Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 24 juli 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Utomlands Arena 2019

Listan omfattar alla IAAF- och EA-sanktionerade galor 2019 kompletterade med ett urval av andra tävlingar som bedömts av svenskt intresse.

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
IWC = IAAF World Challenge
IAAF = Annan IAAF-sanktion
EAp = EA Premium
EAc = EA Classic
EA = Annan EA-sanktion


APR
18-20 Mt. SAC RelaysTorrance, CA  
27-28 MultistarsLana, ITA  
28IWCGP BrasilBragança Paulista, BRA  

MAJ
2 Payton Jordan InvitationalPalo Alto, CA  
3DLDL DohaDoha, QAT  
4IWCJamaica International/INSTÄLLTKingston, JAM  
4-5 Tårnby GamesTårnby, DEN  
11 Oxy InviteEagle Rock, CA  
12 LäufermeetingPliezhausen, GER  
16 USATF Distance ClassicEagle Rock, CA  
17 Meet of ChampionsMarietta, GA  
18-19 Mehrkampf MeetingLandquart, SUI  
18 Lange LaufnachtKarlsruhe, GER  
18DLDL ShanghaiShanghai, CHN  
19IWCGolden GPOsaka, JPN  
21IWCWorld ChallengeNanjing, CHN  
22 Trond Mohn GamesFana, NOR  
25-26 Hypo-MeetingGötzis, AUT  
25 BMC GP1Manchester, GBR  
25 IFAM OutdoorOordegem, BEL  
26 Jāņa Lūša kaussJelgava, LAT  
27 B I GBedford, GBR  
31 MarktplatzspringenRecklinghausen, GER  
31-2 TjalvelekeneOslo, NOR  
31 G. Sule MälestusvõistlusedTartu, EST  

JUN
1-2 EurotrackFrederiksberg, DEN  
1 Memorial L BuyleOordegem, BEL  
1-2 Hallesche WerfertageHalle, GER  
3EAcMemoriál J OdlozilaPraha, CZE  
4EAcClean Air GamesLambertseter, NOR  
4 Rigas KausiRiga, LAT  
5 Motonet GP LahtiLahti, FIN  
5-8 NCAA-mästerskapenAustin, TX  
6DLGolden GalaRoma, ITA  
6 Grefsen Eiendom EliteJesshiem, NOR  
7-8 Speerwurf FestivalJena, GER  
8 Golden Roof ChallengeInnsbruck, AUT  
8-9 Pruebas CombinadasArona, ESP  
8-9 Copenhagen OpenHvidovre, DEN  
8-9 Portland Track FestivalPortland, OR  
8 Gouden SpikeLeiden, NED  
8-10 Hammerwurf-MeeetingFränkisch-Crumbach, GER  
9EAcVenizeliaChania, GRE  
9IWCFBK GamesHengelo, NED  
9 PfingstsportfestRehlingen, GER  
11EAcEuropejski Festiwal LekkoatletyczbyBydgoszcz, POL  
11IWCPaavo Nurmi GamesTurku, FIN  
11EAcMeeting de MontreuilMontreuil, FRA  
12EAWomen GalaFilothei, GRE  
12EAxMemoriał I SzewińskiejBydgoszcz, POL  
13DLBislett GamesOslo, NOR  
14-16 TyrvinglekeneNadderud, NOR  
14 Anhalt 2019Dessau, GER  
15EAcAtletiCAGenèveGenève, SUI  
15 Next Generation AthleticsNijmegen, NED  
15 BMC GP2Loughborough, GBR  
15EAcP-T-S MeetingŠamorín, SVK  
16EAcMemorial J KusocinskiegoChorzów, POL  
16DLMeeting Mohammed VIRabat, MAR  
18EAcCopenhagen Athletic GamesKøbenhavn, DEN  
19 PapaflessiaKalamata. GRE  
19 Motonet GP JyväskyläJyväskylä, FIN  
20 Sky's the limitZweibrücken, GER  
20-23 VeidekkelekeneLillehammer, NOR  
20IWCZlata TretraOstrava, CZE  
20EAcMeeting IberoamericanoHuelva, ESP  
21 Zeulenroda MeetingZeulenroda, GER  
22EAcKuortane GamesKuortane, FIN  
22 Meeting de NivellesNivelles, BEL  
22EAcMeeting StanislasNancy, FRA  
22EAcSoundtrackTübingen, GER  
22-23 DécastarTalence, FRA  
23 Grote Prijs LokerenLokeren, BEL  
25EAAthens Street Pole VaultAthina, GRE  
29-30 Stadtwerke MehrkampfRatingen, GER  
29 BMC GP3Watford, GBR  
29 Stabhochsprung-MeetingHof, GER  
30EAcRésisprintLa Chaux-de-Fonds, SUI  
30DLPrefontaine ClassicPalo Alto, CA  

JUL
2EAcMeeting de MarseilleMarseille, FRA  
3 Motonet GP TampereTampere, FIN  
5 Boysen MemorialOslo, NOR  
5DLAthletissimaLausanne, SUI  
6 Arena GamesHilversum, NED  
7-8 Stabhochsprung-MeetingRottach-Egern, GER  
7 NRW GalaBottrop, GER  
7 Hochsprung MeetingViersen, GER  
8-13 UniversiadenNapoli. ITA  
9EAcGyulai MemorialSzékesfehérvár, HUN  
9 Meeting Sport SolidarietàLignano Sabbiadoro, ITA  
9EApSpitzen-LeichtathletikLuzern, SUI  
11-13 International Childrens GamesUfa, RUS  
12 Kurpfalz GalaWeinheim, GER  
12DLHerculisMonaco, MON  
13 GuldensporenmeetingKortrijk, BEL  
16EAcMeeting de SottevilleSotteville, FRA  
16EAcMeeting Città di PadovaPadova, ITA  
17EAcMeeting de LiègeLiège, BEL  
17 Stabhochsprung MeetingJockgrim, GER  
17 Motonet GP LapinlahtiLapinlahti, FIN  
18 Meeting ArcobalenoCelle Ligure, ITA  
19 Bühler Hochsprung MeetingBühl, GER  
20EAcNacht van de AtletiekHeusden-Zolder, BEL  
20 LAZ-MeetingRhede, GER  
20-21DLAnniversary GamesLondon, GBR  
20 BMC GP4Eltham, GBR  
24 Bayer ClassicsLeverkusen, GER  
24EAcMotonet GP JoensuuJoensuu, FIN  
25-28 USA-mästerskapenDes Moines, IA  
27 Antwerps Atletiek GalaMerksem, BEL  

AUG
1 Belfast InternationalBelfast, GBR  
3 Memorial RasschaertNinove, BEL  
10 BMC GP5Stretford, GBR  
14 Cork City SportsCork, IRL  
17-18 Copenhagen GamesKøbenhavn, DEN  
17 Meeting Voor MonKessel-Lo, BEL  
18DLMüller GPBirmingham, GBR  
18 Motonet GP EspooLeppävaara, FIN  
21 Morton GamesDublin, IRL  
23 Brussels GPBrussel, BEL  
24 Flanders CupHuizingen, BEL  
24DLMeeting de ParisParis, FRA  
25EApMeeting MadridMoratalaz, ESP  
27EApPalio Città della QuerciaRovereto, ITA  
29DLWeltklasseZürich, SUI  

SEP
1IWCISTAFBerlin, GER  
1EAcGalà dei CastelliBellinzona, SUI  
3IWCMemorijal B HanzekovicaZagreb, CRO  
4EAcMeeting GuadalajaraGuadalajara, ESP  
5-15 VEMVenezia, ITA  
6DLMemorial Van DammeBrussel, BEL  
6EAcMemorial F R HiguerasAndújar, ESP  
8EApRieti MeetingRieti. ITA  
14EAcMemorial K SkolimowskiejChorzów, POL  

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Mara/halvmara
- Inomhus
Sverige 2020
- Centralt program


Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>