Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Torsdag 13 december 2018

Resultat & Årsbästa

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Svenska Friidrottsförbundet

Post- och besöksadress:
Heliosgatan 3
120 30 Stockholm

Tel: 010-476 53 30 vxl
Fax: 08-724 68 61
E-post: info@friidrott.se

Bankgiro: 332-1387
Org.nr: 802001-0719

Sociala medier:
@svenskfriidrott, 
#svenskfriidrott
 

Generalsekreterare och ansvarig utgivare

Stefan Olsson
010-476 53 41

Utgivningsbevis

Nr 2008-033

Redaktionen friidrott.se

Gustav Orbring
redaktör
072-525 96 32

Information och media

Hillevi Thor
072-559 17 78
(Pressjour)

Läs mer Samtliga kontakter


Sverige Arena 2018

Detta är det nationellt sanktionerade tävlingsprogrammet för arenasäsongen 2018. Arrangör som saknar ansökt tävling skall kontakta sitt distrikt (SDF).

Vid ev önskemål om byte av datum eller annan ändring/rättelse skall arrangör kontakta lokalt SDF och SFIF Tävling.

Kontaktperson SFIF Tävling: vakant.

Beteckningar:
DL = IAAF Diamond League
FGP = Folksam Grand Prix
IT = Annan internationell tävling
NT = Nationell seniortävling
NT+ = Nationell seniortävling med junior/ungdomsgrenar
UT = Nationell junior/ungdomstävling (upp till 22 år)
UT+ = Nationell junior/ungdomstävling med seniorgrenar
VT = Veterantävling

Vi länkar till tävlingar med dedikerade hemsidor med fullständig information om tävlingen som t ex tidsprogram, resultatlistor, PM m m.

Innehållet är skyddat av lagen om upphovsrätt. Det är inte tillåtet att kopiera eller på annat sätt distribuera innehållet utan tillstånd från Svenska Friidrottsförbundet.


MAJ
1NTDM 10 000mGöteborg/SGöteborgs FIF, SolvikingarnaFRIDA
5UT+JunespelenJönköpingIK Hakarpspojkarna 
5UT+HellaskastetSätraHellas FKFRIDA
6UT+MajspelenOskarshamnOskarshamns SKFRIDA
6UT+Lilla SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
10VT+DM/VDM 10000mLundBjörnstorps IFFRIDA
10UT+B-tex CupVillstadVillstad GoIFFRIDA
12-13VT+Veteran-DMSätraIFK TumbaFRIDA
12UT+VårkastetBålstaBålsta IKFRIDA
13UT+HagenspelenSkövdeIF HagenFRIDA
13UTVårkampenHässleholmHässleholms AISFRIDA
13UT+StenungsundsspelenStenungsundStenungsunds FI, Brattås CKFRIDA
13UT+Danderyds UngdomsspelDanderydDanderyds SKFRIDA
16NTArenamilenVallentunaVallentuna FKFRIDA
17VTÖppna VDM Slägga&ViktHuddinge alt. SätraIFK TumbaFRIDA
19UT+MarknadsspelenSkruvSkruvs IFFRIDA
19UT+BoregalanTorsbySK BoreFRIDA
19UTKraftmätningen KvalNyköpingNyköpings BIS 
19UTKraftmätningen KvalUmeåUmedalens IF 
19UT+BilmetrospelenFalunFalu IK 
19   FRIDA
19UT+NU-kastetTimråTimrå AIFFRIDA
19UT+4H-SpelenNorrtäljeRånäs 4 HFRIDA
19UTKraftmätningen KvalTäbyTäby IS 
19-20UT+Täby OpenTäbyTäby ISFRIDA
20UTViolspelen/INSTÄLLTFlenFlens FSFRIDA
20UT+PlatenspelenMotalaMotala AIFFRIDA
20UTIF Skade Spelen/INSTÄLLTGävleIF SkadeFRIDA
21-22UT+FalkenbergsstafetternaFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
22UT+Heleneholms VårtävlingMalmö/HeHeleneholms IFFRIDA
26-27UT+PannkaksspelenEslövEslövs AIFRIDA
26UT+HindenspelenNybroIK HindenFRIDA
26UT+GIF-spelenGlanshammarGlanshammars IFFRIDA
26-27UT+Ljungby MångkampLjungbyLjungby FIKFRIDA
26UT+MälaröspelenEkeröMälarö SOKFRIDA
26-27UT+Stora TurebergskastetSollentuna/ETurebergs FKFRIDA
26UTLaholmskampenLaholmLaholm IFFRIDA
26UT+TrekungakastetKungälv/SKongahälla AIK 
26-27UT+StorsjöspelenÖstersundÖstersunds GIFFRIDA
27UT+East Sweden GamesLinköpingLinköpings GIFFRIDA
27UT+Katrineholms-spelenKatrineholmKatrineholms SKFRIDA
27UTSundbybergs UngdomsspelSollentunaSundbybergs IKFRIDA
27UT+McDonaldsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
27UT+SäterspelenSäterSäters IF 
29NT+RåslättsspelenJönköpingJönköpings FriidrottskretsFRIDA

JUN
1-3UT+SAYOSollentunaTurebergs FKFRIDA
2UTKraftmätningen KvalBoråsIK Ymer 
2UTKraftmätningen KvalTimråTimrå AIF 
2UT+KvarnsvedenspelenKvarnsvedenKvarnsvedens GOIFFRIDA
2-3UT+YmerspelenBoråsIK YmerFRIDA
2UT+Stefan HolmspelenKilKils AIKFRIDA
2   FRIDA
2-3UT+SävedalsspelenGöteborg/SSävedalens AIK 
3UT+ContactspelenOlofströmUF ContactFRIDA
3UT+GrosvadskampenFinspångFinspångs AIKFRIDA
3UT+BedaspelenKlippanKlippans FKFRIDA
3UT+NärkespelenHallsbergÅsbro GoIF, Stocksäters IFFRIDA
6UT+Edet SpelenLilla EdetIK BergaströmFRIDA
6UT+Tyresö Ungdoms- och VeteranspelTrollbäckenTyresö FKFRIDA
6UT+Lilla NationaldagskampenGöteborg/SIFK GöteborgFRIDA
6UT+KringelkastetTrosaSödertälje IFFRIDA
6UT+LudvikaspelenLudvikaLudvika FFIFRIDA
6NTSkararacetSkaraIstrums SKFRIDA
7NTBajen 5000mEnskedeHammarby IFFRIDA
9UT+TrelleborgsspelenTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
9NT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
9NT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
9-10UT+Västra MälardalsspelenKöpingIK Westmannia 
9UTKraftmätningen KvalGlanshammarGlanshammars IF 
9UTKraftmätningen KvalLjungbyLjungby FIK 
9NT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF Kville 
10DLBauhaus-galanStockholm/SSpårvägens FK, Hässelby SK, Hammarby IF, IFK LidingöFRIDA
10UT+Mitt Norden CupSundsvallSundsvalls FIFFRIDA
10UTBauhausgalan YouthStockholm/SStadionklubbarna 
10NTBauhausgalan NationellaStockholm/SStadionklubbarna 
10UT+Sävsjö-spelen/INSTÄLLTSävsjöIFK SävsjöFRIDA
11   FRIDA
15-17UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
16-17UT+RosenbomspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
16UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
16UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
16UT+Angeredsspelen/INSTÄLLTGöteborgUtby IKFRIDA
16-17ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
16UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
16-17UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
16-17UT+GutegalanVisbyVisby IF GuteFRIDA
17NTResultattävlingKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
17UT+NobelspelenKarlskogaKarlskoga FIFFRIDA
17UT+Kullingspelen/INSTÄLLTHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
20NT+VätterspelenJönköpingHabo FIF-04, Hovslätts IKFRIDA
20NTEn MidsommarnattsdrömLerumIK Lerum FIFRIDA
20NTLånglöparnas KvällStockholm/SFK StudenternaFRIDA
20UT+Friidrottskväll på StadionStockholm/SIFK LidingöFRIDA
24UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIK 
26UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
28FGPSollentuna GPSollentunaHässelby SK, Spårvägens FK, Turebergs FKFRIDA
29-1UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
30UT+Eskilstuna Mini Games/INSTÄLLTEskilstunaEskilstuna FIFRIDA

JUL
4UT+Sommarspelen/INSTÄLLTKristianstadÅhus FIKFRIDA
6-8UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
7UT+FortumspelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
7UT+Sunne-SpelenSunneIFK SunneFRIDA
7UT+RänneborgskampenRänneborgs IPEksjö Södra IK 
7UT+VingaspelenÖrnsköldsvikIF Vingarna 
8UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
11UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
15UT+PlankträffenGöteborg/SGöteborgs FIF, Örgryte ISFRIDA
18UT+Friidrottskväll på Stadion 2Stockholm/SIFK LidingöFRIDA
18NTLöparnas kvällNorrköpingTjalve IF NorrköpingFRIDA
21-22UT+Leksands SparbanksspelLeksandLeksands FIKFRIDA
21-22UT+Götas ungdomsspelKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
22UT+YstadspelenYstadYstads IF 
24UT+ÖvertrampetGöteborg/SGöteborgs FIF, Örgryte ISFRIDA
25FGPKarlstad GPKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
27-29NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
28-29NT+StjärnspelenArvikaKFUM ArvikaFRIDA
28-29UT+Westinghouse GurkspelVästeråsVästerås FKFRIDA
28NT+Sundsvall Wind SprintSundsvallSundsvalls FIFFRIDA
31UT+Resultattävling stavHässelbyHässelby SKFRIDA
31UT+Resultattävling kastHässelbyHässelby SKFRIDA

AUG
1UT+SäsongsmångkampenHässelbyHässelby SKFRIDA
5UT+Resultattävling StavSätraHellas FKFRIDA
7NTSommarspelenStockholm/SFK StudenternaFRIDA
11UT+SisuspelenNässjöIK SisuFRIDA
11-12UT+NU-spelenTimråTimrå AIFFRIDA
11UT+Sky Is The LimitMölndalMölndals AIKFRIDA
12UT+Jennylunds SommarspelBohusBohus IFFRIDA
12UT+KräftspelenVillstadVillstad GOIFFRIDA
14UT+Hammarby Friidrotts SommarspelEnskedeHammarby IFFRIDA
16NTViking LinespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
17ITLjungby Big ShotLjungbyLjungby FIK, Athletics 24Seven SKFRIDA
18-19UT+WaplanspelenKrokomTrångsvikens IFFRIDA
18-19UT+SurbullespelenNorrköpingTjalve IFFRIDA
18UT+Strands UngdomsspelHudiksvallStrands IFFRIDA
18-19UT+Getabockspelen/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIFFRIDA
18-19UT+Uppsalaspelen/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
18UT+EngelholmsspelenÄngelholmÄngelholms IFFRIDA
18FGPGöteborg Friidrott GPGöteborg/SGöteborgs FIFFRIDA
19UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
19UT+WSK-spelenVärnamoWärnamo SKFRIDA
19UT+Falu SommarspelFalunFalu IK 
19UT+Hellashoppet - StavSätraHellas FKFRIDA
22UT+Hasse GP outdoorLidingöIFK LidingöFRIDA
24-26UT+Sydsvenska UngdomsspelenLundIFK LundFRIDA
25UT+MosaikenspelenHedesundaHedesunda IFFRIDA
25-26UT+KungsbackaspelenKungsbackaIF RigorFRIDA
25UT+ÖstersjöspelenKarlshamnIF UddFRIDA
26UTKilsbergskampenGarphyttanFjugesta IFFRIDA
26UT+HerrljungaspelenHerrljungaHerrljunga SKFRIDA
26UT+Lilla Bohusspelen/INSTÄLLTUddevallaIK OrientFRIDA
27UT+Gamba GP outdoor IILidingöIFK LidingöFRIDA
29NTAugustitallrikenKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
29UT+Tjejernas KvällStockholm/SSundbybergs IKFRIDA

SEP
1-2UT+GoliatspelenKilKils AIKFRIDA
1-2UT+Stonehill GamesLerumIK Lerum FriidrottFRIDA
1UT+Nyckelspelen/INSTÄLLTNyköpingNyköpings BISFRIDA
1UT+KarlskronaspelenKarlskronaKA 2 IFFRIDA
1UT+BjörknässpelenNackaHellas FK, Boo IFFRIDA
1UT+MoraspelenMoraIFK Mora 
2UT+InvigningsspelenKristianstadÅhus FK, KFUM KristianstadFRIDA
2UT+NynässpelenNynäshamnÖsmo Nynäs FIKFRIDA
2UT+RänneborgskastetEksjöEksjö Södra IKFRIDA
2UT+Lilla vänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
5UTSäsongsmångkampenMotalaMotala AIFFRIDA
8UT+Tyresö Knattespel/INSTÄLLTTrollbäckenTyresö FK, Hanvikens SK 
8UT+KvantumspelenBålstaBålsta IKFRIDA
8NTALJ OpenStockholm/SSpårvägens FKFRIDA
8UT+HIK-KampenJönköpingHovslätts IK 
9UT+BrommaspelenStockholm/SBromma IFFRIDA
15VTAlvesta Veteranspel/INSTÄLLTAlvestaAlvesta FIFRIDA
15-16UT+Varbergs Mångkamp/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIFFRIDA
15UT+CastoramaTrelleborgIFK TrelleborgFRIDA
20UT+Bajen 10 000mEnskedeHammarby IFFRIDA
22UT+Kalmarspelen IT-MinneKalmarKalmar SKFRIDA
23UTLilla McDonalsspelenTrollhättanTrollhättan FIKFRIDA
23UT+MidgårdskastetMärstaIFK MärstaFRIDA
29UT+CastoramaEnskedeHammarby IFFRIDA
30UT+TAIF-SpelenTranåsTranås AIF 

OKT
7UT+CastoramaHässelbyHässelby SKFRIDA
10UT+Veckans Gren Kast - diskus, spjutLidingöIFK LidingöFRIDA
13UT+CastoramaTierpTierps IFFRIDA
14UT+CastoramaTierpTierps IFFRIDA
16UT+Bara Kast 2EnskedeHammarby IFFRIDA
21UT+CastoramaTimråTimrå AIFFRIDA

DEC
18UT+Bara VinterkastEnskedeHammarby IFFRIDA

Avdelningar

- Aktuellt just nu
Sverige 2018
- Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
Inomhus
Utomlands 2018
- Arena
- Maror/halvmaror
- Inomhus
Sverige 2019
Centralt program
- Arena
- Långlopp
- Stafetter
- Inomhus
Utomlands 2019
- Arena
- Inomhus



Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post


>