Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 26 februari 2017

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se
Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Magnus Fridell
redaktör
073-506 21 74

Information och media

Fredrik Trahn
070-913 67 96
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2017

I år publicerar vi kalendern tidigare än förut, vi har inte fått in alla tävlingar i kalnderna än och inte fått godkännande från alla SDF än. Saknas tävlingen, kontakta ert SDF.

Kontaktperson SFIF Tävling: Andreas Thornell (se högerspalten).

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2017.

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och Andreas Thornell på SFIF Tävling.

Beteckningar
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
FCh = Folksam Challenge
EA-c = EA Classic
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


MAJ
6UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
6UT+JunespelenJönköpingIK HakarpspojkarnaFRIDA
6UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
7UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
11VTÖppna VDM Slägga & ViktHuddinge alt. SätraIFK TumbaFRIDA
11NTArenamilen 1VallentunaVallentuna FKFRIDA
13UT+StenungsundsspelenStenungsundF Stenungsunds FIFRIDA
13UT+Alvesta Throwing DayAlvestaAlvesta FriidrottFRIDA
13-14VT+Öppna VDM & Mångkamps DMSätraIFK TumbaFRIDA
13UT+B-Tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
13UT+NyckelspelenNyköpingNyköpings BISFRIDA
13-14UT+PannkaksspelenEslövEslövs AIFRIDA
13UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
13UTGIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
13UT+VårkastetBålstaF Bålsta IKFRIDA
13UT+TrekungakastetKungälvKongahälla AIKFRIDA
14UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
14UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
14UTIF Skade spelenGävleIF SkadeFRIDA
15-16NT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
18NTArenamilen 2VallentunaVallentuna FKFRIDA
19-21UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
20-21UT+Stora TurebergskastetSollentuna/ETurebergs FKFRIDA
20UTLaholmskampenLaholmLaholm IF FIKFRIDA
20UT+BilmetrospelenFalunFalu IKFRIDA
20UT+Lilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
20UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
20UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
20UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
20UTKraftmätningen kvalUmeåUmedalens IF 
21UT+GutegalanVisbyVisby IF Gute FriidrottsklubbFRIDA
21UTViolspelenFlenFlens FSFRIDA
21UTSundbybergs UngdomsspelSätraSundbybergs IKFRIDA
21UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
23UT+Heleneholms VårtävlingMalmöHeleneholms IFFRIDA
25VT+DM-VDM 3000mLundBjörnstorps IFFRIDA
27-28UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
27UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
28UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
28UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
28UTSäterspelenSäterSäters IFFRIDA
28UT+Katrineholms-SpelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
30NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA

JUN
3-4UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
3UTKraftmätningen kvalBoråsIK Ymer 
3NTKvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
3UT+Stefan Holm spelenKilKils AIKFRIDA
3UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
4UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
4UTKraftmätningen kvalNorrköpingTjalve IF Norrköping 
4UTKraftmätningen kvalTimråTimrå AIF 
4UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- & VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UT+Kringelspelen/KringelkastetSödertäljeSödertälje IFFRIDA
6UT+EdetspelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6NTSkaraRacetSkaraIstrums SKFRIDA
6UTLilla NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
9-11UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
10UT+NärkespelenHallsbergStocksäters IF, Åsbro GoIFFRIDA
10UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
10-11UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
11UT+HögbospelenSandvikenHögbo GIFFRIDA
17UT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
17-18UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK Westmannia FriidrottFRIDA
17-18UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
17-18UTSpjutskolanSödertäljeSödertälje IFFRIDA
17-18UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFRIDA
17-18UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
17UT+TjalvespelenNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
17-18UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
18UT+KullingsspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
18NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
18UTKraftmätningen kvalGlanshammarGlanshammars IF 
18UTKraftmätningen kvalLjungbyLjungby FIK 
20NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
20UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
21NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FIFRIDA
21NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
25-30UT+Island GamesVisbyVisby IF Gute Friidrottsklubb, Gotlands FriidrottsförbundFRIDA
25UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
29FGPSollentuna GPSollentunaSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
30-2UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA

JUL
1UT+Eskilstuna Mini GamesEskilstunaEskilstuna FIFRIDA
1-2ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
5UT+SommarspelenKristianstadÅhus FIKFRIDA
5UT+Enhörna Challenge 1SödertäljeEnhörna IFFRIDA
7-9UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
8UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
8 .  FRIDA
8UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
11FGPGöteborg Friidrott GPGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
12UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
14-16UT+GavlehovSpelenGävleGefle IF FiFFRIDA
16UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
22-23UT+Leksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
23UT+YstadspelenYstadYstads IFFRIDA
25FGPKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
26UT+Enhörna Challenge 2SödertäljeEnhörna IFFRIDA
28-30NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
29UT+ÖbackaspelenHärnösandBrännans FFFRIDA
29-30NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
30NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFRIDA

AUG
5-6UT+GurkspelenVästeråsVästerås FKFRIDA
5UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
5UT+RänneborgsspelenEksjöEksjö Södra IKFRIDA
15NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
16UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA
16UT+Udda Grenars KvällEnskedeHammarby IFFRIDA
17NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
18EAAMalmö GamesMalmö/SMalmö AIFRIDA
19ITScandinavian Milers ClubGöteborgIF KvilleFRIDA
19UT+Malmö Games YouthMalmö/SMalmö AIFRIDA
19UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
19-20UTVäsbyspelenUpplands VäsbyVäsby IKFRIDA
19-20UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
19UT+KräftspelenVillstadVillstad GoIFFRIDA
19-20UT+SurbullespelenNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
19-20UT+NU-spelenTimråTimrå AIFFRIDA
19UT+SkarakampenSKARAIstrums SKFRIDA
19-20UT+Waplan SpelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
20UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
20UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
26-27UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
26UTMosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
26-27UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
26UT+BjörknässpelenBjörknäsBoo IF, Hellas FKFRIDA
27UTKilsbergskampenGarphyttanGarphyttans IF, Fjugesta IFFRIDA
27UT+Herrljunga spelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA

SEP
1-3UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
2UT+Lilla BohusspelenUddevallaIK OrientFRIDA
2UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
2-3UT+GetabockspelenVarbergVarbergs GIFFRIDA
2UT+MoraspelenMoraIFK MoraFRIDA
3UT+Stonehill GamesLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
3UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FriidrottsklubbFRIDA
9UT+KvantumspelenBålstaF Bålsta IKFRIDA
9UT+HIK-kampenJönköpingHovslätts IKFRIDA
10UT+BrommaspelenSätraBromma IFFRIDA
16-17UT+Varbergs MångkampVarbergVarbergs GIFFRIDA
16VTAlvesta VeteranspelAlvestaAlvesta FIFRIDA
17UTLilla McDonalsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
17UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
23UT+CastoramaEnskedeHammarby IFFRIDA
23UT+Kalmarspelen IT minneKalmarKalmar SKFRIDA
24UT+Taif-spelenTranåsTranås AIFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2017
- Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Utomlands 2017
- Inomhus 
- Maror/halvmaror

Kontaktperson

Andreas Thornell

Andreas Thornell

a 010-476 53 42
e-post


Allmänt tävling
Mästerskap / Landskamper
Folksam GP
Arena / Inomhus

Kontaktperson

Gunilla Dahlén

Gunilla Dahlén

a 010-476 53 33
e-post


Sverige: Långlopp