Fredag 25 juli 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Fredrik Trahn
010-476 53 31
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter

Utomlands Arena 2012

Listan kommer att omfatta alla IAAF- och EAA-sanktionerade galor kompletterade med ett urval av andra tävlingar som bedömts av svenskt intresse.

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IWC = IAAF World Challenge
EAAp = EAA Premium
EAAc = EAA Classic


JAN
1 Gustav Sule MemorialTartu, EST  

MAR
3IWCMelbourne Track ClassicMelbourne, AUS  

MAJ
5IWCJamaica InvitationalKingston, JAM  
5-6IAAFMultistarsDesenzano, ITA  
5-6 Tårnby GamesTårnby, DEN  
6 Meeting Graziano della VallePavia, ITA  
6IWCGolden GPKawasaki, JPN  
11DLDL DohaDoha, QAT  
12IWCPonce GPPonce, PUR  
12 RekordwedstrijdenHoorn, NED  
16 Atletissima NamurNamur, BEL  
16IWCColorful Daegu MeetingDaegu, KOR  
19DLGolden GPShanghai, CHN  
19-20 Hallesche WerfertageHalle, GER  
19 BMC GP 1Manchester, GBR  
20IWCGP BrasilRio de Janeiro, BRA  
24 Hyundai GP 1Oslo, NOR  
24 MarktplatzspringenRecklinghausen, GER  
25 LoopgalaTilburg, NED  
25 Global Athletics/INSTÄLLTNijmegen, NED  
25EAAcAnhalt 2012Dessau, GER  
25IWCZlata TretraOstrava, CZE  
26-27IAAFHypomeetingGötzis, AUT  
26 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
26 Stabhochsprung-MeetingHolzminden, GER  
27IWCFBK GamesHengelo, NED  
27IWCMeeting Mohammed VIRabat, MAR  
28 Grote Prijs LokerenLokeren, BEL  
28 PfingstsportfestRehlingen, GER  
29 Gustav Sule MemorialTartu, EST  
31 Meeting de MarseilleMarseille, FRA  
31DLGolden GalaRoma, ITA  
31 Women GalaFilothei, GRE  

JUN
2 Hyundai GP 2Florö, NOR  
2 PapaflessiaKalamata, GRE  
2DLPrefontaine ClassicEugene, OR  
2 AtletiCAGeneveGenève, SUI  
2 Sparkassen-GalaRegensburg, GER  
3 Weitsprung-MeetingBad Langensalza, GER  
3 RésisprintLA Chaux-de-Fonds, SUI  
3 Estonian Throwing SeriesTallinn, EST  
3EAApEuropejski Festiwal LekkoatletycznyBydgoszcz. POL  
4 VenizeliiaChania, GRE  
5EAApMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
5 Meeting InternazionaleBellinzona, ITA  
6-9 NCAA-mästerskapenDes Moines, IA  
7DLBislett GamesOslo, NOR  
7EAAcMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
7 LAZ-MeetingRhede, GER  
8EAApMemorial Primo NebioloTorino, ITA  
9EAApMeeting Lille MetropoleVilleneuve d'Ascq, FRA  
9-10IAAFFortuna MeetingKladno, CZE  
9EAAcCezmi Or MemorialIstanbul, TUR  
9DLadidas GPRandall's Island, NY  
9 Gouden SpikeLeiden, NED  
10 Bedford International GamesBedford, GBR  
10 Tampere GamesTampere, FIN  
11EAApJosef Odlozil MemorialPraha, CZE  
11IWCMoscow ChallengeMoskva, RUS  
14-15IAAFErdgas MeetingRatingen, GER  
14EAAcMeeting of Miner's DayVelenje, SLO  
14-17 KeihäskarnvaalitPihtipudas, FIN  
14-17 MoukarikarnevaalitKaustinen, FIN  
16-17 Lyngby GamesLyngby, DEN  
17EAAcZnamensky MemorialZjukovskij, RUS  
22-24 Brittiska mästerskapenBirmingham, GBR  
22-1 USA:s OS-uttagningarEugene, OR  
23-24 Junioren-GalaMannheim, GER  

JUL
3-6 Ryska mästerskapenTjeboksary, RUS  
3 Hyundai GP 3Lilleström, NOR  
4EAApMeeting de ReimsReims, FRA  
5 Meeting de LiègeLiège, BEL  
6DLMeeting ArevaSaint Denis, FRA  
7 VardinoyianniaRethymno, GRE  
7EAApKBC Night of AthleticsHeusden-Zolder, BEL  
7IWCMeeting de MadridMoratalaz, ESP  
8EAApMeeting StanislasNancy, FRA  
8 Arena GamesHilversum, NED  
8 Savo GamesLapinlahti, FIN  
10EAApMeeting SottevilleSotteville, FRA  
13-14DLAviva London GPLondon, GBR  
14 GuldensporenmeetingKortrijk, BEL  
14 Via col ... ventoDonnas, ITA  
17EAAcSpitzen-LeichtathletikLuzern, SUI  
17 Cork City GamesCork, IRL  
18 Lappeenranta GamesLappeenranta, FIN  
20DLHerculisMonaco, MON  
21EAApJanusz Kusocinski MemorialSzczecin, POL  
21 Memorial RasschaertNinove, BEL  
21-22 BarentskampenOulu, FIN  
22 Kuortane GamesKuortane, FIN  
25 Morton GamesDublin, IRL  

AUG
16-25 VEMdiv orter, GER/POL/CZE  
17-19EAApHochsprung MeetingEberstadt, GER  
18 Joensuu GamesJoensuu, FIN  
20 Gyulai MemorialBudapest, HUN  
20EAAcGugl GamesLinz, AUT  
21 Copenhagen Athletics GamesKöbenhavn, DEN  
23DLAthletissimaLausanne, SUI  
25-26 Internationale MeerkampWoerden, NED  
26DLAviva Birmingham GPBirmingham, GBR  
26EAAcAtleticky MostDubnica nad Vahom, SVK  
30DLWeltklasseZürich, SUI  
31 Stadionfest/INSTÄLLTKönigs Wusterhausen, GER  

SEP
1EAAcTerra Sarda/INSTÄLLTPloaghe, ITA  
2EAAcMeeting Città di PadovaPadova, ITA  
2IWCISTAFBerlin, GER  
4IWCMemorial B HanzekovicaZagreb, CRO  
4EAApPalio Città della QuerciaRovereto, ITA  
5EAAcNotturna di Milano/INSTÄLLTMilano, ITA  
7DLMemorial Van DammeBrussel, BEL  
9IWCRieti MeetingRieti, ITA  
15-16IAAFDecastarTalence, FRA  
15IWCChallenge de DakarDakar, SEN  

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2014
Centralt program
Inomhus
Arena
Samtliga långlopp
Stafetter
Utomlands 2014
Inomhus
Arena
Marathon / Halvmarathon
Sverige 2015
Centralt program
 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp