Torsdag 23 oktober 2014

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
 

Generalsekreterare & Ansvarig utgivare

Anders Albertsson
010-476 53 50

Redaktionen
friidrott.se

A. Lennart Julin
redaktör
08-30 13 33

Information och
media

Magnus Fridell (vik.)
073-506 21 74
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2013

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2013.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Andreas Thornell på SFIF Tävling.

Beteckningar
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
FCh = Folksam Challenge
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


MAJ
1VT+DM 3000LundBjörnstorps IFFRIDA
1UT+Back on FieldHuddingeHuddinge AISFRIDA
4UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
4UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
4UT+StenungsundsspelenStenungsundStenungsund FIFRIDA
5UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
9UT+B-Tex CupVillstadVillstad GIFFRIDA
12UT+IF Skade-spelenGävleIF SkadeFRIDA
12UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
12UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
15UT+ArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
18UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
18UT+SkaraborgskampenSkaraIstrums SKFRIDA
18UT+Olympia SprintHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
18-19UT+VårkastetBålstaF Bålsta IKFRIDA
18UT+Niklas minneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
18UTViolspelenFlenFlens FSFRIDA
18UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
18-19UT+VarbergskampenVarbergVarbergs GIFFRIDA
19UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
19UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
19UTKraftmätningen kvalTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
19UTKraftmätningen kvalEnskedeIF LindenFRIDA
19UTKraftmätningen kvalKristianstadÅhus FIKFRIDA
25UTKraftmätningen kvalLuleåLuleå FIFRIDA
25UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
25UTLaholmskampenLaholmLaholm IFFRIDA
25UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
25UT+Swedish Pole Vault ChallangeÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
26UT+Findus Pannkaksspel/INSTÄLLTEslövEslövs AIFRIDA
29UT+SnickarspelenTibroTibro AIKFRIDA
29UT+SmålandsspelenVäxjöIFK VäxjöFRIDA

JUN
1UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
1UT+Strands ungdomsspel /INSTÄLLTHudiksvallStrands IFFRIDA
1UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
1-2NT+SävedalsspelenGöteborg/SSävedalens AIKFRIDA
1-2UT+Mästarmöte i kastNyköpingNyköpings BISFRIDA
1-2UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
1UT+SätraspelenSätraHellas FK, Mälarhöjdens IKFRIDA
2UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
2UTKraftmätningen kvalHallsbergStocksäters IFFRIDA
2UTKraftmätningen kval/INSTÄLLTNyköpingNyköpings BISFRIDA
2UT+StocksätersspelenHallsbergStocksäters IFFRIDA
2UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
4NTRåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UT+Edet-spelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
6UTKraftmätningen kvalJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
6UTKringelspelen med KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6UT+SkaraRacetSkaraIstrums SKFRIDA
7-9UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
8UT+TrekungakastetKungälv/SKongahälla AIKFRIDA
8UT+Stefan Holm SpelenKilKils AIKFRIDA
8UT+DT-spelenKvarnsvedenKvarnsvedens GoIFFRIDA
8-9UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
8-9UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
9UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
9UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
9UT+Ystad SpelenYstadYstads IF FIFFRIDA
14UT+Kvilles VårtävlingGöteborgIF KvilleFRIDA
14-16UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
15NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF-04FRIDA
15-16UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
15UTLilla VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
15UT+Ekängens UngdomssgalaEskilstunaFriidrottsarrangören EskilstunaFRIDA
15-16UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
15UTKraftmätningen kvalSundsvallSundsvalls FIFRIDA
15-16UT+East Sweden GamesNorrköping/LinköpingGoIF Tjalve/Linköpings GIFFRIDA
15UTÖrbyhusspelenÖrbyhusÖrbyhus IFFRIDA
15FGPGöteborg GPGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
15-16UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
16UT+Kullings-spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
16FChFolksam Challenge 1UppsalaUpsala IFFRIDA
16UT+Gute Galan/INSTÄLLTVisbyVisby IF GuteFRIDA
16UTÖrebro UngdomsgalaÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
16UTWSK-SpelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
16UTAngeredsspelenAngeredUtby IK, Angereds IS, IK VikingenFRIDA
18NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
19NTVätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
19NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FI, IF KvilleFRIDA
23UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25NT+Hässelby JubileumsgalaHässelbyHässelby SKFRIDA
27FGPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FK, Turebergs FKFRIDA
28-30UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
29-30ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA

JUL
3UT+OskarshamnsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
5-7UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
6UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
6-7UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
6UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
7UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
10UT+SommarspelenKristianstadÅhus FiKFRIDA
10NTKalmar sommarspel/INSTÄLLTKalmarKalmar SKFRIDA
13-14UT+BohuskampenStenungsundBokenäs IF, Brattås CKFRIDA
13-14UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
14UT+Gulf of BothniaSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
19-21NT+Gefle GamesGävleGefle IFFRIDA
23FGPKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
26-28NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
27-28NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
27-28UTLeksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
27-28UT+Bohusspelen/INSTÄLLTUddevallaIK OrientFRIDA
28ITSSG Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA
30NTFriidrottskväll på StadionStockholm/SSpårvägens FK, Hammarby IF, Huddinge AISFRIDA

AUG
3UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
3-4UT+Gurkspelen/INSTÄLLTVästeråsVästerås FKFRIDA
3-4UT+GoliatspelenKilKils AIK FIKFRIDA
3UT+A.Gustisspelen/INSTÄLLTKarlskronaKA 2 IFFRIDA
3-4UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
3FChFolksam Challenge 2MölndalMölndals AIKFRIDA
5NTFormtoppningenSollentunaTurebergs FKFRIDA
6NT+SommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
6UT+Udda Grenars KvällEnskedeHammarby IF FriidrottFRIDA
14UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
16-18 VSMGävleGefle IF 
17-18UT+Väsbyspelen/INSTÄLLTUpplands VäsbyVäsby IKFRIDA
17-18UT+SurbullespelenNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
17-18UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
18UTSommarsmajletLidingöIFK LidingöFRIDA
18UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFRIDA
18FChFolksam Challenge 3UmeåIFK UmeåFRIDA
18UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
21NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
22IAAFDN GalanStockholmStadionklubbarnaFRIDA
24-25UTDN Galan YouthStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
24-25UT+WaplansspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
24-25UTHeleneholmsspelen/INSTÄLLTMalmö/HeHeleneholms IFFRIDA
24UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
24UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
24UT+ÖstersjöspelenKarlshamnIF UddFRIDA
25UT+Herrljunga-spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
25UT+KvantumspelenBålstaBålsta IKFRIDA
27NT+Fredrikshofsspelen/INSTÄLLTStockholm/SFredrikshofs FIFRIDA
31-1UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
31UT+KräftspelenVillstadVillstad GIFFRIDA
31UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA

SEP
1UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
1UT+Stonehill GamesLerumIK Lerum FIFRIDA
5NT+TrestegstävlingEnköpingEnköpings AIFRIDA
7UT+Hanvikenspelen/INSTÄLLTTrollbäckenHanvikens SKFRIDA
7UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
7UT+Lilla BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
7-8UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
7-8UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
7UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
7-8UTKraftmätningen FinalHuddingeHuddinge AISFRIDA
8UT+BjörknässpelenBjörknäsBoo IF, Hellas FKFRIDA
8UT+OdenspelenFalköpingFalköpings AIKFRIDA
8UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
8UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FIKFRIDA
14UT+BrommaspelenSätraBromma IFFRIDA
14UT+Hanvikenspelen/INSTÄLLTTrollbäckenHanvikens SKFRIDA
21-22UT+DM i mångkamp /INSTÄLLTEslövEslövs AIFRIDA
21NTALJ Open LightStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
21UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
21-22UT+Varbergs MångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
22UT+Lilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
28NTKalmarspelen IT-minneKalmarKalmar SKFRIDA
29NT+TAIF-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

 
- Aktuellt just nu
Sverige 2014
Centralt program
Inomhus
Arena
Samtliga långlopp
Stafetter
Utomlands 2014
Arena
Marathon / Halvmarathon
Sverige 2015
Centralt program
- Inomhus
Utomlands 2015
Inomhus
 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


 


Allmänt tävling
Mästerskap/Landskamper
Folksam GP
Arena/Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


 

Sverige: Långlopp