsgymn. i Malmö 27,71  
12 Johanna Larsson 92   Friidrottsgym Karlstad IF 26,35  
13 Matilda Ehne 92   Walthers Gym IF Karlstad 25,38  
14 Louise Bertilsson 92   Friidrottsgym i Göteborg 24,87  
15 Matilda Elfgaard 92   Sanda Skol-IF 22,75  
16 Suzanna Strand 92   Ållebergsgym IF 20,72  
  Emma Arnsten 92   Wargentinskolans IF X  
               
Hanna Bjärkvik 39,34 38,67 X 39,31 38,39 X
Felicia Thomsson 24,02 27,52 29,84 X 29,63 27,56
Katja Axelsson X 26,00 30,16 28,54 X X
Julia Wiberg 38,23 X 35,72 36,06 36,19 35,65
Johanna Larsson 26,35 X X      
Matilda Elfgaard X X 22,75      
Rebecka Johansson 30,75 28,65 X 27,01 26,69 25,09
Louise Bertilsson 18,78 19,89 24,87      
Emma Arnsten X X X      
Karolina Andersen 27,97 23,91 25,32      
Matilda Ehne X 25,38 24,62      
Matilda Berglund 39,02 40,25 X 33,37 37,31 35,43
Malin Kvist 30,53 X X 27,92 X 29,42
Suzanna Strand 20,72 18,90 18,07      
Amanda Björklund X 29,67 X      
Lisa Haag 33,20 31,61 36,02 35,74 X 35,89
Hanna Bengtsson X 27,71 26,24      
F15 100 m Försök 1 Vind:-0.6
             
1 Marine Alfredsson 93   Strömbrytarna Skol IF 12,82 Q  
2 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 12,98 Q  
3 Julia Wigren 93   Solängsskolans IF 13,46 Q  
4 Linnea Zackrisson 93   Forssa Klacksskolans IF 13,70    
5 Nelli Nordström 93   Skara Grundskolas IF 13,83    
6 Frida Wähäjärvi 93   Gränsskolans IF 14,88    
   
F15 100 m Försök 2 Vind:-2.0
             
1 Evelina Åhman 93   Prolympia Skol IF 13,13 Q  
2 Jessica Östlund 93   Björkeby Skol-IF 13,18 Q  
3 Ida Peterson 93   Karby Skolans IF 13,32 Q PB
4 Lisa Berg 93   Segeltorpsskolans IF 13,54 q  
5 Nicole Uddén 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 13,57 q  
6 Lovisa Jansson 93   Scheeleskolans IF 13,65    
7 Malin Eriksson 93   Norbergs Skol-IF 13,82    
   
F15 100 m Försök 3 Vind:-0.6
             
1 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 12,86 Q  
2 Ellen Wikström 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 13,03 Q  
3 Caroline Ståhl 93   Lillåns Skolas IK 13,06 Q  
4 Melinda Holm 93   Vellinge Skol-IF 13,62    
5 Fredrika Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 13,73    
6 Josefina Hyltenstam 93   Nytorpsskolans IF 14,15    
7 Mikaela Jerresand 93   Skarpängskolans IF 14,32    
   
F15 100 m Försök 4 Vind:-1.2
             
1 Sara Jernfält 93   Lillåns Skolas IK 12,93 Q PB
2 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 12,95 Q  
3 Madeleine Eriksson 93   Solängsskolans IF 13,36 Q  
4 Sofie Pettersson 93   Tallåsskolans Skol-IF 13,37 q  
5 Julia Karlsson 93   Nytorpsskolans IF 13,44 q  
6 Elin Erlandsson 93   Skol-IFen June 13,65    
7 Therese Nylander 93   Bergviks Skol-IF 14,90    
   
F15 100 m Semi 1 Vind:-0.5
             
1 Marine Alfredsson 93   Strömbrytarna Skol IF 12,68 Q  
2 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 12,88 Q  
3 Jessica Östlund 93   Björkeby Skol-IF 12,95 Q  
4 Caroline Ståhl 93   Lillåns Skolas IK 13,04 q  
5 Evelina Åhman 93   Prolympia Skol IF 13,08 q  
6 Nicole Uddén 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 13,35    
7 Julia Wigren 93   Solängsskolans IF 13,36    
8 Sofie Pettersson 93   Tallåsskolans Skol-IF 13,54    
   
F15 100 m Semi 2 Vind:-1.2
             
1 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 12,98 Q  
2 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 13,03 Q  
3 Sara Jernfält 93   Lillåns Skolas IK 13,17 Q  
4 Ida Peterson 93   Karby Skolans IF 13,34   PB
5 Ellen Wikström 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 13,37    
6 Lisa Berg 93   Segeltorpsskolans IF 13,56    
7 Madeleine Eriksson 93   Solängsskolans IF 13,58    
8 Julia Karlsson 93   Nytorpsskolans IF 13,82    
   
F15 100 m Final Vind:-0.4
             
1 Marine Alfredsson 93   Strömbrytarna Skol IF 12,73    
2 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 12,73    
3 Matilda Hellqvist 93   Fridaskolan Uddevalla IF 12,90    
4 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 12,93    
5 Jessica Östlund 93   Björkeby Skol-IF 13,14    
6 Sara Jernfält 93   Lillåns Skolas IK 13,22    
7 Caroline Ståhl 93   Lillåns Skolas IK 13,35    
8 Evelina Åhman 93   Prolympia Skol IF 13,42    
   
F15 2000 m
             
1 Malin Strand 93   Skara Grundskolas IF 6.36,09    
2 Jenny Håland     Vittra Östertälje IF 6.36,61   PB
3 Johanna Busk 93   Rosenborgskolans IF 6.41,77    
4 Julia Forsmark 93   Åvestadal H. Skol-IF 6.56,40    
5 Johanna Nissén Karlsson 93   Fredriksdalskolans IF 6.56,42    
6 Kristin Edquist Servold 93   Centralskolans IF 7.01,22    
7 Therese Moberg 93   Minervaskolans IF 7.17,03    
8 Caroline Hjalmarsson 93   Prolympia Skol IF 7.17,65    
9 Fanny Dahlgren 93   Ferlinskolans IF 7.29,40    
10 Helén Andréasson 93   Västerskolans IF 7.34,22   PB
  Petra Andersson 93   Aspuddens skolas IF DNF    
   
F15 300 m häck Final (Häckrad 6 på fel avstånd)
             
1 Evelina Strömberg 93   Prolympia Skol IF 45,73   PB
2 Ida Hansen 93   Arvika Centralskolas IF 46,55   PB
3 Emma Ehrlin 93   Stålforsskolans IF 47,44    
4 Ellen Wikström 93   Anna o Alfred Dalinsk IF 48,01    
5 Sofi Stahring 93   Frösåkerskolans IF 48,90    
6 Melina Nordström 93   Adolf Fredriks Skolas IF 50,02    
7 Madeleine Eriksson 93   Solängsskolans IF 51,82    
8 Josefin Ellmarker 93   Linneaskolans Skol-IF 51,88    
   
F15 Höjd
             
             
1 Caroline Andersson 93   Solängsskolans IF 1.64  
2 Alexandra Hjorth 93   Gottsunda Skol-IF 1.64  
3 Frida Eriksson 93   Märsta Gym IF 1.62  
4 Jasmine Burestam 93   Skolhagens Skol-IF 1.59  
5 Julia Wigren 93   Solängsskolans IF 1.59 PB
6 Elin Svedlund 93   Haparanda Läroverks IF 1.56 PB
7 Fredrika Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 1.53  
8 Rebecca Frykengård 93   Mälarhöjdens Skolas IF 1.53  
9 Josefine Eliasson 93   Tallåsskolans Skol-IF 1.48  
10 Sofie Pettersson 93   Tallåsskolans Skol-IF 1.43  
10 Elin Waltari 93   Nybyggeskolans IF 1.43  
  Lisa Berg 93   Segeltorpsskolans IF x  
  Lina Marcussen 93   Torpskolans IF x  
  Ellinore Hanell 93   Junkaremålsskolans IF x  
  Josefina Hyltenstam 93   Nytorpsskolans IF x  
  Kimberlie Salomon 93   Nytorpsskolans IF x  
  Emma Hansson 93   Prolympia Nässjö Skol-IF -  
                             
  1.43 1.48 1.53 1.56 1.59 1.62 1.64 1.66 1.68 1.70              
Emma Hansson - - - - - - - -                  
Fredrika Norén o o xxo xxx                          
Elin Svedlund o xxo xo xo xxx                        
Josefina Hyltenstam xxx                                
Kimberlie Salomon xxx                                
Sofie Pettersson o xxx                              
Ellinore Hanell xxx                                
Jasmine Burestam o o xo xxo xo xxx                      
Julia Wigren o o o xxo xxo xxx                      
Rebecca Frykengård xo o xxo xxx                          
Josefine Eliasson xo xo xxx                            
Frida Eriksson - - o o xo xo xxx                    
Elin Waltari o xxx                              
Lisa Berg xxx                                
Alexandra Hjorth - o o o o xo xxo xxx                  
Caroline Andersson - o o o o o xo xxx                  
Lina Marcussen xxx                                
F15 Kula
             
1 Jenny Söderholm 93   Irsta Skol-IF 12,83  
2 Heidi Schmidt 93   KSAB Täby 12,47 PB
3 Elina Rapp 93   Bodafors Skol-IF 11,88  
4 Marielle Bengtsson 93   Lyrfågelskolans IF 11,86  
5 Louise Danielsson 93   Skara Grundskolas IF 11,54  
6 Jessica Bloodworth 93   Junkaremålsskolans IF 11,45  
7 Maria Wennlund 93   Ferlinskolans IF 11,35  
8 Anna Hildingsson 93   Önnerödsskolans Skol-IF 11,20 PB
9 Kajsa Östlin 93   Frösåkerskolans IF 9,73 PB
10 Emelie Henningsson 93   Gärdesskolans IF 9,52  
11 My Larsson 93   Prolympia Nässjö Skol-IF 9,33  
12 Angelica Olsson 93   Södra Skolans IF 9,31 PB
13 Fanny Norén 93   Forssa Klacksskolans IF 9,19  
14 Erika Håkansson 93   Vellinge Skol-IF 8,99  
15 Frida Wähäjärvi 93   Gränsskolans IF 8,96  
               
My Larsson 9,09 9,25 9,33      
Fanny Norén X 9,19 8,77      
Kajsa Östlin 9,66 9,26 9,73      
Maria Wennlund X X 10,54 X 11,17 11,35
Jenny Söderholm 12,40 12,35 X X 12,14 12,83
Heidi Schmidt 12,29 11,38 11,80 X 12,06 12,47
Frida Wähäjärvi 8,63 8,39 8,96      
Erika Håkansson X 8,80 8,99      
Elina Rapp 11,62 X 11,52 X 11,43 11,88
Anna Hildingsson 9,53 X 10,26 11,18 10,73 11,20
Jessica Bloodworth 10,32 10,33 10,22 X 11,45 10,24
Emelie Henningsson 9,18 9,52 X      
Marielle Bengtsson 10,69 11,33 11,86 X 10,04 X
Louise Danielsson 10,88 10,79 11,54 11,37 11,17 11,45
Angelica Olsson X 9,31 X      
Mix FIG 4x400 m
             
1 The real runners     Löpargym IF 3.41,67    
  Sanna Mustonen 91     61,78    
  Klas Persson 91     50,49    
  Mary Alenbratt 90     57,86    
  Richard Gunnarsson 91     51,54    
2 FIG Växjö     Friidrottsgymn. i Växjö 3.42,59    
  Lisa Skagersten 92     60,42    
  Patrik Nilsson 92     52,65    
  Caroline Högardh 92     58,08    
  Dennis Carlsson 90     51,44    
3 FIG Karlstad     Friidrottsgym Karlstad IF 3.47,56    
  Erica Pettersson 90     60,83    
  Albin Axelsson 92     54,27    
  Marine Jonsson 91     60,48    
  Filip Lööv 92     51,98    
4 FIG Falun     Falu Friidrottsgym SkolIF 3.48,18    
  Sara Ulin 91     61,09    
  Aligul Erkisi 91     52,71    
  Petra Larsson 90     60,57    
  Rasmus Nim 89     53,18    
5 Tre vänner och Thomas     Löpargym IF 3.48,33    
  Nathalie Tolvers 90     62,39    
  Mikael Westh 90     63,24    
  Fanny Baeckström 91     60,90    
  Tomas Hultgren 91     51,80