Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 12 december 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Inomhus 2020

Kontaktperson SFIF Tävling: Frida Lindström

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för inomhussäsongen 2019/2020.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.

Beteckningar:
IAAF = IAAF-sanktion
IT = Internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


NOV
2-3UT+Sävedalen InomhusSävedalenSävedalens AIK 
9UT+Angeredsspelen inomhusAngeredAngereds ISFRIDA
9UT+MaximångkampenKarlstadKils AIKFRIDA
16-17UTFörsta ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
16-17UT+AdventsspelenGöteborgUtby IKFRIDA
16UT+VinterspelenÖrebroGlanshammars IFFRIDA
23UT+Ale Inomhusspel/INSTÄLLTGöteborgBohus IFFRIDA
23UT+FolkungaspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
23UTEskilstunaspelen/INSTÄLLTEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
30UT+Express-BildspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
30UTJulchansenMalmöIFK Lund, Heleneholms IFFRIDA
30-1UT+JulklappsjaktenGöteborgGöteborgs KIKFRIDA
30UT+Fotokungens inomhustävlingFalunFalu IKFRIDA
30-1UT+SAYO IndoorSollentunaTurebergs FKFRIDA

DEC
7UTJulbockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
7-8UT+Gavlehov Indoor YouthGävleGefle IFFRIDA
7UTJulklappsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
8UT+TriumfglasspelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GOIFFRIDA
13-15UT+LuciaspelenSätraIFK LidingöFRIDA
14-15NTPersonliga Rekordens TävlingVäxjö/TiVäxjö LKFRIDA
14UT+PepparkaksspelenMalmöMalmö AIFRIDA
14UT+JulgrötenGöteborgIK VikingenFRIDA
15UT+TomtespelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15UT+JulruschenGöteborgIF Kville, Tingbergs AISFRIDA

JAN
4UT+NyårshoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
6UT+ÄrlaspelenEskilstunaÄrla IFFRIDA
6UT+Surbulle IndoorsNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
11-12UT+Örebro Indoor GamesÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
11UT+SprinterträffenLundIFK LundFRIDA
11-12NT+KA 2-spelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
12UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
12UT+Malmö Indoor ChallengeMalmöMalmö AIFRIDA
12UT+PersspelenGöteborgIF KvilleFRIDA
17-19UT+Quality Hotel GamesVäxjöIFK VäxjöFRIDA
18-19UT+Westinghouse Inlagda GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
18-19UT+Täby VinterspelSätraTäby ISFRIDA
24-26UT+Scandic Indoor GamesHuddingeHuddinge AISFRIDA
25UT+HälsingespelenBollnäsJärvsö IFFRIDA
25UT+Just Pole VaultSätraStockholms FIFFRIDA
25UT+Lindås AthleticsGöteborg/BilldalIFK GöteborgFRIDA
25-26NT+PallasspelenMalmöIK Pallas, Heleneholms IF, IK Finish, IFK LundFRIDA
25-26UT+Götas ungdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA

FEB
1NTKarlstad 6-timmarsKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
1-2UT+Göteborgs InomhusGöteborgIK VikingenFRIDA
1UTVäxjö Inomhuskast 11-19årVäxjö/TiIFK VäxjöFRIDA
1-2UT+Åhus IndoorÖllsjöÅhus FIKFRIDA
1UT+Bilmetro VinterspelBollnäsBollnäs FIKFRIDA
1NT+Raka Spåret/INSTÄLLD  FRIDA
2UTLilla Hässelbyspelen (fd. Lilla Globengalan)SätraFI Hässelby SKFRIDA
7-9UT+Mondo Indoor GamesUppsalaUpsala IFFRIDA
8UT+TFiK InneUddevallaTrollhättan FIKFRIDA
8-9UT+AtleticumspelenMalmöHeleneholms IFFRIDA
9UT+Team Sportia spelenMotalaMotala AIFFRIDA
11GPSpåret GPStockholmSpårvägens FKFRIDA
15-16UT+HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
15-16UT+Kils inomhusspelKarlstadKils AIKFRIDA
15UT+Sunna OpenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16UT+IF SkadespelenGävleIF SkadeFRIDA
22-23UT+MAIK IndoorGöteborgMölndals AIKFRIDA
22NTVinthundsvinternSollentunaFK StudenternaFRIDA
25UT+Nordic Gym GamesBollnäsBollnäs FIKFRIDA
29UTTybblelundsspelenÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA

MAR
8UTTjalves ungdomstävlingNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
14UTHaninge OpenHandenÖsterhaninge IFFRIDA
15UTLilla HammarbyspelenSätraHammarby IFFRIDA
21-22UTSista ChansenHuddingeHuddinge AISFRIDA
21UT+Falu IK SpelenFalunFalu IKFRIDA
21UTVintersportspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
21UTLänsförsäkringar U-spelBOLLNÄSBollnäs FIKFRIDA
28-29UT+MarsspelenÖrebroStocksäters IF, Åsbro GOIFFRIDA
28UTVårcupenTranåsTranås AIFFRIDA
28UT+CampuskampenLinköpingLinköpings GIFFRIDA

APR
10UTUngdomsspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2020
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2019
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2020
Inomhus

Utomlands 2019
- Arena
- Mara/halvmara

 

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>