Torsdag 2 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Topp-10 kvinnor utomhus

© SFIF STATISTIK


Uppdaterat: 31 augusti 2014

 

100m        
 
11.16 Linda Haglund 56 Hanvikens SK Moskva, URS
26. 7.1980
11.30 Susanna Kallur 81 Falu IK Malmö/S
22. 8.2006
11.32 Therese Olofsson 73 Hälle IF Gävle
2. 7.1996
11.35 Irene Ekelund 97 Kils AIK Kil 8. 6.2013
11.43 Jenny Kallur 81 Falu IK Göteborg/U
5. 9.2004
11.48
Carolina Klüft 83 IFK Växjö Karlstad
6. 8.2004
11.50 Lena Berntsson 78 Ullevi FK Malmö/S
1. 8.2009
11.52 Lena Möller 57 Sthlms Spårvägars GoIF Stockholm/S
3. 9.1983
11.53 Annika Amundin 77 Ullevi FK Huddinge
16. 8.2001
11.54 Emma Rienas 82 IF Göta Sundsvall
25. 7.2009
         
 
200m        
 
22.82 Linda Haglund 56 Hanvikens SK Sittard, NED
1. 7.1979
22.92 Irene Ekelund 97 Kils AIK Donetsk, UKR 14. 7.2013
22.98 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Saint Denis, FRA
23. 8.2003
23.02 Emma Green 84 Örgryte IS Málaga, ESP
29. 6.2006
23.19 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK Oslo, NOR
13. 6.2013
23.26 Jenny Kallur 81 Falu IK Göteborg/U
4. 9.2004
23.27 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Västerås
2. 6.1985
23.32 Susanna Kallur 81 Falu IK Göteborg/U
27. 8.2005
23.35 Jenny Ljunggren 84 IFK Helsingborg Tampere, FIN
27. 7.2003
23.37 Lena Möller 57 Sthlms Spårvägars GoIF Sittard, NED
20. 8.1983
         
 
400m        
 
51.13 Moa Hjelmer 90 Spårvägens FK Helsinki, FIN
29. 6.2012
51.69 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Stockholm/S
1. 7.1986
51.95 Susanna Holtshausen 76 IF Göta Pretoria, RSA
28. 1.2000
52.32 Lena Udd 70 SoIK Hellas Helsinki, FIN
23. 8.2002
52.42 Ann Larsson 55 Göteborgs KIK Warszawa, POL
4. 8.1973
52.67 Charlotta Johansson 70 Huddinge AIS Göteborg/U
30. 7.1994
52.89 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS Helsinki, FIN
23. 8.2002
52.91 Monica Lundgren 73 Täby IS Helsinki, FIN
28. 8.1998
52.91 Ellinor Stuhrmann 77 Malmö AI Göteborg/U
4. 9.2004
53.01 Rebecca Högberg 84 KFUM Örebro Malmö/S
2. 8.2009
         
 
800m        
 
1:59.20 Abeba Aregawi 90 Hammarby IF Hengelo, NED 8. 6.2013
1:59.44 Malin Ewerlöf 72 Spårvägens FK Budapest, HUN
19. 8.1998
2:00.58 Maria Akraka 66 Rånäs 4H Lahti, FIN
8. 8.1991
2:00.70 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö Göteborg/S 10. 8.2010
2:00.71 Jill McCabe 62 Malmö AI Oslo, NOR
28. 6.1984
2:01.62 Monica Lundgren 73 Täby IS Malmö/S
3. 8. 1998
2:01.73 Lovisa Lindh 91 Ullevi FK Zürich, SUI 13. 8.2014
2:01.86 Monica Westén 66 IF Göta Gävle
7. 7.1993
2:02.06 Linda Olsson 72 Täby IS Växjö
8. 8.1998
2:02.26 Lena Nilsson 80 Täby IS Malmö/S
13. 8.2002
         
 
1500m        
 
3:56.60 Abeba Aregawi 90 Hammarby IF Doha, QAT 10. 5.2013
4:01.34 Meraf Bahta 89 Hälle IF Zürich, SUI 28. 8.2014
4:05.49 Malin Ewerlöf 72 Spårvägens FK Luzern, SUI
24. 6.1997
4:07.47 Inger Knutsson 55 Nynäshamns IF Duisburg, FRG
26. 8.1973
4:07.69 Lena Nilsson 80 Täby IS Eugene, OR
24. 5.2003
4:08.63 Maria Akraka 66 Rånäs 4H Brussel, BEL
19. 8.1994
4:09.42 Charlotte Schönbeck 84 IFK Lidingö Barcelona, ESP 30. 7.2010
4:09.51 Karin Medin 67 Solna FK Karlskrona
23. 7.1991
4:09.92 Gunilla Lindh 46 Mölndals AIK Stockholm/S
30. 7.1974
4:10.72 Johanna Nilsson 83 Högby IF Walnut, CA
19. 4.2003
         
 
5000m        
 
14:59.49 Meraf Bahta 89 Hälle IF Palo Alto, CA 4. 5.2014
15:06.90 Sara Wedlund 75 Hässelby SK Stockholm/S
8. 7.1996
15:27.96 Midde Hamrin 57 IK Vikingen Oslo, NOR
28. 6.1984
15:33.18 Ida Nilsson 81 Högby IF Walnut, CA
17. 4.2004
15:34.76 Eva Ernström 61 Väsby IK Oslo, NOR
9. 7.1983
15:45.08 Isabellah Andersson 80 Hässelby SK Malmö/S 3. 8.2009
15:45.32 Lisa Blommé 78 Hässelby SK Walnut, CA 18. 4.2008
15:46.89 Christin Johansson 78 IF Kville Heusden-Zolder, BEL
23. 7.2005
15:48.61 Kristina Ljungberg 64 IF Hagen Eugene, OR
4. 6.1988
15:51.17 Jessica Carlberg 79 Oskarshamns SK Annecy, FRA
2. 8.1998
         
 
10000m        
 
31:57.15 Midde Hamrin 57 Mölndals AIK Helsinki, FIN
19. 8.1990
32:08.32 Malin Wästlund 64 IF Spexarna Oslo, NOR
2. 7.1988
32:34.05 Evy Palm 42 Mölndals AIK Helsinki, FIN
4. 9.1988
32:51.59 Eva Ernström 61 Turebergs IF Oslo, NOR
5. 7.1986
33:08.09 Sara Romé 61 Malmö AI Turku, FIN
11. 6.1995
33:15.25 Isabellah Andersson 80 Hässelby SK Stockholm/S 8. 9.2013
33:25.60 Marie Söderström-Lundberg 60 Hässelby SK Helsinki, FIN
28. 8.1998
33:31.18 Marie Granberg 61 Hässelby SK Jena, GER
28. 5.1992
33:37.65 Malin Öhrn 69 IFK Växjö Leppävaara, FIN
18. 5.2002
33:38.01 Birgit Bringslid 45 Skellefteå AIK Gävle
2. 8.1987
         
 
3000mH        
 
9:23.96 Charlotta Fougberg 85 Ullevi FK Glasgow, GBR 12. 7.2014
9:38.55 Christin Johansson 78 IF Kville Heusden-Zolder, BEL
28. 7.2007
9:38.88 Ulrika Johansson 75 Rånäs 4H Berlin, GER
17. 8.2009
9:39.24 Ida Nilsson 81 Högby Göteborg/U
12. 8.2006
9:53.23 Klara Bodinson 90 Sävedalens AIK Helsinki, FIN 30. 8.2014
9:53.51 Ebba Stenbäck 81 Söderköpings FIK Ninove, BEL
29. 7.2006
9:56.50 Maria Larsson 94 Örgryte IS Manchester, GBR 1. 6.2013
10:07.53 Lena Örn 88 Spårvägens FK Västerås 2. 8.2008
10:07.98 Tova Eurén 94 Göteborgs KIK Eugene, OR 11. 6.2014
10:10.01 Lina Alainentalo 92 Hässelby SK Malmö/S
2. 8.2009
         
 
100mH        
 
12.47 Ludmila Engquist 64 IFK Lidingö Atlanta, GA
29. 7.1996
12.49 Susanna Kallur 81 Falu IK Berlin, GER
16. 9.2007
12.85 Jenny Kallur 81 Falu IK Helsinki, FIN
10. 8.2005
13.15 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Götzis, AUT
28. 5.2005
13.25 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Borås
18. 6.1985
13.27 Karin Malmbratt 66 Mölndals AIK Gävle
1. 8.1987
13.32 Elin Westerlund 90 Spårvägens FK Skara 6. 6.2014
13.38 Emma Tuvesson 91 IFK Helsingborg Göteborg/S 10. 8.2010
13.39 Caroline Lundahl 91 KA 2 IF Göteborg/U 1. 9.2012
13.42 Ellinore Hallin 87 IFK Växjö Umeå
2. 8.2014
         
 
400mH        
 
54.15 Ann-Louise Skoglund 62 IF Göta Stuttgart, FRG
30. 8.1986
54.69 Monica Westén 66 IF Göta Stockholm/S
13. 8.1990
55.36 Frida Johansson 70 Västhälsinge FI Tokyo, JPN
27. 8.1991
56.19 Erica Mårtensson 79 IF Göta Osaka, JPN
27. 8.2007
56.20 Louise Gundert 80 IFK Lidingö Sollentuna
28. 6.2005
56.29 Christina Wennberg 63 IFK Helsingborg Bern, SUI
23. 8.1988
56.39 Ewa Johansson 64 Gefle IF Lohja, FIN
29. 7.1990
56.47 Monika Klebe 64 IF Göta Karlstad
5. 8.1990
56.95 Nadja Petersen 78 Huddinge AIS Gävle
18. 8.2002
57.00 Åsa Carlsson 72 Spårvägens FK Sollentuna
23. 7.1995
         
 
Höjd        
 
2.06 Kajsa Bergqvist 76 Turebergs FK Eberstadt, GER
26. 7.2003
2.01 Emma Green 84 Örgryte IS Barcelona, ESP
1. 8.2010
1.95 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Osaka, JPN
25. 8.2007
1.94 Susanne Lorentzon 61 UF Contact Oslo, NOR
16. 6.1985
1.94 Ebba Jungmark 87 Mölndals AIK Zagreb, CRO
13. 9.2011
1.91 Emelie Färdigh 77 IF Göta Karlskrona
11. 8.1996
1.91 Erika Wiklund 88 Trångsvikens IF Krokom 24. 8.2008
1.90 Christina Nordström 61 Sthlms Spårvägars GoIF Helsinki, FIN
9. 8.1986
1.90 Sofie Skoog 90 IF Göta Málaga, ESP 28. 5.2013
1.89 Monica Westén 66 IF Göta Helsinki, FIN
18. 8.1990
1.89 Marie Norrman 81 Råby-Rekarne FI Västerås
8. 8.1998
         
 
Stav        
 
4.58 Angelica Bengtsson 93 Hässelby SK Sollentuna 5. 7.2012
4.51 Kirsten Belin 81 Kvarnsvedens GoIF Göteborg/S
27. 8.2002
4.40 Linda Persson 81 IFK Växjö Karlstad
21. 6.2006
4.40 Hanna-Mia Persson 78 Örgryte IS Göteborg/U
29. 6.2007
4.40 Malin Dahlström 89 Ullevi FK Karlskrona 4. 8.2012
4.35 Maria Rendin 82 Malmö AI Halmstad
14. 7.2007
4.28 Michaela Meijer 93 Örgryte IS Göteborg/U 29. 6.2014
4.26 Petra Olsen 90 Malmö AI Columbia, SC
29. 3.2014
4.21 Alissa Söderberg 94 Spårvägens FK Sollentuna 10. 6.2012
4.20 Elienor Werner 98 Hässelby SK Göteborg/U
29. 6.2014
           
Längd        
 
6.99 Erica Johansson 74 Mölndals AIK Lausanne, SUI
5. 7.2000
6.97 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Tallinn, EST
4. 7.2004
6.75 Camilla Johansson 76 IFK Växjö Växjö
10. 8.1999
6.68 Erica Jarder 86 Spårvägens FK Helsinki, FIN 30. 8.2014
6.56 Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö AI Oslo, NOR
2. 6.2006
6.55 Khaddijatou Sagnia 94 Ullevi FK Kalmar 12. 8.2014
6.52 Agneta Rosenblad 77 IFK Lidingö Berkeley, CA
19. 5.2001
6.50 Christina Sundberg 60 Utby IK Stockholm/S
3. 7.1989
6.46 Lena Wallin 58 Malmö AI Eskilstuna
14. 8.1988
6.44 Eva Karblom 63 Hässelby SK Karlskrona 3. 8.1986
         
 
Tresteg        
 
14.29 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Växjö
8. 6. 2008
14.15 Camilla Johansson 76 IFK Växjö Halmstad
20. 7.2003
13.95 Erica Johansson 74 Mölndals AIK Göteborg/U
5. 9.1999
13.65 Khaddijatou Sagnia 94 Ullevi FK Vellinge 26. 8.2011
13.46 Lynn Johnson 94 Ullevi FK Göteborg/S 20. 6.2012
13.44 Chukwuwete Olomina 78 Göteborgs KIK Sävedalen
5. 6.1995
13.43 Angelica Ström 81 Spårvägens FK Braunschweig, GER 21. 6.2014
13.40 Sara Brankell 81 Mölndals AIK Bedford, GBR
13. 6.2004
13.39 Emma Green 84 Örgryte IS Vaasa, FIN
23. 6.2007
13.38 Johanna Sellman 74 Gefle IF Stockholm/S
25. 7.1998
         
 
Kula        
 
18.17 Helena Engman 76 Riviera FI Göteborg/S
10. 8.2010
17.52 Linda-Marie Mårtensson 71 Hässelby SK Karlstad
31. 8.1999
16.72 Frida Åkerström 90 Huddinge AIS Ashland, OH 14. 6.2014
16.48 Catarina Andersson 77 Hässelby SK Helsingborg 3. 7.2011
16.46 Linda Nestorsson 75 Ullevi FK Göteborg/S
26. 7.2000
16.30 Anna Söderberg 73 Ullevi FK Malmö/He
7. 8.1999
16.29 Fanny Roos 95 Ljungby FK Eugene, OR 25. 7.2014
16.04 Caroline Isgren 66 Heleneholms IF Umeå
16. 8.1992
15.52 Ingrid Wehmonen 41 Bellevue IK Handen
24. 8.1975
15.52 Karin Colberg 67 Västerås FK Eskilstuna
31. 5.1992
         
 
Diskus        
 
64.54 Anna Söderberg 73 Ullevi FK Aremark, NOR
31. 7.1999
58.65 Sofia Larsson 88 IF Göta Göteborg/S 9. 6.2009
58.56 Karin Colberg 67 Västerås FK Kuortane, FIN
25. 6.1994
57.39 Annika Larsson 70 Gefle IF Sollentuna
10. 6.2000
56.37 Julia Viberg 92 Spårvägens FK Umeå 1. 8.2014
56.06 Maria Pettersson 77 Ullevi FK Helsingborg
28. 6.2007
55.31 Heidi Schmidt 93 Täby IS Helsinki, FIN 31. 8.2014
53.98 Anna Östenberg 62 IFK Helsingborg Helsingborg
2.10.1989
53.55 Veronica Karlsson 80 IFK Strömsund Bloomington, IN
28. 5.2005
53.32 Sara Gruvfält-Rosén 74 Huddinge AIS San Marcos, TX
17. 5.1998
53.32 Linda Nestorsson 75 Ullevi FK Modesto, CA
8. 5.1999
         
 
Slägga        
 
70.82 Tracey Andersson 84 Ullevi FK Castellón, ESP 17. 3.2013
69.13 Ida Storm 91 Hässelby SK Halmstad 12. 7.2014
69.09 Cecilia Nilsson 79 Råby-Rekarne FI Halle, GER
24. 5.2008
67.18 Josefin Berg 85 IF Göta Torsby 29. 3.2013
67.13 Eleni Larsson 93 Huddinge AIS Tampere, FIN 12. 7.2013
65.78 Emma Johannesson 84 Ullevi FK Jablonec, CZE 15. 4.2012
65.55 Karolina Pedersen 87 Ullevi FK Bottnaryd 29. 6.2014
64.55 Marie Nordahl 81 Falu IK Arvika
1. 8.2010
63.47 Annika Hjelm 86 Huddinge AIS Eugene, OR
26. 5.2007
62.44 Karin Engström 83 IF Göta Västerås 3. 8.2008
         
 
Spjut        
 
61.96 Sofi Flink 95 Västerås FK Moskva, RUS 16. 8.2013
57.31 Annika Petersson 79 Gefle IF Eskilstuna
12. 8.2007
57.09 Anna Wessman 89 IFK Växjö Helsinki, FIN 10. 9.2011
53.74 Katarina Eklöf 74 Huddinge AIS Karlstad
8. 8.2004
53.45 Marléne Lindström 85 Ununge IF Gävle 18. 7.2010
53.02 Elisabet Wahlander 60 Alingsås IF Uppsala
19. 8.2000
52.97 Ellinor Widh 90 IK Pallas Karlskrona
12. 6.2006
52.83 Malin Haglund 88 Ullevi FK Borås 1. 9.2013
52.79 Emelie Larsson 91 Ullevi FK Piscataway, NJ 4. 5.2013
52.65 Mikaela Wieslander 81 IFK Växjö Göteborg/U
27. 8.2005
         
 
Sjukamp        
 
7.032 Carolina Klüft 83 IFK Växjö Osaka, JPN
26. 8.2007
6.300 Jessica Samuelsson 85 Hässelby SK London, GBR 4. 8.2012
6.085 Monica Westén 66 IF Göta Götzis, AUT
17. 6.1990
6.081 Sofia Linde 95 Täby IS Rieti, ITA 19. 7.2013
5.957 Eva Karblom 63 Hässelby SK Baton Rouge, LA
6. 6.1987
5.932 Annette Tånnander 58 Malmö AI Helsinki, FIN
9. 8.1983
5.916 Martina Salander 92 Fredrikshofs FI Viljandi, EST 3. 6.2012
5.905 Nadja Casadei 83 IFK Lidingö Szczecin, POL 28. 6.2009
5.900 Kristine Tånnander 55 Malmö AI Athina, GRE
10. 9.1982
5.888 Lisa Linnell 91 IFK Växjö Tampere, FIN 14. 7.2013