Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 13 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Utomlands Arena 2018

Listan omfattar alla IAAF- och EA-sanktionerade galor kompletterade med ett urval av andra tävlingar som bedömts av svenskt intresse.

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IWC = IAAF World Challenge
IAAF = Annan IAAF-sanktion
EAc = EA Classic
EA = Annan EA-sanktion


APR
8-15 SamväldesspelenGold Coast, AUS  
19-21 Mt SAC RelaysTorrance, CA  
27-28 MultistarsFirenze, ITA  

MAJ
3 Payton Jordan InvitationalPalo Alto, CA  
4DLDL DohaDoha, QAT  
5-6 Tårnby GamesTårnby, DEN  
12 Oxy InviteEagle Rock, CA  
12 BMC GP1Manchester, GBR  
12DLDL ShanghaiShanghai, CHN  
13EAMeeting de MontgeronMontgeron, FRA  
13 LäufermeetingPliezhausen, GER  
17 USATF Distance ClassicEagle Rock, CA  
19-20 Mehrkampf MeetingLandquart, SUI  
19 Lange LaufnachtKarlsruhe, GER  
19IWCJamaica InternationalKingston, JAM  
19-21 Hammerwurf MeetingFränkisch-Crumbach, GER  
20 PfingstsportfestRehlingen, GER  
20IWCGolden GPOsaka, JPN  
20 Viimsi GalaViimsi, EST  
26 Míting InternacionalPalafrugell, ESP  
26 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
26-27 Hallesche WerfertageHalle, GER  
26 Kurpfalz GalaWeinheim, GER  
26 Kultainen KeihäsMyyrmäki, FIN  
26 BMC GP2Watford, GBR  
26-27 Hypo-MeetingGötzis, AUT  
26DLPrefontaine ClassicEugene, OR  
27EAMeeting de ForbachForbach, FRA  
28 Bedford International GamesBedford, GBR  
29EAcEuropejski Festiwal LekkoatletyczbyBydgoszcz, POL  
29EARigas KausiRiga, LAT  
30 Clean Air GamesLambertseter, NOR  
31DLGolden GalaRoma, ITA  
31 1500m EliteJessheim, NOR  

JUN
1 Meeting Demi-FondMontbéliard, FRA  
1 MarkplatzspringenRecklinghausen, GER  
1-3 TjalvelekeneOslo, NOR  
2 Florø FriidrettsfestivalFlorø, NOR  
2-3 EurotrackFrederiksberg, DEN  
2 Ventspils šķēpiVentspils, LAT  
2 Budapest OpenBudapest,HUN  
2-3 Sparkassen-GalaRegensburg, GER  
2EAcMeeting Internacional Jaén ParisoAndújar, ESP  
2-3EAPruebas CombinadasArona, ESP  
2 Golden Roof ChallengeInnsbruck, AUT  
2 Memorial L BuyleOordegem, BEL  
3IWCFBK GamesHengelo, NED  
3 Gustav Sule MälestusvõistlusedTartu, EST  
4EAcMemoriál J OdlozilaPraha, CZE  
5 Aarhus Nordic ChallengeAarhus, DEN  
5IWCPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
6-9 NCAA-mästerskapenEugene, OR  
6 Klaverblad High JumpZoetermeer, NED  
7DLBislett GamesOslo, NOR  
8 Anhalt 2018Dessau, GER  
8 Next Generation AthleticsNijmegen, NED  
8EAcMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
8EAcMemorial J KusocinskiegoChorzów, POL  
9-10 Portland Track FestivalPortland, OR  
9 PapaflessiaKalamata, GRE  
9-10 Copenhagen OpenHvidovre, DEN  
9 AtletiCAGenèveGenève, SUI  
9 Gouden SpikeLeiden, NED  
9 Flanders CupHuizingen, BEL  
13 Espoo Motonet GPLeppävaara, FIN  
13IWCZlata TretraOstrava, CZE  
13 Women GalaFilothei, GRE  
15-17 TyrvinglekeneNadderud, NOR  
16 LAZ-MeetingRhede, GER  
16 SoundtrackTübingen, GER  
16 Bayer ClassicsLeverkusen, GER  
16-17 TNT Express MeetingKladno, CZE  
16-17 Stadtwerke MehrkampfRatingen, GER  
16EAcMeeting de MarseilleMarseille, FRA  
17EAJana Lusa CupJelgava, LAT  
19EAcMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
20 Goleniów Athletic ParkGoleniów, POL  
21-24 USA-mästerskapenDes Moines, IA  
21-24 VeidekkelekeneLillehammer, NOR  
22IWCMeeting MadridMoratalaz, ESP  
22 Bühler Hochsprung MeetingBühl, GER  
23 Stabhochsprung-MeetingHof, GER  
23 BMC GP3Loughborough, GBR  
23-24 Junioren-GalaMannheim, GER  
23 Meeting de NivellesNivelles, BEL  
23 Kuortane GamesKuortane, FIN  
26EAcCopenhagen Athletic GamesKøbenhavn, DEN  
27EAcMeeting StanislasNancy, FRA  
27-1 KeihäskarnevaalitPihtipudas, FIN  
30 TMP-Weitsprung-MeetingBad Langensalza, GER  
30 Brussels GPBrussel, BEL  
30DLMeeting de ParisParis, FRA  
30 Speerwurf FestivalJena, GER  

JUL
1 RésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUI  
1 Antwerps Atletiek GalaMerksem, BEL  
2EAcGyulai MemorialSzékesfehérvár, HUN  
3 Meeting ArcobalenoCelle Ligure, ITA  
4EAJoensuu GamesJoensuu, FIN  
5 Boysen MemorialOslo, NOR  
5DLAthletissimaLausanne, SUI  
7-8 Stabhochsprung-MeetingRottach-Egern, GER  
7 Arena GamesHilversum, NED  
7 BMC GP4Eltham, GBR  
8 Hochsprung MeetingViersen, GER  
8 NRW GalaBottrop, GER  
8IWCGP BrasilBragança Paulista, BRA  
9 Spitzen-LeichtathletikLuzern, SUI  
9 VollmerCupBiberach, GER  
11EAMeeting Sport SolidarietàLignano Sabbiadoro, ITA  
13DLMeeting Mohammed VIRabat, MAR  
14 GuldensporenmeetingKortrijk, BEL  
16EACork City GamesCork, IRL  
17EAcMeeting SottevilleSotteville, FRA  
17 Stabhochsprung MeetingJockgrim, GER  
18 Galà dei CastelliBellinzona, SUI  
18EAcMeeting de LiègeLiège, BEL  
19EAMorton GamesDublin, IRL  
20DLHerculisMonaco, MON  
21-22DLAnniversary GamesLondon, GBR  
21EAcNacht van de AtletiekHeusden-Zolder, BEL  
25 L E A PLoughborough, GBR  
28 Memorial RasschaertNinove, BEL  
28 Savo GamesLapinlahti, FIN  

AUG
4 Meeting Voor MonKessel-Lo, BEL  
18-19 Copenhagen GamesKøbenhavn, DEN  
18DLGP BirminghamBirmingham, GBR  
18 BMC GP5Stretford, GBR  
22EAcMemorial K SkolimowskiejChorzow, POL  
23 Palio Città della QuerciaRovereto, ITA  
23 Lappeenranta GamesLappeenranta, FIN  
24-26 Hochsprung MeetingEberstadt, GER  
30DLWeltklasseZürich, SUI  
31DLMemorial Van DammeBrussel, BEL  

SEP
2IWCISTAFBerlin, GER  
2EAcMeeting Città di PadovaPadova, ITA  
4-16 VVMMálaga, ESP  
4IWCMemorijal B HanzekovicaZagreb, CRO  
13 Gerd Kanteri Viimane VaatusTallinn, EST  
15-16 DécastarTalence, FRA  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Inomhus


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter


>