Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 14 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2018


FEB
3 RM-JRM-URM VinterkastVäxjö/A&TiIFK Växjö 
10-11 Norrlands 13-14 årBollnäsBollnäs FIK 
10 NordenkampenUppsalaUpsala IF 
10-11 ISM-IJSM-IUSM MångkampNorrköpingTjalve IF Norrköping 
11 NordenkampenUppsalaUpsala IF 
17-18 ISMGävleGefle IF 
24-25 IJSM-IUSM17UppsalaUpsala IF 

MAR
1-4 IVMBirmingham, GBR  
2-4 IVSMVästeråsVästerås FK 
3-4 IUSM15-16VäxjöIFK Växjö 
10-11 Europacupen kastLeiria, POR  
10-11 Svealands 13-14 årKarlstadVärmlands FIF 
10-11 Götalands 13-14 årVarbergVarbergs GIF 
11 Kraftmätningen 17 årSollentunaTureberg FK 
24 VM HalvmarathonValencia, ESP  

MAJ
12 VM UltratrailPenyagolosa, ESP  
19 SM HalvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
19 Europacupen 10000mLondon, GBR  
19 Lag-SM-kval Grupp AKarlstadIF Göta Karlstad 
26-27 SM-JSM-USM-VSM StafettGöteborg/S  
26-27 IAU EM 24 timmarTimisoara, ROU  

JUN
2 SM MarathonStockholm  
3 RM-VRM UltratrailSundsvallSundsvalls OK 
6 Lag-SM-kval Grupp BLinköpingTjalve IF Norrköping,  
9-10 JNM-UNM MångkampJessheim, NOR  
14 SM-JSM22-VSM 10 kmStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
16-17 EST-FIN-SWE MångkampPärnu, EST  

JUL
1 EM BergslöpningSkopje, MKD  
5-8 UEMGyőr, HUN  
5 SM 100 kmHelsingborgRunners Society AC 
6 Lag-SM-finalHelsingborgIFK Helsingborg 
6-8 VNMBorås  
10-15 JVMTampere, FIN  
27-28 RM 24 timmarSkövdeTeam Ultrasweden LK 

AUG
3-5 USM15-16EnskedeHammarby IF 
3-5 JSM-USM17HuddingeHuddinge AIS 
6-12 EMBerlin, GER  
10-12 VSMHögbyHögby IF 
11-12 Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapenGävleGefle IF 
11-12 Nordiska JuniorkampenHvidovre, DEN  
19 Lag-USMMalmöMalmö AI 
24-26 Friidrotts-SMEskilstunaRåby-Rekarne FI, Ärla IF, Eskilstuna FI 
31-1 FIN-SWETampere, FIN  

SEP
1 SWE-FIN 17 årTampere, FIN  
1-2 Kraftmätningen FinalLinköpingLinköpings GIF 
8 IAU VM 100 kmSveti Martin na Muri, CRO  
8-9 Norrlands 13-14 årSkellefteåSkellefteå AIK 
8-9 KontinentalcupenOstrava, CZE  
8-9 SM-JSM-USM MångkampUddevallaIK Orient, Bohuslän-Dals FIF 
15-16 Svealands 13-14 årTrollbäckenHanvikens SK 
15-16 Götalands 13-14 årEslövEslövs AI 

OKT
27-28 SM-JSM-USM-VSM TerrängEkerumHögby IF 

NOV
10 NM-JNM TerrängReykjavik, ISL  

DEC
9 EM-JEM TerrängTilburg, NED  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Inomhus


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter


>