Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 16 november 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2019

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2018/2019.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.

Beteckningar:
IAAF = IAAF-sanktion
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


NOV
17-18UTAdventsspelenGöteborgUtby IKFRIDA
17UT+VinterspelenÖrebroGlanshammars IFFRIDA
17-18UTFörsta chansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
17UTEskilstuna SpelenEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
17UT+MaximångkampenKarlstadKils AIKFRIDA
24UT+FolkungaspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
24UTJulklappsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
24UT+TriumfglasspelenÖrebroÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA
24UT+Ale InomhusspelBohusBohus IFFRIDA

DEC
1-2UT+JulklappsjaktenGöteborgGKIKFRIDA
1UT+JulkampenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
1-2UT+SAYO IndoorSollentunaTurebergs FKFRIDA
1UT+Fotokungens inomhustävlingFalunFalu IKFRIDA
1UTJulchansenMalmöIK Pallas, Heleneholms IF, IFK LundFRIDA
8-9UTGavlehov Indoor YouthGävleGefle IFFRIDA
8UT+DecemberlöpetLinköpingLinköpings GIFFRIDA
8UTJulbockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
9UT+TomtespelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
14-16UT+LuciaspelenStockholmIFK LidingöFRIDA
15UTJulgrötenGöteborgIK VikingenFRIDA
16UT+JulruschenGöteborgIF KvilleFRIDA

JAN
4-6UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
5UT+NyårshoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
6UT+ÄrlaspelenEskilstunaÄrla IFFRIDA
6UT+Surbulle IndoorsNorrköpingTjalve IFFRIDA
12-13NT+KA 2-spelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
12UT+PersspelenGöteborgIF KvilleFRIDA
12-13UT+Örebro Indoor GamesÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
12UT+SprinterträffenLundIFK LundFRIDA
13UT+Ymerspelen inomhusBoråsIK YmerFRIDA
13UTInomhus Ungdoms-DMGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
13UT+Malmö Indoor ChallengeMalmöMalmö AIFRIDA
19-20UT+HissmoforsspelenÅsTrångsvikens IFFRIDA
19-20UT+Täby VinterspelStockholmTäby ISFRIDA
19-20UT+Quality Hotel GamesVäxjöIFK VäxjöFRIDA
19-20UT+Westinghouse Inlagda GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
25-27UT+Scandic Indoor GamesHuddingeHuddinge AISFRIDA
26UT+Norrköping Indoor GamesNorrköpingTjalve IFFRIDA
26-27UT+Götas ungdomsspel inomhusKarlstadIF GötaFRIDA
26UT+Lindås AthleticsLindåsGöteborgs FIF, IFK GöteborgFRIDA
26UT+Just Pole VaultStockholmStockholms FIFFRIDA
26UT+Kvarnsvedenspelen IndoorFalunKvarnsvedens GoIFFRIDA
26UT+HälsingespelenBollnäsJärvsö IFFRIDA
26-27NT+PallasspelenMalmöIK Finish, IFK Lund, Heleneholms IF, Öresund FKFRIDA
31NTRödblå Vinter/INSTÄLLDGöteborgGöteborgs FIF, Örgryte ISFRIDA

FEB
2-3NT+Växjö InomhuskastVäxjöIFK VäxjöFRIDA
2-3UT+Göteborgs InomhusGöteborgIK VikingenFRIDA
2UTLilla Globen galanSätraHässelby SKFRIDA
2-3UT+Åhus IndoorKristianstadÅhus FKFRIDA
2UT+Bilmetro VinterspelBollnäsBollnäs FIKFRIDA
4NTSätra GPStockholmFI Hässelby SK, Spårvägens FKFRIDA
9UT+Kils InomhusspelKarlstadKils AIKFRIDA
9UT+TFiK inneUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
9-10UT+AtleticumspelenMalmöÖresund FK, Heleneholms IF, IFK LundFRIDA
9-10 Norrlands 13-14 år Norrbottens FIF 
9-10UT+HammarbyspelenStockholmHammarby IFFRIDA
10UT+Team Sportia SpelenMotalaMotala AIFFRIDA
23-24UT+MAIK IndoorGöteborgMölndals AIKFRIDA
23NTVinthundsvinternStockholmFK StudenternaFRIDA
23-24UT+Nordiska UngdomsspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
26UT+Nordic Gym GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA

MAR
2UTTjalves ungdomstävlingNorrköpingTjalve IFFRIDA
2UT+Sunna OpenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
2UTTybblelundspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
16UTHaninge OpenHaningeÖsterhaninge IFFRIDA
16UT+Falu IK SpelenFalunFalu IKFRIDA
16-17UT+ÖGIF InneÅsÖstersunds GIF, Östersunds GIFFRIDA
16-17 Svealands 13-14 årÖrebroNärkes FIF 
16UT+Lilla UddevallaspelenUddevallaIK OrientFRIDA
17UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
23-24UTSista ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
23UTVårcupenTranåsTranås AIFFRIDA
23UTVintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
23UTNORDEA-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
30-31UT+CampuskampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
30-31UT+MarsspelenÖrebroÅsbro GOIF, Stocksäters IFFRIDA

APR
6UTSista chansenVästeråsVästerås FKFRIDA
19UTUngdomsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Inomhus


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


Långlopp
Stafetter


>