Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 22 mars 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2012

Uppdaterat: 21 februari 2012


FEB
11-12 Norrlands 13-14 årUmeåIFK Umeå 
11 NOR-SWE-FINSteinkjer, NOR  
18-19 Stora ISMÖrebroNärkealliansen 
25-26 Stora IJSM-IUSM17BollnäsBollnäs FIK 
25-26 Stora IUSM15-16Göteborg/FHGöteborgs FIF 

MAR
9-11 IVMIstanbul, TUR  
10-11 ISM-IJSM-IUSM mångkampGöteborg/FHÖrgryte IS, IK Lerum FI 
10-11 Götalands 13-14 årMalmöÖresund FK, Malmö AI 
17-18 Europacupen VinterkastBar, MNE  
24-25 Svealands 13-14 årSätraHammarby IF 

APR
22 VM 100 kmSeregno, ITA  
28-29 SM-JSM-USM-VSM terrängLinköpingIK Akele 

MAJ
12 SM halvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
19 Nordic Challenge 10000mKöbenhavn, DEN  
20 Lag-SM kval grupp AEnskedeHammarby IF 
20 Lag-SM kval grupp BLerumMölndals AIK, Ullevi FK, IF Kville 

JUN
2-3 EST-FIN-SWE mångkampViljandi, EST  
2 SM marathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
3 Europacupen 10000mBilbao, ESP  
16-17 JNM-UNM mångkampSandnes, NOR  
20 Lag-SMGöteborg/SUllevi FK 
27-1 EMHelsinki, FIN  
29-30 SM 100 kmAdak  
30 Lag-USMTäbyTäby IS 

JUL
7 EM bergslöpningDenizli-Pamukkale, TUR  
10-15 JVMBarcelona, ESP  
21-22 Nordisk-Baltiska mästerskapen 22 årJessheim, NOR  

AUG
3-12 OSLondon, GBR  
10-12 Stora USM15-16Upplands VäsbyVäsby IK 
10-12 Stora JSM-USM17SollentunaTureberg FK 
18-19 Nordiska juniorkampen 19 årVäxjöIFK Växjö 
24-26 Friidrotts-SMStockholm/SStadionklubbarna 
25-26 Norrlands 13-14 årPiteåPiteå IF 
31-2 Kraftmätningen finalUddevalla & Göteborg/UIK Orient 

SEP
1-2 SWE-FINGöteborg/U  
1-2 SWE-FIN 17 årGöteborg/U  
8-9 Svealands 13-14 årFalunFalu IK, Dalarnas FIF 
8-9 SM-JSM-USM stafettSödertäljeSödertälje IF 
8-9 Götalands 13-14 årÄngelholmÄngelholms IF 
8-9 VM-EM 24 timmarKatowice, POL  
15-16 SM-JSM-USM mångkampHuddingeHuddinge AIS 
21-23 Skol-SMVäxjöIFK Växjö 

OKT
6 VM halvmarathonKavarna, BUL  

NOV
10 NM-JNM terrängTårnby, DEN  

DEC
9 EM-JEM terrängSzentendre, HUN  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Inomhus
-
 Mara/halvmara



Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>