Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 13 november 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Centralt program 2020

Centrala programmet innehåller alla det aktuella årets SM-tävlingar och landskamper samt internationella mästerskap och motsv tävlingar.
Tillsvidare är programmet för 2020 dock begränsat till inomhussäsongen, men det kommer att kompletteras allteftersom.


FEB
1-2 ISM-IJSM-IUSM MångkampSollentunaTurebergs FK 
8-9 Norrlands 13-14 årUmeåUmedalens IF 
9 NordenkampenHelsinki, FIN  
22-23 ISMVäxjöIFK Växjö 
29-1 IJSM-IUSM17Göteborg  

MAR
7-8 IUSM15-16ÖrebroKFUM Örebro 
13-15 IVMNanjing, CHN  
14-15 Götalands 13-14 årGöteborgIFK Göteborg 
14-15 Svealands 13-14 årGävleGefle IF 
15 Kraftmätningen 17 årSollentunaTurebergs FK 
21-22 Europacupen KastLeiria, POR  
29 VM HalvmarathonGdynia, POL  

APR
25 RM UltratrailGöteborgAktivitus SC 

MAJ
16 SM HalvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
21 Lag-SM kval AHuddingeHuddinge AIS 
21 Lag-SM kval BNorrköpingTjalve IF Norrköping 
30 SM MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
30-31 SM-JSM-USM-VSM StafettGöteborg/S  

JUN
6 Europacupen 10000mLondon, GBR  
11 SM-JSM22-VSM 10 kmStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
13-14 EST-FIN-SWE MångkampSeinäjoki, FIN  
13-14 JNM-UNM MångkampSeinäjoki, FIN  
24 Lag-SM Final   
28 SM 100 kmHalmstadIFK Halmstad 

JUL
4 EM BergslöpningCinfaes, POR  
7-12 U20-VMNairobi, KEN  
16-19 U18-EMRieti, ITA  
31-9 OSTokyo, JPN  

AUG
1-2 SM-JSM-USM MångkampLjungbyLjungby FIK 
1-2 Nordisk-baltiska 22-årsmästerskapenOdense, DEN  
8-9 Nordiska JuniorkampenSöderhamnSöderhamns IF 
9 Lag-USMTanumshedeTanums IF 
14-16 Friidrotts-SMUppsalaUpsala IF 
21-23 JSM-USM17LinköpingLinköpings GIF 
26-30 EMParis, FRA  
28-30 USM15-16NorrköpingTjalve IF Norrköping 

SEP
5-6 FIN-SWETampere, FIN  
5-6 FIN-SWE 17 årTampere, FIN  
12-13 Götalands 13-14 årMalmöMalmö AI 

OKT
24-25 SM-JSM-USM-VSM TerrängVällingbyHässelby SK 

NOV
8 NM-JNM TerrängTullingeTullinge FI, Huddinge AIS 

DEC
13 EM-JEM TerrängBlanchardstown, IRL  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Mara/halvmara
- Inomhus
Sverige 2020
- Centralt program
- Inomhus


Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>