Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Onsdag 20 mars 2019

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2011

Kontaktperson SFIF Tävling: David Fridell (se högerspalten).

Nedan redovisas samtliga arenatävlingar 2011 som har fått SFIF-sanktion.

Ev önskemål från arrangör om ändring i något avseende skall anmälas till distriktet och till David Fridell på SFIF Tävling.

Beteckningar
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
FCh = Folksam Challenge
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling


MAJ
7UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
7UT+HellaskastetStockholmHellas FriidrottsklubbFRIDA
7UT+PreventspelenStenungsundF Stenungsunds FIFRIDA
8UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
8UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
11UT+ArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
14UTMälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
14UT+Lilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
14UT+B-Tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
14NT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
14-15UT+VårkastetBålstaBålsta IKFRIDA
14-15NT+Täby VårmångkampTäbyTäby ISFRIDA
14NTKasta LossGöteborg/SUllevi FKFRIDA
15UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
15UT+Findus PannkaksspelEslövEslövs AIFRIDA
15UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
20-22NT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
21UT+Marknadsspelen/INSTÄLLTSkruvSkruvs IFFRIDA
21UT+Niklas minneSöderhamnSöderhamns IdrottsföreningFRIDA
21UT+IF Skade-spelenGävleIF SkadeFRIDA
21-22UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
21 Kraftmätningen kvalSöderhamnSöderhamns IF 
21 Kraftmätningen kvalNyköpingNyköpings BIS 
21 Kraftmätningen kvalSundsvallSundsvalls FI 
22 Kraftmätningen kvalLundIFK Lund 
24UT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
25UT+SnickarspelenTibroTibro AIKFRIDA
26UT+RåslättspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
28-29UT+SätraspelenSätraHellas FIK, Mälarhöjdens IKFRIDA
28-29NT+LerumskampenLerumIK Lerum FIFRIDA
28UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
28UT+TjalvespelenNorrköpingGoIF TjalveFRIDA
28UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
28-29UT+Mästarmöte i kastNyköpingNyköpings BISFRIDA
28UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
28UT+Kvantum SpelenBålstaBålsta IKFRIDA
29 Kraftmätningen kvalHallsbergStocksäters IF 
29UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
29UT+Swedish Pole Vault ChallengeÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
29UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättans FIKFRIDA
29UT+StocksätersspelenHallsbergStocksäters IFFRIDA

JUN
2UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
4-5UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
4UT+Ekängens Ungdomsgala/INSTÄLLTEskilstunaRåby-Rekarne FIFRIDA
4UT+Slägg & DiskuskarnevalenVästeråsVästerås FKFRIDA
4UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
4UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
5 Kraftmätningen kvalKungsbackaIF Rigor 
5UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
6UT+Stefan Holm SpelenKilKils AIKFRIDA
6 Kraftmätningen kvalOskarshamnOskarshamns SK 
6 Kraftmätningen kvalNorrtäljeRånäs 4H 
6 Kraftmätningen kvalEnskedeIF Linden 
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UTAngeredsspelenAngeredUtby IKFRIDA
6UTKringelspelenSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Skara RacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
6UT+Lilla LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
7NTFriidrottskväll på Stadion 1Stockholm/SSpårvägens FK, Huddinge AIS, Hammarby IFFRIDA
10-12UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
11UT+FilbyterspelenLinköpingLinköpings GIFFRIDA
11-12UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
11-12UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
11UT+Borlänge Tidning SpelenKvarnsvedenKvarnsvedens GoIFFRIDA
11-12NT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
11-12NT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
11GPGöteborg GPGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
12ITFolksam Challenge 1HässleholmMalmö AI, Hässleholms AISFRIDA
12 Kraftmätningen kvalPiteåPiteå IF 
12UT+SmålandsspelenVäxjöIFK VäxjöFRIDA
12UT+KatrineholmsspelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
15UT+FemkampenSätraSpårvägens FKFRIDA
18NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF-04FRIDA
18-19UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
18UT+SkelleftespelenSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
18-19UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
19UT+WSK-SpelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
19UT+Kullings-spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
19UT+Ystad-SpelenYstadYstads IFFRIDA
19UT+GutegalanVisbyF Gotländsk FI, VIF GuteFRIDA
19UT+ÖrbyhusspelenÖrbyhusÖrbyhus IFFRIDA
22UT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Bottnaryds IF, Habo FIF-04FRIDA
23NT+En MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
26NTTrekungamötetKungälvKongahälla AIK, Tingbergs AISFRIDA
28GPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FK, Turebergs FKFRIDA
29NT+SommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA

JUL
1-3UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
2NT+FortumspelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
2-3UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
2-3ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
5NTFriidrottskväll på Stadion 2Stockholm/SSpårvägens FK, Huddinge AIS, Hammarby IFFRIDA
6NT+OskarshamnsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
7UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
8-10UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
9UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
13NTKalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
13UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIKFRIDA
14NTFriidrottskväll på Stadion 3Stockholm/SSpårvägens FK, Huddinge AIS, Hammarby IFFRIDA
16UT+SunnespelenSunneIFK SunneFRIDA
16-17UT+BohuskampenUddevallaBrattås CK, Bokenäs IFFRIDA
17NT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
20UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
22-24NT+Valbo GamesGävleValbo AIF, Gefle IFFRIDA
23-24UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
23-24UT+ENA-spelen, mångkamp/INSTÄLLTEnköpingEnköpings AIFFRIDA
23-24UT+BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
23-24UT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
23UT+Gotlandsspelen/INSTÄLLTVisbyF Gotländsk FIFRIDA
28UT+DN Galan Youth ShotStockholm/KtgStadionklubbarnaFRIDA
28IAAFDN Galan Big ShotStockholm/KtgStadionklubbarnaFRIDA
29IAAFDN GalanStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
29-31NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
30-31UT+MölndalshoppetMölndalMölndals AIKFRIDA
30-31UTDN Galan YouthStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
31ITNorrvidden Sundsvall WindsprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

AUG
2NTKarlstad GPKarlstadIF GötaFRIDA
2ITKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
3UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
3UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
3UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
5-7UT+GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
6-7UT+WaplansspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
6UT+A.GustisspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
6-7UTLeksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
6UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
7NTRänneborgsspelenEksjöEksjö Södra IKFRIDA
9UT+ÖstersjöspelenKarlshamnIF UddFRIDA
9ITFormtoppningenSollentunaTureberg FK 
11-14NTStora SMGävleGefle IF FiFFRIDA
13UT+NU-spelenTimråTimrå AIFFRIDA
13-14UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
13UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
13UT+KräftspelenVillstadVillstad GIFFRIDA
16UT+Tjejernas kvällStockholmSundbybergs IKFRIDA
17NTLöplabbetspelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
18ITFolksam Challenge 2EskilstunaRåby-Rekarne FIF, Ärla IFFRIDA
20-21UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
20UT+OdenspelenFalköpingFalköpings AIK FIFFRIDA
20NT+Nostalgi á la Sjuttiotal/INSTÄLLTOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
20-21UT+SurbullespelenNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
20UT+HeleneholmsspelenMalmö/HeHeleneholms IFFRIDA
21UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
21UT+WM-SpelenAlingsåsAlingsås IFFRIDA
21NT+Stonehill GamesLerumIK Lerum FIFRIDA
23NT+Långlöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
26-28UTStora USM15-16YstadYstads IF FIFFRIDA
26-28UTStora JSM-USM17VellingeIK Finish, Heleneholms IF, IK PallasFRIDA
27UT+NyckelkampenLuleåLuleå FIFFRIDA
28UT+Herrljungaspelen/CastoramaHerrljungaHerrljunga SKFRIDA

SEP
2-3UT+Kronan by nightLandskronaIF KronanFRIDA
3UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
3UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
3-4UT+Örebro Galan/INSTÄLLTÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
3-4UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
3-4UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
3ITFolksam Challenge 3MölndalMölndals AIKFRIDA
4UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
6NT+FredrikshofsspelenStockholm/SFredrikshofs FIFRIDA
7UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
10UT+Lilla BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
10UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
10-11UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
10UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
14UT+KasttävlingVäxjöIFK VäxjöFRIDA
17-18UT+Varbergs MångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
18UT+HanvikenspelenTyresöHanvikens SKFRIDA
24UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
24NT+Kalmarspelen/Ingvar Thomssons minneKalmarKalmar SKFRIDA
25UT+Lilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA

OKT
4NTALJ Open lightStockholm/SSpårvägens FKFRIDA

JUN
16-17UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA

SEP
8UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2019
Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Inomhus
-
 Mara/halvmara



Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>