Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Tisdag 24 oktober 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Frida Hogstrand
redaktör
073-626 98 88

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2015

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2015.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Andreas Thornell på SFIF Tävling.

Beteckningar
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
FCh = Folksam Challenge
EA-c = EA Classic
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


MAJ
2UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
3UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
9UT+Lilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
9UT+StenungsundsspelenStenungsundStenungsunds FI, Brattås CKFRIDA
9-10UT+Mångkamps-DMSätraIFK TumbaFRIDA
9UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
10UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
10UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
10UT+IF Skade SpelenGävleIF SkadeFRIDA
11-12NT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
13NTArenamilen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
14UT+B-Tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
14UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
16UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
16-17UT+Stora Mälarhöjdsspelen/INSTÄLLTSätraMälarhöjdens IKFRIDA
16UT+ViolspelenFlenFlens FSFRIDA
16UT+Niklas minneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
16UT+Olympiasprinten/INSTÄLLTHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
17UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
20NTArenamilen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
23UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
23UTLaholmskampenLaholmLaholm IFFRIDA
23-24UT+Findus PannkaksspelEslövEslövs AIFRIDA
23UT+Alvesta Throwing DayAlvestaAlvesta FIFRIDA
23-24UT+East Sweden GamesLinköping/NorrköpingGoIF Tjalve/Linköpings GIFFRIDA
23UTGIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
23UT+VårkastetBålstaF Bålsta IKFRIDA
23UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
23UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
24UT+WSK SpelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
24UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
24UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
24UTKraftmätningen kvalSätraIF Linden 
30UTKraftmätningen kvalFalunFalu IK 
30UTKraftmätningen kvalNorrköpingIK Norrköping FI 
30UTKraftmätningen kvalFalköpingFalköpings FIK 
30UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
30NT+Högakusten galan/INSTÄLLDKramforsFK N88FRIDA
30-31UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
31UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SK FriidrottklubbFRIDA
31UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
31UTKraftmätningen kvalSkellefteåSkellefteå AIK 
31UTKraftmätningen kvalLundIFK Lund 
31UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
31UTLilla NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA

JUN
2NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA
5-7UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
6UT+Kvarnsvedenspelen, fd dt-spelenBorlängeKvarnsvedens GoIFFRIDA
6-7UT+SävedalsspelenGöteborg/SSävedalens AIKFRIDA
6UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
6UT+Kringelspelen/KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+Edet-spelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTyresöTyresö FKFRIDA
6UT+SkaraRacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
6UT+StocksäterspelenHallsbergStocksäters IFFRIDA
7UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
7UT+Stefan Holm spelenKilKils AIKFRIDA
7FChFolksam ChallengeUppsalaUpsala IFFRIDA
12-14UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
12UT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
13UT+Habo ChallengeHaboHabo FIF-04FRIDA
13-14UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13-14UT+UppsalaspelenUppsalaUpsala IFFRIDA
13-14UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
13-14UT+Finish GamesVellingeÖresund FK, IK FinishFRIDA
13-14UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
13-14UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK WestmanniaFRIDA
14UT+GuteGalanVisbyVisby IF Gute Friidrottsklubb, Gotlands FriidrottsförbundFRIDA
14 Kraftmätningen kvalLjungbyLjungby FIK 
14UTÖrbyhusspelenÖrbyhusÖrbyhus IFFRIDA
14UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FriidrottsföreningFRIDA
16NTLånglöparnas kvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
16UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
17NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FIFRIDA
17NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF-04FRIDA
21UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
25FGPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FK, Turebergs FKFRIDA
27-28UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
27-28ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
27UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
27UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA

JUL
1NTEnhörna Challenge 1SödertäljeEnhörna IFFRIDA
3-5UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
4UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
4UTEskilstuna Mini GamesEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
8UT+Unusual GamesKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
8UT+MedvindTanumshedeTanums IFFRIDA
8UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIKFRIDA
9UT+OskarshamnsspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
10-12UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
11UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
19UT+YstadspelenYstadYstads IFFRIDA
22FGPKarlstad GPKarlstadIF GötaFRIDA
24-26UT+GavlehovSpelenGävleGefle IF FiFFRIDA
24-26NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
24-26 VSMUddevallaBohuslän-Dals FIF 
25-26UT+Leksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
25-26NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
26ITSundsvall WindsprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA
28UT+Night of AthleticsGöteborg/SÖrgryte ISFRIDA
29NTEnhörna Challenge 2SödertäljeEnhörna IFFRIDA
30UT+HöjdhoppsFestivalenMölndalMölndals AIK, SolvikingarnaFRIDA
30DLStockholm Bauhaus AthleticsStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
31NTDiamond 1000Stockholm/SStadionklubbarnaFRIDA

AUG
1-2UTStockholm Bauhaus Athletics YouthStockholm/SStadionklubbarnaFRIDA
1-2UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
1-2UT+GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
1-2UT+SkelleftespelenSkellefteåSkellefteå AIKFRIDA
6-8ITEurogamesStockholmStadionklubbarnaFRIDA
8UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
8-9UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
9UT+RänneborgsspelenEksjöEksjö Södra IKFRIDA
12UT+Udda Grenars KvällEnskedeHammarby IFFRIDA
14FChFolksam ChallengeGöteborg/SIF Kville, Ullevi FKFRIDA
15UT+KräftspelenVillstadVillstad GoIFFRIDA
15-16UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
15UT+NU-spelenTimråTimrå AIFFRIDA
15-16UT+SurbullespelenNorrköpingIK Norrköping FIFRIDA
15-16UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
15UT+Götas UngdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
15UTÖrebro UngdomsgalaÖrebroKFUM ÖrebroFRIDA
16ITFolksam ChallengeUmeåIFK UmeåFRIDA
16NT+SommarsmajletLidingöIFK LidingöFRIDA
16UT+Falu sommarspelFalunFalu IKFRIDA
18UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
18UT+SmålandsspelenVäxjöIFK VäxjöFRIDA
19NTViking Line SpelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
22-23UT+VäsbyspelenUpplands VäsbyVäsby IKFRIDA
23UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FKFRIDA
25NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
29UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
29UTKilsbergskampenGarphyttanFjugesta IFFRIDA
29-30UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
29-30UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
29-30UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
29UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
29UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
29UT+BjörknässpelenBjörknäsBoo IF, Hellas FKFRIDA
29NT+IK Heros jubileumtävlingSmedjebackenIK HerosFRIDA
30UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
30UT+Stonehill GamesLerumIK Lerum FIFRIDA

SEP
5FGPGöteborg Friidrott Grand PrixGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
5-6UTGötalands 13-14 årLidköpingLidköpings IS, Falköpings FIK 
5-6UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
5-6 VSM femkamp/kastmångk.HuddingeHuddinge AIS 
6UT+BrommaspelenSätraBromma IFFRIDA
8NT+InvigningstävlingNackaBoo IFFRIDA
12UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
12-13 Kraftmätningen FinalTäbyTäby IS 
12UT+Mälarö Längdhoppsgala/INSTÄLLDEkeröMälarö SOKFRIDA
12UT+KvantumspelenBålstaF Bålsta IKFRIDA
13UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
13UT+HerrljungaspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
19UT+Kalmarspelen IT-minneKalmarKalmar SKFRIDA
19-20UT+Varbergs MångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
19NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
19VTAlvesta VeteranspelAlvestaAlvesta FriidrottFRIDA
19NTStorCastoramaKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
20UT+KastpropagandaEnskedeHammarby IFFRIDA
20UTLilla McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
27NT+TAIF-spelenTranåsTranås AIFFRIDA
27UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
-
Centralt program
- Inomhus
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus 

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Marie-Louise Dahlberg

Marie-Louise Dahlberg

a 070- 201 30 49
e-post


Långlopp
Stafetter