Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2017

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2016/2017.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Andreas Thornell på SFIF Tävling.

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.

Beteckningar:
IAAF = IAAF-sanktion
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


NOV
5UTExpress Bild SpelenVästeråsVästerås FKFRIDA
12UTEskilstunaspelenEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
12UT+VinterspelenÖrebroGlanshammars IFFRIDA
19-20UT+IntersportspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
19-20UT+AdventsspelenGöteborgUtby IKFRIDA
19-20UTFörsta ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
19UT+FolkungaspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
26UT+TriumfglasspelenÖrebroÅsbro GoIF, Stocksäters IFFRIDA
26UT+JulklappsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA

DEC
3UTSAYO IndoorSollentunaTurebergs FKFRIDA
3-4UT+JulklappsjaktenGöteborgGöteborgs KIKFRIDA
3UTSista ChansenMalmöIK Finish, Heleneholms IFFRIDA
3UT+Fotokungens inomhustävlingFalunFalu IKFRIDA
9-11UT+LuciaspelenSätraIFK LidingöFRIDA
11UT+TomtespelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16-18UT+Muskelcentrum Indoor GamesUppsalaUpsala IFFRIDA
17UTJulgrötenGöteborgIK VikingenFRIDA
17UTJulsprintenBirstaSundsvalls FIFRIDA
18UT+JulruschenGöteborgAle FKFRIDA

JAN
6UT+Surbulle IndoorNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
6NT+ÄrlaspelenEskilstunaÄrla IFFRIDA
7UT+NyårshoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
7-8VT+VDM / Mångkamps-DMSätraIFK TumbaFRIDA
13-15UT+Scandic Indoor GamesHuddingeHuddinge AISFRIDA
14UT+SprinterträffenLundIFK LundFRIDA
14NT+Riviera Vinterspel/INSTÄLLTPiteåRiviera FIFRIDA
14-15UT+Örebro Indoor GamesÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
14-15NT+KA2-SpelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
21VT+Malmö IndoorMalmöBjörnstorps IF, Malmö AIFRIDA
21-22UT+Täby VinterspelSätraTäby ISFRIDA
21NTScandinavian Milers ClubGöteborgIF KvilleFRIDA
21-22UT+Aspen Athletic GamesHaparandaHaparanda SKTFRIDA
21-22UT+Quality Hotel GamesVäxjöIFK VäxjöFRIDA
21-22UTAle InomhusspelBohusBohus IFFRIDA
21UT+HälsingespelenBollnäsJärvsö IFFRIDA
21-22UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
27-29UT+HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
28-29UT+HissmoforsspelenÅsTrångsvikens IFFRIDA
28-29NT+PallasspelenMalmöMalmö AI, Öresund FK, Heleneholms IFFRIDA
28NTKarlstad 6-timmarsKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
28ITBauhaus-galan IndoorUlvsundaStadionklubbarnaFRIDA
28-29UT+Inlagda GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
28UTLindås AthleticsLindåsIFK GöteborgFRIDA
28-29UT+Norrköping Indoor GamesNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
28UT+KvarnsvedenspelenFalunKvarnsvedens GoIFFRIDA

FEB
2ITFrölundaortopeden 800mGöteborgSävedalens AIKFRIDA
4UT+Råby Indoor Games /INSTÄLLTEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
4NT+Raka SpåretSätraSpårvägens FKFRIDA
4UT+Kils InomhusspelKarlstadKils AIKFRIDA
4-5UT+Åhus InDoorKristianstad/ÖllsjöÅhus FIKFRIDA
4UT+Bilmetro Winter GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA
4-5UT+Göteborgs InomhusGöteborgIK VikingenFRIDA
5UTLilla Globen GalanSätraHässelby SKFRIDA
10-11UT+Ögif InneÅsÖstersunds GIFFRIDA
11-12UTFormenkollen/INSTÄLLTSätraVäsby IKFRIDA
11-12UT+AtleticumspelenMalmöHeleneholms IFFRIDA
12UT+Sundsvall Indoor SprintBirstaSundsvalls FIFRIDA
12UT+Team Sportia SpelenMotalaMotala AIFFRIDA
18NTVinthundsvinternSollentunaFK StudenternaFRIDA
21UT+Nordic Gym GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA
25-26UT+Intersport Athletic Indoor GamesGöteborgMölndals AIKFRIDA
26UTSunnakampenKarlskronaKA 2 IFFRIDA

MAR
3-5NT+Växjö InomhuskastVäxjöIFK VäxjöFRIDA
4UTKanonspelenNorrköpingFinspångs AIKFRIDA
4UT+Halmstad IndoorHalmstadIFK HalmstadFRIDA
10UT+Just Pole VaultSätraStockholms FIFFRIDA
11UTVintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
11UTHaninge Open/INSTÄLLTHandenÖsterhaninge IFFRIDA
11UTTybblelundspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
11UT+Falu IK SpelenFalunFalu IKFRIDA
18UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
18UT+Lilla UddevallaspelenUddevallaIK OrientFRIDA
18-19 Svealands 13-14 årUppsalaUpplands FIF 
18-19 Götalands 13-14 årVäxjöIFK Växjö 
25-26UTSista ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
25-26UT+MarsspelenÖrebroÅsbro GoIF, Stocksäters IFFRIDA
25UTVårcupenTranåsTranås AIFFRIDA

APR
1-2UT+CampuskampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
2UT+TFiK InomhusUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
14UT+UngdomsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
22UTQuickNet SpelenVästeråsVästerås FKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Marie-Louise Dahlberg

Marie-Louise Dahlberg

a 070- 201 30 49
e-post


Långlopp
Stafetter