Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2009

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).


JAN
31 5-lagsmatchGlasgow, GBR  

FEB
7-8 Nordeamästerskap NorrlandSkellefteå  
28-1 Stora ISMBollnäsBollnäs FIK 

MAR
6-8 IEMTorino, ITA  
7-8 Stora IJSM-IUSM17Göteborg/FHGöteborgs FIF 
7-8 Stora IUSM15-16BoråsIK Ymer 
14-15 ISM-IJSM-IUSM mångkampVästeråsVästerås FK 
14-15 Europacup vinterkastLos Realejos, ESP  
14-15 Nordeamästerskap GötalandNorrköpingTjalve IF Norrköping, IK Norrköping FI 
14-15 Nordeamästerskap SvealandEskilstunaRåby-Rekarne FI 
28 VM-JVM terrängAmman, JOR  

APR
25-26 SM-JSM-USM-VSM terrängStockholmHammarby IF 

MAJ
16 SM halvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
17 Lag-SM kval AVästeråsVästerås FK 
21 Lag-SM kval BJönköpingIK Hakarpspojkarna 
23-24 SM-JSM-USM stafettKarlstadIF Göta Karlstad 
24 Nordic Challenge 10000mOslo, NOR  
30 SM marathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
30-31 Nordeakampen kval   

JUN
6 Europacup 10000mRibeira Brava, POR  
6-7 SWE-EST-FIN mångkampRakvere, EST  
13-14 JNM-UNM mångkampKópavogur, ISL  
20-21 Lag-EMLeiria, POR  
27-28 Europacup mångkampSzczecin, POL  

JUL
1 Lag-SMStockholm/SHammarby IF 
8-12 UVM17Bressanone, ITA  
16-19 JEM22Kaunas, LTU  
23-26 JEM19Novi Sad, SRB  

AUG
1-3 Stora SMMalmö/SMalmö AI, Heleneholms IF, IK Pallas 
14-16 Stora JSM-USM17KarlskronaKA 2 IF 
14-16 Stora USM15-16VäxjöIFK Växjö 
15-23 VMBerlin, GER  
22-23 Nordiska juniorkampen (19 år)Vaasa, FIN  
23 Lag-USMFalunFalu IK 
28-30 Nordeakampen finalGöteborg/S & UGöteborgs KIK 
29-30 SWE-FINGöteborg/U  
29-30 SWE-FIN (17 år)Göteborg/U  

SEP
5-6 Nordeamästerskap GötalandOlofströmUF Contact, IF Udd 
5-6 SM-JSM-USM mångkampEskilstunaRåby-Rekarne FI 
5-6 Nordeamästerskap NorrlandSkellefteåSkellefteå AIK 
11-13 Skol-SMVästeråsVästerås FK 
12-13 World Athletics FinalThessaloniki, GRE  
12-13 Nordeamästerskap SvealandUppsalaUpsala IF 

OKT
11 VM halvmarathonBirmingham, GBR  

NOV
7 NM-JNM terrängPerniö, FIN  

DEC
13 EM-JEM terrängDublin, IRL  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Inomhus


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter


>