Torsdag 30 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2013

Central programmet innehåller nationella och internationella mästerskap, landskamper och motsv tävlingar.


FEB
8-10 ISM-IJSM-IUSM mångkampVäxjöIFK Växjö 
9 NordenkampenVäxjöIFK Växjö 
15-17 Stora ISMNorrköpingGoIF Tjalve, IK Norrköping FI 
23-24 Stora IJSM-IUSM17UddevallaBohuslän-Dals FIF, IK Orient 

MAR
1-3 IEMGöteborg/ScSFIF, Göteborgs FIF 
9-10 Stora IUSM15-16Malmö/AÖresund FK, Malmö AI 
16-17 Svealands 13-14 årVästeråsVästerås FK 
16-17 Europacupen vinterkastCastellón, ESP  
16-17 Götalands 13-14 årVäxjöIFK Växjö 
24 VM-JVM terrängBydgoszcz, POL  

APR
27 EM 100 kmBelvès, FRA  

MAJ
4 Nordic Challenge 10000mSandvikenHögbo GIF 
11-12 VM/EM 24 timmarSteenbergen, NED  
12 Lag-SM-kval grupp AEnskede  
12 Lag-SM-kval grupp BBoråsIK Ymer 
18 SM halvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
25-26 SM-JSM-USM stafettHuddingeHuddinge AIS 

JUN
1 SM marathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
8-9 EST-SWE-FIN mångkampHuddingeHuddinge AIS 
8-9 JNM-UNM mångkampHuddingeHuddinge AIS 
8 Europacup 10000mPravets, BUL  
16 Lag-USMMalmöMalmö AI 
22-23 Lag-EM (1st League)Dublin, IRL  
29-30 Europacupen mångkamp (1st League)Nottwil, SUI  

JUL
6 Lag-SMHalmstad  
6 EM bergslöpningBorovets, BUL  
10-14 UVM17Donetsk, UKR  
11-14 JEM22Tampere, FIN  
18-21 JEM19Rieti, ITA  

AUG
4 SM 100 kmStockholmSpårvägens FK, Hässelby SK, Fredrikshofs FI 
9-11 USM15-16EskilstunaRåby-Rekarne FI, Ärla IF 
9-11 JSM-USM17VästeråsVästerås FK 
10-18 VMMoskva, RUS  
17-18 Nordiska Juniorkampen 19 årLeppävaara, FIN  
29-1 Friidrotts-SM 2013BoråsIK Ymer 
31-1 Norrlands 13-17 årHärnösandBrännans FF 

SEP
7-8 SWE-FINStockholm/SStadionklubbarna 
7-8 SWE-FIN17Stockholm/SStadionklubbarna 
14-15 Götalands 13-14 årEksjöEksjö Södra IK 
14-15 SM-JSM-USM mångkampKalmarKalmar SK 
14-15 Svealands 13-14 årGlanshammarGlanshammars IF 
20-22 Skol-SMHuddingeHuddinge AIS 

OKT
26 VM 100 km/INSTÄLLTDurban, RSA  
26-27 SM-JSM-USM-VSM terrängFalunFalu IK 

NOV
9 NM-JNM TerrängISL  

DEC
8 EM-JEM TerrängBeograd, SRB  

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2014
Centralt program
Inomhus
Arena
Samtliga långlopp
Stafetter
Utomlands 2014
Arena
Marathon / Halvmarathon
Sverige 2015
Centralt program
- Inomhus
Utomlands 2015
Inomhus
 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp