Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 17 januari 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2018

Kontaktperson SFIF Tävling: vakant

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2017/2018.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.

Beteckningar:
IAAF = IAAF-sanktion
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


NOV
4-5UTSävedalen InomhusSävedalenSävedalens AIKFRIDA
18-19UTFörsta ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
18UT+VinterspelenÖrebroGlanshammars IFFRIDA
18UT+FolkungaspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
18UTEskilstunaspelenEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
25UT+TriumfglasspelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
25UTJulklappsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFRIDA

DEC
2UTSAYO IndoorSollentunaTurebergs FKFRIDA
2UT+Fotokungens InomhustävlingFalunFalu IKFRIDA
2-3UT+JulklappsjaktenGöteborgGöteborgs KIKFRIDA
2UTJulChansenMalmöHeleneholms IF, IFK Lund, IK PallasFRIDA
8-10UT+LuciaspelenStockholmIFK LidingöFRIDA
9-10UT+Gavlehovsspelen Indoor YouthGävleGefle IFFRIDA
9UT+DecemberlöpetLinköpingLinköpings GIFFRIDA
10UT+TomtespelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16UT+JulgrötenGöteborgIK VikingenFRIDA
17UT+JulruschenGöteborgAle FKFRIDA

JAN
5-7UT+Muskelcentrum Indoor GamesUppsalaUpsala IFFRIDA
6NT+ÄrlaspelenEskilstunaÄrla IFFRIDA
6UT+NyårshoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
6UT+Just Pole VaultSätraStockholms FIFFRIDA
6UT+Surbulle IndoorsNorrköpingTjalve IFFRIDA
6-7NT+Gavlehovsspelen med Öppet DMGävleGefle IFFRIDA
13-14VT+Öppna Mångkamps-DM och VDMSätraIFK TumbaFRIDA
13UT+SprinterträffenLundIFK LundFRIDA
13-14UT+Örebro Indoor GamesÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
13-14NT+KA 2-spelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13UT+HälsingespelenBollnäsJärvsö IFFRIDA
14UT+Ymerspelen inomhusBoråsIK YmerFRIDA
20-21UT+Ale InomhusspelBohusBohus IFFRIDA
20-21UT+Täby VinterspelSätraTäby ISFRIDA
20-21UT+Quality Hotel GamesVäxjöIFK VäxjöFRIDA
26-28UT+Scandic Indoor GamesHuddingeHuddinge AISFRIDA
27-28UT+Westinghouse Inlagda GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
27-28NT+PallasspelenMalmöHeleneholms IF, Öresund FK, IFK Lund, IK FinishFRIDA
27UT+Kvarnsvedenspelen IndoorFalunKvarnsvedens GoIFFRIDA
27UTLindås AthleticsLindåsIFK GöteborgFRIDA
27NTScandinavian Milers Club /INSTÄLLDGöteborgIF KvilleFRIDA
27-28UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
27-28UT+HissmoforsspelenÅsTrångsvikens IFFRIDA
27NT+Bannister Running OpeningGöteborgGöteborgs FIFFRIDA

FEB
3 IVSM mångkampNyköping  
3UT+Fuxerna Open 2018Lilla EdetIK BergaströmFRIDA
3NTKarlstad 6-timmarsKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
3UT+Bilmetro VinterspelBollnäsBollnäs FIKFRIDA
3-4UT+Göteborgs InomhusGöteborgIK VikingenFRIDA
3NT+Raka SpåretSätraSpårvägens FKFRIDA
3-4NT+Växjö InomhuskastVäxjöIFK VäxjöFRIDA
3-4UT+Åhus InDoorKristianstad/ÖllsjöÅhus FKFRIDA
4UTLilla Globen galanSätraHässelby SKFRIDA
9-11UT+HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
10-11UT+Norrköping Indoor GamesNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
10UT+Kils inomhusspelKarlstadKils AIKFRIDA
10UT+TFIK InneUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
10-11UT+AtleticumspelenMalmöHeleneholms IF, IFK Lund, Öresund FKFRIDA
10UT+Sundsvall Indoor SprintSundsvall/BirstaSundsvalls FIFRIDA
10-11NT+NorrlandsmästerskapenBollnäsBollnäs FIK 
10UT+HäcXksanGöteborgGöteborgs FriidrottsförbundFRIDA
11UT+Team Sportia SpelenMotalaMotala AIFFRIDA
17-18UT+ÖGIF InneÅsÖstersunds GIFFRIDA
20UT+Nordic Gym GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA
24-25UT+MAIK IndoorGöteborgMölndals AIKFRIDA
24NTVinthundsvinternSollentunaFK StudenternaFRIDA
25UTSunnakampenKarlskronaKA 2 IFFRIDA

MAR
2UT+Full Moon JumpGöteborgIFK GöteborgFRIDA
3UTTybblelundsspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
3UTKanonspelenNorrköpingFinspångs AIKFRIDA
3-4UT+Malmö Indoor ChallengeMalmöMalmö AIFRIDA
10UTHaninge OpenHaningeÖsterhaninge IFFRIDA
10UTVintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
11UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
11UTKraftmätningen InomhusSollentunaTurebergs FKFRIDA
17UT+Falu IK SpelenFalunFalu IKFRIDA
17UT+Lilla UddevallaspelenUddevallaIK OrientFRIDA
17UTNordea-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
24-25UT+CampuskampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
24-25UT+MarsspelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
24UTVårcupenTranåsTranås AIFFRIDA
24-25UTSista ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
30UTUngdomsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA

APR
14UTSista ChansenVästeråsVästerås FKFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter