Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Måndag 22 maj 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


MAJ
14MRigas MaratonsRiga, LAT  
14UTIF Skade spelenGävleIF SkadeFRIDA
14TjHässleholms TjejmilHässleholmHässleholms OKFRIDA
14UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
14UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
14EAMeeting de MontgeronMontgeron, FRA  
15TjVårRusetNorrköpingTjalve IFFRIDA
15-16NT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
15 Blodomloppet KarlskronaKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16 BlodomloppetMalmöHeleneholms IFFRIDA
16 Linnealunken/PapricaloppetNybroGlasrikets RCFRIDA
16TjVårRusetJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
16 TrailVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
17 Älven runt vtBorlängeBorlänge LKFRIDA
17 StafettVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
17TjVårRusetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
18 MilspåretStockholmSpårvägens FKFRIDA
18TjVårRusetFalunFalu IKFRIDA
18 Sankt Hans eXtremeLundLunds OKFRIDA
18NTArenamilen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
18 BlodomloppetUppsalaUpsala IFFRIDA
18 USATF Distance ClassicEagle Rock, CA  
19-21UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
19 MarktplatzspringenRecklinghausen, GER  
19 Lange LaufnachtKarlsruhe, GER  
20-21 Mehrkampf MeetingLandquart, SUI  
20UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
20-21UT+Stora TurebergskastetSollentuna/ETurebergs FKFRIDA
20UTLaholmskampenLaholmLaholms IFFRIDA
20IWCJamaica InvitationalKingston, JAM  
20-21 Hallesche WerfertageHalle, GER  
20UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
20 SM HalvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
20 TolvanloppetBrommaBromma IFFRIDA
20 SkärholmsloppetStockholmLöparakademin IFFRIDA
20HLuleå StadsmaraLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
20 Stockholms BrantasteStockholmJärla IFFRIDA
20 Lindsdal RuntKalmarKalmar SKFRIDA
20UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
20UTKraftmätningen kvalUmeåUmedalens IF 
20HGöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20 CityVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
20UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
20 Nordic Challenge 10 000mHvidovre, DEN  
21UTViolspelen /INSTÄLLDFlenFlens FSFRIDA
21UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
21UnLilla GöteborgsVarvetGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
21MCopenhagen MarathonKøbenhavn, DEN  
21 TäbyloppetTäbyTäby ISFRIDA
21UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
21IWCGolden GPKanagawa, JPN  
21UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
22 BlodomloppetHudiksvallStrands IFFRIDA
22-23TjVårRusetStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
23 BlodomloppetUmeåKF Västerbottens VeteranerFRIDA
23 Ursvik Xtreme 3SundbybergSundbybergs IKFRIDA
23UT+Heleneholms VårtävlingMalmö/HeHeleneholms IFFRIDA
23 Memoriál L DankaTurnov, CZE  
24 StrandrusetKalixMorjärv SKFRIDA
24 FjugestaloppetFjugestaFjugesta IFFRIDA
24 OMT Finspångs StadsloppFinspångFinspångs SOKFRIDA
24 LadingsränneVisbySvaide Roma SOKFRIDA
25 STaR-loppetPiteåStar SCFRIDA
25 Lag-SM-kval Grupp ASätra  
25 Lag-SM-kval Grupp BLinköping  
25VT+VDM-UDM 3000m/2000mLundBjörnstorps IFFRIDA
25 OttarsloppetVendelIK RexFRIDA
25 GullviveloppetBrösarpAndrarums IFFRIDA
25 HarsprångetKristinehamnIFK KristinehamnFRIDA
25EARigas KausiRiga, LAT  
26-27DLPrefontaine ClassicEugene, OR  
26 Eksjö StadsloppEksjöEksjö Södra IKFRIDA
26 Mora Ruset/INSTÄLLTMoraIFK Mora OKFRIDA
27 Å-LoppetEskilstunaEskilstuna FI, Eskilstuna Guif IFFRIDA
27UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
27-28 SM-JSM-USM StafettMalmöMalmö AI 
27 ÄnglamilenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
27-28UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
27 Kurpfalz GalaWeinheim, GER  
27 BMC GP2Manchester, GBR  
27 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
27 Miting d'AtletismePalafrugell, ESP  
27 PapaflessiaKalamata, GRE  
27-28IAAFHypo-MeetingGötzis, AUT  
27-28UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
27 Vilden X-TRAILTaberg/JönköpingJönköpings OKFRIDA
28UTSäterspelenSäterSäters IFFRIDA
28EAMeeting de ForbachForbach, FRA  
28 Blekinge River TrailMörrumOK SkogsfalkenFRIDA
28UT+KatrineholmsspelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
28UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
28UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
29 RallarrundanHallsbergOK TisarenFRIDA
29 BlodomloppetGöteborgÖrgryte ISFRIDA
29UnKalvinknatetKalmarHögby IFFRIDA
29TjVårRusetUppsalaUpsala IFFRIDA
30TjVårRusetGävleGefle IFFRIDA
30 GubbracetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
30 Växjö Park RunningVäxjöAvonova Active IFFRIDA
30NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
30TjTjejknäckenSimrishamnF&S Simrishamn, Simrishamns AIFFRIDA
31 MarathonstafettenTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
31TjDrottning Margareta-loppetKalmarKalmar SKFRIDA
31 BlodomloppetBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
31TjVårRusetÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
31 Women GalaFilothei, GRE  

JUN
1 BlodomloppetLinköpingIK AkeleFRIDA
1EAcMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
1 Spring en mil vinn en bilÖstersundÖstersunds SKFRIDA
1TjVårRusetVästeråsVästerås FKFRIDA
2 KarnevalsloppetAvestaAvesta OKFRIDA
2 Gnesta MarknadsloppGnestaOK KlemmingenFRIDA
2 Aarhus Nordic ChallengeAarhus, DEN  
2 Global AthleticsNijmegen, NED  
2 Golden Roof ChallengeInnsbruck, AUT  
2EAcEuropejski Festiwal LekkoatletycznyBydgoszcz, POL  
2EAcMemorial F R HiguerasAndújar, ESP  
3EAcMeeting de MarseillesMarseille, FRA  
3IWCGP BrasilRio de Janeiro, BRA  
3UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
3UT+Stefan Holm spelenKilKils AIKFRIDA
3UTKraftmätningen kvalNyköpingNyköpings BIS 
3-4 EurotrackFrederiksberg, DEN  
3 Memorial BuyleOordegem, BEL  
3-4EAPruebas CombinadasArona, ESP  
3 Budapest OpenBudapest, HUN  
3-4NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
3 SM MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
3-4UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
3 OrmingeloppetNacka, OrmingeBoo IF FIKFRIDA
3UTKraftmätningen kvalBoråsIK Ymer 
3 Gällivare rör på sigGällivareGällivare SKFRIDA
3MASICS Stockholm MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
3 Kristianstads stadsloppKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
3 Skatås RyggarGöteborgIFK GöteborgFRIDA
3 England RuntMarkarydMarkaryds FKFRIDA
3NTKvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
4UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
4UnStockholm Mini MarathonStockholmSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
4M HSan Diego MarathonSan Diego, CA  
4UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
4UT+Kvarnsvedenspelen med DalaDubbelnKvarnsvedenKvarnsvedens GoIFFRIDA
4UTKraftmätningen kvalNorrköpingTjalve IF Norrköping 
4UTKraftmätningen kvalTimråTimrå AIF 
4 G Sule MälestusvõistlusedTartu, EST  
4 TanumsloppetTanumshedeTanums IFFRIDA
5EAcMemoriál J OdlozilaPraha, CZE  
5 PfingstsportfestRehlingen, GER  
6UTLilla NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6 BålstaloppetBålstaF Bålsta IKFRIDA
6UT+Kringelspelen m KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelStockholmTyresö FKFRIDA
6 Fiskebäcksloppet-tre hamnarGöteborgMajornas IKFRIDA
6 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
6UT+EdetspelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6NTSkaraRacetSkaraIstrums SKFRIDA
6 ParadisloppetStockholm, IngaröIngarö IFFRIDA
6 NiptrailSollefteåSollefteå GIFFRIDA
7TjVårRusetLuleåF Studentidrott LuleåFRIDA
7TjTjejlunkenVetlandaOK NjudungFRIDA
7-8 BlodomloppetStockholmIFK LidingöFRIDA
7 Tjejruset/KillrusetVisbyGotlands FriidrottsförbundFRIDA
7-10 NCAA-mästerskapenEugene, OR  
7 Elitestevne 1Kristiansand, NOR  
8TjVårruset UmeåUmeåUmeå BKFRIDA
8 BagisloppetBagarmossenSkogsluffarnas OKFRIDA
8DLGolden GalaRoma, ITA  
9 VimmerbyloppetVimmerbyVimmerby SKFRIDA
9-11UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
9 Lahti GamesLahti, FIN  
9 E18-loppetKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
10NT+LundahoppetLundIFK LundFRIDA
10 IAU VM UltratrailBadia Prataglia, ITA  
10-11 EST-FIN-SWE MångkampKuortane, FIN  
10 AtletiCAGenèveGenève. SUI  
10-11 Copenhagen OpenHvidovre, DEN  
10 Florø FriidrettsfestivalFlorø, NOR  
10 Flanders CupHuizingen, BEL  
10-11 Portland Track FestivalPortland, OR  
10-11 Himmelsstürmer CupZweibrücken, GER  
10EAcMemorial J KusocinskiSzczecin, POL  
10FChFolksam ChallengeGöteborg/SSävedalens AIKFRIDA
10-11 Sparkassen GalaRegensburg, GER  
10 Europacup 10 000 mMinsk, BLR  
10-11UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
10-11 JNM-UNM MångkampKuortane, FIN  
10UT+NärkespelenHallsbergStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
10 ÖsteråkersmilenÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
10 Söder RuntStockholmLöparakademin IFFRIDA
10 MalmöloppetMalmöF&S Malmö, Malmö AIFRIDA
10HYG Halvmaran LinköpingLinköpingIK Nocout.seFRIDA
10UltRåda UltraLidköpingLidköpings VSKFRIDA
10-11UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
10UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
11 Stockholm TrailStockholmOK SödertörnFRIDA
11 AlingsåsloppetAlingsåsOK SkogshjortarnaFRIDA
11UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
11 Lidingöloppet on tour Lidingö/INSTÄLLTLidingöIFK Lidingö FriidrottsklubbFRIDA
11 LagaMilenSkillingarydSkillingaryds ISFRIDA
11IWCFBK GamesHengelo, NED  
12TjVårRusetSundsvallSundsvalls OKFRIDA
13TjVårRusetÖstersundTrångsvikens IFFRIDA
13 Ursvik Xtreme 4SundbybergSundbybergs IKFRIDA
13IWCPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
14EAcMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
15 STHLM10StockholmHässelby SK, Spårvägens FK, SFIFFRIDA
15DLBislett GamesOslo, NOR  
15 SM-JSM22-VSM 10 kmStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
16-18 TyrvinglekeneNadderud, NOR  
16 Anhalt 2017Dessau, GER  
17-18UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
17UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
17 LjungskileslinganLjungskileHälle IFFRIDA
17 Gouden SpikeLeiden, NED  
17 Weitsprung MeetingBad Langensalza, GER  
17-18IAAFTNT Express MeetingKladno, CZE  
17 Kuortane GamesKuortane, FIN  
17UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
17UT+TjalvespelenNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
17-18UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
17-18UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
17M HMidnight MarathonSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
17MMidnight Sun MarathonTromsø, NOR  
17HLudvika StadsloppLudvikaLudvika FFIFRIDA
17UltHigh Coast UltraÖrnsköldsvikHigh Coast Ultra RCFRIDA
17 IndalsledenLoppetBergeforsenIndals-Lidens SK, Ragunda IF, Tynderö IK, Bergeforsens SKFRIDA
17 UrskogsloppetBjörnaBjörna IFFRIDA
17 Niliterrängen & Lapplands LångloppNilivaaraNilivaara ISFRIDA
17 Lerum VildmarkLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
17UnKarlstad MiniloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17 Karlstad StadsloppKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17UltÖland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
17-18UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
17-18UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
17UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
18UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
18 Skepparholmen springer för ÖstersjönNackaBoo IFFRIDA
18EAJana Lusa CupJelgava, LAT  
18UTBauhausgalan YouthStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
18UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
18UT+BauhausgalanStockholmSvenska FriidrottsförbundetFRIDA
18FChFolksam ChallengeStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
18UTKraftmätningen kvalGlanshammarGlanshammars IF 
18UTKraftmätningen kvalLjungbyLjungby FIK 
18UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
20 OfferdalsmilenOfferdalOfferdals SKFRIDA
20EAcCopenhagen Athletic GamesKøbenhavn, DEN  
20UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
20NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
20 Amazing TrailStockholmAvonova Active IFFRIDA
20 Mälarenergi StadsloppVästeråsVästerås FKFRIDA
21TjTjejloppet KristianstadKristianstadHärlövs IFFRIDA
21NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FIFRIDA
21NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
21EAcMeeting of Miner's DayVelenje, SLO  
22-25 VeidekkelekeneLillehammer, NOR  
22-25 USA-mästerskapenSacramento, CA  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp