Söndag 29 maj 2016

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


MAJ
21 SM halvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
21UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
21HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
21 Lindsdal RuntKalmarKalmar SKFRIDA
21 HedesundaRundanHedesundaHedesunda IFFRIDA
21 Kraftmätningen kvalUmeåUmedalens IF 
21 Weitsprung MeetingBad Langensalza, GER  
21 Night of 10000m PB'sLondon, GBR  
21-22 Mehrkampf-meetingMarburg, GER  
21-22UT+Findus nya PannkaksspelEslövEslövs AIFRIDA
21UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
21UTLaholmskampenLaholmLaholm IFFRIDA
21-22 Hallesche WerfertageHalle, GER  
21 AIK JubileumsloppSolnaAIKFRIDA
21 SkärholmsloppetSkärholmenLöparakademin IFFRIDA
21HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
21 CityVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
22 Nacka Halvmarathon/INSTÄLLTSaltsjöbadenSaltsjöbadens IFFRIDA
22 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
22MCopenhagen MarathonKøbenhavn, DEN  
22UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
22UT+Findus PannkaksspelEslövEAI FriidrottFRIDA
22 Run Fun DayHamburg, GER  
22DLMeeting Mohammed VIRabat, MAR  
22IWCFBK GamesHengelo, NED  
22UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
22UTViolspelenFlenFlens FSFRIDA
23-24NT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
23 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
23-24TjVårRusetStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
24EAMemorial L DankaTurnov, CZE  
24 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
25TjVårRusetUppsalaKorpen Uppsala MIFFRIDA
25StMarathonstafettenTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
25IWCDakar ChallengeDakar, SEN  
25TjDrottning MargaretaloppetKalmarKalmar SKFRIDA
25NTVeckans GrenLidingöIFK LidingöFRIDA
25 Atletissima NamurNamur, BEL  
25 Golden Roof ChallengeInnsbruck, AUT  
26 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
26StRun 4x4MalmöS:t Knut IFFRIDA
26TjTjejloppetKristianstadHärlövs IFFRIDA
26TjVårRusetNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
26 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
26 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
27 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
27-28DLPrefontaine ClassicEugene, OR  
27 Anhalt 2016Dessau, GER  
28 PapaflessiaKalamata, GRE  
28-29 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
28 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
28 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
28 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
28UTSäterspelenSäterSäters IFFRIDA
28UT+VårkastetBålstaF Bålsta IKFRIDA
28 Miting d'AtletismePalafrugell, ESP  
28 Kurpfalz GalaWeinheim, GER  
28 BMC GP2Watford, GBR  
28 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
28StGötekilsloppetGöteborg-LysekilSävedalens AIKFRIDA
28 Stockholms BrantasteStockholmStockholms Brantaste IFFRIDA
28-29UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
28UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
28-29IAAFHypo-MeetingGötzis, AUT  
28 OrmingeloppetOrmingeBoo IFFRIDA
28-29 SM-JSM-USM stafettStockholm/SStadionklubbarna 
28-29NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
28UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
29UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
29 Kraftmätningen kvalKungsbackaIF Rigor, Falkenbergs IK 
29 Vilden X-TRAILTaberg/JönköpingJönköpings OKFRIDA
29UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
29UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
29EAMeeting de ForbachForbach, FRA  
30 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
30 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
30TjVårRusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
30UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
31 Lidingöloppet on TourSkövdeIF Hagen FIKFRIDA
31TjVårRusetUmeåIFK UmeåFRIDA
31 Ljusdals löpetLjusdalJärvsö IFFRIDA
31EARigas KausiRiga, LAT  
31TjTjejknäckenSimrishamnSimrishamns AIF, F&S SimrishamnFRIDA

JUN
1TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
1 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
1NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings friidrottskretsFRIDA
1TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
1 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
2TjVårRusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
2DLGolden GalaRoma, ITA  
3-5UT+SAYOSollentunaTureberg FKFRIDA
3 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
3EA-cMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
3 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
4-5UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
4UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
4 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
4 SM MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
4 Mönsterås stadsloppMönsteråsÅlems OKFRIDA
4 Råda UltraLidköpingLidköpings VSKFRIDA
4UT+Kvarnsvedenspelen m DaladubbelnBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
4UT+Stefan Holm spelenKilKils AIKFRIDA
4MAsics Stockholm MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
4UT+StocksätersspelenHallsbergStocksäters IFFRIDA
4UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
4 Kraftmätningen kvalBoråsIK Ymer 
4 Kraftmätningen kvalTimråTimrå AIF 
4-5EAArona Pruebas CombinadasArona, ESP  
4NT+LundahoppetLundIFK LundFRIDA
5UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
5DLBirmingham DLBirmingham, GBR  
5M HSan Diego MarathonSan Diego, CA  
5UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
5 Kraftmätningen kvalLjungbyLjungby FIK 
5UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
5UnStockholm Mini MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
5 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
5EA-cEuropejski Festiwal LekkoatletycznyBydgoszcz, POL  
5 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
5 Europacupen 10 000mMersin, TUR  
6 Fiskebäcksloppet-tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
6EA-pMemoriál J OdlozilaPraha, CZE  
6UT+Edet-SpelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UTLilla NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6NTSkaraRacetSkaraIstrums SKFRIDA
6 Carlsborgs Fästningsflås/INSTÄLLTKarlsborgSOK TräffFRIDA
6 NiptrailSollefteåSollefteå GIF FIFFRIDA
6 ParadisloppetIngaröIngarö IFFRIDA
6 Kraftmätningen kvalMärstaIFK Märsta 
6 Kraftmätningen kvalNorrköpingIK Norrköping FI 
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTyresöTyresö FKFRIDA
6UT+Kringelspelen m KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Ludvikaspelen m DaladubbelnLudvikaLudvika FFIFRIDA
7EA-cMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
7 Ursvik Xtreme 3SundbybergSundbybergs IKFRIDA
8 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
8-9 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
8UT+Veckans GrenLidingöIFK LidingöFRIDA
8 Tjejruset VisbyVisbyGotlands FriidrottsförbundFRIDA
8-11 NCAA-mästerskapenEugene, OR  
9DLBislett GamesOslo, NOR  
9NTKvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
10-11IAAFTNT Express MeetingKladno, CZE  
10-12 TyrvinglekeneNadderud, NOR  
10 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
11 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
11-12UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
11 Kraftmätningen kvalEnskedeHammarby IF 
11HLinköping HalvmarathonLinköpingEkängens IF, IF LinraceFRIDA
11-12UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
11 MalmöloppetMalmöMalmö AI, F&S MalmöFRIDA
11-12UT+SävedalsspelenGöteborg/SSävedalens AIKFRIDA
11-12 JNM-UNM mångkampHuddingeHuddinge AIS 
11-12 EST-FIN-SWE mångkampHuddingeHuddinge AIS 
11UT+TjalvespelenNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
11 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
11 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
11UTSommarsmajletLidingöIFK LidingöFRIDA
11-12UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
11 AtletiCAGenèveGenève. SUI  
11-12 Copenhagen OpenHvidovre, DEN  
11 Gouden SpikeLeiden, NED  
12 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
12UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
12 Lidingöloppet on TourLidingöIFK LidingöFRIDA
14EA-cSpitzen-LeichtathletikLuzern, SUI  
14EA-cMeeting StanislasNancy, FRA  
14EA-cMeeting of Miner's DayVelenje, SLO  
14 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
14 Amazing TrailStockholmF Performance by HealthFRIDA
15 BMC EliteWatford, GBR  
15UT+Veckans GrenLidingöIFK LidingöFRIDA
15IAAFStockholm Bauhaus Athletics Big ShotStockholm/RåStadionklubbarnaFRIDA
15 SM-JSM22-VSM 10 km   
15 SM-milen/STHLM 10StockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
16-19 VeidekkelekeneLillehammer, NOR  
16DLStockholm Bauhaus AthleticsStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
18-19ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
18-19UTStockholm Bauhaus Athletics YouthStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
18 adidas GP/INSTÄLLTRandall's Island, NY  
18 Klövern milenBåstadIS GötaFRIDA
18-19UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
18 Meeting de NivellesNivelles, BEL  
18 Budapest OpenBudapest, HUN  
18HRunrundanVallentunaVallentuna FKFRIDA
18 Copenhagen Athletic GamesKøbenhavn, DEN  
18UT+AngeredssspelenAngeredUtby IKFRIDA
18UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
18 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
18 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
18HLudvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
18 Niliterrängen & Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
18 FröviloppetFröviFrövi IKFRIDA
18 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18HKarlstad Stadslopp 21 kmKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18M HMidnight Sun MarathonTromsø, NOR  
18UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
18-19UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
18NT+HerosstötenSmedjebackenIK HerosFRIDA
18-19UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
18EA-cMemorial J KusocinskiSzczecin, POL  
18-19UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
18 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
18 Indalsleden LoppetBergeforsenIndals-Lidens SK, Bergeforsens SK, Tynderö IK, Ragunda IFFRIDA
19 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
19 Skepparholmen springer för ÖstersjönNackaBoo IF FIKFRIDA
19UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
19UTÖrbyhusspelenÖrbyhusÖrbyhus IFFRIDA
19UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
19EAJana Lusa CupJelgava, LAT  
19NTHabo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
19 Savo GamesLapinlahti, FIN  
20 Lidingöloppet On TourGävleHemlingby LKFRIDA
21 Ursvik Xtreme 4SundbybergSundbybergs IKFRIDA
21FChFolksam ChallengeUmeåIFK UmeåFRIDA
21 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
21NTLånglöparnas kvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
21UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
22NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FIFRIDA
22NT+VätterspelenJönköpingHabo FIF 04, Hovslätts IKFRIDA
23IWCMeeting MadridMoratalaz, ESP  
24 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
24 Orsakajt´nOrsaOrsa SKFRIDA
24 Norwegian Grand Prix 2Oslo, NOR  
25EAReunión de BilbaoBilbao, ESP  
25 Aarhus Nordic ChallengeAarhus, DEN  
25 Kuortane GamesKuortane, FIN  
25-26IAAFErdgas MehrkampfRatingen, GER  
26IWCGP BrasilSão Bernardo do Campo, BRA  
26 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
26MWhite Nights MarathonSankt Peterburg, RUS  
26UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
28EACork City SportsCork, IRL  
28FGPSollentuna Grand PrixSollentunaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
29-3 KeihäskarnevaalitPihtipudas, FIN  
29EA-pPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
29 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
29-2StS:t OlavsloppetTrondheim-ÖstersundJämtland-Härjedalens FIFFRIDA

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2016
- Centralt program
- Arena
- Samtliga långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2016
Arena
Marathon/halvmarathon
- Inomhus

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp