Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 23 april 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Utomlands Arena 2017

Listan omfattar alla IAAF- och EA-sanktionerade galor kompletterade med ett urval av andra tävlingar som bedömts av svenskt intresse.

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IWC = IAAF World Challenge
IAAF = Annan IAAF-sanktion
EAp = EA Premium
EAc = EA Classic
EA = Annan EA-sanktion


APR
13-15 Mt SAC RelaysTorrance, CA  
28-29IAAFMultistarsFirenze, ITA  

MAJ
5DLDL DohaDoha, QAT  
5 Payton Jordan InvitationalPalo Alto, CA  
6-7 Tårnby GamesTårnby, DEN  
13 BMC GP1Solihull, GBR  
13DLDL ShanghaiShanghai, CHN  
14EAMeeting de MontgeronMontgeron, FRA  
18 Middle Distance ClassicEagle Rock, CA  
19 MarktplatzspringenRecklinghausen, GER  
20-21 Hallesche WerfertageHalle, GER  
20IWCJamaica InvitationalKingston, JAM  
21IWCGolden GPKanagawa, JPN  
23 Memoriál L DankaTurnov, CZE  
25EARigas KausiRiga, LAT  
26-27DLPrefontaine ClassicEugene, OR  
27-28IAAFHypo-MeetingGötzis, AUT  
27 PapaflessiaKalamata, GRE  
27 Kurpfalz GalaWeinheim, GER  
27 BMC GP2Manchester, GBR  
27 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
27 Miting d'AtletismePalafrugell, ESP  
28EAMeeting de ForbachForbach, FRA  
31 Women GalaFilothei, GRE  

JUN
1EAcMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
2EAcEuropejski Festiwal LekkoatletycznyBydgoszcz, POL  
2EAcMemorial F R HiguerasAndújar, ESP  
2 Global AthleticsNijmegen, NED  
2 Aarhus Nordic ChallengeAarhus, DEN  
2 Golden Roof ChallengeInnsbruck, AUT  
3 Budapest OpenBudapest, HUN  
3-4EAPruebas CombinadasArona, ESP  
3EAcMeeting de MarseillesMarseille, FRA  
3IWCGP BrasilRio de Janeiro, BRA  
3 Memorial BuyleOordegem, BEL  
4 G Sule MälestusvõistlusedTartu, EST  
5 PfingstsportfestRehlingen, GER  
5EAcMemoriál J OdlozilaPraha, CZE  
7 Elitestevne 1Kristiansand, NOR  
7-10 NCAA-mästerskapenEugene, OR  
8DLGolden GalaRoma, ITA  
9 Lahti GamesLahti, FIN  
10 Flanders CupHuizingen, BEL  
10-11 Portland Track FestivalPortland, OR  
10-11 Himmelsstürmer CupZweibrücken, GER  
10EAcMemorial J KusocinskiSzczecin, POL  
10-11 Sparkassen GalaRegensburg, GER  
10 Florø FriidrettsfestivalFlorø, NOR  
10 AtletiCAGenèveGenève. SUI  
10-11 Copenhagen OpenHvidovre, DEN  
11IWCFBK GamesHengelo, NED  
13IWCPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
14EAcMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
15DLBislett GamesOslo, NOR  
16-18 TyrvinglekeneNadderud, NOR  
16 Anhalt 2017Dessau, GER  
17 Gouden SpikeLeiden, NED  
17 Weitsprung MeetingBad Langensalza, GER  
17-18IAAFTNT Express MeetingKladno, CZE  
17 Kuortane GamesKuortane, FIN  
18EAJana Lusa CupJelgava, LAT  
20EAcCopenhagen Athletic GamesKøbenhavn, DEN  
21EAcMeeting of Miner's DayVelenje, SLO  
22-25 USA-mästerskapenSacramento, CA  
22-25 VeidekkelekeneLillehammer, NOR  
24IAAFStadtwerke Mehrkamp-MeetingRatingen, GER  
24EAReunión de BilbaoBilbao, ESP  
24 BMC GP3Watford, GBR  
24 Meeting Joker+Nivelles, BEL  
25 NRW GalaBottrop, GER  
25 Grote Prijs LokerenLokeren, BEL  
27-28IWCZlatá TretraOstrava, CZE  
28EAcMeeting StanislasNancy, FRA  
28 Lappeenranta GamesLappeenranta, FIN  
28-2 KeihäskarnevaalitPihtipudas, FIN  

JUL
1DLMeeting de ParisParis, FRA  
1-2 Junioren-GalaMannheim, GER  
2 RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUI  
4 Atletica EuropaBoissano, ITA  
4EAcGyulai MemorialSzékesfehérvár, HUN  
4EAcMeeting SottevilleSotteville, FRA  
5 Meeting ArcobalenoCelle Ligure, ITA  
6DLAthletissimaLausanne, SUI  
6 Elitestevne 2Oslo, NOR  
8 GuldensporenmeetingKortrijk, BEL  
8 BMC GP4Loughborough, GBR  
9 Arena GamesHilversum, NED  
9 Brussels GPBrussel, BEL  
9DLAnniversary GamesLondon, GBR  
11EAcSpitzen-LeichtathletikLuzern, SUI  
12EAJoensuu GamesJoensuu, FIN  
12EAMeeting Sport SolidarietàLignano Sabbiadoro, ITA  
12EAMorton GamesDublin, IRL  
14-15 Stabhochsprung MeetingRottach-Egern, GER  
14IWCMeeting MadridMoratalaz, ESP  
15 Memorial RasschaertNinove, BEL  
16DLMeeting Mohammed VIRabat, MAR  
16EAcMeeting Città di PadovaPadova, ITA  
16EASavo GamesLapinlahti, FIN  
18EACork City SportsCork, IRL  
19 Meeting de LiègeLiège, BEL  
21DLHerculisMonaco, MON  
22EAcNacht van de AtletiekHeusden-Zolder, BEL  
22 LEAPLoughborough, GBR  
27-6 VEMAarhus, DEN  
29 Antwerps Atletiek GalaMerksem, BEL  
29 Internationales LAZ-meetingRhede, GER  

AUG
2 Sint-Niklaas CupSint-Niklaas, BEL  
4-6 TjalvelekeneOslo, NOR  
15EAMemorial K SkolimowskaWarszawa, POL  
16EAMemorial J SidloSopot, POL  
16 Elitestevne 3Hamar, NOR  
19-20 Sparta Copenhagen GamesKøbenhavn, DEN  
19 Meeting Voor MonKessel-Lo, BEL  
19 BMC GP5Stretford, GBR  
20DLDL BirminghamBirmingham, GBR  
24DLWeltklasseZürich, SUI  
25-27 Hochsprung MeetingEberstadt, GER  
27IWCISTAFBerlin, GER  
29IWCMemorijal B HanzekovicaZagreb, CRO  
29EApPalio Città della QuerciaRovereto, ITA  

SEP
1DLMemorial Van DammeBrussel, BEL  
16-17IAAFDécastarTalence, FRA  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp