Fredag 1 juli 2016

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och
ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis
Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se
Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och
media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


JUN
23IWCMeeting MadridMoratalaz, ESP  
24 Orsakajt´nOrsaOrsa SKFRIDA
24 BorejoggenTorsbySK BoreFRIDA
24 Stabhochsprung ClassicsLeverkusen, GER  
24 Norwegian Grand Prix 2Oslo, NOR  
25EAReunión de BilbaoBilbao, ESP  
25 Kuortane GamesKuortane, FIN  
25-26 Junioren-GalaMannheim, GER  
25 Aarhus Nordic ChallengeAarhus, DEN  
25-26IAAFErdgas MehrkampfRatingen, GER  
26 NackhällerundanVarbergOK NackheFRIDA
26 RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUI  
26 Meeting de MurciaMurcia, ESP  
26MWhite Nights MarathonSankt Peterburg, RUS  
26UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
28EACork City SportsCork, IRL  
28FGPSollentuna Grand PrixSollentunaHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
29-3 KeihäskarnevaalitPihtipudas, FIN  
29EA-pPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
29 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
29-2StS:t OlavsloppetTrondheim-ÖstersundJämtland-Härjedalens FIFFRIDA

JUL
1 StartskottetKristianstadOK Pan-KristianstadFRIDA
1 Kisa StadsloppKisaKisa SKFRIDA
1 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
1-10 USA-mästerskapenEugene, OR  
1-3UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
1-3 VNMOdense, DEN  
1 MilenBåstadBåstad MKFRIDA
2M HPaavo Nurmi MarathonTurku, FIN  
2MViby MarathonÖstansjöÖstansjö SKFRIDA
2 JordgubbslunkenRudskogaRudskoga IFFRIDA
2 HallandsloppetVessigebroOK GläntanFRIDA
2 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
2 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK SkövdeFRIDA
2 Arvika StadsloppArvikaSet Sail IFFRIDA
2M HBåstad MarathonBåstadBåstad MKFRIDA
2UTEskilstuna Mini GamesEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
2 EM bergslöpningArco, ITA  
3 Väg 56/Heby-hälsanHebyHeby AIFFRIDA
3M HGold Coast MarathonSouthport, AUS  
3 Grote Prijs LokerenLokeren, BEL  
6NTEnhörna Challenge 1SödertäljeEnhörna IFFRIDA
6UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIKFRIDA
6-10 EMAmsterdam, NED  
6-7UT+MedvindTanumshedeTanums IFFRIDA
6 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
7 Hambojoggen/INSTÄLLTJärvsöJärvsö IFFRIDA
8-10UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
8 EngelbrektslöpetNorbergNorbergs OKFRIDA
8 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
9HEngelbrekt HalvmaraNorbergNorbergs OKFRIDA
9StEngelbrektsstafettenNorbergNorbergs OKFRIDA
9UT+SunnespelenSunneIFK SunneFRIDA
9 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
9 BMC GP3Solihull, GBR  
9 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
9 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
9 ColoramaloppetPajalaLiviöjärvi IFFRIDA
9 GuldensporenmeetingKortrijk, BEL  
9M HKustmaran & Kristianopel runtKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
9UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
10 Mora TrailMoraIFK Mora OKFRIDA
12 WallanderloppetYstadYstads IFFRIDA
13 SM 100 kmNorrköpingTjalve IF Norrköping 
13 Lag-SMNorrköping  
13EAMeeting Sport SolidarietàLignano Sabbiadoro, ITA  
14 Lahti GamesLahti, FIN  
14-17 UEMTbilisi, GEO  
14-16StNya VindelälvsloppetAmmarnäs - VännäsbyVindelälvsloppets IFFRIDA
15FGPGöteborg Friidrott Grand PrixGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
15-17 Hochsprung MeetingEberstadt, GER  
15-16 Stabhochsprung MeetingRottach-Egern, GER  
15 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
15DLHerculisMonaco, MON  
15-17UT+GavlehovSpelenGävleGefle IFFRIDA
16 LaholmsloppetMellbystrandLaholm IFFRIDA
16 L E A PLoughborough, GBR  
16 J Sidlo MemorialSopot, POL  
16EA-cKBC NachtHeusden-Zolder, BEL  
16EA-cMemorial F R HiguerasAndújar, ESP  
17EA-cAtletica MondialePadova, ITA  
17UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
18EA-cGyulai MemorialSzékesfehérvár, HUN  
18EA-cMeeting SottevilleSotteville, FRA  
19-24 JVMBydgoszcz, POL  
20 BuggrusetMalungMalungs OK SkogsmårdarnaFRIDA
22-23DLAnniversary GamesLondon, GBR  
22 Morton GamesDublin, IRL  
23HSemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
23HLevaloppetVisbyRoma IF, F Gotländsk FriidrottFRIDA
23 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
23-24UT+Leksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
23UT+Sky Is The LimitMölndalMölndals Allmänna IK, SolvikingarnaFRIDA
23 BMC GP4Oxford, GBR  
23HJämtland på fötterBrunflo-ÖstersundMarieby GOIFFRIDA
24UT+YstadspelenYstadYstads IFFRIDA
24 BroloppetSollefteåSollefteå GIF FIFFRIDA
27FGPKarlstad Grand PrixKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
27NTEnhörna Challenge 2SödertäljeEnhörna IFFRIDA
27NTLöparnas kvällNorrköpingGoIF Tjalve, IK Norrköping FIFRIDA
29HLäckö-VarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
29-31UltSkövde UltrafestivalSkövdeTeam Ultrasweden LKFRIDA
30-31UT+WaplansspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
30 VildmarksmilenGävleHemlingby LKFRIDA
30-31UT+SkelleftespelenSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
30 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
30 Meeting Voor MonKessel-Lo, BEL  
30-31NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
30 ÖlandsjoggenLöttorpPersnäs AIFFRIDA
30-31UT+GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
30 Joensuu GamesJoensuu, FIN  
31NTSundsvall WindsprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2016
- Centralt program
- Arena
- Samtliga långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2016
Arena
Marathon/halvmarathon
- Inomhus

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp