Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 11 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter





100m


10.52 Matias Ghansah 74 Malmö Gateshead, GBR 15.7
10.59 Johan Engberg 81 Finspång Helsinki, FIN 2.9
10.61 Torbjörn Mårtensson 72 Malmö Hässleholm 29.7
10.62 Mikael Ahl 78 Ullevi Göteborg 26.7
10.62 Patrik Strenius 72 KA2 Karlskrona 5.8
10.64 Erik Wahn 80 Helsingborg Västerås 11.8
10.66 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Sollentuna 11.6
10.66 Fredrik Fransson 71 Hellas Stockholm 1.8
10.67 Daniel Nunez 78 Ullevi Sävedalen 3.6
10.67 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Västerås 6.8
10.69 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 29.7
10.70 Niclas Broström 77 IF Göta Göteborg 26.7
10.70 Philip Nossmy 82 Malmö Stockholm 15.9
10.71 Lenny Martinez 78 Huddinge Sollentuna 11.6
10.72 Henrik Dagård 69 KA2 Götzis, AUT 3.6
10.74 Johan Wissman 82 Helsingborg Stockholm 15.9
10.76 Conny Malm 85 Ullevi Borås 20.5
10.77 Berhane Haile 69 Tureberg Sollentuna 11.6
10.78 Peter Ahl 80 Ullevi Göteborg 1.7
10.81 Noah Likhaya 71 Rånäs Stockholm 1.8
10.81 Klas Ringdahl 77 Huddinge Huddinge 15.8
10.82 Fredrik Persson 77 Alingsås Vellinge 27.5
10.82 Anders Hansson 74 Heleneholm Stockholm 1.8
10.83 Patric Storm 73 Hässelby Göteborg 26.7
10.84 Daniel Persson 82 Malmö Karlskrona 5.8
  medvind    
10.44 Johan Engberg 81 Finspång Borgarnes, ISL 26.8
10.62 Peter Ahl 80 Ullevi Borgarnes, ISL 26.8
10.67 Patrik Strenius 72 KA2 Malmö 7.8
10.73 Johan Wissman 82 Helsingborg Klippan 11.6
10.74 Daniel Persson 82 Malmö Klippan 11.6
10.75 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Malmö 7.8
10.78 Patric Storm 73 Hässelby Gävle 21.7
10.85 Stefan Heinås 75 Riviera Gävle 21.7
10.86 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Stockholm 6.5


200m


20.75 Johan Engberg 81 Finspång Malmö 7.8
21.04 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Huddinge 28.5
21.09 Jimisola Laursen 77 Malmö Helsingborg 8.7
21.20 Klas Ringdahl 77 Huddinge Göteborg 2.7
21.23 Johan Wissman 82 Helsingborg Göteborg 2.7
21.28 Torbjörn Eriksson 71 Falun Kvarnsveden 17.6
21.28 Johan Lannefors 76 Västerås College Station,TX 15.4
21.33 Erik Wahn 80 Helsingborg Malmö 7.8
21.38 Mikael Ahl 78 Ullevi Göteborg 26.7
21.47 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Huddinge 28.5
21.66 Christofer Sandin 79 Mölndal Göteborg 2.7
21.66 Magnus Åhlén 78 IF Göta Halmstad 16.7
21.68 Matias Ghansah 74 Malmö Ludvika 27.6
21.71 Robert Fält 77 Gefle Huddinge 27.5
21.74 Philip Nossmy 82 Malmö Malmö 7.8
21.78 Niclas Broström 77 IF Göta Göteborg 26.7
21.80 Niklas Stridqvist 77 Sundsvall Härnösand 2.7
21.83 Anders Hansson 74 Heleneholm Göteborg 2.7
21.88 Mathias Sundin 74 Malmö Göteborg 2.7
21.88 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Helsingborg 8.7
21.88 Berhane Haile 69 Tureberg Göteborg 26.7
21.90 Patric Storm 73 Hässelby Gävle 21.7
21.91 Anders Boyacioglu 76 Huddinge Huddinge 27.5
21.92 Rikard Rasmusson 74 Malmö Halmstad 16.7
21.92 Mikael Jakobsson 81 Örebro Norrköping 26.7
21.97 Daniel Nunez 78 Ullevi Västerås 13.8
21.97 Peter Ahl 80 Ullevi Karlstad 23.8
  medvind    
21.05 Johan Wissman 82 Helsingborg Klippan 11.6
21.39 Anders Hansson 74 Heleneholm Malmö 7.8
21.67 Niklas Eriksson 69 Malmö Laholm 12.8
21.69 Berhane Haile 69 Tureberg Uppsala 20.8
21.70 Patric Storm 73 Hässelby Malmö 7.8
21.74 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Leppävaara, FIN 2.9
21.80 Mathias Sundin 74 Malmö Malmö 7.8
21.93 Henrik Dagård 69 KA2 Karlskrona 6.8
21.95 *Nasser Sebabi 82 Hofors Leppävaara, FIN 2.9
22.01 Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne Eskilstuna 4.6


400m


45.68 Jimisola Laursen 77 Malmö Uppsala 19.8
46.21 Magnus Aare 74 Danderyd Athl Helsinki, FIN 2.9
46.26 Johan Lannefors 76 Västerås Columbia, MO 20.5
47.30 Johan Wissman 82 Helsingborg Uppsala 19.8
47.75 Johan Engberg 81 Finspång Piteå 26.7
47.93 Thomas Byrberg 79 Tureberg Sollentuna 11.6
47.97 Rizak Dirshe 72 Hälle Alingsås 14.6
48.01 Henrik Dagård 69 KA2 Växjö 29.8
48.03 Martin Theander 77 Lidingö Norrköping 26.8
48.27 Magnus Norberg 79 Huddinge Cáceres, ESP 23.9
48.38 Jon Andersson 80 Falun Gävle 23.7
48.40 Thomas Nikitin 82 Spårvägen Västerås 12.8
48.41 Ruben Norlin 77 Riviera Piteå 26.7
48.44 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Västerås 12.8
48.48 Johan Hed 80 Mölndal Västerås 12.8
48.54 Mikael Jakobsson 81 Örebro Stockholm 1.8
48.55 Andrus Klaar 75 Spårvägen Uppsala 19.8
48.58 Fredrik Karlsson 78 Hammarby Sollentuna 11.6
48.64 Torbjörn Eriksson 71 Falun Huddinge 27.5
48.84 Klas Ringdahl 77 Huddinge Huddinge 27.5
48.88 Alexander Lakhanpal 79 Linnéa Hattiesburg, MS 18.3
49.00 Göran Olofsson 77 Eslöv Karlskrona 23.9
49.08 Anders Svanholm 79 Brännan Västerås 11.8
49.11 Peter Andersson 76 Täby Sollentuna 11.6
49.13 Albin Johansson 81 Hammarby Enskede 7.6


800m


1:47.07 Rizak Dirshe 72 Hälle Lappeenranta,FIN 13.8
1:47.36 Torbjörn Johansson 70 Malmö Tartu, EST 11.6
1:48.54 Rickard Pell 79 Hammarby Arnhem, NED 5.7
1:48.60 Birger Ohlsson 68 Hässelby Rehlingen, GER 12.6
1:48.95 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Uppsala 19.8
1:48.99 Patrik Johansson 72 Spårvägen Växjö 29.8
1:49.76 John Laselle 79 Tureberg Växjö 29.8
1:50.27 Fredrik Karlsson 78 Hamamrby Ludvika 27.6
1:50.29 Jon Andersson 80 Falun Ludvika 27.6
1:50.37 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Uppsala 19.8
1:50.57 Ken Pihlblad 78 IF Göta Göteborg 26.7
1:50.59 Göran Olofsson 77 Eslöv Malmö 7.8
1:51.18 Urban Johansson 66 Ume FI Tampere, FIN 19.7
1:51.19 Thomas Byrberg 79 Tureberg Sollentuna 6.9
1:51.30 Lars Appelqvist 74 IF Göta Falköping 15.8
1:51.67 Daniel Norberg 78 Hammarby Villanova, PA 16.5
1:51.70 Mattias Norling 77 Tureberg Sollentuna 10.6
1:51.72 Conny Ekstrand 78 Falun Västerås 22.6
1:51.76 Ruben Norlin 77 Riviera Natchitoches, LA 16.5
1:51.87 Stefan Johansson 80 Falköping Columbia, MO 1.4
1:52.12 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra Stockholm 1.8
1:52.13 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Helsingborg 8.7
1:52.16 Ronny Johannesson 77 Hammarby Sollentuna 10.6
1:52.18 Lars Appelqvist 74 IF Göta Karlstad 23.8
1:52.20 Fredrik Rohlén 75 Falun Västerås 22.6


1500m


3:42.30 Mattias Norling 77 Tureberg Kerkrade, NED 3.6
3:44.33 Patrik Johansson 72 Spårvägen Helsinki, FIN 3.9
3:45.76 Henrik Skoog 79 Villstad Lappeenranta, FIN 13.8
3:46.71 Per Synnerman 71 Hammarby Arnhem, NED 5.7
3:46.94 Michael Öhman 79 Bollebygd Uppsala 20.8
3:47.28 Tobias Lundvall 77 Sävedalen Uppsala 20.8
3:47.28 Fredrik Kjellberg 77 Tureberg Norrtälje 27.8
3:47.60 John Laselle 79 Tureberg Tampere, FIN 19.7
3:49.70 Gustav Svedbrant 81 Spårvägen Västerås 11.8
3:49.73 Birger Ohlsson 68 Hässelby Ljubljana, SLO 10.6
3:49.83 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Sollentuna 11.6
3:50.17 Rickard Pell 79 Hammarby Cuxhaven, GER 19.7
3:50.32 Johnny Jönsson 73 Malmö Stockholm 1.8
3:50.36 Niklas Österberg 73 Rånäs Stockholm 1.8
3:50.87 Per Jacobsen 77 IF Göta Gävle 23.7
3:51.25 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Stockholm 1.8
3:51.44 Daniel Norberg 78 Hammarby Västerås 11.8
3:51.63 Jan Hedström 70 IF Göta Gävle 23.7
3:51.76 *Samad Masrour 79 Spårvägen Stockholm 1.8
3:51.99 Jörgen Johansson 79 Eksjö Södra Västerås 11.8
3:52.11 Per Henrik Sundell 79 Hammerdal Västerås 11.8
3:52.20 Joakim Johansson 76 Hälle Jönköping 7.6
3:52.23 Philip Aagaard 82 Söderköping Uppsala 20.8
3:52.55 Erik Emilsson 82 Malmö Uppsala 19.8
3:52.66 Ahmed Mohamed 76 Hälle Göteborg 26.7
3:52.67 Anders Johansson 77 Eksjö Södra Norrköping 26.7
3:53.02 Claes Nyberg 71 IF Göta Göteborg 26.7
  obekräftat    
3:47.34 Birger Ohlsson 68 Hässelby Keuruu, FIN 23.6


5000m


13:36.82 Claes Nyberg 71 IF Göta Heusden, BEL 5.8
13:51.63 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Ludvika 27.6
13:54.97 Kent Claesson 71 Skillingaryd Helsinki, FIN 2.9
14:01.50 *Mounir Guerouaoui Tureberg Kerkrade, NED 3.6
14:01.66 Gustav Svedbrant 81 Spårvägen Kerkrade, NED 3.6
14:07.55 Henrik Skoog 79 Villstad Alingsås 14.6
14:15.50 Johan Bergström 79 Vingarna Sundsvall 21.6
14:17.84 Gustav Berggren 76 Skellefteå Stanford, CA 25.3
14:19.11 Joakim Johansson 76 Hälle Helsinki, FIN 2.9
14:21.19 Jonas Hagelin 74 Mölndal Alingsås 14.6
14:22.65 Björn Bergström 79 Vingarna Göteborg 30.7
14:28.92 Stefan Wagnsson 69 IF Göta Ludvika 27.6
14:48.06 Stefan Lungström 70 IF Göta Ludvika 27.6
14:48.80 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Ludvika 27.6
14:48.88 Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra Västerås 13.8
14:49.79 Niklas Lindberg 71 Rånäs Uppsala 23.8
14:50.67 Johan Olehäll 79 Hälle Västerås 13.8
14:50.74 Gebriel Zeron 78 Upsala Västerås 13.8
14:52.38 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Ludvika 27.6
14:53.24 Dan Enqvist 74 Filipstad Uppsala 20.8
14:53.34 Mattias Karlsson 72 Hakarpspojkarna Jönköping 8.8
14:54.32 Fredrik Uhrbom 77 Nyköping Helsingborg 7.7
14:54.65 Clas Björling 78 Mora Ludvika 27.6
14:54.74 *Samad Masrour 79 Spårvägen Västerås 13.8
14:56.98 Runar Höiom 67 Alingsås Uppsala 20.8
14:57.2m *Simon Gutierrez 66 Hässelby Mjölby 27.8
14:58.31 Ludvig Edman 67 Skellefteå Ludvika 27.6
15:01.60 Anders Nilsson 71 IF Göta Västerås 4.8


10000m


28:42.40 Claes Nyberg 71 IF Göta Watford, GBR 22.7
29:13.16 Erik Sjöqvist 72 Enhörna Sandefjord, NOR 3.6
29:18.58 *Alfred Shemweta 70 Flemingsberg Lisboa, POR 1.4
29:42.65 Jonas Hagelin 74 Mölndal Sandefjord, NOR 3.6
29:45.6m Joakim Johansson 76 Hälle Göteborg 19.9
30:19.6m Bjarne Thysell 64 Ärla Eskilstuna 30.8
30:37.85 Martin Söderberg 76 Hakarpspojkarna Uppasla 18.8
30:41.53 Runar Höiom 67 Alingsås Sandefjord, NOR 3.6
30:53.31 Patrick Hallén 66 Enhörna Uppsala 18.8
30:56.15 Anders Szalkai 70 Spårvägen Uppsala 18.8
31:00.75 Martin Rappe 72 Hammarby Uppsala 18.8
31:02.16 Rikard Hedelin 70 IFK Umeå Skellefteå 6.9
31:03.16 Anders Nilsson 71 IF Göta Uppsala 18.8
31:06.4m Göran Axelsson 70 Malmö Tyringe 21.9
31:07.02 Ludvig Edman 67 Skellefteå Skellefteå 6.9
31:12.67 Kristian Algers 75 Kvarnsveden Uppsala 18.8
31:15.72 Clas Björling 78 Mora Uppsala 18.8
31:21.78 Andreas Carlborg 72 Spårvägen Uppsala 18.8
31:25.16 Gebriel Zeron 78 Upsala Uppsala 18.8
31:25.62 Anders Hemmyr 73 IFK Umeå Skellefteå 6.9
31:25.67 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Uppsala 18.8
31:29.84 Idris Ibrahim 65 Hässelby Uppsala 18.8
31:44.4m Anders Karlsson 66 Enhörna Mjölby 3.9
31:47.10 Peter Ljungholm 64 Skellefteå Skellefteå 6.9
31:49.26 Lars Johansson 70 Hälle Uppsala 18.8
31:49.3m Jörgen Zaki 72 Malmö Tyringe 21.9


3000m hinder


8:37.60 Henrik Skoog 79 Villstad Växjö 29.8
8:53.76 Per Jacobsen 77 IF Göta Ludvika 27.6
9:00.81 Erik Emilsson 82 Malmö Växjö 29.8
9:03.49 Joakim Johansson 76 Hälle Växjö 29.8
9:06.22 Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra Uppsala 19.8
9:06.42 Gustav Berggren 76 Skellefteå Raleigh, NC 26.5
9:07.23 Runar Höiom 76 Alingsås Malmö 7.8
9:09.45 *Jari Ikäheimonen 72 Hälle Växjö 29.8
9:09.78 Henrik Ahnström 81 Brittatorp Malmö 7.8
9:11.05 Johan Wettergren 75 Kville Ludvika 27.6
9:13.60 Jan Amnéus 79 Väsby Växjö 29.8
9:14.53 Ahmed Mohamed 76 Hälle Ludvika 27.6
9:16.26 Johan Olehäll 79 Hälle Ludvika 27.6
9:19.62 Niklas Lindberg 71 Rånäs Uppsala 19.8
9:22.02 Pontus Österberg 79 Rånäs Long Beach, CA 15.4
9:27.54 Johan Lindberg 80 Hagunda Uppsala 19.8
9:34.48 Ulf Nilsson 81 Hälle Växjö 29.8
9:35.00 Ola Torstensson 65 IFK Umeå Uppsala 19.8
9:36.50 Christopher Andersson 79 Södertälje IF Fayetteville, AR 22.4
9:41.85 *Rashid Benjira 74 Hammarby Enskede 20.6
9:43.28 Anders Szalkai 70 Spårvägen Göteborg 26.7
9:44.54 John Olsson 72 IS Göta Malmö 7.8
9:47.24 David Lindh 83 FK013 Uppsala 19.8
9:48.37 Anders Trygg 75 Sävedalen Mariestad 27.5
9:50.36 Fredrik Lundqvist 77 IK Sisu Alingsås 27.8
9:50.41 Niklas Karlsson 80 Mora Ludvika 27.6
9:51.5m Mikael Forsling 66 Edsbyn Söderhamn 30.7


110m häck


13.39 Robert Kronberg 76 Kville Sydney, AUS 25.9
13.63 Philip Nossmy 82 Malmö Helsinki, FIN 2.9
13.99 Stefan Heinås 75 Riviera Tampere 19.7
14.21 Henrik Värendh 69 Spårvägen Göteborg 2.7
14.30 Henrik Dagård 69 KA2 Sydney, AUS 28.9
14.61 Erik Svensson 79 Vittsjö Göteborg 2.7
14.66 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Helsingborg 8.7
14.75 Patric Lindahl 71 Pallas Uddevalla 25.7
14.78 Anders Karlsson 75 Spårvägen Alfàs del Pi, ESP 29.4
14.81 Jakob Falkbring 77 Mölndal Göteborg 2.7
14.84 Per Bergman 79 Tureberg Helsingborg 8.7
14.84 Joakim Blaschke 77 KA2 Uppsala 18.8
14.84 Michael Hoffer 72 Lidingö Uppsala 18.8
14.85 Urban Gustafsson 69 Upsala Uppsala 23.8
14.89 Carl Johan Olsson 80 Mariestad Göteborg 2.7
14.90 Rafael Askros 81 Ullevi Uddevalla 23.7
14.91 Martin Burrows 73 Hälle Uddevalla 23.7
14.95 Mikael Jakobsson 81 Örebro Västerås 4.8
14.96 Christer Holger 74 Huddinge Huddinge 6.8
14.97 Rajne Svenssohn 78 IF Göta Tucson, AZ 22.4
15.22 Linus Malmborg 74 Heleneholm Vellinge 3.6
15.23 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Västerås 11.8
15.24 Joakim Öhman 74 Hellas Enskede 7.6
15.24 Patrik Melin 71 Gefle Turku, FIN 10.6
15.24 Daniel Berg 82 Upsala Uppsala 23.8
  medvind    
14.17 Henrik Värendh 69 Spårvägen Laholm 12.8
14.51 Mikael Jakobsson 81 Örebro Västerås 12.8
14.62 Rafael Askros 81 Ullevi Borgarnes, ISL 26.8
14.63 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Helsingborg 8.7
14.66 Anders Karlsson 75 Spårvägen Helsingborg 8.7
14.67 Jakob Falkbring 77 Mölndal Laholm 12.8
14.68 Urban Gustafsson 69 Upsala Huddinge 27.5
14.69 Joakim Blaschke 77 KA2 Halmstad 16.7
14.70 Patric Lindahl 71 Pallas Helsingborg 8.7
14.71 Per Bergman 79 Tureberg Västerås 12.8
14.76 Michael Hoffer 72 Lidingö Enskede 30.7
14.83 Joakim Öhman 74 Hellas Sollentuna 11.6
14.85 David Bergdahl 74 Falun Gävle 21.7
14.87 Carl Johan Olsson 80 Mariestad Halmstad 16.7
14.93 Patric Lindahl 71 Pallas Sollentuna 11.6
14.96 Christer Holger 74 Huddinge Enskede 30.7
15.15 Alexander Ljunggren 81 Helsingborg Västerås 12.8
15.16 Jimmy Palm 79 Helsingborg Västerås 12.8
  obekräftat    
13.36 Robert Kronberg 76 Kville Runaway Bay, AUS 17.9


400m häck


50.85 Mikael Jakobsson 81 Örebro Uppsala 20.8
50.86 Magnus Norberg 79 Huddinge Helsinki, FIN 3.9
50.92 Niklas Eriksson 69 Malmö Tartu, EST 11.6
51.20 Peter Andersson 76 Täby Helsinki, FIN 3.9
51.94 Fredrik Lindberg 73 Östersund Ludvika 27.6
52.49 Björn Engström 75 Gefle Söderhamn 7.6
52.94 Martin Burrows 73 Hälle Karlstad 23.8
52.98 Fredrik Wållgren 70 Mölndal Uppsala 19.8
53.55 Marko Granat 66 Tureberg Göteborg 26.7
53.85 Jimmy Palm 79 Helsingborg Göteborg 30.7
54.00 Anders Wistam 75 Hellas Huddinge 28.5
54.01 Andreas Rehnborg 80 Hässelby Enskede 8.6
54.31 Konstantin Koutalas 70 Spårvägen Göteborg 26.7
54.73 Joachim Ögren 81 Östersund Brekstad, NOR 8/9.7
55.06 Joakim Blaschke 77 KA2 Uppsala 19.8
55.20 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu Jönköping 23.9
55.41 Joel Blid 83 IF Göta Göteborg 26.7
55.59 Daniel Berg 82 Upsala Uppsala 20.8
55.73 Paul Ragnvaldsson 79 Strömsund Göteborg 30.6
56.35 Andreas Persson 75 Lund Helsingborg 27.5
56.43 Fredrik Simonson 80 Lidköping Västerås 13.8
57.09 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 14.5
57.66 Jens Håkansson 80 Gnistan Karlshamn 18.6
57.79 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Västerås 13.8
58.50 David Bergdahl 74 Falun Huddinge 27.5


Höjd


2.34 Stefan Holm 76 Kil Helsinki, FIN 3.9
2.32 Staffan Strand 76 Hässelby Nice, FRA 8.7
2.20 Christian Olsson 80 Örgryte Göteborg 1.7
2.17 Ola Carlsson 75 Örgryte Göteborg 1.7
2.17 Jan-Erik Wanhainen 71 Hälle Uppsala 20.8
2.10 Andreas Block 73 Ullevi Uppsala 20.8
2.08 Per Nordlund 69 Upsala Västerås 4.8
2.07 Peter Blom 79 Lidingö Västerås 13.8
2.06 Christer Johansson 82 Örgryte Västerås 12.8
2.06 Tobias Svensson 77 Wärnamo Uppsala 20.8
2.04 Erik Sikström 80 Lidingö Göteborg 30.6
2.04 Joel Spolén 83 Örgryte Uddevalla 23.7
2.04 Kevin Mijdema 82 Lund Västerås 12.8
2.04 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne Västerås 13.8
2.04 Mattias Ekman 79 Falköping Västerås 13.8
2.02 Martin Eriksson 83 Örgryte Västerås 12.8
2.02 Per-Ola Andersson 80 Gnistan Växjö 28.5
2.01 Max Lundin 82 Heleneholm Vellinge 2.8
2.01 Andreas L Nilsson 80 Finish Västerås 13.8
2.01 Yannick Tregaro 78 Örgryte Sävedalen 24.8
2.01 Per-Olof Malmqvist 80 KA2 Karlskrona 23.9
2.00 Urban Gustafsson 69 Upsala Turku, FIN 10.6
2.00 Martin Zuba 77 Finish Helsingborg 9.7
2.00 Daniel Hansson 83 Rånäs Västerås 12.8
2.00 Stefan Karlsson 58 Bellevue Huddinge 27.8


Stav


5.80 Martin Eriksson 71 Hässelby Pietersburg, RSA 18.3
5.70 Patrik Kristiansson 77 Örgryte Helsingborg 8.7
5.55 Oscar Janson 75 Ullevi Helsinki, FIN 2.9
5.45 Viktor von Bothmer 78 Ullevi Göteborg 30.7
5.40 Alhaji Jeng 81 Örgryte Halmstad 16.7
5.40 *Pawel Szczyrba 81 Malmö Halmstad 16.7
5.30 Peter Widén 67 Växjö Staffanstorp 17.6
5.27 Henrik Hallenbo 78 Lerum Uppsala 20.8
5.16 Fredrik Skoglund 81 Lidingö Västerås 12.8
5.10 Alexander Igelström 74 Ullevi Halmstad 16.7
5.10 Henrik Dagård 69 KA2 Sydney, AUS 28.9
5.00 *Igor Potapovich 67 KA2 Växjö 28.5
4.91 Håkan Jedhammar 81 Gnistan Huddinge 6.8
4.90 Linus Lindroth 75 Örgryte Tempe, AZ 15.4
4.90 Rickard Nygårds 73 Gefle Gävle 21.7
4.85 Anders Edvinsson 73 Spårvägen Hässelby 12.6
4.85 Christer Holger 74 Huddinge Stockholm 17.6
4.85 Erik Svensson 79 Vittsjö Malmö 10.9
4.80 Johan Fritz 82 Malmö Leppävaara, FIN 2.9
4.71 Andreas Bonin 81 Alunda Västerås 12.8
4.70 Patrik Melin 71 Gefle Gävle 21.7
4.70 *Zbigniew Jakobschy 71 Spårvägen Uddevalla 22.7
4.65 Henrik Weisbach 79 IFK Göteborg Göteborg 30.6
4.65 Gustaf Hultgren 83 Kalmar Halmstad 16.7
4.60 Mikael Tapio 76 Ullevi Göteborg 3.8
4.60 Gustav Andhill 79 Alingsås Alingsås 27.8
4.57 Marcus Lindh 76 Hammarby Enskede 8.6
4.56 Deniz Mahshid 80 Örgryte Västerås 12.8


Längd


8.08 Mattias Sunneborn 70 Lidingö Göteborg 3.8
8.07 Peter Häggström 76 Ymer Budapest, HUN 22.7
7.74 Anton Andersson 81 Halmstad Västerås 12.8
7.58 Nebez Kurban 72 Lidingö Helsingborg 9.7
7.52 David Frykholm 80 IF Göta Karlstad 23.8
7.50 Mathias Lageskog 73 Ullevi Göteborg 26.7
7.31 Linus Malmborg 74 Heleneholm Helsingborg 9.7
7.31 Robert Fält 77 Gefle Uppsala 19.8
7.23 Håkan Johansson 74 Sollefteå Sundsvall 21.6
7.22 Michael Hoffer 72 Lidingö Uppsala 19.8
7.21 Henrik Dagård 69 KA2 Skruv 21.5
7.21 Andreas Hedström 81 Falun Västerås 12.8
7.18 Fredrik Persson 77 Alingsås Alingsås 27.8
7.10 Andrus Klaar 75 Spårvägen Gävle 21.7
7.06 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Västerås 13.8
7.04 Robert Bagge 82 Brattås Lerum 6.8
7.04 Patrik Sandberg 76 Huddinge Huddinge 5.8
7.04 Erik Larsson 80 Gotland Visby 9.8
7.02 Philip Nossmy 82 Malmö Västerås 13.8
7.01 Jerry Riutta 70 Ullevi Trollhättan 17.6
7.01 Magnus Skoglund 75 Örgryte Mölndal 12.9
7.00 Christer Holger 74 Huddinge Alhama, ESP 3.6
6.99 Magnus Åhlén 78 IF Göta Halmstad 16.7
6.99 Tobias Lundqvist 80 IK Sisu Alingsås 27.8
6.97 Björn Lundin 82 Gefle Gävle 22.7
  medvind    
8.08 Peter Häggström 76 Ymer Gateshead, GBR 15.7
7.70 David Frykholm 80 IF Göta Borgarnes, ISL 26.8
7.44 Robert Fält 77 Gefle Gävle 21.7
7.37 Linus Malmborg 74 Heleneholm Malmö 7.8
7.34 Andreas Hedström 81 Falun Västerås 5.8
7.29 Christer Holger 74 Huddinge Huddinge 5.8
7.17 Erik Larsson 80 Gotland Visby 26.8
7.06 Nils Wiklund 76 Luleå Sacramento, CA 17.5
  obekräftat    
7.61 Nebez Kurban 72 Lidingö Lapinlahti, FIN 16.7


Tresteg


16.97 Christian Olsson 80 Örgryte Uppsala 20.8
15.83 Magnus Skoglund 75 Örgryte Uppsala 20.8
15.82 Conny Malm 75 Ullevi Göteborg 26.7
15.82 Lars Hedman 67 Ullevi Uppsala 20.8
15.69 Anton Andersson 81 Halmstad Skruv 21.5
15.50 Johan Attersand 74 Hammarby Uppsala 20.8
15.13 Yannick Tregaro 78 Örgryte Göteborg 30.7
15.13 Christian Haar 74 Ullevi Uppsala 19.8
15.12 Henrik Sahlström 77 Bollnäs Natchitoches, LA 16.5
15.05 Staffan Strand 76 Hässelby Göteborg 26.7
14.99 David Frykholm 80 IF Göta Västerås 13.8
14.99 Elvir Rakovic 79 Ullevi Uppsala 20.8
14.81 Daniel Arnsten 82 Trångsviken Leppävaara, FIN 2.9
14.77 Anders Sjöström 83 Mölndal Leppävaara, FIN 2.9
14.71 Erik Eriksson 80 Örbyhus Västerås 13.8
14.55 Jonas Arnsten 80 Trångsviken Brekstad, NOR 8/9.7
14.32 Martin Eriksson 83 Örgryte Västerås 12.8
14.31 Lars Häggberg 65 Huddinge Uppsala 19.8
14.26 Sebastian Hukari 78 Tureberg Göteborg 26.7
14.26 Erik Larsson 80 Gotland Visby 20.9
14.16 Daniel Abrahamson 82 Sävedalen Stockholm 15.9
14.13 Martin Glimsand 78 Hälle Göteborg 26.7
14.05 *Alen Rakovic 82 Ullevi Stockholm 15.9
14.01 Robin Janson 78 Kil Sotkcholm 15.9
13.95 Kruffe Gustavsson 75 Duvbo Uppsala 2.7
13.92 Jim Ekliden 80 Brattås Simrishamn 27.8
  medvind    
16.27 Anton Andersson 81 Halmstad Borgarnes, ISL 27.8
15.89 Conny Malm 75 Ullevi Uppsala 20.8
15.86 Magnus Skoglund 75 Örgryte Uppsala 20.8
15.65 Johan Attersand 74 Hammarby Uppsala 20.8
15.23 Staffan Strand 76 Hässelby Göteborg 26.7
15.19 Elvir Rakovic 79 Ullevi Göteborg 7.9
15.18 Haldur Rohtla 76 Örgryte Sävedalen 4.6
15.14 David Frykholm 80 IF Göta Borgarnes, ISL 27.8
14.56 Ousainou Mbye 80 Örgryte Göteborg 7.9
14.46 Martin Eriksson 83 Örgryte Göteborg 7.9
14.41 Lars Häggberg 65 Huddinge Huddinge 27.5
14.22 *Alen Rakovic 82 Ullevi Göteborg 7.9
13.96 Andreas Daun 80 Gotland Uppsala 21.5


Kula


20.07 Jimmy Nordin 79 Malmö Uppsala 18.8
19.35 Anders Holmström 78 Örebro Iowa City, IA 21.5
19.04 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 21.10
18.82 Kristian Pettersson 71 Helsingborg Helsingborg 26.8
18.69 Andreas Gustafsson 75 Hagen Gävle 21.7
18.66 Sören Tallhem 64 Spårvägen Malmö 20.5
18.34 Daniel Jonsson 74 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
18.17 Håkan Andersson 76 Ljungsbro Modesto, CA 13.5
18.00 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Bottnaryd 25.6
17.83 Anders Axlid 66 Ullevi Göteborg 3.8
17.74 Henrik Wennberg 66 Tureberg Nynäshamn 6.8
17.68 Kent Larsson 63 Trångsviken Ludvika 27.6
16.48 Mattias Eriksson 74 Bollnäs W Lafayette, IN 22.10
16.12 David Johansson 80 Ludvika Sollentuna 11.6
16.12 Anders Sundström 67 Nyköping Nyköping 20.8
16.08 Linus Bernhult 75 Huddinge Enskede 6.6
15.71 Mats Laamanen 72 Sävedalen Irvine, CA 7.5
15.54 Johan Persson 80 Falun Gävle 21.7
15.39 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 28.5
15.22 Anders Skärvstrand 60 Vittsjö Helsingborg 27.5
15.16 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 21.10
15.16 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 21.10
14.97 Henrik Dagård 69 KA2 Sydney, AUS 27.9
14.90 Anders Constantin 82 Orient Karlstad 26.9
14.85 Pontus Lundkvist 75 IF Göta Coral Gables, FL 1.4


Diskus


65.10 Kristian Pettersson 71 Helsingborg Mesa, AZ 14.4
61.08 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 1.4
59.77 *Vesteinn Hafsteinsson 60 Helsingborg Helsingborg 17.6
59.19 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen Santiago, CHI 21.10
57.70 Linus Bernhult 75 Huddinge Västerås 4.8
57.29 Henrik Wennberg 66 Tureberg Helsinki, FIN 3.9
56.49 Anders Holmström 78 Örebro Madison, WI 6.5
55.24 Dag Solhaug 64 IF Göta Göteborg 26.7
54.86 Fredrik Mäkk 72 Hässelby Huddinge 20.7
53.67 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 21.10
53.60 Daniel Arrhenius 78 Spårvägen St George, UT 24.11
53.44 Tobias Melin 78 Bottnaryd Troy, AL 8.4
53.20 Staffan Jönsson 81 Heleneholm Helsingborg 29.6
52.84 Axel Bernhult 71 Huddinge Huddinge 27.5
50.92 Niklas Uhlin 70 Upsala Uppsala 19.8
50.50 Christer Hagberg 74 Ullevi Göteborg 26.7
50.22 Mats Laamanen 72 Sävedalen La Jolla, CA 8.4
49.62 Manuel Brändeborn 73 Råby-Rekarne Huddinge 27.5
49.62 Johan Persson 80 Falun Huddinge 15.5
49.20 Mattias Eriksson 74 Bollnäs W Lafayette, IN 22.10
49.19 Håkan Andersson 76 Ljungsbro Sacramento, CA 20.5
48.32 Patrik Melin 71 Gefle Huddinge 6.8
48.28 Richard Alneroth 80 Gefle Huddinge 27.5
48.24 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 21.10
47.70 Patrik Johansson 77 Västerås Columbus, OH 22.4
45.96 Håkan Öberg 61 Nyköping Nyköping 18.6
  obekräftat    
53.28 Christer Hagberg 74 Ullevi Oslo, NOR 1.5


Slägga


75.78 Per Karlsson 67 Växjö Västerås 4.8
75.62 Bengt Johansson 73 Tureberg Helsingborg 7.7
66.59 Stefan Jönsson 64 Linnéa Stora Mossen 7.5
66.21 Tomas Sjöström 70 Ullevi Uppsala 19.8
64.41 Svante Söderlund 77 Bore Helsingborg 7.7
62.48 Mathias Wennberg 72 Castor San Marcos, TX 14.10
60.86 Stellan Kjellander 78 Vittsjö Uppsala 19.8
60.44 Mikael Johansson 74 Hälle Uppsala 19.8
60.30 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 21.10
60.10 Mikael Nyström 71 Linnéa Stora Mossen 4.6
59.22 Patrik Johansson 77 Västerås Iowa City, IA 19.5
58.94 Fredric Folkeson 68 Ullevi Vretstorp 13.8
58.81 Mikael Holst 78 Bottnaryd Linköping 3.9
58.40 Johan Pyrell 75 Växjö Karlshamn 17.6
58.28 Hans Källén 73 Strömsund Strömsund 2.9
56.98 Peter Lindståhl 76 Lidingö Karlstad 6.9
56.97 Sören Olsson 70 IF Göta Göteborg 26.7
56.66 Peter Andersson 78 Gnistan Västerås 13.8
56.04 Tony Settle 75 Råby-Rekarne Råby-Rekarne 6.5
55.75 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Strömsund 20.7
55.72 Stefan Blomqvist 65 Örgryte San Marcos, TX 14.10
55.60 Anders Holmström 78 Örebro Madison, WI 6.5
54.70 Emil Wickman 80 Rånäs Västerås 4.8
54.58 Tomas Pyka 81 Gnistan Karlskrona 6.8
54.42 Magnus Mårtensson 71 Strömsund Strömsund 20.7


Spjut


85.16 Patrik Bodén 67 IF Göta Karlstad 18.6
75.10 Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero Uppsala 19.8
74.59 Richard Alneroth 80 Gefle Söderhamn 7.6
74.51 Mats Nilsson 75 Klippan El Paso, TX 19.5
74.10 Daniel Ragnvaldsson 76 Strömsund Söderhamn 7.6
73.22 Mattias Eriksson 80 Vännäs Västerås 11.8
71.09 Daniel Gustafsson 76 Alingsås Karlstad 18.6
70.95 Andreas Wulff 80 Växjö Växjö 12.9
69.88 Pasi Mäntylä 78 Västerås Västerås 22.6
66.82 Mikael Alsterbåge 72 Huddinge Uppsala 19.8
66.67 Peter Strömbäck 73 Tureberg Tranås 19.5
65.36 Patrik Melin 71 Gefle Täby 3.9
64.96 Lasse Haka 78 IF Göta Helsingborg 8.7
64.52 Gabriel Wallin 81 Södertälje IF Stockholm 13.5
64.40 Jörgen Widarsson 69 Borensberg Linköping 20.6
63.81 Patrik Ekholm 71 IF Göta Karlstad 18.6
63.50 Pär Wisme 72 Växjö Växjö 28.5
63.38 Kenneth Bergén 69 Huddinge Uppsala 18.8
63.23 Johan Bjellerman 82 Hässelby Stockholm 13.5
66.71 Henrik Dagård 69 KA2 Runaway Bay, AUS 10.9
64.13 Mattias Borrman 72 Västerås Fort Collins, CO 21.10
62.95 *Tapio Vuontisvaara 75 Örbyhus Uppsala 23.8
62.88 Bengt Loo 62 Contact Karlskrona 23.9
62.52 Stellan Back 75 Söderhamn Ljusdal 18.8
62.41 Mattias Voss 79 Växjö Växjö 28.5
62.23 Andreas Wågberg 76 Lidingö Enskede 6.6
61.55 Henrik Hjalmarsson 81 Hagen Uppsala 18.8


Tiokamp


8.178 Henrik Dagård 69 KA2 Sydney, AUS 28.9
7.836 Christer Holger 74 Huddinge Huddinge 6.8
7.451 Erik Svensson 79 Vittsjö Malmö 10.9
7.368 Patrik Sandberg 76 Huddinge Huddinge 6.8
7.241 Patrik Melin 71 Gefle Ibach, SUI 2.7
7.183 Pontus Lundkvist 75 IF Göta Ibach, SUI 2.7
7.104 Nils Wiklund 76 Luleå Sacramento, CA 18.5
7.104 Andrus Klaar 75 Spårvägen Huddinge 6.8
6.946 Urban Gustafsson 69 Upsala Lerum 21.5
6.807 Niklas Kleebinder 77 Hammarby Huddinge 6.8
6.717 Stellan Back 75 Söderhamn Raleigh, NC 26.5
6.673 Martin Mella 75 Huddinge Huddinge 6.8
6.512 Henrik Balkander 79 Lerum Malmö 10.9
6.465 Håkan Jedhammar 81 Gnistan Malmö 10.9
6.336 Daniel Hedström 73 Valbo Huddinge 6.8
6.251 Lars Widén 73 Örbyhus Huddinge 6.8
6.234 Nils Pettersson 81 Boden Malmö 10.9
6.162 Fredrik Wållgren 70 Mölndal Lerum 21.5
6.123 Gustav Andhill 79 Alingsås Huddinge 6.8
5.970 Johan Szabo 81 Danderyd Athl Huddinge 6.8
5.945 Niclas Hansén 77 Växjö Växjö 21.6
5.873 Fredrik Rogö 77 Hälle Lerum 21.5
5.837 Per Nordlund 69 Upsala Lerum 21.5
  manuellt (helt eller delvis)    
6.656b Rajne Svenssohn 78 IF Göta Mesa, AZ 24.3







Kontaktperson

A Lennart Julin

A Lennart Julin

a 0705-32 66 44
e-post



Avdelningar

Män ute 00





sb1112mixomslagM2.jpg

 


BESTÄLL BOKEN!

LADDA NED SOM PDF!
 

>