Fredag 31 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter




POJKAR 17-19 ÅR
(födda 1979-1981)
 
100m
Försök (11 september)
Heat 1                        vind +0.9
 1 Frank Asamoah             81 FIG Malmö             11.15 S
 2 Jonas Fermfelt            80 FIG Göteborg          11.23 S
 3 Ola Olsson                81 FIG Växjö             11.45 S
 4 Björn Ambrén              80 FIG Lidingö           11.58
 5 Markus Ottesen            81 FIG Falun             11.59
 6 Henric Svensson           81 FIG Malmö             11.67
 7 Pär Lindén                81 Stjernesk.            11.68 
 8 Fredrik Christmansson     81 Lundellska sk.        12.00
 
Heat 2                        vind +1.5
 1 Peter Ahl                 80 FIG Göteborg          11.21 S
 2 Barnaby Flores            81 Strömstads gy.        11.39 S
 3 Håkan Jedhammar           81 FIG Växjö             11.41 S
 4 Oscar Elmgren             80 FIG Göteborg          11.60
 5 Olof Lindberg             81 Malmö Latinsk.        11.97
 6 William A. Harhoff        81 Angeredsgy.           12.39
 7 Elias Westling            80 Wenströmska gy.       12.53
 
Heat 3                        vind +2.1
 1 Andreas Nordström         81 FIG Falun             11.36 S
 2 Erik Söderberg            81 FIG Falun             11.37 S
 3 Peter Alvarsson           81 Thorildsplans gy.     11.40 S
 4 Assadullah Sadigi         81 FIG Malmö             11.47 S
 5 Ola Krisell               81 FIG Karlstad          11.56 S
 6 Fredrik Strandberg        80 FIG Karlstad          11.78
 7 Andreas Askfelt           81 Polhemsk., Lund       11.90
 8 Stefan Johansson          80 FIG Malmö             12.29
 
Heat 4                        vind -0.1
 1 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       11.00 S
 2 Johan Hed                 80 Fässbergsgy.          11.10 S
 3 Godfrey Ssonko            79 FIG Sollentuna        11.25 S
 4 Fredrik Bergfors          81 Västergårdsgy.        11.56 S
 5 Erik Eriksson             80 Högbergssk.           11.60
 6 Lars Gustavsson           81 Ale gy.               11.63
 7 Henrik Nyrén              81 Bergska sk.           11.63
 8 Anders Tallgren           80 Tingvallagy.          11.84
 
Heat 5                        vind +2.0
 1 Johan Engberg             81 FIG Karlstad          11.03 S
 2 Leif Johansson            80 Blackebergs gy.       11.28 S
 3 Mikael Gustafson          79 FIG Malmö             11.37 S
 4 Joachim Ögren             81 Palmcrantzsk.         11.39 S
 5 Mikael Storm              80 Folkungask.           11.48 S
 6 Andreas Hedström          81 FIG Falun             11.57
 7 Matar Jarju               81 FIG Falun             11.63
 8 Martin Helmfrid           80 Rudbeckssk., Sollent. 11.78
 
Heat 6                        vind +1.7
 1 Ulf Hedberg               80 Gävle Borgarsk.       11.14 S
 2 Christian Liljequist      80 Rudbeckssk., Sollent. 11.16 S
 3 Andreas Rehnborg          80 Fredrika Bremergy.    11.24 S
 4 Ming Le                   81 Angeredsgy.           11.37 S
 5 Fredrik Videll            80 Fredrika Bremergy.    11.63
 6 Sami Naukkarinen          81 Angeredsgy.           12.11
 7 Johan Fröidstedt          80 Hulebäcksgy.          12.96
 
Semifinaler (11 september)
Semi 1                        vind +1.0
 1 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       10.93 F
 2 Johan Hed                 80 Fässbergsgy.          10.97 F
 3 Andreas Rehnborg          80 Fredrika Bremergy.    11.10 F
 4 Andreas Nordström         81 FIG Falun             11.36
 5 Barnaby Flores            81 Strömstads gy.        11.36
 6 Ming Le                   81 Angeredsgy.           11.43
 7 Fredrik Bergfors          81 Västergårdsgy.        11.45
 8 Ola Olsson                81 FIG Växjö             11.57
 
Semi 2                        vind +0.8
 1 Johan Engberg             81 FIG Karlstad          10.84 F
 2 Peter Ahl                 80 FIG Göteborg          11.00 F
 3 Christian Liljequist      80 Rudbeckssk., Sollent. 11.17
 4 Godfrey Ssonko            79 FIG Sollentuna        11.25
 5 Erik Söderberg            81 FIG Falun             11.39
 6 Håkan Jedhammmar          81 FIG Växjö             11.40
 7 Joachim Ögren             81 Palmcrantzsk.         11.58
 8 Ola Krisell               81 FIG Karlstad          19.87
 
Semi 3                        vind +0.8
 1 Frank Asamoah             81 FIG Malmö             11.09 F
 2 Ulf Hedberg               80 Gävle Borgarsk.       11.13 F
 3 Jonas Fermfelt            80 FIG Göteborg          11.15 F
 4 Leif Johansson            80 Blackebergs gy.       11.22
 5 Peter Alvarsson           81 Thorildsplans gy.     11.37
 6 Mikael Gustafson          79 FIG Malmö             11.52
 7 Mikael Storm              80 Folkungask.           11.59
 - Assadullah Sadigi         81 FIG Malmö          ej start
 
Final (11 september)          vind +1.1
 1 Johan Engberg             81 FIG Karlstad          10.70
 2 Johan Hed                 80 Fässbergsgy.          10.95
 3 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       10.99
 4 Peter Ahl                 80 FIG Göteborg          11.02
 5 Frank Asamoah             81 FIG Malmö             11.12
 6 Andreas Rehnborg          80 Fredrika Bremergy.    11.15
 7 Jonas Fermfelt            80 FIG Göteborg          11.20
 - Ulf Hedberg               80 Gävle Borgarsk.    ej start
 
400m
Försök (12 september)
Heat 1
 1 Johan Hed                 80 Fässbergsgy.          51.45 F
 2 Johan Engberg             81 FIG Karlstad          51.60 F
 3 Magnus Färm               80 Fredrika Bremergy.   
52.99
 4 Peter Alvarsson           81 Thorildsplans gy.     54.10
 5 Lars Gustavsson           81 Ale gy.               54.45
 6 Tobias Erehed             81 Balderssk.           
54.65
 7 Henrik Nyrén              81 Bergska sk.           54.85
 
Heat 2
 1 Jon Andersson             80 FIG Falun             49.34 F
 2 Niclas Hesselgren         81 FIG Växjö             50.57 F
 3 Mikael Lewcun             79 Kattegattsgy.         51.66 F
 4 Henrik Karlsson           80 FIG Sollentuna        52.36
 5 Johnny Kroneld            80 Tyresö gy.            52.61
 6 Henrik Holmgren           80 FIG Växjö             53.35
 7 Sacha Akhras              80 Åsö gy.               54.27
 8 Willian A. Harhoff        81 Angeredsgy.           54.31
 
Heat 3
 1 Godfrey Ssonko            79 FIG Sollentuna        49.66 F
 2 Johan Klinteskog          81 Brännkyrka gy.        49.96 F
 3 Mohammed Hussein          80 Jakobsbergs gy.       50.14 F
 4 Kristian Dahlén           80 FIG Göteborg          52.28
 5 Klas Andersson            80 Torsbergssk.          52.56
 6 Johan Nyqvist             81 Malmö Latinsk.        53.40
 7 Andreas Green             81 FIG Sollentuna        53.73
 8 Andreas Daun              80 Sävesk.               54.39
 
Final (13 september)
 1 Johan Hed                 80 Fässbergsgy.          47.76
 2 Jon Andersson             80 FIG Falun             47.81
 3 Godfrey Ssonko            79 FIG Sollentuna        47.88
 4 Johan Engberg             81 FIG Karlstad          48.23
 5 Mikael Lewcun             79 Kattegattgy.          53.28
 - Niclas Hesselgren         81 FIG Växjö              bröt
 - Mohammed Hussein          80 Jakobsbergs gy.    ej start
 - Johan Klinteskog          81 Brännkyrka gy.     ej start
 
800m
Försök (12 september)
Heat 1
 1 Karl Stavenberg           81 FIG Sollentuna      1:57.78 F
 2 Niklas Ryholt             80 FIG Sollentuna      1:58.05 F
 3 Ola Fängmark              80 FIG Umeå            1:58.10 F
 4 Muhammadi Balijja            Björkhagssk.        2:01.64 F
 5 Abdulatif Roba            81 FIG Sollentuna      2:02.44
 6 Jan Måwe                  80 Fyrissk.            2:04.65
 7 Marcus Tuvezén            81 FIG Malmö           2:05.65
 - Kristoffer Myrsten        81 Norra Reals gy.        bröt
          400m       58.5m    N Ryholt
 
Heat 2
 1 Mikael Gren               80 Gullmarsgy.         1:59.62 F
 2 Axel Lönnqvist            81 Blackebergs gy.     2:00.14 F
 3 Daniel Lundqvist          80 Baldersk.           2:00.74 F
 4 Henrik Karlsson           80 FIG Sollentuna      2:02.84
 5 Mourad Talia              81 FIG Sollentuna      2:03.83
 6 Robert Berggren           80 Kaplansk.           2:05.50
 7 Gabriel Krolak            81 De Geergy.          2:06.30
 8 Marcus Bornhäll           81 FIG Göteborg        2:07.99
          400m       58.4m    R Berggren
 
Heat 3
 1 Tero Heikki               80 FIG Sollentuna      2:02.38 F
 2 Stefan Johansson          80 Ållebergsgy.        2:02.91 F
 3 Kristian Dahlén           80 FIG Göteborg        2:03.17
 4 Thomas Hellman            81 FIG Karlstad        2:04.19
 5 Daniel Fredrh             80 Ållebergsgy.        2:04.82
 6 Kristian Kaipainen        81 Spångbergsgy.       2:06.15
 7 Albin Johansson           81 Skytteholms gy.     2:06.65
          400m       61.5m    T Hellman
 
Final (13 september)
 1 Stefan Johansson          80 Ållebergsgy.        1:54.79
 2 Mikael Gren               80 Gullmarsgy.         1:55.04
 3 Niklas Ryholt             80 FIG Sollentuna      1:55.30
 4 Ola Fängmark              80 FIG Umeå            1:55.55
 5 Karl Stavenberg           81 FIG Sollentuna      1:55.58
 6 Axel Lönnqvist            81 Blackebergs gy.     1:58.57
 7 Tero Heikki               80 FIG Sollentuna      2:08.79
 8 Muhammadi Balijja         81 Björkhagssk.       
2:29.54
 - Daniel Lundqvist          80 Baldersk.          ej start
          400m       55.5m    S Johansson
          600m     1:24.0m    S Johansson
 
1500m
(11 september)
Final A                                                        TOT
 1 Jon Andersson             80 FIG Falun           4:00.41 1
 2 Stefan Johansson          80 Ållebergsgy.        4:01.14 2
 3 Ola Fängmark              80 FIG Umeå            4:01.68 3
 4 Björn Ahlepil             80 FIG Växjö           4:01.69 4
 5 Henrik Ahnström           81 FIG Växjö           4:04.29 5
 6 Niklas Karlsson           80 S:t Mikaels gy.     4:04.61 6
 7 Daniel Roth               80 Paulisk.            4:05.86 7
 8 Henrik Tåg                81 Anderstorpssk.      4:08.90 8
 9 Olof Olsson               80 FIG Sollentuna      4:09.10 9
10 Axel Lönnqvist            81 Blackebergs gy.     4:09.37 10
11 Martin Öhman              81 Thorildsplans gy.   4:10.37 11
12 Ola Axelsson              80 Erik Dahlbergsgy.  
4:11.74 12
13 Karl Stavenberg           81 FIG Sollentuna      4:13.98 14
14 Patrik Lillbacka          80 Kaplansk.           4:16.02 17
15 Thomas Andersson          81 FIG Sollentuna      4:24.30 24
16 Markus Persson            80 Klippans gy.        4:24.66 25
          400m       63.7m    S Johansson
          800m     2:12.0m    H Ahnström
         1100m     3:01.0m    S Johansson
         1200m     3:16.3m    S Johansson
 
Final B
 1 Måns Larsson              81 Heleneholmssk.      4:13.23 13
 2 Tero Heikki               80 FIG Sollentuna      4:14.40 15
 3 Daniel Lundqvist          80 Baldersk.           4:15.37 16
 4 Abdulatif Roba            81 FIG Sollentuna      4:18.26 18
 5 Daniel Gustafsson         81 FIG Sollentuna      4:18.92 19
 6 Gabriel Krolak            81 De Geergy.          4:19.06 20
 7 Henrik Wass               81 Ållebergsgy.        4:20.42 21
 8 Mourad Talia              81 FIG Sollentuna      4:22.08 22
 9 Marcus Bornhäll           81 FIG Göteborg        4:23.50 23
10 Johan Klafver             80 Aleholmsgy.        
4:28.01 26
11 Christian Sjöberg         81 Ale gy.             4:45.00 27
          400m       67.2m    D Gustafsson
          800m     2:16.0m    T Heikki
         1100m     3:09.7m    A Roba
         1200m     3:27.1m    A Roba
 
3000m
(13 september)
 1 Björn Ahlepil             80 FIG Växjö           8:40.04
 2 Henrik Ahnström           81 FIG Växjö           8:50.93
 3 Olof Olsson               80 FIG Sollentuna      8:54.23
 4 Johan Ågren               79 FIG Falun           9:01.86
 5 Thomas Johansson          81 Burgårdens gy.      9:06.15
 6 Ola Axelsson              80 Erik Dahlbergsgy.  
9:08.59 
 7 Patrik Lillbacka          80 Kaplansk.           9:11.40
 8 Henrik Tåg                81 Anderstorpssk.      9:18.17
 9 Henrik Wass               81 Ållebergsgy.        9:19.62
10 Fredrik Norgren           80 Lugnetgy.           9:20.35
11 Linus Studeny             81 FIG Växjö           9:22.97 
12 Martin Öhman              81 Thorildsplans gy.   9:26.74
13 Thomas Hellman            81 FIG Karlstad        9:39.34
14 Johan Szabo               81 Danderyds gy.       9:42.62
15 Kristian Kaipainen        81 Spångbergsgy.       9:44.18
16 Johan Klafver             80 Aleholmssk.         9:47.19
17 Nicklas Rosenberg         81 Wenströmska gy.    11:21.23
         1000m     2:48.2m    H Ahnström
         1500m     4:18.7m    H Ahnström
         2000m     5:49.2m    H Ahnström
 
2000m hinder
(12 september)
 1 Henrik Ahnström           81 FIG Växjö           5:57.08
 2 Björn Ahlepil             81 FIG Växjö           6:03.54
 3 Niklas Karlsson           80 S:t Mikaels gy.     6:09.82
 4 Thomas Johansson          81 Burgårdens gy.      6:18.26
 5 Linus Studeny             81 FIG Växjö           6:23.07
 6 Daniel Gustafsson         81 FIG Sollentuna      6:34.00
 7 Johan Lindberg            80 Katedralsk., Uppsala 6:34.27
 8 Magnus Torstensson        81 Palmcrantzsk.       7:03.14
 9 Christian Sjöberg         81 Ale gy.             7:13.42
10 Johan Fröidstedt          80 Hulebäcksgy.        7:55.43
         1000m     2:54.7m    H Ahnström
 
110m häck (100.0 cm)
(12 september)                vind +0.5
 1 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       14.43
 2 Magnus Lundgren           80 FIG Malmö             14.52
 3 Carl-Johan Olsson         80 Västerhöjdsgy.        15.01
 4 Rafael Askros             81 FIG Göteborg          15.04
 5 Johan Wiklund             81 FIG Karlstad          15.29
 6 Magnus Lönqvist           80 FIG Växjö             15.39
 7 Jonas Arnsten             80 Wargentinsk.          15.79
 
300m häck (91.4 cm)
Försök (13 september)
Heat 1
 1 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       39.19 F
 2 Magnus Lundgren           80 FIG Malmö             40.88 F
 3 Johan Olsson              80 Palmcrantzsk.         40.92 F
 4 Niclas Hesselgren         81 FIG Växjö             41.04 F
 5 Johan Nyqvist             81 Malmö Latinsk.        42.24
 6 Patrik Pipkorn            81 Porthälla gy.         42.77
 7 Johan Lindberg            80 Katedralsk., Uppsala 43.73
 8 Fredrik Christmansson     81 Lundellska sk.        43.82
 
Heat 2
 1 Magnus Niklasson          80 FIG Växjö             40.49 F
 2 Joachim Ögren             81 Palmcrantzsk.         40.92 F
 3 Henrik Holmgren           80 FIG Växjö             40.98 F
 4 Johan Ndure               81 Vasalundsgy.          41.10 F
 5 Rafael Askros             81 FIG Göteborg          41.47
 6 Niklas Svensson           80 Rudbeckssk., Sollent. 42.65
 7 Carl-Johan Olsson         80 Västerhöjdsgy.        43.34
 8 Johan Smitterberg         81 Sävesk.               43.55
 
Final (13 september)
 1 Joakim Lundqvist          81 Gävle Borgarsk.       38.20
 2 Joachim Ögren             81 Palmcrantzsk.         39.46
 3 Magnus Niklasson          80 FIG Växjö             39.59
 4 Johan Olsson              80 Palmcrantzsk.         40.52
 5 Johan Ndure               81 Vasalundsgy.          40.75
 6 Niclas Hesselgren         81 FIG Växjö             41.15
 7 Magnus Lundgren           80 FIG Malmö             41.30
 8 Henrik Holmgren           80 FIG Växjö             41.43
 
Höjd
(11 september)
 1 Christian Olsson          80 Angeredsgy.            2.03
 2 Jonathan Hallgren         81 Åsö gy.                2.03
 3 Erik Sikström             81 Tyresö gy.             2.00
 4 Johan Redborg             81 Rudbeckssk., Sollentuna 1.97
 5 Per-Ola Andersson         80 FIG Växjö              1.91
 6 Erik Larsson              80 Sävesk.                1.91
 7 Fredrik van Speyck        79 Klippans gy.           1.91
 8 Andreas L Nilsson         80 Paulisk.               1.91
 9 Jimmy Nordvall            81 FIG Lidingö            1.87
10 Elias Palo                81 Haparanda lärov.       1.87
11 Tomas Hilmarsson          81 Porthälla gy.          1.87
12 Johan Salinder            81 Rudbecksgy., Tidaholm 1.87
13 Erik Larsson              80 Allésk, Hallsberg      1.87
14= Oskar Jonsson             81 Rekarnegy.             1.83
14= Mikael Kågebäck           81 FIG Göteborg           1.83
14= Johan Wiklund             81 FIG Karlstad           1.83
14= Daniel Carlsson           81 Holavedssk.            1.83
18 Shabbe Akbari             81 Polhemssk., Gävle      1.83
19 Markus Widarsson          81 Fredrika Bremergy.     1.78
 - Fredrik Videll            80 Fredrika Bremergy.        X
 - Tommy Fällman                Blackebergs gy.           X
 
Stav
(13 september)
 1 Pawel Szczyrba            81 FIG Malmö              5.10
 2 Elias Palo                81 Haparanda lärov.       4.58
 3= Alhaji Jeng               81 Lindholmens gy.        4.58
 3= Fredrik Skoglund          81 FIG Lidingö            4.58
 5 Deniz Mahshid             80 Angeredsgy.            4.48
 6 Martin Persson            80 FIG Göteborg           4.48
 7 Charlie Lund-Petersen     81 FIG Göteborg           4.33
 8 Johan Jonsson             81 Chapmansk.             4.18
 9 Håkan Jedhammar           81 FIG Växjö              3.98
10 Nils Pettersson           81 FIG Karlstad           3.58
 - Johan Papas               81 Nacka gy.                 X
 
Längd
(12 september)
 1 Anton Andersson           81 Sannarpsgy.            7.21 +1.0
 2 David Frykholm            80 Stjernesk.             7.15 +0.5
 3 Erik Larsson              80 Sävesk.                7.09 +1.6
 4 Jon Roos                  80 Palmcrantzsk.          6.95 +1.7
 5 Jonas Arnsten             80 Wargentinsk.           6.83 +1.3
 6 Magnus Lundgren           80 FIG Malmö              6.68 +0.8
 7 Markus Ottesen            81 FIG Falun              6.57 -0.7
 8 Christian Olsson          80 Angeredsgy.            6.51 -0.3
 9 Martin Persson            80 FIG Göteborg           6.42 +1.0
10 Richard Petrini           80 Kungsholmens gy.       6.41 +0.4
11 Thobias Karlsson          81 Västergårdsgy.         6.38 +0.8
12 Jim Ekliden               80 Östrabogy.             6.23 0.0
13 Mattias Lindgren          80 Hermelinsk.            6.22 +0.3
14 Olof Lindberg             81 Malmö Latinsk.         6.13 -0.9
15 Håkan Jedhammar           81 FIG Växjö              6.11 +0.1
16 Lasse Ohtamaa             80 Huddinge gy.           5.93 +0.4
17= Per-Ola Andersson         80 FIG Växjö              5.87 +1.2
17= Mikael Lewcun             79 Kattegattsgy.          5.87 -1.8
19 Andreas Askfelt           81 Polhemsk., Lund        5.78 +1.1
20 Patrik Svensson           81 Gbgs Högre Samsk.      5.77 -0.2
21 Anders Tallgren           80 Tingvallagy.           5.71 +0.8
22 Sami Naukkarinen          81 Angeredsgy.            5.59 0.0
23 Bobby Rasmussen           80 Rodengy.               5.42 +1.9
24 Rickard Lemming           80 Vadsbogy.              4.86 0.0
 - Fredrik Strandberg        80 FIG Karlstad              X
 - Björn Ambrén              80 FIG Lidingö               X
 - Staffan Hancock           80 Fredrika Bremergy.        X
 - Johan Engberg             81 FIG Karlstad              X
 
Tresteg
(11 september)
 1 Anton Andersson           81 Sannarpsgy.           15.25 +0.6
 2 David Frykholm            80 Stjernesk.            14.87 +0.6
 3 Jim Ekliden               80 Östrabogy.           
14.40 +1.7
 4 Ousainou Mbye             80 Ester Mosessonsgy.    14.28 +1.6
 5 Jon Roos                  80 Palmcrantzsk.         14.09 +0.6
 6 Håkan Eklund              80 Rinmangy.            
13.67 +1.3
 7 Mikael Larsen             81 FIG Göteborg          13.19 +1.1
 8 Andreas Daun              80 Sävesk.               12.99 +1.3
 9 David Tonegran            81 FIG Umeå              12.11 +0.2
10 Matar Jarju               81 FIG Falun             12.09 +0.9
11 Kristoffer Myrsten        81 Norra Reals gy.       10.23 +0.8
 - Dennis Acson              81 Angeredsgy.               X
 - Jonas Fermfelt            80 FIG Göteborg              X
 
Kula (6.25 kg)
(11 september)
 1 Johan Persson             80 FIG Falun             15.49
 2 Thomas Hirvonen           80 Vilundagy.            14.93
 3 Staffan Jönsson           81 FIG Malmö             14.60
 4 Jens Edler                80 Wargentinsk.          14.29
 5 Mattias Eriksson          80 FIG Umeå              13.82
 6 Roger Stridh              80 Bäckadalsgy.          13.43
 7 Kaj Jokinen               81 Rekarnegy.            13.20
 8 Magnus Lönqvist           80 FIG Växjö             13.04
 9 Andreas Wulff             80 FIG Växjö             12.46
10 Joachim Björkå            80 Rudbeckssk., Sollent. 12.15
11 Fredrik Steen             80 FIG Karlstad          12.08
12 Nils Pettersson           81 FIG Karlstad          12.04
13 Johan Mörner              81 Högbergssk.           12.04
14 Tomas Pyka                81 FIG Växjö             11.96
15 Per Alwerholm             81 Thomasgy.             11.53
16 Martin Järvsäter          81 Södertörns Hantv.gy. 11.19
 
Diskus (1.75 kg)
(12 september)
 1 Staffan Jönsson           81 FIG Malmö             46.94
 2 Richard Alneroth          80 Polhemssk., Gävle     45.40
 3 Fredrik Steen             80 FIG Karlstad          44.06
 4 Thomas Hirvonen           80 Vilundagy.            42.67
 5 Tomas Pyka                81 FIG Växjö             42.59
 6 Johan Persson             80 FIG Falun             42.32
 7 Per der Nederlanden       81 FIG Karlstad          40.72
 8 Roger Stridh              80 Bäckadalsgy,          39.31
 9 Marcus Johansson          80 FIG Växjö             39.17
10 Jimmy Karlsson            81 FIG Karlstad          38.30
11 Johan Rogö                80 FIG Växjö             37.91
12 Magnus Fransson           80 FIG Växjö             37.76
13 Joakim Olsson             80 FIG Karlstad          37.39
14 Nils Pettersson           81 FIG Karlstad          36.90
15 Johan Mörner              81 Högbergssk.           34.39
16 Johan Smitterberg         81 Sävesk.               31.13
 - Erik Larsson              80 Sävesk.                   X
 - Jon Edler                 80 Wargentinsk.              X
 - Johan Wiklund             81 FIG Karlstad              X
 - Oskar Berglund            81 FIG Växjö                 X
 
Slägga (6.25 kg)
(12 september)                OBS! På ENSKEDE IP!
 1 Joakim Olsson             80 FIG Karlstad          61.70
 2 Tomas Pyka                81 FIG Växjö             56.42
 3 Björn Abrahamsson         81 Västergårdsgy.        51.21
 4 Stefan Alneroth           81 Gävle Borgarsk.       50.82
 5 Eric Falk                 80 Vadsbogy.             48.61
 6 Fredrik Steen             80 FIG Karlstad          48.30
 7 Jens Edler                80 Wargentinsk.          46.42
 8 Andreas Nordin            81 Polhemssk., Gävle     43.40
 9 Jon Edler                 80 Wargentinsk.          41.73
10 Oskar Berglund            81 FIG Växjö             41.20
11 Peter Dagerhem            81 Jenny Nyströmsk.      32.71
12 Lennie Axelsson           81 Tessinsk.             31.05
 
Spjut (800 g)
(13 september)
 1 Mattias Eriksson          80 FIG Umeå              67.13
 2 Kaj Jokinen               81 Rekarnegy.            65.15
 3 Richard Alneroth          80 Polhemssk., Gävle     62.09
 4 Andreas Wulff             80 FIG Växjö             61.63
 5 Thomas Söderberg          80 FIG Umeå              60.75
 6 Jimmy Karlsson            81 FIG Karlstad          59.57
 7 Thomas Hirvonen           80 Vilundagy.            58.07
 8 Gabriel Wallin            81 Västergårdsgy.        57.66
 9 Jon Edler                 80 Wargentinsk.          56.53
10 Mattias Woss              79 FIG Växjö             56.17
11 Björn Nilsson             80 Klippans gy.          53.65
12 Carl Rosenqvist           81 Västergårdsgy.        53.25
13 Patrik Pipkorn            81 Porthälla gy.         49.52
14 Marcus Wiberg             81 S:t Jacobi gy.        43.66
15 Markus Ericsson           81 Kärrtorps gy.         43.43
 - Johan Wiklund             81 FIG Karlstad              X
 
4x100m
(12 september)
 1 Gävle Borgarskola                                   43.95
     Tobias Ivarsson          81
     Björn Lundin             82
     Joakim Lundqvist         81
     Ulf Hedberg              80
 2 Palmcrantzskolan                                    44.25
     Daniel Millet            82
     Jon Roos                 80
     Johan Olsson             80
     Joachim Ögren            81
 3 Rudbecksskolan, Sollentuna   44.57                     
     Christian Mathiasson     79
     Christian Liljequist     80
     Niklas Svensson          80
     Martin Helmfrid          80
 4 Fredrika Bremergymnasiet                            44.86
     Magnus Färm              80
     Andreas Rehnborg         80
     Fredrik Jakobsson        80
     Fredrik Videll           80
 5 Västergårds gymnasium                               45.06
     Carl Rosenqvist          81
     Fredrik Bergfors         81
     Daniel Bergnest          80
     Thobias Karlsson         80
 6 Angeredsgymnasiet                                   45.92
     William A. Harhoff       81
     Sami Naukkarinen         81
     Ming Le                  81
     Dennis Acson             81
 7 Bregårdsskolan                                      46.28
     Henrik Saarentaus        82
     Andreas Pettersson       81
     Kristoffer Kallio        82
     Erik Liljeblad           81
 
4x100m - Friidrottsgymnasier
(12 september)
 1 FIG Malmö - lag 1                                   43.12
     Frank Asamoah            81
     Linus Persson            82
     Andreas Davitidis        82
     Philip Nossmy            82
 2 FIG Göteborg                                        43.51
     Rafael Askros            81
     Peter Ahl                80
     Jonas Fermfelt           80
     Oscar Elmgren            80
 3 FIG Malmö - lag 2                                   43.68 
     Henric Svensson          81
     Assadullah Sadigi        81
     Magnus Lundgren          80
     Mikael Gustafson         79
 4 FIG Falun                                           43.85
     Erik Söderberg           81
     Andreas Hedström         81
     Markus Ottesen           81
     Andreas Nordström        81
 5 FIG Karlstad - lag 1                                43.96
     Ola Krisell              81
     Robert Sjödén            82
     Alexander Ricciardelli   83
     Johan Engberg            81
 6 FIG Lidingö                                         44.36
     Fredrik Skoglund         81
     Anders Almgren           82
     Björn Ambrén             80
     Stefan Liström           80
 7 FIG Karlstad - lag 2                                44.85
     Andreas Liljemark        82
     Fredrik Strandberg       80
     Kalle Saarvanto          82
     Carl Bergfeldt           82
 8 FIG Växjö                                           45.04
     Magnus Lönqvist          80
     Håkan Jedhammar          81
     Magnus Niklasson         80
     Ola Olsson               81
 
4x400m mix - Friidrottsgymnasier
(13 september)
 1 FIG Sollentuna                                    3:41.06
     Sara Börjesson           82                               60.31
     Henrik Karlsson          80                               50.61
     Marie Nilsson            81                               61.22
     Godfrey Ssonko           79                               48.92
 2 FIG Växjö                                         3:41.93
     Jessica Gaardsdal        82                               61.98
     Håkan Jedhammar          81                               49.72
     Malin Källgren           80                               60.09
     Niclas Hesselgren        81                               50.14
 3 FIG Malmö                                         3:43.84
     Kajsa Haglund            81                               59.00
     Henric Svensson          81                               51.85
     Sandra Pode              81                               58.34
     Marcus Tuvezén           81                               54.65
 4 FIG Karlstad                                      3:46.10
     Elena Åseby              80                               61.88
     Robert Sjödén            82                               52.44
     Charlotte Nordh          82                               63.09
     Johan Engberg            81                               48.69

 
 
 
 
POJKAR 16 ÅR
(födda 1982)
 
100m
Försök (11 september)
Heat 1                        vind +2.2
 1 Anders Johnsson           82 Teknikum              11.18 F
 2 Linus Persson             82 FIG Malmö             11.40 F
 3 Andreas Liljemark         82 FIG Karlstad          11.54 F
 4 Johan Lundström           82 S:t Jacobi gy.        11.62
 5 Nasser Sebabi             82 Petresk.              11.66
 6 Peter Hallin              82 Jenny Nyströmsk.      11.71
 7 Daniel Millet             82 Palmcrantzsk.         11.84
 8 Daniel Berg               82 Katedralsk., Uppsala 11.96
 
Heat 2                        vind +1.8
 1 Thomas Nikitin            82 Norra Reals gy.       11.38 F
 2 Pontus Nilsson            82 Malmö Latinsk.        11.47 F
 3 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          11.52 F
 4 Andreas Davitidis         82 FIG Malmö             11.62
 5 Nicolaus Daun             82 Sävesk.               11.79
 6 Kalle Saarvanto           82 FIG Karlstad          11.99
 7 Andreas Henning           82 Tyresö gy.            12.49 
 - Mikael Wigren             82 FIG Göteborg           bröt
 
Heat 3                        vind +1.8
 1 Björn Lundin              82 Gävle Borgarsk.      
11.20 F
 2 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergs gy.   11.28 F
 3 Oscar Karlsson            82 ABB Industrigy.      
11.58
 4 Patrik Lado               82 Allésk., Hallsberg    11.59
 5 Felipe Padilla            82 FIG Falun             11.70
 6 Tomas Torfgård            82 Polhemsk., Lund       11.73
 7 Martin Strömberg          82 FIG Göteborg          12.04
 8 Marcus Abrahamsson        82 Vackstanäsgy.         12.62
 
Final (11 september)          vind +0.5
 1 Björn Lundin              82 Gävle Borgarsk.       11.03
 2 Thomas Nikitin            82 Norra Reals gy.       11.17
 3 Anders Johnsson           82 Teknikum              11.22
 4 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergs gy.   11.42
 5 Linus Persson             82 FIG Malmö             11.47
 6 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          11.51
 7 Pontus Nilsson            82 Malmö Latinsk.        11.54
 8 Andreas Liljemark         82 FIG Karlstad          11.61
 
400m
Försök (12 september)
Heat 1
 1 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergs gy.   51.20 F
 2 Thomas Nikitin            82 Norra Reals gy.       52.59 F
 3 Felipe Padilla            82 FIG Falun             53.17 F
 4 David Stridfeldt          82 FIG Sollentuna        55.45
 5 Andreas Liljemark         82 FIG Karlstad          56.13
 
Heat 2
 1 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          51.98 F
 2 Oscar Karlsson            82 ABB Industrigy.       52.78 F
 3 Anders Johnsson           82 Teknikum              52.78 F
 4 David Peterson            82 FIG Falun             53.57 F
 5 Anders Almgren            82 FIG Lidingö           54.04 F
 
Final (13 september)
 1 Thomas Nikitin            82 Norra Reals gy.       49.79
 2 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          49.81
 3 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergs gy.   50.02
 4 Felipe Padilla            82 FIG Falun             52.12
 5 Anders Johnsson           82 Teknikum              52.66
 6 Oscar Karlsson            82 ABB Industrigy.       52.76
 7 Anders Almgren            82 FIG Lidingö           55.17
 - David Peterson            82 FIG Falun          ej start
 
800m
Försök (12 september)
Heat 1
 1 Joakim Daun               82 Sävesk.             2:06.02 F
 2 David Lindberg            82 Fredrika Bremergy. 2:06.22 F
 3 Kristoffer Kallio         82 Bregårdssk.         2:06.38 F
 4 Pär Hillerström           82 Västergårdsgy.      2:07.35 F
 5 Pär Liljegren             82 Wargentinsk.        2:09.74
 6 Michael Rubinstein        82 FIG Göteborg        2:10.46
 7 Bengt Johansson           82 Väggask.            2:10.88
          400m       63. m    J Daun
 
Heat 2
 1 Martin Arnlid             82 FIG Malmö           2:05.08 F
 2 Finnur Fenger             82 FIG Sollentuna      2:05.54 F
 3 Peter Sladey              82 FIG Sollentuna      2:07.59 F
 4 Johan Tunberg             82 Blackebergs gy.     2:08.04 F
 5 Henrik Odéen              82 S:t Petri sk.       2:08.70 
 6 Mikael Myrgren            82 Torsbergssk.        2:09.52
          400m       60.8m    F Fenger
 
Final (13 september)
 1 Joakim Daun               82 Sävesk.             1:58.73
 2 Finnur Fenger             82 FIG Sollentuna      2:00.27
 3 Martin Arnlid             82 FIG Malmö           2:01.34
 4 David Lindberg            82 Fredrika Bremergy. 2:03.39
 5 Pär Hillerström           82 Västergårdsgy.      2:06.24
 6 Kristoffer Kallio         82 Bregårdssk.         2:07.18
 7 Peter Sladey              82 FIG Sollentuna      2:09.95
 8 Johan Tunberg             82 Blackebergs gy.     2:11.94
          200m       27.7m    J Daun
          400m       58.4m    J Daun
          600m     1:29.1m    J Daun
 
1500m
(11 september)
 1 Jacob Cedertun            82 FIG Sollentuna      4:07.14
 2 Stefan Malmqvist          82 FIG Sollentuna      4:08.50
 3 Erik Emilsson             82 Polhemsk., Lund     4:09.13
 4 David Lindberg            82 Fredrika Bremergy. 4:10.84
 5 Oskar Käck                82 FIG Sollentuna      4:14.61
 6 David Dsilna              82 S:t Jacobi gy.      4:16.47
 7 Magnus Ohlsson            82 FIG Växjö           4:18.59
 8 Jimmy Wik                 82 Chapmansk.          4:18.70
 9 Magnus Eriksson           82 FIG Sollentuna      4:20.69
10 Thomas Björklund          82 Kongahällask.       4:21.45
11 Daniel Olsson             82 Wargentinsk.        4:27.27
12 Joakim Engström           82 Kongahällask.       4:28.67
13 Dan Ocklind               82 FIG Lidingö         4:31.62
14 Mikael Myrgren            82 Torsbergssk.        4:41.63
15 Anders Axling             82 Västergårdsgy.      4:54.03
 - Henrik Nyström            82 Brinellsk.         ej start
          400m       67.7m    J Cedertun
          800m     2:13.1m    J Cedertun
         1100m     3:03.6m    J Cedertun
         1200m     3:19.9m    J Cedertun
 
3000m
(13 september)
 1 Jacob Cedertun            82 FIG Sollentuna      9:18.8m
 2 Stefan Malmqvist          82 FIG Sollentuna      9:19.7m
 3 Philip Aagaard            82 Berzeliussk.        9:20.5m
 4 Oskar Käck                82 FIG Sollentuna      9:26.8m
 5 David Dsilna              82 S:t Jacobigy.      
9:27.2m
 6 Magnus Ohlsson            82 FIG Växjö           9:29.1m
 7 Daniel Westerberg         82 FIG Umeå            9:42.2m
 8 Dan Ocklind               82 FIG Lidingö         9:43.6m
 9 Oskar Söderlund           82 Palmcrantzsk.     
10:35.6m
         1000m     3:18.2m    S Malmqvist
         1500m     4:57.9m    S Malmqvist
         2000m     6:33.7m    P Aagaard
         2600m     8:17.0m    J Cedertun
 
1500m hinder
(12 september)
 1 Jacob Cedertun            82 FIG Sollentuna      4:18.00
 2 Daniel Olsson             82 Wargentinsk.       
4:34.73
 3 Jimmy Wik                 82 Chapmansk.          4:42.35
 4 Magnus Eriksson           82 FIG Sollentuna      4:42.37
 5 Johan Schäfer             82 Ale gy.             5:12.49
 6 Erik Carlsson             82 Kaplansk.          
5:21.28
          400m       62.4m    J Cedertun
          800m     2:10.1m    J Cedertun
         1200m     3:22.0m    J Cedertun
 
110m häck (91.4 cm)
Försök (12 september)
Heat 1                        vind +2.0
 1 Björn Lundin              82 Gävle Borgarsk.       14.77 F
 2 Mathias Andersson         82 Ljusdals gy.          15.19 F
 3 Henrik Garpmo             82 Åkrahällsk.           15.24 F
 4 Alen Rakovic              82 FIG Göteborg          15.67 F
 5 Daniel Abrahamsson        82 FIG Göteborg          15.80
 6 Erik Parland              82 Rudbeckianska gy.,V-ås 16.23
 
Heat 2                        vind +0.9
 1 Philip Nossmy             82 FIG Malmö             14.26 F
 2 David Johansson           82 FIG Malmö             15.11 F
 3 Peter Hallin              82 Jenny Nyströmssk.     15.74 F
 4 Gustav Fredell            82 De la Gardiesk.       15.97
 5 Nicklas Dackheden         82 FIG Malmö             16.04
 6 Henrik Karlsson           82 Holavedssk.           16.11
 
Final (12 september)          vind +0.2
 1 Philip Nossmy             82 FIG Malmö             14.03
 2 David Johansson           82 FIG Malmö             14.73
 3 Björn Lundin              82 Gävle Borgarsk.       15.07
 4 Mathias Andersson         82 Ljusdals gy.          15.27
 5 Henrik Garpmo             82 Åkrahällsk.           15.48
 6 Peter Hallin              82 Jenny Nyströmssk.     15.70
 7 Alen Rakovic              82 FIG Göteborg          15.90
 
300m häck (76.2 cm)
Försök (13 september)
Heat 1
 1 Philip Nossmy             82 FIG Malmö             40.41 F
 2 Daniel Berg               82 Katedralsk., Uppsala 40.42 F
 3 David Peterson            82 FIG Falun             41.37 F
 4 Daniel Millet             82 Palmcrantzsk.         41.45 F
 5 Pär Liljegren             82 Wargentinsk.          41.92
 6 Daniel Abrahamsson        82 FIG Göteborg          42.51
 
Heat 2
 1 Patrik Lado               82 Allésk., Hallsberg    40.28 F
 2 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          40.55 F
 3 Mathias Andersson         82 Ljusdals gy.          40.88 F
 4 Nicklas Dackheden         82 FIG Malmö             41.62 F
 5 Henrik Karlsson           82 Holavedssk.           44.26
 
Final (13 september)
 1 Philip Nossmy             82 FIG Malmö             38.43
 2 Robert Sjödén             82 FIG Karlstad          38.75
 3 Mathias Andersson         82 Ljusdals gy.          39.61
 4 Daniel Berg               82 Katedralsk., Uppsala 40.85
 5 David Peterson            82 FIG Falun             40.92
 6 Patrik Lado               82 Allésk., Hallsberg    41.50
 7 Nicklas Dackheden         82 FIG Malmö             41.81
 8 Daniel Millet             82 Palmcrantzsk.         42.21
 
Höjd
(12 september)
 1 Christer Johansson        82 Ale gy.                1.98
 2 Martin Arnemar            82 Väggask.               1.96
 3 Björn Nilsson-Åkerberg    82 Blackebergs gy.        1.88
 4= Emil Belfrage             82 FIG Göteborg           1.81
 4= Gustav Melén              82 Sävesk.                1.81
 6 Per Lundgren              82 Aranäsgy.              1.77
 7 Nils Nilsson              82 Anderstorpssk.         1.72
 8 Björn Lejon               82 Sthlms Musikkonservat. 1.67
 9 Pontus Johansson          82 Teknikum               1.67
 - Johnny Brännström         82 Prästängsk.               X
 
Stav
(12 september)
 1 Johan Fritz               82 FIG Malmö              4.23
 2 Johan Andréasson          82 Tingvallagy.           3.98
 3 Andreas Davitidis         82 FIG Malmö              3.83
 4 Nicklas Dackheden         82 FIG Malmö              3.83
 5 Kaj Eklund                82 FIG Malmö              3.68
 6 Rickard Wennergrund       82 Mobila IT gy.          3.33
 - Fredrik Persson           82 FIG Karlstad              X
 - Henric Stodell            82 Teknikum                  X
 
Längd
(13 september)
 1 Carl Bergfeldt            82 FIG Karlstad           6.80 +1.4
 2 Linus Persson             82 FIG Malmö              6.54 +2.2
                                                         6.46 +0.3
 3 Andreas Davitidis         82 FIG Malmö              6.50 0.0
 4 Robert Bagge              82 Östrabogy.             6.29 +1.7
 5 Emil Olofsson             82 FIG Umeå               6.28 -1.1
 6 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergsgy.     6.21 +1.1
 7 Nicolaus Daun             82 Sävesk.                6.19 +2.6
                                                         6.08 +1.8
 8 Nasser Sebabi             82 Petresk.               6.15 -0.8
 9 Björn Nilsson-Åkerberg    82 Blackebergs gy.        6.07 +0.2
10 Christian Nygård          82 Hvitfeldtska gy.       5.92 +0.6
11 Alen Rakovic              82 FIG Göteborg           5.90 -0.2
12 Daniel Arnsten            82 Wargentinsk.           5.39 +0.5
13 Tomas Weis                82 Katedralsk., Uppsala   5.37 -1.2
14 Martin Strömberg          82 FIG Göteborg           5.36 -1.0
15 Peter Hallin              82 Jenny Nyströmsk.       5.34 +0.5
 
Tresteg
(12 september)
 1 Jan Olszowy               82 Viktor Rydbergsgy.    13.50 +2.2
                                                        13.32 +0.7
 2 Alen Rakovic              82 FIG Göteborg          13.34 +1.3
 3 Daniel Abrahamsson        82 FIG Göteborg          13.05 +0.4
 4 Christian Nygård          82 Hvitfeldtska gy.      13.01 -0.8
 5 Henric Stodell            82 Teknikum              12.96 +0.8
 6 Martin Olsson             82 FIG Lidingö           12.72 -0.2
 7 Daniel Arnsten            82 Wargentinsk.          12.45 +0.4
 8 Christer Johansson        82 Ale gy.               12.10 -0.7
 
Kula (5.5 kg)
(13 september)
 1 Anders Constantin         82 FIG Karlstad          14.55
 2 Robert Melin              82 FIG Växjö             13.87
 3 Mattias Krook             82 Vilundagy.            13.12
 4 Björn Ankarling           82 Stjernesk.            12.71
 5 Erik Johansson            82 FIG Malmö             12.71
 6 Mattias Jons              82 FIG Falun             12.30
 7 Dan Tran                  82 Bergslagssk.          10.85
 8 Johan Henriksson          82 De Geergy.            10.78
 9 Victor Johansson          82 Teknikum               9.87
 - Mikael Määttä             82 De Geergy.                X
 
Diskus (1.5 kg)
(11 september)
 1 Robert Melin              82 FIG Växjö             44.24
 2 Mattias Krook             82 Vilundagy.            42.31
 3 Björn Ankarling           82 Stjernesk.            40.91
 4 Fredrik Persson           82 FIG Karlstad          40.45
 5 Daniel Cederberg          82 Frans Schartaus gy.   36.18
 6 Daniel Gustavsson         82 Tingvallagy.          35.98
 7 Erik Johansson            82 FIG Malmö             35.43
 8 Jonas Svensson            82 Haraldsbosk.          32.82
 9 Martin Karlsson           82 Bregårdssk.           31.73
10 Victor Johansson          82 Teknikum              31.16
11 Stefan Holst              82 Erik Dahlbergsgy.     29.34
 - Anders Constantin         82 FIG Karlstad              X
 
Slägga (5.5 kg)     
(12 september)                OBS: På ENSKEDE IP!
 1 Erik Eriksson             82 Stjernesk.            52.85
 2 Anders Constantin         82 FIG Karlstad          47.70
 3 Daniel Gustavsson         82 Tingvallagy.          45.75
 4 Jon Berglund              82 FIG Umeå              45.08
 5 Johan Granlund            82 Stjernesk.            44.98
 6 Stefan Holst              82 Erik Dahlbergsgy.     44.13
 7 Mattias Jons              82 FIG Falun             43.04
 8 Andreas Henriksson        82 Stjernesk.            41.74
 9 Oscar Karlsson            82 ABB Industrigy.       41.37
10 Victor Johansson          82 Teknikum              38.50
11 Björn Ankarling           82 Stjernesk.            37.69
 - Robert Melin              82 FIG Växjö                 X
 
Spjut (600 g)
(12 september)
 1 Johan Bjellerman          82 Tensta gy.            65.89
 2 Mattias Jons              82 FIG Falun             57.75
 3 Björn Asp                 82 Torsbergssk.          55.80
 4 Ingemar Veinberg          82 FIG Lidingö           53.88
 5 Gustav Melén              82 Sävesk.               51.61
 6 Martin Strömberg          82 FIG Göteborg          51.29
 7 Pär Eriksson              82 Allésk., Hallsberg    51.01
 8 Fredrik Persson           82 FIG Karlstad          50.31
 9 David Andersson           82 Katedralsk., Linköping 50.16
10 Robert Ekman              82 FIG Falun             47.23
11 John Hansson              82 Jakobsbergsgy.        44.53
12 Johan Henriksson          82 De Geergy.            44.51
13 Anders Almgren            82 FIG Lidingö           44.45
 - Christoffer Höjer         82 FIG Karlstad              X
 
4x100m
(12 september)
 1 Teknikum, Växjö                                     47.93
     Victor Johansson         82
     Henric Stodell           82
     Pontus Johansson         82
     Anders Johnsson          82
 
 
 
POJKAR 15 ÅR
(födda 1983)
 
100m
Försök (13 september)
Heat 1                        vind +0.2
 1 Kim Dennerbring           83 Västerledssk.         11.54 F
 2 Simon Holmgren            83 Porsnässk.            11.66 F
 3 Johan Duvdalh             83 Fränstask.            12.17
 4 Tomas Karlsson            83 Tunaholmssk.          12.46
 5 Alexander Broscheit       83 Gröndalssk., Nynäshamn 12.48
 6 Niklas Brännström         83 Bösk.                 12.48
 7 Elias Yanko               83 Blombackask.          12.89
 
Heat 2                        vind -1.4
 1 Tony Marklund             83 Kågesk.               11.68 F
 2 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlstad          11.79 F
 3 Joel Blid                 83 Norrstrandssk.        12.10
 4 Erik Schärberg            83 Pettersbergssk.       12.34
 5 Henrik Dahlqvist          83 Lagaholmssk.          12.41
 6 Christian Ehrenborg       83 Gbgs Högre Samsk.     12.72
 7 Fredrik Weibull           83 Engelbrektssk., Sthlm 13.13
 
Heat 3                        vind -0.3
 1 John Lundvik              83 Bergundask.           11.33 F
 2 Anders Sjöström           83 Ekdalask.             11.96 F
 3 Niklas Hasselgren         83 Borgsmosk.            12.00 F
 4 Pär Johansson             83 Wämösk.               12.07 F
 5 Viktor Andersson          83 Brunnsåkerssk.        12.09
 6 Staffan Bylund            83 Franzénsk.            12.38
 7 Oskar Larsson             83 Brunnsåkerssk.        12.41
 
Final (13 september)          vind -0.1
 1 John Lundvik              83 Bergundask.           11.34
 2 Simon Holmgren            83 Porsnässk.            11.55
 3 Kim Dennerbring           83 Västerledssk.         11.58
 4 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlstad          11.64
 5 Tony Marklund             83 Kågesk.               11.73
 6 Niklas Hasselgren         83 Borgsmosk.            12.07
 7 Anders Sjöström           83 Ekdalask.             12.07
 8 Pär Johansson             83 Wämösk.               12.13
 
200m
Försök (12 september)
Heat 1                        vind +1.7
 1 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlstad          23.15 F
 2 Kim Dennerbring           83 Västerledssk.         23.49 F
 3 Simon Holmgren            83 Porsnässk.            23.65 F
 4 Anders Sjöström           83 Ekdalask.             24.43 F
 5 Henrik Dahlqvist          83 Lagaholmssk.          25.10
 6 Christian Ehrenborg       83 Gbgs Högre Samsk.     25.30
 7 Julius Bengtsson          83 Asplundsk.            25.77
 
Heat 2                        vind +0.7
 1 Tony Marklund             83 Kågesk.               23.63 F
 2 Pär Johansson             83 Wämösk.               24.30 F
 3 Anders Hardenborg         83 Tunabergssk.          24.55 F
 4 Staffan Bylund            83 Franzénsk.            24.63 F
 5 Johan Duvdalh             83 Fränstask.            24.82
 6 Mattias Örlén             83 Karlsängsk            24.84
 7 David Holmqvist           83 Prästängssk.          24.96
 
Final (12 september)          vind +0.2
 1 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlstad          23.08
 2 Tony Marklund             83 Kågesk.               23.35
 3 Kim Dennerbring           83 Västerledssk.         23.43
 4 Simon Holmgren            83 Porsnässk.            23.53
 5 Pär Johansson             83 Vämösk.               24.20
 6 Anders Hardenborg         83 Tunabergssk.          24.26
 7 Staffan Bylund            83 Franzénsk.            24.55
 8 Anders Sjöström           83 Ekdalask.             25.18
 
800m
(11 september)
 1 Cristoffer Antonsen       83 Pettersbergssk.     2:02.50
 2 Seyfudin Ahmed            83 Akallask.           2:02.54
 3 Joel F Lennartsson        83 Silbodalsk.         2:03.42
 4 Anders Leinås             83 Bergtorpssk.        2:04.87
 5 Adam Roba                 83 Stenhagensk.        2:08.43
 6 Jonas Lindström           83 Tappströmssk.       2:10.13
 7 Staffan Bylund            83 Franzénsk.          2:12.37
 8 Linus Nilsson             83 Hölösk.             2:13.70
 9 Samuel Possnert           83 Gottsundask.        2:14.71
10 Fredrik Bergqvist         83 Prästängssk.        2:15.71
11 Thomas Leidenhag          83 Persbosk.           2:17.65
12 Per Skoog                 83 Varask.             2:19.77
          200m       30.5m    C Antonsen
          400m       62.1m    C Antonsen
          600m     1:32.9m    S Ahmed
 
2000m
(13 september)
 1 Seyfudin Ahmed            83 Akallask.          
6:00.64
 2 Roger Svensson            83 Apelsk.             6:00.89
 3 Joel Bodén                83 Lövångerssk.        6:01.65
 4 Mikael Lindberg           83 Bohussk.            6:05.47
 5 Ragnar Studeny            83 Norra sk.           6:10.90
 6 Emil Erson                83 Gudmundråsk.        6:12.15
 7 Daniel Lund               83 Hallens Kyrksk.     6:19.26
 8 Per Skoog                 83 Varask.             6:31.43
 9 David Burman              83 Norrhammarsk.       6:33.07
10 Joel F Lennartsson        83 Silbodalsk.         6:33.18
11 Fredrik Bergqvist         83 Prästängssk.        6:35.79
12 Joakim Pettersson         83 Asplundsk.         
6:36.86
          800m     2:25.9m    S Ahmed
         1000m     3:02.5m    S Ahmed
         1500m     4:34.6m    S Ahmed
 
1500m hinder
(11 september)
 1 Ragnar Studeny            83 Norra sk.           4:50.29
 2 Emil Erson                83 Gudmundråsk.       
4:52.73
          400m       68.4m    R Studeny
          800m     2:25.1m    R Studeny
         1200m     3:48.3m    R Studeny
 
110m häck (91.4 cm)
(11 september)                vind +1.4
 1 Daniel Malmström          83 Allésk., Floda        15.45
 2 Joel Blid                 83 Norrstrandssk.        15.70
 3 Mikael Johansson          83 Hertsösk.             16.30
 4 Sebastian Lindén          83 Britsarvssk.          16.97
 - Lars Olsson               83 Storsjösk.         ej start
 
300m häck (76.2 cm)
(12 september)
 1 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlsad           41.27
 2 Erik Larsson              83 Vallask., Valla       41.64
 3 Lars Olsson               83 Storsjösk.            42.07
 4 Sebastian Lindén          83 Britsarvssk.          46.58
 
Höjd
(11 september)
 1 Martin Eriksson           83 Klarebergssk.          1.88
 2 Lars Olsson               83 Storsjösk.             1.86
 3 Faruk Ademovic            83 Nya Lövgärdessk.       1.84
 4 Daniel Hansson            83 Långsjösk.             1.75
 5 Markus Stålbom            83 Bergtorpssk.           1.75
 6 John van Leer             83 Stigslundssk.          1.71
 7 David Fridell             83 Fribergask.            1.66
 8= Christian Norstedt        83 Stålforssk.            1.61
 8= Per-Johan Åqvist          83 Stålforssk.            1.61
 8= Peter Norstedt            83 Stålforssk.            1.61
 - Joel Spolén               83 Strömstiernask.           X
 
Stav
(12 september)
 1 Daniel Hammer             83 Lindeborgssk.          4.23
 2 Gustaf Hultgren           83 Novask.                3.48
 3 Christian Bergmark        83 Dorotea sk.            2.98
 4 Fredrik Johansson         83 Granbergssk.           2.98
 5 Peter Norstedt            83 Stålforssk.            2.78
 - Andreas Stjärnström       83 Borgsmosk.                X
 - Christian Norstedt        83 Stålforssk.               X
 
Längd
(11 september)
 1 Daniel Malmström          83 Allésk., Floda         6.50 +1.3
 2 Robin Janson              83 Centralsk., Kil        6.23 +1.5
 3 Daniel Hansson            83 Långsjösk.             6.11 +1.2
 4 Fredrik Holmér            83 Långbergssk.           5.99 +1.5
 5 Niklas Hasselgren         83 Borgsmosk.             5.98 +0.3
 6 Oskar Larsson             83 Brunnsåkerssk.         5.69 +1.3
 7 Anders Hardenborg         83 Tunabergssk.           5.66  ??
                                                         5.61 +0.3
 8 Alexander Ricciardelli    83 FIG Karlstad           5.65 +1.3
 9 Christian Ehrenborg       83 Gbgs Högre Samsk.      5.64 +1.2
10 Carl von Kraemer          83 Engelbrektsk.,Borås    5.60 +1.9
11 Johan Duvdalh             83 Fränstask.             5.50 +0.3
12 Fredrik Johansson         83 Granbergssk.           5.50 +1.5
13 Tomas Karlsson            83 Tunaholmssk.           5.45 +1.8
14 Julius Bengtsson          83 Asplundsk.             5.37  ??
                                                         5.23 +1.0
15 John Lundvik              83 Bergundask.            5.37 +1.0
16 Mikael Johansson          83 Hertsösk.              5.35  ??
                                                         5.34 +1.1
17 Viktor Andersson          83 Brunnsåkerssk.         5.34 0.0
18 David Fridell             83 Fribergask.            5.26 +0.4
19 John van Leer             83 Stigslundssk.          5.21 +0.7
20 Elias Yanko               83 Blombackask.           5.17 +1.0
21 Anders Sjöström           83 Ekdalask.              5.14 +0.8
22 Christian Bergmark        83 Dorotea sk.            5.12 +1.6
23 Johan Karlsson            83 Vättlesk.              5.02 +0.8
24 Andreas Stjärnström       83 Borgsmosk.             4.72 +1.0
 
Tresteg
(13 september)
 1 Martin Eriksson           83 Klarebergssk.         13.02 -1.3
 2 Faruk Ademovic            83 Nya Lövgärdessk.      12.65 0.0
 3 Charlie Sundin            83 Grevegårdssk.         12.64 +1.1
 4 Peter Fredriksson         83 Gröndalssk., Värnamo 12.59 +1.2
 5 Anders Sjöström           83 Ekdalask.             12.54 +0.1
 6 Daniel Hansson            83 Långsjösk.            12.07 +1.7
 7 Daniel Malmström          83 Allésk., Floda        11.98 -0.3
 8 David Holmqvist           83 Prästängssk.          11.86 -1.9
 9 Fredrik Johansson         83 Granbergssk.          11.83 +0.4
10 Anders Hardenborg         83 Tunabergssk.          11.82 +0.7
11 Anders Leinås             83 Bergtorpssk.          11.73 +4.1
                                                        11.56 +0.5
12 Johan Eriksson            83 Öjesk.                11.62 +0.6
13 Oskar Larsson             83 Brunnsåkerssk.        11.44 +0.1
14 Christian Bergmark        83 Dorotea sk.           10.83 +1.0
15 Sebastian Lindén          83 Britsarvssk.          10.10 -0.6
 - Joel Gustafsson           83 Kvickenstorpssk.          X
 - Fredrik Holmér            83 Långbergssk.              X
 - Andreas Stjärnström       83 Borgsmosk.                X

Kula (5.5 kg)
(13 september)
 1 Christer Björkander       83 Allésk., Floda        13.66
 2 Magnus Nilsson            83 Rosentorpssk.         12.72
 3 Anton Leion               83 Hagask.               12.28
 4 Christian Ehrenborg       83 Gbgs Högre Samsk.     12.00
 5 Markus Svensk             83 Österbysk.            11.93
 6 Niklas Brännström         83 Bösk.                 11.74
 7 Andreas Thiel             83 Hässelby Villast.sk. 10.63
 8 Andreas Stjärnström       83 Borgsmosk.             8.66
 9 Elias Yanko               83 Blombackask.           7.40
 - Jonas Birgersson          83 Nicolaisk.                X
 
Diskus (1.5 kg)
(11 september)
 1 Anton Leion               83 Hagask.               42.30
 2 Jerry Rautakorpi          83 Ljustadalens sk.      39.30
 3 Magnus Nilsson            83 Rosentorpssk.         38.67
 4 Christer Björkander       83 Allésk., Floda        37.75
 5 Andreas Thiel             83 Hässelby Villast.sk. 36.45
 6 Martin Ekborg             83 Roslagssk.            35.80
 7 Dan Jörneklint            83 Vallhallask.          35.20
 8 Jonas Hesselgren          83 Hofgårdssk.           30.50
 9 Markus Svensk             83 Österbysk.            29.83
10 Johan Viklund             83 Gudmundråsk.          27.32
11 Niklas Brännström         83 Bösk.                 25.62
12 Andreas Stjärnström       83 Borgsmosk.            19.32
 - Jonas Birgersson          83 Nicolaisk.                X
 
Slägga (5.5 kg)
(12 september)                OBS: På ENSKEDE IP!
 1 Anton Leion               83 Hagask.               50.35
 2 Jonas Hesselgren          83 Hofgårdssk.           40.99
 3 Erik Honn                 83 Vattudalssk.          38.98
 4 Christer Björkander       83 Allésk., Floda        34.90
 5 Dan Jörneklint            83 Vallhallask.          34.23
 6 Jens Forslund             83 Bergsåkerssk.         32.39
 
Spjut (600 g)
(13 september)
 1 Martin Ekborg             83 Roslagssk.            56.86
 2 Magnus Berglund           83 Kanalsk.              54.13
 3 Jonas Gelin               83 S:t Ilianssk          52.22
 4 Johan Viklund             83 Gudmundråsk.          50.41
 5 Robin Anttonen            83 Asplundsk.            45.82
 6 Anton Leion               83 Hagask.               45.68
 7 Daniel Hansson            83 Långsjösk.            45.60
 8 Dan Jörneklint            83 Vallhallask.          43.38
 9 Johan Eriksson            83 Öjesk.                41.82
10 Per-Johan Åqvist          83 Stålforssk.           35.76
11 Peter Sjödin              83 Kiörningsk.           34.91
12 Marcus Nilsson            83 Södervångsk.          34.31
 
4x100m
(11 september)
 1 Gröndalsskolan, Nynäshamn    50.78
     Mikael Ahlbaum-Weidebäck 83
     Fredrik Thörnberg        83
     Christoffer Dahl         83
     Alexander Broscheit      83