Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2016

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2015/2016.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Andreas Thornell på SFIF Tävling.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.

Beteckningar:
IAAF = IAAF-sanktion
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


OKT
31UTEskilstunaspelenEskilstunaEskilstuna FIFRIDA

NOV
7UTExpressBild SpelenVästeråsVästerås FKFRIDA
14UT+VinterspelenÖrebroGlanshammars IFFRIDA
21UT+FolkungaspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
21-22UTFörsta ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
21-22UTAdventsspelenGöteborgUtby IKFRIDA
28UT+Triumfglass-spelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
28UT+Fotokungens inomhustävlingFalunFalu IKFRIDA
28UTJulklappsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFRIDA

DEC
5-6UT+JulklappsjaktenGöteborgGöteborgs KIKFRIDA
5UTSista ChansenMalmöHeleneholms IF, IK FinishFRIDA
5UTSAYO IndoorSätraTureberg FKFRIDA
12UT+TomtespelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
12-13UT+LuciaspelenSätraIFK LidingöFRIDA
19UTJulsprinten/INSTÄLLTBirstaSundsvalls FIFRIDA
20UTJulgrötenGöteborgIK VikingenFRIDA

JAN
6UT+Surbulle IndoorsNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
6NT+ÄrlaspelenEskilstunaÄrla IFFRIDA
9-10VT+Öppna VDM / Mångkamps-DMSätraIFK TumbaFRIDA
9-10UT+Örebro Indoor GamesÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
15-17UT+Scandic Indoor GamesHuddingeHuddinge AISFRIDA
16UT+SprinterträffenLundIFK LundFRIDA
16-17NT+KA 2-spelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16-17UTAle InomhusspelBohusBohus IFFRIDA
22-24UT+Aspen Athletic GamesHaparandaHaparanda SKTFRIDA
23-24UT+Täby VinterspelStockholmTäby ISFRIDA
23-24UT+Best Western GamesVäxjöIFK VäxjöFRIDA
23-24UT+Inlagda GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
23UT+HälsingespelenBollnäsJärvsö IFFRIDA
23NTKarlstad 6-timmarsKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
30-31UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
30NTVinthundsvinternStockholmFK StudenternaFRIDA
30-31NT+PallasspelenMalmöÖresund FK, Malmö AIFRIDA
30-31UTFormenkollenSätraVäsby IKFRIDA
30UT+Team Sportia SpelenFalunKvarnsvedens GoIFFRIDA
30NTScandinavian Milers ClubGöteborgIF KvilleFRIDA
30-31UT+Norrköping Indoor GamesNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
30-31UT+HissmoforsspelenÅsTrångsvikens IFFRIDA

FEB
6NT+Indoor GamesEskilstunaSödermanlands FIFFRIDA
6UT+Bahco-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
6-7UT+Åhus InDoorKristianstadÅhus FIKFRIDA
6UT+Kils InomhusspelKarlstadKils AIKFRIDA
6NT+Raka SpåretSätraSpårvägens FKFRIDA
6-7UT+Göteborgs InomhusGöteborgIK VikingenFRIDA
7UTLilla Globen Galan i SätraSätraHässelby SKFRIDA
7NT+Sundsvall Indoor SprintBirstaSundsvalls FIFRIDA
12-14UT+HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
13-14UT+AtleticumspelenMalmöHeleneholms IFFRIDA
14UT+Team Sportia SpelenMotalaMotala AIFFRIDA
17IAAFGloben GalanStockholm/GHässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
20UTVintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
23UT+Nordic Gym GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA
27UT+ÖGIF InneÅsÖstersunds GIFFRIDA
27-28UT+Intersport Athletic Indoor GamesGöteborgMölndals AIKFRIDA
28UTSunnakampenKarlskronaKA 2 IFFRIDA

MAR
4-6 IVSMBollnäsJärvsö IF 
5NT10K Indoor BonanzaHuddingeHuddinge AISFRIDA
5UT+Falu IK-spelenFalunFalu IKFRIDA
5UT+Halmstad IndoorHalmstadIFK HalmstadFRIDA
5UTKanonspelenNorrköpingGoIF Tjalve, Finspångs AIKFRIDA
5-6NT+Växjö InomhuskastVäxjö/TiIFK VäxjöFRIDA
12UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
12-13UTHaninge OpenHandenÖsterhaninge IFFRIDA
12-13UT+MarsspelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
13UT+CampusCampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
19UTTybblelundsspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
19-20UTSista ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
19UT+Lilla UddevallaspelenUddevallaIK OrientFRIDA
25UTUngdomsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA

APR
2UTVårcupenTranåsTranås AIFFRIDA
9UT+TFiK inneUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
16UTQuickNet SpelenVästeråsVästerås FKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Marie-Louise Dahlberg

Marie-Louise Dahlberg

a 070- 201 30 49
e-post


Långlopp
Stafetter